Maatregelen van CRM worden on aanvaardbaar geacht Overval in Uitgeest voor gerechtshof Haven Oude film van Bertolucci in Filmhuis Felsen Twee horloges voor Jaap Bestuurscommissie bibliotheek gaat protesteren tegen voorstel-besluit wat vertel je me nou Over IJmuiden gesproken.... F zeer onduidelijk Vergadering Stichting Velser Gemeenschap Dagvaarding „DE STRATEGIE VAN DE SPIN” WOENSDAG 1 9 JANUARI IJMOND 1977 6 f Kapperszaak 9 Wel D. filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden en op zondag in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Bever wijk. Alle voorstellingen beginnen om half negen. De Italiaanse acteur Giulio Brogi als Athos Magnani in „De-strategie van de spin” van Bernardo Bertolucci die deze week in de filmhuizen wordt vertoond. 1 si lt de lusie, iuto- 'voer ant- voor «ge dag is de wilde files at de wege anger De heer M. Kroonenberg te Baarn: „Het verhaal over Albertus van den Berg kreeg mijn bijzondere belangstelling toen ik me realiseerde dat diens kappers zaak op het Willemsplein in 1924 door mijn vader werd overgenomen. Deze had tot dusver in Amsterdam gewerkt. Waarom zjjn keuze nu op IJmuiden viel weet ik niet. Het lijkt logisch te veronderstellen dat het feit dat er reeds een broer en twee zusters van hem in IJmuiden woonden er iets mee te maken heeft ge had. Die broer, overigens, was de Kroonenberg waarover u enkele maanden ge leden verhaalde dat hij grammofoons en platen verhuurde. Een zuster, Jo Kroo nenberg, was pianolerares. Zij heeft, naar ik altjjd heb horen vertellen, enige bekendheid in Oud-IJmuiden genoten omdat zjj op bruiloften en danspartijen piano speelde. De kapperszaak op het Willemsplein ken ik slechts uit verhalen. Kort na mijn geboorte namelijk verhuisden we in 1929 naar de Prins Hendrik straat, schuin tegenover het café van Buding. Uit hetgeen ik hoorde was wel op te maken dat het in de zaak op het Willemsplein erg gezellig kon toegaan en dat de chauffeurs van de Stormvogels-bussen daartoe een belangrijk steentje hebben bijgedragen. In maart 1942 moest mijn vader als jood met de zijnen op last van de bezetters, met achterlating van al zijn bezittingen. IJmuiden verla ten. Dit lot trof ook de. andere genoemde Kroonenbergs. Mijn vader overleed in april 1945 in Amsterdam. Zijn broer en zuster werden gedeporteerd en keerden niet terug”. (Jo Kroonenberg genoot in het oude IJmuiden grote bekendheid als pianiste bij onder meer de in de Oranjestraat gevestigde dansschool van Van Dijk. Vele IJmuidenaren herinneren zich haar als een onvermoeibare, steeds zeer enthou siaste begeleidster, ook bij de jaarlijkse uitvoeringen onder leiding van Van Dijk. Later had ze een muziekhandel in de Huijgensstraat. - JvB). Reacties op deze rubriek: schriftelijk bureau van dit blad, telefonisch 023- 378601. van ter- zijn de- lard ven een leel be- fes- gen ter- ogi- het zoor oige Om het gestelde aantal openingsuren te behalen zullen er tot 1991 elk jaar 4,6 openingsuren bij moeten komen. Gezien het aantal personeelsleden van nu (34) zal die uitbreiding practisch onmogelijk zijn, zo wordt door de bibliotheek ge steld. Maar volgens de door de minister gestelde norm zou het aantal personeels leden nu slechts 25 mogen zijn. Een aantal dat in 1991 mag zijn opgelopen tot 31. In „de Strategie van de spin” zoekt Athos Magnani naar duidelijkheid om trent de rol van zijn vader in de Tweede Wereldoorlog. Hij besluit op onderzoek VELSEN. Een novelle van de Zuid- amerikaanse schrijver Jorge Luis Borge „Strategia del ragno” vormde de basis voor de gelijknamige film die in 1970 voor de Italiaanse regisseur Bernardo Bertolucci werd gemaakt en die deze week in het filmhuis wordt vertoond. „De strategie van de spin” werd een 100 minuten durende film over de speurtocht van een zoon naar het oor logsverleden van zijn vader. Muziek van Verdi completeert het geheel. Zelf heeft Bertolucci, die zijn wereldreputatie ves tigde met „Last tango in Paris”, deze film een voorstudie genoemd voor „No- vecento’’, de alom geprezen kingsize pro ductie die vorig jaar in Nederland in première is gegaan. Kort werd tijdens deze vergadering ook gesproken over het voorstel van de Stichting Santpoort om het filiaal in Santpoort van de bibliotheek te huisves ten in de Pniëlkapel. Met een eerste paal van de nieuwbouw voor de vesti ging Santpoort in het vooruitzicht werd verschillend gereageerd door de leden van de commissie. Voorzitter Van Eyk stelde echter dat het dagelijks bestuur zich nog over een antwoord moest bera den en zei een serieuze behandeling van deze suggestie wel terecht te vinden. verantwoording kunnen dragen voor een goed functioneren van de bibliotheek, terwijl dat door overheidsmaatregelen practisch onmogelijk wordt gemaakt. Voorzitter W. van Eyk kon deze gevoe lens een beetje indammen door te bena drukken dat het hier nog een ontwerp betrof, dat er nog tijd was om te protesteren .en sprak de hoop uit dat ook het gemeentebestuur van Velsen, dat inmiddels per brief over de reacties vanuit de bibliotheek is ingelicht, stap pen zou gaan ondernemen. Met een algemeen gevoel van veront waardiging en machteloosheid werd be sloten het bij het versturen van de brief naar GRM voorlopig te laten. .Die norm is gebaseerd op de interna tionaal geldende norm van een biblio- theekkracht qp de 2000 inwoners. Naar vermoeden van bibliotheekdirectie en de- bestuurscommissie heeft de minister de ze norm verkeerd gehanteerd door te stellen dat binnen het uitgerekende aantal alle personeelsleden moeten zijn opgeno men, terwijl de internationale norm uitsluitend voor bibliotheek-technische krachten geldt en dus geen administra tief of schoonmaakpersoneel. Tevens, zo werd gesteld, is er geen rekening gehouden met de noodzakelijke personeelsbezetting op filialen en specia le voorzieningen als de schoolbiblio- theekdienst en de bejaarden- en zieken bibliotheek. Vanuit de ledenvergadering van het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Cen trum is een - ook door de Velsense bibliotheek ondersteunde - motie naar CRM gezonden waarin werd gesteld dat de gepubliceerde personeelsnorm als on aanvaardbaar werd afgewezen. De brief naar het ministerie vanuit Velsen zal een zelfde strekking hebben. De geschetste toekomstverwachting ziet er zo somber uit dat enkele leden van de bestuurscommissie betwijfelden of ze bij deze gang van zaken nog wel de terwijl de gemeenten nu de kosten van de boekencollecties en de huisvesting moet financieren. Daarnaast werd de contributievrijdom voor jeugd tot 18 jaar ingesteld. Dit laatste leverde al problemen op omdat datzelfde jaar het personeelsbestand bevroren werd, terwijl de contributie Vrijdom voor een enorme toeloop van lezers zorgde. In Velsen heeftmen dit probleem redelijk kunnen opvangen, maar nu de voorstellen met normen bekend zijn ge worden, ziet ook de toekomst van de Velsense bibliotheek - wanneer dit ont werpbesluit ongewijzigd wordt doorge voerd - er zeker niet rooskleurig uit. De achterstand in het aantal boeken, na slagwerken. kranten en tijdschriften moet in vijf jaar worden ingehaald. niet - hij staat trouwens net vis te bakken: „maar als je komen wilt, dan kom je: kun je meteen een scholletje proeven”. Jaap van der Graaff, in augustus tachtig geworden, blijkt zich de wedstrijd goed te her inneren. „Ik zat in de vijfde klas van de schooi van meester Van der Hoe ven, later van Ten Napel.' Meneer Roggeband had gezegd: ’t is zo’n strenge winter, laten we wat doen voor de jongens”. Nou hadden we al aardig wat kunnen schaatsen op het Willemsplein, dankzij het; zoete water van de pomp, al trok ik er liever met de Slee op uit. Net toen de grote wedstrijd zou worden gehouden zette de dooi zo’n beetje in En uit de pomp kwam niet genoeg water. „Nou”, zei meneer Roggeband, „we hebben het aan de jongens beloofd en daarom gaat het door, hoe dan ook”. Hij liet de sleepboot Breeveertien via slangen Blok, vervulde zijn diensttijd bij de marine in Den Helder en kwam uit eindelijk bij Bureau Wijsmuller te recht met als schipper Mannie van dér Wielen, die zijn vriend zou wor den. - „Als jé trouwt, dan met de dochter van een kastelein’', zei men wel eens in IJmuiden. Jaap van der Graaff vond zijn uitverkorene bij de familie Van Rijn, afkomstig uit Schevingen, die - met Amsterdam als tussenstati on - in 1916 naar IJmuiden was gekomen en er het café Internatio naal, tegenover Cycloop, van Ree horst had overgenomen. Later hadden de Van Rijns een café in de Visse- ringstraat, dat in 1938 onder de hoede vhn Jaap van der Graaff en zijn vrouw kwam. Het werd in de oorlog weggebombardeerd. Na de bevrijding zetten de Van der Graafs het vroegere VELSEN. De Kulturele Stichting „De Velser Geineenschap” houdt woens dag 26 januari om vijf uur in het Cultureel Centrum een algemene be stuursvergadering. Aan de orde komen een voorstel om de Velser Kunstkring zelfstandiger te maken dor de commissie om te vormen tot een stichting, de gang van zaken rond de Velser Gemeenschaps Nota en een voorstel om de contributie voor de aangesloten jeugdverenigingen niet te verhogen. de finale, ook al was ik geen geoe fende schaatser. Ik reed tegen P. Jungbacker. ,Die kon een bepaald mo ment niet zo hard meer; omdat de touwtjes van zijn schaatsen waren los geraakt, vertelde hij me veel later. Nou, ik weet nog dat het ijs bar slecht was, hoe dichter je bij de finish kwam hoe erger. Daarom ben ik het laatste stuk hard gaan lopen. En’ ik kreeg het horloge”. Is Jaap een geboren en getogen IJmuidenaar? Nee - hij werd geboren in Maassluis waar zijn vader, Hannes, schipper was op een kleine sleepboot. Het gezin verhuisde naar Rotterdam, toen de schipper daar irt de haven ging werken. In 1900 kwam Hannes de Gfaaff te varen op de sleepboot Assistent van Zur Mühlen in IJmui den. Het gezin nam de trein hierheen en ging van het station naar de Kanaalstraat; waar het in café De Afslag werd ondergebracht - IJmui den had aan het begin van zijp, glorietijd een ontstellend gebrek aan woonruimte. Toen een van de zestien huisjes van Zur Mühlen in de Prins Hen- drikstraat vrijkwam trok de familie daarin. Geen groot woongenot - voor onze begrippen weinig ruimte; en de WC was buiten - maar wel een echt thuis”'. Jaap: „Ik heb nooit meer zo lekker gelsapen als toen daar in de bedstee.” De schaatskampioen van IJmuiden ging op zijn twaalfde jaar van school - „Eerder mocht niet, anders was ik er allang, afgeweest” - en kon meteen mee op de sleepboot Titan die een droogdok maar Soerabaja moest brengen. „Ik was nog altijd ze klein dat ik bij het sturen op een bankje moest staan”. De reis duurde twee jaar. Terug in IJmuiden pakte Jaap vele dingen aan. Hij werkte op de netten- breierij van Klein aan het iWllems- plein, ging met het sleepbootje Mini mee om schol te vangen die zich had dik gegeten aan de rijst van de gestrande Eastwell, voer op de Wou- trina van de wed. Groen, op de sleepboot Noord wijk van de Visch- rploeg, op de trawler Pietei’ Kees (de Pieter Cornells) met schipper Klaas uit te gaan, mede omdat hij een vergeel de foto van zijn vader in handen krijgt waarop staat geschreven: „Wie heeft de ze man vermoord”. Athos komt in een een dorpje in de Po-vlakte, waar, de bewoners niet zo gesteld zijn op zijn aanwezigheid. Met zijn naspeuringen komt hij niet veel verder. In het dorp wordt algemeen aangenomen dat de va der van Athos tijdens de oorlog door fascisten is doodgeschoten en hij geniet daarom de reputatie van een verzets- .held. Wanneer Athos in contact komt met drie oude vrienden van zijn vader, hoort hen dat deze deel heeft uitgemaakt van een groep verzetsstrijders die een aanslag hadden gepland op Mussolini. Het complot werd echter verraden en enige tijd later werd zijn vader ver moord. Langzaam wordt Athos de rol van zijn vader duidelijk. „De strategie van de spin” wordt op woensdag en donderdag vertoond in tenlis. Wel ten aanzien van de dagvaar ding: die was zo onduidelijk geformu leerd dat volgens de procureur-generaal nietig verklaring zou. moeten volgen, hoewel hij duidelijk blijk gaf dit geen plezierige zaak te vinden. De raadsman mr. Jonker kon er zich geheel bij aan sluiten en gaf de Alkmaarse officier van justitie mr. Abspoel, die de zaak daar behandelde nog een kleine sneer: „Toen hij naar Alkmaar kwam dachten we: eindelijk een echte jurist uit Amster dam, nu zal het wel beter gaan op het parket” merkte hij ironisch op. „Maar ik heb met een aantal advocaten in de advocatenkamer getracht deze dagvaar ding te begrijpen en we zijn er niet uitgekomen”. café Czaar Peter in de Bloemstraat opnieuw op .Later verlegden ze hun activiteiten naar de Lange Nieuw- straat waar ze de slijterij ’t Hoekje begonnen, nu geleid door een zoon. „Heeft u het horloge van de schaatswedstrijd nog?” vragen we de tachtig-jarige oud-kampioen. „Nee”, zegt hij. „Mijn ouders heb ben het voor me opgeborgen maar waar het na al die jaren gebleven is - geen idee”. Hij heeft nog een ander horloge”, zegt zijn vrouw. Ze haalt het voor de dag. We lezen de inscrip tie.: Hulde v.d. NZHRM aan J. van der Graaff, matroos sleepboot „Nes tor”, voor redden 9 opvarenden SCH.68, 27-10-1936”. „Dat heb ik niet alléén gedaan”, zegt Jaap met grote nadruk. „Kijk, die Scheveningers waren met verse haring naar IJmuiden gekomen, ’s Avonds praatte ik met ze in het café van m’n schoonouders in de Visse- ringstraat. We zijn ook nog een par tijtje aan het biljarten geweest. De volgende morgen ging de logger naar Scheveningen terug. Maar eenmaal op zee was het onverantwoord door te varen wegens de opkomende storm. Daarom besloot de schipper IJmuiden weer op te zoeken. Het werd een vliegende storm. Vlak voor de pieren werd de logger gegrepen door een grondzee. Het stuurhuis, met vijf man. werd eraf geslagen. Ze kwamen alle vijf om De tien andere water uit het Noordzeekanaal op het Willemsplein pompen. Brak water dus. Daardoor kwam er niet zo’n beste ijsvlakte. Maar de wedstrijd hoefde in ieder geval niet te worden uitgesteld. Hoe de haan liep? „Van goudsmid Van Vreede via de school tot aan de smederij van Jak en De Rooij, een flink eind dus. Een massa jongens deed mee. Iedere keer moesten er twee tegelijk starten. Tja, ik kvlam dus in leden van de bemanning konden niets voor hén doen.,, Wij lagen met de sleepboot Nestor aan de steiger klaar om uit te varen. De kustwacht sloeg alarm. We zagen dat de reddingboot nog wat tijd nodig had. Daarom voe ren we direct op de logger af die al zinkend was. De Scheveningers dre ven in zee. We voeren tussen de mannen door, er telkens een oppik kend. Ik hoorde iemand roepen: ,,Jaap, help me”. Dat lukte. We haal den negen man aan boord. Daarna werd er ook een door de reddingboot opgehaald. Het was een erg zware redding. Als je iemand uit het water trok, loodzwaar \met al dat oliegoed, wist je niet waar je de kracht van daan haalde. Maar ja, je was nog erg jong” „Ik deed het niet alléén”, herhaalt Jaap van der Graaf. In een kast blijkt ook nog een „getuigschrift” te liggen. We lezen „Het Bestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij betuigt Jacob van der Graaff, ma troos a. b. van de sleepboot „Nestor”, hierbij zijnen dank voor Uw beleid vol en moedig gedrag op den 27n Octobr 1936, hetgeen geleid heeft tot de redding van 9 man van den Mo torlogger „Sch. 68”. Een bescheiden man, Jaap van der Graaff. Geen geboren IJmuidenaar. »een voor 100 pet échte. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vanuit de bestuurscom missie openbare bibliotheek Velsen zal een scherpe reactie naar het ministerie van CRM worden gestuurd op de plan nen die staatssecretaris Meyer vorige maand bekend heeft gemaakt via de voorstellem voor een aantal Algemene Maatregelen van Bestuur, die de raam wet op het bibliotheekwerk uit 1975 moeten aanvullen. In deze voorstellen van de staatssecretaris worden normen gesteld ten aanzien van boekencollectie, huisvesting, bijzondere voorzieningen, openingsuren en personeelsformatie. Dit laatste punt is het grote struikelblok geworden waar het bestuur van de Vel sense bibliotheek - zoals hun collega-be- stuurders overal in den lande - niet over wil vallen. Alle uitbreidingen - van collecties en openingsuren (een verdubbeling in de toekomst van het huidige aantal) - zullen onuitvoerbaar zijn, zo stelt de commissie, omdat de personeelsbezetting volgens de nieuwe normen in aantal zal moeten inkrimpen in plaats uitbreiden. Met de inwerkingtreding van de bibliotheekwet in 1975 zijn al enkele veranderingen tot stand gekomen. Het rijk is de personeelskosten gaan dragen, Dinsdag aangekomen: Locator, Great Yarmouth; Koog a.d. Zaan; Indus Bank, Rotterdam, IJmuiden; ponton, Azteca; Johannes Laturharhary, Hull; Lerwick Trader, Britton Ferry; M. H. Thamrin, Bremerhaven; Jemrix, Whitby, IJmui den; Rijnborg. Kaskö; Shabonnee, Mil- fordhaven; Medina, Londen; Tor Scandi navia, Gothenburg; Vanguard, Whitby; Jelcz 2. Ternuezen; Avnat, Hamburg, IJmuiden, Lady Serena. Hull; Iggesund, Iggesund; Holstenwall. Rotterdam; Kent. Shore. Cont. Plat- IJmuiden. Dinsdag vertrokken: Gazelle, Londen, Koog a.d. Zaan; Kennemerland, Ham burg; Aksay, Casablanca; Fernwave,. Sluiskil; Tramp, Golle, Buitenhuizen; In- dusbank. Rotterdam, IJmuiden; Gisela, Quartan IJmuiden; Ara, Gothenburg, Prinsenborg, Delfzijl, Zaandam; Marie Christine, Delfzijl, Beverwijk; Pinnastor, Cont. Plat, Velsen; Multitank Westfalia, Rotterdam; Linne Clipper, Tunis, Bever wijk; Baltyskiy 62, Leningrad; Kolomna, Leningrad; Junior Lone. Rotterdam; Konstatirr Korshunov, Antwerpen; Mag dalena, Dordrecht, Beverwijk; Locator, Great Yarmouth; Aiea, Rochester; Ven us, Dundee; Teutonia, Gothenburg; Woensdag aangekomen: Lonelil, Es- bjerg, Zaandam; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden; Vincent Wisbech, IJmuiden; Amenity, Calcutta; Woensdag vertrokken: Lachacra, Im- mingham, Arnaya, Hamburg; Carona, R.dam; Lerwick Tradaer, R.dam; Leoni- das-21, Esbjerg; Baarn, West-Indië; Maas, H.v. Holland; Sloman Senior, Bre men. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een technische fout in de dagvaarding zal er waarschijnlijk toe leiden dat één van de daders van een op 8 juli in Uitgeest gepleegde overval op een benzinestation, een 22- jarige Heemskerkenaar, niet veroordeeld kan worden. Dit ondanks zijn bekente nis en de vaststaande feiten. Tot deze conclusie kwam de procureur-generaal bij het Amsterdamse hof mr. Bergsma bij de behandeling in hoger beroep van deze zaak. Of het Hof het ermee eens is, zullen we over veertien dagen horen. De overval werd gepleegd op 8 juli vorig jaar. Bij het Witte benzinestation De Krokodil in Uitgeest stopte een wa gen waarin verdachte en zijn kameraad, die samen de overval hadden beraamd. De Heemskerkenaar had een wat lijde lijke rol: hij bleef in de auto, terwijl zijn makker gewapend met een lucht buks c<p de pompbediende afging. De man moest zijn portefeuille en porte monnee afgeven, met een bedrag van ongeveer negenhonderd gulden. De man werd bovendien gedwongen in de auto te gaan zitten en enkele kilometers mee te rijden. Hoewel de overvallers een nylonkous over hun hoofd hadden kon het slachtoffer ze later toch bij de politie identificeren. Op de zitting in Amsterdam verklaar de de meermalen wegens diefstal ver oordeelde Heemskerkenaar dat hij in hoger beroep was gekomen van het vonnis van één jaar gevangenisstraf op gelegd door de Alkmaarse rechtbank, omdat hij die te hoog vond. Hij vertelde dat hij al enige tijd op het goede pad was toen deze hem min of meer „over viel”. Hij had geld nodig, omdat hij het geld voor de vakantie van hem en zijn vriendin er door had gejaagd. Wat betreft de feiten bestond dus geen onzekerheid, noch wat betreft de beken- Jaap, elf jaar jong, was maar een kleine opdonder. „Een vierkantje”, zo typeerden sommigen hem. Hij was behendig pp, de slee - in één ruk van de Moerberg, het hoogste duin van IJmuiden. Op de schaats was hij niet zo’n geweldenaar, dat dacht hij zelf tenminste. Toch- kwam hij aan de start, op het Willemsplein, toen dit met behulp van de sleepboot Bree veertien onder water was gezet en er in korte tijd een ijsbaan was ont staan. En Jaap werd kampioen van IJmuiden, in z’n korte broek, het petje van alledag op. Toen hij thuis kwam legde hij een zilveren horloge op tafel. „Eerste prijs”, vermeldde de inscriptie. „Van Vreede, goudsmid”, stond op het doosje. Korte tijd gele den vertelde mevrouw E. C. Cramer- Roggeband ~te Haarlem in deze ru briek een en ander over haar meis jestijd in IJmuiden. Ze haalde herin neringen op aan haar vader die er aannemer van baggerwerken bij de firma Volker en Bos was. Hij was ook de man die de legendarisch ge worden schaatswedstrijd op het Wil lemsplein organiseerde. Prompt kwam er een tip uit de lezerskring: ga ’ns praten met Jaap van der Graaff in IJmuiden; hij heeft die wedstrijd gewonnen. Een telefoontje naar Jaap van der Graaff: ja, het klopt wel maar voor hem hoeft het ümuiderw

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7