Veertien doden door lawines Waarschuwing Crosland: in Rhodesië mogelijk in Peking Nieuwe vraagtekens Regeringscampagne tegen ondertekenaars Handvest ’77 achtergrond Kissinger wil bescherming na ambtstermijn „Cubaanse interventie héK o 5® donderdag IN DIVERSE LANDEN PROTEST TEGEN VRIJLATING DAOED irf cot In Tsjecho-SIowakije: len 59 eur isis oek lukt Kija uwer 1 wat iiplo- aan men- n en nden Moezorewa Topfiguren r# AMBASSADE DE FRANCE Rehabilitatie 'WB ON Vog Vir v Beslissing I Pel** ÊMtAl I Jus c C FERRY GROOT rtis J ioei (Van onze medewerker Jaap van Ginneken) In China duren de massamanifestaties naar aanleiding van de eerste sterfdag van eerste minister Tsjoe En-lai nog steeds voort, terwijl steeds meer muurkranten verschijnen die eisen dat diens eerder afgezette plaatsvervanger Teng Sjao-ping alsnog tot zijn opvolger wordt benoemd. Tegelijk wordt kritiek geleverd op personen die zich tegen zijn terugkeer in een dergelijke positie zouden verzetten. LUXEMBURG (AP). De i minister van buitenlandse zaken van Groot-Brittannië, Anthony Crosland, heeft gisteren de waar schuwing geuit dat Cuba wel eens tussenbeide zou kunnen komen in de kwestie Rhodesië als de besprekingen over een vredige oplossing vastlopen. „Er staat vreselijk veel op het spel”, zei hij ten overstaan van het Europese parlement. r ii (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De betrekkingen tussen Frankrijk en Israel hebben gisteren een dieptepunt bereikt. Nauwelijks een dag na de vrijlating van de Palestijnse leider Aboe Daoed. die het brein zou zijn geweest achter de bloedige overval op het Olympisch dorp in München in 1972, maakte de Franse regering gisteren bekend dat zij 200 Mirage- straaljagers zal leveren aan vier Arabische landen, waaronder Egypte. J Betrekkingen Frankrijk Israel op dieptepunt In Londen protesteerde een groep leden van de Britse Zionistische Federatie met een aantal aanhangers tegen het Franse besluit Aboe Daoed vrij te laten. Als de besprekingen nergens toe leiden, tong stige King ren. resi- usti- t de ngen verhevigen. Hij voorspelde dat Zuid- Afrika dan zeker vrijwilligers zou sturen en dat de kans bestaat dat Cuba zich dan aan zwarte zijde schaart. Het resultaat zou volgens hem neerko men op een rassenoorlog als onderdeel van het algehele conflict tussen oost en west. Crosland zei tot conservatieve parle mentsleden die hun bezorgdheid hadden uitgesproken over een eventuele commu nistische interventie dat het vastlopen van de vredesbesprekingen dat juist in de hand zou kunnen werken. De bisschop deed dit verzoek gisteren in een verklaring waarin hij zijn veroorde ling uitsprak over de het afgelopen week einde in Loesaka door de zogenoemde frontlijnstaten uitgesproken steun aan het door Joshua Nkomo en Robert Moegabe geleide Patriottisch Front. Moezorewa hekelde vooral president Kenneth Kaoenda van Zambia, die hij ervan beschuldigde een campagne te voe ren om Nkomo naar voren te schuiven als leider van een toekomstige onafhankelij ke Rhodesische staat. In Mozambique is een vliegtuig Van de Rhodesische luchtmacht, neergeschoten. In een gisteren in Salisbury uitgegeven communiqué staat dat het toestel boven het zuidoosten van Rhodesië vloog toen het door vuur vanuit Mozambique werd getroffen. We moeten natuurlijk niet vergeten dat Ferry Groot niet door de politie is gedood, maar door zes rotjongens die puur uit sensatiezucht en verveling een gemakke lijk slachtoffer uitzochten. Maar er is door het bureau Mosplein op een zo moedwilli ge, tegendraadse wijze op alles gerea geerd (ouders niet waarschuwen, verhaal van vader van vriend niet geloven, weige ren toestemming te geven dat deze even naar Ferry keek), dat er wel degelijk spra ke is van dood door schuld. Zo niet wette lijk. dan toch moreel. De enige troost die de ouders van Ferry Groot rest is, dat je misschien toch beter de ouders kan zijn van de jongen die doodgeslagen is, dan de ouders van de jongens die hebben doodge slagen. te is inde- Id in jarig igerd Twee De Palestijnse leider, oprichter van de terroristische beweging Zwarte Septem ber, die verantwoordelijk zou zijn voor verscheidene bloedige terreuracties, werd „Ik kan niet ontkennen”, zei hij, „dat er sprake is van een zeer grote afstand” tussen de twee zijden. Bisschop Moezorewa, leider van de Afrikaanse nationale raad (ANC), heeft Engeland verzocht een referendum onder de zwarte bevolking van Rhodesië te orga niseren vorige week vrijdag in een hotel in Parijs gearresteerd door de Franse geheime dienst. „Op justitieel niveau is de behandeling van de zaak normaal geweest. Aan de ene kant was daar West-Duitsland, dat het recht had om de terrorist op te eisen, maar verzuimde om langs diplomatieke weg van dat recht gebruik te maken. En aan de andere kant was er Israel, dat om ver schillende reden dat recht niet bezat. Daar is de zaak mee afgedaan”, aldus minister Guichard. Inmiddels is een groot deel van de leden van het politiek bureau al twee weken niet in het openbaar versche nen. Buitenlandse waarnemers leiden daaruit af dat de partijleiding verdeeld is en nog steeds over de zaak verga dert. Anderzijds zou hij na de kritiek op zijn beleid en de dood van Tsjoe mas samanifestaties van zijn achterban hebben aangemoedigd, die na tegen maatregelen in april 1976 uitliepen op rellen. Iedereen is het er inmiddels wel over eens dat hem hier bij nader inzien weinig blaam treft en dat de incidenten De lawine kwam terecht op een woning. Behalve de acht doden zijn er ook gewon den gevallen. Vanwege voortdurende sneeuwval en het lawinegevaar is de belangrijkste Italiaans-Oostenrijkse grensovergang, de Brennerpas, gesloten. In de buurt ervan is generlei auto- of treinverkeer mogelijk. In Alto Adige zijn vanwege het gevaar van lawines talrijke andere wegen voor het verkeer onberijdbaar geworden. Ook alle Dolomietenpassen zijn gesloten. De Westduitse spoorwegen hebben mee gedeeld dat het treinverkeer tussen West- Duitsland en Italië geheel over Zwitser land wordt omgeleid. Uit Belgrado zijn vijf schooljongens en een leraar om het leven gekomen bij een lawine in het noordwesten van Joego slavië bij de stad Kranj. Radio-Belgrado heeft dat gisteren bekendgemaakt. gewoonte was dat in zo’n zaak een snelle beslissing moest worden genomen. „We dachten dat we achttien dagen de tijd kregen”, aldus woordvoerder Vogel van het ministerie van justitie. In Parijs, Brussel, Den Haag en Jeruza lem is gisteren gedemonstreerd voor de Franse diplomatieke vertegenwoordiging. Daoed heeft in Algiers de Franse rege ring dubbelhartigheid verweten. „De hele zaak is zuiver politiek. Mijn arrestatie was een politieke handeling. Er is een dubbel beleid in Frankrijk: het officiële en een ander, dat het mogelijk maakt dat het vermoorden van Mahmoed Saleh en ande re Palestijnen in stilte gebeurt". Jimmy Carter, de toekomstige Ameri kaanse president, heeft gisteren gezegd dat hij „zeer verrast en ontsteld” is over de vrijlating van de Palestijnse guerrilla leider Aboe Daoed door een Franse recht bank. Een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken zei dat Frankrijk officieel van de Amerikaanse teleurstel ling in kennis is gesteld. mede waren geprovoceerd door het optreden van de radicalen. De tekst van dit document is onlangs in enkele westerse dagbladen verschenen, eh is ondertekend door ruim 300 Tsjecho- slo waken. WENEN (AP). De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteren een campagne gelanceerd tegen de ondertekenaars van „Handvest ’77”, een document waarin wordt aangedrongen op eerbiediging van de mensenrechten in Tsjecho-SIowakije, op beëin diging van de vervolging van mensen met liberale denkbeelden en eerbiediging van het akkoord van Helsinki. De campagne is overgenomen door radio en televisie en door regionale partij bladen. Bovendien worden er in een aan tal fabrieken resoluties voorbereid waar in de ondertekenaars van „Handvest ’77” onder meer „verraders, afvalligen, en lakeien van het westerse imperialisme” worden genoemd. geen macht vast zit inmiddels als een alternatief voor Teng is genoemd. En ten slotte minister Tsjeng Joeng-kwei die tevens aan het hoofd staat van de landbouwcommune Tatsjai, welke aan het hele land ten voorbeeld wordt gesteld. Alle drie deze leiders zouden zich vorig jaar „ziek hebben gemeld” uit protest tegen de overhaaste afzet ting van Teng Sjao-ping. mandant Tsjeng Si-ljen en burgemees ter Woeteh van Peking. Terwijl zij dui delijk behoren tot de zogenaamde gematigde vleugel worden bovendien echter ook nog steeds mensen bekriti seerd wegens hun banden met de radi calen. Daartoe behoren de minister van volksgezondheid mevrouw Lioe en de onderminister van buitenlandse zaken mevrouw Wang (een nicht van Mao). De politie gaat steeds volgens hetzelfde patroon te werk, waarbij er ongeveer 40 vragen worden voorgelezen van een sten cil. Ze willen vooral weten wie de tekst van „Handvest ’77” heeft opgesteld, wie er op het idee is gekomen, wie het heeft voorbereid, wie de handtekeningen verza meld heeft, enzovoorts. „De ondervraag den blijven zwijgen en hebben niets losge laten”, aldus de informant tijdens het interview. Hij voegde hieraan toe dat Hajek, Patocka en Vaculik zich vandaag opnieuw voor verhoor moeten melden. Een van de „dissidente” Tsjechen ver klaarde gisteren tijdens een telefonisch interview met „The Associated Press” dat Kohout, Hajek en Patocka ook gisteren weer zijn verhoord. Voor een juist begrip is het nodig te vermelden dat aan de zaak-Teng twee kanten zitten. Enerzijds heeft hij bij de uitwerking van Tsjoe’s ontwikkelings plannen in 1975 de sterke nadruk gelegd op economische groei en weinig oog gehad voor sociale ongelijkheden. Volgens sommigen heeft hij daarbij wel degelijk „rechtse” fouten gemaakt. Volgens anderen was zijn eenzijdig heid echter het gevolg van linkse tegen werking. eble- urijn Ij oen egen reld- ider- it het 1 had aties (aai tot roe ten, eng nde uur De topfiguren die in dit verband wor den aangevallen zijn garnizoenscom- lega- tofd- t het ’esti- n het felle n de gen Ica- ilet- ibe- een bij du ren r in zoe- zen- Dit mse sren ding n de ,'ang :and wat laire een De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken Robert Funseth verklaarde dat Fords verzoek „is geba seerd op rapporten van de geheime dienst over voortdurende bedreigingen” aan het adres van Kissinger. Hajek, de toneelschrijvers Vaclav Havel en Pavel Kohout, de schrijver Ludvik Vaculik en professor in de filosofie Jan Patocka. Een woordvoerder van het ministerie zei dat er geen verandering in die streef datum is gekomen in weerwil van het feit dat minister Crosland dinsdag had gezegd dat de conferentie te Genève niet zou worden voortgezet op 17 januari, zoals men destijds had vernomen. Over de kwestie-Daoed schijnt de Fran se regering niet meer te willen praten. „Voor ons is de zaak-Daoed gesloten”, verklaarde gisteren de Franse minister van justitie Oliver Guichard. De vraag is nu echter of Teng volle dig moet worden gerehabiliteerd en alsnog premier moet worden, of dat men een slag om de arm moet houden en hem in een minder belangrijke functie moet benoemen. Dat de demon straties in de hoofdstad en in verschil lende provinciesteden op het ogenblik zo omvangrijk zijn betekent waar schijnlijk dat een aanzienlijk deel van de publieke opinie de indruk heeft dat de eerste opvatting in de meerderheid is. Zeker is in elk geval dat men de huidige onzekerheid niet al te lang kan laten voortduren, dat men beslissingen zal moeten nemen over de openstaande rehabilitaties en benoemingen en dat deze zullen moeten worden voorgelegd aan het centraal comité. En wel op betrekkelijk korte termijn De ouders worden dus niet gewaar schuwd omdat ze dat wel eens vervelend zouden kunnen vinden, maar als dan een volwassen goede kennis komt mag hij er niet bij omdat hij geen familie is! Nie mand praat mij uit het hoofd dat dit onmenselijk en volslagen krankjorem is, te meer als het om een minderjarige gaat aan wie alleen „dronkenschap” ten laste wordt gelegd. Bovendien liegt die hoofd inspecteur natuurlijk als hij zegt dat de vader („Misschien dat zijn zoon iets gemompeld heeft”) niet gewezen heeft op de kloppartij waarvan de jongen het slachtoffer was geweest, want hoe is het natuurlijk gegaan? Die vriend komt geheel overstuur thuis. Vertelt zijn ver haal. Zijn vader stapt om vier uur ’s nachts naar het dichtstbijzijnde politie bureau, zonder te weten hoe het met Ferry is afgelopen (want zijn zoon had hem niet kunnen terugvinden na de tweede ransel partij). Hij bracht verslag uit over de opdracht van Sir Ivor Richard, de Britse onderhan- I delaar, aan Afrikaanse leiders. Hij kwam dus alarmeren. Hij kwam niet vragen hoe het met Ferry ging, maar kwam melden dat de vriend van zijn zoon in elkaar was getremd! Met dat verhaal kwam hij binnen! En daarna werd sus send gezegd dat de bewuste Ferry Groot zijn roes lag uit te slapen, en dat hij zich daar verder niet mee had te bemoeien! Dat is de enige manier waarop het gegaan kan zijn, en als de hoofdinspecteur een andere lezing voor mogelijk houdt („Een kwestie van welles-nietes”, heeft hij gezegd), dan deugt hij niet voor zijn vak. Ik betwijfel ook sterk of de cel regelmatig gecontroleerd is, zoals hij zegt. Waren die agenten dan wel familie, dat zij dat „mochten”, en de vader van die vriend niet? Waarom zouden zij trouwens de cel controleren van iemand die alleen maar zijn roes uitslaapt? Waarom doen die dienstdoende agenten en hun chef zich beter voor dan ze zijn? WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse president Ford heeft het Congres gevraagd om nog voor het eind van zijn ambtstermijn een speciaal wetje goed te keuren waarmee Henry Kissinger bescherming krijgt van de geheime dienst als hij eind deze maand zijn porte feuille van Buitenlandse Zaken kwij traakt. naja m de lorm blad ging hij verder, zal de guerrilla-oorlog Goed, een beoordelingsfout, zoals dat heet. Hoewel hij een identiteitskaart op zak had, werden Ferry’s ouders, die een paar straten verderop woonden, niet gewaarschuwd, omdat (zoals de chef van bureau Mosplein tegen Ria Bremer zei) ouders het wel eens vervelend vinden om midden in de nacht voor zoiets wakker te worden gebeld. Onthoudt u deze fijnge voeligheid even voor straks. Een half uur nadat Ferry Groot in een cel was opgeslo ten, kwamen zijn vriend en diens vader op het bureau Mosplein. Volgens hoofdin specteur Westerhoff hebben zij niet gerept over een vechtpartij. De vader, die verzocht even naar -Ferry in zijn cel te mogen kijken, kreeg daar geen toestem ming voor omdat hij geen familie was. >ude g in het som in s de niet 'aar- ictie. park heb- jven t igin 1 >r ze Zij wordt vermoedelijk vertegen woordigd door de eerste vice-premier Li Sjen-njen die een promotie tot pre mier onlangs juist heeft geweigerd omdat hij vindt dat deze positie aan Teng behoort toe te komen; verder defensieminister Jeh Tsjen-jing, wiens promotie tot parlementsvoorzitter ter- zelfdertijd is aangehouden omdat deze functie waaraan wel invloed maar In het partijblad Rude Pravo, de spreekbuis van de Tsjechoslowaakse regering, werd gisteren gezegd dat de cri tici van het huidige regime mogelijk een revolutie op touw willen zetten en waar schuwde dat er „geen tweede 1968” zal komen. Een aantal van hen is al verscheidene malen ondervraagd, zoals de voormalige minister van buitenlandse zaken Jiri Tegelijk is duidelijk dat de eis tot volledige terugkeer van Teng bij een minderheid op verzet stuit zonder dat zij haar helemaal kunnen of willen tegenhouden. Zij vinden dat hij wel degelijk rechtse fouten heeft gemaakt, al hebben zijn linkse tegenstanders die dan ook sterk overdreven. Zij menen dat Teng vooralsnog slechts in een tweederangsfunctie mag worden benoemd. De aanhangers van deze opvatting hebben dan ook aanvanke lijk geprobeerd de nieuwe muurkran ten af te scheuren, maar dit leidde onmiddellijk tot vechtpartijen met omstanders. Zij werden er dan ook direct van beschuldigd nieuwe inciden ten te willen uitlokken om de massa meetings, net als negen maanden gele den, uiteen te kunnen drijven. In deze gecompliceerde situatie hangt veel af van de leiderskwaliteiten van de nieuwe partijvoorzitter Hoea Koeo-feng, die de omstreden zetel van eerste minister nog steeds niet heeft prijsgegeven. Evenmin als die van minister van openbare veiligheid, waarin hij zou kunnen worden opge volgd door de chef van de veiligheids dienst, Wang-Toeng-sing, die bij het beheersen van de laatste crisis een sleutelrol heeft gespeeld. Er is niets geheimzinnigs geweest met de aanhouding en het vertrek van de Palestijnse leider, verklaarde Guichard. Daoed werd dinsdag op last van hetParij- se hof van beroep vrijgelaten en meteen op het vliegtuig naar Algiers gezet omdat er geen gronden aanwezig waren Om hem vast te houden. BERGAMO/BOLZANO (AFP-DPA). In het Noorditaliaanse dorp Foloppo bij Bergamo zijn gistermorgen acht men sen bij een lawine om het leven gekomen. Een woordvoerder van de Westduitse justitie verklaarde gisteren dat het geen «MM» Het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft meegedeeld dat 1 maart 1978 nog steeds de officiële datum is waar op de overgang tot een regering door de meerderheid in Rhodesië moet geschieden. Wj Ook in Nederland is gisteren gedemonstreerd tegen het Franse besluit de Palestijnse Aboe Daoed vrij te laten. Een van de demonstranten kan zijn grieven kwijt door via de brievenbus van de Franse ambassade een gesprek te voeren. PM WIITFNI AMn door Nico Scheepmaker Hebt u dinsdagavond Ria Bremer in Televiziermagazine hoofdinspecteur Wes terhoff zien interviewen over de dood van de 17-jarige Ferry Groot? De hoofdinspec teur wilde alleen van achteren geïnter viewd worden, een begrijpelijke wens, want ik zou ook liever niet op straat herkend worden na de antwoorden die hij op Ria’s vragen gaf. Wat ik in haar inter viewtechniek bewonderde was de koele, zakelijke manier waarop zij haar vragen stelde. Ik had in hetzelfde geval een uit barsting van verschrikkelijke woede niet kunnen onderdrukken, en zou met over slaande stem zoiets als „Man, je liegt dat je barst!” hebben geroepen. En dat mag natuurlijk nooit op de televisie. Ferry Groot, die door zes jongens in elkaar werd getremd toen hij op de bus stond te wachten met een vriendje (dat aan die lynchpartij wist te ontsnappen), vertoonde, toen hij om vier uur ’s nachts door de politie gevonden werd, alle teke nen van dronkenschap, te weten braaksel aan zijn mond, adem rook naar alcohol, sprak moeilijk, onvast ter been. Drie van die vier kenmerken zijn ook geldig, dacht ik, voor hersenletsel, zeker als het slach toffer bovendien gewond is, en dat was-ie. Aan zijn hoofd! Maar men koos voor dronkenschap, hoewel je als politie, zeker in deze bange tijden, toch ook verdacht hoort te zijn op molestatie in afgelegen, donkere buurten. Ik lees daar tenminste regelmatig over.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3