BIJ KAMER VERKIEZINGEN Grote partijen over belastingontduiking: Ir zijn veel te tijdrovend Drees kritiseert Kamerleden willen gesprek porno-film het xx/eerj verhoging maximum-snelheid wet politieke pensioenen en dan dit nog Westerterp voelt niets voor I CDA KRIJGT LIJST ÉÉN I g „Onderzoeken naar fraude 1 i w c Actie procureurs-generaal een miljoen gulden aan prijzen Minister niet tevreden over verkeersveiligheid De lichtgewicht Singer Starlet 1977 2 BINNEN- EN BUITENLAND JANUARI 1 9 WOENSDAG X» o o o Verbeurd verklaard Jacht-vos In vlammen opgegaan Minder personeel wereldgezondheidsorganisatie Jersey I en vo At Za Eu .r Politieman gewond Dienstweigeraars DEN HAAG (ANP). De grootste drie partijen in de Tweede Kamer, PvdA, KVP en VVD, vinden dat de onderzoeken naar belas tingfraude wel erg lang gaan duren. Tijdens het debat over de begroting van Financiën zei de socialist Rienks gisteren dat de fraude onderzoeken nog geruime tijd in beslag zullen nemen en dat de vertaling in wetsontwerpen ook nog jaren zal vergen. Hit in China Markerwaard c iSS (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat voelt er niets voor de maximumsnelheid op autosnelwegen te verho gen. Volgens hem is de door de 100-kilometer-grens het aantal dodelijke ongelukken op autosnelwegen aanzienlijk verminderd. Bovendien is de lagere maximumsnelheid bevorderlijk voor de door stroming van het verkeer. Meesterspion Laatste vliegtuig Koffiedieven Vermoord Burgemeester Assen ss‘ F I g I *J«’ 9 Vooruitzichten voor vrijdag: Plaatselijk wat regen. Iets minder koud. WEERRAPPORTEN MINISTER WESTERTERP I: I i ■i De bewindsman zei zich zorgen te maken over de continuïteit in de Neder- Minister Duisenberg met zijn staatssecretaris Van Rooyen in gesprek tijdens de behandeling van de begroting van Financiën in de Tweede Kamer. i i i (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dr. W. Drees, fractielei der van DS’70, is niet tevreden over de nieuwe wet op de politieke pensioenen, die de regering maandag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Volgens Drees gaat de wet, die een afzwakking beoogt van de huidige „riante” pensioenopbouw voor politici, niet ver genoeg. Drees had in zijn vorig jaar ingediend initiatiefwetsontwerp bepleit om de pensi oenopbouw voor politici terug te brengen tot 1,75 percent, vanaf 1 januari 1974. Voor de periode daarvoor zou het percen tage op 3,5 percent gesteld moeten wor den. Volgens Drees betekent het rege ringsvoorstel dat de huidige bewindslie den nog profitéren van de oude vijf per cent, wat naast hun normale salaris neer komt op een extra inkomen van enkele tonnen, zo meent Drees. zw.bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew 1. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. geh. bew regen zw. bew. zw. bew geh. bew mist geh. bew. onbew sneeuw sneeuw zwbew. sneeuw zw. bew onbew regen geh. bew mist motregen onbew. zw. bew geh. bew geh bew. motregen onbew onbew sneeuw mist geh. bew regen regen onbew l.bew. h bew zw bew 12 1 6 2 0 0 6 5 1 18 14 2 3 2 0 2 0 2 2 2 1 4 13 7 0 0 0 o o o o o o o 1 0.6 0 2 0 0 0 0.1 0.5 0 0.2 0 0 0.1 1 o o moet de regering overwegen fiscale frau degevallen, die niet tot openbare recht spraak leiden maar ambtelijk worden afgedaan, op zekere wijze openbaar te maken. Rienks ziet daarin een geweldig preventief wapen. In dit verband hekelde hij de ongekende mogelijkheden tot belastingontwijking die de mazen in de wetgeving bieden. Aftrekposten zouden kritischer bekeken moeten worden in hun wetgevingsaspect, evenals de bijzondere tariefsbepalingen. Waarom niet eens een studie naar de systematische afschaffing van aftrekpos ten om de ongunstige effecten geheel te vermijden. Nog steeds is niets vernomen over de vaartuigenbelasting. De PvdA staat niet te trappelen om nieuwe belastingen, maar het maatschappelijk gebeuren moet wel gevolgd worden. Snelgroeiende aantallen plezierboten, caravans en andere ruimte- verslindende zaken stellen de maatschap pij voor grote problemen en collectieve lasten. De minister was overigens niet hele maal tevreden over de verkeersveiligheid. Het aantal slachtoffers neemt weer toe. „Wij hebben diverse goedkope voorzienin gen getroffen, die de veiligheid zullen ver hogen. Maar op lange termijn zullen grote infrastructurele maatregelen nodig zijn. Er zullen, nieuwe, realistische program ma’s ontworpen moeten worden”. Minister Westerterp haalde het voor beeld aan van België, waar de maximum snelheid ook tot 120 werd opgetrokken en het aantal dodelijke verkeersongevallen meteen weer begon toe te nemen. probleem voor, dat diverse fracties over hetzelfde aantal zetels beschikken. Op ini tiatief van de PPR hebben de kleine par tijen daarom gisteren de koppen bij elkaar gestoken om nu al afspraken over de lijstnummers te maken. Wachten tot de stemming begin april plaatsvindt is niet Namens het CDA zei de KVP’er Noten boom dat hef, fraude-onderzoek niet nog verder versnipperd mag worden. Eerder zal het geconcentreerd moeten worden, het gaat om belastingfraude. Joekes en Notenboom stelden nog de ombuigingen van de stijging van de over heidsuitgaven aan de orde. Vogens de WD’er is de regering er niet in geslaagd het 1-percentsbeleid voor de jaren na 1977 in te vullen. Een afgang, vond hij, maar in wezen niet erg, omdat het er steeds meer naar uitziet dat er juist in die jaren en daarna een duidelijk ander beleid zal wor den gevoerd. DEN HAAG (ANP). Drie PvdA-Kamerleden willen minister Van Agt (Justitie) en staatssecretaris Meijer (CRM) aan de tand voelen over de actie, die de procureurs generaal voorstaan tegen de vertoning van pornofilms in grote bioscopen. De heren Voogd, Kosto en mevr. Haas-Berger hebben aan de voorzitters van de Kamercommis sies voor Justitie en voor CRM gevraagd de bewindslieden voor mondeling overleg uit te nodigen. PPR en CPN hebben nu afgesproken dat de PPR lijst 4 krijgt en de CPN lijst 5. Dit omdat de PPR bij de vorige verkie- goed mogelijk, omdat het verkiezirigsma- teriaal, inclusief lijstnummers, al in een vroeg stadium gedrukt moet worden. Notenboom vroeg naar minister Dui senbergs bereidheid om met de Sociaal- Economische Raad in overleg te treden over de studie omtrent mogelijkheden en voorwaarden voor het stijgingspercenta- ge vap de collectieve lasten in de toe komst, overeenkomstig de door Noten boom ingediende motie. Serieuze uitvoe ring van die motie is erg belangrijk, zo zei hij. zingen, in 1972, meer stemmen kreeg dan de CPN. Een zelfde principe-afspraak is gemaakt tussen D’66 en DS’70 (resp. 6 en 7), BP-SGP (resp. 8 en 9) en GPV-PSP (resp. 10 en 11). De eenmansfractie van de RKPN krijgt lijst 12. Als het afgescheiden D’66-lid Nooteboom zelfstandig of met een nieuwe politieke groepering besluit aan de verkie zingen mee te doen, krijgt hij lijst nummer 13. De afgescheide CHU’er Huijsen zal waarschijnlijk niet apart aan de verkie zingen deelnemen. De volgorde van de overige partijen, die op dit moment nog geen zitting hebben in de Tweede Kamer, zal bij loting worden vastgesteld. punt. Het wachten is op het advies van de Rijksplanologische commissie. De rechtbank te Den Haag heeft giste ren de banden en de verbrede wielen van een tot „buggy” verbouwde Volkswagen verbeurd verklaard en de eigenaar ver oordeeld tot een boete van negentig gul den. De eigenaar, een 44-jarige Amster dammer, had met de verbouwde auto een ongeluk veroorzaakt op rijksweg 4 bij Leidschendam, doordat hij door de rem men trapte. Onderzoek wees uit dat er een gat in de remleiding was gesleten omdat de velgen van het voertuig waren ver breed. De rechtbank in Den Haag heeft giste ren de eigenaars van een speciaal voor de jacht op konijnen afgerichte vos in hoger beroep veroordeeld tot een boete van tweemaal honderd gulden voor het zich bevinden op openbaar terrein. Het vonnis was gelijk aan dat van de kantonrechter. De eigenaars, vader en zoon, werden in de zomer van 1974 op heterdaad betrapt toen zij hun vos ophitsten de jacht op konijnen te openen. In Noordwolde in Friesland is gister ochtend een lakspuiterij in vlammen opgegaan. Volgens de politie is het vuur begonnen doordat een gelakte plaat tegen een kachel is gevallen. Twee brandweer ploegen moeste met groot materieel uitrukken om het in lichterlaaie staande pand te blussen. De PPR krijgt lijst 4 en de CPN lijst 5. Daarna volgen D’66 (6), DS’70 (7), Boeren partij (8), SGP (9), GPV (10), PSP (11) en RKPN (12). De verdeling van de lijstnum mers hangt samen met de grootte van de fracties in de Tweede Kamer. Over de verdeling moet de Kamer uiterlijk de Weer in binnen- en buitenland -2 -3 -2 -2 -2 -3 -5 -0 4 -1 5 -2 -3 .-6 -1 -5 -2 -« -17 -2 -11 -11 -2 -S -12 -0 -13 6 -7 3 -1 0 -2 -14 -8 13 2 14 0 0 6 0 0 1 0.6 0 0.1 PPR-Kamerlid Jansen wees er op dat het eiland Jersey op het ogenblik erg in trek schijnt te zijn voor het vestigen van beleggingsmaatschappijen, waarin grote inkomensbestanddelen belegd kunnen worden. De inkomsten uit deze beleggin gen zijn dan nagenoeg belastingvrij. 3 4 1 9 16 11 -3 7 3 4 9 9 -ï -1 -3 20 6 21 De kleine kompacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greepHij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n kompacte lichtgewicht. Winkelwaarde f 649,-. En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor f 399, -. A Un bes sie Toi de< (qu uit de EE 1 wo na iijl de de ma vei Br; Cr ges Ru bir qu ozo ozo ozo ozo zo ozo <ozo ozo ozo o z nnw w.st. verand. wnw ozo ono w.st. ozo w no no w.st. ozo o w.st. w.st. w.st zzo n wnw ozo w.st. w nw ozo w zzo nno w.st. w zw w.st. li ei v: Ie v o: si g h Ii Vi s< zi d d d a I «iw Hij verwachtte wel dat de regering nog een positieve beslissing kan nemen over de vaste oeververbinding over de Wester- schelde. Op zeer korte termijn zal het meest wenselijke tracé worden vastge steld. De aanleg zal zeven jaar in plaats van de aanvankelijk aangekoridigde vijf jaar moeten gaan duren. Minister Westerterp maakte nog eens duidelijk dat hij alleen als bewindsman op deze post wil terugkeren als hij genoeg financiële armslag krijgt. „Los van per soonlijke motieven spelen ook politieke een rol bij de vraag of ik wel sta te trappelen. Er kunnen zich omstandighe den voordien die maken dat het voor mij minder aantrekkelijk wordt”. Een Rotterdamse politieman is licht gewond geraakt bij een poging vier jon gens aan te houden die een telefooncel hadden vernield. De politieman en een collega vonden de jongens in een snack bar. Daar begon een vechtpartij. De daders zijn aangehouden. „Wij vinden dergelijke termijnen veel te lang”, aldus Rienks. Naar zijn mening ming betuigd met de voorgenomen actie van de procureurs-generaal. WD-fractieleider Wiegel wil bij het overleg met de bewindslieden ook de motie van hem betrekken over de film keuring, die de Kamer heeft aanvaard. In die motie werd de regering verzocht op korte termijn aan de Kamer mee te delen of het artikel 240 moet worden herzien en zo ja, of zij dan spoedig hiertoe een wets voorstel wil indienen. De motie consta teerde dat in artikel 240 wordt gesproken over geschriften, afbeeldingen en voor werpen, die aanstotelijk zijn voor de eer baarheid en niet over geschriften, afbeel dingen en voorwerpen met een geweldda dig, sadistisch of pornografisch karakter, welke maatschappelijk schadelijker kun nen zijn. Het artikel 240 is verouderd en voor velerlei uitleg vatbaar, aldus Wiegel in zijn motie. Hij wil weten wat de rege ring met zijn motie heeft gedaan. Ten slotte hield hij de Eerste Kamer voor dat de aanleg van de Almere- spoorlijn, die Amsterdam, via Almere met Lelystad gaat verbinden, negen jaar zal gaan duren. Omstreeks 1985 moet deze lijn in gebruik worden genomen. Er wordt nog studie verricht naar de mogelijkheid aftakkingen naar Utrecht en Amersfoort aan te brengen. Het aantal Zuidafrikaanse dienstweige raars in Nederland stijgt. Het zijn er nu enkele tientallen. Het ministerie van Justi tie in Den Haag behandelt momenteel vier aanvragen van Zuidafrikanen óm als vluchteling te worden erkend. Eén dienst weigeraar is hier inmiddels „op humani taire gronden” voorlopig toegelaten. In dat debat is ook het hanteren van artikel 240 van het Wetboek van Straf recht, waarop de procureurs-generaal hun actie thans baseren, op ondubbelzin nige wijze aan de orde geweest, zo motive ren de PvdA’ers hun verzoek om de bewindslieden uit te nodigen. Minister Van Agt heeft zoals bekend ?ijn instem- De regering stelt voor om de pensioen opbouw voor politici terug te brengen van vijf percent tot 1,75 percent per jaar. Gedurende de eerste Vier jaar van iemands politieke loopbaan wordt een opbouw van 3,5 percent voorgesteld. Ook wil de regering geen terugwerkende kracht voor een nieuwe regeling. De heer Voogd en mevr. Haas-Berger zijn de initiatiefnemers geweest van de filmkeuringswet, die door de beide Kamers werd aanvaard en inmiddels wet is geworden. Eén van de kernvragen die het debat, over die wet heeft beheerst, was uiteraard niet de wenselijkheid van. de vertoning van pornofilms, maar wel .de vraag of v.olwassen burgers in de beleving van hun verantwoordelijkheid door ande ren moeten worden beperkt, aldus de soci alisten. I Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locama 1 xinden Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New Vork Tel Aviv Tunis De nieuwste hitsingle in China heet: „Laten we de Bende van Vier van Wang, Tsjang, Tsjiang en Yao verfoeien”. Dit liedje maakt deel uit van de campagne tegen Mao’s weduwe en haar aanhangers. Andere hits in China zijn momenteel: Voorzitter Hoea Koeo-feng leeft mee met de arme boeren en de arme burgers” en „Voorzitter Hoea, de strijders van land macht, marine en luchtmacht groeten u”. Aantal uren zon: o tot 4; minimum tempera tuur omstreeks 1 graad; maximum temperatuur omstreeks 5 graden, kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 80 percent, kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. ring geen beslissing meer zal nemen over de inpoldering van de Markerwaard, ofschoon hij erkende dat een spoedige beslissing nodig is. Er is, zo zei hij, momenteel ook nog geen regeringsstand- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het CDA zal bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen van 25 mei uitkomen met lijst 1. De PvdA krijgt lijst 2, de VVD lijst 3. De kleinere partijen hebben gisteren een onderling akkoord bereikt over de verdeling van de rest van de lijstnummers. landse wegenbouw. Hij sprak van onaan vaardbare congesties (verstoppingen). Toch zal, aldus Westerterp, op bepaalde plaatsen een zekere congestie aanvaard moeten worden. Zowel WD-woordvoerder Schlinge- mann als zijn CDA-collega Rijnders vroeg aandacht voor de problemen van het openbaar vervoer. Schlingemann had kri tiek op de grote nadruk (vooral wat geld betreft) die op het openbaar vervoer wordt gelegd. Terwijl het particuliere aut overkeer (met veel meer reizigerskilome ters) mét kleine belemmeringen wordt teruggedrukt, wat toch niet lukt”. De heer Rijnders daarentegen kritiseerde de maatregel van de minister, waarbij een aantöl openbaar vervoersvoorzieningen wordt teruggedraaid. „Die hebben een negatieve spiraalwerking, wat een afbraak van deze vervoerssoort bete kent”. Minister Westerterp zei dat het bevordéren van het gebruik van het open baar vervoer niet synoniem is met het krampachtig bevriezen van de bestaande situatie, en dat maatregelen nodig zijn De minister deelde mee dat deze rege- Ji St W tweede dinsdag van april beslissen. Omdat de drie christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU op het ogenblik samen de meeste zetels hebben, krijgt het CDA lijst 1, gevolgd door PvdA en VVD. Bij de kleinere partijen doet zich het De bewindsman zei dit gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. De VVD-senator Schlinge mann had gevraagd om optrekking van de maximumsnelheid tot 120 kilometer per uur, omdat die grens meer in overeen stemming zou zijn met het feitelijke ver keersgedrag van de meeste automobilis ten. „Waarom regels handhaven waaraan de meerderheid zich toch niet houdt?”, zo vroeg de WD’er zich af. Joekes (WD) meende dat de regering in haar belastingbeleid ook signalen als de omvang van de belastingfraude meer in aanmerking moet nemen. Er zijn nu vier wetenschappelijke onderzoeken aan de gang naar de achtergronden van belas tingfraude. Joekes vroeg zich af of dit niet wat te veel van het goede is. Eén gedegen onderzoek en verscherping van de contro le lijken meer zinvol en rendabel. Ook dit Kamerlid vindt dat het onderzoek wel erg lang gaat duren. Hij doelde daarmee op eerdere uitlatin gen van hem dat hij wanneer men hem terug wil hebben wel genoeg geld tot zijn beschikking moet kunnen hebben om zijn verkeers- en veiligheidsbeleid te kun nen uitvoeren. De wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève gaat reorganiseren en zal over vier jaar 363 vaste medewerkers minder nodig hebben. Momenteel heeft de organisatie 3303 mem personeel in dienst. Het bespaarde geld - een bedrag van bijna 13 miljoen gulden - zsd worden besteed in de armste ontwikkelingslanden. Een Arabische schaapherder die over ging tot het joodse geloof en één van Israels meesterspionnen werd, is vorige week in Tel Aviv aan een hartverlamming overleden. Het was de 53-jarige Sjlomo Amir, geboren als Achmed Abdoella Zoet. Hoewel de Israëlische regering geen com mentaar heeft willen geven, moet Amir een van Israels meest succesvolle agenten in de Arabische wereld zijn geweest. Hij ageerde vooral tegen Jordanië, waar hij eens ter dood werd veroordeeld. Als Amirs levensgeschiedenis ooit wordt opgetekend, komt er een ongeëvenaard spionageverhaal uit de bus, aldus het dag blad Jerusalem Post. Air Siam, de in moeilijkheden verkeren de particuliere luchtvaartmaatschappij van Thailand, heeft haar laatste vliegtuig verloren en wacht nu haar definitieve lot (waarschijnlijk liquidatie) af. De KLM, waarvan Air Siam haar laatste resterende Boeing 747 in bruikleen had, laadde begin deze week op Bangkoks luchthaven reserve-onderdelen en apparatuur in en vervolgens kon de Boeing opstijgen. Het desbetreffende contract tussen KLM en Air Siam is verbroken omdat de Thaise maatschappij haar maandelijkse betalin gen niet is nagekomen. Het koffieprijspeil is op het ogenblik zo hoog dat het voor dieven in Maleisië uiterst aantrekkelijk is om de plantages in te trekken jen ’s nachts de planten kaal te plukken. Er wordt in dit Aziatische land vooral koffie geteeld - en nu ook gestolen - in de streek van Banting. (50 km ten westen van Koeala Loempoer). Een vooraanstaand vakbondsman in Canada, Charles Brooks van de vakbond voor de automobielindustrie, is in de plaats Windsor doodgeschoten. De inmid dels gearresteerde moordenaar had Brooks gedood omdat hij het oneens was over de wijze waarop de vakbondsman zijn belangen had behartigd Het schijnt dat grote bankinstellingen en belastingadviesbureau’s zich hier zeer voor inzetten. Zelfs zou een van onze grote banken op Jersey juist hiervoor een filiaal gevestigd hebben. Wellicht zou hier met exportvergunningen of met een kapitaal- expprtbelasting gewerkt worden, zo opperde Jansen. (ADVERTENTIE) Mr. J. Masman is geïnstalleerd als bur gemeester van Assen. Vroeger was hij lid van de Tweede Kamer (PvdA). In zijn eerste rede zei hij niet erg te hechten aan de term burgemeester. Hij wil meer „stadsvoorzitter” zijn. DONDERDAG 20 JANUARI Zon- en maanstanden zon op 8.37 uur onder 17.06 uur Maan op 8.31 uur onder 18.36 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 4.05 uur en 16.17 uur Laagwater 12.14 uur £5 ■O -r a o .a - o M •Q 0)

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2