NIEUWE KOMEDIE SPEELT niet goed gedoseerd Juffrouw Films van Tati Dienstreis voor burgers bibliotheek Keetje Tippel mag niet in Veenendaal opnieuw in de bioscoop James Brown Revue naar Belcampo Saartje exposeert haar schilderijen t/m 22 januari, elke dag (ook zaterdag) van 10 tot 16 uur in Scepsis over overheidsideeën in Poll brengt verplichte kost voor Cü)aano(is Première film „DAT HAD JE GEDROOMD” wie cultuur ter harte gaat M N K lil BOUWMATRON Riek Schagen donderdag interieurarcliitektuur b.v. /grote houtstraat hoek gasthuisvest Oskar von Schab in Van Goghmuseum Ruige funk in Jaap Edenhal Culturele trouw Politieke stelregels o JANUARI 10 7 7 KUNST OPRUIMING SHOWROOM MODELLEN S LE CHTS 1 WEEK k een r AU R0I DU FROMAGE HAARLEM HAARLEM „Dat had je gedroomd” ziet eruit als een levend beeldromannetje en is met veel kleur verpakt in een muzikale omlijs ting” staat er te lezen in een bulletin dat de vormingstoneelgroep Nieuwe Komedie uitgeeft ter gelegenheid van de nieuwe produktie van die naam. Dat vind ik na het zien van de voorstelling die woensdagavond in de Toneelschuur gegeven werd wel een juiste beoordeling. Het Haagse gezelschap, dat politiek vormingstoneel op artistiek verantwoorde wijze wil brengen, blijft in „Dat had je gedroomd” nogal oppervlakkig bezig met allerhande overbekende zaken waarvan het bijna totaal versleten cliché maar nauwelijks afgestoft aan het publiek getoond wordt. OH I 21 (ADVERTENTIE Vormingstoneel in alle eenvoud James Brown (Foto Anton Corbijn) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) JOHN OOMKES 9 1 9 9 (ADVERTENTIE) 1. ft. Maitre Iromage HARM KOOPS s maandags gesloten ambachtelijke rustieke meubelen De filmliga Veenendaal telt rond twee honderd leden en huurt al meer dan een jaar lang het verenigingsgebouw van de hervormde wijkgemeente Sola Fide om filmvoorstellingen te geven. Elke twee weken draait er een film. Bij de keuze van de films hebben de leden inspraak. Tati’s films hebben een tijd opgeslagen gelegen, omdat er beslag op was gelegd door schuldeisers. Er is nu een regeling bereikt, waardoor het mogelijk is gewor den dat de negatieven zijn vrijgegeven en de rechten zijn aangekocht door de maat schappij „Parafrance”. Zij zal de films begin februari in roulatie brengen in Parijs en in de provincie. Dit jaar zal ook voor een nieuwe distributie in het buiten land worden gezorgd. Getoond worden tekeningen en schilde rijen van landschappen in de Provence, Normandie. Italië, Noord-Duitsland en het Alpengebied. Behalve tekenaar en schilder is Oskar von Schab eveneens auteui regisseur decorschilder én docent m toneelkunst DE OPRICHTING van zoiets als een nieuwe Maat schappij tot het Nut van het Algemeen, in de vorm van een stichting of vereniging voor onderwijs, kunst en wetenschap Dat is een van de middelen die K. L Poll in zijn boek „Een dienstreis voor burgers” suggereert om burgers en organisaties (dus ook bedrijven) te stimuleren om op eigen verantwoordelijkheid meer te doen voor de cultuur Een dergelijk instituut kan van invloed zijn op het ontstaan of het behoud van waar devol geachte soorten onderwijs, kunst en onderzoek die nog niet of niet meer voldoende in de smaak vallen van wisselende overheden. schuur. Vanavond en morgenavond met een prejekt over misdaad; zaterdag en zondag gaat het over wonen. KO VAN LEEUWEN Poll betwist de onderwijzer en nog meer de decrete rende overheid het recht een uitspraak te doen over de vraag welk gedrag het beste is voor de samenleving Een voorname opdracht voor onderwijs is, zo zegt Poll om de leerlingen duidelijk te maken dat zij leven temidden van vreemde culturen (mensen met andere talen, andere godsdiensten, andere temperamenten, andere milieus andere idealen, andere landschappen en een ander verleden) en dat juist dat een kenmerk is dat zij gemeen hebben met hun tijdgenoten Als het lukt om dat besef op de leerlingen over te brengen, hebben zij de beste maatschappelijke oriëntatie gekre gen die zij zich kunnen wensen, aldus Poll Als de school zich een grootdeel van de beschikbare tijd met de sociale vorming van leerlingen zou-moeten bezig houden, blijft er te weinig tijd over voor onderwijs, zo luidt zijn conclusie. Poll hecht duidelijk waarde aan culturele trouw ten opzichte van onze voorgangers, maar vooral ook trouw aan blijvende abstracties in de cultuur Aan de weten schap bijvoorbeeld, de literatuur, de democratie, de natuur, de vrijheid, het onderwijs Verandering ter wille van de verandering iets waarvan hij Van Kemenade beticht noemt hij zeer oppervlakkige sentimentaliteit Poll beschouwt de'plannen van de onderwijsminister dan ook als een totale breuk met hel verleden Ook op het gebied van het kunstbeleid plaatst Poll Verder moet me van het hart, dat James Brown de laatste was, waarvan ik ver wacht had dat hij met zo’n middelmatig voorprogramma en zo’n armetierig func tionerende geluidsinstallatie op de prop pen zou komen. stig jren- oas. frankestraat 17-19 haarlem (023)320921 AMSTERDAM (ANP). Op donderdag 10 februari zal de nieuwe Nederlands- Franse speelfilm „Bloedverwanten” in het Amsterdamse Kriterion Theater in première gaan. Gedempte Oude Grachi >02 Tei 32073V Ook gevestigo te Bussum Hilversum en Amsterdam PURÜL ZALf PUROl POEDtK PUROl LlPPf NPOMMAOt Nijverheidsweg 27, Haarlem de nodige kritische opmerkingen. Op de begrotingen van rijk, provincies en gemeenten is het bedrag voor kunst langzamerhand gestegen tot dicht in de buurt van een miljard gulden, monumenten en musea inbe grepen. De vraag die bij de snel toenemende kunstsub sidies opkomt is: Leiden zij tot meer en betere kunst- prestaties, stellen zij meer mensen in staat met kunst in aanraking te komen, vergroten zij de belangstelling en het begrip voor kunst, geven zij kunstenaars een steviger economische bestaansbasis? Dat laatste doen zij zeker, maar datzelfde kan men moeilijk zeggen van het aanbod en de belangstelling (lagere bezoekersaan tallen en teleurstelling over het gebodene). In de Memorie van Toelichting op de CRM-begroting van 1975 was, zo schrijft Poll, het onderscheid tussen en kunst en maatschappelijk werk geheel verdwenen. De minister en staatssecretaris schreven dat zij willen „streven naar een verbetering van het menselijk leef klimaat voor iedereen". Dat is hun politieke doel en „daarop willen wij de middelen richten die ons ter beschikking staan”. En vooral gericht op groepen die een sociaal-culturele achterstand hebben, met maatre gelen om bewustwording in democratische zin te bewerkstelligen. Poll beticht minister Van Doorn en de zijnen van minachting tegenover alle stemgerechtigde burgers die er een ander bewustzijn op nahouden dan zijzelf, en van pedanterie, omdat zij hun eigen bewust wording, met behulp van het staats- en subsidie- apparaat, aan anderen ais maatstaf willen opleggen Kortom- CRM wil van de kunstenaar een maatschap pelijk werker maken; en bij het vormingstoneel is goed te zien waar dat in de praktijk op uitdraait. Poll meent dat er al veel gewonnen zou zijn als kunst in de departementale organisatie losgekoppeld zou worden van maatschappelijk werk en samen met wetenschap ondergebracht wordt in één afzonderlijk ministerie. Wat wetenschap en kunst gemeen hebben is dat zij tot het algemeen belang behoren, dat zij in onze maatschappij voor een groot deel op betaling door de overheid zijn aangewezen, dat zij alleen tot hun recht komen bij een grote mate van persoonlijke vrijheid, dat hun resultaten beoordeeld moeten wor den op kwaliteit en hun beoefenaars op geschiktheid en dat zij in zoverre een elitaire aristocratische enclave vormen binnen een democratisch bestuurde samenle ving Wetenschap en kunst, aldus Poll, vragen de ambte naar en de politicus, en daarmee de burgers, om terughoudendheid en om het privilege van een onge woon grote vrije ruimte. Zij zullen echter verkomme ren wanneer zij door de overheid behandeld worden als regeringsinstrument Kortom: met mis te verstane scepsis ten aanzien van de huidige overheidsdenkbeelden betreffende „cul tuur en welzijn” De met van ironie gespeende opstel len van K L Poll (uitgegeven door Meulenhoff), zijn verplichte lectuur voor een ieder die ook maar enige belangstelling heeft voor cultuur in de breedste zin van het woord „Get up, get on up; get up, get on up. Get on the scene, like a sexmachine!” Vijf, zes, tien keer wordt de magische kreet her haald, terwijl de ritmesectie van de J.B.’s Brown’s orkest het bijbehorende riedeltje telkens met een mechanische -zekerheid voortbrengt. De ruige funk heeft een hypnotische uitwerking, hon derden staan boven op hun stoelzittingen te dansen. De meesterhand van Brown heeft alles op het podium gerangschikt ter meerdere glorie van de ster. Zijn koper- sectie staat keurig op een rijtje, de blazers maken continu dezelfde pasjes, de ritme sectie wordt maar weinig speelruimte gegund en aan de rechterkant van het podium beelden de „JB-dancers” uit wat na minutenlange herhalingen eventueel nog niet duidelijk is De erotiek druipt er vanaf. James Brown is uniek. Dat zal ook het enige zijn waarover voor- en tegenstan ders van de multi-miljonair niet hoeven te bakkeleien. De een zal hem als commerci eel. eentonig en gehaaid bestempelen, de ander ziet hem als het voorbeeld voor de miljoenen in Amerika’s ghetto’s, waar Brown op handen wordt gedragen. Tij dens zijn carrière heeft Brown zijn muziek in ieder geval telkens aangepast aan de smaak van het publiek. Achtereen volgens waren gospel-, blues-, soul-, jazz-, R B en funkinvloeden waarneembaar. Brown heeft zijn miljoenen ook te danken aan zijn zakelijk inzicht. Hij is eigenaar van radiostations, uitgeverijen, opname studio’s en een platenmaatschappij. Op het eind van de jaren zestig bleek het commercieel verantwoord om je politiek geëngageerd op te stellen. Brown wierp zich op als de kampioen van de zwarte minderheid in de VS (Say it loud, I’m black and I’m proud), maar incasseerde presidentiële lof toen hij ernstige rassen rellen wist te voorkomen door in een TV marathonshow op te treden. De filmliga zal nu proberen voor het vertonen van deze film een andere accom modatie in het bioscooploze Veenendaal te vinden. Het dorp met bijna 40.000 inwo ners kwam al eerder op filmgebied in opspraak toen het gemeentebestuur de vertoning van „Turks Fruit” verbood. één gulden: een programma kost normaal meer) waarin vermeld staat hoe dit brokje vormingstoneel tot stand kwam. De groep heeft bij veel instanties informatie inge wonnen en bij een aantal repetities waren leerlingen van een huishoudschool, een LTS en een Mavo/Havo- scholengemeenschap aanwezig, die daar hun mening over het stuk kenbaar moch ten maken. Het is de bedoeling dat De Nieuwe Komedie met deze produktie scholen en jongerencentra gaat bespelen. Na de voorstelling, die ruim een uur duurt, kan er dan met de acteurs in de hoedanigheid van hun rol worden nagepraat. De groep komt deze week met nog twee nieuwe produkties in de Toneel- Een even vroom als mooi verpleegster tje (Sophie Deschamps) poogt met behulp van haar biechtvader (Eddie Constantine) aan deze borrelavondjes een einde te maken. In de film, geregisseerd door Wim Lind ner, geproduceerd door Jaap van Rij Filmproductie BV en uitgebracht door Gofilex. spelen behalve de buitenlandse acteurs nog mee Elly van Stekelenburg, Wim Kouwenhoven, Simone Ettekoven, Will van Seist, Ronny Bierman, Eric Bee- kes en Huib Rooymans De opnamen zijn op lokaties in het Franse stadje Senlis gemaakt. „Jour de fête” dateert van 1949 en werd bekroond met de Grand Prix du Cinema Francais en op het festival van Venetië. „Les vacances de M. Hulot” is van 1953, „Mon Oncle” uit 1958 en „Playtime” uit 1965. Als gespecialiseerde wijn- en kaaskenners vind’ u ir> onze zaken een unieke sortering buitenlandse kazen die 2» per week vers - uil Frankrijk wordt aangevoerd (ADVERTENTIE Indien u uw lievelingskazen bi; ons koop' oenr u ervan verzekerd VERSE KAZEN te kiezen <naak een keuze uit no soorten en wat neei be langrijk is Warmolts zorgt voor rijpe kazen niet overrijp o' droog en dagelijks vers stokbrood- De film is gebaseerd op het verhaal „Bloed zonder bodem” van de Nederland se schrijver Belcampo, waarin het accent valt op de laatste groep vampiers in deze wereld. In de film drinken ze op hun wekelijkse bijeenkomsten gezellig een flesje bloed in het plaatselijke ziekenhuis. Dit kan, omdat de voorzitter van de club (Maxim Hamel) directeur is van de bloed bank DE NIEUWE KOMEDIE mikt rAet deze voorstelling op een publiek van jongeren van 12 tot 15 jaar. Scholieren dus, die in de branding van de puberteit stoeien. Het verhaal is eenvoudig gehouden en werd geïnspireerd door amusementslectuur voor die leeftijdsgroep, zoals Tina, een tijdschrift voor meisjes, en Popfoto en op allerlei reclame-invloeden. Kees Simhof- fer en Peter de Baan, die ook regisseerde, hebben op basis van improvisatie van de vier acteurs die meespelen, een simpel verhaaltje samengesteld. Een jongen (Bob) en een meisje (Marleen), twee scho lieren, worden op elkaar verliefd. Bob leert moeilijk, maar zo’n ramp is dat niet omdat hij toch bij z’n vader in de zaak kan komen. Marleen komt wel door haar Mavo-examen, maar kan dan geen werk vinden (jeugdwerkloosheid). Bob en Mar leen trouwen jong. Krijgen kinderen maar de inzinking loert al om de hoek. Marleen vertikt het verder de representatieve vrouw van de aankomend-geslaagde zakenman te spelen en er volgt echtschei ding. Het vrouwtje houdt de kinderen en redt zich verder dapper alleen in een flatje. Of zoals haar moeder ferm uit- drukt: „Marleen slaat zich er wel door heen.” DAT VERHAAL wordt in alle eenvoud door de spelers van De Nieuwe Komedie neergezet. Zonder veel omhaal van woor den, heel direct. Maar dat gebeurt wel wat oppervlakkig. Nergens wordt er door die algemeen aanvaarde normen heen geprikt. Het blijft bij constateren en schuchter suggereren en dat betekent dat Peter de Baan en zijn spelers nogal wat kansen hebben laten liggen. Nu ziet zo’n voorstelling eruit als een droge nota van maatschappelijk welzijn die alleen maar zichbaar gemaakt is en niet meer dan dat. Op de werkelijke problematiek wordt tij dens het spel niet of nauwelijks ingegaan. Wel zijn er herkenbare onderdelen in de produktie verwerkt. Bobs vader is bij voorbeeld een welgesteld handelaar in elektrische apparaten die de voetbalclub HZ financieel onderhout en ook spelers koopt en verkoopt. Clubkleuren: rood/ wit DE SPELERS die „Dat had je gedroomd” met veel animo uitbeelden zijn Ineke Holzhaus, Bert Edelenbos, Cecile van der Poel en Edgar Danz. Dat gebeurt over het algemeen redelijk voor zover het verhaaltje dat zelf toelaat. Er is gekozen voor een opzettelijk geforceerde manier van spelen, die duidelijk moet maken dat het met de uitgebeelde situa ties niet zo erg klopt. Hoewel ik de voor stelling wat naïef vind overkomen, zijn er bij vlagen toch goede momenten. De spe lers werken niet binnen een echt decor, maar geven de bedoelde situering zelf aan met kleurige stripachtige vlak geschilder de ornamenten, die eenvoudig en snel te wisselen zijn. De taal die gesproken wordt is kinderlijk gehouden en doet ook weer aan de stripverhaalvorm denken als ik kreten als „waus” en „doebidoe” hoor. Taal die in de ballonnetjes van het strip boek gedrukt staat. DE PRODUKTIE gaat vergezeld van een informatieve begeleidingsmap (voor (Van onze correspondent) VEENENDAAL De filmliga Veenen daal mag de speelfilm „Keetje Tippel” niet vertonen in het verenigingsgebouw van de hervormde wijkgemeente „Sola Fide”. Volgens de kerkvoogdij is hier sprake van een seksfilm. „Zo’n film hoort niet in een kerkelijk gebouw thuis”, aldus de president-kerkvoogd W van Bruggen. ft» erg bekend als AMSTERDAM De „Godfather of Soul”, de inmiddels al weer bijna negenenveertig jarige James Brown, trachtte gisteravond in de Jaap Edenhal verwoed de talloze verkleumde botten te verwarmen. Zijn show, de James Brown Revue, staat al tientallen jaren als een huis, maar miste nu duidelijk het raffine ment van een afwisselende opbouw. I Een voorstel dat typerend is voor het karakter van dit boek een bundel essays die vorig jaar zijn gepubliceerd in NRC-Handelsblad waarin de schrij ver duidelijk wil maken wat voor gevaren er dreigen nu het culturele leven meer dan ooit van de staat afhankelijk is Hierbij doet Poll niet alleen een scherpe aanval op het kunstbeleid van minister Van Doorn en de onderwijsideeën, zoals die zijn vastgelegd in de Contourennota van minister Van Kemenade, maar ook op het profijtbeginsel van de regering-Biesheuvel. Persoonlijke betrokkenheid en vrijheid van hande len, dat is de stelregel die Poll voortdurend propageert. Waarbij de schrijver overigens onderkent dat over heidssteun om economische redenen onmisbaar is, bovendien behoren onderwijs, kunst en wetenschap tot de terreinen van algemeen belang, waarvoor de overheid een grote verantwoordelijkheid heeft De groeiende afhankelijkheid van de staat gaat evenwel gepaard met een toenemende druk op onderwijs, wetenschap en kunst. Poll beschuldigt de overheid van vergaande bedil zucht en meent dat de overheid bereid zal moeten zijn weer meer ruimte te laten voor persoonlijke vrijheid en de individuele burgers en organisaties zouden bereid moeten zijn die ruimte met hun eigen ideeën te vullen In „Een dienstreis voor burgers" worden tal van zaken overhoop gehaald De schrijver geeft eerst een omstandige uitleg van een belangrijk democratisch beginsel burgers zijn eikaars gelijken, maar daar naast zijn ei kwalitatieve verschillen Vervolgens gaat hij in op het profijtbeginsel van het kabinet- Biesheuve] 'wie profiteert van een bepaalde voorzie ning moet daarvoor betalen”), inclusief de gedachte dat traditionele cultuur vrijwel uitsluitend wordt geconsumeerd door mensen met hogere inkomens en opleidingsniveau („kunst als extra taartje voor de toch al zo verdachte en verwende elite’ aldus sommigen). Twee politieke stelregels haalt Pol) duidelijk naar voren De eerste is dat een parlementaire democratie steal wi val> mei de bereidheid van de staatsburgers om elkaar te waarderen als gelijken zonder aanzien des persuons De.tweede regel is dat de functionaris sen die de staatsorganisatie draaiende houden (parle ment kabinet departementen, lagere overheden) in dienst staan van de burgerij, en niet omgekeerd Zijn huidige show kent geen momenten waarin duidelijk wordt gemaakt dat Brown zich het lot van zijn gekleurde medemensen nog aantrekt. Veel oud up tempo materiaal, gospel-achtig hoog zin gen en een flitsend podiumgebeuren wordt nu voldoende geacht om het publiek in extase te brengen. Dat het uiteindelijk niet lukt ligt niet aan de podi umpersoonlijkheid van Brown. Zijn act is nog steeds fabelachtig. De behendigheid om met zijn microfoonstandaard te spelen en aalvlugge danspasjes te maken bezit hij nog steeds; welke andere zanger doet hem dat op middelbare leeftijd nog na? Het valt zijn fans daarbij tegen dat hij een groot aantal van zijn meest bekende songs overslaat. Hij brengt wel „It’s a Man’s Man’s Man’s World”, het prachtige uit 1958 stammende „Try Me, Soul Power” en een lange versie van „Give it up and turnit a loose”, maar bouwt te weinig „impact” op doordat hij te weinig terugschakelt naar mooie ballads zoals hij ze wel ooit op zijn repertoire had staan. Juist doseren blijft een probleem. AMSTERDAM (ANP) In het Rijks- museum Vincent van Gogh in Amsterdam wordt van 15 januari tot en met 15 februa ri een overzichtstentoonstelling gehouden van Oskar von Schab, geestverwant van Vincent van Gogh. Ineke Holzhaus en Bert Edetenbos als Marleen en Bob in „Dat had je gedroomd". (Foto: Pan Sok). Op basis van deze uitgangspunten wordt in de bundel scherpe kritiek geleverd op de onderwijsplan nen van minister Van Kemenade. Deze bewindsman wil de sociale ongelijkheid tussen de mensen kleiner maken Hij streeft naai een gelijkheid die niet beperkt is tot onze rol als staatsburgers, maar uitgebreid tot al onze andere sociale rollen in beroep en privéleven. Poll vraagt zich echter af of het voorgestelde eenheidson- derwijs één basisschool, één middenschool, één bovenschool, één hogeschool ot universiteit, en daarna allemaal „levenslang leren” of dat onderwijs die verschillen zal verminderen. Ook ziet de schrijver de noodzaak van de door Van Kemenade gewenste heel anders gevormde burgers niet in Niet alleen moeten de leerkrachten volgens de Contourennota zorgen voor „een volwaardige per soonlijke ontplooiing" van hun pupillen, maar ook voor „de ontwikkeling van wat men maatschappelijke weerbaarheid of sociale bewustwording zou kunnen noemen" en voor „een sterke band met de maatschap pelijke werkelijkheid” Onderwijzers, leraren en ande re docenten met de taak om behalve als leermeesters ook nog op te treden als opvoeders, dominees, psychia ters en sociale bewustmakers PARIJS Een aantal films van de Franse regisseur-acteur Jacques Tati zal in Frankrijk worden heruitgegeven en hervertoond. Het gaat om „Jour de fête”, „Les vacances de M. Hulot”, „Mon Oncle” en „Playtime”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21