Intern beleid verkeert nog in impasse EEG-LANDEN LEGGEN VISSERIJ OOSTBLOKLANDEN AAN BANDEN Jimmy Carter verhuist Ivor Richard praat weer met Vorster achtergrond Ji I —J I Joegoslavische premier om het leven gekomen w W Guatemala „doelwit” Amnesty International Sovjet-Unie laat dissident vrij Snedig f Adreswijziging 3 I 9 WOENSDAG JANUARI 19 7 7 BINNEN- EN BUITENLAND 2 H )ion Jit'S jven sen an ars ina tuig eren- appij «tuig ve lot KLM, rende begin raven in en r. Het M en 'haise ■talin- d •d oord (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. De negen EEG-landen gaan de Sovjet-Unie, de DDR en Polen „voorschrijven” hoeveel vissersschepen uit deze drie landen voorlopig in de 200-mijlszones van de Negen op de Noordzee en de Atlantische Oceaan mogen vissen. De ministers van Buitenlandse Zaken kwamen dit gisteren overeen. Met de regeling van het interne Europese visserijbeleid kwamen de Negen geen stap verder. Ónmogelijk 4-1 (/Guatemala India vermoedelijk in trijfël door Nico Scheepmaker 6 I I politieke L DJEMAL BIJEDIC Staten, heeft het op het ogenblik bijzonder druk met de verhuizing van Plains naar I (Door Bert Brevoord) 'I79( iüATEMALA MOSKOU (Reuter) Kronid Lioe- barski, een wetenschapsbeoefenaar in Moskou die in 1972 heeft terechtge staan wegens agitatie tegen de staat, is gisteren uit de gevangenis ontslagen, na een straf van vijf jaar te hebben uitgezeten. Dit hebben dissidenten kringen in de Russische hoofdstad gis teren meegedeeld. Hij verkeert daarmee in dezelfde positie als Solzjenitsin, zoals hij van de Zwit serse president hoorde, toen deze hem ontving. Ook Solzjenitsin werd de USSR uitgezet, maar eveneens met een vijf jaar geldend paspoort (behalve visa hebben ook paspoorten in de Sovjet-Unie een variabele lengte). Bij wijze van grapje veronderstelde Boekovski, dat hij een paspoort voor de duur van vijf jaar had gekregen omdat hij ook nog vijf jaar verbanning te goed had. Boekovski heeft, net als Solzjenitsin, zijn Russische paspoort aan de Zwitserse regering in bewaring gegeven (het blijft altijd opvraagbaar) en daarvoor een Zwit sers paspoort in de plaats gekregen, zodat er geen reisproblemen zijn. Technisch gesproken verkeert Boekovski nu in dezelfde positie als een Russische onder daan die-werkzaam is op een ambassade in het buitenland: hij kan de Russische autoriteiten nog altijd als landgenoot aan spreken. Wat dit voor praktische voorde len heeft weet hij nog niet, maar als eerste test wou hij de directie van de Vladimir- gevangenis een adreswijziging sturen, met het verzoek zijn nog lopende abonne menten op kranten en tijdschriften voort aan door te sturen naar zijn nieuwe adres in Zwitserland Een ander voorbeeld van de stuurloos heid van de Russische autoriteiten is, dat de plaatsvervanger van KGB-chef Andro pov, die Boekovski iri het militaire vlieg tuig naar Zwitserland begeleidde, hem weliswaar bij het passeren van de Russi sche grens plechtig mededeelde dat hij uitgewezen was met behoud van zijn pas poort, maar toen geen antwoord kon geven op de vraag hoe het dan zat met het restant van zijn straftijd. Was die verval len verklaard of alleen maar opgeschort? In theorie zou hij als Russisch burger met paspoort, morgen naar de USSR kunnen terugreizen, maar hoe wordt hij dan ont vangen? Als vrij man, als „ontsnapte” die daarvoor opnieuw terecht moet staan, of gewoon als iemand die de rest van zijn straftijd komt uitzitten? Zijn begeleider had er geen idee van. Hij had zich trou wens ook al naar de cabine van het vlieg tuig moeten reppen om contact op te nemen met Moskou over Boekovski’s vraag, of diens handboeien nu af moch ten, nu de Russische grens gepasseerd was? De KGB-er kwam terug met de verheugende mededeling dat dit mocht, mits Boekovski beloofde zich de rest van de vliegreis behoorlijk te gedragen Wie echter het betreffende nummer van de NRC opzocht, trof het stuk van Maar ten ’t Hart er niet in aan en de redactie van de NRC schijnt dan ook menig telefoontje te hebben ontvangen met de vraag waar om ’t Harts artikel niet in de editie van de klager was opgenomen. Het antwoord daarop is heel simpel. Henk Spaan en Jan Eter hebben in onderling overleg een arti kel van Maarten ’t Hart uit het niets gecreëerd, samen enkele „citaten” opge steld. en daarna ledei op hun eigen wijze een „aanval” op ’t Hart en zijn artikel gelanceerd Het enige snedige antwoord dat Maarten ’t Hart nu nog rest is, om dat nooit geschreven artikel aan de hand van de dooi Etei en Spaan aangedragen „cita ten alsnog te schrijven lik zo deisië ges in aal te land ;olen - n ten satie ■n en "kers ‘ft de enst. bijna ed in bur- j lid zijn aan leer Ook toen kwamen er geen reacties, maar met name Russische trawlers blij ven actief in de Europese viswateren. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Crosland: „Er zijn er meer dan vijftig gesignaleerd. Voor één vissoort hebben de Russen hun quotum voor drie maanden al binnen en het ziet ernaar uit dat zij alle quotums zullen overschrijden”. Andere gebeurtenissen- in Guatema la die de speciale aandacht van Amnes ty International hebben: het plaatsvinden van martelin gen, meestal genoemd in samenhang met onwettige executies; het opleggen en uitvoeren van de doodstraf volgens de wet. Dit komt overigens verhoudingsgewijs weinig voor. men een verder uitstel van de verkie zingen tot 1978 verwacht. Mevrouw Gandhi zei niet dat de noodtoestand zal worden opgeheven. Volgens haar zijn vele politieke leiders uit hechtenis ontslagen en brengen de kranten verslag uit over normale poli tieke activiteit. De Engelse onderhandelaar kwam gis- tern in Zuid-Afrika aan voor het uitbren gen van „een volledig geformuleerd ver slag van de Engelse voorstellen voor een vreedzame oplossing van het Rhodesische probleem”. op ruim 20.000. Het is een ruwe bereke ning, gebaseerd op de informatie die de organisatie ter beschikking staat. In kringen van de oppositie, waarin men verrast was over het besluit van de premier, verklaarde men aan de verkiezingen te willen meedoen, als de redelijke overtuiging bestaat dat zij vrij en eerlijk zullen zijn. Een woordvoerder van de voor naamste niet-communistische opposi- Deze ontdekten enige tijd later de wrak stukken van het vliegtuigje. Vanwege de zware sneeuwval konden de helikopters echter niet onmiddellijk landen. De Negen besloten! eind april-begin mei voor te stellen als tijdstip voor de minis tersconferentie waarmee de overigens vastgelopen Noord-Zuid-dialoog tussen arme landen, olielanden en industrielan den in Parijs, zal worden afgesloten. Kort voor het ongeluk had de controle toren van Sarajevo de piloot van het toe stel opdracht gegeven door te vliegen naar Mostar, omdat bij Sarajevo de weersom standigheden te slecht waren om te lan den. Bijedic zal vrijdag met staatseer begraven worden. Bijedic had op Batajnica president Tito uitgeleide gedaan bij diens vertrek naar de Libische hoofdstad Tripoli. De Joegoslavische nationale vergade ring kwam gisteren in spoedzitting bij ging dat Suriname na de onafhankelijk heid er niet op achteruit zou gaan. BELGRADO (UPI). De Joegoslavi sche premier Djemal Bijedic is gisteren met zeven anderen omgekomen, toen het straalvliegtuigje, waarin zij zaten neer stortte in een zware sneeuwstorm. Het ongeluk deed zich voor in bergach tig gebied in de buurt van Kresevo, in Midden-J oego-Slavië. Behalve de premier zijn omgekomen diens vrouw, de drie bemanningsleden van het toestel en drie leden van Bijedics staf. Het vliegtuig was van Belgrade’s mili taire luchthaven Batajnica op weg naar Sarajevo, 40 kilometer ten oosten van Kresevo. tiepartijen verklaarde dat deze groe peringen met een gezamenlijk beleid en program de verkiezingen zullen ingaan, ongeacht of een voorgenomen samengaan in een verenigde partij dan al zal zijn voltooid. een om de dood van de premier te bespre ken. Een opvolger van Bijedic zal worden gekozen door het collectieve presidium dat zijn besluit als voorstel doorgeeft aan de nationale vergadering. Deze kiest dan vervolgens de premier. Het premierschap is in Joego-Slavië overi gens een meer ceremoniële functie. Onmiddellijk nadat de dood van de pre mier officieel bevestigd was begon de Joegoslavische staatsradio treurmuziek uit te zenden. BRITS. HONDURAS; tor nen uur gen eer- ■ieel nde De Negen zijn verdeeld over de vraag hoe zij Portugal tegemoet zullen treden als de regering in Lissabon een aanvraag het naar de wet gevangen zetten van mensen om politieke redenen bij justitiële volmacht voor een korte peri ode. Formele gevangenschap komt vrijwel niet meer voor sinds onwettige aanhoudingen (ontvoeringen) en exe cuties op grote schaal worden toege past; Flores o over- van orige ming lomo Zoet, com- Amir enten t. Hij ir hij Als vordt laard tdag- eige- r nu usti- vier als snst- lani- Ruim een maand geleden publiceer de Amnesty International, de organi satie die het naleven van de rechten van de mens nastreeft, een zogeheten landenschrift over de Middenameri- kaanse staat Guatemala. Vier gege vens vormen de basis van de bezorgd heid bij Amnesty, dat met het ver schijnen van het landenschrift het startsein gaf van een internationale campagne tegen de schending van de mensenrechten in Guatemala. ieet: ang, Dit igne >ers. teel: met en and- i u”. OS >te- de ger ran ich nis ter. ide ?en len ht n- el m k- )e Le an en ?r- ul- »r- en oij m- en lat er- De Negen willen begin februari hun positie definitief vaststellen. De Portugese premier Mario Soares begint half februari een reeks van bezoeken aan de hoofdste den van de EEG-landen om de regeringen te polsen over een mogelijk Portugees lidmaatschap. Het programma „Beeldspraak” was zondag gewijd aan Maarten ’t Hart, die de laatste tijd wat in de kijkend loopt door een niet aflatende stroom van artikelen. Geen wonder dus dat zijn colleg’a Jan Eter (in Vrij Nederland) en Henk Spaan (in Het Parool) onlangs in dezelfde week een kritische kolom wijdden aan de repor tage die ’t Hart in de NRC gemaakt had van de Miss World-verkiezing in Londen. Beide stukken, hoe kritisch ook, maakten de lezer toch nieuwsgierig naar het stuk van Maarten ’t Hart zelf, mede ook dank zij de citaten (waarvan sommige dezelfde) die Jan Eter en Henk Spaan in hun columns opnamen. Werto.’ Barrios iZojapa HONDURAS' Oco$\f Champericf Minister Van der Stoel herhaalde zijn suggestie, Portugal een „voorlopige aan sluiting” bij de Gemeenschap te bieden, meer dus dan een associatieakkoord, zoals de Negen met Griekenland en Tur kije hebben. De Belgische minister Van Elslande bepleitte verdere voortgang met de interne ontwikkeling van de Gemeen schap. De meeste onwettige executies vin den plaats nadat de slachtoffers zon der aanhoudingsbevel gevangen zijn gezet, anders gezegd zijn ontvoerd Het aantal slachtoffers van moorden en verdwijningen sinds 1966 wordt door Amnesty International geschat an in <bond in de nmid- had is was isman Suriname kan rekenen op een bedrag van ruim 80 miljoen gulden als ontwikke lingshulp van de EEG gedurende de eerst komende drie jaren. De hulp wordt uitge keerd in het kader van de overeenkomst van Lomé, het akkoord tussen de Gemeenschap en ruim vijftig ontwikke lingslanden. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, had Suriname acht miljoen minder willen toe kennen. Maar dit werd gewijzigd nadat Den Haag had herinnerd aan de toezeg- Afgelopen najaar werden de Sovjet- Unie, Polen en de DDR uitgenodigd voor besprekingen met de Europese Commis sie over de visserij in de Europese zeeën. Toen reacties uitbleven, werden in december eenzijdig de hoeveelheden (quotums) vis vastgesteld die de vissers uit de drie betrokken landen gedurende de eerste drie maanden van dit jaar in de EEG-wateren mochten vangen. ---■ Pon AmenKaanse treg 0 sm 200 Door het aantal schepen te beperken, wordt de controle (nationaal, maar namens de Gemeenschap) veel gemakke lijker. Alleen de Britten voeren thans een dergelijke controle uit, uiteraard op hun deel van de 200-mijlszone. Minister Cros- (Van onze redacteur in Zuid-Afrika) JOHANNESBURG. De Britse voor zitter van de Geneefse conferentie over Rhodesië, Ivor Richard, praat vandaag opnieuw met de Zuidafrikaanse minister-president Vorster over de situa tie in Rhodesië. Een eerste onderhoud vond begin dit jaar plaats. De wezenlijke hulpeloosheid van de Russische autoriteiten met betrekking tot de dissidenten blijkt het duidelijkst uit hun chaotische aanpak van dit probleem. Prof. Zjores Medvedjev kreeg normaal een visum voor het geven van gastcolleges in Engeland, maar eenmaal in Engeland gearriveerd moest hij op de Russische ambassade zijn paspoort inleveren en werd hij van zijn Russische staats burgerschap vervallen verklaard. Boe kovski daarentegen, die notabene nog gevangen zat en ook nog vijf jaar verban ning te goed had, werd uitgewezen met behoud van zijn paspoort, dat voor vijf jaar geldig is. In tegenstelling tot Medved jev is hij dus nog altijd Sovjet-burger. In haar rede zei mevrouw Gandhi dat elke verkiezing een zaak van ver trouwen is. „Het is een gelegenheid om het openbare leven te zuiveren van verwarring”. Een hoge functionaris van de pro- Russische communistische partij ver klaarde ingenomen te zijn met de beslissing van de regering. Hij zei dat zijn enige verzoek aan de premier was er voor te zorgen dat het bij de verkie zingen eerlijk toegaat. Als belangrijkste misstand noemt AI het bijna dagelijks plaatsvinden van onwettige executies van publieke tegenstanders, misdadigers en ex- misdadigers. De executies worden vaak voorafgegaan door onwettige gevangenschap óf door de officiële vei ligheidstroepen óf door para-militaire groepen, voornamelijk bestaande uit burgers. Deze groepen opereren sinds 1966 met medeweten en in bepaalde gevallen zelfs met medewerking van de autoriteiten De vaak plaatselijke groe peringen zijn in veel gevallen verant woordelijk voor moorden en verdwij ningen op het platteland Zij oefenen een ware terreur uit, waarvan vooral veel kleine boeren het slachtoffer wor den De terreuracties worden niet zel den uitgevoerd in opdracht van groot grondbezitters Bijedic is 59 jaar geworden. Hij is in totaal vijf jaar premier geweest. Na in 1971 voor het eerst in deze functie benoemd te zijn werd hij in 1974 herkozen. Het is, zo meldt Amnesty Internatio nal in het landenschrift over Guate mala, onmogelijk een duidelijk beeld te krijgen van het aantal slachtoffers en vermisten in het land aan de hand van dossiers van individuele gevallen. AI schat het aantal, zoals gezegd, op ongeveer 20.1)06 sinds 1966 Bronnen aan de hand waarvan die berekening werd gemaakt zijn berichten in de Guatemalteekse en internationale pers, verklaringen van regering en oppositie van Al’s eigen statistieken land: „We zullen zien hoe de reactie nu zal zijn”. De Negen konden het niet eens worden over de interne regelingen inzake het beleid tot behoud van de visstand (het vaststellen van quotums per vissoort per land is daarvan het belangrijkste onder deel), de grootte van eventuele nationale exclusieve visserijzones, en de controle maatregelen. Evenals in december wer den voorstellen van de Europese Commis sie inzake de controle door Londen van de tafel geveegd. Omdat nu alleen Groot-Brittannië feite lijk is overgegaan tot afkondiging van een 200 mijl grote exclusieve visserijzone de andere landen zijn nog bezig met de voor bereiding van de wettelijke procedure besloten de Negen de overgangsperiode die zij in december al met een maand hadden verlengd, tot 8 februari op te schuiven. Op dié datum komen ze opnieuw bijeen. De 42-jarige astrofysicus Lioebarski heeft de laatste twee jaar van zijn straf doorgebracht in de Vladimir- gevangenis ten oosten van Moskou, waar ook Vladimir Boekovski verbleef voor hij in december naar het Westen werd overgebracht. Lioebarski had achter gesloten deu ren terechtgestaan in Noginsk bij Mos kou, nadat de politie bij een inval in zijn woning -ondergrondse geschriften had gevonden. -- Guatemala is de dichtstbevolkte staat van Midden-Amerika. Het telt zo’n zes miljoen inwoners. Bijna de helft van Guatemala, dat driemaal de oppervlakte van Nederland heeft, stamt in rechte lijn af van de oorspron kelijke bewoners, de Mayas. Net als in het merendeel van de landen in Latijns-Amerika is de achtergrond van tal van terreurdaden een niet aflatende reeks van conflicten over eigendoms rechten van de grond. Hoewel de grondwet in feite uitstekend waarbor gen biedt voor de burgerrechten van de bevoking, is de werkelijke uitvoe ring van de binnenlandse veiligheids systemen een onthutsend bewijs van het tegendeel. Vóór 1972 beschikte Amnesty Inter national over een lijst van meer dan 1000 mensen uit Guatemala, van wie gemeld was dat zij waren geëxecuteerd dan wel verdwenen. De meerderheid van de slachtoffers is óf niet geïdentificeerd óf alleen bij naam bekend. Bij AI bestaat het ver moeden dat de meesten van hen boe ren of arme stedelingen zijn. Velen van hen waren waarschijnlijk kleine wets overtreders. Andere slachtoffers waren leden en leiders van de opposi tiepartijen, vakbondsmensen, journa listen, studenten en leraren. In dezelf de periode meldden de dagbladen in de hoofdstad Guatemala Stad een toena me van links politiek geweld, waaron der 149 moorden op leden van veilig heidstroepen, andere regeringsambte naren, zakenheden en grootgrondbe zitters. Amnesty International heeft zich al enkele malen ingezet, en dat op meer dan één terrein, om de schending van de mensenrechten in Guatemala te bestrijden dan wel onder de aandacht te brengen. In april van het vorig jaar ontving de Guatemalteekse regering een Al-missie die in staat werd gesteld gesprekken te hebben met hoogge plaatste regeringsfunctionarissen als de mmistei van Binnenlandse Zaken, generaal Leonel Vassaux Martinez, viee-mirnsiei van Buitenlandse Zaken Alfredo Übiola Gomez en het hoofd van J ustitie en president van tiet hoog gerechtshof Herman Hurtado Aguilar Washington. De nieuwe president (rechts op de foto) helpt twee verhuizers een handje als zij het poppenhuis van zijn dochtertje Amy naar een verhuiswagen brengen. NEW DELHI (Reuter). Premier Indira Gandhi van India heeft gistera vond bekendgemaakt, dat er waar schijnlijk in maart algemene verkie zingen zullen worden gehouden en dat de bepalingen van de noodtoestand die zij 19 maanden geleden afkondig de, zijn verzacht om wettige politieke activiteit mogelijk te maken. om het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap indient. Om politieke redenen willen de Negen Portugal posi tief tegemoet treden als dat land laat blijken de banden met de EEG te willen versterken. Een volledig lidmaatschap van de Gemeenschap is, althans geduren de een reeks van jaren, uitgesloten, omdat de Portugese economie onderont wikkeld is. Om tien uur gistermorgen verloor het straalvliegtuig het radiocontact met Sara jevo waarop onmiddellijk enkele red dingshelikopters opstegen. Jimmy Carter, die morgen geïnstalleerd wordt als 39ste president van de Verenigde De Europese Commissie kreeg opdracht verder te gaan met de bespre kingen met Japan om het evenwicht te verbeteren inde handel tussen de EEG en Japan, dat een groot overschot op de handelsbalans heeft. Mevrouw Gandhi deed haar medede ling in een toespraak voor de omroep, enkele uren nadat de 80-jarige gewezen vice-premier Morarji Desai, die sinds lange tijd een politieke tegenstander van haar is, uit gevangenschap was ontslagen. De bejaarde politicus werd sinds juni 1975 krachtens de bepalin gen van de noodtoestand vastge houden. I Huehuete.iiongo Cobdn0 Ponzós, T Poncojché0-^ X fduezoltjnongo giguir jfecuinï maart naar de stembus Aanvankelijk hadden in maart van het vorige jaar verkiezingen moeten worden gehouden voor het 525 leden tellende Lagerhuis (Lok Sabha). Met een verwijzing naar de noodtoestand waren zij uitgesteld. Toen de regering in november vorig jaar het mandaat van de volksvertegenwoordiging met nog eens een jaar had verlengd, had AMERIKA NOORD- AMERIKA ^pAÏEMALAi '7^7 De missie verrichtte tijdens haar bezoek geen onderzoeken. Verschillende waarnemers geloven dat de huidige president, Kjell Lauge- rud Garcia, niet ongenegen is de ver dwijningen en moorden te onderzoe ken. Het is overigens allesbehalve een garantie voor politieke veranderingen in Guatemala, al wordt het ontslag van de juist genoemde generaal Martinez als minister van Binnenlandse Zaken wel als een stap in die richting gezien. Onzeker blijft de situatie in Guatemala voorlopig zonder enige twijfel.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3