Toeristen zullen kuststreek overspoelen roernooisPIONagc De gramschap van Hans Bakker Licht op groen voor bouw gezinsvervangend tehuis 1 wijk aan zee Volgend jaar jubileumboek met een serieus blijspel In de Vishal H. Nielen hoogovens schaaktoernooi „Het Voetlicht" Ito' donderdag NEDERLAND EN WEST-DU1TSLAND GELIJKTIJDIG OP VAKANTIE Spreidingsplannen CRM laat bezwaren varen I Ontdek, hoe goed. uw banketbakker kan fcijn Willem Steeman overleden IJMUIDEN City Burgemeester K wilde niet weigeren JAPE oa Stadsschouwburg Cao-bepalingen banketbakkerij ip.hazenberg pijl w 9 1 3 JANUARI IJMOND 19 7 7 8 goed ?est kera „VLINDERS ZIJN VRIJ” eest v eral. BEVERWIJK Kennemertheater Luxor 7?^ iï. 1188? (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Niets staat de bouw van het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten aan de Reigersbossenlaan in IJmuiden meer in de weg. Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft zijn voornaamste bezwaar de geïsoleerde ligging van het tehuis laten varen, nu de gemeente een woonwijkje met zes tig huizen bij de Reigersbossenlaan heeft gepland. .EASE® COBURN n - w OW DEN HAAG. De Nederlandse kunst zal met name in de maand juli door een gigantische toeristen- stroom worden overspoeld. Dit is het gevolg van het samenvallen van de bouwvakantie met de schoolvakanties in Nederland en West-Duitsland (Nordrhein West falen. (Van onze correspondent) UR) lm (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) i Onderbroekenlol viert hoogtij in „Op Scène uit Coppelia h Door het voeren van intensieve acties als „mijd de vakantiepiek”, het schuiven (van een medewerker) AAN DE WOENSDAGMARKT WERD AANGEVOERD: 762 kisten kabeljauw; 594 kisten kool vis; 56 kisten schelvis: 555 kisten wijting; 11 kisten schol; 138 kisten schar; 96 kisten diversen. De bioscoop in de Breestraat prolon geert deze week Het Omen. Het verhaal van een jongen, die bij zijn medemensen vrees oproept door zijn duivelsachtige inborst. Zondagmiddag om kwart over twee een lekkere knokfilm De Tartaren. u Regisseur John Weehran heeft met „De Berlijnse maagdenroof” de soft-por- no in een wat humoristisch vaatje wil len stoppen. Personeelsleden van een bedrijf besluiten in Berlijn een land bouwtentoonstelling te bezoeken, maar de grote zondenpoel van deze stad ver andert de eerlijke bedoelingen al spoe dig. De vrouwelijke en mannelijke be drijf sleden beleven het ene sex-avontuur 'na het andere en keren na een paar vermoeiende dagen met prettige herin neringen naar hun dorp en het bedrijf terug. Zondagmiddag in het Kennemer Theater het Pink Pantherfestival: een tekenfilm voor de liefhebbers. Voor de voorstelling om kwart over vier heeft het theater een van de wat oudere thrillers van Alfred Hitchcock „Psycho” van stal gehaald. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 29 7.400,-, KW 81 67.200,-, KW 206 270,-, KW 221 6.100,-, KW 226 8.100,-, UK 208 2.200,-, VD 6 2.500,-, TH 24 12.800,-, WR 1 6.300,-, IJM 18 290,-, IJM 27 3.400,-, UK 141 en UK 271 5.400,-. UK 17 en UK 18 9.900,-, UK 135 en UK 145 2.500,-, UK 159 en UK 200 4.400,-, U K234 en YE 25 2.900,-, WR 136 en WR 226 8.000,-. snelheid en durf kon opboksen, liet re gisseur Sturges tenslotte Steve het uni form van de achtervolger aantrekken om zichzelf achterna te jagen. Wie geen kans ziet het gevangenenkamp te ont vluchten, doet al het mogelijke om de bewakers het leven zuur te maken. Want in het militair zakboek luidt de order: ,,Overtuig je overweldigers ervan dat zij een vis gevangen hebben, die te glibberig is om vast te houden.” Pikant is dat in de film zowel Duitse als Engelse acteurs meedoen, die in de oor log krijgsgevangen zijn geweest. Zondagmiddag beleven „De Wrekende Wrekers” dolle avonturen als zij aanvals plannen van de vijand proberen te bemachtigen. De vier jonge helden halen met lasso en revolver een vliegtuigje naar beneden. Aan boord vinden zij een vertrouwelijke map die hen op het spoor zet van zeer geheime documenten. NOG EEN PAAR WEKEN, dan zit de ambtstermijn van burgemeester H. Nielen van Heemskerk er op. Van middag in de grote zaal van het Kennemerduin in Wijk aan Zee ver richtte hij zijn laatste officiële daad door het 39e Hoogovens Schaaktoer nooi te openen. In het verleden heeft hij een invitatie om de opening te verrichten altijd vastberaden afgesla gen, maar ditmaal wilde hij het af scheidsgeschenk van Hoogovens niet weigeren. DE TIENKAMPERS HEBBEN EEN vriéndelijk en gezellige schaker ver loren. Op de eerste kerstdag is de 71 jarige Willem Steeman uit Beverwijk overleden na een ziekte, die zich voor het eerst een jaar geleden openbaar de. toen hij in Spanje van zijn va kantie genoot. Willem Steeman was altijd in de rijen van de tienkampers te vinden, die, wat er ook gebeurde, het Hoogovens Schaaktoernooi nooit lieten schieten. Twee jaar geleden zat hij voor de 35-ste maal in zijn leven achter het tienkampbord, hetgeen hem van het organisatiecomité een fles Keizerbitter opleverde. Willem Steeman was volgens ingewijden een gezellige schaker. Hij genoot altijd van de spanning van een partij en bleef daarbij immer opgewekt, ook als zijn partij niet zo best vlotte. Willem Steeman werd tijdens het veertig jarig bestaan van de Kenne mer Schaakclub Pat Mat tot lid van verdienste benoemd. Hij was van de oprichting af lid van de vereniging. Een massale ontvluchting uit een Duits krijgsgevangenenkamp is het the ma van de film „The Great Escape’’ die deze week in City draait. De film is gebaseerd op een boek van Paul Brick- hill die zelf tijdens de Tweede Wereld oorlog na een parachutesprong krijgs gevangen werd gemaakt. Zijn gevangen schap bood hem de inspiratie tot het schrijven van het boek. De scènes in de film spelen zich af in Stalag Luft III, een kamp dat bestemd is voor bijzonder lastige officieren en soldaten die de vreemdste pogingen ondernemen om te ontsnappen. Steve McQueen, een van de hoofdrol spelers, zorgt voor een opwindende race door een heuvelachtig landschap, achter volgd door een SS-er. Omdat de Duitser die deze SS-er speelde niet tegen Steve’s kwam, dat Karpov onmogelijk kon komen hebben we Kortsjnoi uitgeno digd. Hij vroeg bedenktijd, omdat de kandidatenmatches zijn aandacht opeisten. Kortsjnoi zegde af. Zijn voorbereidingen op de wedstrijd te gen Petros jan zouden teveel tijd en energie vergen om nog sterk aan de start van ons toernooi te verschijnen. Donner'wist daarvan. Ik heb hem dat in Amsterdam uitdrukkelijk verteld. Maar de goeie man bewandelde zijn eigen denkweggetje en kwam tot die ongelukkige passage in z’n Volks krant verhaal”. Bakker belde Donner op om hem op de onwaarheid te wijzen, maar het kwaad was toen al geschied. Kortsj noi zou graag in ons toernooi willen spelen. Maar we zullen hem hier wel zien, want onze vriend heeft gevraagd of we een hotelkamer voor hem willen reserveren”. En Swart verder: „Veel bouwvakar beiders weten niet dat er in vele cao’s bepalingen zijn opgenomen, die het mo gelijk makendat men, in overleg met de werkgever, ook buiten de officiële bouwvakvakantie zijn dagen kan opne men, Dat weten te Weinig mensen”. „Een van de belangrijkste zaken ech ter waarmee bij de vakantiespreiding rekening dient te worden gehouden is, dat de toerist ook in het voor- en naseizoen, op een honderd percent servi ce moet kunnen rekenen. De toeristenor ganisaties dienen er bij alle betrokkenen op aan te dringen dat het onaanvaard baar is dat mensen, die de vakantiepiek willen mijden, teleurgesteld huiswaarts keren”. Donner is schaakmedewerker van De Volkskrant en zaterdag 8 januari verhaalde de grootmeester op de sportpagina over de fikse spanningen in de schaakwereld nu de kandida tenmatches voor de deur staan, die de man moet aanwijzen, die het tegen wereldkampioen Karpov mag opne men. Overigens een interessant ver haal, zo meent Bakker, maar toen hij de passage las, waarin het Hoogovens- toernooi een stoot onder d e gordel werd toegediend, werd de Heemsker ker kwaad. Wat schreef Donner? Na dat hij de wedstrijd tussen Kortsjnoi en de pestkop Petrosjan ten tonele had gebracht lanceerde Donner deze zin: „De moeilijkheden met het Hoogovenstoernooi zijn nu ook ineens van de baan. Toen duidelijk werd, dat Kortsjnoi zeker niet zou meespe len in verband met zijn match tegen Petros jan, nodigde het toernooicomité hem alsnog uit”. herhaling in het Meisjes-internaa(k)t”, dat zaterdagavond en zondagavond voor vertier moet zorgen in de Stadsschouw burg. Het handelt allemaal rond het huis van „gravin Julia”, een meisjesin ternaat. Dit internaat wordt ook fre quent bezocht door een legertje soldaten. Verwarring, komische momenten eri sex vormen de ingrediënten van deze film die zich in Oostenrijk af speelt. In hetzelfde theater wordt zondagmid dag „Dik Trom en het Circus” vertoond. Dik Trom dat bijzondere kind trekt er op uit om lekker te ravotten. Op een van zijn tochten ziet hij dat Oude Kee, een oud vrouwtje uit het dorp, haai huisje wordt uitgezet omdat zij de huur niet kan betalen. Dik, erg met haar lot begaan, zorgt ervoor dat zij in haar woninkje kan blijven wonen. Dik verdient bovendien tien gulden door drie minuten op een rondspringende ezel te blijven zitten. Tenslotte lost hij met zijn vriendjes ook nog een diefstal op. PRIJZEN IN GULDEN. Per 40 kg: kabeljauw één 102-80, kabeljauw twee 136-83; kabeljauw drie 118-100; kabeljauw vier 112-98; kabel jauw vijf 120-90; koolvis één 88; koolvis twee 91-71; koolvis drie 85-80; koolvis vier 77-62; schelvis één 132-120; schelvis drie 104: schelvis vier 106-80; wijting drie 69-53; wijting vier 44-35; schol vier 132-90; schar 82-57; grote leng 81-78: kleine leng 90; lom 85; hammen met kop 186-130; hake 224; bot 32-25; poon tjes 62; haai 88. In het voor- of naseizoen komt het volgens Swart nogal eens voor dat de voorseizoen is vaak te weinig personeel aanwezig en in het naseizoen houden veel horecabedrijven het al vaak voor gezien. „Kampeerterreinen waar de kampwinkel de hele dag dicht is of waar de keueken slechts op halve kracht werkt, zijn onacceptabele toe standen. Als de toerist meewerkt aan vakantiespreiding dient dat te worden gewaardeerd en daar moet de vakantie ganger niet voor boeten”, aldus J. Swart die in het overleg zit met het NBT om de vakantiespreiding te bestuderen. Films to (ito Bnito Uiteraard, voor gebak .banloet en koekje maar ook voor fite ^tegenheid b.v geboortetaartenkin dertaartenbruidstaarten, norodcooptaarten of •ufn ouderwetse Abraham. Hij past zidh bij iedere gelegenheid aan. Komt u er eens over praten bij -ange Nieuwstraat 439 Dmuiden lèlefcon. 02550-16479 m&t schoolvakanties en het opvoeren van de overnachtingsaceommodatie wil het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) trachten de te verwachten re- corddrukte. op te vangen. In de periode van 7 tot en met 23 juli, wanneer de school- en bouwvakanties elkaar geheel overlappen, zal de absolute topdrukte vallen. In het hoogseizoen, eind juni tot begin augustus, gaan ruim 2,5 miljoen Neder landers er in eigen land op uit. Daarbij komen dan nog eens een kleine miljoen buitenlanders. Alleen al uit de Westduit- se deelstaat Rheinland Westfalen wor den een kwart miljoen mensen ver- VELSEN. De toneelgroep „Het Voetlicht” uit Velsen geeft woensdag 26 januari in de Stadsschouwburg haar eer ste voorstelling van dit seizoen. Opge voerd wordt „Vlinders zijn vrij”, een blijspel met ’n enigszins serieuze onder grond van Leonard Gershe. Onder regie van mevrouw Sticn Broekman-Hunsche bestaat de bezetting uit Willy de Groot, Truus van Westbroek, Hein Janssen enn Leo Kemp. „Vlinders zijn vrij” werd enige tijd geleden nog voor de televisie gespeeld, zodat 't publiek binnenkort een interes sante gelegenheid zal worden geboden deze uitzending met een „echte” toneel voorstelling te vergelijken. Door het be stuur is een aantal kaarten voor de vrije verkoop beschikbaar gesteld, waarbij zo wel de houders van een bejaardenpas poort als die van het C. J. P. een belangrijke reductie zal worden ver leend. Hans Bakker: ..Wereldkampioen Karpov stond op ons verlanglijstje. Toen ik hem vorig jaar in Amster dam ontmoette heb ik hem gevraagd of hij a an ons toernooi zou willen deelnemen en daar had hij wel zin in. Wij waren erg blij met die princi- pe-uitspraak van hem. Maar zolang we van hem nog geen definitief ant woord hadden ontvangen, zou Kortsj noi als vervanger in ons toernooi spelen. Toen het bericht binnen Hans Bakker begrijpt Donner niet. Temeer niet, omdat hij de grootmees ter in een persoonlijk gesprek in Amsterdam had uitgelegd hoe de schaakvork in de steel zat. kantte gaan. De helft gaat naar het buitenland. Van de 3.6 miljoen Neder landers die in eigen land blijven is naar schatting zeventig percent gebonden aan het hoogseizoen. In de NBT-acties. die over niet al te lange tijd van start gaan, zal men drin gend getipt worden voor 18 juni of na 13 augustus op vakantie te gaan. In die periodes liggen de prijzen meestal lager en zijn de keuzemogelijkheden aanzien lijk groter. Diegenen die met geen mogelijkheid buiten de grote drukte op vakantie kun nen, zouden naar het oordeel van J. Swart, directeur van de stichting Recre atie. de wat onbekende gebieden in ons land moeten opzoeken”. Swart: „Daar ligt een taak voor het NBT. Nederland heeft niet alleen Zandvoort en Valken burg. Ook in de grootste drukte is er nog wel ruimte in prachtige streken als Noord-Limburg, Oost-Gelderland. Oost- Brabant en Drente”. JAARLIJKS GEEFT het organisa tiecomité na afloop van het schaak toernooi een hecht doortimmerd toer nooiboek uit, waarin de schaker alle partijen van de grootmeester- en meestergreep kan terug vinden. Voor zeer velen een bijzonder gewild na slagwerk. Die belangstelling zou ook wel eens kunnen bestaan voor het boek dat volgend jaar januari moet verschijnen en waarin de geschiedenis en de amusante en minder plezierige randverschijnselen van het schaak toernooi worden opgetekend. Hans Bakker is nu al druk doendé alles te verzamelen wat maar enigszins inte ressant voor het jubileumboek kan zijn. „Ach, het prille begin is er, maar om nu te spreken van een jubileumboek, dat gaat iets te ver.” In het boek mag de beroemde S niet vergeten worden. Onlangs kwam van het staalconcern het bericht, dat de benaming van het bedrijf officieel Hoogovens luidt; plus s dus en niet zoals in de krantepublikaties over het bedrijf zonder s. Ook Hoogoven Harmonie werd dus Hoogovens Har monie. Niets op tegen natuurlijk, maar dan zal ook Hoogovens goed op de s moeten letten. Op het schaak- bouwsel in het plantsoen van het Stationsplein te Beverwijk komt en op de borden aan de viaducten in de Zeestraat de dubbele s van Hoogo vens Schaaktoernooi niet voor. In brieven en op folders van het toer nooi is die beroemde s wel opgeno men. GROOTMEESTER JAN HEIN DONNER staat er bij Hans Bakker van de persdienst van het Hoogovens- schaaktoernooi niet zo best op. Wat heeft de heer Donner uitgespookt om de gramschap van de beminnelijke heer Bakker op te wekken? Wethouder J. W. Meitjer toonde zich gisteravond in de vergadering van de Commissie van Bijstand voor de Volks huisvesting bijzonder gelukkig met de beslissing van CRM. „Ik ben tevredeji met deze officiële goedkeuring. Het licht voor de bouw staat nu op groen,” aldus Meijer. De Raadscommissie boog zich in de vergadering over het rapport „Over- loopbereidheid Ingeschreven Woningzoe kenden in Velsen”. Uit dit rapport blijkt dat de meeste woningzoekenden in Vel sen willen blijven wonen. Slechts 15 per cent is bereid naar het noorden van Norod-Holland, waar de overioopkernen liggen, te verhuizen. Voor de Commissie leden was de uitkomst van het rapport weer eens een bewijs dat de Velser- broekpolder voor bebouwing moet wor den bestemd. Zoals bekend verzetten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zich tegen het volbouwen van deze pol der. Toch signaleerde wethouder Meijer gisteren een kentering in het provinciaal overloopbeleid. „De provinciale bestuur ders beginnen in te zien dat de overloop- gedachte achterhaald is. Het is zinvol nog een keer een plei dooi te houden in het Haarlemse Pro vinciehuis voor woningbouw in de Vel- serbroekpolder”, zo riep Meijer op. De daad was reeds bij het woord gevoegd door de CDA-fractie in de Velsense raad die een brief heeft geschreven aan G.B. In die brief uitten de Christen-Demo- craten hun ongenoegên overde hard nekkige weigering van het provinciaal bestuur om woningbouw in de polder toe te staan. De raadscommissie ging akkoord met de verstrekking van gemeentegaranties voor de aankoop van een nieuwbouwwo ning. Maximaal 150 kopers van een nieuw huis zullen dit jaar zo’n garantie kunnen krijgen. In alle gevallen bekijkt de gemeente eerst of de vaste kosten in redelijke verhouding staan tot het inko men van de koper. Nog nooit heeft de gemeente Velsen een strop geleden door dat de koper niet in staat bleek aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Het Commissielid J. A. Andriessen stond toch wat huiverig tegenover de regeling „want we leven nu eenmaal in een gekke tijd.” In het vervolg krijgen bejaarden die verhuizen niet automatisch een bedrag van drie mille voor de herinrichting in bijvoorbeeld een verzorgingstehuis. De gemeente Velsen is. samenmet vele andere gemeenten, op de vingers getikt door de staatssecretarissen van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening. In een brief aan het gemeentebestuur wij zen de bewindslieden erop dat het niet de bedoeling is dat zander meer een tegemoetkoming wordt verstrekt van 3000. Nagegaan dient te worden of de gemaakte kosten de toekenning van de maximale bijdrage rechtvaardigen. Voortaan zullen bejaarden nota’s moe ten overleggen, als zij voor een uitkering in aanmerking willen komen. De com missie voor volkshuisvesting stemde gis teren in met een wijziging in de ge meenteverordening over de subsidie aan verhuizende bejaarden. Die wijziging vloeit voort uit de waarschuwende brief van de staatssecretarissen. Op dit moment is het NBT nog druk bezig met 1977. Op zeer korte termijn hoopt de toeristenorganisatie haar sprei dingsplannen te ontvouwen. Er wordt zelfs aan gedacht de ouders van school gaande kinderen er op te wijzen dat het wettelijk is toegestaan dat leerplichtige kinderen (van 6 tót en met 16 jaar), met toestemming van het schoolhoofd, om gewichtige redenen tien dagen per jaar de school mogen verzuimen, (buiten de normale schoolvakanties om). Door van deze wettelijke regeling gebruik te ma ken zouden velen eerder op vakantie kunnen en derhalve de grote piek ver mijden. Om in de overvolle julimaand over voldoende opvangmogelijkheden te be schikken denkt het NBT aan een ver groting van de beschikbare hoeveelheid aan accommodatie. „Maar het moeilijke punt is”, zegt mr. E. Wage, directeur binnenland van hert NBT „onroerend goed blijkt in de praktijk erg onroer- dend te zijn. Daar valt wéinig aan te sleutelen. We zullen daarom proberen of we een tijdelijke verruiming van de toelatingsnormen op kampeerterreinen kunnen bewerkstelligen. Maar dit idee is nog in een zeer pril stadium”. Een extra probleem waarmee het NBT zeer recentelijk werd geconfronteerd: uit een onderzoek is gebleken dat zestig percent van de mensen die er een twee de vakantie op na houden, die vakantie in het hoogseizoen nemen. Bij het NBT is men bijzonder verrast over dit gege ven, daar men er tot nu toe vanuit is gegaan dat de tweede vakanties bijna allemaal in het naseizoen warden opge nomen. De verwachting is dat dit jaar in totaal 7,2 miljoen Nederlanders op va- wacht. Hierbij is nog niet eens rekening gehouden met de dagjesmensen die in groten getale met name richting de Ne derlandse kusten zullen stromen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme noemt 1977, maar ook al 1978 „zeer ongelukkige jaren”. Het NBT doelt daar bij op het samenvallen van vele (school)vakanties in binnen- en buiten land. Met onder andere het ministerie van Economische Zaken en Onderwijs zal het NBT trachten om voor het volgend jaar een betere vakantieplan ning uit te stippelen. t

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9