Ravage door supporters Israel wil Aboe Daoed 20 Van Agt praat in Thailand over drugs Bewaking van Tealtronic t SPORTIEF 1 verscherpt DANSSCHOOL JOHN STOL I I Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DRIE HAGENAARS IN HAARLEM AANGEHOUDEN J J.V Plaatselijk sneeuwbuien AGENDA Aantal pagina’s vandaag: DORSMAN Vastgelopen tanker raakte in brand Britse ex-premier Eden ernstig ziek Stampedo’s s| uitsluitend Julianakade 18 beneden KAARTSYSTEMEN BRILJANT Sport pagina 4 18 H. P. Stuurman commissaris van Damiate Pers B.V. Tegen deurwaarders Lunchpauze-liefde 1 Inschrijving dagelijks van 7-9 uur n.m. AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. Umuider Courant spreekwoord: Russisch Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. postf 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f 200,-) Losse nummers 65 Ct. De schaatskampioenen in Assen: Hans v. Helden en Sijtje v. d. Lende. kampioenen weg van Vandaag in onze sportbijlage: 1ste sportpagina: t f////S//////////////////S///SZ///////////j (ADVERTENTIES) Tel. (02550) 14733 en 18990 IJmuiden 't is er gezelliger! (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Directie Damiate Pers B. V. Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk Nieuws 7 4, 5, Kunst 9 Economie 10 Radio en tv 11 11 Strips 13 t/m 19 ellen tt te e Luidsprekers I Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Een vriendelijk woord is als een lenteregen. Inkoop Verkoop an istel I Minister Van Agt heeft ook in Hong Kong met de autoriteiten de problemen met de handel in verdovende middelen besproken. Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. cat.w. 9000,— 12000,- te JERUZALEM (AFP) De Israëlische autoriteiten hebben besloten bij Frank rijk een verzoek om uitlevering in te dienen van de vrijdag in Parijs gearres teerde Aboe Daoed, een lid van de revolutionaire raad van de Palestijnse organisatie El Fatach. (Zie verder pag. 3). k ,Noch Nederland noch Hong Kong verbouwen zelf papavers, dus voor ons beiden is het een geïmporteerd pro bleem, en wij zijn slachtoffers van deze kwalijke handel. We erkennen dat wij alleen niet voor een oplossing kunnen zorgen, maar dat slechts effectieve aan houdende samenwerking op intematio- Verwacht wordt dat Van Agt ook een bezoek zal brengen aan Noord-Thailand waar van regeringswege pogingen ge daan worden om de arme boeren te laten overgaan op verbouw van andere gewassen dan papaver. (Van onze redacteur in Beiroet, Everhard Ditters) RIAD Egypte is gisteren onverwacht weggelopen van de Arabische topconferentie in Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Een reden is niet opgegeven. Volgens welingelichte kringen in Riad stapte minister van Buitenlandse Zaken Fachmi op, nadat Koeweit, een van de rijke olielan den, te kennen had gegeven dat het van plan was de geldkraan naar de zogenaamde confrontatielanden Egypte, Syrië, Jordanië dicht te draaien. Deze landen zouden het geld dat in het verleden aan hen is ver strekt slecht hebben beheerd. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Feyenoord benadrukte standsverschil tegen FC Utrecht. HAARLEM De Haarlemse politie heeft tegen drie jonge Hagenaars van 18, 21 en 23 jaar proces-verbaal opgemaakt, omdat zij tijdens en na afloop van de voetbalwedstrijd Haarlem FC Den Haag het de politie lastig hadden ge maakt. BANGKOK (Reuter) Minister Van Agt van Justitie is gisteravond uit Hong Kong in de Thailandse hoofdstad Bangkok aangekomen voor een officieel tiendaags bezoek. De minister zal met Thailandse functionarissen besprekingen voeren over de bestrijding van drugsmokkel vanuit Thailand naar Nederland. Zo lieten de supporters het treinstel achter waarin zij zaten na afloop van de wedstrijd tegen Haarlem. Vrij veel bewolking, plaatselijk sneeuwbuien en hier en daar mist. In het algemeen weinig wind. Minimum temperaturen omstreeks min 1 graad, maxima omstreeks 2 graden. all-risk 357,- 418,- tel. 02507-4534 De Italiaanse werkgevers en de vakbonden hebben de degens ge kruist over de delicate vraag of werknemers al dan niet met el kaar mogen vrijen in de lunch pauze. De rechter zal er een uitspraak over moeten doen. Het probleem een smakelijk kluifje voor de zondagbladen vloeit voort uit het ontslag van een mannelijke en een vrouwe lijke werknemer bij de Turijnse Lancia-autofabrieken. Het paar werd tijdens de middagpauze be trapt toen het zich tussen de dozen een liefdesbed had ge spreid. Nog voor ze hun kleding weer hadden gefatsoeneerd wa ren ze ontslagen. De vrouwelijke employee, de 28-jarige Fiorentina Cadoni, liet het er niet bij zitten en vocht haar ontslag aan met de motiva tie dat het haar eigen zaak is wat ze in haar lunchpauze doet. De vakbonden zijn het met haar stelling eens. Tot tien uur ’s avonds zijn zij op het bureau van politie vastgehouden. Daarna konden ze terug naar huis. De eerste Hagenaar werd na de rust van de voet balwedstrijd aangehouden. Er ontstond een relletje op de noordelijke tribunes, waar de supporters zich met vlaggen hadden verenigd. De jongeman gooide met een flesje bier naar de politie. De wedstrijd is niet onderbroken. Ongeveer 70 supporters waren door de politie van het station naar het voetbal veld geleid. Volgens de politie hadden enkele jongens al te veel gedronken. Er deden zich geen moeilijkheden voor. Dat veranderde na half vijf toen ook de bolitie de groep begeleidde. Een Hage- 1 LEEUWARDEN (ANP) Op het Sneekermeer bij het Starteiland is van morgen tegen zeven uur de Duitse tan ker „Klinge” in brand geraakt. Het vuur werd door een passerend schip ontdekt. Een matroos die nog lag te slagen kon wakker worden gemaakt en ternauwer nood worden gered. De tanker, geladen met stookolie, kon voordat het vuur in de ruimen was, geblust worden door de Sneeker brandweer. oktober 1974 konden Egypte en Syrië ieder jaarlijks op zo’n 500 miljoen dol lar rekenen, Jordanië op 300 miljoen en de Palestijnen op 50 miljoen. In 1975 vond uitbetaling nog wel plaats, maar vorig jaar al niet meer. Reden genoeg om te klagen. De ministers hadden op de agenda ook de kwestie-Libanon staan. Bovenaan prijkten de laatste vredesinitiatieven van de Egyptische president Sadat. In zijn voorstellen koppelde Sadat een eigen Palestijnse staat aan Jordanië. In zijn streven naar een definitieve vredesrege ling in het Midden-Oosten geniet Sadat de steun van Syrië. Het is waarschijnlijk dat Egypte en Syrië op deze conferentie invloedrijke krachten proberen te mobiliseren voor het plan van Sadat. Syrië heeft de Palestijnse leiders via de gebeurtenissen in Libanon met hun neus op de feiten gedrukt. Het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen is een rechtvaardige zaak, maar mag niet dienen als vlag voor andere doeleinden, zo meent het land. Aan de topconferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van Bahrein, Qatar, Koeweit, Saoedi-Arabië, De Verenigde Arabische Emiraten, Egypte, Syrië, Jordanië en een verte genwoordiger van de PLO. Het plan voor deze bijeenkomst is geboren op de laatste ministersconferen tie in Cairo, november vorig jaar waar naar voren werd gebracht dat verschil lende olielanden wanbetalers bleken te zijn. Volgens de Rabat-resoluties van naai vlak een oplossing kan brengen, aldus Van Agt voor zijn vertrek. Van Agt heeft met de autoriteiten in Hong Kong de mogelijkheden besproken om de illegale emigratie vanuit Hong Kong naar Nederland in te dammen. De regering van Hong Kong had daarvoor begrip getoond en er is een bevredigende afspraak gemaakt. Minister Van Agt zei dat hij veel belangstelling had voor de succesvolle bestrijding van de drughandel in Hong Kong, waardoor deze plaats niet langer een centrum in de internationale narco- tica-handel is. De verdovende middelen waarmee Nederland en Hong Kong te maken hebben zijn in hoofdzaak afkom stig uit de gouden driehoek’, het grens gebied van Thailand, Laos en Birma, aldus Van Agt. KW Vandaag staat de naam van de heer H. P. Stuurman niet meer in de kop van de krant vermeld. Hij is met ingang van dit nieuwe jaar niet langer directeur, maar commis saris van Damiate Pers B. V. In hun jongste vergadering hebben directie en commissarissen tegenover de heer Stuurman hun grote erkentelijkheid uitgesproken voor het vele dat hij lange jaren voor Damiate Pers heeft verricht. De directie van Damiate Pers wordt thans gevoerd door Mr. H. C. van der Mije, directeur, en J. S. Koekoek, adjunct-directeur. NIJMEGEN (ANP) De bezetters van het kantoorcomputerbedrijf Tealtro nic in Nijmegen hebben vanmorgen de bewaking van het fabriekscomplex ver scherpt. Ongeveer zestig personeelsleden bewaken alle in- en uitgangen, omdat men voorbereid wil zijn op een mogelij ke beslaglegging door deurwaarders. Om kwart voor negen meldde zich een deurwaarder met een assistent bij de poort en wilde op enkele produktie- onderdelen beslag leggen in opdracht van een Duitse firma. De twee mannen werden niet toegelaten. De in beslag te nemen goederen zouden de gehele pro- duktie in gevaar brengen. Dankzij bemid deling van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken werd de door de deurwaarder gevraagde nolitie-assis- tentie niet verleend, aldus Ad Voerman van de Industriebond NW. (Zie verder pagina 2) naar werd op de Rijksstraatweg wegens baldadigheid uit de groep gehaald en naar het bureau van politie overge- bracnt. Later voldeed een Haagse jongen viermaal niet aan een bevel zich te verwijderen en dit was aanleiding hem aan te houden. Verder verliep de route naar het sta tion rustig. Behalve in Haarlem misdroegen voet balsupporters zich ook in Rotterdam, na Feyenoord FC Utrecht en in Deven ter waar Telstar-aanhangers de aan dacht van de politie opeisten. Het van dalisme was vooral in en rond Rotter dam zo groot dat het wangedrag van de voetbalfans een droef recordbeeld ople verde. De Nederlandse Spoorwegen, die een nog niet te overziene schade oplie pen door complete slooppartijen van supporters, gaan zich op korte termijn bezinnen. Aan wat voor maatregelen men denkt, kon een NS-woordvoerder vanochtend niet meedelen. (Zie verder onze sportbijlage). Haarlem aanvallend zwak in kleurloos duel tegen FC Den Haag. LONDEN (AFP/Reuter). Lord Avon, de voormalige Britse premier Sir Antho ny Eden die in dit weekeinde ernstig ziek met een militair vliegtuig uit Flori da naar Engeland werd overgebracht, lijdt aan een leverkwaal die de laatste dagen snel verergerd is. Dit heeft de lijfarts van koningin Elizabeth, dr. Ri chard Bayliss, gisteravond verklaard, na dat hg de patiënt had bezocht in diens woning te Alvediston, bij Salisbury, 135 km. ten westen van Londen. De 79-jarige Lord logeerde met zijn vrouw Clarissa, een nicht van wijlen premier Sir Winston Churchill, te Palm Beach in Florida als gast van een oude vriend, de Amerikaanse diplomaat Ave- rell Harriman. Toen de gezondheid van de oud-premier plotseling snel verslech terde, gaf de Britse premier James Cal laghan de luchtmacht opdracht de pa tiënt met een straalvliegtuig op te halen. wa 137,— 154,- De uitbarsting van supportersterreur tijdens de laatste voetbalzondag is op minst een zaak voor massapsycholo- gen. Plotselinge krankzinnigheid bij kudden komt ook in de dierenwereld voor. Dieren- en mensenwereld zijn in sommige omstandigheden goed vergelijk baar, omdat de instincten en reacties onder het niveau van het verstandelijke liggen. Geen zinnig mens beoefent zijn voetballiefhebber^ door het slopen van een treinwagon. Intussen blijft dat gevaar voor voet- balstampedo’s wel een ernstig probleem. Er zijn veel betrokkenen die moeten proberen er gezamenlijk iets tegen te doen: de clubs, de stadiondirecties, de politie, de directie van de N.S. Een grote moeilijkheid is dat de voetbalclubs op de wilde horden zijn aangewezen. Zij bren gen het geld in het laatje. Een minder ruwe, minder agressieve manier van voetballen kan misschien een kleine bij drage zijn tot veredeling van het sup- porterslegioen, maar zo’n veredeling zou tegelijk een uitdunning betekenen. Er zijn veel mensen die niet meer naar het voetballen zouden komen kijken als er niet eens kans was op vechtpartijen op het veld, gemene natrapperij en heibel in welke vorm ook. De echte sportlief hebber blijft waarschijnlijk steeds meer thuis omdat het sportieve plezier hem wordt ontnomen, terwijl hij bovendien de kans op lijfelijk geweld loopt, of van de horden, of van de politie. De massapsychologie zal misschien tot de conclusie komen dat de jonge mens zijn agressie niet meer kwijt kan en dan elke gelegenheid aangrijpt om een soort eigen oorlogje op te voeren. Dat heeft dan niets te maken met voetballen, maar met het loutere feit dat men met velen bijeen is zonder ander doel dan zich te uiten. De massapsycholoog kan nog méér vertellen waar niemand iets mee opschiet en waarmee ook geen en kele oplossing kan worden bevorderd. Moet een jongmens per se agressie kwijt? Men zou dat wel van een kudde jonge stieren of een troep wolven kun nen aanvaarden, maar mensen maken aanspraak op een hogere distinctie en als die aanspraak gerechtvaardigd is, zullen zij zich ook in overeenstemming daarmee moeten gedragen. Denk eens aan de jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam. Een ontzaglijke menigte, waaronder ook veel jongeren, loopt zwijgend, beheerst, vol waardig heid door de nachtelijke straten ter herdenking van een historisch feit dat zelfs niet in de verte te vergelijken valt met een kampioenschap van de eredivi sie. Waar is de agressie van die mensen plotseling gebleven? Ook daar zal de massapsychologie wel een antwoord op klaar hebben, maar de meest voor de hand liggende verklaring is toch: dat zijn andere mensen, fat soenlijkér mensen. Fatsoenlijke mensen met een gezonde, menselijke mentaliteit, die opgewassen is tegen het bijeen zijn met velen. MAANDAG 10 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 57 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. verzekert *t wel IN MEER 2de sportpagina: Cor Coster vermoedt dat Cruijff naar AZ’67 zal gaan. Toekomst van Telstar ziet er na verlies weer somber uit. I Egypte loopt Arabische conferentie 3de sportpagina: NK-schaatsen: prolongeerden titels. Unieke prestatie van Hans Vultink in Nederlands kam pioenschap ankerkader 47/1. 4de sportpagina: Jan Wagenaar versloeg favo rieten in Grote Prijs der Ster- sprinters. 5de sportpagina: EDO dichter bij tweede pe- riodetitel in hoofdklasse a. 6de sportpagina: Ken-Am-Ju behaalde judoti- tel in Noord Holland.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1