BIJ ONTWIKKELINGSHULP Vijf bedrijven akkoord met eisen bonden Staking bij dagblad in Enschede opgeschort Stoop stapt uit bestuur van KNVB Gevato-directie waarschuwt werknemers personeel tegen Philips is bereid te praten over prijscompensatie Vance bezoekt Midden-Oosten ABN Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 2 maanden van f624,67 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. at geeft ‘chting... Rennies moet je altijd bij je hebben het middel bij verkoudheid! Treinramp bij Sydney eiste tachtig doden Stemadvies voor Boekovski prijst parlement Den Uyl nodig9 tkkoothUOOO Prinses 34 jaar Spandoek van staatssecretaris □ampo 111 nMjzi*; BI Multinational akkoord Na toezegging directie Aanvaring Barcelona: stijgend dodental over Zoon van Carter uit marine ontslagen na roken van marihuana Oproep aan werkgevers: Terdoodveroordeling in Hongarije met prijscompensatie Kreisky wil Europese socialisten raadplegen „Handvest ’77” [W 1 t.’ t 2 BUITENLAND 4 BINNEN- EN W 19 77 JANUARI 1 9 WOENSDAG i Druk op de maag? Rennies helpen direkt. (Van onze parlementsredactie) L I 19: Gy gr< vij de k Algemene Bank Nederland De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. DEN HAAG De Nederlandse regering heeft bij de toekenning van ontwikkelingsgelden aan de Nederlandse Antillen sinds 1973 een hardere lijn gevolgd dan voor dien. Bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer zei minister mr. W. F. de Gaay Fort man (Antilliaanse Zaken) gister avond dat vorige kabinetten wel eens te soepel zijn geweest tegen over de Antillen en projecten heb ben goedgekeurd die de Antillia- nen ook best zelf hadden kunnen betalen. „Wij leggen vooral de na- Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar+ 2 mnd., 3 jaar+ 2 mnd., 4jaar+ 2 mnd., 5jaar+ 2mnd. en 6jaar+2mnd. met een rentevergoeding van resp. 6V4, 7, 7*/4, 75/4 en 8%. Een voorbeeld: koopt u op 20 jan. 1977 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 624,67. i j (ADVERTENTIE) t I ij I BOEKOVSKI (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l. 'I I I I Minister De Gaay Fortman stelde dat moet worden voorkomen dat de Neder landse ontwikkelingshulp - zoals onder Een datum voor de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen zal voorlo pig nog niet worden vastgesteld. Ook (Van onze sportredactie) ZEIST In een brief aan de KNVB heeft Dé Stoop, voorzitter van FC Amster dam. zyn lidmaatschap van het bondsbestuur met onmiddelltfke ingang opgezegd. Een recente foto van H.K.H. Prinses Margriet, die vandaag haar 34ste verjaardag viert. v< v< l< WASHINGTON (AFP). De oudste zoon van de nieuwe Amerikaanse presi dent Jimmy Carter is in 1970 ontslagen uit de Amerikaanse marine omdat hij met vrienden marihuana had gerookt. Het wedervaren van Jack Carter tijdens zijn marine-opleiding is gisteren onthuld door de journalist Jack Anderson, en bevestigd door een legerwoordvoerder. V uits wel huis tral mei Ste\ ken in I duii op (Ro grot hoo lijk geh voll ii WASHINGTON (ANP). De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken Cyrus Vance maakt in de periode eind februari-begin maart een reis langs de hoofdsteden in het Midden-Oosten teneinde de vredesvooruitzichten in dat gebied op hun juiste waarde te schat ten. I I 1 de Be sie W4 OU! en de op ld Vi ne ge ee al te zij ge Cl be tinquentum vaporum bij verkoudheden en cas de rhumes V van din; aan een zet1 mie lijk hui boe de in Moi jaa TJn het htli en zen ver dat ren I kre die ten ma wa het og< het AH om hei I al de aai -de len Da do< eer var de kei bli OU‘ gel he BARCELONA (AP). Het dodental van Amerikaanse zeelieden en mariniers na de aanvaring van een Amerikaanse sloen met een Spaans vrachtschip in de haven van Barcelona is gestegen tot 44. Er worden nog zes personen vermist BOEDAPEST (Reuter) De 25-jarige Hongaar Imre Miskei is gisteren door een rechtbank in Boedapest ter dood veroordeeld wegens moord op een acht jarig meisje. De doodstraf wordt in Hongarije zel den voltrokken. Zij kan worden gege ven wegens moord en verraad. UTRECHT (ANP). Vijf Noordbra- bantse bedrijven - met in totaal onge veer 1200 werknemers - hebben de vak bonden mondeling toegezegd dat zij per 1 januari 1977 de volledige prijscompen satie zullen uitbetalen aan de werkne mers. Ook met de andere materiële on- derhandelingseiseft van de vakbeweging gaan de vijf bedrijven akkoord: een initiële loonsverhoging en de verwerking van de dertig-gulden-uitkering in de lo nen. van andere landen zijn heel moedig in Engeland, Duitsland of Frankrijk, maar als ze de grens van de Sovjet-Unie hebben overschreden, is hun moed in eens verdwenen”, aldus Boekovski. ENSCHEDE (ANP) De actie van het technisch personeel van het dagbladbedrijf Van der Loeff in Enschede is gisteravond opge- sehort nadat het personeel overleg had gepleegd met de vakbonden en nadat de directie toezeggingen had gedaan over het cao-overleg. druk op projecten die de werkge legenheid bevorderen”, zo zei de minister. SYDNEY (AFP, UPI). De definitie ve balans van de spoorwegramp bij Sydney is door de politie gesteld op 80 doden en ongeveer negentig gewonden. Vandaag werd het laatste slachtoffer uit de wrakstukken gehaald. Aangezien een aantal gewonden in levensgevaar ver keert houdt men er rekening mee dat het aantal doden nog zal stijgen. Dit heeft districtsbestuurder M. Nees- sen van de Industriebond NKV gister avond gezegd. Hij zei dat het gaat om drie bedrijven in de metaalsector, een bedrijf in de chemische sector en een bedrijf in een andere sector. Wat die „andere sector” is en wat de némen van de bedrijven zijn, wilde hij niet zeggen. Vólgens hem zijn de bedrijven bang dat ze door de betrokken werkgeversorgani saties op de vingers zullen worden ge tikt. Volgens de heer Neessen hebben de directies van de vijf bedrijven gezegd de eis van de vakbonden redelijk te vin den en dat ze er begrip voor hebben. Zoals wij al eerder meldden, wacht hij met een beslissing tot hij ook andere universiteiten heeft bezocht. Vanochtend is hij naar Duitsland vertrokken. Ver volgens gaat hij naar Zwitserland (waar zijn familie nu woont). Frankrijk en opnieuw Engeland. Eind februari reist hij naar de Verenigde Staten. Naar verwachting zal hij in april weer naar Leiden komen. Stoop blijft wel lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. precies gaat, zegt Stoop niet, maar het is duidelijk dat de praeses van FC Amster dam uiterst ontevreden is over de be moeienis van minister Van Doorn van CRM in het betaalde voetbal. Stoop beticht de minister van onde mocratische handelingen. De pogingen van Van Doorn om de belangenorganisa ties VVCS (spelers), WON (oefenmees ters) en FBO (clubs) deel te laten uit- maken van het sectiebestuur betaald voetbal heeft met name bij Stoop kwaad bloed gezet. Hij overweegt daarom ook nog het sectiebestuur betaald voetbal te verlaten, als onder invloed van Van Doorn de samenstelling van het sectie bestuur gewijzigd moet worden. De plaats van Stoop in het bondsbe stuur zal moeten worden ingenomen door een van de drie overige leden van het sectiebestuur betaald voetbal. In on derling overleg zal het sectiebestuur be taald voetbal moeten uitmaken wie daarvoor in aanmerking komt. De drie kandidaten zijn Max Tripels, Eef van Amerongen en Henk Zon. De nu 29-jarige Jack Carter studeerde in 1970 aan een marine-opleidingsschool in Idaho Falls. Hij werd met 54 andere leerlingen betrapt op het roken van marihuana. Het merendeel van de groep werd uit de marine ontslagen. Jimmy Carter heeft tijdens zijn ver kiezingscampagne over marihuana-ge- bruik gezegd dat hij het gebruik ervan uit het strafrecht wil halen, maar de «traffen voor handelaren wil verzwaren. UTRECHT (ANP). De Industrie bond NW hééft mét de Frans-Ameri- kaanse multinational Schlumberger een cao afgesloten waarin het systeem van automatische prijscompensatie is opge nomen. Het gaat hierbij om de twintig mensen die met behulp van -computer- wagens van Schlumberger bodemmetin- gen naar olie en gas verrichten in Gronin gen. Een dreigement de wagens stil te zet ten, bleek voldoende voor de toezegging van hel bedrijf volledig mee te gaan met de eisen van de werknemers. tijdens, het bezoek van de Antilliaanse premier Everts, volgende week, zal de onafhankelijkheidsdatum niet ter sprake komen. Premier Everts komt met de Nederlandse regering praten over ver schillende politieke kwesties in het Ca- rïBisch gebied, met name de problemen over de verdeling van het continentaal plat tussen de Antillen en Venezuela. door de actie heeft opgelopen, kon direc teur Van der Loeff gisteren nog niet overzien. „We moeten eens bekijken hoe de abonnees reageren”, zei hij. In een brief aan de abonnees heeft de directie van het Enschedese bedrijf gisteren ge schreven dat de actie van het grafische personeel een onrechtmatige werkweige- ring was. „We zijn als georganiseerde on derneming van mening dat de automa tische prijscompensatie op centraal ni veau dient te worden geregeld en niet door middel van een werkweigering die niet door de vakbonden is georganiseerd” aldus de directie. Inmiddels heeft de directie het perso neel toegezegd dat ze alles in het werk zal stellen om de werkgevers in de grafische sector te bewegen het overleg over een automatische volledige prijs compensatie. (Van onze speciale medewerker) DEN HAAG „Jullie hebben misschien het kleinste parlement, maar dan wel het dapperste”. Dat zéi Vladimir Boekovski gister avond tegen Kamervoorzitter Von deling, die de Russische dissident in het gebouw van de Tweede Ka mer ontving. Vondeling heeft in augustus vórige jaar de parlementaire delegatie geleid die op uitnodiging van de Opperste Sov jet een bezoek aan de Sovjet-Unie heeft gebracht. Ook de Kamerleden An- driessen, Ploeg, De Boer en Vander Doef, die indertijd deel uitmaakten van de delegatie, waren gisteren aanwezig. Boekovski herhaalde dat zijn situatie onmiddellijk na het bezoek dat Andries- sen en Ploeg aan zijn moeder hadden gebracht, verbeterde. Hij prees de moed van de Nederlanders. „Parlementariërs In zijn brief schrijft Stoop, dat hij het bondsbestuur verlaat om zijn hander, vrij te hebben om eventuele acties te ondernemen. Acties, die hij als lid van het bondsbestuur niet zou kunnen ver antwoorden, Om wat voor acties het WENEN (Reuter). Kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk heeft gezegd dat hij zich met andere Westeuropese socia listische leiders zal beraden over de wijze waarop steun kan worden gegeven aan de ondertekenaars van Handvest-77 in Tsjechoslowakije. Hij wees een gezamenlijk protest met westerse „eurocommunisten” af, „omdat zij te lang hun mond gehouden hebben over gebeurtenissen in Oost-Europa”. Bij het ongeluk zijn 43 mannen, 36 vrouwen en een meisje omgekomen. Zij zaten in het derde en vierde rijtuig van de trein, die 600 passagiers vervoerde. De rijtuigen werden verpletterd onder stuk ken beton van een viaduct dat instortte nadat de trein ontspoorde en tegen een pijler was gebotst. ROTTERDAM (ANP). V^Ie Rotter damse ondernemers hebben gisteren de oproep gekregen hun personeel een stem advies te geven voor de komende alge mene verkiezingen. De werknemers zou den ervan moeten worden doordrongen, dat het niet goed zou zijn als er een tweede kabinet-Den Uyl komt. De op roep was afkomstig van de heer L. de Waal, voorzitter van het departement Rotterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Hij sprak op een lunchbijeenkomst. die be- zocht werd door ongeveer 75 werkge vers. De heer De Waal, zelf directeur van het bedrijf Econosto N.V., zei het nodig te vinden dat het land een ander soort regering krijgt. „Een beleid zoals van het huidige kabinet zal op vele punten verkeerd zijn”, zei hij. Dampo, een produktvan Mijnhardt, dus uitsluitend bij apotheker en drogist Nederlandse regering harder voor Antillen De voorzitter van de Algemene Neder landse Grafische Bond ANGB, de heer Van der Werf zei: „Het moet duidelijk zijn dat de eisen van het personeel onverkort blijven gehandhaafd en dat, indien die eisen niet worden ingewilligd, opnieuw acties zullen volgen”. Het personeel legde gisteren het werk peer om kracht bij te zetten aan dé eis dat de werkgevers een volledige auto matische prijscompensatie betalen in 1977. Maandag was ook al een korte actie gevoerd. Ook bij een dochterbedrijf van Van der Loeff, de Arnhemse Cou rant, werd maandag een prikactie van een uur gehouden. Het resultaat van de actie was dat honderdduizend dagblada- bonnees gisteravond hun krant niet kre gen, terwijl 50.000 abonnees van week bladen het eveneens zonder moesten stellen. De bladen die vandaag bij Van der Loeff moeten verschijnen, zouden alle maal uit kunnen komen, al zal dat wel wat later zijn dan normaal; omdat gistev ren de middag- en avondploegen niet hebben gewerkt, was er vanochtend een achterstand weg te werken. Hoe groot de schade is, die het bedrijf Op den duur zal de hulp aan de Nederlandse Antillen moeten passen binnen een geïntegreerd ontwikkelings plan. De gemengde NederlandseAntilli- -aanse commissie die dat plan - tevens een voorbereiding voor de toekomstige onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen - zal opstellen, moet echter nog worden samengesteld. Voor de in werkingtreding van het ontwikkelings plan zal nog zeker een overgangsperio de van twee, jaar noodzakelijk zijn. Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen heeft vanochtend een werkbezoek gebracht aan de Universi- teit van Amsterdam. Hij kreeg daar van een delegatie van de studentengroepe ring ASVA een spandoek aangeboden, dat aangeeft waar de „knelpunten" in het onderwijsbeleid zitten. Links achter de bestuurstafel mr. G. Cammelbeek, voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit, in het midden de staatssecretaris en rechts de heer Ok- kerts, ambtenaar van het ministerie van O. en W. Eerder op de dag had hij in Leiden besprekingen gevoerd over zijn studie mogelijkheden aldaar. De taalproblemen blijken minder groot dan hij zich aan vankelijk had voorgesteld. Ook is hem door prof. C. Kalkman, voorzitter van de subfaculteit biologie, en prof. A. Addink, voorzitter van de onderwijscommissie van die subfaculteit, verzekerd dat hij zijn examens in het Engels mag afleg gen. Boekovski betrekt mee in zijn over wegingen waar hij gaat studeren, of hij er zich ook intensief kan bezighouden met de zaak van de politieke gevange nen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN - Philips is bereid om met de vakbonden te praten over een compensatie voor zover dit mogelijk is binnen de bestaande loonruimte. Het concern zal zich evenwel conformeren aan het standpunt van de werkgeversor ganisatie en ziet geen reden om mee te werken aan een voortzetting van het automatische loon- en prijsmechanisme. De ontwikkeling van de loonkosten in Nederland dwingt voor 1977 en volgende jaren tot terughoudendheid. Dit mede in verband met de zorgelijke werkgelegen heid, noodzakelijke investeringen en ont wikkelingskosten. Dit heeft de voorzitter van de Philips-ondememingsraad, direc teur sociale zaken drs. F. van Grunsven dinsdagmiddag verklaard. Dit is, ons medegedeeld door CNV- bestuurder Van Deijk na afloop van een gesprek tussen vakbonden en Philips dat dinsdag plaatsvond. Tijdens dat gesprek gaven de bonden FNV en CNV en' de Unie BHLP een toelichting op hun cao- voorstellen. De besprekingen worden voortgezet op maandag 24 januari, wan neer Philips van haar kant met voor stellen zal komen. UTRECHT (ANP). De directie van het met sluiting bedreigde vleeswarenbe- drijf Gevato in Driebergen heeft de ongeveer 320 werknemers bevolen hun werk normaal te doen en op te houden met het „opsparen” van vleeswaren in blik. Mochten de werknemers hieraan geen gehoor geven, dan zou Gevato wel- eens failliet kunnen worden verklaard. De Deense eigenaar van Gevato, Plumrose, dreigt namelijk de financie ring van de tekorten te stoppen als er niét normaal wordt gewerkt. Ook komt dan een bedrag van vier miljoen gulden in gevaar, dat Plumrose beschikbaar wil stellen voor de vakantierechten, verze- kerings- en pensioenpremies en het loon over de opzegtermijn. Een en ander staat in een brief, die de raadsman van de directie van Gevato. mr. J. van Schalk, heeft gezonden aan de gekozen leden van de ondernemings raad. Zoals vorige week gemeld zal voor het personeel van Gevato in Driebergen en het dochterbedrijf Zadelhoff (80 man) in Doetinchem bij de arbeidsbu reau^ een collectieve ontslagaanvrage worden ingediend. De vakbonden zijn daar bijzonder verontwaardigd over om dat zij van niets wisten. De werknemers in Driebergen besloten vorige week zoveel mogelijk voorraden vleeswaren in het bedrijf te houden en slechts een beperkt deel daarvan te verladen om zodoende een soort onder pand voor onderhandelingen te krijgen. Die actie blijkt bij de directie in het- verkeerde keelgat te zijn geschoten. meer door de Antilliaanse minister Pou rier is beweerd - de afhankelijkheid van de Antillen van Nederland zou be vorderen. Juist daarom achtte hij een geïntegreerd ontwikkelingsplan, dat voor een groeiend deel door de Antilliaanse regering zelf zal worden gefinancierd, noodzakelijk. ÜL..x.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4