werd spannende belevenis Groots vioolspel van Edith Volckaert Flirt met de schijn van het kwaad Groentjes doen wonderen! Bel nn: 023-319272 Utopia door Rundgren tot eenheid gesmeed Schagen I I •Dressoir was toch te klein? 1 Bruckners Derde symfonie 1 Kurt Sanderling fenomenaal dirigent Theater met Louis Ferrons Mattheus Passie bij Baal: 0/4/O nieuwe premières ik I 'I BOUWMATRON NPO uitnemend onder Katlewicz Vlekkeloos concert in goedbezette Edenhal 13 DONDERDAG 20 JANUARI 19 7 7 KUNST Juffrouw Saart je De 8/4% Amro Spaarbrief ’77-’82 Net als de AMRO Spaarbiljetten is deze Spaarbrief een waardepapier aan toonder. Tussentijdse verkoop gedurende de looptijd is mogelijk via de beurs tegen de koers van dat moment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief ’77-’82 is f 1.000,- en per 14 december '82 krijgt u er f 1.600,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger, omdat de inmiddels verstreken rente er dan in ver werkt is. Bij de huidige koers /fl/ betekent dit een rente van Informeer bij een van onze 824 kantoren amro bank HAARLEM. Ruim twee maanden na de officiële première in Shaffy komt Baal met de Mattheus Passie in de Toneelschuur. Die eerste voorstelling had vooral een overdonderende uitwerking en beperkte het uitzicht op wat misschien werkelijk door de schrijver Louis Ferron werd bedoeld. Bij een tweede confrontatie worden direct een paar achtergronden duidelijk. De zin om te epateren die Ferron zo eigen is, blijkt een fraaie gevel te zijn waarachter zich geen noemenswaardige structuren van belang voordoen. 1 1 (ADVERTENTIE) 3 a JOHN OOMKES 1 Hans Dagelet en Elja Pelgrom in de Mattheus Passie van Louis Ferron. CEES STRAUS (ADVERTENTIE) I Waarderpolder Nijverhetdsweg 27, Haarlem Gisteravond, honderd jaar na die pre mière, dirigeerde de Oostduitser Kurt Sanderling dit sytnfonisch meesterwerk bij het Concertgebouworkest in Amster dam. Dit maal (uiteraard) zonder de weer standen die er in de vorige eeuw tegen deze muziek bestonden. Maar wat veel exposeert haar schilderijen t/m 22 januari, van 10 tui 16 uur en op donderdag ook van 19 tot 21 uur in Kurt Sanderling heeft een grootse stijl van dirigeren. Zodra je hem aan het werk ziet, met zijn extra lange dirigeerstok, lijkt hij door zijn imponerende uitstraling wel twee maal zo groot. In zijn gebaren zou je soms een beoefenaar van de schermkunst kunnen zien, maar vaker maakt hij de indruk van een zwaan in zijn meest gra cieuze vlucht. Sanderling staat veelal op zijn tenen, en doorverend beweegt hij dan helemaal mee op de cadans van de muziek en wordt er één mee. De Bruckner, die dan bij een Concertgebouworkest tot klin ken komt, is fenomenaal. Wat een span ning, wat een belevenis. En dat, terwijl we hier in Amsterdam op dit gebied toch waarachtig wel wat gewend zijn. opmerkelijker is: Sanderling’s herschep ping, van deze „Derde” van Bruckner betekent een van de hoogtepunten van dit seizoen van het Concertgebouworkest. Kurt Sanderling, die de een vol uur durende symfonie uit het hoofd dirigeer de, liet de leden van het Concertgebouw orkest op het puntje van de stoel musice ren en met name het koper klonk als nooit Ferron, doorgeprikt op zijn symbolen taal en mythologieën, blijkt een armzalig verteller te zijn. Karakterloos omdat hij de toeschouwer met een onstuitbare hoe veelheid symboliek opzadelt die wille keurig welke keuze dan ook gerechtvaar digd doet zijn, want de staalkaart van Ferron’s ideeën is onbeperkt interpreteer baar. Een huichelach tig verteller boven dien, die graag wil pronken met een valse voorstelling van een fascistische denkwe reld. tevoren. Het publiek raakte duidelijk in de ban van Bruckners rijke fantasiewe reld, die in deze symfonie zijn meest prik kelende en demonische kanten laat zien, en reageerde enthousiast met veel bravo geroep. Jerzy Katlewicz stond op deze avond weer voor het orkest, waarmede hij reeds in voorgaande jaren een zo hecht contact heeft verkregen en waarmede hij deze maand enkele keren zal samenwerken. Zo zal Katlewicz ook gastdirigent zijn op het concert, dat het Noordhollands Philhar- monisch Orkest morgen, vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw zal geven en waarvoor hetzelfde programma geko zen werd, dat op het concert te Beverwijk ten gehore werd gebracht. BEVERWIJK. De Poolse dirigent Jerzy Katlewicz leidde woensdagavond het concert, dat het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, daartoe uitgenodigd door het bestuur van de afdeling Bever wijk van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, in de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden te Bever wijk heeft gegeven. tijd Maar het is op zijn minst curieus te merken dat Jezus zich van zijn joodse ras moet „ontdoen” (door te verklaren dat ze net zo is als ieder van ons) en tevens de echte joden als de ware schuldige moet aanwijzen. Zo zijn we nog vérder van huis dan de eeuwenlange door de kathplieken geponeerde mening -dat „die smerige joden” de schuld van alles zijn En om het helemaal mooi te maken blijken de joden ook nog eens sjacheraars te zijn en moet een van hen als in een echte pogrom worden opgeknoopt Je kan natuurlijk zeggen dat bij Ferron Hiervan was het eerste nummer de Ouverture, die Frangoise Andrien Boiel- dieu componeerde voor zijn komische Tintelende blijheid en wat jeugdige weemoedigheid klinken uit deze in 1855 gecomponeerde, toen vergeten en pas in 1935 na haar ontdekking weer uitgevoer de symfonie. Rank en transparant is de structuur van deze muziek en in overeen stemming met haar wezen bepaalde Bizet de instrumentatie. Jerzy Katlewicz streefde naar een uit voering met nadrukkelijke accenten op dynamiek en tempostuwingen, die vooral de speeltechniek vah de strijkers op de proef stelden. In sterkte-expansie was er sprake van een ongewone schaalvergro ting, die in evenredigheid hieraan ook de uitdrukkings-kracht ging beïnvloeden. Het lyrische Adagio met zijn al spoedig beroemd en geliefd geworden hobo-solo. bleef hiervan gevrijwaard. Het hoogtepunt van het concert werd bereikt met de vertolking van het derde Vioolconcert in b kleipe terts opus 61 van Camille Saint-Saëns met de Belgische vio liste Edith Volckaert. De eerste kennismaking met deze solis te was een verheugende, grote verrassing. In het geladen, levendig expressieve, voortreffelijk beheerste spel van Edith Volckaert hoorde men de glanzende tradi ties van de fameuze Belgische vioolschool. Van een De Bériot, een Vieuxtemps, van een Ysaye, meesters, die de geheimen van de vioolklank hadden doorgrond, zoals ook Edith Volckaert voor haar prachtige Guarnerius-viool heeft ontdekt. (Van onze kunstredactie) ARNHEM. Toneelgroep Theater komt in september met twee nieuwe voor stellingen. Het eerste is De Spaanse Bra bander van Bredero onder regie van Elise Hoomans. Eric van der Donk en Jan van Eijnthoven zullen de hoofdrollen spelen. Theater gaat ook De Vader van August Strindberg opvoeren in de regie van Ger Thijs. Elisabeth Anderson, nu nog bij Glo be, en Bernard Droog zullen de hoofdrol len gaan spelen. Met die betoverende klank, bezield door haar van diepe bewogenheid getuigende muzikaliteit heeft zij het concert van Saint-Saëns gespeeld, daarbij door diri gent en orkest uitnemend, volkomen afge- stémd op haar interpretatie begeleid. Langdurig applaus was voor soliste, diri gent en orkest de weerklank van dankba re en opgetogen toehoorders. P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) PW? bekend als 1 Hoge rente! opera „La dame blanche”. Als inleiding voor het theaterstuk zal de muziek van de ouverture ongetwijfeld functioneel kun nen zijn. Voor een zelfstandig uit te voe ren werk heeft zij te weinig artistieke kwaliteiten óm interessant te zijn. Nu heeft de uitvoering wel wat genoegelijke indrukken gegeven, maar overigens ging er weinig van uit. Nieuw repertoire krijgt bij Theater gestalte in De Gek van Edward Bond. Dit nieuwste stuk van de Engelse auteur werd door de Engelse theatercritici als het beste van 1976 gekozen. Ger Thijs gaat het regisseren. Andere te verwachten premiè res: The prisoner van 2nd Avenue, van Neil Simon, Man is man, een komedie van Brecht, Metamorphose van Steven Berk- hoff, naar een verhaal van Kafka. In het verre verschiet wil Theater ook De Burge- redelman van Molière gaan spelen. De vertolking van het tweede werk, de Symfonie in C grote terts van Georges Bizet garandeerde een veel belangrijker niveau, niettegenstaande het hier ging om een jeugdwerk. Wèliswaar toont deze symfonie, door Bizet geschreven, toen hij zeventien jaar oud was, invloeden van illustere voorbeelden, maar daarnaast bezit het al kenmerken van een eigen persoonlijkheid in melodieën, harmonie ën en ritmen, die later gecomponeerde werken een eigen, karakteristieke inhoud en kunstzinnige betekenis zouden geven. Het orkest beantwoordde, wanneer niet het uiterste gevraagd werd, voortreffelijk aan de persoonlijke intenties van de diri gent, zo ook bij de uitvoering van de ouverture voor de opera „Benvenuto Cel lini” van Hector Berlioz, aan het slot van de avond gespeeld, waarbij de geweldige kracht-expansies van de orkestklank, gezien de emotionele aard van de compo nist. aanvaardbaar waren. alles ook omgekeerd toepasbaar is, dat de joden dus worden vrijgesproken en de christenen veroordeeld, maar op die manier heb je aan twee voorstellingen nog niet genoeg. Het bewijst alleen maar dat het een opvatting van de koude grond is, een masker waarachter alleen een holle, loze ruimte zit En zoals een masker om zijn kunstzinnige karakter bewonderd kan worden, zo kan Baal geprezen wor den yoor het uitvoeren van deze kitsch. Ze hadden Ferron s ideeën niet beter kunnen demythologiseren gerecht na de wraakactie van Gotthelf en wordt ter dood veroordeeld. De justitie maakt nu echter in tegenstelling tot in het verleden geen fouten. Het vonnis wordt herroepen, door een list van een van haar minnaars wordt Lola vrijgepleit. Het tij keert zich nu tegen de theologie-student die als jodenvriend een volksvijand moet zijn. Hij sterft aan de galg. De rol van de figuur van Maria Magda lena wordt in tweeën gesplitst. Enerzijds is zij de bordeelhoudster (niet meer dan een karikatuur) anderzijds de moeder van Theophilus. Uit dat laatste kun je dus ook zeggen dat Theophilus ook Jezus zou kun nen zijn. Men kan uiteraard wat de schrijver doet niet de regisseur aanwrijven. Leonard Frank heeft het epaterende karakter van de Mattheus uitstekend aangevoeld, hij gooit er zelfs nog een schepje bovenop en onderstreept daarmee (bewust of onbe wust?) nog eens de instelling van Ferron. Frank gebruikt zijn acteurs niet om het stuk een geestelijke lading mee te geven, ze worden zetstukken in een tableau- vivant dat op verzoek van de regisseur tot handelen komt. Zo wordt alles in dit stuk tot schijn. De erotiek is schijn-erotiek, de hoofdfiguur een niet-joodse jodin en de „echte” jood misschien wel een vertegen woordiger van de zo schuldige christenen. Als poppen in een poppenkast kunnen ze willekeurig elk etiket opgeplakt krij gen, zijn ze ook onbeperkt verwisselbaar Het past Baal niet bepaalde toneelspelers de rol van steracteur of -actrice toe te bedelen, in dit geval blijkt dat een uiterst welkome opvatting te zijn Zoals de pop penkastfiguren een naamloos collectief vormen, zo komt de bezetting van de Mat theus al even sterk over als een collectief dat plaats zou kunnen nemen in elke kruiswegstatie die bij honderden zijn geschilderd en opgevoerd Dat heeft niets met de persoonlijkheid van de diverse Baal-acteurs te maken, maar het vloeit voort uit èn de stukkeuze en de daarmee samenhangende regie-opvatting Waar schijnlijk al weer ongewild heeft die sfeer van collectiviteit in het stuk ook sterk te Ik wil graag aannemen dat Ferron als ieder weldenkend mens alleen maar minachting kan opbrengen voor deze van elke vorm van humaniteit ontspeende maatschappijvisie, maar hij flirt er althans op een buitengewoon gevaarlijke manier mee. In het verleden heeft een andere schrijver geprobeerd zijn ideeën over het nationaal-socialisme (in Neder land) in de vorm van een revue te verko pen en dat mislukte jammerlijk. Het kan ook niet anders, als geen andere filosofie is het fascisme te zeer verbonden met emotioneel zwaar beladen herinneringen aan het verleden Wie daar geen rekening mee houdt, zelfs de feiten niet voor zichzelf kan laten spre ken als hij een moraliserende toon wil achterhouden, die laadt de ergste verden kingen op zich. Dat blijft vooral bij na het twee keer zien van de Mattheus Passie, als alle twijfels over mogelijk aanwezige inte griteit zijn opgeruimd Het verhaal ip het kort. Lola Jezus is de aantrekkelijkste vrouw Uit een chique bordeel, gesitueerd m het begin van deze eeuw Deze Lola wordt van landverraad beticht door een jongeman die niet tot het vaste gezelschap van overwegend legerof ficieren behoort. Haar „aanklager” en verrader, daarmee de Judasfiguur sym boliserend, is Theophilus Gotthelf Het is een student in de goddelijke liefde, die over zijn oren verliefd is op het zoge naamd pure in de mooie Lola Zijn gevoelens ziet hij echter niet beant woord Integendeeld. er moet met grof geld betaald worden Lola komt voor het Utopia heeft zich snel tot een volmaakte rockgroep ontwikkeld. Welk aspect je ook onder de loep neemt, welke criteria je ook aanlegt, veel ontbreekt er in ieder geval niet. Techniek, opbouw, show, repertoire keus, warmte, zelfs improvisatievermo gen was gisteravond aanwezig. Roger, Powell (toetsen), John „Willie” Wilcox en Kasim Sulton (bas en opvolger van John Siegler) en „Runt” maakten er een waar spektakel van. Nadat de tl-verlichting voor dé tweede maal gedoofd wordt, overwint Rundgren de nadelen van de pauze gemakkelijk. De sfeer keert dadelijk terug. Het publiek klapt precies mee op de afterbeat van Hands of Time, wat Todd in staat stelt zingend te improviseren op enkel het rit me van het handgeklap. Freedom Figh ters, het geraffineerde thema van Some thing’s coming en Boogies zwepen de aan wezigen verder op. Rundgren is zoals bekend mag worden verondersteld meer dan een excellent musicus. Het accent dient gelegd te wor den op zijn gaven op het productibnele vlak. Todd is een architect, die met zijn creatie Utopia aantoont, over meer dan studiotechnische capaciteiten te beschik ken. Dezelfde die hem ooit tot een geliefde producer maakten. In deze analyse moe ten we wel even stilstaan bij het feit dat Utopia’s voorlaatste album, Faithful genaamd, nog enigszins op het tegendeel leek te wijzen. Een kant van het album ging op aan perfect geproduceerde „covers” van hits uit de jaren zestig. Onge twijfeld verduveld knap, maar als je pas in de „fade-out” van Strawberry Fields Forever aan de hand van Todd’s Ameri kaanse accent kunt vaststellen dat het niet de oorspronkelijke Beatle-versie betreft, wordt het wat griezelig. AMSTERDAM. ..Wat aandacht nu voor de andere groepsleden; wellicht zijn jullie je niet bewust van hun volledige potentieel.” Todd Rundgren pauzeert even, stelt zijn band aan het publiek voor en laat elke musicus aan zijn trekken komn. Maar tijdens het concert dat Todd Rundgren's Utopia gisteravond in een goedbezette en ademloos luisterende Edenhal gaf, drong zich als een van de belangrijkste conclusies op, dat Utopia bovenal een eenheid is geworden en voortaan beter als Utopiaffeaturing Todd Rundgren) geafficheerd kan worden. De schier onuitputtelijke creativiteit van deze Amerikaanse groep en het aan een duidelijk gestroomlijnde muziekopvat ting dienstbaar maken daarvan is een andere constatering. M M MM« M MM Ml M MMM MMM MM MMMM M De finale, bestaande uit het imponeren de Hiroshima (een ontploffing resulteert in een paddestoelwolk die dreigend boven ’het podium blijft hangen), een ingekorte versie van de Legend of Singring and the Glass Guitar en tenslotte Utopia Theme, is dermate indrukwekkend dat het publiek de Edenhal niet verlaat, voordat Utopia driemaal voor een toegift is teruggekeerd. AMSTERDAM. Bruckner schiep zijn Derde Symfonie als huldeblijk aan Wag ner en doorspekte het werk daarom met citaten uit opera’s van deze door hem zo bewonderde meester uit Bayreuth. Mis schien heeft de ontvangst op villa „Wahn- fried”, waar Wagner deze partituur wel willend inzag en het meesterstuk aan zich liet opdragen, niet aan de voorstellingen van Bruckner beantwoord. Hoe het ook zij. nog voordat er sprake was van een uitvoering, schrapte de componist alle Wagner-sitaten en werkte de symfonie geheel om. In die tweede, ook veel beknoptere versie dirigeerde Bruckner in 1877 de eerste uitvoering. Het werd een echec; het publiek verliet demonstratief de zaal en slechts een handjevol getrou wen bleef uit interesse of beleefdheid deze symfonie ten einde toe „uitzitten”. maken met de kenmerken van het fascis me op dit punt. Deze Mattheus Passie heeft als belang rijkste opzet een soort herwaardering van de Jezus-figuur die hem rechtens zijn kwaliteiten ook toekomt De christelijke wereld is daar al sinds eeuwen mee bezig. Maar wat Ferron er aan toevoegt is in zo verre nieuw dat hij de Christus vooral ziet als een brengster (de hoofdfiguur is een vrouw van bedenkelijke zeden) van de lichamelijke liefde Daar is op zich weinig op aan te merken, want het relativeren van de boven de werkelijkheid gelegen „biologische’ feiten werd eindelijk eens Voor de pauze Utopia neemt de gehe le avond voor haar rekening springen de zorgvuldige vocalen in Come with the Sun, Sunset Boulevard, het strak gearran geerde Love of the Common Man en het dito geconstrueerde Sunburst Finish er meteen uit. Todd, als altijd een bruisend podiumgedrag aan de dag leggend, wis selt veelvuldig (storingen?) van gitaar (zijn beide exemplaren hebben de vorm van het Oudegyptische levenskracht- symbool). Het beïnvloedt geenszins de voortgang van het concert. Vervolgens komen de anderen nog wat nadrukkelij ker aan bod: Willie Wilcox in Jealousy, Sulton etaleert zijn prachtige stem in Win dows en Powell vervult de hoofdrol in Splashdown, dat wat sarcastisch door Todd wordt aangekondigd. „Elke hitband heeft een synthesizerspecialist. Wat prachtig hè, zo’n man die al die knopjes perfect bedient en zijn eigen trip onder controle heeft.” Prompt lijkt Powell’s apparatuur te ontploffen. Op hoog niveau staan voorts Initiation en The verb „to love”, waarin een synthesizersolo de door de samenzang opgebouwde span ning doorbreekt. Faithful was een verstandig gekozen pauze in de razendsnelle ontwikkeling die Utopia doormaakt(e). Een plaat met let terlijk twee kanten, naast een waarop het verleden alle aandacht krijgt, ook een met het oog op de toekomst. Dit concert en ook Ra Oudegyptische zonnegod), hun zeer recertt uitgebrachte album, toont dat Rundgren en de zijnen nu weer onver vaard doorstomen. Utopia wordt een gemeenschappelijke zaak. Een formatie die weliswaar haar avant-gardelabel aan het verliezen is, maar die meer dan ooit bewijst dat ook inventiviteit die aan beperkingen (het groepsbelang, korte composities) ondergeschikt is, vernieu wend kan werken Ook in het begeleiden bleek Sanderling een meester. Want met de Japanse violiste Mayumi Fujikama als soliste, zorgde hij voor een heuglijke weergave van Mozarts Vioolconcert in G, KV 216, piet een magni fieke wisselwerking tussen de solopartij en het orkest. Mayumi Fujikama roept met haar volstrekt zekere techniek, vanuit haar warm klinkende instrument, een prachtige, eindeloos genuanceerde maar steeds indringende toon op. Iedere lijn, elk detail krijgt alle aandacht en tegelijk daarmee de expressiviteit die voor een evenwichtige opbouw functioneel is. Haar relatief tamelijk lage tempi, in combinatie met uiterst geraffineerd rubato, versterk ten alle uitgezongen romantische en rit misch galante aspecten van deze muzikale laat-rococo. JOHAN VAN KEMPEN

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13