1 LEZING VAN WIM KOK (FNV) VERWORPEN Aanbod heroïne loopt terug Eden overleden ARTISTIEKE IJSPILAREN Daoed ontkent 36 artendon EN/STA meubel Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem - i Bij Spoorwegen stijging van ziekteverzuim Van Agt wil nauwere samenwerking bij bestrijding drugs Complot tegen Kissinger tegengesproken H J I LAATSTE NIEUWS Het woord is aan MET ANDERE EUROPESE LANDEN: Boycotactie Plaatselijk buien Aantal pagina’s vandaag: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN f KORTING jfflk See B morris before you buy OPRUIMING AGENDA pagina 7 Actie marechaussee WHmm/mmwmfm/Hf/HHmn Vals testament uw warme bakker Voor het lekkerste brood en fijn banket dames- en heren-suède, nappa en lamsvachtjassen. (ook grote maten) UTRECHT (ANP) De werkgevers in het bankbedrijf wijzen de auto matische prijscompensatie voor 1977 af. Zij wensen niet terug te komen op de standpuntbepaling van de centrale werkgeverscoördinatie, zeggen de werkgevers in een gisteren uitgegeven verklaring. KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL 14652 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023 - 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020 - 223596 Umuider Courant f 18,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie:4Ur. H. C. van der Mije, Banken tegen automatisme van prijscompensaties water bij een grote waterzuiveringsinstallatie in de Amerikaanse stad 2 3 (ADVERTENTIES) 31, 1 Opklaringen Geopend 9.00 18.00 u (maandag 13.00 -18.00 u) I Abonnement - bij vooruitbetaling - Van werknemerszijde is wel tijdens de onderhandelingen de gedachte geopperd. 11 6 13 15 19 21 23 24 25 33 voor 1977 de geschoonde prijsindexatie toe te passen. Kok zei gisteravond dat, aangezien de bankdirecties niet zo ongevoelig blijken te zijn voor de argumenten van de vak bonden ten aanzien van de prijscompen satie als de overige ondernemers, nog niet alle hoop opgegeven hoeft te wor den, dat het conflict tussen werkgevers en werknemers onherroepelijk op harde acties moet uitdraaien. Uit de houding Gisteravond had FNV-voorzitter Wim Kok verklaard dat hij de banken geen „nee” had horen zeggen tegen de auto matische compensatie. Berthold Auerbach: Wat is al onze kennis eigenlijk waard? Wij weten niet eens ze ker wat voor weer het morgen zal zijn. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, Medische diensten Kunst Radio en tv Film Bibliotheek Foto/Film Beurs Economie Sport een eenzijdige interpretatie van het be sprokene. Borrelend Marshall (Minnesota) is door een koude wind tot artistieke ijspilaren omgevormd. Het werk van de installatie wordt door de ijsvorming niet belemmerd. van „uit en dollarcent LONDEN (Reuter). De voormalige Britse premier Sir Anthony Eden is van middag op 79-jarige leeftijd in zjjn wo ning in Zuid-Engeland overleden. Het gaat geweldig, voor het eerst heb ik meer hoop op een effectieve bestrij ding van de heroïnehandel, aldus com missaris G. Toorenaar. Volgens hem zijn de meeste illegale Chinezen heroïnekoe- riers en is dankzij de activiteiten van de marechaussees het heroïne-aanbod sterk teruggelopen. ■De heroïneprijs ligt op het ogenblik boven de 400 per gram, hetgeen naar Toorenaar zei, betekent dat er weinig voorradig is. De illegalen zijn bang en houden zich schuil. De laatste tijd zijn er al meermalen Chinezen gearresteerd, die meer dan 100.000 in hun bezit hadden. „En ze waren dan soms pas een dag in Amsterdam. In feite waren wij dan te laat met hun arrestatie, omdat zij de heroïne kennelijk al hadden afgele- verd”. Commissaris Toorenaar vertrekt zater dag samen met zijn collega Van Straten van de landelijke narcotica-brigade naar Noord-Amerika voor een bezoek van drie weken aan Washington, San Francis co en Vancouver. In Washington is het hoofdkwartier van de Amerikaanse drugbestrijding gevestigd. San Francisco en Vancouver (Canada) hebben evenals Amsterdam een grote Chinese kolonie. „We gaan eens kijken op welke wijze de Amerikanen en de Canadezen de heroïne handel aanpakken”, zei Toorenaar. Melvin Dummar, de benzine- pomphouder uit Utah die had gezegd dat hij de onlangs overle den Howard Hughey kende, heeft „De waarheid is, dat ik hetzelfde ge voel van verdriet had als vele anderen”, aldus Daoed. Daoed meent, dat hoewel hij niets te maken heeft met de slachting in München, hij toch verwacht, dat Israëli sche agenten zullen pogen hem te ver moorden wegens deze misdaad. „Maar ik ben bereid voor mijn zaak te sterven. Ik ben een revolutionair, geen terrorist.” Over zijn arrestatie en vrijlating door de Franse autoriteiten zei Daoed, dat hij in Frankrijk was met een officiële Pa lestijnse delegatie om te spreken over moord op Palestijnen. De Israëliërs wisten zijn arrestatie in Frankrijk te bewerkstelligen. „Ik weet, dat de man, die mij arresteerde lid is van de Israëli sche geheime politie”. Daoed spreekt ook tegen, de hand te hebben gehad in de kaping van een Air France-vliegtuig met 103 passagiers naar Entebbe in Oeganda. Volgens de zakenrelaties van Hughes hééft deze geen laatste- wilsbeschikking over de verde ling van zijn kolossale fortuin nagelaten. De inbeslagneming van heroïnê in Ne derland is gestegen van 28 kilo in 1974 tot 59 kilo in 1975 en 190 kilo vorig jaar. Nederland verhoogde de maximum- gevangenisstraf voor narcoticahandel van vier jaar tot twaalf jaar met een bijkomende hoge boete. De New York Daily' News had geschreven van een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken te hebben ver nomen dat een radicale groepering in Israel 150.000 dollar opzij had gelegd voor een moordaanslag op minister Kissinger. Het motief zou zijn wraak te nemen voor de „uitlevering van Israel” tijdens de pendeldiplomatie van Kissinger in het Midden-Oosten. Robert Funseth, perschef van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zei: „Ik kan er niet op ingaan. Het State Department geeft geen commentaar op bedreigingen. Wel wordt volgens de geheime dienst na het vertrek van een minister van Buiten landse Zaken rekening gehouden met ook daarna voortdurende bedreigingen”. Dit is gisteren op een perscon ferentie in Los Angeles meege deeld door een advocaat van No ah Dietrich, ex-medewerker van Hughes en auteur van een boek over die jaren van samenwer king. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse centrale recherche is zeer tevre den over de resultaten, die het detache ment van zestien marechaussees boekt bij de opsporing van illegaal in de hoofdstad verblijvende Chinezen. Het detachement, dat begin november aan de Amsterdamse politie werd toegevoegd, heeft sindsdien meer dan 200 illegale Chinezen aangehouden. De arrestanten worden onmiddellijk uitgewezen en op het vliegtuig naar Hong Kong en Singa pore gezet. Aan het eind van een officieel bezoek van vijf dagen aan Thailand, zei de Nederlandse minister verder, dat een hoge Nederlandse politiefunctionaris op 1 maart in Bangkok zal aankomen. Hij zal fungeren als permanent verbindings- functionaris tussen de Nederlandse auto riteiten en de Thaise politie. Van Agt deed een beroep op andere Europese landen te overwegen of zij hetzelfde zullen doen als Nederland. „Het beleid van onze Europese buurlan- den is in de grond niet anders en wij werken ook reeds samen op sommige terreinen, maar het is nog niet voldoen de”. Na opgemerkt te hebben, dat er een snel stijjgende vraag naar heroïne in Europa bestaat, verklaarde minister Van Agt, dat Nederland het belangrijkste distributiecentrum voor verdovende mid delen is geworden, niet door betrekkelijk milde straffen „maar door onze geogra fische ligging, onze open grenzen en het feit, dat Nederland een vrij grote Chine se gemeenschap heeft, die de handel in verdovende middelen beheerst”. De berichten vanmorgen in de pers, zo staat in de verklaring, omtrent het cao- overleg in het bankbedrijf, berusten op De werkgevers menen dat bij een loonsverbetering van 2,5 percent per 1 januari en van 2 percent per 1 juli de koopkracht in 1977 meer dan volledig blijft gehandhaafd. TEL AVIV/NEW YORK (UPI) Een politieke partij en een joodse militante organisatie hebben vandaag een bericht in de New York Daily News van gisteren tegengesproken, dat zij betrokken zouden zijn bij een vermeende samenzwering tegen de aftredende minister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, dr. Henry Kissinger. De leider van het rechtse Likoed-oppositieblok in Israel. Menachem Begin, noemde het bericht „het meest dwaze ver zinsel dat een krant ooit heeft afgedrukt”. Een Likoed-woordvoerder verklaarde: „Het bericht is on gegrond. Het is uit de duim gezogen. Niemand in Israel zou ook maar met de gedachte spelen”. Luidsprekers 32, 34, 35 2 1 maar plaatselijk ook buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen van 3 graden aan zee tot nul graden plaatselijk in het binnenland. Maxima morgen ongeveer 3 gra den. BANGKOK (UPI) - De Nederlandse minister van Justitie mr. A. van Agt, heeft vandaag aangedrongen op nauwere samenwerking van de Westeuropese lan den bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen. VRIJDAG 14 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 61 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, TORONTO (AUP). In een telefo nisch gesprek met de „Toronto Star” heeft de Palestijnse guerrilla-Ieider Aboe Daoed ontkend betrokken geweest te zijn bij de moord op elf Israëlische atleten ten tijde van de Olympische Spelen in München. Het is nog niet helemaal duidelijk waarop de boycotactie van vakbonden over de gehele wereld tegen Zuid-Afrika zal uitdraaien. Evenmin staat het vast op welke schaal vakbonden aan de actie zullen meedoen en in welke mate. Als het gehele apparaat van de internationa le vakbonden in werking zou treden, zodat bijvoorbeeld ook in de wereldha vens het laden en lossen van Zuidafri- kaanse of voor Zuid-Afrika varende schepen zou worden gesaboteerd, zou de toekomst van Zuid-Afrika er donker uitzien, maar het is ondenkbaar dat er over het doel van de actie een zo hechte overeenstemming in de wereld zou be staan. In Nederland doet in ieder geval het C.N.V. al niet mee, terwijl de bezie ling bij de F.N.V. ook niet duidelijk aanwezig is. Het gaat om een ideële doelstelling, die behalve haar essentiële politieke aspecten ook nog sterk econo misch gericht is. De vakbonden vinden hun argumenten tot harde acties toch voornamelijk op het materiële vlak. De politieke belangstelling van de leden, vooral voor aangelegenheden die sterk ideologisch van inslag zijn, is meestal niet zo bijster groot en bovendien zijn de overtuigingen allerminst onverdeeld, wat begrijpelijk is omdat in de vakvere- nigingssamenwerking veel verschillende levensbeschouwingen verenigd zijn. Het doel van de komende boycotactie is kennelijk een stevige waarschuwing te richten aan het adres van de Zuidafri- kaanse regering. Als zodanig kan de actie een goed effect sorteren, maar dan moet zij wel te naastenbij slagen. Een mislukking zou de regering van premier Vorster alleen maar sterken in haar voornemen, de verzachting en afschaf fing van de Apartheid zo lang mogelijk uit te stellen. De vakbondsactie kan ook een waar schuwing zijn aan de bedrijven in diver se landen, dat zij moeten oppassen zich met hun bedrijfsbelangen al te nauw met Zuid-Afrika te verbinden. Er zijn twee belangrijke aspecten aan de Zuidafrikaanse situatie te onderschei den die internationaal een steeds grotere frustratie kunnen verwekken. Dat is in de eerste plaats de positie van de zwarte arbeider in Zuid-Afrika, en in de tweede plaats de wederrechtelijke overheersing van Namibië, (Zuid-West-Afrika) dat niet tot het grondgebied van de Unie behoort. Over deze twee aangelegenhe den zou premier Vorster internationaal overleg kunnen bevorderen zonder met een de macht aan een zwarte meerder heidsregering uit te leveren. Dat laatste kan trouwens redelijker wijs slechts als een doel op lange ter mijn worden gezien, omdat overhaasting in dit geval tot een onvoorstelbare chaos zou leiden. Maar premier Vorster en zijn medestanders willen helemaal niets en die houding wekt over de gehele wereld de vrees dat in Afrika een groot conflict kan uitbreken. Vandaar dat druk op Vorster steeds meer als een algemeen belang wordt ervaren. toegegeven dat hij de opsteller is van het testament dat hem aan wees als een der erfgenamen van de zonderlinge zakenman en multimiljonair. Dietrich was in het testament van Dummar genoemd als exe cuteur. Dummar had het toege stuurd aan een Mormonenge meente in Salt Lake City. Het kende hem een-zestiende Hughes nalatenschap toe, dankbaarheid voor een lift het lenen van 20 voor een telefoontje”. UTRECHT (ANP) Het ziektever zuimpercentage bij de Nederlandse Spoorwegen is gestegen van 6,9 in 1971 tot 8,7 half 1975. In 1976 lag het iets boven de 9. Toch zijn de NS-ers minder vaak ziek dan de gemiddelde Nederland se werknemer. In het „overige” bedrijfs leven ligt het verzuimpercentage niet alleen tenminste even hoog, maar bij NS blijven ook langdurig zieken na een jaar nog meetellen in de cijfers. In particu liere bedrijven komen zieke werknemers na een jaar in de wao terecht. De 8,7 percent bij NS voor 1975 is een gemiddelde. In de onderhoudssector was het ziekteverzuim 11,1 percent, bij het treinpersoneel 10.7 spet en bij de dienst materieel en werkplaatsen 10,5 pet. Re latief weinig ziek waren de mensen in de administratieve diensten (5,3 pet) en op de districtsbureaus (6,1 pet). van de bankdirecties valt namelijk af te leiden dat het bastion van de onder nemers weleens minder sterk blijkt te zijn dan nu gesuggereerd wordt. De voorzitter van het FNV maakte de opmerkingen op een bijeenkomst van het NKV in Heerlen. „Het conflict is Voor ons geen doel maar wij gaan het ook niet uit de weg’,, aldus Kok. „Aan actieplannen wordt thans hard gewerkt. De komende twee weken zijn evenwel nog geen spectaculaire acties te verwachten. Die komen er wel als de zaak pptvast blijft zitten, zoals nu het geval is”. Sprekend over het thema van de avond „Vakbeweging waarheen”, zei Wim Kok dat de komende tijd misschien beslissend is ten aanzien van de vraag of de vakbeweging wel serieus wordt geno men. De toekomstvisies van NKV en NW vertonen getuige de documenten daaro ver grote overeenkomst. Deze documen ten moeten geen blauwdrukken zijn, maar een dynamisch geheel om te kun nen inspelen op wisselende situaties en vooral met een oog voor de problemen in de derde wereld. Kernpunten voor de toekomst zijn volgens hem verdeling van werk en verdeling van inkomen. Het eerste punt betekent streven naar volledig herstel van de werkgelegenheid en dit vraagt om overleg over vroegere pensionering, verlenging van de leertijd, langere vakanties en arbeidstijdverkor ting. Reeds nu is 70 percent van de 64- jarigen al niet meer actief, derhalve zullen aan zverlaging van de pensioen leeftijd geen al te grote consequenties verbonden- zijn. (Zie verder pagina economie).

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1