VAKBEWEGING BERAADT ZICH OP ACTIES s VLEESWARENFABRIEK DICHT: 400 MENSEN WORDEN WERKLOOS Ontwerp-discussienota van NVV: Akzo: ACCOUNTANTSRAPPORT WIJST UIT: Vredeling komt met plan voor bestrijding van werkloosheid 1 -I „Geen nieuwe plannen voor sanering” 99 99 Ski-ongevallen te duur 4 HBirdy” tooijaaneeveqde mode iii Ipiisljpudtextiel een miljoen gulden aan prijzen een miljoen gulden aan prijzen Directeur Tealtronic vraagt ontslag I v r 1 p a g I 4 lANI’API 10 7 7 ECONOMIE i Meubelindustrie Bouw i r ROME (UPI). Grote bedra gen aan overheidsgelden zijn uit gegeven voor overmatige betalin gen aan functionarissen van de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties (FAO). Dit is vastgesteld in een accountantsrapport dat onder verantwoordelijkheid van het hoofd van de accountantsdienst van het Britse ministerie van Financiën, sir Douglas Henley, is opgesteld. ROTTERDAM-DEN HAAG (ANP). Het overleg tussen werkge vers en werknemers over een nieuwe haven-CAO is vastgelopen De Scheepvaartvereniging Noord en de Scheepvaartvereiniging Zuid (hierin zijn de werkgevers verenigd) weigerden gistermiddag in te gaan op de eis van de vakbonden (FNV en CNV) wat betreft het herstel van de automatische prijscompensatie. Zoals bekend gold voor de werknemers in de havens een afwijkende regeling: elke twee percent prijsstijging werd onmiddellijk gecompenseerd in de lonen. I Onderhandelingen over CAO Wij sluiten niet uit dat er internatio- Arbeiderszelfbestuur en (ADVERTENTIE) Elke week 18 Birdy tafelgarnituren t.w.v. 27,50 Financieel wanbeheer bij FAO (ADVERTENTIE) Andere bezwaren zijn dat een kwart van het fonds van de FAO voor het ver- Isen 17,00 6.90 7,60 392,00 Ski-ongevallen in Zwitserland kosten de economie van dat land jaarlijks een half tot één miljoen gulden. In de Polytechni sche Bondsschool in Lausanne worden onderzoekingen gedaan om deze ongeluk ken zo veel mogelijk te kunnen voorko men. Er worden onder meer testen gedaan met Skiveiligheidssluitingen. Op de foto: met een elektronisch apparaat worden sluitingen gecontroleerd. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Pieters zei zich ervan bewust te zijn, dat houding van de werkgevers kan leiden tot een staking. De schade die een dergelijke aktie aan de bedrijven zou berokkenen, achtte hij echter toch nog altijd geringer dan die van het toestemmen in een prijs compensatie. Voorzitter mr. L. J. Pieters van de Scheepvaartvereniging Zuid, die de werk- geversdelegatie had geleid, meende dat zijn partij de eisen van de vakbeweging terecht had afgewezen. De economische situatie in de havens zou niet toelaten, dat de werkgevers een prijscompensatie met „open einde” aanvaarden. Van Keulen zei niets te voelen voor het voorstel van de werkgevers de CAO- besprekingen weer op centraal niveau, met de regering erbij, te gaan voeren. Ook in bemiddeling van wie dan ook zag hij niets. „Dat zou er toch op neer komen dat we water bij de wijn moeten doen. En daar voelen we voorlopig niets voor”. I De CAO-onderhandelingen in de vakraad voor de meubelindustrie en het meubile- ringsbedrijf zijn gisteren ook definitief afgebroken. Deze CAO betreft 24.000 man Werkgevers en werknemers konden met name geen overeenstemming berei ken over de door de bonden verlangde automatische prijscompensatie. Ook in de meubelindustrie gaat men zich thans beraden op actiemogelijkheden, aldus een vakbondswoordvoerder. strekken van kunstmest aan arme landen op gewone bankrekeningen is gestort in plaats van op termijnrekeningen met een hogere rente. In het hoofdkantoor van de FAO in Rome beschikt een Italiaanse bank over een filiaal, waarvoor de symbo lische huur van 1 lire 0,003) per jaar wordt betaald, terwijl een bankfiliaal in Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de overkoepelende organisatie van aanne- mersorganisaties en partners in de onder handelingen over de bouw-CAO, meent dat partijen bij dit overleg verder zouden kunnen praten over andere dan loonvoor- stellen. In de onderneming zullen de werkers het doel van die onderneming een maat schappelijke inhoud moeten geven binnen een nationaal plan voor de economie. Dit algemene kader zal het resultaat moeten zijn van een brede discussie over de natio nale doeleinden en de economische mid delen, een discussie die uiteindelijk in het parlement tot besluiten leidt. Bij de vast stelling van het plan zal het ook moeten gaan om de gewenste ontwikkeling van verschillende regio’s en bedrijfstakken en op de produkten waaraan behoefte is. Uiteindelijk moet in een selectief beleid ruim baan worden gemaakt voor de gewenste ontwikkelingen en voor geleide lijke stopzetting van ongewenste activi teiten. Per bedrijfstak kunnen de uitvoerende taken en de initiatieven van de onderne mingen worden gebundeld. Ook op dat niveau moeten vakbonden, consumenten- UTRECHT (ANP) Voor het per soneel van de vleeswarenfabriek Geva te in Driebergen (318 werknemers) en het dochterbedrijf Zadelhoff (80 man) in Doetinchem, zal bij de arbeidsbu reaus een collectieve ontslagaanvrage worden aangemeld. Dit hebben de voe dingsbonden FNV en CNV gisteren bekendgemaakt. De Gevato-fabrieken zijn sinds 1972 eigendom van het Deense concern Plumrose. De hoofddirectie van Plum- rose heeft volgens de heer Van Winsen besloten, de produktie in beide fabrie ken te staken omdat er in de jaren 1974 tot en met 1976 een verlies is geleden van negen miljoen gulden, terwijl voor dit jaar een verlies van 2,7 miljoen gulden wordt verwacht. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fond» Beter Leven Zacht Insluimeren, diep en behaaglijk, slapen als een roos. Natuurlijk en gezond onder dons van Irisette. Voor onze Nationale Puz- zelaktie stelt Irisette Ne derland B.V te Voorthui zen wekelijks een kwali- teits donzendekbed met modieuze overtrek en kussensloop ter waarde van 380,- per stuk be schikbaar. Met Irisette is uw bedje gespreid. LUXEMBURG (ANP). De Europese commissie zal over een half jaar aan de raad van ministers van de EEG een beleidsdocument voorleggen waarin voor stellen worden gedaan om de werkloos heid te bestrijden en de werkgelegenheid te bevorderen. Dit kondigde de Europese commissaris voor sociale zaken en werk gelegenheid, ir. Henk Vredeling, gisteren aan in het Europese parlement in Luxem burg. „We moeten het bestaande beleid en de bestaande acties nodig opnieuw onderzoe ken en nagaan hoe wij door een rationele re integratie van economische en sociale doeleinden en van het daarbij horende beleid een sterke en stabiele Europese economie tot stand kunnen brengen waar binnen gezorgd kan worden voor een vol ledige werkgelegenheid en een dynamisch sociale politiek”, aldus Vredeling. Zowel de federatie Hout- en Bouwbon den (NW en NKV) en de Hout- en Bouw bond CNV als de categorale vakorganisa tie Het Zwarte Korps hebben in aparte verklaringen aangekondigd, dat zij zich met hun leden gaan beraden over mogelij ke acties, nu het CAO-overleg voor 1977 definitief is vastgelopen. J,20 2,50 2,00 0,00 9,00 1,50 8,00 9,70 0,00d 1,00 3,00e 6,00d '3,40e 1,95e .7,00 10,20 7,30 18,60 19,40 15,60 I5,50d 35,00 73,50 53,40 62,80 41,30 02,50 16,50 32,00 51,50 28,50 35,50 75,50d 9600 69,00 66,70 55,50 65,00 47,50 54,20f 394,00 55,60 80,50 83,00d 73,30 33,50 23,50 168,50 32,40 60,80 91,50 85,00 61,50 2,40b 205,00 159,50 86,40 225,50 64,70 83,00 164,50 166,00 36,006 190,50 90,50 104,20 76,00d 39,30 104,50 114,006 104,50 68,00 245,50 34,70 152,40 252,50 175,50 77,00 42,70 65,00 300,00 196,00 103,00 445,00 Voorts worden te hoge verblijfsvergoe dingen, onnodige betalingen aan chauf feurs van dienstauto’s wegens overwerk, een gebrek aan controle op declaraties wegens overwerk van ander personeel, een willekeurig begrotingssysteem en een kostbare vergissing bij het opzetten van een computerstelsel tfoor de loonadmini stratie geconstateerd Sinds het verslag vorige maand op een bijeenkomst van de bestuursraad van de FAO werd besproken, zijn zeker twee hoge functionarissen bij de administratie en de financiële afdeling overgeplaatst. De FAO heeft zelf geen mededelingen gedaan over het rapport. De persdienst had 24 uur nodig om uit te maken of het een openbaar stuk was. Woordvoerders van de orgaiiisatie hebben tot dusver geweigerd vragen te beantwoorden over de inhoud. Op de bijeenkomst van de bestuursraad sprak de Amerikaanse afgevaardigde Paul J. Byrnes over „ernstige tekortko mingen” van leidinggevende functionaris sen. Volgens een andere gedelegeerde hadden enkele ambtenaren tegenover de accountants „ontwijkende antwoorden” gegeven. De voornaamste klachten van sir Doug las zijn, dat enige functionarissen zijn aangenomen op een aanvangssalaris boven de minimumschaal, zonder dat er schriftelijke bewijzen zijn waaruit blijkt wat de betrokkenen vroeger verdienden. Verder hebben employés die uitgezonden waren, een verblijfsvergoeding gekregen op basis van de huur van gemeubileerde woningen, terwijl zij tevens kosten voor het vervoer van hun meubels declareer den. Ook is vastgesteld dat niet altijd de regels voor beperking van het autoge bruik in acht zijn genomen en dat te veel geld is uitgegeven voor overwerk aan chauffeurs, terwijl ook „onregelmatighe den” zijn geconstateerd bij overwerkbeta- lingen aan andere functionarissen. havens zijn ook vastgelopen Piet van Keulen (FNV), leider van de vakbondsdelegatie vertelde dat hij de werkgevers drie vragen had gesteld, bent u bereid de indexeringsregeling, zoals die tot 1975 van kracht was te herstellen, bent u bereid uit te gaan boven de 2,5 percent loonstijging, die het VNO en NCW voor stellen, en staat u volledig achter de coör dinatie en de voorstellen van de werkge- verscentrales? Toen de eerste twee vragen met „nee” werden beantwoord en de der de met „ja” had het volgens Van Keulen geen zin meer om nog door te praten. Het is bekend dat de automatische prijscom pensatie voor de 14.000 werknemers in de havens van Rotterdam en Amsterdam zo belangrijk is, dat zij bereid zijn hiervoor te gaan staken. Het nieuwe ontwerp voor de maat schappijvisie van het NW is gebaseerd op de resultaten van de besprekingen in de discussiegroepen. Het is de bedoeling, dat ook over dit ontwerp weer een discus sieronde in het land wordt gehouden, waarna het project op de NW- bondsvergadering van eind 1977 met een resolutie kan worden afgesloten. Sir Douglas Henley suggereert niet dat overheidsgelden frauduleus zijn mis bruikt. Ook noemt hij geen precies bedrag. Wel waarschuwt hij dat de be trokken bedragen groot zijn en dat hij van plan is dit deel van de uitgaven te blijven controleren. Hij zegt aan het slot van zijn verslag geen commentaar te willen geven op posten van in totaal 114.419 dollar (ongeveer 285.000) die als „verliezen en afgeschreven bedragen” te boek staan. De vakbondsvertegenwoordigers zullen nu hun diverse bestuursorganen gaan vragen wat er verder moet gebeuren. Als deze organen eveneens van mening zijn hetgeen zeer waarschijnlijk is dat ver der praten met de werkgevers zinloos is, dan zullen de vervoersbonden in coördi natie met de top van de FNV en het CNV gaan bekijken of en zo ja wat voor acties er ondernomen moeten worden. Het is de bedoeling, dat Plumrose nog vier miljoen gulden beschikbaar stelt voor de vakantierechten, verzekerings- en pensioenpremies en het loon over de opzegtermijn. naai door Plumrose met kostenposten is geschoven om zo de resultaten van de Deense vestigingen positiever te laten zijn dan die van de Nederlandse,” aldus de woordvoerder van de FNV- bonden. Hij voegde er aan toe dat de verliescijfers afkomstig zijn van de directie en dat de bonden de rapporten waarop deze zijn gebaseerd nog nooit hebben gezien. het gebouw van de Organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur van de Verenigde Naties (UNESCO) in Parijs een huur van circa 120.000 moet betalen. Volgens FAO-functionarissen had de betrokken bank in Rome een zo schappe lijk huurcontract gekregen, omdat zij zul ke „aantrekkelijke” rentetarieven had. sche val- I JN 1 de I ?x- 1 m- i d Dat particulieren door kapitaalbezit macht uitoefenen, zal onmogelijk gemaakt moeten worden, aldus de nota. „Er is dan geen traditionele werkgevers- werknemers-verhouding meer, want de mensen verrichten in gelijkheid arbeid.” Omdat in zo’n situatie het woord „werkne mer” niet meer past, wordt in de ontwerp- visie het woord „werker” gebruikt. De ondernemingsraad heeft ver klaard „zeer ontstemd en geschokt te zijn over het door de directie genomen besluit en over de gevolgde procedu re”. De raad eist opening van zaken en overleg. „Intrekking van de bij de arbeidsbureaus ingediende melding van het voornemen om 398 werkne mers te ontslaan. De ondernemings raad overweegt gebruik te maken van zijn recht van enquête. De bonden zijn zeer verontwaardigd Pas maandagmiddag hebben zij gehoord wat de directie van plan was en de ondernemingsraad en het perso neel werden gistermiddag pas inge licht. Een poging van de bonden, om de ontslagmelding opgeschort te krijgen zodat nog naar andere oplossingen zou kunnen worden gezocht, is volgens de heer R. van Winsen, CNV-bestuurder, keihard van de hand gewezen. NIJMEGEN. Dr. A. Groeneveld, een van de drie directeuren van het Nijmeegse kantoorcomputerbedrijf Tealtronic zal zijn ontslag aanvragen bij de raad van commissarissen. De heer Groeneveld, in oktober vorig jaar door de overheid benoemd, acht zijn taak afgerond. Hij was in het bijzonder aangesteld om een fusiepartner voor het voormalige Sin- gerbedrijf te vinden. Dit is niet gelukt. Wel zal hij zijn diensten aan de nieuw op te richten onderneming blijven aanbieden, zo heeft hij gisteren tegenover het perso neel verklaard. Minister Lubbers deelde woensdag bij zijn besluit om het bestaande Tealtronic niet verder meer te steunen mee dat het nieuwe bedrijf onder leiding zou staan van Dr Groeneveld Een woordvoerder van de Voedings bonden FNV: „Wij zijn door deze mededeling met de rug tegen de muur geplaatst. Het is als een voldongen feit door de directie gepresenteerd.” organisaties, milieugroepen en dergelijke bij besluitvorming worden betrokken. Als een onderneming zich niets aantrekt van de wensen en grenzen die vanuit de maat schappij zijn gesteld, zal de overheid vol gens de ontwerpnota de mogelijkheid moeten hébben om in te grijpen. Over de strategie die moet worden gevolgd om de doelstellingen te bereiken zegt de nota, dat de vakbeweging een tegenmacht moet opbouwen tegen de krachten die zich „letterlijk en figuurlijk in machtige concerns samenballen”. De strategie zal gericht moeten zijn op zelfbe stuur en een maatschappelijk beleid van de onderneming door daar waar de omstandigheden het gunstigst zijn de medezeggenschap geleidelijk uit te brei den. Ook het centraal economisch plan- ningskader moet geleidelijk aan meer vorm krijgen, o.a. door tegenspel van de overheid in het economisch leven. De Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel (Raad MHP) wijst het werkgeversstandpunt, dat met onmiddel lijke ingang het prijscompensatiemecha- nisme definitief moet worden afgeschaft, onverbiddelijk af. ARNHEM (ANP). De verschillen de divisies van het Akzo-concern in Nederland zullen de werknemersorga nisaties steeds zo vroeg mogelijk op de hoogte brengen van hun plannen. Er liggen op dit moment geen nieuwe saneringsplannen in de la. Dit hebben de bij de sanering van Akzo’s vezelbe- drijf Enka Glanzstoff betrokken vakorganisaties gisteren vernomen van drs. S. C. Bakkenist, plaatsvervan gend voorzitter van de raad van bestuur van Akzo nv. De nota noemt het voor alles nodig, in de ondernemingen democratische ver houdingen te scheppen. De mensen moe ten verantwoordelijk kunnen zijn voor de gang van zaken. Zij moeten dat ook willen en dat is iets wat hun niet kan worden opgelegd. Wel kunnen onderwijs en cultu rele voorzieningen een mondige en soli daire levensverhouding bevorderen, aldus de nota. centraal-economisch plan UTRECHT (ANP). Het NW heeft een ontwerp-discussienota gepubliceerd over de maatschappelijke orde, waarin onder meer wordt gepleit voor een centraal-economisch planningskader en voor zelfbestuur van de werknemers in de ondernemingen. De nota is het resultaat van een binnen het NW in 1973 gestarte discussie over verschillende onderdelen van het zogenoemde project „Vakbewe ging en maatschappij". De heer Bakkenist heeft de bonden gezegd, dat de investeringsplannen ernstig zijn beperkt door de zeer slech te gang van zaken in 1975. Ook 1976 heeft „weinig bevredigende resul taten”. Volgens de heer J. de Jong, bestuur der van de Industriebond NVV, moet rekening worden gehouden met een voortgaand verlies aan arbeid splaatsen. De FNV industriebonden zullen daarom de overheid laten weten dat zij ernstig bezorgd zijn over deze ontwik keling en zullen aandringen op over heidssteun bij het scheppen van nieu we arbeidsplaatsen. De overige bon den hebben de ministers Lubbers en Boersma hierover al eerder benaderd. Op 20 januari zullen de vijf bonden opnieuw met de leiding van Enka spre ken over de reeds bekende saneringen (sluiting Emmercompascuum met 300 arbeidsplaatsen minder, honderd man minder in Breda en 600 arbeidsplaat sen vallen weg in de indirekte sector in Nederland). Een half jaar geleden hebben de Voedingsbonden FNV de Deense concern-directie gevraagd of zij de Nederlandse bedrijven ging afstoten. Dit naar aanleiding van moeilijkheden bij Zadelhoff en een voorgenomen aandelenverkoop aan Wessanen. De directie ontkende toen echter alles categorisch, aldus de FNV- woordvoerder.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25