Joeri Orlov na Westen bezorgd over Botswana vindt Brits plan zeker overwegen waard Verzet tegen junta in Ecuador 1 ONDERHANDELINGEN OP ZEER KORTE TERMIJN VAN START achtergrond situatie Mauritius „ontvoering” vrijgelaten 99 99 BEUG VAN ZILVER DIKKE BULT DE DRAAK FOEI EERSTE POSITIEVE REACTIE VOOR IVOR RICHARD Opnieuw guerrilleros gedood in Argentinië lapen vijf tier nog rijk van hel een lan zich za kudder ken aai nd geld rs en de erval Huurlingen vallen Kieswet spijn ijn net atbaar idonti- deken- ïdeeld lormo- tarnen- 1. „Het dat er de tan- irtsen. chok omlig, m zijn Izware i zou □uwer n. De op de ellinj ’n grote mornet ank in wapen het dar >id. Het eslag ii Chine ïnehan il dat i' ficiert uitzon itie het srzame kussen Ter wille Vrijheden beknot ning K ^DONDERDAG 6 19 7 7 JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 ra itisme I - iuur’‘ manui rdt ver- cht mei oppeler. nnelijke □ten via ■n hen jongens □ouden imen (Van onze redacteur inBarceiona, Robert Bosschart) MADRID De eerste officiële onderhandelingen tussen de Spaan se regering en de democratische oppositie zullen morgen of uiterlijk maandag beginnen en gericht zijn op de amnestie en de erkenning van alle bestaande partijen. De onderhandelingscommissie van negen oppositieleiders heeft (zoals wij gisteren berichtten) op haar bijeen komst van dinsdag een afvaardiging van vier man benoemd voor die bijeenkomst met premier Suarez: de liberaal Sastrustegui, de christen-democraten Canellas en Jauregui en de socialist Felipe Gonzalez. QUITO (Reuter). De plan nen van de militaire regering in de Zuidamerikaanse republiek Ecuador om terug te keren naar een burgerlijke bestuursvorm komen steeds meer op losse schroeven te staan. De uit drie man bestaande junta heeft te kennen gegeven dat zij de macht in februari 1978 wil over dragen. De junta wordt echter steeds meer geconfronteerd met onenigheid in de rangen van vooraanstaande officieren, en smeulende onrust in verschei dene provincies. Politici van de oppositie twijfelen openlijk aan de oprechtheid van de mili taire leiders. tnjfel door Nico Scheepmaker Spaanse oppositie wil Suarez niet tegen haren in strijken zullen Juntaleider Alfredo Poveda. Orlov zei in Moskou dat hij in de vijf uur ondervraagd is door het openbaar minis terie van de Russische hoofdstad De persconferentie was gewijd aan de huiszoekingen bij verscheidene leden van de groep. Orlov zei dat hij ondervraagd is door Tichonov, een lid van het parket, die ook had deelgenomen aan het doorzoeken van zijn woning. Zijn bewakers, en trouwens het hele Chinese volk, begrepen er niets van, want hoewel de draak Foei uit de macht der gewoonte de schuld kreeg van alle ramp spoed die ’s nachts over China werd uitge stort, wisten de keizer en zijn ministers en alle bewakers, en daardoor ook het hele volk, dat de draak Foei ’s nachts rustig in zijn kerker zat. Want dat daar alleen maar de Zichtbaarheid van de draak zat, terwijl hij zelf er tussenuit kneep, wisten zij natuurlijk niet. De enige die iets in die richting bevroedde, was prins Ho, die er op een nacht in slaagde de bewakers van de draak Foei te misleiden, en snel in de Zichtbaarheid kroop. Eenmaal binnen, merkte hij dat de draak leeg was. Tegen de tijd dat de zon weer op moest komen, sloop draak Foei in zijn Onzichtbaarheid de kerker binnen, wilde zijn Zichtbaarheid instappen, maar vond toen zijn plaats bezet. De zon kwam op, en onder ontzettend gebrul, dat tot in de verste uithoeken van China te horen was, verzengde de nu weerloze draak Foei in de zonnestralen, en vanaf dat moment daalden rust en vrede weer over heel China neer. Het behoeft uiteraard geen betoog, dat prins Ho als de wijste man van China bevorderd werd tot Eerste Raadge ver, te vergelijken met de functie die Kis singer bij Ford bekleedt. plaats jonge- andooi '00 gul rte tijd or een 30 bank en van e heeft nd met Volgens het guerrillafront moet Enge land ophouden premifer Ian Smith als respectabel politicus te bejegenen. „Hij is een massamoordernaar”. Een „marionet tenbewind” in Salisbury brengt geen vre de. Volgens ZIPA probeert Engeland een dergelijk regime in het zadel te helpen. Het is het eerste optimistische geluid sinds Ivor Richard op nieuwjaarsdag in de voetstappen van c(r. Henry Kissinger zijn vredesmissie in zuidelijk Afrika begon. De Zambiaan.se minister van Buiten landse Zaken Mwale heeft gisteren in Loesaka o.a. Nederland ervan beschul digd niet op te treden tegen het werven en uitzenden van huurlingen voor Rhode- sië. Behalve Nederland zou in nog elf andere landen (waaronder Frankrijk, West-Duitsland en Engeland! druk geron seld worden voor Rhodesië. (Van onze redacteur in Johannesburg) JOHANNESBURG. De Amerikaan se en Britse inlichtingendienst zijn vol gens betrouwbare bronnen in Zuid-Afrika druk doende met de gang van zaken op het eiland Mauritius, waar de marxisti sche beweging van Paul Berenger bij de vorige week gehouden verkiezingen 30 van de 69 zetels in het parlement wist te veroveren. Volgens Mwale komen de westerse lan den ook de VN-sancties tegen Rhodesië niet na, maar trachten zij hun politieke en economische belangen in het land tot het uiterste te beschermen. De oppositie eist onmiddellijk verkie zingen om een eind tg maken aan de militaire dictatuur die in 1972 is inge steld na het afzetten van de burgerlijke president José Maria Velasco Ibarra. De junta wordt geleid door vice-admiraal Alfredo Poveda, die na de val van gene raal Rodriguez Lara in januari van 1976 aan de macht is gekomen. Hij deelt de macht met commandanten van land- en luchtmacht, wat wel eens tot moeilijkhe den leidt. De oppositie is van mening dat de leiders zich voor een onmogelijke taak stellen. „Zij proberen een militaire oplossing te decreteren voor het pro bleem van de democratie in Ecuador, maar dat is ónmogelijk”, aldus Alfonso ke eiland in de Indische Oceaan nog aller minst. De Mouvement Militant Mauritien van de 31-jarige Berenger - geboren in Zuid- Afrika, student in Parijs, beschouwt zich als „niet-stalinistisch marxist en anti- autoritaire democraat” - wil van Mauriti us een socialistisch eiland maken, buiten De ZAPU-bevrijdingsorganisatie van Joshua Nkomo die met guerrillavertegen- woordiger Robert Moegabe in Genève het Patriottisch Front vormt, heeft in Loesa ka verklaard alle hoop op een vreedzame regeling te hebben opgegeven en de gewa pende strijd te zullen intensiveren. De ZAPU opereert vanaf Zambiaans grond gebied. Arroyo Robelly, leider van de Velasco Volkspartij. Alfonso Arroyo zegt dat het wantrouwen en de onzekerheid toene men en gemakkelijk kunnen uitmonden in een nieuwe storm. Deze groep bestaat uit één verkiezings- specialist per partij. Zij moet binnen een week voor de dag komen met een ont werp voor de nieuwe kieswet dat de nu nog uiteenlopende wensen van de ver schillende partijen saR.envat. Niettemin menen de westerse veilig heidsdiensten dat de MMM financiële hulp en politieke richtlijnen vanuit de Sovjet-Unie ontvangt. Belangrijkste doel 'van Moskou zou zijn een door de MMM geregeerd Mauritius, dat alles in het werk Gisteren gaf de regering van koning Juan Carlos er opnieuw blijk van dat zij oude onrechten uit de weg wil ruimen. Bij decreet loste zij het probleem op van de dienstweigeraars (grotendeels Jehovage tuigen maar sinds enkele jaren ook som mige katholieken en protestanten) die onder Franco wel tien jaar of meer gevan genisstraf moesten uitzitten wegens „mui terij”. De regering stelde eindelijk een burgerlijke dienst in van drie jaar (het papieren uit te geven voor ongeveer drie miljoen kiesgerechtigden. de invloedssfeer van zowel Washington als Moskou. De laatste maanden nemen de ongere geldheden en opstanden in Ecuador toe. Meer dan 400 kleine boeren, die in armoede leven in de omgeving van Rio- bamba in de provincie Chimborazo, namen in oktober veertien boerderijen over. Uit de stad, waar de welvaart in scherp contrast staat met de armoede op het platteland, werden troepen gestuurd om eventuele incidenten te voorkomen Russische invloed op Mauritius en de eilandengroep Seychellen zou Moskou in staat stellen de Amerikaanse-Engelse basis op het eiland Diego Garcia volko men onder controle te krijgen. De Russen hebben reeds belangrijke marine- en raketbases in Somalië en op het Jemeniti- sche eiland Socotra. Met faciliteiten op Mauritius en de Seychellen zou de Sovjet- Unie in elk geval de stratëgische controle over de gehele Indische Oceaan en de olieroute vanuit Arabië langs de Kaap de Goede Hoop volledig in handen hebben. dubbele van de militaire diensttijd) voor diegenen die vanwege hun overtuiging niet onder de wapens willen gaan. Commissieleden verklaarden ons ver trouwelijk dat zij er van overtuigd zijn dat Suarez de politieke amnestie wü afkondi gen, maar een goede aanleiding zoekt, omdat hij in geen geval de indruk wil wekken dat hij door de knieën gaat voor de nog altijd onopgeloste ontvoering van Antionio Maria Oriol, de voorzitter van de staatsraad. 'aculteit verricht i te kun- van de t tegen- i gelooft aar ver- funcüei gië is de .■gen. In □verval- veld of n franc In 1967 Brussel over (Van onze redacteur in Johannesburg) JOHANNESBURG/LOESAKA. Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Geneefse vredesconferentie over Rhode sië, zei gisteren in Gaborone, de hoofd stad van Botswana, dat het plan om een Britse hoge commissaris aan het hoofd van een overgangsregering in Rhodesië te plaatsen, de steun had van Sir Seretse Khama, de president van Botswana. De Britse diplomaat sprak gisteren twee uur lang met het staatshoofd van Botswana, die als een van de gematigde „frontlijn presidenten" wordt beschouwd. Volgens Richard zou Sir Khama gezegd hebben dat het Britse plan zeker de moeite waard was om in overweging te nemen. De parlementsverkiezingen, die nu voor eind mei worden gepland, blijven het hoofddoel voor regering en oppositie. Spaanse persberichten dat Suarez reeds een kieswet klaar zou hebben liggen, die zeer voordelig zou uitvallen voor de con servatieve coalitie Alianza Popular, geleid door de ex-minister Fraga Iribarne, werd door Commissieleden tegengesproken. Er bestaat voor vertwijfelde en afgetob de mensen geen beter heilmiddel dan geen heil te verwachten. Hoe dikwijls is niet de zege de overwinnaars door de overwon nenen uit handen gerukt, doordat zij zich niet met het redelijke vergenoegden, maar hun vijand in een groot bloedbad poogden te verdelgen en hun zelfs niemand wilden laten om de rampspoedige tijding over te brengen! Stel steeds uw vijanden alle poorten en wegen open en bouw hun desnoods een brug om hen te laten ont komen!” Deze wijze woorden werden in 1532 geschreven door Francois Rabelais in zijn boek „Gargantua en Pantagruel”. Helaas, de Chinezen kennen de Europese klassie ke werken niet meer, dankzij. Tsjiang Tsjing, die alle buitenlandse en trouwens ook de eigen oude cultuur van nul en gener waarde verklaarde en uitbande. Nu breekt dat haar dus op. Eigen schuld, dikke bult! De Commissie hoopt dat de premier zelf de knoop zal doorhakken in de eerste onderhandeling, die zoals gezegd de legale erkenning van alle partijen (de commu nistische partij PCE incluis) nastreeft. Wordt dat doel bereikt, dan is Carrillo’s aanwezigheid verder geen probleem meer en zou hij- ook geen reden hebben om te gaan dwarsliggen als Suarez hem liever niet persoonlijk ontmoet. Overigens heeft Carrillo, volgens een van de commissiele den, nog altijd niet duidelijk gemaakt welke houding inzake de onderhandelin- gen zijn partij zal aannemen, indien Sua rez de legalisering niet kan of wil toe staan. e Gazet van dt t van de e jeugd en dieet jn cam- st, want en dieet te heb- tter, hoe De deelname van communistenleider Santiago Carrillo in de Commissie zou nog steeds een struikelblok kunnen vor men voor de onderhandelingen met Sua rez. De premier moet rekening houden met felle emotionele reacties van de bureaucratie en de legerleiding die Fran co achterliet en waar sommigen Carrillo blijven beschouwen als een „oorlogsmis dadiger”. MOSKOU (AFP). De Russische dissi dent Joeri Orlov, de voorzitter van de groep die toezicht houdt op de naleving van de akkoorden van Helsinki in de Sovjet-Unie, is gisteravond vrijgelaten na vijf uur eerder „ontvoerd” te zijn door enkele mannen met een auto. De Commissie van haar kant probeerde Suarez ter wille te zijn met haar verzoek voor de amnestie. In haar nota van dins dag onderstreepte zij reeds haar gunstig oordeel over het recente kabinetsbesluit om Franco’s politieke rechtbank TOP af te schaffen en de krijgsraden alle bevoegdheid over politieke processen te ontnemen. Ik begin steeds meer respect te krijgen 'oor „de bende van vier”, met Mao’s veduwe Tsjiang Tsjing (een naam die klinkt als een klepelend klokje) als bende- leidster. U herinnert zich hoe het gegaan is.Nauwelijks was Mao overleden, of Tsji ang Tsjing werd met drie geestverwante hoge regerings- en partijfunctionarissen gearresteerd, op beschuldiging Mao te hebben vermoord en de macht te hebben willen grijpen (die ze eigenlijk al een tijdje hadden, maar -kennelijk toch niet stevig genoeg om niet gearresteerd te worden). En zodra zaten ze niet gevangen, of de bende van vier vergiftigde op sinistere wijze een groot aantal provincies, waar relletjes, opstanden, stakingen en bloed baden werden aangericht. Door die bende van vier dus. Suarez kan nu tegemoet komen aan „een redelijk verzoek”, en toch de ont voerders bewegen hun slachtoffer vrij te laten. Aan de andere kant is de amnestie snel nodig om de spanningen in het Bas kenland te verzachten. Immers, het merendeel van de overblijvende politieke gevangenen (meer dan 200) bestaat uit Basken. Zowel de regering als de opposi tie is zich er van bewust dat het Basken land zonder amnestie een politieke tijd bom is die reeds voor de verkiezingen dreigt te ontploffen. De dissidente natuurkundige verklaar de voorts dat hij op weg was naar een persconferentie, die georganiseerd was door zijn groep toen hij in een buitenwijk van Moskou „ontvoerd” werd. Dat doet denken aan het eeuwenoude Chinese sprookje van de draak Foei, die wegens eerder bedreven wandaden in de kerker van het keizerlijke paleis zat opge sloten. Elke avond na zonsondergang stapte de draak Foei uit zijn Zichtbaar heid, en trok in zijn Onzichtbaarheid plunderend en brandschattend door het hele land, steeds ervoor zorgend vóór., zonsopkomst weer terug te zijn in de ker ker, om weer in zijn Zichtbaarheid terug te kruipen. De dissident verklaarde een brief te hebben geschreven aan het openbaar ministerie waarin hij protesteert tegen de vervolging van de leden van zijn groep. Volgens Orlov is deze vervolging niet in overeenstemming met de geest van de slotverklaring van Helsinki, die onderte kend is door Leonid Breznjev, de secretaris-generaal van de communisti sche partij van de Sovjet-Unie. itionai- sstina” pgeeist brand- lorf en elische thaveu □eaters roula-i De leider van de goed georganiseerde liberale partij van Ecuador, Pedro Arteta, die voorheen samenwerkte met militaire regimes, heeft zich nu bij de oppositie aangesloten. Ook hij wenst niet meer met de junta in dialoog te treden, omdat hij tot de conclusie is gekomen dat de militairen de politieke vrijheden ernstig beknot hebben. Vorige maand kwamen eveneens solda ten in actie, in de noordelijke havenstad Esmeraldas, om een beginnende provici- ale rebellie de kop in te drukken. In Esmeraldas stelden de militaire autori teiten de staat van beleg in. Volgens betrouwbare kringen was het volk in opstand gekomen wegens gebrek aan voorzieningen zoals water en elektrici teit De socialist Felipe Gonzalez verklaar de dat de Commissie zal eisen dat de staatstelevisie en -radio voor de verkie zingscampagne opengesteld worden voor alle partijen „om een eenzijdig propaganda-bombardement, zoals bij het recente referendum, te voorkomen”. We moeten dus aannemen dat „de ben de van vier” in zijn Onzichtbaarheid alle onrust in het huidige China verspreidt, daarbij geholpen (het is pijnlijk het te moeten zeggen) door de nieuwe partijlei der Hoea Koeo-feng, die er vermoedelijk wijzer aan gedaan had Mao’s weduwe en haar geestverwanten een geruisloze aftocht te bieden, in plaats van hen te arresteren en meteen van zoveel ver schrikkelijks te beschuldigen dat dit nooit meer teruggedraaid kan worden. Staat immers niet geschreven (ik citeer): „Vol gens de waarachtige militaire tactiek moet men de vijand nooit tot wanhoop drijven, omdat zulk een noodtoestand zijn krachten vermenigvuldigt en zijn moed doet groeien, die alreeds verslapt en wan kelend was. In Loesaka is inmiddels bekendge maakt dat de presidenten van de frontlijn staten (Mozambique. Tanzania, Bots wana, Zambia en Angola) komend week einde in de Zambiaanse hoofdstad de Richard-missie en de situatie aan de nog geen guerrilla-probleem. we zullen ervoor zorgen dat we er ook in de toe komst geen hebben”, aldus Garces Pozo. De marine-kapitein, die een nauwe relatie zou hebben met admiraal Pove- da, zei dat de meerderheid van de oude re officieren de voorkeur geeft aan een burgerlijke regering. Op 18 december heeft de junta drie commissies benoemd, samengesteld uit advocaten, academici, economen en andere beroepsgroepen, die nieuwe grondwet- voostellen moeten uitwerken. Hierover kan de bevolking zich in een referendum uitspreken. Ook moeten de commissies een wet opstellen die het huidige aantal politieke partijen moet verkleinen van twintig tot ongeveer vier. Richard is vanuit Botswana naar Mapoeto in Mozambique vertrokken. Ver wacht wordt dat president Samora Machel van dat land de Britse voorstellen als een „neo-koloniale oplossing” van de hand zal wijzen. Tot nog toe heeft Mozam bique zich achter het guerrillaleger ZIPA (Zimbabwe Peoples Army) gesteld, dat vanaf Mozambikaanse bases zou opere ren. Het ZIPA-commando maakte giste ren via radio Mapoeto de voórwaarden bekend waaraan Engeland zou moeten voldoen om een werkelijke oplossing voor de Rhodesische problemen te vinden leiding van één van haar leden, de sociaal-democraat Fernandez Ordonez. 1 Boli- 'orden en als n San- □digd Verder heeft de „Commissie van negen” een studiegroep gevormd onder zou stellen om de controverses over de grote Amerikaanse basis op het „naburi ge” eiland Diego Garcia gaande te houden. BUENOS AIRES (Reuter). Veilig heidstroepen hebben gisteren in de buurt van Buenos Aires tien guerrillastrijders, die linkse leuzen op de muur van een roomskatholieke school schilderden, doodgeschoten. Militaire kringen zeiden dat de guerrilleros het vuur hadden ge opend toen een patrouille hen in Ramos Mejia, 17 km ten westen van de Argentijn se hoofdstad, ontdekt had. Zondag werd een voormalig congreslid en leider van de stadsguerrillabeweging Montoneros, Leonardo Bettanln, doodge schoten in een huis in Rosario, waarin hij zich met drie anderen had verschanst. Weliswaar is de huidige minister president van Mauritius, Sir Ramgoolam, erin geslaagd met de rechtse sociaal democratische partij van de advocaat Gaetan Duval een anti-marxistische rege ringscoalitie te vormen, stabiel is de poli tieke situatie op het strategisch belanerii- Belangrijke delen van de oppositie weigeren zonder meer met de regering samen te werken. Zij eisen de installatie van een voorlopige burgerlijke presi dent die moet aanblijven totdat er ver kiezingen zijn georganiseerd. Een van de felste aanvallen op de junta richt zich op haar programma om nieuwe identiteits- Bovendien zou de levering van blanke huurlingen en wapens aan het regime- Smith (vooral door Zuid-Afrika) onmid dellijk moeten worden stopgezet. De kleine Zuidamerikaanse republiek heeft al tal van politieke stormen te verduren gehad. Sinds de moeilijk ver kregen onafhankelijkheid van Spanje, 154 jaar geleden, heeft het land al meer dan vijftig staatsgrepen beleefd. Wat dit betreft houdt Ecuador gelijke tred met tal van andere landen in Latijns- Amerika waar de dictaturen elkaar in snel tempo opvolgen. Een uitzondering voor Latijns-Amerika is dat in Ecuador de pers een zekere mate van vrijheid geniet. In de pers wordt nu openlijk gespeculeerd over veranderingen aan de politieke top. Met dat ontwerp onder de arm zal dan eind volgende week een andere afvaardi ging van de Commissie van negen, die opnieuw uit een man of vier zal bestaan, een bijeenkomst met de premier aanvra gen om de onderhandelingen over de kies wet te openen. Al met al vertrouwt de oppositie op een snel en gunstig verloop van de gesprekken met de regering. Ivor Richard (links op de foto) in gesprek met de Zambiaanse presi dent Kenneth Kaoenda. De regerings-secretaris, marine- kapitein Victor Garces Pozo, zei onlangs in een interview, dat de maatregelen nodig waren om de binnenlandse veilig- heid'te waarborgen. „Al hebben we nu Geneefse onderhandelingstafel bespreken.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3