Europese vakbonden welkom bij EEG Musicus Toon BOERSMA NEEMT WELLICHT INITIATIEF V ranken overleden Tealtronic Spoorstremming Stations bij Hoofddorp en Twee doden bij Nieuw-Vennep schietpartij in Rotterdam 28 Koninklijk paar viert 40-jarig huwelijk terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. DANS vanmorgen bezet artendor 1 au Lech, Aantal pagina’s vandaag: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Nieuwe commissaris Vredeling: ver weg NS-directeur: 2 Weerrapporten Centjes op 15 Radio en tv 15 Strips 17 Kunst 18 Beurs 23, 25 Sport Veel bewolking AGENDA pagina 7 Luidsprekers 26, 27 uw warme bakker Voor het lekkerste brood en fijn banket SCHOOL DUUN VRIJDAG 7 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 55 Aanvang 9 uur Geh. en verl. paren Aanvang jongelui donderdag 7.30 uur nog pl. voor jongens Tel. 023-37 58 54 Inschrijving: 7-8 uur n.m. IJMUIDEN: Zeeweg 251 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet bespreekt vandaag de situatie die is ont staan nu onderhandelingen over de lonen in allerlei bedrijfstakken mis lukken en er geen cao’s kunnen worden afgesloten voor ruim een half mil joen werknemers. Er lijkt een kleine kans te bestaan dat binnen afzien bare tijd toch weer besprekingen over de arbeidsvoorwaardensituatie zul len worden gevoerd op centraal niveau. Minister Boersma van Sociale Za ken zei gisteravond dat het niet uitgesloten is dat hij een initiatief gaat nemen. Plaatselijk Nieuws 5, 7, 9, 11 Binnen- en buitenland 2, 3, 4 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Het woord is aan... w -- IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. (Van onze redacteur in Brussel) (Zie verder pagina 4). Misschien opnieuw BOERSMA (ANP). actie. (Zie verder pag. econ.) van (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 2) (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) 19 Economie (ADVERTENTIE) I u Verleden jaar had een man die werkte voor een firma die voor geldtransporten zorgt uit een ge pantserde wagen een half mil joen dollar gestolen. door een Nederlander te zijn beheerd, nu overgaat naar het Deense commis sielid Finn Olav Gundelach. Het wordt heel moeilijk iets aan de bestrijding van de werkloosheid te LECH Koningin Juliana en prins Bernhard vieren vanavond in het Oos tenrijkse Lech met een feestelijk diner te midden van hun drie dochters en hun echtgenoten hun 40-jarig huwelijksjubi leum. Mr. van r AMSTERDAM In het Binnengast huis in Amsterdam is donderdagavond de bekende Amsterdamse koordirigent en muziekcriticus Toon Vranken overle den. De heer Vranken, die al geruime tijd ziek was, is vijfenzestig jaar gewor den. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - Verwachting van het KNMI tot zaterdagavond: De nieuwe leden van de Europese Commissie: v.l.n.r. de voorzitter Jenkins, Haferkamp, Vredeling en Giolitti. Ook het plan voor een groot rangeer terrein in het westelijk havengebied is vervallen. Dat is het gevolg van de eind vorig jaar aangenomen nota van uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, waarmee de oor spronkelijke grootse plannen voor het industriegebied aan weerskanten van het Noordzeekanaal tot bescheidener om vang werden teruggebracht. (Zie verder pagina 10) BRUSSEL De Europese vakbon den zijn voortaan welkom bij de Europese Gemeenschap. Dat maakte oud-minister van defensie ir. Vrede ling duidelijk nadat hem de porte feuille van werkgelegenheid en socia le zaken was toegewezen in de moei zaam gestarte nieuwe Europese com missie, het „dagelijks bestuur” van de Europese Gemeenschap. Prof. ALBEDA centraal loonoverleg Prinses Irene en haar man zijn daar bij niet aanwezig. Gisteren begon de familiereünie tegen vier uur, toen de koningin en de prins aankwamen, samen met prinses Christina, haar man Jorge Guillermo, en prinses Margriet met mr. Van Vollenhoven. Prinses Beatrix en prins Claus waren al op vakantie in Lech. De aankomst in Lech bij hun gebruikelijke hotel, Gasthof Post, werd door een grote menigte publiek en foto grafen afgewacht, maar wat een harte lijke en ceremoniële begroeting had moeten worden, viel geheel in het water. Terwijl het echtpaar Moosbrugger, eige naar van Gasthof Post, en hun drie kleinkinderen klaar stonden met bloe men, reed de wagen met de koninklijke familie het bordes voorbij en recht toe, recht aan de ondergronde garage in. In de Zuidfranse plaats Nice zijn enorme rotsblokken op een spoorbaan gevallen. Vlak voor de tunnel op de lijn „Basse Corniche” aan de Cote d’Azur is men nu met man en macht bezig de grootste blokken te verwijderen. Het trein- en wegverkeer zal lange tijd ge stremd blijven. UTRECHT Mr. De Bruin, presi- dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, heeft laten doorschemeren voorstander te zijn van NS-stations bij Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Hij liet die voorkeur blijken op de jaarlijkse persconferentie van de NS, donderdag in Utrecht. over het principiële punt van de prijs compensatie, maar dat men het in ieder geval eens is over twee punten, dat is dat de zuivere prijsindex moet gelden voor vergoedingen en dat de vooruitgang in koopkracht anderhalf percent moet bedragen. Over het punt van de prijs compensatie moeten partijen praten, vond Boersma. Hij betreurde dat zijn tijdens het centraal overleg van decem ber 1976 gedane voorstel om deze zaak nader te gaan bestuderen niet is aan vaard. De minister zei dat de werkgevers in hun afwijzing van de werknemersvoor- stellen naar zijn smaak wel uiterst ver zijn gegaan. Op de vraag of de werkge vers een politieke koers varen, in die zin dat zij het „kabinet willen weg hebben”, zei de minister dat hij niet gelooft dat dit het uitgangspunt is van het beleid van de centrale werkgeversorganisatie. Boersma vond ook dat we niet al t e somber moeten zijn. Wij moeten ook niet bang zijn voordat er iets gebeurt. Er moet wel een oplossing komen en wij moeten niet al te benauwd zijn. Wel wil hij graag voorkomen dat er een groot scheeps conflict uitbreekt. Maar beide partijen zouden dan een stap in eikaars richting moeten doen, aldus de minister van Sociale Zaken. verdeling van de portefeuilles was de eerste taak van de Europese commis sie die donderdag formeel in functie kwam. Vredeling, die de Ier Patrick Hille- ry opvolgt, kreeg een zwaardere por tefeuille dan zijn voorganger onder wiens bestuur het sociale beleid op EEG-niveau in de startblokken is blijven steken. Ook het overleg tus sen vakbonden en werkgevers op Eu ropees niveau wordt een taak voor Vredeling, die dit trouwens als voor waarde had gesteld. Tot nu toe was dit zogenaamde tripartite-overleg een zaak van de commissaris van finan ciën en economie. doen, maar we gaan het proberen, aldus een doodvermoeide Vredeling na afloop van het beraad dat sinds donderdagmiddag onafgebroken tot vanochtend half zes voortduurde. De De verwachting dat er op centraal niveau een bijeenkomst wordt gehouden van de werkgevers, werknemers met de regering is niet geheel ten onrechte, aldus deskundigen. Mochten de drie par- Over het algemeen veel bewol king met slechts hier en daar wat regen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen west en noordwest. Minimum temperaturen omstreeks drie, maxima ongeveer zes graden. yw' muintijüiMi Koningin en prins vieren vandaag hun veertigjarige echtvereniging, helaas niet op Nederlands grondgebied, maar in het Oostenrijkse Lech, de traditionele win- tervakantieplaats van het koninklijke gezin. Er zijn redenen genoeg te bedenken waarom het koninklijk echtpaar er de voorkeur aan gaf 'dit feest elders te vieren en de dag van veertig jaar gele den in een betrekkelijke beslotenheid te herdenken. De uitvloeisels van de „Lockheed-affaire”, waarin prins Bern- hard betrokken bleek te zijn en waar van de onthulling voor velen in den lande een schokkende teleurstelling bracht, hebben ertoe geleid dat de voor keur van de koninklijke familie om dit familiefeest te vieren uitging naar een „privé-plekje”, voor zover men tenmin ste Lech nog een privé-plekje kan noe men, nadat het juist door de jaarlijkse aanwezigheid van de koninklijke gasten overstroomd pleegt te worden door toe risten. Er is geen enkele reden om op deze dag stommetje te spelen en net te doen alsof er niets aan de hand is. Voor Nederland is het huwelijksjubileum van zijn gerespecteerde vorstin vergald door verwikkelingen die eigenlijk niets met de persoonlijkheid van de koningin te maken hebben. Dat is een bittere pil, die moet worden geslikt. Bitter vooral voor hen, die zich de dag van nationale jubel herinneren waarop prinses Juliana in I 1937 in het huwelijk trad. Er is tijdens I de geruchtmakende Lockheed-affaire weinig of niets gezegd over al die trou we, oprecht verheugde Nederlanders die in 1937 blij waren met het feit, dat Oranje de grondslag voor een nieuwe generatie legde, noch over hen die door de jaren heen tot nu toe hun vertrou wen in en hun eerbied voor het Oranje huis zuiver hebben gehouden. Welnu, vandaag kan dan eens worden gezegd dat zij eigenlijk medeleven ver dienen, omdat zij gekwetst zijn in iets dat hun uiterst dierbaar was. Gekwetst maar niet beroofd van dat vertrouwen en die eerbied. Dat is duidelijk ge bleken en dat is iets om trots op te zijn. Trouw moet worden beproefd voor dat hij trouw mag heten. Ook al is Lech ver weg, de gedachten van koningin Juliana zijn vandaag waarschijnlijk hiier, in Nederland. Zij en velen hadden het liever anders gewild. Dat lijkt voldoende om de situatie te tekenen en daarmee is eigenlijk alles gezegd wat bij dit feest openlijk dient te I worden uitgesproken. tijen bereid zijn opnieuw aan tafel te gaan zitten, dan zal het besluit daarover zeker niet eerder dan volgende week vallen. Minister Boersma zei nog eens nadrukkelijk dat hij niet kan ingrijpen. Er moet gepraat worden, zei hij. „Ik verwacht geen vraag om bemiddeling, maar het is niet uitgesloten dat we elkaar opnieuw tegenkomen. Ik zal mijn ziel niet in lijdzaamheid bezitten, en de kwestie in het kabinet ter sprake bren gen”. De bewindsman wees erop dat er nu een suggestie is van prof. Albeda (on partijdig voorzitter van de bouwonder- handelingen) om op centraal niveau nog eens te praten. Ook stipte hij aan dat er weliswaar een verschil is tussen partijen Hij was nooit gegrepen. Giste ren meldde een krant in San Francisco een lange orief te heb ben ontvangen van de dader, die was gepost in Kansas City in Missouri, waarin de schrijver zei van de buit vrijwel geen cent meer over te hebben. Vijf miljoen werklozen in de negen EEG-landen zijn belangrijker, zei Vredeling, gevraagd of hij niet te leurgesteld was dat hij niet in aan merking kwam voor de portefeuille van landbouw die na achttien jaar Alles was schoon opgegaan aan vrouwen, drank, paardenren nen, auto’s, geschenken en ande re geneugten. NIJMEGEN (ANP). —Kaderleden van de Industriebonden NVV en NKV hebben vanmorgen om half tien het Nijmeegse bedrijf Tealtronic bezet. De twee bonden steunen deze actie. Er wordt normaal doorgewerkt. J. E in and er Velen verwerpen oprechte vriendschap, uit angst dat zij iets van zichzelf zullen moeten teruggeven. Nu de Schipholspoorlijn door de Haarlemmermeer wordt aangelegd, moest hij volgens mr. De Bruin ook maar zo goed mogelijk worden benut, ook voor plaatselijk en regionaal ge bruik. De NS hebben daarentegen een plan voor een parkeerstation (voor treinreizigers-automobilisten) bij Voor hout opgegeven. De basis onder dat plan kwam te vervallen doordat Provinciale Staten van Zuid-Holland het plan voor een „Bollenstad” bij Voorhout hebben afgewezen. Een 20-jarige Turk schoot de 54-jarige Osman voor diens woning in de Frits Ruysstraat dood, omdat hij zich door hem bedrogen voelde. Osman had hem de hand van zijn 18-jarige dochter Fu- dam beloofd, maar niet verteld dat hij haar al eerder had uitgehuwelijkt aan een ander in Turkije. Veertien dagen geleden keerde het meisje met haar moeder terug naar haar vaderland. De bedrogene besloot zich te wreken op zijn „schoonvader” en kwam met twee vuurwapens bij hem op bezoek. Daar aangekomen zag hij de man naar een auto lopen waarin zijn twee zoons van 22 jaar en 27 jaar zaten. Een broer van Osman, de 40-jarige Mehmet was in de buurt. Zonder aarzeling schoot de bedrogen Turk Osman ter plaatse dood. Diens 22-jarige zoon stapte uit de auto, maakte de 20-jarige zijn pistolen afhandig en schoot ze op hem leeg. Hij raakte daarbij o ok zijn oom en broer omdat die, zo veronderstelt de politie, probeerden hem tegen te houden. De tweede schutter vluchtte, maar werd korte tijd later aangehouden. Bij Tealtronic (450 man personeel) is eerder deze week onrust ontstaan door het besluit van minister Lubbers (Eco nomische Zaken) om de overheidssteun aan het bedrijf dat kantoormachines maakt, stop te zetten, waardoor een faillissement dreigt. Een woordvoerder van de bonden heeft meegedeeld, dat de duur van de actie zal afhangen van het resultaat van een gesprek met minister Lubbers op woensdag 12 januari. Inmiddels is een personeelsvergadering gehouden. Het gehele personeel schaart zich achter de actie. Ook de Industrie bond CNV en de Unie BLHP (Beambten, Leidinggevend en hoger personeel) steu nen de actie en nemen actief deel, aldus een woordvoerder van de industriebond NW. ROTTERDAM - Een schietpartij In Rotterdam heeft gisteravond twee men senlevens gekost. Twee andere mensen raakten gewond. Aanleiding was het niet nakomen van een belofte door een hun ner. Toon Vranken kreeg vooral bekend heid door het a capella koor Collegium Musicum Amsteodamense dat hij in ’34 zelf oprichtte. Vranken legde zich met dit koor vooral toe op de uitvoering van grote polyfonische werken van onder meer Obrecht en Sweelinck. Tot voor kort was hij ook dirigent van dit koor, dat door deze specialiteit een grote repu tatie in binnen- en buitenland geniet. Ook dirigeerde de overledene verschei dene grote kerkkoren, zoals dat van de thans gesloopte Willibrordus buiten de Veste, eertijds de grootste kerk van de hoofdstad. Daarnaast werkte hij als mu- ziekresecent bij het voormalige dagblad De Tijd, terwijl hij tot het moment dat hij deze zomer ziek werd als criticus aan Haarlems Dagblad meewerkte.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1