Haven werkgevers dreigen met juridische stappen FNV WIL SOLIDARITEIT MET BOYCOTWEEK ZUID-AFRIKA l varen Obligatielening Estel wegens in vesteringen Pieter Menten neemt tweede advocaat Carter nodigt Giscard en Schmidt uit p „D’66 blijft eigen koers Computerbanden in Antwerpen gevonden winteropruiming enorme prijsverlagingen erzefV „Rhodesisch conflict een gevaar voor wereldvrede” - -R hi* Glastra van Loon: Zi pi Gasbrand uitgewoed RICHARD WIL HERNIEUWD CONTACT MET BUURLANDEN Zekerheid al 58 jaar BINNEN- EN BUITENLAND V R IJ D A G 1977 1 4 JANUARI VR f WIM KOK SsSMs 9 Filialen in Nederland AMSTERDAM De vakbeweging kan rekenen op juridische acties van de werkgevers in de havens wanneer de komende week daadwerkelijk een boycot plaatsvindt van het scheepvaartverkeer van en naar Zuid- Afrika. Het FNV heeft voor de week van 17 tot en met 24 januari een dergelijke boycotactie aangekondigd als onderdeel van een solidariteits- week, uitgeroepen door de internationale vakbeweging verenigd in het IW en WVA met het zwarte verzet in Zuid-Afrika. Het CNV, hoewel aangesloten bij de WVA, weigert aan de boycot mee te doen, omdat voor de christelijke vakbeweging niet vast staat dat een boycotactie hier voor de zwarte werknemers in Zuid-Afrika een echte steun is. Mine r (Van onze correspondent) 'I I (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) p Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat de veiligheidsraad het verzoek van Rhodesië om het debat bij te wonen zal inwilligen. Een VN-woordvoerder zei dat het Rhodesische verzoek was „onderte kend door iemand die zich minister van Buitenlandse Zaken van de Byl noemt”. De VN beschouwt de blanke minder heidsregering van Rhodesië als een on wettig regime. Ivor Richard vindt tussen zijn bespre kingen door toch ook nog de tijd zich met ontspannende zaken bezig te hou den. Hier is hij natuuropnamen aan het maken in Kenia. taxichauffeur, die ze had gekregen als dank voor de rit. De partij is inmiddels overgebracht naar Nederland. Haarlem Grootwinkelcentrum Schalkwijk Rivieradreef 13 023-33.01.09 V zam We met gen Den ster zittt uitt ver tijd nu voo diei eige eert lijk die nie Aai Dei wij wet nen D< ren het het vest nisti maa bast het mar waa uitb .eig win haai den bou war stas Ii van den afdi woi E in 1 baa I NIJMEGEN (ANP). De opbrengst van de eerder aangekondigde 8,5 percent tienjarige obligatielening van 150 mil joen door Estel NV (Hoesch-Hoogovens) zal worden gebruikt voor de gedeeltelij ke financiering van verscheidene inves teringen, zo blijkt uit het emissiepros- pectus. De inschrijving staat open op 21 januari. De koers van uitgifte wordt 19 januari bekendgemaakt. Op Schiphol is de auto teruggevonden I waarmee de 25-jarige computerdeskun dige uit Engeland, die woensdag in Lon den is gearresteerd, van Antwerpen naar I de luchthaven is gereden.' Van hier was I rika-boycot van de FNV zijn beslag moet krijgen, worden enige schepen met Zuidafrikaanse lading in Rotterdam ver wacht. Dit deelde mr. L. J. Pieters, voorzitter van de scheepvaartvereniging Zuid (organisatie van Rotterdamse ha venwerkgevers) gisteren mee. Hij kon of wilde nog niet zeggen, wat voor houding de werkgevers zullen aannemen tegeno ver een boycot van deze schepen. Hij merkte op dat de vervoersbonden het aan de havenarbeiders zelf zullen over laten of ze willen meedoen aan de actie. NIJMEGEN. - Partijvoorzitter J. Glas tra van Loon van D’66 heeft gistera vond, tijdens een bijeenkomst in Nijme gen, benadrukt dat zijn partij een onaf hankelijke koers zal blijven varen. „Bin dende afspraken, zoals gemaakt tussen PvdA en PPR, zouden alleen maar in nerlijke verdeeldheid aanwakkeren”, al dus de heer Glastra van Loon, die welis waar een coalitie met beide partijen vanzelfsprekend noemde. De D’66-voorzitter verweet d e PvdA een te grote mate van partij dogmatiek, „gestoeld op een negentiende-eeuwse marxistische gedachten wereld”. In alge menere zin noemde hij de politieke situ atie in Nederland weinig rooskleurig. De VVD verweet hij een enge blik, uitslui tend gericht op verkiezingswinsten, ter wijl hij het CDA karakteriseerde als een partij „die zich alle rechten ^an part nerruil voorbehoudt”. Met het huidige regeringsbeleid zei Glastra van Loon een visie op langere termijn te missen. In dat verband doelde hij op de kwestie-Tealtronic waarin, al dus de democraat, een kortzichtig beleid zou zijn gevoerd. „Het is onbegrijpelijk dat men heeft verzuimd tevoren de marktpositie van dit bedrijf te bekij ken”, zei hij. „In plaats van de eerder gemaakte fout te herstellen, gooit Eco nomische Zaken nu het geïnvesteerde geld in hét water”, aldus de heer Glastra van Loon. Een groep zwarte nationalisten die met een openbaar vervoermiddel reisde heeft zondag een bloedig gevecht gele verd met Rhodesische politie toen hun bus werd aangehouden, zo is gisteren officieel in Salisbury bekendgemaakt Bij het gevecht waren een nationalist en twee passagiers gedood. De overige nati onalisten vluchtten onder achterlating van wapens. Volgens officiële gegevens zijn in de vierjarige guerrilla in Rhodesië 2361 guer rillastrijders en 212 leden van de Rho desische veiligheidstroepen gedood. „Ik 1 oop b ijna o p m ijn tandvl ees, aldus mrSimon, die er aanvankelijk niet tegenop zag, alleen de verdediging van de Blaricumse miljonair op zich te nemen. „Menten zei in het begin al dat de job voor een man te zwaar zou zijn. Nu het feitenonderzoek gaat beginnen, is er ruimte voor een tweede man. Er ligt hier een gestaag groeiende stapel docu menten”, zo voegt hij eraan toe. De Utrechtse strafpleiter vindt Menten niet direct een makkelijke cliënt. „Het is duidelijk iemand met een eigen wil en eigen opvattingen. Wij hebben echt wel eens een stevige discussie, en ik sluit een ernstig meningsverschil met hem in de toekomst niet uit”, zegt hij. Al eerder was er verschil van inzicht tussen Menten en zijn advocaat over de reis die Nederlandse ambtenaren van justitie gaan maken naar Rusland om daar onderzoek te doen. Simon wou mee, maar Menten vond dat niet nodig, omdat hem dat niet zinvol leak. Mentens advocaat vindt ook, dat zijn cliënt bij de verhoren „zich compacter zou mogen uiten”. „Hij weet veel, kent veel details, en betoogt met nogal wat breedsprakerigheid. Ik moet zeggen dat rechter-commissaris Van Duuren werke lijk met engelengeduld naar hem luis tert”, aldus mr. Simon. Dat Menten niet de gemakkelijkste is, is ook gebleken bij de verhoren. Vooral de politieverhoren door commissaris G. G. J. Peters van de rijksrecherche, nodig om het proces-verbaal op te stellen, hadden een roerig verloop. Mr. Simon: „Het is herhaalde malen gebeurd dat Menten en Peters woedend opstonden en tegen elkaar tekeer gingen”. Naast de voorgenomen boycotacties zullen de vakbands- en ondernemings raadsleden in bedrijven die een relatie met Zuid-Afrika onderhouden bij hun werkgevers onder meer aandringen op het toestaan van faciliteiten voor de zwarte vakbeweging in de Zuidafrikaan se vestigingen. NAIROBI - NEW YORK - SALISBURY (DPA-UPI-Reuter). Het Rohodesische conflict is volgens de voorzitter van de Rhodesië-conferentie in Genève, Ivor Richard, een gevaar voor de wereldvre de. De Britse VN-vertegenwoordiger, wiens pogingen de onderhandelingen weer gaande te krijgen onlangs ernstige tegenslag ondervonden, verklaarde giste ren in Nairobi dat hij zijn contacten met de buurlanden van Rhodesië wil voortzetten. In de eerste negen maanden van 1976 investeerde Estel 568 mln in duurzame produktiemiddelen en deelnemingen te gen 618 mln in dezelfde periode van 1975. Eind september vorig jaar had Estel voor circa 2,9 miljard aan inves teringsprogramma’s in uitvoering, waar van reeds ongeveer 1,7 miljard was betaald, zodat naar verwachting in de jaren tot en met 1979 nog ongeveer ƒ1,2 miljard zal moeten worden uitgegeven. Van het totale bedrag van de in uitvoering zijnde programma’s wordt circa 2 miljard besteed in de coördina tiegroep Staal, rond 500 mln in Staal - verwerking, circa 300 mln in „Diversifi catie” en rond 100 mln in handel en overige. Het bestuur verwacht, dat na hef doorstaan van de huidige terugval op de staalmarkt de resultaten van Estel weer een positieve ontwikkeling te zien zullen geven. Door de tot nu toe uitgevoerde investeringen heeft Estel daarvoor een goede uitgangspositie, aldus het prosper tus. Zondag zal hij naar Mapoeto in Mo zambique vliegen voor nieuwe gesprek ken met de staatshoofden van Zambia, Tanzania, Mozambique, Angola en Bots wana. Richard beklemtoonde dat hij van de in het „Patriottisch Front” verenigde Rhodesische nationalisten de toezegging heeft gekregen dat zij onder bepaalde voorwaarden de gevechten tegen het blanke minderheidsbewind in Rhodesië zullen staken. De regering-Smith moet akkoord gaan met een overgangsregering onder een Britse gouverneur-generaal Smith heeft dit plan verworpen en er zijn geen aanwijzingen dat hij daarvan terugkomt, Richard zei de strijd in Rhodesië te betreuren, maar onderstreepte dat Enge land niet zal ingrijpen als het tot een complete burgeroorlog zou komen. Rhodesië heeft gisteren de voorzitter van de Veiligheidsraad verzocht te mo gen deelnemen aan het debat over de klacht van Botswana. De minister van Buitenlandse Zaken van deze Afrikaanse staat, Archibald Mogwe, had woensdag In de raad verklaard dat aan de grens Carter had gisteren telefonisch contact met zijn belangrijkste partners in de westerse wereld. Hij pleitte voor een spoedige verwezenlijking van de voorge nomen topconferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de westerse in dustrielanden. Carter sprak behalve met Schmidt en Callaghan met de Japanse premier Takeo Foekoeda en met de Fran se president Valerie Giscard d’Estaing. Een woordvoerder van het Elysee noem de het onderhoud met Giscard „buiten gewoon hartelijk”. De gestolen computerbanden van ICI worden in Antwerpen door Belgische politie mannen van de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) naar een vrachtwagen gebracht. hij per vliegtuig naar Londen vertrok ken. Het appartement in de Belgische havenplaats hadden hij en zijn compag non, een 26-jarige Engelsman, onder valse naam gehuurd. De politieman vermoedt, dat de gear resteerde computer-deskundige heeft ge- handeld uit geldnood. Zowel het bedrijf als de Rotterdamse politie is niets be kend over eventuele schulden van de computerdeskundige, die bij ICI in Ro zenburg een salaris had van tussen de 40.000 en 45.000 gulden. Per 1 februari zou hij in dienst treden van een compu terbedrijf in Rotterdam, dat program ma’s verkoopt. In zijn nieuwe werkkring zou hij volgens de directeur van ICI in Rozenburg geen voordeel kunnen hebben gehad van de gestolen computerbanden, die voor het chemische bedrijf een waarde vertegenwoordigden van enkele tonnen. De computerdeskundige had een bedrag van 275.000 Engelse ponden (1,25 miljoen gulden) gevraagd voor de terug gave van de administratieve gegevens. De havenwerkgevers hebben de ver- voersfederatie NVV-NKV, die hen giste ren tijdens de CAO-onderhandelingen van de boycotvoornemens op de hoogte bracht, met juridische stappen gedreigd omdat het om politieke acties gaat die niet door de wetgever worden gedekt. Federatiewoordvoerder Bert Duyn noem de dit echter een „aanvaardbaar risico” en meende dat de vakbeweging zich in zo’n geval met succes kan beroepen op trouw aan de internationale organisatie. FNV-voorzitter Kok noemde het CNV-besluit om zich afzijdig te houden „betreurenswaardig”. Hij wees erop dat het IVV en het WVA tot de solidari- teitsweek en de boycotacties hebben be sloten na verzoeken van de zwarte vak bonden in Zuid-Afrika. „Dat zou voor het CNV, dat zegt de ethiek en mense lijkheid zo hoog in het vaandel te voe ren, t och reden moeten zijn zich niet aan onze actie t e onttrekken”, aldus Kok. Volgende week, wanneer de Zuid-Af- Het moet overigens onwaarschijnlijk worden geacht dat van een effectieve boycot - zowel in de havens als op de vliegvelden - sprake zal zijn. Dé vak bondsleden in de havens en op Schiphol werden pas gisteren door middel van pamfletten met de actieplannen gecon fronteerd, terwijl reeds vorig jaar sep tember in Brussel werd besloten tot een actieweek in januari. Bovendien is het de vervoersfederatie op dit moment nog vokomen onduidelijk welke intensiteit de vervoersstroom naar Zuid-Afrika heeft en welke bedrijven daarin een hoofdrol spelen. De vakbondskaderleden op Schiphol hebben trouwens afgezien van een boy cot van de zes vluchten op Zuid-Afrika die voor volgende week zijn gepland, omdat een dergelijke actie in de prak tijk onuitvoerbaar zou zijn. Uit het verslag dat het hoofd van de DEN HAAG. De met 15.000 liter gevulde propaangastanks op ’n bouwter rein in Scheveningen nabij het Kurhaus die gistermorgen rond vijf uur in brand raakten, waardoor explosiegevaar ont stond, zijn ’s middags gedoofd. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Wel sneuvelden door een ontploffing die aan de brand voorafging een aantal ruiten. De Haagse politie had de omgeving voor alle ver keer afgesloten. (Van onze correspondent) UTRECHT. De van oorlogsmisda den verdachte Pieter Menten gaat een tweede advocaat nemen. De 77-jarige Utrechtse advocaat mr. B. J. F. Simon, die tot dusver alleen de belangen van Menten verdedigde, acht dat althans zeer waarschijnlijk. JÉ WASHINGTONG (DPA). De ko mende president van de Verenigde Sta ten, Jimmy Carter, heeft zowel de Brits - se premier James Callaghan als de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt uitgenodigd voor een bezoek aan Washington in het voorjaar. ROTTERDAM (ANP). De gestolen computerbanden van de ICI-vestiging in Rozenburg blijken te zijn teruggevonden in een appartement aan de Bisschoppen- hoflaan in Antwerpen. Twee banden waren in handen van een Belgische sectie Afrika van het IVV, de Tanzaniaan Andrew Kailembo over de internationale stand van zaken uitbracht, bleek dat op dit moment slechts de vakbewegingen in Australië en (voor een deel) Italië het meest enthousiast op de oproep hebben gereageerd. Volgende week zal in beide landen het vervoer op Zuid-Afrika wor den geboycot. FNV-voorzitter Wim Kok verklaarde 'gisteren op een persconferentie in Am sterdam dat het de vakbeweging bij deze actie niet in de eerste plaats gaat om de daadwerkelijke effectiviteit van de boy cot. Bewustwording van onderdrukking en onvrijheid in Zuid-Afrika staan voor op. Daarom roept het' FNV naast de acties in bedrijven ook op tot een consu mentenboycot. Het Nederlandse bedrijfs leven importeert per jaar voor ongeveer 250 miljoen gulden aan Zuidafrikaanse goederen, vooral tabaks- en kruideniers waren. „Wij willen de publieke opinie mobiliseren en door deze demonstratieve consumentenboycot de druk op het apartheidsregime van Vorster vergro ten”, aldus Kok. tussen Botswana en Rhodesië nagenoeg een oorlogstoestand bestaat. Rhodesische overvallen en ontvoeringen dwingen zijn land geld voor veiligheidsmaatregelen aan te wenden, dat dringend nodig is voor de ontwikkeling, zei hij. Het ver wijt van Rhodesië dat Botswana een schuilplaats is voor Rhodesische gueril- lastrijders wees hij als onwaar van de hand. Het verzoek van Rhodesië om deelne ming aan het debat steunt op een para graaf van het VN-handvest, waarin wordt voorzien in deelneming van niet- leden van de volkerenorganisatie aan debatten die hun direct aangaan.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4