COR COSTER HOOPT OP ITALIË Zege Feyenoord SPORTMW KOHN LIET EPI DROST VALLEN ZWARE BOETE RUITER Zege Romanisjin „Maak plan om vandalisme I:: te bestrijden” Ie s een miljoen gulden aan prijzen o,- o,- 50 LO^j 50 5,- 9,- ERS 75 50 >9, 9,- 4,- 3,. ■RL» KAMERLEDEN: IJF Ji KLM Sommige charmantedingen Cr'‘"W^^n ernog steeds. 25 SPORT 1 3 DONDERDAG JANUARI 1977 (Van onze sportredactie) are ivoe- Rijkspolitie r ir, van jn van iljoens tpoort men iner! BARCELONA Het door de Spaanse televisie gelanceerde gerucht dat Johan Neeskens reeds had bijgetekend bij CF Barcelona en dat Johan Cruijff onmiddellijk dit voorbeeld zou volgen, werd woensdag ontzenuwd. Cor Coster (die allesbehalve ongewenst persoon bij CF Barcelona blijkt te zijn) als onderhandelaar voor Neeskens, evenals de bankier Raimon Carrasco, vice-voorzitter> en onderhandelaar van CF Barcelona, verzeker den dat er nog niet meer dan „een voorbespreking” had plaatsgevonden inzake Neeskens, en dat Cruijff niet eens ter tafel was gekomen. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Tegenstoten Neeskens onderhandelt over driejarig contract (Van onze sportredactie) door Neeskens: een half miljoen gulden per jaar. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ...bij de zilversmeden in Yogja TTF menthol pem De gedragingen van de supporters zullen ook ter sprake worden ge bracht tijdens de regiobijeenkomsten van de KNVB met de clubs uit het betaalde voetbal. De eerste vergade ring vindt donderdagavond plaats in Eindhoven. In totaal komen er vier vergaderingen, die indien de noodzaak daartoe aanwezig is, zullen worden gevolgd door een buitengewone alge mene ledenvergadering van de sectie betaald voetbal. De stand aan de kop van de ranglijst in de eredivisie na het inhaalduel Twente- Feyenoord: Feyenoord 18 wedstrijden-30 punten, Ajax 18 wedstrijden-29 punten en Utrecht 18 wedstrijden-23 punten. pleegt na Voor volgende week is er een nieuwe bijeenkomst voorzien in het bankgebouw in het hartje van Barcelona waar Coster maandag de eisen van Johan Neeskens verdedigde. se we Johan Cruijff intussen kijkt de kat uit de boom, terwijl zijn schoonvader met (Van onze sportredactie) BRUSSEL De raad van beheer van Sporting Anderlecht heeft woensdag da sanctie bekendgemaakt die hij legen de Nederlandse doelman Jan Ruiter heeft ge troffen. Ruiter was niet op komen dagen voor een bekerwedstrijd van Anderlecht in december en hij had beschuldigende verklaringen jegens ztfn voorzitter en trainer aan het Nederlandse voetbalweekblad Voetbal International afgelegd. Jan Ruiter wordt een geldboete opgelegd van 100.000 franc (meer dan 6000 gulden), waarvan 40.000 franc voorwaardelijk. Verder moet Ruiter, die verleden donderdag door de Brusselse club werd geschorst, zich donderdag opnieuw ter beschikking stellen van de trainers. Het bestuur heeft met deze maatregel haar trainer Goethals dus „verloochend”, omdat de Anderlecht-trainer met de bestraffing van Ruiter tot het uiterste wenste te gaan en zelfs de doelman naar Nederland wilde terugsturen. Ruiter bleek verrast door de zware geldboete. Hij heeft nog niet bekendgemaakt of hij donderdag de training weer zal hervatten. Hij zou, volgens zegslieden, van plan zijn een beroep te doen op de makelaars van Inter Football om uit te maken of tegen het opleggen van de boete langs gerechtelij’ke of syndicale weg gereageerd kan worden. UNITRAVEL Dan Haag, Plet Helnpl. 1, tal. 070/606837 Ook zal de KNVB het probleem van de supporters ter sprake brengen op een bijeenkomst van besturen van Europese voetbalbonden, die op 8 fe bruari wordt gehouden. De KNVB hoopt dan wat meer inzicht te krij gen in de wijze waarop de terreur van de supporters in het buitenland wordt bestreden. HASTINGS. (ANP)In de dertiende ronde van het internationale schaaktoer nooi van Hastings (Eng.) heeft Oleg Romanisjin uit de Sovjet-Unie een ge makkelijke zege geboekt op de Israëliër Vair Kraidman, die een blunder maakte door al vroeg in de partij de weg naar zijn koning open te leggen. Romanisjin verstevigde daardoor zijn eerste plaats. Half december had de GPV’er Jon geling in vragen aan minister Van Agt (justitie) en minister Westerterp (verkeer en waterstaat) ervoor gepleit de schade voor de Nederlandse Spoorwegen op de daders te verhalen. De vragen van Jongeling zijn nog niet beantwoord. In het gesprek met de KNVB op perden de vertegenwoordigers van de NS en de politie om een ander com- petitiesdhema op te stellen, zodat de meest belangrijke clubs niet tegelij kertijd uitwedstrijden spelen. „Maar aan dat verzoek kunnen we niet vol doen”, zegt Hamstra. „We moeten met het opstellen van een competitiesche- ma met zoveel zaken rekening hou den, dat zelfs een computer er niet in slaagt het meest ideale schema te ontwerpen. Bovendien blijft er bij één afgelasting al weinig van je sche ma over.” Welingelichte bronnen in de Oatalaan- voetbalclub voorspelden dat het nieu- contract met Neeskens, van langere duur dan Jctran II aanvankelijk wilde, maar ook met hoger salaris dan Barce lona aanvankelijk anbood, eind januari of begin februari een gedane zaak zal zijn. De Catalaanse club wil Johan II met een contract van drie seizoenen aan zich binden, en heeft tot nu toe een salaris aangeboden van bijna 500.000 gulden per jaar. Neeskens en Coster daarentegen spelen nog met de gedachte dat de Italiaanse voetbalgrenzen weleens eerder open konden gaan, en vragen daarom een contract van één of hooguit twee seizoenen, aangezien Neeskens in Italië nog wel meer zou kunnen verdienen dan in Barcelona. Intussen vraagt Coster voor het nieu we Barcelonese contract van Neeskens „Het is duidelijk dat er afdoende maatregelen moeten komen”, zegt Hans Hamstra. „Wat heeft het voor zin te praten over verbetering van accommodaties om de toeschouwers weer naar de wedstrijden te halen als een kern van de supporters alleen maar komt om rellen te schoppen? Als de veiligheid niet gewaarborgd kan worden, blijven de mensen liever thuis.” In zijn ongemeen felle aanval doelde de FC Twente-trainer op de 18e minuut in de eerste helft. Toen FC Twentes libero een inderdaad volstrekt onnodige hakbal afleverde. Blij deze actie kwam de bal in het bezit van De Jong, die het speeltuig razendisnel in de richting zond van Nico Jansen, die vervolgens deze onverwachte scoringskans koelbloedig benutte. Het bleek bij nader inzien de winnende treffer. „Tot dat moment”, oordeelde Spitz Kohn naderhand bitter, „was er niets aan de hand. We waren toen volkomen gelijkwaardig aan Feyenoord. Wanneer je op een dergelijke onbenullige manier op achterstand komt, vraag je om moei- Het .idee om de wedstrijden te spreiden komt voort uit het grote tekort aan NS- en politiepersoneel om de supporters naar de uitwed strijden te begeleiden. „Het is voor de NS niet mogelijk voldoende personeel m te zetten als zoals afgelopen zon dag Ajax, Twente, Utrecht en FC Den Haag uitwedstrijden spelen”, al dus Hamstra. (Van onze sportredactie; ENSCHEDE. Doorgaans Spitz Kohn zijn spelers ook na een minder geslaagd optreden in bescher ming te nemen. Zelden viel de trainer van FC Twente in zijn nabeschouwing een speler openlijk aan, of hij voerde in dat geval ten minste een verzachtende omstandigheid aan die ten grondslag lag aan de off-day. Woensdagavond, na af loop van het met 0-1 verloren duel tegen Feyenoord, brak hij met die tradi tie en wees hij aanvoerder Epi Drost zonder omwegen aan als de hoofdschul dige voor deze verloren ontmoeting. Zijn naaste concurrent is de Israëliër Shimon Kagan, die zijn partij woensdag afbrak, maar waarschijnlijk een vol punt zal gaan behalen. Romanisjin heeft 9,5 punt uit 12 partijen. Kagan heeft een punt achterstand. De werkgroep Marketing en Ac commodatie van de KNVB houdt zich al gedurende enige tijd bezig met de problemen van de supporters. „Het gesprek met de NS en de politie was dan ook niet belegd naar aanleiding van de gebeurtenissen van afgelopen zondag”, aldus KNVB-voorlichter Hans Hamstra. „De afspraak voor deze bijeenkomst had al enkele maanden geleden plaatsgevonden.” MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Ball voor 3.325,- per persoon; Inclusief Sumatra 3.720,-. Zo’n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij Dit stellen de PvdA-kamerleden Voogd, Langedijk-De Jong en Kosto in schriftelijke vragen aan Van Doorn. De Kamerleden noemen het onaanvaardbaar, dat, zoals nu regel matig gebeurt, toeschouwers, scheids rechters en spelers worden gemoles teerd. Zij vinden, dat een belangrijke tak van sport in ons land daarmee een slechte naam wordt bezorgd. Het bestuur van de KNVB heeft dinsdagavond uitvoerig gesproken met vertegenwoordigers van de Ne derlandse Spoorwegen en van de po litie over het gedrag van de voetbal supporters. Een adequate oplossing werd niet gevonden, maar wel heb ben de drie organisaties met elkaar van gedachten gewisseld en zijn ver schillende ideeën geopperd om de ter reur van de supporters te bestrijden. maar in die situaties welke wél perspec tief boden, miste FC Twente de zelfbe heersing en de zuiverheid om alsnog naast Feyenoord te komen. DEN HAAG. Er moet een geza menlijk plan komen om de wandaden bij voetbalwedstrijden te bestrijden. Minister Van Doorn (CRM) moet een bijeenkomst beleggen met de KNVB, Vereniging van Contractspelers (VVCS), de Vereniging van Oefen meesters in Nederland (WON), de Vereniging van Scheidsrechters, justi tie en politie, de directie van de Nederlandse Spoorwegen of medever- tegenwoordigers van de betrokken departementen. Maar ook Epi Drost kon moeilijk ontkennen dat FC Twente vanaf dat moment heel wat minder overtuigend voor de dag kwam dan een kwartier daarvoor. Ineens stokte het ritme. Van een gestroomlijnde opmars naar het doel van Eddy Treytel was eigenlijk geen sprake meer. Het waren vooral de mid denvelders Van der Vall en Mühren die vanaf toen de grootste moeite hadden weer lijn in het Twente-spel te brengen. Zeker in de eerste helft slaagden zij daarin nog sporadisch. Pas tien minuten voor rust kwam daarin een leuke ople ving, maar toen miste Gritter dat grein tje geluk en de zelfbeheersing om een gave pass van Thlijssen doeltreffend af Het hoofd van de spoorwegrecher- che B. F. A. Mikx gaat donderdag met de rijkspolitie spreken over de mogelijkheden ter voorkoming van vernielingen in de treinen van voet balsupporters, zoals die het afgelopen weekend zich hebben voorgedaan. Zo heeft een NS-woordvoerder woensdag medegedeeld. Daarbij zal ook de mo gelijkheid van het doen begeleiden van deze treinen door personeel van de rijkspolitie aan de orde komen. De heer Mikx heeft de procureur- generaal te Amsterdam mr. J. F. Hartsuiker ingelicht dat de spoorwe gen een verzoek bij het Ministerie van Justitie zullen indienen voor be geleiding van supporterstreinen door personeel van de rijkspolitie. Op het Ministerie van Justitie was woensdag nog geen verzoek ontvangen, aldus een der voorlichters. dag tegen FC Utrecht, maar voor het publiek was het in elk geval een aan trekkelijk duel. Voor mij heeft deze wedstrijd 150 minuten geduurd, want het heeft er toch voortdurend in gezeten dat Twente alsnog gelijk zou komen. Maar ook wij hebben voldoende kansen gehad om de wedstrijd al vroeg te beslissen.” 'Hjkheden. Die tegentreffer heeft de ploeg geknakt. Ze waren volkomen de kluts kwijt. En als je achter komt tegen een ploeg als Feyenoord, loop je er achter aan. Maar ja, als het een ezel te goed gaat, gaat hij op het ijs dansen.” Het was vooral die laatste opmerking en de door Epi Drost als vernederend ervaren vervanging in de tweede helft, die hem duidelijk in het verkeerde keel gat waren geschoten. Drost later: „Op zich was er niets bijzonders aan de hand. Het hakballetje was bedoeld voor Oranen. Ik dacht dat hij zou doorlopen. Maar hij bleef staan. Ik had niet gezien dat er iemand (De Jong) achter me stond. Natuurlijk is het een fout van müj. Dat is geen punt van discussie. Maar ik vind het niet redelijk de neder laag nu mij in de schoenen te schuiven. Ik verwijt de trainer toch ook niet dat ze voorin niet de kansen hebben benut. Het is natuurlijk de gemakkelijkste op lossing om bij een nederlaag van 1-0 degene die de fout heeft gemaakt alle schuld te geven.” geruchten over aanlokkelijke aanbiedin- een uit het buitenland zijn prijs opdrijft. De eerste explosieve reacties van d« Barcelonese sportpers (en van de club- supporters) op de „dreiging” van Cruijffs terugkeer naar Nederland werd door hemzelf handig opgevangen, in een inter view met de Spaanse televisie. Hij ont kende alles maar bevestigde niets: geen ruzie met zijn schoonvader, geen vast staand besluit om na dit seizoen bij Barcelona weg te gaan, maar evenmin een duidelijk antwoord op de vraag waarom Coster dat dan in Nederland heeft beweerd, noch een zekerheid wat Cruijffs ware plannen dan zijn. „Om geld gaat het niet”, zo verzekerde Cruijff met een stalen gezicht. „Eerst moeten we nog zien hoe dit seizoen zich verder ontwikkelt”, zéi hij, „misschien dat we dan in mei met het Barcelona- bestuur gaan praten.” Zelf had hij nooit om opslag gevraagd, herhaalde hij tot tweemaal toe. Wel nee, het ging altijd in een snel en vriendelijk gesprekje waarin Barcelona aanbood en Cruijff ja zei. Kortom, Cruijff zorgde ervoor dat de supporters niet op stang gejaagd en tegen hem ingenomen werden, maar zonder het Barcelonabestuur enig inzicht te geven in zijn troeven. Johan I bewees eens te meer dat hij heer en (groot meester is in de Barcelona-clubpolïtiek. Ook deze poging van Niels Overweg (nummer 6) om Twente naast Feyenoord te brengen haalde niets uit. Verder van links naar rechts: Treytel, Gritter, De Jong en Van de Korput. Ook 'in het slotkwartier moest FC Twente bovendien voortdurend attent zijn op snelle Rotterdamse tegenstoten. Zo kreeg Vreysen een unieke mogelijk heid om de Rotterdamse zege definitief veilig te stellen, maar in uitzichtrijke positie knalde hij hoog over. Onverdiend was Feyenoords overwinning echter ze ker niet. Zowel collectief als individueel heeft dit Feyenoord duidelijk meer kwa liteiten dan het huidige FC Twente, dat te sterk afhankelijk is van één of twee spelers en als collectief niet meer de kwaliteiten bezit om een vooraanstaande rol te spelen. De huidige formatie van trainer Spitz Kohn moet het meer heb ben van werklust dan van kwaliteits- voetbal. Desondanks liet Vujadin Boskov zich naderhand nog lovend uit over dit toch minder hoogstaande duel. ..Ik heb FC Twente eerder gezien tegen NAC en Sparta. Vanavond speelde de ploeg in elk geval een stuk beter.” En over de eigen formatie: „Ik bewonder de werk lust die de ploeg als geheel vanavond heeft opgebracht. Technisch was het al lemaal wat minder dan afgelopen zon- De wielrenners Peffgen en Fritz zegevier den in de Zesdaagse van Bremen. De volleyballers van CSKA Moskou, dat zaterdag zijn tweede Europa Cup-duel tegen Starlift in Assen afwerkt, versloegen bij een oefenduel in Grootebroek Interlan-ce Zaan met 3-0. Setstanden: 15-5, 10 en 12. De voetbalbond van Marokko gaat de FIFA voorstellen Israel uit te sluiten. Dit op grond van de resolutie van de Verenigde Naties waarin zionisme een vorm van racisme werd genoemd. In de eindronde van de Noord- en Midden- amerikaanse groep van de kwalificatie voor het wereldkampioenschap voetbal komen de volgende landen uit: Mexico (gastland). Cana da, Guatemala, El Salvador, Haïti en Surina me. De voetbalclub AS Roma is al haar trofeeën kwijt na een inbraak. Op een tennistoernooi In Hollywood ver sloeg Betty Stöve de Amerikaanse Strouthers met 6-2 en 6-0. Ook Evert, Navratilova on Court kwamen een ronde verder. AS Napoli mag de eerste drie thuiswed strijden niet in eigen stadion af werken. Dat besliste de Italiaanse voetbalbond omdat afge lopen zondag bij de wedstrijd tegen Juventua qen grensrechter werd getroffen door een blik frisdrank. De Amerikaan Roscoe Tanner, winnaar van de open-Australische tennistitel, verloor nu van zijn landgenoot Gorman in Adelaide. Arthur Ashe, nog altijd gehinderd door z’n enkelblessure, ging tenonder tegen Pasarell. Het UEFA-team (16-18) klopte het militair voetbalelftal met 3-2. In de jeugd ploeg speel den onder anderen Molenaar van Volendam en de Haarlemmer Schouwenaar (maker van het tweede doelpunt van de UEFA’s). In het militaire team deden Bijvank (Volendam) en Rob de Kip (Haarlem) mee. Uitslagen basketbal wedstrijden in de kwartfinale van de Europa Cup voor beker winnaars: Juventud de BadalonaVilleurban- ne 100-83, Steaua BoekarestForst Cantu 88-85, Spartak Leningrad—Radniki Belgrado 99-84 en Slavia Praag—Cinzano Milaan 97-83. pen salaris van bijna 700.000 gulden per jaar. Overigens maakt Neeskens nu dank zij de premies al rond de 500.000 gulden per jaar, dus zouden zijn werkelijke verdiensten dicht bij het miljoen gulden komen te liggen als CF Barcelona voor zijn (Costers) huidige eisen door de knieën gaat. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft inmiddels het bestuur van FC Den Haag uitgenodigd voor een gesprek over de terreur van de sup porters. Donderdagmorgen zou het bestuur door burgemeester Schols op het stadhuis worden ontvangen. te ronden. In plaats van de bal subtiel in de benedenhoek te plaatsen, richtte hij hard op de vuisten van de voortref felijk reagerende Treytel. Wilde FC Twente nog verandering in de score brengen, dan diende er snel gehandeld te worden. Spitz Kohn be greep dat als eerste en offerde een verdediger (Drost) op voor een aanvaller (Wildschut). Kohn later: „Ook zonder dat onbenullige hakballetje zou ik Drost hebben vervangen. Zijn hele manier van spelen stond me na dat doelpunt niet meer aan. Hij wilde zichzelf revanche ren, ging daardoor veel te vaak mee in de aanval en bracht daardoor onrust in de ploeg. Met die wissel hoopte ik te bereiken, dat er in onze defensie wat minder zou worden geschoven en er directer’ gespeeld zou worden.” Die opzet lukte slechts gedeeltelijk. Weliswaar namen de aanvallende acties van ’t vooral fysiek veel sterkere Feyen oord duidelijk in omvang af zeer tot ongenoegen overigens van de her haaldelijk opvliegende Vujadin Boskov maar werkelijke openingen kon FC Twente toch nauwelijks vinden in de massieve Rotterdamse verdedigingsmuur. Het was in die periode vooral Van de Korput die zich onderscheidde en die daarvoor later ook terecht de lof van Boskov incasseerde. De Twentse sco ringskansen bleven daardoor beperkt, Ur o

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25