GEPLANDE BEZOEKEN WELLICHT AFGELAST Hetze tegen ondertekenaars Handvest Tl duurt voort Guerrillero’s Strenge winter overvalt Europa gedood in Argentinië Italië: drie ontvoeringen op één dag Goedkope vlag’-schepen zijn bemand metslaven’ „LUDWINA TIJDENS VERHOREN BEDREIGD EN GESLAGEN :er Verkeer een chaos en nd PORNO cot Zondag uitspraak rechtbank Israel: en AMERIKAANSE ZEELIEDENVAKBOND: ilo en est op o 25 sett dse urg jste iing ich- ;en- Oorzaak ZEGEN EN VREDE KNIKKENDE KNIEËN Twijfel vp i j n a a 1 4 JANUARI 3 2 19 7 7 (Van onze redactie buitenland) lip Ai WASHINGTON (DPA). Schepen, met name tankers, die varen onder „goedkope” vlag zijn vaak bemand door onderbetaalde en slecht opgeleide zeelui wier lot weinig beter is dan dat van „slaven”. (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) TEL AVIV. De rechtbank in Tel Aviv zal zondagmorgen uit spraak doen over de vraag of de verklaringen en bekentenissen die Ludwina Janssen tijdens haar verhoren heeft afgelegd al dan niet „uit vrije wil” zijn afgelegd, en daarom al dan niet als bewijs kunnen dienen. Naar het oordeel van Paul Hall, voorzitter van de Amerikaanse zeeliedenvakbond, is die situatie de* hoofdoorzaak van de talrijke tankerongelukken die zich de afgelopen weken in Amerikaanse wateren hebben voorgedaan. I JERUZALEM-PARIJS. De vrijlating van de Palestijnse terro ristenleider Aboe Daoed zit Israel erg hoog. Na de terugroeping van ambassadeur Gazit uit Parijs als protest tegen de Franse stap, overweegt de Israëlische regering nu ook om de geplande bezoeken van Franse ministers aan Israel niet te laten doorgaan. Nog voor eind februari zou de Franse minister van Buitenlandse Zaken Guiringaud een officieel bezoek brengen aan Israel. Ml Ml trijfël Franse ministers niet door Nico Scheepmaker meer welkom in Israel dan dertig centimeter, leverde nogal wat problemen op, zoals hier bij Shoreham. i zware sneeuwval. en jouw regering niet lastig”, zo zegt Kuron. Ludwina Janssen wordt door een Israëlische politieman naar de rechtszaal geleid. Een andere door de commissie gehoor- l,- <1 de ?nd zer ken een van van Dor- dij- De >oli- I de ion- nte- cies irri- De ‘tui- alle van Uit politiekringen werd gemeld dat alles in het werk zou worden gesteld om hem te bevrijden, vooral omdat het door de omvang van de industriële belangen van de familie Costa praktisch onmogelijk is voor de overheid om betaling van het losgeld te verhinderen. Deze tactiek werd genoemd als een van de belangrijkste redenen waarom het aan tal ontvoeringszaken in Italië het afgelo pen jaar is gedaald. Toen deden zich 46 gevallen voor vergeleken bij 65 ontvoerin gen in 1975. Toch is Costa de derde persoon die de afgelopen 24 uur in Italië is ontvoerd. Dinsdagavond werden Niccolo de Nora, een industrieel uit Milaan, en Marina Bol- drin, de dochter van een zakenman uit Padua, ontvoerd. Iemand moet me toch nog eens een keer uitleggen hoe dat zit met die porno, die alleen nog maar vertoond mag worden in bioscopen met maximaal 50 zitplaatsen, waardoor sommige bioscoopexploitanten al overwegen alle stoelen die dat getal 50 overtreffen uit hun bioscoop te slopen. De bedoeling kan toch alleen maar zijn, dat het aantal toeschouwers tot 50 beperkt blijft? Dan hoeft er niets gesloopt te wor den en moeten de exploitanten er alleen maar voor zorgen dat er niet meer dan 50 kaartjes per voorstelling verkocht wor den. „Maar dat is moeilijker te controle ren”. Och waarom? Een parkeerwachter die de ronde doet zal zo’n bioscoop er graag even bijnemen. Tegen de tijd dat hij tot vijftig heeft geteld heeft hij tersluiks voldoende nieuwe levensmoed getankt om weer met des te meer animo zijn ronde langs de parkeermeters te vervolgen. En als Frankrijk, in zijn poging goede maatjes met de Arabische wereld te blij ven, dan nog een soort evenwicht trachtte te bewaren door van zijn kant even drei gend aan te dringen op vrijlating van bijvoorbeeld Franchise Claustre (die niet eens schuldig is aan de dood van acht Olympische deelnemers), maar daar is geen sprake van. Francoise Claustre wordt al zo’n jaar of twee gevangen gehouden door moslim-rebellen die hun hoofdkwartier in Algiers hebben (volgens de laatste inlichtingen van Amnesty Inter national). Aboe Daoed werd door de Fran se regering haastig naar datzelfde Algiers overgevlogen. En waar blijft intussen Frantjoise Claustre? Ze zou met Kerstmis worden vrijgelaten, weet u nog? ijn- rer- t in' len. ak- de ird, een ssa- ien kse :rij- luit sel- eht- eeft eek uid- als De de in lijk ■tte- De vrijlating van Daoed, krachtens een uitspraak van de Franse rechtbank blijft de gemoederen intussen bezighouden. De weduwen van de sportlieden die in Mün chen bij de commando-acties om het leven waren gekomen, hebben van minister Allon geëist dat hij de Franse ambassa deur in Israel Herley, tot „ongewenst per soon” zou verklaren. Maar zover zal het niet komen, al zei Allon dat er sprake is van een crisis in de Het is nog niet bekend wanneer ambas sadeur Gazit terugkeert naar zijn post. Naar verluidt zou Gazit minister van Bui tenlandse Zaken Allon hebben geadvi seerd geen verdere stappen te doen die de betrekkingen met Frankrijk verder kun nen verslechteren. gen met Frankrijk in het geheel wil gaan herzien Ludwina Janssen plaats te nemen en de zaken voor haar te vertalen in het Neder lands. betrekkingen tussen Israel en Frankrijk. Intussen wacht de Israëlische regering op „nadere opheldering” die de Franse rege ring heeft toegezegd. In zijn verontwaardiging over de Fran se stap krijgt Israel de steun van de Ver enigde Staten. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Trattner, had verklaard „met ont zetting” kennis te hebben genomen van de plotselinge vrijlating van Daoed. Frank rijk reageerde scherp op die verklaring. Het beschuldigde de Verenigde Staten van een „ontoelaatbare beoordeling van de Franse rechtsbedeling”. De Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, Gammon, werd gisteren op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden om hem in kennis te stellen van de „verbazing van de Franse regering over de verklaring van Trattner”. „onrechtvaardig genoemd en een zware terugslag in de strijd tegen de terreur”. De brief werd aan de Franse ambassadeur in Washington af gegeven. tenbeweging „Handvest ’77” soortgelijke maatregelen zijn genomen, is niet bekend. Hij wordt gedurende alle uren van de dag en de nacht opgebeld door onbekende personen, maar zegt dat hij zich hierover geen zorgen maakt. „Ik begin met ze te praten en dan wor den ze zenuwachtig. Óm vijf uur ’s och tends word ik opgebeld door een man die zegt, „Sta op en ga aan het werk, luie donder”. Ik antwoord dan „Je zou ervoor moeten zorgen dat ik niet in mijn slaap gestoord wordt want als .ik slaap val ik Ondanks het feit dat ze telkens op kin derlijke wijze aan het lijntje werd gehou den bleef ze haar ondervragers geloven,’ hetgeen wel bewijst hoe naïef en weinig professioneel zij is. Pikant detail: brieven gericht aan Ger Dassen - lid van het Palestina Comité - die in oktober voor de Libanese kust van een boot werd gehaald door de Israeli’s - werden na de vrijlating van Dassen aan haar bezorgd. dat gebeurde in het begin weinig, nu meer - dan lieten zij haar de brief zien en zeiden: „Die krijg je nu niet”. Dan volgde onmid- dellijk een verhoor, en als ze „meewerkte” kreeg ze de brief. Er is tussen de verdediging en de vrien den van Ludwina in Nederland.van de inmiddels opgeheven Rode Hulp verschil van mening over de lijn die de verdedi ging moet volgen. De voormalige Rode Hulp wil een politiek proces, de verdedi ging schijnt daar gezien de persoon van Ludwina en de omstandigheden weinig voor te voelen. „Maar ik ben de verdedig ster van Ludwina, en niet van haar Neder landse vrienden”, zegt de advocate Felicia Langer. In Zwitserland zijn twee dorpen in de Alpen door de sneeuw van de buitenwe- Het blad van de Italiaanse communisti sche partij l’Unita heeft gisteren geprotes teerd tegen de behandeling van dissidente intellectuelen in Tsjecho-Slowakije. In een verklaring op de voorpagina, ondertekend door zes communistische intellectuelen, wordt de inval van de troe pen van het pact van Warschau onder leiding van de Sovjet-Unie in 1968, verant woordelijk gesteld voor de „huidige alar merende toestand in Tsjecho-Slowakije. Hall getuigde woensdag bij de vaste commissie voor handel uit de Amerikaan se senaat die een onderzoek instelt naar de ongelukken en de vervuiling als na sleep daarvan. Hall had met name kritiek op de grote oliemaatschappijen die hun schepen laten registreren in Panama, Liberia of andere „goedkope” landen - daarmee niet alleen belasting besparend, maar ook de veel scherpere veiligheids voorschriften en bemanningseisen van de „echte” scheepvaartnaties ontduikend. Sinds 15 december hadden er zich langs de Amerikaanse kust elf ongevallen met olietankers voltrokken. Negen van de betrokken schepen voeren onder Pana mese vlag. In het zuiden van Engeland lag een sneeuwlaag van tien centimeter. Op som mige plaatsen hoopte de sneeuw zich op tot 35 centimeter. De Britse spoorwegen gebruikten voor het eerst sinds 1963 sneeuwploegen om de treinen te kunnen laten rijden. De koninklijke automobielclub sprak van een „witte hel” en adviseerde de weg gebruikers alleen bij dringende redenen te rijden. Het weerinstituut in Londen meldde dat de sneeuwjachten tot morgen zullen aanhouden. Woensdagavond en gisteren is in Cor doba en Buenos Aires een aantal bommen ontploft. De slachtoffers waren volgens de politie allen lid van de guerrillabeweging Monto- neros. John Leeper, die namens de Ameri kaanse academie van wetenschappen een onderzoek doet naar de Amerikaanse koopvaardij, stelt dat de Verenigde Staten in 1975 meer schepen hebben verloren dan de Sovjet-Unie, Noorwegen, Neder land, Italië, West-Duitsland en Frankrijk. de deskundige was overigens van mening dat de VS ook de hand in eigen boezem dienen te steken. Als hoofdoorzaak van al die rampen beschouwt Leeper menselijke fouten. Vol gens hem kampt de Amerikaanse han delsvloot met chronische problemen als drankmisbruik, een tekori aan discipline en een vergrijzing van de bemanningen. Ook de technische conditie der schepen zou niet altijd tiptop zijn. Enkele senatoren kondigden woensdag aan, dat zij een wetsontwerp zullen indie nen met als kern een „veiligheidszone” van 200 mijl waarbinnen alleen schepen mogen varen die voldoen aan de Ameri kaanse veiligheidsvoorschriften. Senator Edward Kennedy wil daar naast dat er langs de Amerikaanse kust duidelijk omschreven „rijstroken” komen voor olietankers. LONDEN (Reuter, UPI). De strengste winter sinds jaren heeft gisteren in heel Europa chaos veroorzaakt en zelfs men senlevens geëist. In het noorden van Ita lië kwam een negenjarig meisje om het leven, als gevolg van de kou. Woensdag overleden in Poppolo in de Italiaanse Alpen al acht mensen. Verscheidene :ich in ;de sen het ger een Rude Pravo schreef „vele brieven en resoluties, waarvan sommige met ruim 500 handtekeningen” te hebben gekregen van „arbeiders in het hele land”. „De stroom duurt nog voort”, zo schreef het blad. sen rdt itof jen ler en, sld. ing 181 Omdat ik de paus inzake de vraag of hij wel vaak genoeg Nederlands spreekt graag het volle pond geef, meld ik u even dat Joop Reinboud een lans voor hem gebroken heeft. Joop Reinboud kan het weten, niet alleen omdat hij onlangs nog het tv-programma „Sleutel tot het heelal” presenteerde (en door een tv-criticus van wege zijn gedistingeerde baard als God de Vader werd aangeduid), maar ook omdat hij met het gewone volk op audiëntie is geweest bij de Heilige Vader, om diens zegenbede in ontvangst te nemen in de amfitheatersgewijze opgebouwde nieuwe ruimte naast de Sint-Pieter, die door een correspondent van de Washington Post werd gekarakteriseerd als die „ugly bad cinema of the Holy Father”. Overigens was het witte doek in deze „foeilelijke cinema” vervangen door een fraaie gobe lin, misschien een goed idee voor experi mentele filmtheatertjes. De paus werd binnengedragen op een draagstoel, niet - zoals tevoren verontschuldigend werd gezegd - als eerbetoon, maar opdat ieder een hem goed zou kunnen zien. ier- itie, sta- e in /an no- vee mt. rdt del sen ep- 18 de ;est zie- wel Momenteel „bezit” Liberia bijvoorbeeld een tankertonnage van 90 miljoen ton. Dat is een kwart van de wereldcapaciteit. reld afgesloten. De Zwitserse luchtmacht is mgeschakeld bij het bezorgen van de post. In Oostenrijk bleven tweehonderd vrachtwagens ten oosten van Innsbruck in de sneeuw steken. In Beieren bereikte de sneeuw op de hoogste berg van West- Duitsland, de Zugspitze, een hoogte van twee en een halve meter. Sneeuwstormen en hagelbuien teister den gisteren de Engelse hoofdstad Lon den. Het zuiden van Engeland beleeft een van de strengste winters sinds veertien jaar. In Londen is het even koud als in Kopenhagen en Stockholm. Motief voor deze aanpak was „agitatie en propaganda tegen de Sovjet-Unie”, verspreiding van lasterlijke berichten of geloofsbelijdenis. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren dat Israel zijn betrekkm- De Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben intussen „omderwille van het openba re belang” de telefoonverbinding van auteur Pavel Kohout afgesneden. Of tegen de andere leden van de burgerrech- Costa, die 42 jaar oud is, werd woens dagnacht ontvoerd. Hij werd als derde binnen 24 uur in Italië gekidnapt. Volgens Hall worden de bemanningen van deze schepen vaak in Hong Kong geronseld en laat hun vakkennis veel te wensen over. De Panamese tanker „Grand Zenith”, vermoedelijk op 30 december bij Nova Scotia vergaan, had een geheel Chinese bemanning van 38 koppen. „Zulke schepen zijn een regel rechte slavenmarkt”, zei Hall. Het is intussen wel duidelijk dat Ludwi na in Aden is geweest. Zij is daar samen met een aantal andere Nederlanders gewond geraakt aan haar benen bij het ontploffen van een granaat, waarvan de littekens nog op haar benen zichtbaar zijn. De verdediging daarentegen wees op het labiele karakter van Ludwina, die gemakkelijk te beïnvloeden is, en het feit dat zij bij de eerste verhoren gespeend was van juridische bijstand en contact met de Nederlandse ambassade. Ludwina is tijdens haar verhoren bedreigd en geslagen, zo stelde de verdedigster, de bekende strafpleitster Felicia Langer. De stemming in de Israëlische rechts zaal is rommelig en minder formeel dan wij in Nederland gewend zijn:zo zaten journalisten broederlijk naast de verdedigers en de openbare aanklaag sters. Ook liepen van de publieke tribune mensen in en uit als zij daar zin in hadden. „Een minimum aan moed en een maxi mum aan knikkende knieën!” Aldus karakteriseerde de Israëlische premier Rabin het besluit van de Franse regering om zich zo snel mogelijk te ontdoen van het hete hangijzer Aboe Daoed, die ver dacht wordt van het organiseren van de gijzeling, en de daarop volgende dood, van acht Israëlische deelnemers aan de Olympische Spelen in München. Zonder erg had La Douce France die aardappel in de mond gestoken, maar ze wist niet hoe gauw ze hem weer uit haar mond moest laten vallen toen ze merkte hoe heet hij was! „Een minimum aan moed en een maximum aan knikkende knieën” is ook taalkundig een voltreffer, omdat Rabin hierin „minimum” koppelt aan een zo weids en positief begrip als „moed”, en „maximum” koppelt aan zoiets triviaals als „knikkende knieën”. Zo liet de dichter Bloem het geluk contrasteren met de Dap- perstraat („Domweg gelukkig in de Dap- perstraat”), en de dichter Elsschot de wet ten met praktische bezwaren („Want tus sen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren”); om mij even tot twee van onze meest geciteerde dichtre gels te beperken. In de afgelopen twee dagen zijn bij gevechten in voorsteden van Buenos Aires zeven doden gevallen. Van slachtof fers aan de zijde van de regeringstroepen is geen melding gemaakt. BUENOS AIRES (AP). Argentijnse soldaten hebben gisteren bij een wegver sperring ten noorden van Buenos Aires vier inzittenden van een auto gedood nadat een van de inzittenden met een halfautomatisch pistool het vuur had geopend, aldus de Argentijnse veilig heidspolitie. Wel is er een soort „psychologische oor logsvoering” tegen de voornaamste ondertekenaars aan de gang. De 42-jarige filosoof Jacek Kuron: „Mij is gezegd dat ik nog slechts 53 dagen te leven heb. In het algemeen kom ik er echter nog beter af dan andere leden van het comité”. In het Engelse graafschap Kent heeft de opnieuw ingevallen winter tal van automobi listen parten gespeeld Met name een dikke sneeuwlaag, op sommige plaatsen viel meer Voor die procedure werden gistermor gen de pleidooien gehouden, waarbij de officier van Justitie stelde dat de getui genverklaringen van de politie en de agenten van de geheime dienst die haar ondervraagd hadden „een betrouwbare indruk hadden gemaakt”, terwijl Ludwi na „schromelijk had overdreven”. „Juist het feit dat Ludwina geen gruwel verhalen heeft verteld over haar behande ling, zoals maar al te vaak gebeurt in rechtszaken hier, maakt haar verhaal geloofwaardiger”, zei ze. Zelfs was Lud wina volgens de verdedigster zover gegaan om een verhaal dat zij van uitput ting was flauwgevallen voor de rechtbank te ontkennen. Vijftien andere dissidenten werden onderworpen aan een psychiatrisch onderzoek, geestelijk ziek bevonden en ondergebracht in psychiatrische zieken huizen. „Hoewel zij geestelijk volkomen gezond waren”, aldus Amnesty Interna tional in Wenen. Een merkwaardige omstandigheid bij de zitting gisteren was dat er geen tolk was. Aangezien het geen zaken betroffen die een nauwkeurige vertaling nodig maakten - het ging om pleidooien - werd aan mij door de rechtbank verzocht naast De bezoekers werd tevoren ook gevraagd op de stoelen te blijven zitten, want dan zou niemand problemen hebben de paus te zien. Maar zodra werd hij niet binnengedragen of de mensen gingen staan, en zodra gingen de mensen niet staan of anderen klommen weer op hun stoeltjes om nog hoger te staan dan de staande mensen. En wat zei Paus Paulus toen op die audiëntie, in zoniet goed dan toch verstaanbaar Nederlands? „De pel grims uit Nederland zegen en vrede”. Costa is de erfgenaam van een indus trierijk dat bestaat uit scheepvaartmaat schappijen, scheepswerven, textielfabrie ken en oliemaatschappijen, alsmede hotels en onroerend goed. PRAAG (Reuter-DPA-AP). Alle gro te kranten in Tsjecho-Slowakije drukten gisteren resoluties en brieven van lezers af waarin afstand wordt genomen van de dissidenten en steun wordt betuigd aan de communistische partij. Het artikel waarin het partijblad Rude Pravo de dissidenten woensdag veroordeelde, werd gisteren overgenomen door de vier andere grote Praagse bladen. Sneeuwstormen teisterden ook de Ierse republiek. Wegen werden geblokkeerd, het treinverkeerraakte ontwricht luchthavens werden gesloten. Daarom vroeg de verdedigster de ver klaring van Ludwina voor waar aan te nemen, of haar in ieder geval het voordeel van de twijfel te geven. Zondag zal de rechtbank haar beslissing bekendmaken, maar het komt zelden voor dat de rechter in een dergelijke zaak de verdachte gelooft. Ludwina is een bang en onstabiel meis je, en maakt een zielige indruk. Het is volstrekt duidelijk dat zij geen partij is voor de geheime dienst. „Uiteindelijk ben ik er bij de verhoren nog goed van afgeko- men, als ik van mijn medegevangenen hoor hoe die mishandeld zijn”, zegt ze. Zij is naïef, goedgelovig en bang, en haar ondervragers hebben dat ten volle uitgebuit: als zij bij voorbeeld post kreeg - GENUA (AP). De politie in Italië is gisteren een massale speuractie begon nen naar Piero Costa, een van de rijkste industriëlen in Italië, die op weg naar huis van zijn kantoor in Genua werd besprongen en in een auto werd gesleurd. In de Sovjet-Unie zijn sinds de confe rentie van Helsinki voor het vastleggen van de rechten der Europese burgers, tenminste 90 dissidenten veroordeeld, zo heeft de Oostenrijkse afdeling van „Amnesty International” gisteren bekendgemaakt. Ook de Amerikaanse Senaat protesteer- de tegen de gang van zaken rondom de i vrijlating van Daoed. In een brief die i ondertekend is door een derde deel van de wegen in de bergen zijn geblokkeerd door leden van de Senaat, wordt de vrijlating zware sneeuwval.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3