Loonfront: regering grijpt nog met m PRIJSSTIJGING VORIG JAAR 8,8 PERCENT EMI-Holland bouwt voor 40 mln in Uden platenproduktiebedrijf Financiële steun voor Amsterdam 32 Weer minder werklozen VAN DER VOOREN. NOG EEN SNEETJE! w I lj ^/paarbank uwt nadertand 99 Het woord is aan Informeren, niet adviseren HAARLEM RAAKT 450 ARBEIDSPLAATSEN KWIJT Oliemassa bedreigt kust Joego-Slavië AGENDA VANDAAG IN /j Aantal pagina’s vandaag: Camiel Marteijn Camiel Marteijn is een eenen- tachtigjarige Zeeuw, die een record op zijn naam heeft staan: hij blaast al zeventig jaar mee in het fanfare-wezen. Camiel oefent nog praktisch elke dag op zijn saxofoon en hij draait er zijn hand niet voor om om nog marsen mee te lopen met de Aardenburgse fanfare. Dirk Menten EEN BEGRIP IN HAARLEM EN OMSTREKEN Josée Ruiter WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ML Koffiewater vergeten 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 4 Kerkdiensten 7 Plaatselijk Nieuws 4, 5, Radio en televisie 11 11 Strips 12 Kunst 13 Economie 14, 15 Sport iï tot Buien E. H. C. O. b.v. pagina 4 Luidsprekers ■MM A ^^■■1 Ook op uw T.V. Het liefst in een makkelijke stoel? Dat kan! Met een Persoonlijke Lening van de DEN HAAG De stijging van het prijspeil is vorig jaar op 8,8 percent gekomen. Daarmee is de stijging inderdaad - zoals verwacht - beneden de 9 percent gebleven. In 1975 was de stijging nóg 10,2 per cent. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 ZATERDAG 8 JANLAR1 1977 67e jaargang nummer 56 Angst voor atoomafval Bolding nestor Haagse schilders Een milieugek Van Beveren in tapijten s' 30, 31 ■mh spaarspecialisten sinds 1817 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. ■I Umuider Courant Maxim Gorki: Losse nummers 65 et. f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - Den Uyl begint vruchten af te werpen (Van onze redactie economie) WTM KOK (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r_ (waarin opgenomen „Erbij”) (ADVERTENTIES) geldig 2 ffibilüi'i ilittMaüii Weersverwachting, morgenavond Van Italiaanse zijde is meegedeeld dat de oliemassa geen onmiddellijk gevaar oplevert voor Venetië en de havenstad Triëst. Het risico zou beduidend groter zijn voor de stranden van het Joegosla vische Istrië, waar talrijke luxe hotels en vakantiewoningen staan. BELGRADO (AP). Op de Adriati- sche Zee drijft ter hoogte van het schier eiland Istrië een olievlek met een om vang van ongeveer 200 vierkante kilo meter. Waar de olie, naar schatting een half miljoen liter, vandaan komt is niet bekend. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkloosheid is in december opnieuw gedaald. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer liep in december terug van 218.000 tot 212.000. Absoluut gezien steeg de werkloosheid echter, vergeleken met eind november, met 11.000 tot 217.000. ste deel van het personeel te kunnen overgaan. Eigenlijk moet men geen mede lijden hebben me* een mens men moet hem liever helpen. Dirk Menten haat zijn broer Pieter. Toch hoop hij dat zijn broer een fair proces krijgt. Hij gelooft namelijk niet dat Pieter Menten een massa moordenaar zou zijn geweest. „Wel ging hij in zaken over lijken”. Fred Klaver zocht Dirk Menten op in zijn villa in Zuid-Frankrijk. Hij hoorde daar een heel andere versie van de gebeurtenissen in Polen dan momen teel in omloop is. Zo zou Pieter Men ten indertijd door de Russen zijn gearresteerd. Josée Ruiter is een gewetensvol actrice. Ze denkt veel na over haar vak. Ze heeft er geen behoefte aan om in nietszeggende stukken te spe len. Kees Tops had boeiende gesprekken met „het kind van de zon”. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van Zoals bekend konden de produktie- werkzaamheden op de Tulpenkade niet worden uitgebreid en bovendien maken de omwonenden nog steeds bezwaar te gen de geluidsoverlast die EMI veroor zaakt. In eerste instantie zou in de Waarderpolder een nieuw bedrijf wor den opgezet, waar 50.000 vierkante meter grond voor was gereserveerd. In Uden beschikt de onderneming thans over 70.000 m2 grond. Het zal niet moeilijk zijn woningen voor het personeel te vinden. Tussen half november en half decem ber zijn de kosten van levensonderhoud niet gestegen. Weliswaar werden artike len als eieren en koffie duurder, maar daar stonden dalingen tegenover van de prijzen voor aardappelen, bloemen, plan ten, superbenzine en (vooral) winterkle- ding. (Overigens viel de laatste verho ging van de koffieprijs buiten de cijfers, omdat zij pas op 17 december dus na de peildatum van 15 december van kracht werd). Premier Den Uyl toonde zich „redelijk tevreden” over de jongste prijsindexcij fers. „Voor het eerst in 7 jaar zijn deze maand de prijzen niet gestegen, terwijl verwacht mag worden dat de daling zich ook de eerste maanden van dit jaar zal voortzetten”, aldus Den Uyl. Den Uyl verwees naar eerdere sombere verwach tingen dat het prijscijfer dit jaar niet onder de 9 percent zou kunnen blijven. Deze komt er op neer dat de oude schuld, groot 1645 miljoen, wordt gea mortiseerd, terwijl voor de jaren 1976 en 1977 bijdragen op de Amsterdamse be groting zullen worden verleend van resp. 80 en 120 miljoen gulden. Ook voor de jaren 1978 en 1979 zullen bijdragen op de begroting worden verstrekt. Premier den Uyl zei dat hiermee de hoofdstad zijn eigen financiële verant woordelijkheid zal herkrijgen. Op zijn wekelijkse persconferentie kondigde hij aan de Tweede Kamer volgende week schriftelijk op de hoogte te zullen bren gen. Bij de begrotingsbehandeling van Binnenlandse Zaken was al gebleken dat de Kamer met een dergelijke regeling geen moeite zal hebben. ven. De vakcentrales constateren dat het tempo waarin de prijzen omhoog gaan, af neemt. De afgelopen jaren stegen de prijzen half november en half december nog met gemiddeld 0,4 percent. Na het ook al meevallende cijfer voor november is nu bij de FNV de hoop versterkt dat er sprake is van een meei’ definitieve ombuiging in neerwaartse richting. Dat is ook nodig, zo zei de FNV-woordvoerder, als we in 1977 met de prijsstijging onder de zes percent willen blijven. Hij noemde deze gema tigde prijsbeweging noodzakelijk voor een meer evenwichtige economische ont wikkeling. Over het hele jaar 1976 zijn de prijzen of tarieven van agrarische produkten en vis (12 percent), huren (12 percent), overheidsdiensten (11,6 percent) en parti culiere dienstverlening (12,1 percent) het sterkst gestegen. De kosten voor medi sche verzorging stegen met 9,7 percent, terwijl de produkten uit voornamelijk agrarische grondstoffen (7,1 percent) en overige industriële produkten (5,8 per cent) duidelijk achtergebleven bij de ge middelde prijsstijgingen. Naar het in Warschau ver schijnende blad „Express Wiec- zorny” meldde werd het ongeluk pas vier dagen na nieuwjaar ontdekt toen andere bewoners van het huis een sterke gaslucht in het trappenhuis roken. HAARLEM. De grammofoonplaten industrie EMI-Holland N.V. in Haarlem ziet af van nieuwbouwplannen in de Waarderpolder en verhuist naar het Brabantse Uden. Ook het p'-oduktiebe- drijf in Alkmaar zal worden gesloten. In totaal werken bij deze onderneming 450 mensen die mee naar Uden kunnen. Voor personeelsleden die niet mee gaan zal een afvloeiingsregeling worden ge- hun verantwoordelijkheid waarmaken. Het is niet zo dat de regering, zodra de onderhandelingen stokken of een con flict uitbreekt, gaat hollen om een op lossing te vinden.” Voorzitter Wim Kok van de Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) ziet persoonlijk niet zoveel in het voorstel van prof. Dr. W. Albeda om via een bindende arbitrage op landelijk niveau tot een oplossing te komen van het loonconflict. Alle personeelsleden en de vakbonden zijn op de hoogte gesteld. Nieuwbouw op het Haarlemse industrieterrein is door de raad van bestuur van EMI Ltd in Engeland van de hand gewezen, omdat in Uden de grond belangrijk goedkoper is en een overheidssubsidie kon worden verkregen voor nieuwbouw. Met het project is een bedrag van 40 miljoen gulden gemoeid. De plannen zijn vrij dagmiddag in de ondernemingsraad be sproken. Het ligt in de bedoeling in het gebouw een expositie in te richten en reizen naar Uden te organiseren voor het personeel. De overplaatsing zal twee tot drie jaar in beslag nemen, de directie hoop echter in de zomer van 1978 al met het groot- troffen. De directie hoopt echter dat alle personeelsleden mee naar Noord-Bra- bant gaan. De dochterondernemingen EMI-Bovema, Negram en Delta blijven in Haarlem. DEN HAAG (ANP). De minister raad heeft gisteren goedkeuring gehecht aan een te sluiten financiële regeling met de gemeente Amsterdam. i De Russische dissidente schrijver Amalri/c. die een niet zo erg meeslepend oeuvre heeft geschreven over de toe komst met het Sovjetrussische commu nistische regime, maar ondanks een waarschijnlijk gebrek aan goed politiek schrijverstalent toch kan worden be schouwd als een oprecht bestrijder van de totalitaire onderdrukkingsmethoden, heeft in het westen en zelfs in ons land een vrij onderdak gevonden. Hij kan nu doen en laten wat hij wil, binnen het kader van de wetten waaraan ook wij onderworpen zijn. Hij kan in ieder geval zeggen en schrijven wat hij wil, maar de kwestie is of het westen met deze auteur een goede adviseur in politieke aangelegenheden heeft binnengehaald. Niet iedereen is als diplomaat in de wieg gelegd, niet iedere uitgeweken dissidente Rus kan worden beschouwd als een genie op het gebied van de communis- tenbestrijding. De indruk bestaat, dat Amalrik in een positie gemanoeuvreerd is die hem verplicht tot het geven van het recept voor alle kwalen op het gebied van de internationale politiek. En dat kan gevaarlijk zijn, want als auteur uit Rusland vluchten en als advi seur tegen het Russische gevaar optre den zijn twee verschillende dingen. Na tuurlijk kan men in het westen voordeel hebben van informaties die Amalrik ten aanzien van Sovjetrussische plannen, mentaliteit en politiek beleid kan ver strekken, miaar zijn informaties kunnen i niet worden beschouwd als richtlijnen waaraan niet te tomen valt. Amalrik zou een uitstekende informa tiebron zijn indien hij zich bepaalde tot de zo objectief mogelijke beschrijving van maatschappelijke situaties en over heidspraktijken in de Sovjetrussische sa menleving, maar het lijkt nog veel te vroeg en daarom niet nuttig om hem meteen te bombarderen tot de grote kenner van de manier waarop het wes ten de Sovjet-Unie moet aanpakken. De moeilijkheid is immers, dat Amalrik geen uitgesproken deskundige maar uit sluitend een waarnemer is, wiens bittere ervaringen in zijn vaderland de ervarin gen van een Russisch intellectueel zon der meer zijn. De indruk bestaat dat hij met zijn adviezen aan de Amerikaanse commissie voor veiligheid en samenwer king in Europa verder heeft willen springen dan zijn polsstok lang is, door meteen al de nog niet in functie zijnde Amerikaanse president Jimmy Carter te vertellen hoe hij de Sovjet-Unie onder druk moet zetten ten gerieve van de ontreehte Russische burgers. Bij alle respect en bewondering die een auteur als Amalrik verdient, moet men zich toch met enige huiver afvra gen wat er van de wereldvrede zou overblijven, indien men verbannen schrijvers aan de hefbomen zou zetten die door ervaren politici met de grootste omzichtigheid moeten worden bediend. Den Uyl verwees naar het eerdere standpunt van zowel werkgevers, werk nemers als Tweede Kamer, dat de loon onderhandelingen ditmaal volledig aan de betrokken partijen moeten worden overgelaten. „De consequentie is dat werkgevers en werknemers dan eerst Naar later werd gereconstru eerd, hadden de zes deelnemers aan het oudejaarsfestijn na een aanzienlijk alcoholgebruik ken nelijk koffie willen zetten, maar waren zij in slaap gevallen. Nie mand had daardoor gemerkt dat het overkokende water de gas vlam had gedoofd. Alle zes stier ven daarna aan gasvergiftiging. „Anti-inflatiebeleid Premier Den Uyl toonde zich giste ren na afloop van het kabinetsberaad duidelijk verheugd over deze vierde achtereenvolgende maandelijkse da ling. „Het is nog te vroeg om hosan nah te roepen, maar de daling sinds augustus is te aanhoudend om alleen aan het toeval toe te schrijven”, al dus Den Uyl. Den Uyl sprak van een unieke ontwikkeling, omdat overal elders in West-Europa de werkloosheid de laatste maanden juist vrij sterk toe neemt. De premier maande wel aan tot voorzichtigheid omdat bijvoor beeld de orderpositie van het be drijfsleven weinig reden tot optimis me geeft. De komende maanden zou den dan ook best weer een stijging van de werkloosheid te zien kunnen geven, zo meende hij. Verheugend noemde Den Uyl het echter dat met name de jeugdwerkloosheid constant een dalende lijn vertoont. Vrij veel bewolking en later regen- en sneeuwbuien. Weste lijke tot noordwestelijke wind. Daling van temperatuur. (Van onze redactie econom.e) DEN HAAG Het kabinet is niet van plan op dit moment in te grijpen in de vast- gelopen loononderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Het is niet ondenk baar dat het toch alsnog tot een initiatief van minister Boersma komt, maar, zo zei Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie, er bestaat nu eenmaal geen enkel wettelijk instrument voor. _,Het kabinet kan alleen zijn politieke en morele gezag gebruiken om te proberen party en te overtuigen”, aldus Den UyL Het vergeten van koffiewater op een gasstel in een huis in de Poolse stad Prudnik (Neustadt) is er de oorzaak van geweest dat in de oudejaarsnacht zes mensen zijn omgekomen. Dit bracht hem tot de conclusie dat het anti-inflatiebeleid van de regering dui delijk bezig is te scoren. De Consumentenbond vindt het nood zakelijk dat er nu geen grote prijsverho gingen meer optreden. De bond zal de ontwikkeling scherp volgen. De organi satie vindt dat de overheid het goede voorbeeld moet geven. Overigens vinden zowel de Consumen tenbond als Konsumenten Kontakt een prijsstijging van bijna 9 percent nog veel te hoog, al wordt met tevredenheid geconstateerd dat de stijging in de laat ste maanden van 1976 niet veel meer dan 1,5 percent heeft bedragen. Gecon stateerd kan wel worden dat de uit komst van vorig jaar dicht bij de laatste regeringsprognose zat: 8,75 procent. Maar het jaar was begonnen met een voorspelling van 7,5 percent. De Consumentenbond vindt dat het prijsbeleid nog te weinig structureel van aard is. De bond is van mening dat er een centrale instantie moet komen voor de uitvoering van het prijsbeleid. Een dergelijke „Prijzenkamer” (waartoe uit consumentenkringen meermalen is ge suggereerd) kan bijdragen tot een doel matiger prijsbeleid. De FNV en het CNV vinden het een „gunstige ontwikkeling” dat de prijzen in de afgelopen maand gelijk zijn geble- Bekijk het in kleur

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1