Minister steunt belangengroepen Brazilië HOGEWONING LAAKT BRIEF VAN DOORN rekent op de titel Judoclubs heerst voor topper tegen Feyenoord Uitbreiding damtoernooi groot succes EDO bood knap tegenstand Cruijff ontkent zijn vertrek bij Barcelona SPORTWHffl Bij jeugdschaken Wereldtitel voor Diesen Schaatszege van Bleeker strijden om kwalificatie Nederlaag van basketbalteam SPORTIEF „Koorts” s E X y. Mi ff 20 21 donderdag 6 JANUARI 19 7 7 SPORT f d ur □r- MM Niet enthousiast 1 al. 3 r b - Stemrecht - Br I n %s (Van onze sportredactie) im discussie met achterban”. i n Speciale trein voor de Utrecht supporters van rk (Van onze sportredactie) Barry Hulshoff grijpt met een acrobatische sprong in bij een aanval van EDO. Ajax kwam na rust pas los (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) de in n- wijze naar het Rotterdamse stadion te reizen. Daarom is de FC Utrecht-expres ingelegd die zondagmiddag vanaf spoor 7 vertrekt. We rekenen op een kleine 1000 reizigers, voor 900 mensen is plaats be schikbaar. Ik denk wel dat er veel fans gebruik van zullen maken”. Sigarenhan delaar Van de Broek uit Utrecht, die meewerkt aan dit NS-initiatief is vol lof over deze plannen. verbazen wanneer zondag alle records uit de FC Utrecht-historie geslagen zul len worden”. Wel gelukkig met het standpunt van de minister waren de belangengroepen. Karei Jansen, secretaris van de VVGS: „Het standpunt van de minister wordt gedeeld door de grote fracties in de Tweede Kamer. Het is nu duidelijker dan ooit, dat aan de impasse binnen het betaalde voetbal alleen maar een einde gemaakt kan worden als de belangenor ganisaties ook bestuurlijke verantwoor delijkheid gaan dragen”. FC De w Van 0-2, :n in e- INZELL (ANP). Bij de wedstrijden van de drie-banentournee in Inzell heb ben sprinters uit de Sovjet Unie, zowel bij de dames als de heren de 500 meter beheerst. Bij de heren bezetten Koelikov, Safronov en Malikov de eerste plaatsen met tijden onder de 39 seconden. Petra Burka eindigde als tweede tussen Vera Krasjnova, Vera Brindzej en Ljoebov Satsjikova. Eppie Bleeker won een 500 meter met alleen Nederlandse deelnemers. De Frie se onderwijzer liet een tijd van 39,33 seconden voor zich afdrukken, een pres tatie, die hij dit seizoen nog niet had geleverd. Hans van Helden imponeerde met 39,54 seconden. Hij bleef daarmee de sprintspecialist Jos Valentijn (39,64) voor. werd door Wim de Jong nog wel geblok keerd, maar dat gebeurde duidelijk achter de lijn en scheidsrechter Ruud Klint, die het niet zo moeilijk had en over het algemeen correct leidde, kende het doelpunt terecht toe. Voor de tweede helft werden Hulshoff, Schoenaker, Ling en Erkens bij Ajax gewisseld voor Zui- dema, Lerby, Arnesen en Tamahata. Opstellingen: EDO’: Tent; Blum, Maas, De Jong en Evers; Van der Lubbe, Berends en Boon; Van Straaten, Lensen en Headley. Ajax: Schrijvers; Van Dord, Suurbier, Dusbaba en Krol; Notten, Hulshoff en Geels; Schoenaker, Erkens en Ling. DEN HAAG In een brief aan het sectiebestuur betaald voetbal heeft mi nister Van Doorn van CRM de zijde gekozen van de belangengroepen in de al maanden durende strijd om inspraak, die met name door de WON (trainers) en VVGS (spelers) wordt geëist. In de brief aan het sectiebestuur schrijft Van Doorn dat hij geen redenen aanwezig ziet om binnen het bestuur geen zetels aan de belangengroepen toe te kennen. Enkele weken geleden bereikte de strijd tussen de KNVB en de belangengroepen haar hoogtepunt, toen de WON en de VVGS definitief braken met het sectie bestuur betaald voetbal. Minister Van Doorn wierp zich aan het slot van de maand november als bemiddelaar op om een einde te maken aan de impasse binnen het betaalde voetbal. Cruijff: „Misschien teken ik in februari bij Barcelona bij”. BARCELONA In Spanje heeft opmerking van Cor Coster dat Cruijff het komende seizoen in ieder geval weer in Nederland zal voetballen, veel beroe ring veroorzaakt. Cruijff wil blijkbaar nu nog geen gezeur rond zijn persoon en heeft daarom in het Spaanse sportdag blad Dicen verklaard dat het helemaal nog niet zeker is dat hij Barcelona gaat verlaten. In Dicen zegt Cruijff: „Het is mogelijk dat ik in februari al een nieuw contract bij Barcelona zal onderteke nen”. Het met veel enthousiasme strijdende EDO met een goed stuwende Gerard Boon gaf het aanvankelijk te laconiek opererende Ajax heel knap partij en wist in de achtste minuut zelfs een 1-0 voorsprong te nemen. Nadat Lloyd Head- ley zich knap had vrijgespeeld, gaf hij de bal door naar Gerard Boon en diens hoge voorzet werd door Leo v.d. Lubbe netjes ingekopt. Doelman Piet Schrijvers ging bij deze treffer niet helemaal vrij uit. Ajax probeerde weliswaar iets terug te doen en bij een schot van René Notten redde keeper Berend Tent. Een schot van Ruud Geels ging rakelings naast. Na ruim een halfuur spelen kwam EDO bijna aan een tweede tref fer, toen Danny Lensen de bal van Ruud Krol afpikte, die niet zo erg geconcen treerd bleek en meer foutjes maakte dan in een hele competitie, waarna de schuiver van Boon door Schrijvers met de voeten werd gekeerd. Een paar minu ten later kon de als spits opererende Barry Hulshoff op aangeven van Dick Schoenaker de stand in evenwicht bren gen: 1-1. Op de valreep van de eerste helft kwam Ajax door opnieuw Huls hoff aan een 1-2 voorsprong. Zijn schot De gasten pakten na rust de zaken wat energieker aan en liepen reeds in de eerste minuut door een kopbal van Ruud Geels na een vrije trap van Krol tot 1-3 uit. Bij een nieuwe kopbal van Geels redde Wim de Jong op de lijn. In de elfde minuut wisselde trainer Dobi Peters drie man tegelijk; Theo Blum, Peet Maas en Lloyd Headley werden vervangen door Jan van Egmond, Ed Hilterman en Jan Uitendaal. Vooral de laatste bleef gretig op een doelpuntje loeren, maar dat viel in de 25ste minuut aan de andere kant, waar ZUidema via de handen van Tent raak schoot: 1-4. EDO bleef dapper doorstrijden en na een halfuur kon de goed spelende Boon tot 2-4 ophalen. De vreugde onder het thuisfront was van korte duur, want meteen na de aftrap bracht de Deen Lerby het verschil weer op drie punten: 2-5. (Van onze dammedewerker) HAARLEM. Het zo langzamerhand traditioneel geworden Kennemer Top Tien damtoernooi, is weer van start gegaan. Echter niet alleen met de ge bruikelijke hoofd- en eerste klasse, doch damclub Heemstede heeft in het kader van haar 70-jarig bestaan, dit toernooi uitgebreid tot vijf groepen, waaronder een jeugdklasse. GRONINGEN (ANP). De 19-jarige Amerikaan Mark Diesen is woensdag in Groningen jeugdwereldkampioen scha ken geworden. Hij won in de dertiende en laatste ronde van de Mexicaan Mar cel Sisniega. De Tsjech Lubomir Ftacnic speelde remise tegen de Israëliër Mir Grinberg en kwam daardoor op een totaal van 9,5 punten, een half minder dan Diesen. De Tsjech werd door dat resultaat wel Europees jeugdkampioen. «SM Desondanks profiteert de supporters club wel van de FC-koorts die momen teel rond Galgenwaard hangt. Binnen de muren van het stadion floreert de han del in de FC-shop als nooit tevoren. Secretaris Van Maurik: „Een jaar gelden verkochten we bij thuiswedstrijden voor hoogstens 200 gulden aan rood-witte at tributen. Nu vliegen de zijden sjaals, petten en dassen als warme broodjes de tent uit. We hebben wedstrijden gehad met een omzet van meer dan 3000 gulden. Aan het eind van het seizoen hopen we FC Utrecht financieel weer een steuntje in de rug te kunnen geven, zoals we vorig jaar hebben bijgedragen in de transfer van Paunovic”, aldus secretaris Joop van Maurik. Ook hij verwacht een stormloop op Feyenoord- FC Utrecht. „Laat ik een voorzichtige prognose maken: er komen minstens 4000 supporters mee, maar het kunnen er veel meer zijn. Het zou me niet Het cricketteam van India heeft een vrij wel hopeloze achterstand opgelopen inde tweede testwedstrijd tegen Engeland. e Tanner heeft Tony Roche uitgeschakeld in de eerste ronde van het herenenkelspel van de Australische tenniskampioenschappen. Tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tussen Uruguay en Equador heeft de scheids rechter na ongeregeldheden het hele elftal van het veld gestuurd. Betty Stöve heeft zich voor de tweede ronde geplaatst van het internationale tennis toernooi in Washington. Zij versloeg de Tsje chische Tomanova in twee sets (7-6 6-4). Enige honderden Griekse voetbalsuppor ters hebben woensdag in Saloniki een scheids rechter achtervolgd voordat deze een veilig heenkomen kon vinden in de catacomben van het stadion. Arbiter Moundzis raakte, evenals zijn grensrechter Pagonis, wel gewond. De agressie van de fans werd opgewekt toen Moundzis In het bekerduel tussen Heraklis en AEK Athene de gelijkmaker van de thuisclub (Heraklis) af keurde wegens buitenspel. Als antwoord op de brief van het sectiebestuur schrijft minister Van Doorn op 29 december, dat naar zijn mening de belangenorganisaties van het bestuur deel uit dienen te maken. De minister vindt, dat het door het sectiebe stuur gekozen model I „te weinig waar borgen biedt om voldoende invloed op de besluitvorming en het feitelijk han delen van de sectie betaald voetbal te kunnen uitoefenen”. De minister ver wacht nu van het sectiebestuur, dat deze zijn standpunt wijzigt. Vóór half februa ri moet het bestuur zich hebben beraden om een ander standpunt in te nemen. De enige „overlevende” van de ploeg, die in 1970 in Mexico de wereldtitel greep, is Rivelino. Aanvoerder Carlos Alberto kwam volgens Brandao ondanks zijn goede spel voor zijn club Fluminen- se niet meer in aanmerking. Hoewel Brandao zijn elftal vooral rond de erva ren 31jarige Rivelino wil opbouwen is de middenvelder van Fluminense niet meer de populairste voetballer van zijn land. Dat is de aanvaller van Flamengo, Zico. die in een jaar tijd bijna een kwart miljoen gulden heeft verdiend, en daar mee ook de best betaalde speler van Brazilië is. Brandao heeft erg veel moeilijkheden gehad zijn kader tot 25 man terug te brengen Hij had de keus uit ten minste honderd gelijkwaardige spelers. De minister verzocht de belangengroe pen en het sectiebestuur een oordeel t-e geven over het interimrapport van de structuurcommissie, waarin twee ver schillende bestuursmodellen werden op- gesomd. De belangenverenigingen kozen voor model II. Volgens dat model heb ben de belangengroepen recht op kwali teitszetels, namelijk vier voor de FBO (Federatie Betaald Voetbal Organisaties), twee voor de VVGS, een voor de WON en een voor de VVSB (scheidsrechters). Volgens model II zal het bestuur betaald voetbal uit elf personen bestaan. Daar heeft het sectiebestuur overwegende be zwaren tegen, omdat met een dergelijk groot bestuur niet te werken is. Het sectiebestuur koos dan ook in een brief aan de minister voor model I. Volgens dat model hebben de belangengroepen wel stemrecht in de algemene vergade ring betaald voetbal, maar wordt het bestuur gekozen op basis van vrije verr kiezingen. HAIFA (ANP) Het Nederlands he renbasketbalteam heeft donderdagavond een interlandwedstrijd tegen Israel in Haifa verloren met 80-92. Bij de rust was de stand gelijk: 42-42. De ploeg van bondscoach Jan Janbroers kwam direct na de rust voor te staan (44-42). Het was echter de eerste en tevens laatste keer, dat Nederland de leiding had. De 80-92 nederlaag is een redelijk resultaat, voor al gezien tegen de achtergrond van het ontbreken van een aantal belangrijke spelers. Topscorers Nederland: Kees Akerboom 16, Kees Limmen 12, Anton Van Helfte- ren 11 en Theo Kropman 10. Voor Israel scoorden Berkovitch (23), Pery (20) en Boatright (18) de meeste punten. Zater dag speelt Nederland opnieuw een inter landwedstrijd tegen de Israëliërs. Brandao heeft zijn selectie van 25 man gekozen, terwijl de meeste spelers van hun zomervakantie genoten. Uit het kader van 25 wordt het team samenge steld dat in februari in de voorronden tegen Columbia en Paraguay uitkomt. Zes van de 25 spelers, die in München tot de selectie behoorden, zijn er ook nu bij. Dat zijn doelman Leao, Francisco Marinho. Marco Antonio. Rivelino. Val- domiro en Luis Pereira van Atletico Madrid. Aan deze laatste speler bewaart Johan Neeskens minder prettige herin neringen. Pereira werd in het duel tegen Nederland in de halve finales van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1974 na een grove overtreding tegen Neeskens uit het veld gestuurd. De brief van minister Van Doorn is door het sectiebestuur niet met enthou siasme ontvangen. „Wij hebben gedaan wat de minister ons vroeg”, verklaarde Jacques Hogewoning, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal woensdag avond. „Over ons standpunt hebben wij nog niet met onze achterban kunnen spreken. De minister was daarvan op de hoogte. Wij gaan dat binnenkort doen. Juist daarom betreuren we de uitspra ken van de minister, omdat daardoor de discussies met onze achterban kunnen worden beïnvloed”. Over de structuur modellen zal de sectie betaald voetbal zich op korte termijn gaan beraden. Eerst zal het interimrapport van de structuurcommissie in regiovergaderin- gen worden besproken, waarna een alge mene ledenvergadering betaald voetbal zal worden uitgeschreven. Pas dan zal de sectie betaald voetbal een definitief standpunt innemen welk bestuursmodel de voorkeur moet verdienen. HAARLEM Amateur-hoofdklasser EDO heeft gisteravond op eigen veld in een oefenduel met een score van 2-5 zijn meerdere erkend in Ajax. Ondanks het regenachtige weer viel de belang stelling met zo’n 2500 man niet tegen. Het veld was ondanks de minder goede weersomstandigheden goed bespeelbaar. (Van onze judomedewerker) HAARLEM. In sporthal Schalkwijk zal zaterdagavond worden beslist welke twee judoteams het district Noord-Hol- land gaan vertegenwoordigen bij de na tionale kampioenschappen op 23 januari in Amsterdam. Voor deze A-teamwed- strijden, het gaat om de districtstitel, hebben zeven sportscholen, c.q. vereni gingen ingeschreven. Het is de eerste officiële wedstrijd van dit seizoen in de nieuwe gewichtklassenindeling. Voor het Haarlemse Ken-Am-Ju is de teamuitbreiding van vijf naar zeven judoka’s beslist een voordeel, daar zij over goede zwaargewichten beschikken. Met name Bert in den Berken, Ton van Kordelaar en Robert v.d. Geest zijn jongens, die hun ploeg een punt kunnen verschaffen. Trainer Cor v.d. Geest ziet deze wedstrijden dan ook vol vertrou wen tegemoet en beschouwt sportschool Philips uit Amsterdam als grootste con current. Toch zijn teams als Hikari uit Zaandam en v.d. Berg uit Amsterdam beslist niet kansloos, maar veel zal af hangen van de poule-indeling. Sportschool Plenckers uit IJmuiden heeft ook ingeschreven, maar behoort zeker niet tot de favorieten. Waarschijn lijk doet deze jonge ploeg mee om ervaring op te doen. Daar in diverse toer nooien. voorafgaand aan dit kampioen schap, is gebleken dat de bovengenoem de kanshebbers elkaar niet veel ontlo pen, belooft het op deze ongetwijfeld lange avond net zo spannend te worden als vorig jaar toen Philips uiteindelijk als winnaar uit de bus kwam. Het optimisme over de kansen voor Argentinië is in Brazilië nauwelijks ge temperd door het verlies van Cruzeiro Belo Horizonte tegen Bayern München in de strijd om de wereldbeker. Cruzeiro is nooit tot de finaleronde van de strijd om de landstitel doorgedrongen en wordt daarom in Brazilië nauwelijks als een topploeg beschouwd. Het optimisme wordt aangewakkerd door het feit dat vele supporters het elftal in het buur land Argentinië zullen volgen. Meer dan vijftig duizend „Cariocas” worden bij de wedstrijden in Argentinië verwacht Brazilië zal zich echter eerst nog voor de eindronden moeten plaatsen. -w* Hogewoning: „Van Doorn beïnvloedt onze discussie met achterban”. Uitslagen: Hoofdgroep: H. J. van der Vos- sen-Slulter 2-0, Beliën-De Haas 1-1, H. F. van der Vossen-Schut 1-1, Tielrooij-Boerrigter af- gebr., De Jong-Van Hal uitgesteld. Groep B: Apeldoorn-Willemse 2-0, Hablous- Blom afgebr., P. Beliën-De Boer afgebr., Adelaar-Langeveld 2-0, Smlt-Winkelaar 1-1. Groep C: Mast-Weyers 2-0, Roest-Bals 0-2, Prins-Klashorst 1-1, Poppen-Warmerdam 1-1, Van Leuffen-Vooys uitgest. Groep D: Soevereln-De Vries 2-0, Alders- Zonneveld 2-0, Vos-Moonen 0-2, Bakker-War- merdam 0-2. Wiegman-Van Rooden 1-1. Jeugdklasse: Van Buuren-Habes 2-0, Ombergen-Beliën 2-0, Diemel-R. TielrooiJ Jumelet-Schoenmaker uitgest. Zaterdag a.s. zal de tweede ronde plaats vinden in de Prlncehof, Glipperdreef te Heemstede. Aanvang 11.00 uur. De sfeer en spanning tijdens de eerste ronde wekt de indruk dat deze uitbreiding een succes is. Deze eerste ronde gaf in de hoofdgroep al enkele verrassingen te zien. Theo Tielrooij kreeg belangrijk voordeel tegen Paul Boerrigter, doch onderschatte het afspel. Na een mislukt gambiet bleef de titel houder niet veel anders over dan naar remise af te wikkelen. De partij werd echter nog afgebroken, maar het resul taat zal er niet anders door worden. Ton de Haas kreeg al snel greep op het listige spel van zijn tegenstander Henk Beliën en bouwde een ogenschijnlijk vernietigende aanval op. Beliën verde digde zich echter met de grootste nauw keurigheid en bereikte verder zonder problemen de remise-haven. Co Sluiter speelde een fraaie omsingelingspartij te gen de offensief ingestelde Huib van der Vossen. Tot aan het late middenspel leek alles goed te gaan, maar toen greep Sluiter even mis en werd daarna onmid dellijk door Van der Vossen met de neus op de verliezende feiten gedrukt. Hugo Schut nam zeer veel risico tegen Harry van der Vossen die het aangeboden ter- reinvoordeel gretig incasseerde. UTRECHT Minstens 5000 Utrecht-supporters zullen zondag Kuip bevolken wanneer de eredivisietop- per tegen Feyenoord op het programma staat. Voorzitter Koppen van de suppor tersvereniging verwacht dat het er be duidend meer zullen zijn. „Iedereen in en rond Utrecht praat nu al over die wedstrijd. Ik heb nog niet eerder meege maakt dat er vooraf al zo’n koorts heerste. Trouwens voor welke club wordt er tegenwoordig nog een extra trein ingelegd? Alleen de FC toch ze ker”. Over die nieuwe serviceverlening zegt Van Os (commerciële zaken NS): „We willen zoveel mogelijk supporters in de gelegenheid stellen op aangename RIO DE JANEIRO „O Melhor Fu- tebol del mundo” - het beste voetbal ter wereld. Onder dit motto is in Brazilië de onlangs afgesloten strijd om de landsti tel gehouden. En onder dat motto ook gaat de drievoudige wereldkampioen Brazilië zeventien maanden voordat het toernooi om het wereldkampioenschap in Argentinië begint, de laatste periode van voorbereidingen in. Het optimisme viert na de teleurstellende prestaties in West-Duitsland Brazilië eindigde daar als vierde achter West-Duitsland, Neder land en Polen weer hoogtij. „Wij zullen de slechte indruk, die wij in München achterlieten, uitwissen”, zo verklaart trainer Osvaldo Brandao vol vertrouwen. x Mm I Roberto Rivelino, één van Brazilië’s beste voetballers die ook deel uitmaakte van het wonderelftal dat in 1970 in Mexico wereldkampioen werd, zal ook in 1978 in Argentinië weer van de partij zijn. „Ik vind het sportief van de spoorwe gen dat ze die FC Utrecht-expres laten rijden, ondanks de schade die ze in het verleden weleens hebben geleden door baldadige supporters. Vorig jaar gaf het spel van FC Utrecht geen aanleiding voor dergelijke stuntjes, maar nu zal de belangstelling voor een speciale trein wel weer groot zijn”. NS-voorlichter Meinsma deelt desgevraagd mee dat de speciale trelin wel zal worden beveiligd. „Er gaat zeer waarschijnlijk een kleine eenheid van de spoorwegpolitie mee”. Meinsma vond het echter moeilijk te voorspellen of deze mensen ook in actie zouden moeten komen. „Soms ontstaat er vandalisme, terwijl een andere keer dezelfde jongens heel rustig zijn. We laten het maar van de omstandigheden afhangen”. En Van Os: „Speciale maatregelen worden er niet genomen. De normale beveiliging, die ook bij de supporters van de andere clubs gehanteerd wordt Ook wordt er een normaal treinstel ingezet, het stroomlijnend materiaal zo als we dat noemen. In het verleden heeft er na Feyenoord-FC Utrecht wel eens een aparte trein gereden met hou ten banken. Maar nu rijden we met gewoon materiaal naar Rotterdam, ik verwacht geen bijzondere problemen”. Die moeilijkheden hebben zich in het verleden wel voorgedaan, toen er nog supportersbussen naar Rotterdam reden. Joop van Maurik, secretaris van de sup portersvereniging: „Drie jaar terug heb ben we voor 10.000 gulden schade gele den omdat er vernielingen zijn aange richt aan de bussen. Door onze goede relatie mét de busonderneming is de schade toen gedeeld, maar sindsdien hebben we geen touringcars voor de fans meer ingezet bij uitwedstrijden. Ondanks het feit dat FC Utrecht nu weer volop in de belangstelling staat durven we het niet meer aan. Juist de deelnemers aan die busreizen werden vaak het mikpunt van de supporters van de tegenpartij, terwijl die mensen geen vlieg kwaad doen. Het is jammer voor die trouwe kern, maar het blijkt tegen woordig niet meer haalbaar om busrei zen te organiseren. Roda heeft ook al problemen gehad bij Feyenoord, er is toen zelfs een chauffeur ernstig gewond geraakt”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21