Opnieuw dreigt actie binnenschippers VIJF DODEN BIJ HEVIGE ON LUSTEN IchtuscoIIege splitst top HAVO en VWO 24 HOOGEVEEN VEILT Samenwerking Johan Cruijff en Van Zanten lettershop „Sovjet-Unie niet van plan eerste klap uit te delen” 1 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Halve tanker Ja Hl I >1 r 7L? Eerste ervaring Het woord is aan Vakbonden willen Vervoerders willen stappen ondernemen tegen nachtrijverbod AGENDA Inauguratie van Carter op NecL 2 Aantal pagina’s vandaag: Zwaar bewolkt gesprek met regering over sanering Enka 8 Breznjev: OPBERGSYSTEMEN Mi-auw! STROET-VIVO EXTRA 79 ct. 59 ct. Zie 4.75 WOENSDAG 19 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 65 pagina 7 1 Itr. fles Vivo sinas Rosé Rosanne 6 flessen Pakje Leeuwezégel margarine Koffer Radion van 4.95 voor spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex signs vinyl DINSDAG a s. E V D. KIJKDAGEN: zat. - zon. - maand volledige aank. vrijdag a.s. irmnnnnwwwmnrnfnfffnww ton een halve BW muider Courant Tacitus: gevaarlijkste de f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f 200,-) Losse nummers 65 ct. Abonnement - bij vooruitbetaling - Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, (Van onze sportredactie) fi Uitgaansverbod in Cairo in verband met voedselrellen (ADVERTENTIE) I WW (Zie verder pag. 5). 2 4 (ADVERTENTIE) 10,- Groentjes Gedampte Oude Gracht 97 -103 -106 tel 32 50 de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, dr. M. van Hulten, laten weten. 8, 11, 14 Bij de ongeregeldheden van gisteren zijn volgens Egyptische kranten vijf do den gevallen en werden meer dan 150 Zeven maanden geleden heeft de band tussen de voetbalster en Van Zanten, organisator van de toernooien Amsterdam 700 en 701, bijgedragen aan het vertrek van George Knobel als coach van het Nederlands elftal. 9 13 15 15 moeten, zo menen de schippers, worden gehalveerd. De vervoersorganisatie EVO, die met twee man zitting heeft in de commissie, gaat akkoord met het advies, maar wil daarbij aanpassing van de vrachtprijs. De Onafhankelijke Nederlandse Schip- De minister nam de vervoersorganisa tie de wind uit de zeilen door te verkla ren dat het, besluit van het Vlaardingse stadsbestuur juridisch mogelijk is. Mevrouw Vorrink trachtte de beroeps vervoerders gerust te stellen door erop te wijzen dat er ontheffingen zijn. Deze worden door de gemeente verleend als hèt gaat om bedienend en uitgaand ver keer van in de binnenstad en woonwij ken gesitueerde bedrijven en als de be drijfsvoering dat noodzakelijk maakt. De minister juichte het toe dat Vlaar- dingen als eerste gemeente door aanpas sing van de Algemene Politeverordening het voor bewoners storende vrachtver keer gedurende de nacht andere routes laat volgen. LANGE NIEUWSTRAAT 9 PEGASUSSTRAAT 56 1 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, IJMUIDEN-DRIEHUIS Het Ichtus coIIege dat binnen de gemeente Velsen een vestiging heeft in IJmuiden en Drie huis zal met ingang van het nieuwe leerjaar overgaan op een gewijzigde werkmethode voor de hoogste klassen. De lessen aan de HAVO- en VWO- afdeling werden sinds de fusie in 1971 na het derde leerjaar afwisselend gestart in IJmuiden en Driehuis. De vestiging van deze zogenoemde bovenbouw zal nu in beide plaatsen een gescheiden maar permanent karakter krijgen. nt jrropbsi AMSTERDAM. De al langer be staande s amenwerking tussen Johan Cruijff en Jack van Zanten, voorma lig begeleider van het Nederlands elf tal, heeft sinds kort een juridische vorm gekregen. De Staatscourant van gisteren vermeldde namelijk d e op richting van „Cruijff/ Van Zanten* Vastgoed B.V.”. Het kapitaal bedraagt drie miljoen gulden waarvan een- vijfde is geplaatst en gestort. De di rectie wordt gevoerd door „Jack van Zanten Vastgoed B.V. in Amsterdam De achtersteven van de maandag bij het eiland Midway in twééën gebroken Liberiaanse schip Irenes Challenger steekt boven de golven uit. Sinds het ongeluk worden drie van de 31 opva renden van het schip vermist. De ande ren zijn door een Japans schip gered. De Irenes Challenger heeft honderdduizend ton ruwe olie aan boord. Kunst Radio en tv Strips Beurs Economie Sport De Industriebond CNV, de Unie BLHP en de VHP-Akzo hebben reeds op 13 januari met de raad van bestuur van Akzo gesproken en willen nu voordat een tweede ontmoeting plaatsvindt, eerst een gesprek met de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economi sche Zaken). Verwachting van het KNMI tot donderdagavond 16 17 19, 21 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, CAIRO (UPI, Reuter, AFP) De Egyptische regering heeft vandaag voor Cairo en Alexandrië een uitgaansverbod afgekondigd dat geldt tot morgenochtend vijf uur. Bovendien hebben de autoriteiten de politie op gedragen onmiddellijk op demonstranten te schieten. Dit gebeurde op de tweede dag van ernstige ongeregeldheden in Cairo en Alexandrië waar fel geprotesteerd werd tegen prijsvrhogingen die de Egyptische regering heeft afgekondigd voor o.a. levensmiddelen, butagas en benzine. Net als gisteren hadden de betogingen in Cairo vanmorgen een massaal karak ter. In het centrum van de hoofdstad was het verkeer volkomen verlamd door het optreden van demonstranten die sys tematisch alle ruiten vernielden die niet afgedekt waren. Ordetroepen wierpen traangasgranaten en vuurden schoten af op de betogers die, stenen gooiend, pro beerden te voorkomen dat de oproerpoli tie oprukte. mensen gewond. Tot de doden behoren twee politiemannen, aldus het semi-offi- ciële dagblad El Achram. De autoriteiten geven marxisten en nasseristen de schuld van de ongeregeldheden. Dertien onafhankelijke leden van het parlement hébben een beroep gedaan op president Sadat om zijn grondwettelijke rechten uit te voeren en de prijzen te bevriezen in afwachting van studie van deze zaak door het parlement. Zij lever den kritiek op de regering omdat deze de n'ijsverhogingen niet tevoren aan het parlement had meegedeeld. De Egyptische regering heeft hieroo geantwoord dat zij bereid is de prijsver hogingen samen met het parlement op nieuw te bekijken. Inmiddels heeft de Egyptische rege ring opdracht gegeven de universiteiten *>n middelbare scholen voorlopig te slui ten. Gisteravond was de toestand met na me in Cairo zeer verward. Duizenden woedende arbeiders en studenten trok ken door het centrum van de stad. Zij verscheurden een groot portret van pre sident Sadat, vernielden auto’s en bussen on gooiden de ruiten van winkels in. Duizenden nolitiemannen die de wapen stok en traangasgranaten gebruikten, grepen voortdurend in om de onlusten de ergste sinds de voedselrellen in januari 1975 de baas te worden. De De berichten die daarover in het wes ten worden verspreid, zei Breznjev, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Hij verzekerde, dat zijn land „nooit het zwaard tegen andere naties zal ophef fen.” Breznjev sprak zich uit voor een zo spoedig mogelijke hervatting van de be sprekingen met Amerika over beperking van strategische bewapening en voor hef openen van overleg over verbetering van het non-proliferatieverdrag voor kern wapens. Over vermindering van de troe pensterkte en bewapening in Centraal Europa is de Sovje-Unie steeds bereid te praten. Maar het westen moet geen voorwaarden stellen wat betreft de toe passing van de bepalingen van Helsinki over de mensenrechten. betogers lieten zich niet onbetuigd en bekogelden de politie met stenen. ..Weg met Sadat” en ..Nasser, Nasser”, zo werd geroepen. (Wijlen president Nasser had tot zijn dood in 1970 de macht in Egypte.) Op een gegeven ogen blik viel de menigte de Amerikaanse universiteit in Cairo aan. Het merendeel van de ramen werd stukgegooid. Ook werden er gebouwen in brand gestoken. In Alexandrië werd gisteren ook be toogd. In deze stad vernielden de de monstranten ook trams en bussen en werden winkelruiteningeslagen. Woe dende betogers drongen de woning van de Egyptische vice-president Hosni Moe barak in Alexandrië binnen, namen ta pijten mee en staken die buiten in brand. De prijsverhogingen treffen vQoral de arme Egyptenaren die nauwelijks genoeg geld hebben om hun dagelijkse maaltij den te kunnen betalen. Rijst en suiker zijn sinds gisteren resoectievelijk 3.3 en 16 oe’-cent duurder. Andere ^’•jisverhogingen betreffen onder meer butagas (46 ne^ent dmirder) en s’,”ayetten (12 percent duurder). minister van Financiën, Salah Ha med. had verklaard dat de nriisverho- gingen bedoeld waren om ’t begrotings tekort van 1.3 miljard Egyptische pon den (ru!m vijf miljard gulden) op een totale begroting van 7 miljard pond (zo’n 28 miljard gulden) te verminderen. HILVERSUM (ANP) De NOS-tele- visie zal morgen in een extra aflevering van de rubriek Panoramiek de inaugu ratie van Jimmy Carter als president van de Verenigde Staten rechtstreeks uitzenden. Het programma, dat op Ne derland 2 wordt uitgezonden, begint om 18.00 uur en duurt drie kwartier. ROTTERDAM (ANP). De binnen schippers dreigen met harde acties als per 1 maart niet aan hun eis - verlaging van het aantal wettelijk voorgeschreven laad- en losdagen - wordt voldaan. Het is niet uitgesloten, dat opnieuw het mid del van landelijke blokkades zoals in augustus 1975 wordt gehanteerd. De schippersbonden bereiden thans hun ac ties voor. Zjj hebben dit in een brief aan Toen de kater Ton de keuken binnenging om wat melk te drinken, zat daar een muis zich tegoed te doen aan zijn schotel tje. Voordat de kat zich kon be zinnen, ging de muis tot de aan val over en beet een stukje uit Tons neus. De onthutste kater stoof in paniek de keuken uit en moest door een dierenarts be handeld worden. De muis is nog steeds voortvluchtig in de kleine plaats in het Britse graafschap Devon waar dit incident zich af speelde. Na de schippersblokkade anderhalf jaar gelden werd de commissie binnen vaart in gesteld om de economische positie van de particuliere binnenschip per te verbeteren. De schippers wonnen de strijd om het behoud van de evenre dige vrachtverdeling maar er moesten verbeteringen in worden aangebracht. Behalve de schippers zitten ook de regering en de verladers in de commis sie. die in oktober vorig jaar een advies uitbracht met betrekking tot het aantal te hanteren laad- en losdagen. Deze MOSKOU (UPI). In een toespraak in Tula, ten zuiden van Moskou, heeft partijsecretaris Leonid Breznjev gisteren tegengesproken dat de Sovjet-Unie in de bewapeningswedloop vooraan loopt om straks de eerste klap te kunnen uitdelen. en commissaris H. J. Cruijff in Bar celona”. Het nieuwe bedrijf houdt zich bezig met de exploitatie van onroerend goed. De EVO wil desondanks trachten door middel van een proefproces óf een be roep op de Raad van State de maatregel ongedaan te maken. De vervoerders vre zen namelijk dat het initiatief van Vlaardingen elders in het land navolging zal krijgen, hetgeen het vrachtvervoer ernstig zou kunnen schaden. - -.:V’ Cruijff had Knobel zover gekregen dat deze bij het KNVB-bestuur ging pleiten voor de terugkeer van Van Zanten als elftal-leider. Knobel dreigde zelfs met ontslag, een verzoek dat werd ingewilligd, nog voor het E.K. in Joegoslavië was begonnen. persorganisatie (ONS) en de Federatie van Schippersbonden willen handhaving van het algemeen geldende tarief. Staatssecretaris Van Hulten heeft de Federatie van Schippersbonden en de ONS laten weten achter het advies te staan. Hij zal de verladers er nu van moeten overtuigen, dat het advies moet worden opgevolgd. Zwaar bewolkt en nu en dan wat sneeuw of regen en mogelijk ijzel. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuid. Minimum temperaturen om het vriespunt, maxima van 0 graden in het noordoosten tot plus 4 graden in het zuidwesten van het land. UTRECHT. De vakbonden hebben Enka Glanzstoff om uitstel gevraagd van het voor 20 januari vastgestelde gesprek over de saneringsmaatregelen van het bedrijf. Vleiers zijn vijanden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.:. 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Maandagavond en dinsdagavond heb ben de ouders van de beide scholen zich uitgesproken voor de wijziging. Aanvan kelijk waren er nogal wat bezwaren en kritische opmerkingen. Men vreesde on dermeer dat de voorgestelde permanente scheiding remmend zou werken op de fusiegedachte. Daarbij heeft de samen smelting van de rooms-katholieke en protestants-christelijke gedachte een be langrijke rol gespeeld. De eerste drie leerjaren blijven zowel voor HAVO als VWO in beide lokaties gehandhaafd. VLAARDINGEN (ANP) De EVO (vervoerdersorganisatie) wil gerechtelijke stappen ondernemen tegen het nachte lijk rijverbod dat sinds gisteren in Vlaardingen geldt. Minister Vorrink heeft dit rijverbod gisteren officieel van kracht laten wor den door een speciaal verkeersbord te plaatsen. Morgen, 20 januari, heeft Amerika een nieuwe president: Jimmy Carter, demo cratisch kandidaat die de zittende presi dent Ford met gemak uit het zadel wipte, mede omdat de republikeinse par tij met haar Nixori-schandaal een ern stige handicap had opgelopen. Voor Jimmy Carter is nu het uur van de waarheid aangebroken, want hij kan nog slechts bogen op een weelderige hoeveelheid beloften en een van de breedste glimlachen van de V.S. Men heeft hem al voorspeld dat die glimlach hem snel zal vergaan, zodra hij aan zijn dagelijkse werkzaamheden zou beginnen. En. inderdaad, vandaag is de glimlach al grotendeels verdwenen ten gevolge van een bittere teleurstelling, die hem door geheime krachten achter de schermen van de Amerikaanse poli tiek bereid is. Een deskundig opgezette roddelcampagne beroofde hem van een medewerker van wie hij grote verwach tingen had: Theo Sorensen, kandidaat voor het directeurschap van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst. Sorensen ruimde het veld om Carter een afwijzend stemmingsresultaat in de Senaat te besparen, dat zich duidelijk aftekende naarmate de lasterhetze tegen Sorensen zich in het Congres verspreid de. Zo heeft Carter al vóór zijn ambts aanvaarding kennis gemaakt met mach ten die het ogenschijnlijk zo democra tisch werkende politieke apparaat van de V.S. ongezien beïnvloeden. Het feit dat Carter een man als So rensen op de lijst van voordrachten had geplaatst voor de hoogste positie in de CIA betekende, dat hij vast van plan was de praktijken van deze dienst weg te buigen van de politieke machtspositie waarvan hij het middelpunt ging wor den. Sorensen was geen politicus, geen deskundige op het gebied van de buiten landse politiek en geen ijzervreter. Hij stond bekend om zijn vrijzinnige denk beelden, hij was anti-militaristisch van opvatting en in geen enkel opzicht het voorbeeld van een „meester-spion”, een „Big Brother” of een samenzweerder. In feite was hij ook niet uiterst deskundig op het gebied van CIA-werkzaamheden, wat voor Carter wellicht des te aantrek kelijker was omdat hij als president niet aan de leiband wilde lopen van een man die de controleerbaarheid van de CIA zou kunnen verhinderen doordat hij al les zelf veel beter wist. De eerste botsing tussen de „verse” bestormer van het Witte Huis en de gevestigde machten heeft Carter al met een in het stof doen bijten. Men zegt dat hij een uiterst intelligent en integer man is, ofschoon de neiging bestaat daaraan altijd al meteen te twijfelen door het blote feit dat hij zo’n post begeert; maar als hij dat inderdaad is, zal deze eerste ervaring hem al onmid dellijk een stuk wijzer hebben gemaakt. Ofschoon nien zich langzamerhand niet meer kan voorstellen dat nog één Amerikaan er aan twijfelt, dat de poli tieke dienst in zijn land wordt uitge maakt door niet-gekozen machten. In „De Gouden Wieken” in Schevingen zijn gisteren kostbare post zegels geveild. Op de foto toont de heer Lichten- daal een blokje Nederlandse zegels van vijf tien cent, dat naar schatting een halve ton waard is.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1