WIJNVAT ZAT 2000 JAAR IN ROMEINSE WATERPUT Creativiteitsonderwijs wordt door gemeente onder de loep genomen Gevarieerd UW-programma voor bewoners Velserhooft i ’i I Unieke vondst in recreatiegebied Spaarnwoude s Waarom is Colberts de januari opruiming bij Van der Steur zo druk? SI ■Sm Costuums Pantalons Jassen Overhemden Pyjama’s Pullovers, vesten Overige artikelen Damesrokjes a ■SI I NOTA VAN INSPECTIE MOET DISCUSSIE OP GANG BRENGEN M visserijgrenzen Puur Natuur a Geen uitbreiding van nationale I 2 F< 1 I i Bi i j 4 DONDERDAG 1 3 JANUARI 5 19 7 7 IJMUIDEN-VELSEN (Van een onzer verslaggevers) 9 I t V I voetspoor restauratie waterput V1SSERIJ-ORGANISATIES: In de klassieke costuums is de aanvangsprijs 298,- terwijl er een behoorlijk aantal costuums zijn die in prijs rond de 400,- liggen. Dit zijn confectie costuums uit de allerbeste Engelse, Nederlandse en Duitse fabrieken, gemaakt van wollen stoffen, zoals Engelse kamga- rens, flannels, Ierse tweed en dergelijke. De verkoop van winterjassen was het afgelopen najaar in verband met het zachte weer slecht. Gevolg is dat er vrij veel jassen in deze opruiming zijn afgeprijsd: nu vanaf 298,-. Voor 178,- hebt u een goede regenjas van Valmeline. Loden jassen, lang en driekwart lengte, komen nu in prijzen vanaf 298,-. Stylemaster pyjama’s zijn afgeprijsd van f 49,50 naar 39,50. Engelse Bonsoir pyjama’s. 100% katoen!, van 59I50 naar 49,50 en jersey pyjama s van Jockey van f 59,50 naar 25,-. Lamswollen pullovers van Engelse merken als Byford en Lyle and Scott, diverse modellen, vanaf 35,-. Slipovers (zonder mouw) vanaf 29.50 Vesten met en zonder mouw, Shetland wol, o.m. van Lyle and Scott vanaf f 59,50 Katoenen en katoen/polyester coll pully’s met lange mouw vanaf f 25.-. Een opruimingsartikel bij uitstek vormen uiteraard de overhemden. Voor 25,- hebt u een grote keuze uit beroemde merken als King, Arrow en Stylemaster Echte Viyella overhemden van King, die normaal 89,50 kosten zijn afgeprijsd op 25,- en 50,-. Een greep tenslotte uit de overige afgeprijsde artikelen: gekleurde slips en singlets van Jockey Y front f 6,-, dassen vanaf f 9,75, sokken vanaf 4.95, zakdoeken 1,95, gevoerde handschoenen, w.o. Laimböck, vanaf f 19,90, Engelse tweed-petten 24,50 De aanvangsprijs van de tweed-colberts van Engelse stoffen en van de blazers is 198,-. Nog enkele corduroy colberts (Mac Gregor) a f 198,- Alle jersey colberts en blazers van Saint Joseph zijn afgeprijsd van 498,- naar 398,- Café „DE HALVE MAAN” Ook deze maand blijkt weer dat in de meeste kledingzaken de seizoenopruiming steeds minder belangrijk wordt, zowel voor de detaillist als voor de consument. Bij Van der Steur in de Kruisstraat lijkt het echter ieder jaar drukker te worden. Reden is waarschijnlijk dat men in speciaalzaken als Van der Steur niet reeds tijdens het seizoen goedkope aanbiedingen maakt van artikelen waarvan incom plete series overgebleven zijn, maar daarmee wacht tot de halfjaar lijkse seizoenopruiming. Ook is men gewend in de speciaalzaken wat forser af te prijzen, omdat men weer ruimte wil maken voor de binnenkomende artikelen van de nieuwe zomer collectie. De belang rijkste aantrekkingskracht heeft de opruiming bij Van der Steur echter omdat men er artikelen koopt van eerste klas kwaliteit tegen uiterst lage prijzen. Er is een grote keuze in wollen en trevira pantalons in grijze, beige en groene tinten. De meeste zijn afgeprijsd van ca. 150,- naar ca. 100.- de aanvangsprijs is 89,50. Corduroy pantalons zijn vorradig vanaf f 79,50, in vele beige, bruine en groene tinten. In onze speciale dameshoek hebben wij Engelse Munrospun rokjes, 100% wol, van ƒ148,- voor ƒ75,-! Voorts enkele restanten in damesmantels en mantelpakjes tegen uiterst lage prijzen. Tot 3 februari kunt u bij G. A. van der Steur op Kruisstraat 7 terecht voor al deze aanbiedingen. Er staan parkeermeters voor de deur en om de hoek op de Nieuwe Gracht. De parkeergarage op het Stationsplein is op slechts enkele minuten afstand gelegen. ii 1 4 ergie en die >p het gs wet 36 en ikelijk len dit gulden gelijke 1 zijn t Ford voor gegaan :S. >4 Hieronder een beknopt overzicht van een aantal opruimingsaanbie- dingen: VELSEN Leden van de werkgroep Velsen van de Archeologische Werkgemeenschap Kennemerland hebben bij opgravingswerkzaamheden in het recreatiegebied Spaarnwoude een unieke vondst gedaan. Op een diepte van circa 1 meter werd in een Romeinse waterput, die was omgeven door een houten damwand, een vrijwel gaaf wijnvat aangetroffen dat door deskundigen is getaxeerd op een ouderdom van bijna 2000 jaar. Het vat. dat een hoogte had van 2 meter, bestond uit 19 zogenoemde duigen die door een twaalftal banden bijeen werden gehouden. De inhoud ervan is geschat op 1500 liter. In oktober van het afgelopen jaar werd het vat ontdekt en geborgen. s If S w* ,.-'Z W (ADVERTENTIE) L Een klein deel van de verzameling van gevonden voorwerpen van de Velsense amateur-archeologen. t (ADVERTENTIE) Voor de coördinatie van alle activitei ten op het gebied van de kunstzinnige vorming zou de gemeentelijk inspecteur kunnen zorgen. ;n een landse wijle stduit- e toe- Oost- oeken. se- door bied -‘rste zijn oord veel dat jchts weg Hagelingerweg 36, Santpoort brengen naar hun werkplaats; De zol derverdieping van het oude Raadhuis in Velsen. gesteld voor de bewoners vn Velserhooft en hun leeftijdgenoten. Het is mede aan de initiatieven van de UW te danken dat het gebouw Velserhooft een belang rijk centrum voor het bejaardenwerk in Santpoort-Noord is geworden. 'J. iden over ‘land ïrk- eren het De tegen verte- giste- nifor- st ge- >kken. missie unnen ascus orde tijnse >r en litste- blij- hun n ie- i alle eft de t Mid- terug- ■gieten drem- Een m ligt net de ist. De leid in iel dat schep- d. 1942 ves- „Le films mre- ster- wrt- ag in van non" „Les asso” srité” k. De discussienota is aan een groot aan tal besturen, instanties en personen toe gezonden om commentaar. Na 1 februari zullen de commentaren worden gebun deld in een verslag, dat aan de commen tatoren wordt toegezonden. Na een be spreking in een algemene vergadering wordt de nota, in haar definitieve vorm aan het college van burgemeester en wethouder toegezonden. Voor belangstel lenden is de nota verkrijgbaar op het bureau voorlichting van de gemeente in het stadhuis. De bedoeling van de werkgroep is het vat te laten restaureren. Alvorens dat mogelijk is dienen de houten delen te worden geconserveerd in het Poldermu- seum in Ketelhaven. Alleen die operatie kost al 5 a 6 duizend gulden. Bovendien heeft men in Ketelhaven een wachtlijst. Het Velsense wijnvat is over een jaar aan de bejigt. Tot zolang liggen de delen vfeilig opgeborgen in een bassin met water en een weinig formaline. Op verschillende plaatsen langs ,dg Rijn in Duitsland werden eerder in de nabijheid van Romeinse fortificaties der gelijke vaten aangetroffen. Voor Neder- Vrijdag 14 januari, ’s avonds acht uur, wordt het programma voor 1977 ingezet met een demonstratie van Amerikaanse volksdansen onder leiding van de heer J. Stans uit Zaandam. Op woensdag 26 januari komen culinaire geneugten aan de orde: om half zeven wordt dan een gezamenlijke maaltijd gehouden, waar voor zuurkool op het menu staat. Een toneelavond vraagt de aandacht op vrijdag 4 februari: de IJmuidense toneelvereniging ’t Voetlicht zal in Vel serhooft „Vlinders zijn vrij” opvoeren. Op woensdag 23 februari volgt een dia- avond te verzorgen door de heer L. Nordt te Santpoort. Voor maandag 7 maart vermeldt het programma een voordracht avond van de Amsterdammer Neu haus. Op maandag 21 maart neemt de heer A. Schutte te Santpoort een film avond voor zijn rekening. Op woensdag 30 maart is er een middag gewijd aan de mode met medewerking van de Haar lemse firma A en K. Volksdansen onder leiding van mevr. J. Waanders wordt gepresenteerd op vrijdag 1 april. Tenslotte verzorgt De Stem uit IJmuiden op op maandag 25 april aan zangavond. i ,i De delen van het wijnvat werden gereinigd en „onder water” bewaard om te voorkomen dat zij schade zouden oplopen. Daarbij ontdekte men in een van de duigen de naam Lisei Mari (Liseus Marus). Waarschijnlijk de naam van de wijnleverancier. Als maker van het vat, waarvan het Alpengebied wordt toegeschreven als gebied van herkomst, ontdekte men de naam A. Cestis. lomen- men- n ooit er zijn ikanen lat dit e Huis Echter: an een mp". Kunstzinnige vorming is een verza melnaam voor een aantal vakken: mu ziek, verbaal- en dramatische vorming (toneel, rollenspel), beeldende vorming (tekenen, handenarbeid, textiele werk vormen), dans- en bewegingsvorming, en audio-visuele vorming (fotografie, film, televisie). Aan sommige vakken wordt op het ogenblik wé 1 wat gedaan (mu ziek, beeldende vorming), aan andere weinig of niets. De nota „creativiteits onderwijs - kunstzinnige vorming” van de inspecteur onderscheidt drie moge lijkheden, om in deze situatie verbete ring te brengen. De eerste is het aan trekken door de onderwijsbegeleidings dienst van medewerkers, die de scholen in contact kunnen brengen met toneel gezelschappen, musea, e.d., die de kunst zinnige vorming bevorderen. De tweede is het in dienst nemen van consulenten, die de klasse-leerkrachten op dit gebied kunnen her- en bijscholen. En de derde is het aanstellen van vakleerkrachten. In de nota wordt in beginsel gekozen voor de tweede methode: verbetering van de kunstzinnige vorming (en de lichamelij ke opvoeding) op de lagere scholen door middel van her- en bijscholingsactivitei ten, gericht op de klasseleerkrachten. Het gebruikmaken van activiteiten, die toneelgezelschappen, creativiteitscentra e.d. als instituten van buiten het onder wijs aanbieden, kan als aanvulling die nen. A Daags na de ontdekking van deze hoopgevende aanwijzingen werd verder gegaan met het verwijderen van de stuifzandlaag. Opvallend was het steeds weer grotere aantal palen dat bij elkaar werd aangetroffen. Toch nog geheel on verwacht stootte men op een plek die werd gemarkeerd door een soort dam- wand. Stevige houten planken met een dikte van 7 centimeter, een breedte van 30 centimeter en een lengte van twee meter. Oud scheepshout dat was ge bruikt voor de omheining van de water- opslagplaats. Terwijl een eenvoudige waterpomp de overlast van grondwater bij het werk in bedwang hield werd schepje voor schepje begonnen met het uitgraven van de waterput. Daarbij volgde al snel een volgende verrassing. Een klokgaaf wijnvat dat als spaarplaats van water binnen de damwandafzetting dienst had gedaan. De onderzoekers slaagden er in het vat te demonteren en de 19 duigen en delen van de 12 hoepels die daar omheen gezeten hadden over te VELSEN. Onder de titel „Creativi teitsonderwijs - kunstzinnige vorming” heeft de Gemeentelijke Inspectie van het onderwijs in Velsen een nota ver spreid onder alle bij het onderwijs be trokken mensen en instanties. Deze nota handelt over de mogelijkheden om het creativiteitsonderwijs op scholen te ver beteren. mogelijkheden waarbij de her en bijscholing van het onderwijzend personeel de nadruk heeft gekregen. Daarnaast wordt gedacht aan het aan stellen van een of meerdere consulenten voor het creativiteitsonderwijs, die een Het gebied in en om Velsen dat sinds de oprichting door de archeologen werd onderzocht heeft een schat aan gegevens opgeleverd omtrent de aanwezigheid van plaats van de nederzetting, het zoge- jaartelling. Het vinden van de juiste plaats van de n ederzetting, het zoge noemde castellum, blijft enerzijds een zaak van gissen, anderzijds een zaak van logisch redeneren aan de hand van ge dane vondsten die nauwkeurig werden opgetekend. In het recreatiegebied- Spaarnwoude deed zich het merkwaardi ge verschijnsel voor dat betrekkelijk aan de oppervlakte een grote hoeveelheid vondsten werd gedaan. Scherven, ge bruiksvoorwerpen en gedeelten van al lerhande militaire attributen. De archeo logen veronderstelden dat het mogelijk moest zijn op de bodem van de-*polder sloten dergelijke zaken aan te treffen. Een veronderstelling die voor een aantal van die sloten volkomen juist bleek. Hoewel in de maand oktober de onder zoekers eigenlijk het veld moesten rui men voor de aanplant van jonge bomen wisten zij het met de overheid op een akkoordje te gooien. De .boomplanterij zou zes weken worden uitgesteld. Zeis werd een drag-line beschikbaar gesteld om een handje te helpen bij het bodem- ■i onderzoek. Met behulp van de in kaart gebrachte palénfoTmatie' die kith in de bodem bevond werd een duidelijk graafplan ontwikkeld. Reeds de eerste da^ stootte men op een bodemvondst in de vorm van een 30 centimeter dikke paal. Na het verwijderen van een zand- stuiflaag ontdekte men in de oppervlak te van een kleilaag de voetstappen van een Romein. De man moest daar zo’n slordige tweeduizend jaar geleden ’t pad van de onderzoekers hebben gekruist. Uniek voor „LeeuwBier” is de plaats waar bierbrouwerij „De Leeuw” werd gesticht. Deze plaats is niet zomaar toevallig gekozen, op deze plek beschikte men over bronwater dat uit de mergellagen onder de grot ten van Valkenburg naar boven gepompt kon worden. Dit door de mergel op natuurlijke wijze gefilter de water, vormt één van de onont beerlijke bestanddelen van „Leeuw Bier”. „Leeuw Bier” is dan ook gega randeerd uniek. Een eigen stempel op een exclusieve kwaliteit. Drink dit natuurbier eens in DEN HAAG (ANP) Elke uitbrei ding van de thans geldende nationale visserijzones binnen de 200-mijlszone van de EEG zou een ramp voor de Nederlandse visserij berekenen. De Nederlandse visserij-organisaties, samenwerkend in de stichting van de Nederlandse visserij, hebben dit stand punt meegedeeld in een telegram aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij en aan de voorzitter van de visserij commissie uit de Tweede Kamer. Tot verzending van het telegram is besloten tijdens een vissersbijeenkomst, het afgelopen weekeinde gehouden in de Volkshogeschool te Bakkeveen (Fr.). De daar aanwezige vissers toonden zich fel gekant tegen verlangens van Engeland en Ierland inzake een nationale vijftig- mijlszone. In een telegram wordt gezegd dat de huidige visserijgrenzen en de beperking van de vangsthoeveelheden de visse rij al zoveel zorgen geven dat bevoor rechting van Britse en Ierse vissers niet kan worden overwogen: elke mijl uit breiding van nationale visserijzones zou fatale gevolgen hebben. De vissers ver zoeken de regering, geen duimbreed af te wijken van het standpunt van het Nederlandse visserijbedrijfsleven. an de 1 als .laving over basis land is deze vondst een primeur. Het Rijksmuseum voor oudheden in Leiden heeft reeds laten weten belangstelling te hebben voor het vat. Voorzitter Vons merkt op van deze Vondst best afstand te kunnen doen. „Het gaat ons niet alleen om het vinden van oudheden, maar evenzeer om het terugvertalen van de historie aan de hand daarvan. Dit vat heeft opnieuw onze mening gevoed dat de Romeinse versterking Flevum hier ergens in de buurt heeft gelegen. Daar blijven we rustig naar doorzoeken. Het wijnvat was niet de eerste aanwijzing in die richting, het zal ook zekre niet het laatste zijn”. AV Niet Demosthenes maar een lid van de archeologische werkgroep Velsen voorover gebogen in een wijnvat. De heer P. Vons maakt er als voorzit ter van de Velser werkgroep, die in 1967 officieel werd opgericht, geen geheim van dat hij en zijn circa twaalf mede- amateurarcheologen bijzonder blij zijn met deze vondst. „Het is voor ons”, zo betoogt hij, „opnieuw een aanwijzing dat het Romeinse castellum Flevus in de onmiddellijke nabijheid van Velsen moet worden gezocht. In het onderzoekterrein werden een groot aantal sleuven, palen en paalverkleuringen aangetroffen. In kaart gebracht ontstond een beeld dat deed vermoeden dat we te doen hadden met een Romeinse haven aan de noorde lijke Rijn-arm oftewel het Oer-IJ. In oostelijke richting leken die palenrijen te wijzen op de aanwezigheid van ge bouwen. Hoewel die veronderstelling niets meer was dan een veronderstelling was er voor onze werkgroep voldoende aanleiding om - nieuwsgierig als altijd - een onderzoek in die richting te ontwik kelen.” SANTPOORT. De ontspannings- commissie van de UW te Santpoort heeft ook voor de komende maanden een zeer gevarieerd programma samen- adviserende en organiserende taak zou kunnen hebben. De nota heeft tot doel een discussie op gang te brengen en zo mogelijk te doen uitlopen op concrete maatregelen. .si De begeleiding van de leerkrachten in de school zouden in handen gelegd wor den van een consulent kunstzinnige vor ming, die zich hoofdzakelijk zal bezig houden met verbaaj-dramatische vor ming. Daarnaast zal hij-zij aandacht moeten besteden aan voorbereiding en organisatie van activiteiten, die betrek king hebben op andere delen van de kunstzinnige vormin'g. De vakleerkrach ten, die nu al in dienst zijn, zullen na her- en bijscholing een meer begeleiden de taak in het onderwijs krijgen op het terrein van de beeldende vorming. Wat de muzikale vorming betreft, zal het experiment door de muziekschool wor den voortgezet en uitgebreid tot alle scholen. Dit experiment, dat in 1975 al startte, beantwoord reeds aan de nu voor het geheel gekozen oplossing.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5