Winst voor SUPPORTERS SOLIDAIR SCHAAKRESUL TA TEN SOSONKO ALLEEN AAN DE LEIDING 0 het leven... Valentijn en Van Helden Grap kostte voetballer Hooghoudt SS w ij •3 •3 ■■h LAATSTE NIEUWS 1 IN DAVOS een miljoen gulden aan prijzen „IK HAD TEVEEL ZWAKKE ELEMENTEN IN MIJN FORMATIE” WOENS D A G 1 9 JANUARI 19 77 19 SPORT 18 Acht renners Kostenstijgingen N 39e HOOGOVENS SCHAAKTOERNOOI WIJK AAN ZEE 13/27-1-1977 Ml - H HoogW MINDER RENNERS IN DE WIELERPLOEG VAN POST f (Van onze sportredactie) van (Van onze sportredactie) GROOTMEESTERGROEP Popov Peter Post: „Ik had teveel knechten in mijn ploeg”. PETER HEERKENS Geiler in problemen r, Genna Sosonko (links, in gesprek met Jan Timman) nam in het Hoögovenschaaktoernooi alleen de leiding. (ADVERTENTIE) Vier favorieten bij dames 2 (Van onze schaakmedewerker) tan- t23 3 tha- M Hing 17 u a Vierde ronde: Böhm (Ned) Kuraji- ca (IJsl) remise; Nikolac (Jsl) Otofs- son (IJsl) remise; Timman (Ned) Si gurjonsson (IJsl) remise; Ligterink (Ned) Kavalek (Tsj) remise; Barczay (Hon) Sosonko (Ned) 0-1; Miles (Eng) Geiler (Sov) afgebroken. In totaal 27 rijders uit tien landen nemen het komend weekeinde deel aan de strijd om het Eurpees schaatskampi- oenschap voor heren in Larvik. Neder- De met Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. „Als je nou zeker kon zijn van een degelijk stel knechten.Maar zo is het jammer genoeg niet. Criteriums weet je wel, daar zijn ze gek van. Maar met een zwaar internationaal programma Heb ik daar als ploeglei der niks aan”. van 1 in Libië talrijke waaronder ten in een seizoen. Noem dat maar niks. 4 R Z ia W1 blijfkosten. Dat zijn uitgaven die al tijd maar weer enorm stijgen. Mijn sponsor heeft een budget van 1,3 miljoen Nederlandse guldens. Dat be tekent dat onze renners gemiddeld honderdduizend gulden per man kos- De fans van Roda JC verklaren zich solidair met de supporters van PSV die vorige week te kennen gaven dat zij niet naar Den Haag zouden reizen uit angst gemolesteerd te worden. WIJK AAN ZEE De vierde ronde in de internationale damesgroep van het Hoogovensschaaktoernooi heeft een dui delijke scheiding tot stand gebracht tus sen kanshebsters en kanslozen. Het kwartet Alexandria-Hartston-Lazarevic- Vrokalova dat na drie speeldagen op kop ging won opnieuw en maakte daarmee het verschil met de andere speelsters nog groter. Vooral de Roemeense Poi- hroniade die het tegen Hartston niet kon redden werd het slachtoffer. Tot voor gisteren vormde zij voor het viertal nog een bedreiging. DAVOS (ANP) Tijdens trainings- wedstrijden van de Nederlandse schaats kernploeg, die gisteren in Davos werden gehouden en waaraan ook Zwitsers deel namen, heeft Jos Valentijn de 500 meter gewonnen in 39,4 seconden. Hans Helden werd tweede in 39,5 en Klaas Vriend derde in 39,7. Van Helden was de snelste op de 1000 meter: 1.18.4. De party Barczay-Sosonko had het volgende verloop: 1. e4 c5 2. Pf3 d6 3. d4 cd4: 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 g6 6. Le3 Lg7 7. f3 Pc6 8. Dd2 0-0 9. Lc4 Ld7 10. h4 h5 11. 0-0-0 Pe5 12. Lb3 Tc8 13. Lg5 Tc5 14. Kbl b5 15. Thel a5 16. f4 Pc4 17. Lc4: bc4: 18. e5 Db6 19. ef6: Tb8 20. Pdb5 ef6: 21. a4 Lb5: fg5: 22. Pb5: fg5: 23. fg5:Lb2: 24. Dd6: Tb5: 25. ab5: Db5 26. Dd7, wit geeft op. TJERK DE JONG Peter Post is zich bewust van het risico dat hij loopt met deze geringe bezetting. „Maar”, verdedigt hij zijn beslissing om na vier jaar lang met zeventien renners gewerkt te hebben er ineens vier minder te contracteren, „een ploeg als die van Merckx heeft er ongeveer even veel en Joop Zoete melk rijdt bij Mercier ook met onge veer hetzelfde aantal. Het kan chis”. rau, Haritz, De Gauwer en de nieu welingen Lubberding (onlangs uitge roepen tot renner van de toekomst), Bauwens (een 25-jarige Bel'g van wie een goede knecHtenrol wordt ver wacht) en de winnaar van de Milk Race Bill Nickson) zou Post nog wel eens in moeilijkheden kunnen bren gen bij de bezetting van de zwaarde re koersen. De stand is: 1. Sosonko 3,5 punten. 2. Geiler 2,5 en 1 afgebroken, 3. Kurajica en Böhm 2.5, 5.-7. Kavalek, Timman, Olafsson 2, 8. Miles 1-5 en 1 afgebroken, 9. Sigurjonsson 1,5; 10. Nikolac 1 en 1 afgebroken, 11. Ligterink 1, 12. Barczay 0,5. AMSTELVEEN Peter Post heeft zijn wielerploeg die van de Engel se sponsor TI-Raleigh gesaneerd. Hij draaide het aantal renners terug van zeventien naar dertien. Een aan tal waarover men kan denken wat men wil, maar: bij de start van het seizoen is het ongelukkig gelopen, want Gerben Karsten ligt in het zie kenhuis. Gebroken ribben, gebroken sleutelbeen en een lichte hersen schudding. In feite begint Peter Post dus met twaalf man aan de competi tie, het absolute minimum voor een internationaal georiënteerde ploeg. De veranderde ploegsamenstelling werkte een wijziging van het jaar programma in de hand. Om zijn ren ners niet over hun toeren te jagenn doet Post de Ronde van Spanje niet - en wordt er tussen de voorjaarswed- strijden meer rust genomen dan an ders („we laten een stel kleinere koersen vallen”), teneinde zo fit mo gelijk aan de start van de Tour de France te komen. „Want”, aldus Peter Post, „de Tour is ons hoofddoel”. derscheiding krijgt. Tweede was de Deen Bent Larsen en derde de Braziliaan Henrique Mecklng. De Nederlandse volleybalploeg (dames), die van 3 tot en met 11 april in Denemarken uitkomt in het toernooi om de Westeuropese beker voor landenploegen (de Springeup) is in groep 2 ingedeeld met Finland, Engeland en Israël. toch de grotere ervaring en slagvaardig heid doorslaggevend al had de Russin een tweede zitting nodig om de winst af te dwingen. Vokralova kwam vanuit een Hollandse verdediging van Hanneke van Parreren tot de betere stelling met een ver ópgerukte pion op e7. Ondersteund door het loperpaar dwong zij een beslis sing af in haar voordeel. Corry Vreeken kwam tegen de Bulgaarse Georgieva tot goed spel en haalde met een royale remise de hatelijke nul van het score bord. Veroczy toonde zich de sterkere tegen de Poolse Pytel. Beter spel leidde tot belangrijk materieel voordeel en daarmee tot winst van de partij. Het aantal van dertien (Kuiper, Knetemann, Karstens, Van den Hoek, Pronk, Pijnen, Piet van Katwijk, Thu- Russische schaker Anatoli Karpov is de wereldschaakoscar voor 1976 onder scheiden, aldus is gisteren In Barcelona be kendgemaakt. De oscar is een onderscheiding, die door de internationale bond van schaak journalisten wordt uitgeteikt. Aan de stemming hebben 82 journalisten uit 28 landen deelgenomen. Het is de vierde achtereenvolgende maal dat Karpov deze on lustige Joegoslaaf Nikolac wist in een Wat stug overkomende partij allengs het initiatief tot zich te trekken. In stevige tijdnood moest Olafsson alle zeilen bij- zetten om dreigend onheil te voorkomen. In de late avonduren verschafte hij zich tegenkansen waarop een grootscheepse afruil volgde. Het toen op het bord verschenen toreneindspel was glad remi se. In de meestergroep kwam de Rus Kupreichek weer alleen op kop, omdat hyzelf in gewonnen stelling de Joego slaaf Krnic de toegestane tijd zag over schrijden en zijn naaste rivalen Szmetan (Argentinië) en Jamieson (Australië) tot verdeling van het punt zag komen in hun onderlinge gevecht. In de zesde ron de komen donderdagmiddag tegen elkaar in de grootmeesterschap uit Böhm-Niko- lac. Timman-Kurajica, Ligterink-Olafs- son, Geller-Sosonko, Miles-Kavalek en Barczay-Sigurjonssen. De geschrokken juwelier trok een revolver en schoot Re Cecconi in de borst. De voetballer onderging in een ziekenhuis nog een spoedoperatie, maar overleed tijdens de ingreep. De 46-jarige juwelier is gearres teerd en beschuldigd van „onvrijwil lige doodslag”. Een jaar geleden werd de juwelier het slachtoffer van een echte overval. Daarbij liep de Romein' zware ver wondingen op. a De wedstrijd Birmingham City-Arsenal voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteravond in een gelijkspel geëindigd: 3-3. Everton speelde met 1-1, gelijk ih de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de leaguebeker tegen Bolton Wanderers. Nottingham Forest won op het veld van Aston Villa in de replay voor de derde ronde van het toernooi -om de F.A.- beker van Bristol Rovers met 6-0. Behalve Alexandria in haar partij met Erica Belle kwamen alle duels in eerste zitting tot een beslissing. Hartston had met een snelle dameuitval op Polihroni- ade’s koningsstelling kennelijk het voqi’- nemen te pogen een snelle beslissing af te dwingen. Beide speelsters rocheerden lang, maar toen de Roemeense even in de fout ging won de vroegere Tsjechi sche Malypetröva snel. In een Siciliaan verkreeg Lazarevic tegen Van der Gies sen het loperpaar. De Nederlandse bood lange tijd uitstekend tegenspel, wat trouwens ook gold voor Belle, die de Siciliaanse verdediging van Alexandria moest bestrijden. Uiteindelijk bleken (Ned) Bellen (Spanje) afg., (Pol) Witt (Ned) remise. Stand na 4 ronden: 1. Kupreichnik 3%, 2. Szmetan 3, 3. Jamieson 2%, 4/5 V.d. Sterren, Bellon 2 1, 6/7 Hartoch, Popov 2 8. V.d. Vliet 1V2 1, 9. •Krnic 1, 10/11 Witt, Christiansen 1, 12. Esion remise 1. - DAMESGROEP Vierde ronde: Vreeken (Ned) Geor gieva (Bul) remise, Veröczy (Hong) Pytel (Pol) 1-0, Polihroniade (Roe) Hartston (Eng) 0-1, Belle (Ned) A- lexandria (Su) afg., Lazarevic (Joeg) V.d. Giessen (Ned) 1-0, Vokralova (Tsj) Van Parreren (Ned) 1-0. „Wij kunnen niet langer de verant woording dragen voor de medereizigers ip de extra bus”, aldus bestuurslid Bak ker van de supportersvereniging Roda JC. „De vorige keer werd onze bus in Utrecht beveiligd door politie, maar des ondanks werden onze mensen van ach ter bekogeld. We hebben toen een om weg van acht kilometer moeten maken”, aldus de heer Bakker. Het bestuur van Roda JC is ingelicht door de supporters en heeft volledig begrip voor de situatie. Mede bepalend voor het veranderde standpunt van Peter Post (die con tractverlenging weigerde aan Jan van Katwijk, Cees van Dongen, Co Hoog- endoorn, Etienne van der Helst en Bob Carry) bijjken de financiën te zijn. meet af “aan het spel van Miles wat beter over. De Brit had kennelijk de nodige inspiratie opgedaan door zijn voortreffelijke remise in zijn lange duel met Böhm. Zijn voordeel groeide zoda nig uit dat hij bij het afbreken op een gunstig toreneindspel kon bogen met een pion meer. Toen nog een tweede soldaat sneuvelde leek Geiler verloren, maar eens temeer werd bewezen dat toren eindspelen tof de lastigste eindspelen van het schaken behoren. Miles bleef natuurlijk favoriet, maar ook toen in de late avonduren opnieuw werd afgebro ken waren de meningen nog verdeeld en wilde in de perskamer zelfs Olafsson zich bij een analyse niet vastleggen op een uitspraak. De afgebroken positie luidt: Miles (wit): koning d5, toren f3, pionnen a 5, c4 en d3; Geiler (zwart): koning c3, toren e8, pion d4. Zwart is aan zet. Bij al dit schaakgeweld aan de borden van Sosonko en Geiler kwamen de an dere partijen wat in de verdrukking. Dat was trouwens niet zo verwonderlijk, want er gebeurden nauwelijks opzienba rende dingen. Timman leek i n eerste instantie wel dreigende plannen te koes teren. maar Sigurjonsson gaf geen krimp en zorgde wel voor z oveel tegenwicht dat een remise het logisch slot werd. Remise werd het ook bij Böhm-Kurajica waar de partijen lange tijd symmetrisch verliepen. Het evenwicht werd niet ver stoord. Ligterink en Kavalek kwamen in de zoveelste Siciliaanse partij van dit toernooi ook al niet tot schokkende escapades en deelden de buit. De vecht- Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. WIJK AAN ZEE (ANP) De Brit Miles heeft woensdagmorgen na zeven en een half uur spelen in derde zitting de afgebroken party tegen de Rus Gei ler uil de vierde ronde gewonnen. De party vergde 65 zetten. De Nederlandse grootmeester Sosonko heeft thans de leiding met 3% punt ge volgd door Miles, Geiler, Kurajica en Böhm. die allen ZYi punt hebben. Voor de meestergroep werd uitge speeld de afgebroken partij Van der SterrenBeijon. De ontmoeting eindig de in remise. Beide Nederlanders heb ben lhans 2VS punt. De 39-jarige Franse autocoureur Pierre Thiercelin, die vorige week in een woestijn in Libië tijdens de railye Ivoorkust-Cote d'Azur een ongeluk heeft gehad, is gistermiddag in een ziekenhuis in een van de voorsteden van Parijs aan de gevolgen van het ongeval overleden. Thiercelin had in Libië talrijke verwonindgen opgelopen, waaronder een breuk in de wervelkolom. Jos Valentijn: 39.4 sec. op de 500 meter. land, de Sovjet Unie, Oost Duitsland, Zweden en Noorwegen zijn met vier rijders aanwezig, Zwitserland en Italië moeten het met één schaatser doen. Uit West Duitsland en Frankrijk zijn nog geen aanmeldingen binnengekomen. De deelnemerslijst ziet er als volgt uit: Noorwegen: Jan Egi 1 Storholt, Kay Arne Stenshj emmet, sten Stensen, Amund Sjoe- brend. Reserve- Terje Andersen. Nederland: Hans van Heldert, Piet Kleine, Klaas Vriend, Jan Derksen. Sovjet Unie: Serge Martsjoek, Vladimir Lo banov, Nikolai Koetsmenko, Valeri Atlaskin. Reserve: Viktor Ljoskin. Oost-Duitsland: Klaus Wunderlich, Man fred Winter, Andreas Ehrig, Uwe Sauertelg. Zweden: Ulf Berggren, Lennart Carlsson, Ulf Estrand, Bo Malmstroem. Reserve: Tho-' mas Holter. Finland: Pertti Nlittylae en Olavi Koeppae. Zwitserland: Franz Krlenbilhl en Walter Birk. Polen: Andrej Zawadski. Engeland: Geoff Sandys. Italië; Mauricio Marchetto. Stand na 4 ronden: 1/3 Lazarèvic, Vokralova, Hartston 3%, 4 Alexandria 2% 1, 5/6 Veröczy, Polihroniade 2, 7/8 V.d. Giessen, Georgieva 11'2. 9 Belle 1 I, 10 Pytel 1, 11/12 Van Parreren, Vreeken x/z. MEESTERGROEP Vierde ronde: Krnic (Joeg) Kuprei- chik (Su) 0-1, Szmetan (Arg) Jamie son (Aus) remise, v.d. Vliet (Ned) Esion (Zwe) afg., Hartoch (Ned) Christiansen (VS) remise» v.d. Sterren De eredivisieclub FC Amsterdam heeft gisteravond in Huizen een oefenwedstrijd te gen de zaterdag-eersteklasser Huizen met 6-1 gewonnen. Pijnen en Haritz zijn meer -baan- dan wegrenner, zodat de selectie in feite uit elf man bestaat. Nu Kar stens door zijn in de zesdaagse van Bremen opgelopen blessure in de eerste wedstrijden moet ontbreken resten er dus nog maar tien. Een voor een internationale ploeg grieze lig kleine équipe. Post: „De overal toenemende kos tenstijgingen voel je hard in een wielerploeg, waar niet alleen door de rennerscontracten veel geld mee ge moeid is, maar ook door het perso neel en materiaal, plus reis- en ver- ,,Neen hoor”, werpt Post tegen. „Natuurlijk liggen de ambities van Pijnen en Haritz vooral op de baan, maar wanneer het seizoen eenmaal op gang is kunnen ze in de wegwed strijden beslist worden ingezet. Bo vendien gelden voor de meeste belang rijke koersen ploegen van acht ren ners; ik zie me niet zo in de versuk keling. komen dat ik die niet heb. En ik heb me op het standpunt gesteld dat wanneer ik met een ploeg van tien moet komen en ik heb er maar acht, ik beter met die twee man minder kan gaan dan er het hele jaar twee op de loonlijst te houden die bij zo’n wedstrijd in de eerste étappe al uitvallen”. Toch is het opvallend dat Peter Post zo onverwacht rigoureus heeft ingegrepen. Toelichting van de aan zijn vierde seizoen als ploegleider be ginnende oud-wielervedette: „Weet je, ik had te veel zwakke elementen in mijn ploeg. Te veel knechten. Ik ben gaan inzien dat dat weinig zin heeft, een ploeg op die basis. Aan dat soort mindere coureurs heb je te weinig omdat ze veel te veel bezig zijn mét criteriums in plaats van het harde, zware werk waarmee ze echt wiel renner kunnen zijn. Kermiskoersen, daar zijn ze maf van. Geld verdienen, heet dat. Vergeet het maar. De grote poen haal je alleen via de grote wedstrijden en niet anders”./ De tijd van Vriend betekende een nieuw persoonlijk record. Bij de dames, waaraan geen Nederlandse meisjes deel namen, reed de Zwitserse Silvia Brunner op de 500 meter de snelste tijd, die ooit door een juniore is gemaakt: 43,8. Haar prestatie zal echter niet als wereldrecord worden erkend, omdat 'records voor ju nioren alleen tijdens officiële junioren wedstrijden kunnen worden gereden. De beste wereldtijd is daarom nog steeds in handen van Natalia Petroeseva uit de Sovjet Unie met 44.12. KERKRADE De supporters van Roda JC gaan zondag niet naar de wedstrijd FC Utrecht-Roda JC. De uit wedstrijd tegen FC Den Haag zal ook niet worden bezocht. (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE Sosonko is alleen heerser geworden in de grootmeester- groep van het Hoogovensschaaktoernooi Een prachtige zege op de Hongaar Barc lay vormde natuurlijk een belangrijke bijdrage, maar van even groot belang wordt het resultaat van de partij tussen Miles en Geller. De Rus, die tot gisteren met Sosonko als lijstaanvoerder optrad zag zijn partij tot tweemaal toe afgebro ken. De (voorzichtige) conclusie is dat Miles het ontstane toreneindspel zal winnen. De vierde ronde die gisteren in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee gespeeld had als grootste trekpleister in' eerste instantie het treffen Barczay Sosonko. Het werd hier de' Drakenvariant van de Siciliaanse partij waarvan Sosonko een kenner bij uitstek is. De Hongaar onder nam een actie op de koningsvleugel, die er dreigender uitzag dan in werkelijk heid bleek te zijn. Met een matdreiging langs de b-lijn aan de andere kant van het bord zorgde Sosonko ruimschoots voor voldoende tegenwicht. Het zware geschut, ondersteund door een op lange afstand afgestelde loper vormde ware kwelgeesten voor Barczay die bovendien een loper op g5 min of meer ingesloten zag. Tegen het actieve optreden v an Sosonko bleek de actie van Barczay steeds minder om het lijf te hebben. Het gevolg was een snelle beslissing in So- sonko’s voordeel. i Ondertussen zat Geiler al enige tijd met wat problemen opgescheept. In een soort omgekeerde Ben-Oni kwam van ROME (UPI) Een als een grap bedoelde opmerking heeft Luciano Re Cecconi, de middenvelder van de •Ita liaanse eerste divisie club Lazio uit Rome het leven gekost. De 28-jarige Re Cecconi kwam gisteren met twee vrienden de zaak van juwelier Bruno Tabacchin: in Rome binnen, waarbij een van het drietal bij wijze van grap zei: „Dit is een overval”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19