BURGEMEESTER HUBERS IN NIEUWJAARSTOESPRAAK De heilwens van LABORATORIUMSCHOOL GROEIT ALS KOOL II RAAD HIELD FINANCIËLE SLAG OM DE ARM Beverwijk voorzichtig akkoord met ontwerp-basisplan Alkmaardermeer „opa overseas” Fitheid. Ui I Predikant DEEL BREESTRAAT OPNIEUW 22 januari Open dagen op vrijdag 21 en Sleutelbenen beroepen door hervormde Foto-expositie in Alpha Niet meer parkeren op het hofje van Kranenburgplantsoen gemeente gebroken GEASFALTEERD zaterdag I W 11 BEVER WIJK-HEEMSKERK 1 4 V R IJ D A G JANUARI 19 7 7 (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) Provincie ITHO Inspraak Met 'n Itho luchtbevochtiger. Te droge lucht maakt u luste loos. De Itho luchtbevochtiger vult dat vochttekort automatisch aan.U voelt zich fitter! Een hele winter lang. LB 20 Fl. 174.-; w ut GELUIDSAPPARATUUR UTT VW-BUS GESTOLEN BEVERWIJK Met veertien tegen zeven stemmen heeft de Be- verwijkse raad gisteravond een ge combineerde PvdA/PPR-motie aan vaard, waarin het college wordt verzocht te onderzoeken of er in de periode tussen het goedkeuren van het ontwerp-basisplan Alkmaarder meer en het openbaar worden van een voor Beverwijk onaanvaard baar definitief basisplan finan ciële verplichtingen ontstaan en zo ja, of deze verplichtingen uittreding uit het recreatieschap noodzakelijk maken. BEVERWIJK Zonder de op gang gebrachte processen in het kader van sanering en stadsvernieuwing tot stilstand te brengen, wil de gemeente Beverwijk dit jaar grote aandacht gaan besteden aan een bezinning op haar ruimtelijke ontwikkelingsmogelijkheden. In zijn nieuwjaarstoespraak noemde burgemeester A. J. Hubers gister avond beraad over de infrastructurele problemen (in casu de bereik baarheid van de stad, het centrum en de wijken) en over de voor zieningen die getroffen moeten worden om Beverwijk zijn centrum functie te laten behouden eveneens dringend noodzakelijk. Voorts zal er in 1977, aldus de burgemeester, gepraat moeten worden over het vraagstuk van de ziekenhuisvoorziening in de regio en over de accommodatie van buurtcentrum „De Lichtboei”. Contacten - Tijdslimiet Uittreding BRANDENBURG” Terugblik Kostenramin treedl w w -w ML. (ADVERTENTIE) Beverwijk toe aan herbezinning LB 30 LB 30 Fl. 248,-. Itho B.V. Schiedam (Van een onzer verslaggeefsters) Burgemeester A. J. Hubers I een G. van Ruijven (PPR) (ADVERTENTIE) (Van een medewerker) De weg die is ingeslagen op het gebied van de openheid en inspraak zal aldus de burgemeester verwij- mende gemeenten een studie op te zetten over de financiële consequenties van het plan in z’n totaliteit en voor elke ge meente afzonderlijk, om daarna pas een definitieve beslissing te nemen. aan meer Hoewel burgemeester Hubers herhaal delijk betoogde dat met het ontwerp- basisplan alleen de planologische opzet is gemoeid en dat de financiële conse quenties voor de deelnemers pas bij de vaststelling van de deelplannen aan bod komen en dan alsnog bevorderd kunnen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op verzoek van de bewoners van het Kranenburgplantsoen worden de parkeerplaatsen midden in de hof opgeheven. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op de Dr. Schuijt- straat, bij de Prinsesselaan, liet een 46- jarige automobilist uit Beverwijk don derdagmiddag tegen half drie bij het afslaan de doorgang niet vrij voor een 29-jarige fietser uit Velsen. De Velse- naar brak bij de aanrijding een sleutel been. Na behandeling in het Rode Kruis Ziekenhuis kon hij naar huis. Door onbekende oorzaak viel in de vooravond op de Rijk de Waalweg een 63-jarige Beverwijker van zijn fiets. Ook’ hij brak een sleutelbeen. De man is in' het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) «s BEVERWIJK. Zondagmiddag 16 ja nuari wordt om drie uur in de Alpha- sociëteit aan de C. H. Moensstraat een expositie geopend van fotograaf Jan E. Broek. DRIEHUIS. In de Van Maerlant- laan in Driehuis is in de nacht van woensdag op donderdag een geparkeerde VW-bus opengebroken. Het tochtraam- pje bleek geforceerd. Uit het busje is voor 850 aan geluidapparatuur meege nomen. worden, nam de raad liever het zekere voor het onzekere. De motie van de I’VDA-PPR-fracties werd met alleen de stemmen van het CDA (minus wethou der Camfferman) tegen door de raad aanvaard. In overleg met de gemeente zal nader worden bezien welke bestemming er aan dit terreintje kan worden gegeven. Men denkt vooralsnog aan enige beplanting en wat groenstroken. Ook een tweede verzoek van de bewoners is door B. en W. gehonoreerd. Het kwam nogal eens voor, dat de automobilist die van het Kranenburgplantsoen de Büllerlaan wil de oprijden het uitzicht werd belemmerd door aan de zuidkant van de straat geparkeerde auto’s. B. en W. willen de suggestie van de bewoners om middels een parkeerverbod voor dat gedeelte van de straat een einde aan die gevaarlijke situatie te maken, wel overnemen. sultcerd heeft in het gereedkomen van ondermeer een nieuwe supertino- school, de flats aan de Spoorsingel, het ontmoetingscentrum De Nieuwe Slof, een deel van de terrasflats uit het plan De Dalen en het eerste deel van de verlengde Plesmanweg. Daar naast kwamen voor de sport talrijke voorzieningen tot stand en deed de kabeltelevisie zijn intrede, een pro ject dat volgens burgemeester Hubers „alle kans van slagen heeft”. punten voor het Amsterdam-Noord- zeekanaal-gebied. Dat ondanks het af wijkende standpunt van Beverwijk de goede contacten met Hoogovens niet zijn verstoord, vond de burge meester op de eerste plaats de direc tie sieren. BEVERWIJK. De kerkeraad van de Hervormde Gemeente Beverwijk heeft een broep uitgebracht op dominee H. Kwakkelstein van Goes. Hij is beroepen door de gemeente die de oude wijken Wijk aan Zee, de Opgang, Grote Kerk en Oosterwijk-Meersteih omvat. In zijn toespraak tot de leden van de gemeenteraad duidde burgemeester Hubers vooral het heersende woning tekort aan als een punt van niet- aflatende zorg. „Als onze aandacht voor de arbeidende mens, voor de opgroeiende jeugd terecht zo centraal staat, dan dienen wij ook te voorzien in een goede huisvesting voor welk samenlevingsverband dan ook”, aldus de burgemeester, die in dit verband verwees naar de onlangs door de raad aanvaarde motie inzake het ont staan van een nieuwe bouwlocatie in de IJmond. De burgemeester wilde deze motie krachtig bevorderen: „Om aan te ge ven dat het ons niet te doen is om een verhoging van het inwonertal kan ik verklaren dat voorrang moet s worden gegeven aan de Velserbroek omdat een eventüele bebouwing van de Wijkerbroek veel tijdrovender en ook gecompliceerder zou zijn”. Bever wijk gaat er daarbij wel vanuit dat die nieuwe bouwlocatie ook huisves ting zal bi eden aan Beverwijkse wo ningzoekenden, reden waarom burge meester Hubers voor een regionale benadering pleitte. Behalve dat met de uittreding lange tijd (wellicht zelfs anderhalf jaar) ge moeid zal zijn, worden door een derge- Ijjk besluit de problemen voor het schap en de overblijvende deelnemers alleen maar vergroot. Burgemeester Hubers achtte voor een dergelijke verregaande maatregel de t ijd dan ook nog niet gekomen. Hij wilde de ontwikkelingen - zij het onder een groot voorbehoud - voorlopig kritisch blijven volgen Evenals VVD-er Klomp, die van bur gemeester Hubers geen gelegenheid kreeg in een moeite door de verkeerssi tuatie op de Creutzberglaan te behande len (hoewel de liberaal daar naar zijn zeggen onlangs bijna werd „doodgere den”), had PvdA-er Menist bezwaren tegen de in de raadsvoordracht aange voerde argumentatie. Naar zijn mening zaten de problemen met het bij hoge temperaturen „smel tende” wegdek meer in het gebruik van een dunnere afdeklaag, dan in een door een regenbui veroorzaakte wanverhou ding in het toegapaste asfalt-teermeng- sel. Wethouder Bodewes gaf grif toe dat de dunnere asfaltlaag, neergelegd in de verwachting dat de Westelijke Randweg spoedig zou worden gerealiseerd waarna dit deel van de Breestraat een voetgan gersgebied zou worden, ook een rol heeft gespeeld. De oorzaak van de smeltver- schijnselen schreef hij echter in hoofd zaak toe aan de regenbui, die de slijtlaag aanstastte. Is het weggedeelte opnieuw geasfalteerd, dan zullen de problemen voorgoed van de baan zijn. Voor alle opleidingen geldt dat het laatste studiejaar opgebouwd is, uit een dag schoolopleiding, gecombineerd met een praktijkstage op een laboratorium, in een bedrijf, instituut of ziekenhuis. ding, de mogelijkheid om in twee jaar het HBO-A diploma, of in drie jaar het HBO-B diploma te behalen. Ook hier is een chemische en een medische (kli- nisch-chcmische) afstudeerinrichting. Gedurende de openingsuren tijdens de open dagen, zullen in de prakticum- vleugel. over drie verdiepingen, doorlo- BEVERW1JK. Door de doornen naar de sterren - dat wenste raads- nestor Arie Klomp gisteravond het college toe, toen hij „niet namens de raad en niet namens meneer Eiff”, dus strikt privé inging op de nieuw jaarstoespraak van burgemeester Hu bers. De liberale leeuw vatte zijn betoog aan met de mededeling dat hij bin nenkort opa „overseas” zou worden en dat daaruit tevens verklaard kon worden, waarom hij zich in de Be verwijkse raadszaal en niet (zoals op dit tijdstip gebruikelijk) in het Ame rikaanse San Diègo bevond. Van zijn aanstaand grootvader schap overstappend op het gemeente lijk beleid, achtte de heer Klomp het opvallend dat de nieuwjaarsredes meer en meer door nieuwjaarswensen vervagen worden. Persoonlijk had hij daar geen enkele moeite mee en ook al omdat „de zorgen van het gemeen tebestuur al maar toenemen”, greep hij deze tendens aan om er zijn persoonlijk heilwens aan toe te voe gen: veel sterkte en gezondheid voor allen. Hij memoreerde de intensivering van de contacten met de nabuurge meenten, de diepgravende en soms moeizame beraadslagingen binnen de Beverwijkse raad onder meer over de nota openheid en openbaarheid en de vaststelling van de nieuwe Plaatselij ke Verordening waarmee de vertrouw de Algemene Politie Verordening is komen te vervallen. openlucht - recreatiegebieden is toebe dacht. Op korte termijn lijkt er echter niets te veranderen: gezien de financiële consequenties zullen de verkleinde pro vincies, aldus de burgemeester wel niet voor de jaren tachtig aan de orde ko men. pend demonstraties warden gegeven met de aanwezige apparatuur op scheikundig, natuurkundig en medisch (klinisch-che- misoh) gebied. Bovendien zullen de be zoekers in de gelegenheid worden ge steld zelf proeven uit te voeren. Er zullen eveneens doorlopend film en diavoorstellingen worden gegeven, 'betrekking hebbend op het beroep van scheikundig medewerker en medisch- analist. Het is bekend dat de werkgelegenheid voor universitair geschoolde scheikundi gen nog steeds zorgelijk is. Directeur ir. D. Weingarten is verheugd dat voor afgestudeerden van het Bakhuis Rooze- boom Instituut nog steeds volop plaat singsmogelijkheden zijn met aantrekke lijke toekomstmogelijkheden. Het is opmerkelijk dat alle afgestu deerden van dit Instituut en haar voor ganger: „de Laboratoriumschool IJmond” BEVERWIJK. Het Bakhuis Rooze- boom Instituut aan de Laurens Backlaan groeit als kool Het vorig jaar geopende instituut, een voortzetting van de voor malige laboratoriumschool IJmond, kent nu circa 430 studenten, die een dagoplei ding en 110 studenten, die een avondop- leiding volgen in het hoger- en middel baar beroepsonderwijs. Vrijdag 21en zaterdag 22 januari wordt er in het Instituut een open huis gehouden. Vrijdag kan men van ’s mor gens 10 uur tot 's middags vijf uur de school bekijken en nadere informatie over het onderwijs krijgen en zaterdag is datzelfde het geval van 10 tot 15 uur. De vorig jaar gehouden open dagen trokken maar liefst 1100 bezoekers. consequenties mogen voortvloeien. Is dat wel het geval, dan wordt het college uitgenodigd de raad een voorstel tot uittreding uit het recreatieschap voor te leggen. Met deze mogelijkheid had het college zich in zijn voordracht ook al bezig gehouden. Uittreding kan echter pas plaats hebben aan het einde van het jaar, volgende op dat, waarin de kroon het besluit tot uittreding heeft goedge keurd. Het algemeen bestuur stelt dan in overleg met de overige deelnemers en onder goedkeuring van de kroon de uittredingsvoorwaarden vast, die in de praktijk wel op een uitkoopsom zullén neerkomen. zend naar het saneringsproject Mun- nikenweg een vervolg moeten krijgen. „Het is wel een voorrangs- weg maar allerminst een gebaande weg”, zo stelde hij, waarbij hij zich een voorstander betoonde van het „samenzoeken n aar de juiste route, met als kompas de wederzijdse be reidheid tot overleg”. Veel waardering had de burge meester voor de inzet van; al die vrijwilligers, die er samen voor zor gen dat Beverwijk over een veelzijdig verenigingsleven kan beschikken. Burgemeester Hubers kondigde aan dit respect het komend jaar tot uit drukking te willen brengen door re gelmatig uitvoeringen en wedstrijden bij te wonen. Aan de Laurens Backlaan staat het Bak huis Roozenboom Instituut, de voorma lige laboratoriumschool IJmond. De school, die erg veel leerlingen trekt, houdt volgende week twee open dagen. Deze oud-Beverwijker begon in 1972 als amateur te fotograferen, nadat hij enthousiast was geworden over een on derbelicht ki ekje van een vriendinnetje. Hij „dook het vak in”: donkere kamers dweilen, bruidsreportages i nplakken e n lessen volgen aan de Fotovakschool in Den Haag. Na korte tijd ging hij naar Amersfoort waar leraar tekenen Henk Visser hem verder motiveerde e n e en beetje zelfvertrouwen gaf. Na een jaar gaf Jan E. Broek een cursus fotografie in Zeist. Hij had toen veel vrije tijd om op straat te slenteren voor straatfotogra- fie en reportagewerk. In 1974 maakte Jan een studiereis naar Calabria en Toscana voor land- schapsfotografie. Na nog enige reizen hield hij e en expositie in het Zeister Slot. Momenteel studeert hij aan de akademie voor beeldende kunsten, afde ling audiovisuele vormgeving, in Breda. In de Alpha-sociëteit zal hij impres sies exnoseren uit Turkije, Afghanistan en Benares, reportages over Tibet en niet plaatsgebonden straatfoto’s. De opening van zijn expositie wordt muzikaal opgeluisterd door de groep Panta Rhei met muziek van Bach, Mo zart en Debussy. ■*s Met genoegen overzag de burge meester de vorig jaar op het bouw- front o ntplo-oide activiteit, die gere- BEVERWIJK - Na enig heen-en-weer gepraat is de Beverwijkse raad gistera vond eenstemmig akkoord gegaan met het voorstel, de Breestraat tussen Blok- steeg en De Schans van een nieuwe asfaltlaag te voorzien en tevens de daar lopende riolering te vernieuwen. Ds. Kwakkelstein is ongehuwd en 51 jaar oud. Sedert 1968 is hij verbon den aan de hervormde gemeente te Goes. Op 25 januari hoopt ds. Kwakkel stein de gemeente in Beverwijk te be zoeken. Hij wordt om half acht in „De Opgang” verwacht voor een eerste ken- nismakking. Als dominee Kwakkelstein het beroep naar Beverwijk aanneemt zal één van de twee vacatures zijn vervuld. Evenals het college, dat in ziin voor dracht aan de raad stelde het grootst mogeeljjke voorbehoud te willen maken met betrekking tot het ontwerp-basis plan in verband met de voor Beverwijk onaanvaardbare financiële consequenties, had ook de raad moeite met het onover zichtelijke kostenaspect. Men was bang, zich met de goedkeuring van het ont- werpbasisplan automatisch allerlei fi nanciële verplichtingen op de hals t e halen waarvan de omvang en prioriteit op dit moment nog niet kan worden overzien. Om dit nu te voorkomen, werden door PvdA-PPR en VVD in totaal twee mo ties ingediend die beiden tot doel hadden klaarheid in de kostenontwikkeling te brengen. In de VVD-motie werd het college uitgenodigd, in overleg met de overige aan het r ecreatieschap deeine- Met n ame dat opschorten van het eindoordeel vond - ook gezien de toch al overschreden tijdslimiet waarbinnen Beverwijk over het ontwerp-basisplan moest beslissen e n het weinig elegant geachte idee om met voorbijgaan aan partners als de provincie buiten het dagelijks bestuur om met de gemeenten rond de tafel te gaan zitten - geen genade In de ogen van de raad. Daarbij tekende fractievoorzitter Ver meulen van de PvdA nog aan, dat intergemeentelijk overleg slechts weinig zou uithalen: de belangen van deelne mers als Uitgeest en Akersloot lopen duidelijk niet gelijk op met de belangen van gemeenten als Velsen, Heemskerk en Beverwijk, die niet aan het Alkmaar dermeer grenzen en dus ook minder belang bij de in het kader van het schap te treffen (recreatieve) voorzieningen hebben. Werd het voorstel van de VVD met alleen de stemmen van de liberale vier- mansfractie voor verworpen: een war mer onthaal kreeg de motie van de PvdA-PPR, die door de radicale woord voerder Van Ruyven werd ingediend. Hierin wordt allereerst gesteld dat de taak van het recreatieschap in feite een provinciale zou moeten zijn, terwijl men voorts van oordeel is dat uit de goed keuring van het ontwerp-basisplan voor Beverwijk voorlopig geen finan<|ële ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Levering van alle ELEKTRISCHE APPA- RATUUR. industrieel en huishoudelijk. Terugblikkend op het afgelopen jaar verheelde de burgemeester niet, bij zonder goede herinneringen aan zijn installatie op 1 maart 1976 te bewaren. Hij sprak de vurige wens uit, dat de per 1 januari van dit jaar teruggetreden wethouder Henk Jans sen spoedig geheel hersteld zijn plaats in de raad zal kunnen inne men. In kort bestek stipte burgemeester Hubers enkele voor 1976 kenmerken de gebeurtenissen aan, zoals de be handeling van de nota van uitgangs- Wat de financiële consequenties van deelneming aan het recreatieschap be treft, kwam wethouder Bodewes met een voorzichtige kostenraming. Uitgaan de van de vijftien miljoen gulden die het schap in het ontwerp - basisplan voor investeringen denkt nodig te heb ben en waarin nutsvoorzieningen als bij voorbeeld de aanleg van een hoofdriole ring nog niet zijn inbegrepen, blijft er naast een bijdrage van rijk en provincie van in totaal 13,5 miljoen voor de ge meenten nog 1,5 miljoen te betalen over. Op jaarbasis komt dat neer op 150.000, wat betekent dat Beverwijk bij een verdeelsleutel van 5 pet 52.500 en bij een verdeelsleutel van 6 pet. 63.000 kwijt zal zijn boven de ongeveer 20.000, die en nu al jaarlijks in het schap steekt. Uiteraard zijn dit globale cijfers: de exploitatiekosten vloeien mettertijd van zelf uit de deelplannen voort, terwijl de financiële verplichtingen van de deelne- 1 mers exact in het definitieve basisplan vastgelegd zullen worden. steeds voor of onmiddellijk na hef. afstuderen een bevredigende werkkring hebben kunnen vinden in research instituten van chemische bedrijven, T.N.O., Keuringsdiensten van Waren en Laboratoria van ziekenhuizen en univer- siteiten. Een bezoek aan de open dagen wordt van harte aanbevolen aan onder meer leerlingen en ouders van MAVO’s, HAVO’S, Athenea en Gymnasia die be langstelling hebben voor het laboratori umonderwijs. Het Bakhuis Roozeboom Instituut kent twee studierichtingen, op twee niveau’s. In het Middelbaar Beroepsonderwijs kunnen afgestudeerden met MAVO IV met een goede aanleg voor exacte vak ken, een opleiding van drie jaar volgen; zowel voor algemeen chemisch- als voor het beroep van medisch analist. Het Hoger Beroepsonderwijs biedt ge gadigden met HAVO en VWO vooroplei- Evenals wethouder Bodewes kon ook burgemeester Hubers zich in grotel ijnen verenigen met de door PvdA en PPR gelanceerde gedachte, dat het beheer over een recreatieschap als het Alk maardermeer eigenlijk bij de provincie thuishoort. De burgemeester verwees daarbij naar de plannen tot reorgani se van het binnenlands bestuur, waarin de provincies-nieuwe-stijl onder- de verantwoording voor grote -■ w ;:$S% -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11