Rustig verhoor’ van Menten Amsterdam pleegde onbehoorlijk bestuur’ n Tien doden bij brand in tehuis voor bejaarden correct gedragen Landbouwproducten in EEG dit jaar 5 a 6 pet duurder UVF wil weer tot geweld overgaan Overleg VMF- bonden nog in het slop op terrein van de HAL Nederland prijst’ zich uit markt E heroïne in beslag genomen China ontkent t Rotterdam wil eroscentrum „Politie moet zich 120.- voor toerisme’ 1 Hoogvlieger? Ruim elf kilo Cl I „burgeroorlog” VEND@PRINT RAAD VAN BEROEP VERNIETIGT BESLUITEN: To Hoofdcommissaris van Amsterdam: Overleg suiker-cao vastgelopen PROSTITUTIE MOET WEG UIT KATENDRECHT ar DONDERDAG 6 JANUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 4 I tl Bamiote relxan TOPMAN KLM: WEI (Van onze correspondent) >71 v Inlichtingen bij onze kantoren. lip van MrVendoprint De sneldrukkerij waar alles kan. Van Vroom Dreesmann. Winterreis naar Hoog-Sauerland: 375 Zaterdag If 8 januari f laatste dag Óe I AMSTERDAM (ANP). In een door zeven werklozen aangespannen geding maakt de raad van beroep in Amsterdam het hoofdstedelijk ge meentebestuur het verwijt „geenszins te voldoen aan de tot het algemeen beginsel van behoorlijk bestuur behorende eis van zorgvuldigheid”. In alle zeven gevallen vernietigde de raad de gemeentelijke beslissingen tot ver laging of volledige inhouding van Je uitkeringen ingevolge de wet werk loosheidsvoorziening (WWV). De gevoegde zeven gedingen werden op 15 december behandeld. De uitspraak is gisteren bekendgemaakt. L Winkel vol kleur van terrein en gebouwen zijn al enkele maanden aan de gang. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam stelt verwoede pogin gen in het werk om een eros-cen trum te vestigen op het terrein van de Holland-Amerika Lijn aan de Wilhelminakade in Rotterdam. Onderhandelingen over aankoop EW (ADVERTENTIE) 1 weken, met soms 11 I i 3 waar t industrie (ADVERTENTIE) BELFAST (Reuter) De in (ADVERTENTIE) de I I (ADVERTENTIE) 1 I (ADVERTENTIE) jS 5 Chinese PUROL ZALF PUROL POEDER PUROL LIPPENPOMMADE I f I I I l 3 1 I I I I I Volun- Belfast j 1 1 i van als on om aan Elke 500 sets méér 65. De sus film: para nisa' itari verb i 3 I 1 V] werl Papi bout cour gen taris sen/ perk wad stuk zen gen macl dukt bouv VE en o die band ring gen, groei heet, niet sche speci ring ten i maar ..Wij E <x De ging van zijn Gezi Velsi teit het 'eerst cuts naai meu De u moeh andei I' l worden verlaagd. Bij de vaststelling van de prijzen zou daarmèe rekening kunnen worden gehouden door grotere prijsver hogingen toe te staan aan landen met een zwakke valuta" en kleinere aan lan den met een munt die er sterk voor staat. Pik mach 1936. den, mach word andei word verb< taris conct niem 18 ei de i „test! een met gebn piern kans LONDON (Reuter) - Een Amsterdam mer en een Amerikaan zijn onlangs op twee verschillende punten aangehouden bij een gecoördineerde actie van de Brit se en Franse douane terwijl zij in totaal elf kilogram heroïne vervoerden. D« partij had een geschatte zwarte markt waarde van ruim 6,5 miljoen gulden. - Bij de behandeling van de zaak had den gemachtigde Winkel en wethouder Van der Eyden van Sociale Zaken als verontschuldiging voor de trage gang van zaken aangevoerd dat in Amsterdam als grote stad jaarlijks wel 650 tot 700 bezwaarschriften worden ingediend. We gens personeelverloop, ziekte, opleiding van nieuw personeel en wegens vakan ties is het de sociale dienst in vele gevallen onmogelijk geworden de behan deling binnen de door de wet gestelde termijn van vijf weken af te doen. Geen hoogvlieger maar wel een auto mobilist die met zijn wagen bijna de parkeergarage door het venster weer zou verlaten en dat nog wel op de twee de etage. Dit fout parkeren gebeurde in het centrum van Tokyo. Ten aanzien van dit excuus stelt de raad van beroep in zijn uitspraak, „dat dit structureel gebrek uiteraard evenmin zijn uitwerking zal missen in gevallen, waarin eveneens zonder voldoende onderzoek uitkeringen ingevolge de wwv worden toegekend en voortgezeV’ Daarom kan de raad deze verontschuldi gingen niet als reden tot overschrijding van de termijnen aanvaarden. De moeilijkheden die B. en W. bij de uitvoering van de wwv ondervinden die nen volgens de raad niet door een on zorgvuldige behandeling te worden toe gedekt, doch door een structurele aan- tantse organisatie UVF (Ulster teer Force) heeft gisteren in bekendgemaakt dat zij zich niet meer zal houden aan het bestand dat ze een jaar geleden eenzijdig heeft uitgeroepen. 5 zorgd over de gevolgen van zaken die de politie uit de hand lopen. Hij zei hiermee te doelen op in hun oorsprong dikwijls heel simpele gebeurtenissen, die door misverstanden, onnadenkendheid, gebrek aan humor of incasseringsvermo gen tot situaties leiden waarbij de meest nare zaken kunnen gebeuren en waarbij politiemensen en burgers ernstig gevaar lopen. Sanders bepleitte met klem een voudige zaken eenvoudig te houden en de redelijkheid altijd te laten zegevieren. „Als dat „inbinden” of zelfs zich terug trekken van de politie zou vergen, dan is dat niet te veroordelen”, aldus de hoofd commissaris. Hij zei verder, dat de Amsterdamse politie met tevredenheid over het voor bije jaar kan terugzien. Er was kritiek op de politie geweest, soms fel, „niet altijd ongerechtvaardigd.” moeten ons door die kritiek niet laten ontmoedigen. Gelukkig het land felle kritiek op de politie mogelijk is”, zei ganders. De behandeling is beperkt gebleven tot enkele strikt formele onderdelen van het geding, o.a. tot de vraag of de door de zeven gedupeerden bij de Gemeente lijke Sociale Dienst ingediende bezwaar schriften tegen de--beslissing binnen de wettelijk daartoe opengestelde termijn van viijf weken waren af gehandeld. Dat bleek in geen der zeven gevallen ge beurd te zijn. Terwijl volgens de chef onderafdeling uitvoering wwv van de gemeente, de als gemachtigde gehoorde H. Winkel, be zwaarschriften die twee dagen te laat zijn ingediend al niet ontvankelijk wor den verklaard, overschreed de gemeente de haar toegestane termijn in enkele AMSTERDAM (ANP). Vertegen woordigers van de vakbonden hebben gisteren bijna de hele dag gepraat met de raad van bestuur van het VMF- concern over de problemen die zich de afgelopen twee weken hebben voorge daan. Er zijn geen beslissingen gevallen en het overleg zal volgende week don derdag worden voortgezet. HULL (REUTER, UPI. DPA) Een brand die gisteravond een bejaardente huis in Noordoost-Engeland in de as legde heeft tien personen het leven ge kost. Negentien anderen werden gewond. \/ergee bdM«vrr>atrdh Nijverheidsweg 27 Haarlem 023-319120 (8 lijnen) Volg ANWB-borden Waarderpolder en Bouwmatron wegwijsborden 5 min. van afslag Haarlem autobaan Alkmaar/Schiphol Openingstijd: maandag t/m zaterdag 10-16 uur, donderdag 20 januari óók s avonds van 19-21 uur. gevallen met vele ettelijke maanden. Bovendien is de raad gebleken, dat ook aan de door de gemeente gevolgde procedure voor behandeling van de inge diende bezwaarschriften allerlei schoon- heidsfouten kleven. Zo is gebleken, dat de speciale adviescommissie, die de be zwaarschriften moet beoordelen, van de vergaderingen verslag uitbrengt, „waarin feiten of gegevens zijn vermeld, die noch door verslagen of rapporten noch anderszins worden ondersteund.” Die fei ten en gegevens kunnen dus gedurende de vergadering zijn verkregen zonder dat het gemeentebestuur later de her komst kan nagaan, aldus de raad. AMSTERDAM (ANP) Tijdens het gisteren voortgezette verhoor van de van oorlogsmisdaden verdachte Menten door de Amsterdamse rechter-commissaris mr. Van Duuren is aan de orde geweest waar Menten woonde toen op 22 juni 1941 de oorlog tussen Duitsland en Rus land uitbrak. Zo heeft de Utrechtse ad vocaat mr. Simon dit gisteravond mede gedeeld. Verder is in dit „rustige verhoor’’ gesproken over de andere plaatsen waar Menten geweest is en wanneer de Duit sers de voormalige Poolse stad Lemberg binnenkwamen. Op 7 juli 1941 twee weken na de Duitse inval hadden in het voormali ge Poolse dorp Podhoroce executies plaats waarbij een deel der bevolking, met name joden, om het leven werd gebracht. Het onderzoek van de rijksre- cherche uit Amsterdam, die ter plaatse nog een onderzoek gaat instellen, had reeds ernstige aanwijzingen opgeleverd dat Menten alleen en/of met anderen daarvoor verantwoordelijk zou zijn, zo deelde de Amsterdamse hoof d-off icier van Justitie na Mentens vlucht midden november vorig jaar mede. Menten is fel verontwaardigd dat hij ervan beschuldigd wordt dat hij zich aan enig misdrijf schuldig zou hebben gemaakt, zei mr. Simon. Het gerechtelijk vooronderzoek zal volgens hem een hele tijd duren, langer dan de 106 dagen voorarrest waarbinnen de zaak voor de rechter moet worden gebracht. Ter zit-1 ting kan dan de officier van Justitie aanhouding van de zaak vragen als het onderzoek nog niet is voltooid. Mr. Si mon vertelde nog dat het materiaal dat hem is aangeboden belangrijk is om zich een oordeel over de zaak-Menten te vormen. Met deze dubbele vangst geloven de Britse en Franse autoriteiten een nieuwe heroïne-lijn te hebben afgekapt - lo pend van het verre oosten via London naar Amsterdam. De Amsterdammer werd op oude jaarsdag ingerekend toen hij op de Lon- dense luchthaven Heathrow met een vliegtuig uit Thailand arriveerde. Hij had zeven kilo heroïne bij zich. De man over wiens personalia niets is meege deeld, is inmiddels in staat van beschul diging gesteld wegens drugsmokkel. Binnen enkele uren nadat de Amster dammer was opgepakt, arresteerde de Franse douane op Orly een Amerikaan die vier kilo heroïne in zijn bagag» vervoerde. De totale partij is al groter dan de hoeveelheid heroïne die de Brit ten in heel 1976 hadden buitgemaakt. pak via eventuele wetswijziging en aan vulling van uitvoerend personeel te wor den opgelost. Ter zitting erkende gemachtigde Win kel nog dat het gemeentebestuur voor de wwv „niet zo’n strenge controle uitoe fent als bij de ww. Mogelijk ligt ook hierin een verklaring dat uw raad vrij weinig zaken in het kader van de wwv te behandelen krijgt.” Wethouder Van der Eyden beloofde de raad, „dat we bij de uitvoering van de wwv een aantal zaken meer secuur zullen gaan afwerken en vastleggen.” Hij zei direct aan te nemen, dat er veel fouten zijp gemaakt en zegde toe, dat in de toekomst alle stukken die betrekking hebben op een te behandelen zaak in een dossier aan de raad zullen worden voorgelegd. Dat was naar hij erkende in deze zaken niet gebeurd. Bij de behandeling van de zeven za ken is geheel in het midden gelaten of de beslissing van de sociale dienst om de uitkeringen geheel of gedeeltelijk in te houden terecht waren genomen. Nu ter stond bleek, dat ze veel te laat waren genomen, achtte de raad voldoende ter men aanwezig ze te vernietigen. Dit eros-centrum zou de huidige pros titutie uit de wijk Katendrecht moeten weghalen. De afgelopen jaren waren er voortdurend botsingen tussen bewoners van Katendrecht en de prostitutie-ex- ploitanten .De Wilhelminakade, die wel vlak bij Katendrecht ligt, is door de bewoners al eens a 1 wenselijke vesti gingsplaats genoemd. Voor de gemeente is de aankoop van het HAL-terrein één van de laatste kan sen om snel een verhuizing van de prostitutie te bewerkstelligen. Pogingen om elders een eros-centrum te vestigen, zijn tot dusverre mislukt. Het zoeken naar een geschikte plaats is al drie jaar aan de gang. Binnen B en W beschouwt men de sanering van Katendrecht als één van de toetsstenen voor het beleid. De Holland-Amerika Lijn, tegenwoor dig nog slechts een „holding”, is wel bereid tot verkoop. Alleen is er bij direc tie en commissarissen aarzeling over de nieuwe bestemming die de gemeente wil. Esn andere handicap is dat de ge meente het terrein pas wil hebben wan neer het zeker is dat de minister van Justitie geen belemmeringen zal op werpen tegen de vestiging van het eros- centrum. Tot nog toe heeft hij dat niet gedaan. Een gemeentelijk woord voerder: „Wat de bordeelhouder wel oog luikend wordt toegestaan, dat mag de gemeente niet .Het overleg hierover is in volle gang, maar dat kan nog maagden Suren”. Het is overigens niet duidelijk of de BRUSSEL De nieuwe Europese commissie (dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap), die vandaag is geïnstalleerd, wil de prijzen van landbouwprodukten in de gemeenschap dit jaar met vijf a zes percent verhogen, zo is in Brussel verno men. De indiening van voorstellen voor de prijzen van landbouwprodukten is een van de eerste taken van commissievoorzitter Roy Jenkins en zyn twaalf medebestuurs leden. t/m 31 januari a.s: 500 vel briefpapier met 500 enveloppen (kabinet of kwarto), gedrukt in zwart, van 150.- voor (inkl. B T.W.) De UVF liet weten dat zij weer tot gewelddaden zal overgaan omdat de Britse regering weigert de status van politieke gevangene te verlenen aan ver oordeelde leden van paramilitaire orga nisaties. In de afgelopen 48 uur had de UVF al bommen geplaatst in bedrijven die leveren aan de vier grote gevange nissen in Belfast. De UVF zal voorlopig doorgaan met dit soort bomaanslagen. De organisatie werd in 1966 opgericht door protestantse extremisten met het doel de voorlopige vleugel van het Ierse republikeinse leger (IRA) te bestrijden. Door het besluit van de UVF zich niet meer aan het bestand te houden zal de spanning in Noord-Ierland ongetwijfeld toenemen. De voorlopige vleugel van de IRA die na Kerstmis al liet weten dat hij nog meer geweld zal gebruiken om de Britse heersers uit Ulster te verjagen, wil ook dat bepaalde categorieën ge vangenen weer de status van politieke gevangene krijgen. De Britse regering trok destijds dit voorrecht in omdat zij Van mening is dat de gedetineerden zich dan als krijgsgevangenen gaan beschou wen. De status van politieke gevangene houdt in dat men gewone kleding mag dragen en opdrachten krijgt van eigen commandanten en niet van gevangenis autoriteiten. gemeente Rotterdam het Eros-centrum alleen in het HAL-gedeelte van de Wilhelminakade wil vestigen. De HAL bezit namelijk nog slechts een deel van deze „pier”. De Maaszijde ervan is eigen dom van Inkotrans. Een HAL-zegsman: „Daar werken nu toch nog zo’n 300 mensen. Nóu, als er hier een eros- centrum zit, dan komt er natuurlijk niks meer van werken; dat wordt de hele dag kijken”. AMSTERDAM (ANP). Hoofdcom missaris Th. C. J. Sanders van politie van Amsterdam heeft woensdag in de jaarlijkse korpsbij eeukomst van de Am sterdamse politie een beroep op de poli tiemensen gedaan om zich voor alles in woord en daad correct te gedragen en correct te zijn in hun uiterlijke ver schijningsvorm. „In de wijze waarop wij ons presenteren kunnen we niet altijd de toets van de kritiek doorstaan”, aldus de hoofdcommissaris. PEKING (Reuter) - Een officiële zegs man in Peking heeft vandaag specula ties in de westerse pers over onrust op het Chinese platteland als „volslagen ongegrond” van de hand gewezen. De heer Th. Woitman, directeur markt onderzoek van de KLM uitte gisteren deze kritiek in Amsterdam bij de pre sentatie van een audio-visuele show, die tn het buitenland gepresenteerd zal wor den om reisagenten in de gehele wereld te interesseren voor Nederland ais toe- ristenland. De presentatie met de titel „Hollands surprise”, waarin anderhalf miljoen gulden is geïnvesteerd, wordt op de toeristische buitenlandse markt ge bracht door het Nationaal Bureau voor Toerisme, de KLM en een aantal Neder landse ondernemingen. De heer Woitman merkte verder op. dat de inkomsten uit het buitenlands toerisme ongeveer drie miljard gulden per jaar zijn, een aanzienlijke bijdrage betekenen voor onze betalingsbalans en een ,stuk werkgelegenheid zeker stellen. Bestuurder J. Schermer van de Indu striebond NW zei na afloop van het overleg, dat er uren is gepraat over de oorzaak van het conflict, maar dat deze discussie op niets is uitgelopen en dat er een diepgaand verschil van mening blijft bestaan. In december ontstond er een conflict tussen de bonden en de VMF-leiding toen de directie aankondigde. dat ze op 28 december bij de betrokken arbeidsbu reaus het collectief ontslag wilde melden van het gehele personeel (550) man van de Stork-Werkspoor-gieterijen in Utrecht en Hengelo en van het personeel (350) man van SPPM (Stork Plastics Proces sing Machinery) in Hengelo. De directie omschreef dit als een formaliteit in hét kader van de nieuwe wet melding col lectief ontslag, die nog niet betekende dat alle 900 werknemers ook echt zullen worden ontslagen. De bonden kondigden toen acties aan. De VMF deelde hierna op 29 december mee, dat de ontslagmeldingen toch nog even zouden worden uitgesteld, waarop de bonden een nieuwe uitnodiging voor gisteren aanvaardden. De voedingsbonden FNV eisen het volle pond, 2,5 percent prijscompensatie. De bonden zien verder weinig heil in de onderhandelingen, aldus een woordvoer ster van de bonden. te Over de klachten van burgers tegen het optreden van de politie zei hij, niet te willen beweren, „zoals in sommige krantenpublikaties gebeurt”, dat het daarmee de spuigaten uitloopt en ook niet, dat deze klachten allemaal terecht zijn. Maar hij was ervan overtuigd, dat deze aangelegenheid de permanente aan dacht van alle politiemensen behoeft, niet alleen van de op straat dienstdoen de politieman maar ook van de leiding gevende functionarissen. De laatsten zouden zich bij incidenten tussen politie en burgerij voortdurend moeten afvra gen wat zij kunnen doen om dit soort situaties zo veel mogelijk te vermijden. „In het komende jaar zullen wij der halve naar middelen moeten zoeken om de mgnalen. die van binnengekomen klachten eventueel uitgaan, als zodanig te verstaan. Daarbij denk ik onder meer aan een onderzoek naar de oorzaken van klachten”, aldus Sanders. De hoofdcommissaris toonde zich be- De meeste doden zijn mensen tussen tachtig en negentig jaar. Het vuur woede langer dan drie uur in het tehuis voor ouden van dagen, dat in de buurt van de havenstad Huil stond. Brand weer, personeel en voorbijgangers had den de grootste moeite de bejaarden, van wie sommigen gebrekkig waren, uit het Victoriaanse gebouw te halen. Ne gentien bejaarden liepen deels ernstige verwondingen op. Ook een lid van het personeel, een chauffeur van een ambu lance en een brandweerman werden ge wond In Brussel wordt verwacht dat de ministers van Landbouw uit de negen lid-staten het tegen 1 maart over de prijzen zullen eens worden. De nieuwe commissie zal over de prijzen van land bouwprodukten vermoedelijk vrijwel net zo denken als de oude, aldus de zegslie den in Brussel. De kwestie van de agrarische prijzen in de EG is erg ingewikkeld in verband met het probleem van de grensheffin- gen, de zogenaamde monetaire compen serende bedragen, die moeten voorko men dat de- boeren in de gemeenschap sterk profiteren of juist veel schade lijden van wisselkoersveranderingen. De nieuwe Europese Commissie zal moeten uitmaken of de grensheffingen, die nu grote prijsverschillen versluieren (soms tot veertig percent als tussen West-Duitsland en Engeland) moeten' Als kum prodt Noor< Noord- ventk Ierland verboden paramilitaire protes- papie mach zijn kan i gema andei waarl pier Geldt volde chine UTRECHT (ANP). Gisteren zijn de cao-onderhandelingen voor de suikerver werkende industrie vastgelopen. De werkgevers, verenigd in het sociaal co mité, wilden niet praten over de prijs compensatie. Wel waren zjj bereid het overleg hierover gaande te houden in afwachting van wat er in andere be drijfstakken uit de bus komt. AMSTERDAM (ANP). Nederland wordt erg duur en is bezig zich als toeristenland uit de markt te prijzen. Een goede dienstverlening zou hierin verandering kunnen brengen maar de bereidheid gasten goed van dienst te zijn is niet direct het sterkste punt in ons land. Dit zal de toeristen er op den duur van weerhouden naar Nederland te gaan. Het zou absurd zijn als de toeris- tenstroom geblokkeerd zou worden door een ongeïnteresseerde houding van hen. die direct bij het toerisme zijn betrok ken. Deze vicieuze cirkel moet daarom worden doorbroken”. In de suikerverwerkende industrie gaat het om twee cao’s. Een voor het technische- en produktiepersoneel en een voor het administratieve personeel. De laatste weken hebben de Chinese nieuwsmedia gezuiverde radicale leiders beschuldigd van het bevorderen verdeeldheid en geweldpleging derdeel van een samenzwering de macht te komen. Zondag verklaarde een woordvoerder dat de onrust in het alge meen had opgehouden bij de aanhouding in oktober van de „bende van vier”. Vandaag zei de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Peking, met een verwijzing naar een rede van voorzitter Hoea Koeo-feng, dat de toestand in China „zeer stabiel” is. produktiepersoneel In totaal ongeveer 18.000 werknemers. Daarnaast werken nog eens negendui zend mensen in de suikerwerk- en cho- coladeverwerkende industrie. Zij vallen weer onder een andere cao. Daarover willen de bonden onderhandelingen met de werkgevers verzameld in de Nevesuco, maar die voelen er nog weinig voor.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4