HOOGTEALARM LEGT AUTOVERKEER LAM Schaaksimultaan in Stadhuis Hoge vrachtwagens veroorzaken vaak PPR Velsen steunt de PvdA in standpunt over „resolutie »r In de Vishal IJmuidenaar bijt Politienieuws Fancv Fair in verbouwde Jan Camnertschool Haven- consternatie bij de Velsertunnel Inbraakje in woning Gladheid speelde verkeer parten vrouw op straat l „De Mei” verschuift accent van jongeren- naar tienerwerk I is 5 Woensdagavond voor jongeren boven de zestien r AU ROI DU FROMAGE HAARLEM Oranjever. „Driehuis” houdt vergadering 13 DONDERDAG 2 0 JANUARI 19 77 IJMUIDENVELSEN 4 Fuik MmMM Hot line Extra aandacht VELSEN-NOORD In het buurthuis De Mei in Velsen-Noord is woensdagavond na een lange onderbreking weer een speciale avond voor jongeren boven de zes tien jaar van start gegaan. Voort aan zal er iedere woensdagavond van acht tot elf uur in De Mei ruimte voor deze groep jongeren zijn om activiteiten te ontwikkelen, die binnen het buurthuis passen. Er is een werkgroep gevormd van een aantal jongeren om gezamen lijk met Bob van Houten, de tiener- en jongerenleider, die dit seizoen voor het eerst bij De Mei is, een programma samen te stellen. Buurtwerk Eisenpakket 1 1 nd) (Van een medewerker) de (ADVERTENTIE) Maitre fromager schelvis schol; diversen. Gedempte Oude Gracht 102 Tel. 326739 Ook gevestigd te Bussum Hilversum en Amsterdam. Op woensdagavond is de soos voor jongeren van zestien jaar en ouder weer in De Mei van start gegaan. .sen ters HU. ler aar ;ing Van ker pas ïrre de P- lie ral a’s en we 0- ;sen >or- of ters 5A- 966 cu- in axe uit ge- tot der uit an is ir- >e- ok h- ijf kt. ten ian von rg- het :ul- gd- oen de ►pa, ge- oen NANA ALEXANDRIA ;e- an ise k- Ve- der de rijs •ich De nee >ie- seft ;oe- af- een he pen AD •ge- het ets- lijk dA- 25 in nog meer verwend. Dan is er 's middags vanaf drie uur instuif en ’s avonds van acht tot elf disco-avond. Het programma van die avonden wordt samengesteld met een werkgroep van acht tieners en de tienerleider. Een wens, die nog altijd bij de staf van De Mei leeft is het aantrekken van een vijfde beroepskracht voor het buurt werk. De staf komt aan dit stuk werken in de wijk bijna niet toe, al zijn er een aantal activiteiten op touw gezet. Zo start men donderdag met een taalcursus voor Spanjaarden, waarbij vrijwilligers individueel Nederlands gaan leren aan de twintig deelnemers aan de cursus. En de staf denkt aan meer activiteiten als er uit de buurt een duidelijke vraag naar is. Op de verschillende cursussen voor volwassenen is hier en daar nog plaats voor deelnemers of deelneemsters. Zo is er nog ruimte op de naaicursus van maandags, die overigens zal worden aangevuld met breien en haken. Plaats is er ook op de cursus Handig Thuis op dinsdag. De cursus Textiele werkvormen op donderdag en het trimmen op maan dag en donderdag voor dames en voor heren. De Mei vraagt ook nog steeds vrijwil ligers, die meehelpen om de activiteiten mogelijk te maken, zoals gastvrouwen en gastheren, die een handje willen helpen op kantoor, bij het wegwijs ma ken van mensen in het buurthuis of met het zetten van koffie en vrijwilligers voor het opzetten van korte cursussen, waarbij men denkt aan bloemschikken, pottenbakken en boetseren. Binnenkort kan zo’n cursus van start gaan, omdat een bakker bereid is een cursus brood bakken te geven. Opgave voor deze cur sus is bij De Mei mogelijk. Tenslotte zoekt men ook nog vrijwilligers om te starten met een allerhande ruilbeurs op zaterdagochtend, die tevens moet uit groeien tot een ontmoetingsmogelijkheid van mensen in de buurt en die ook gelegenheid geeft eigen creatief werk van buurtbewoners tentoon te stellen. De besommingen waren: TH 24 6500, KW 4 4.000, KW 43 7.500, KW 51 11.000, KW 74 12.400, KW 85 38.700, KW 226 7.400. UK 159 EN UK 200 10.600, UK 135 en UK 145 3250, UK 48 en UK 78 3.420, UK 234 en YE 25 7.270. WR 69 740, IJM 18 310. (Van een onzer verslaggevers) Hoogtealarm zorgt dagelijks voor con sternatie rondom de Velsense autotun- nel. Om de haverklap worden de hoog temeters finaal door midden gereden door te hoge Vrachtauto’s. Die meters bestaan uit stevige koorden die bij de vijf toevoerwegen tot de beide tunnel buizen zijn aangebracht. De draden zijn over de weg gespannen op een hoogte van 4.00 meter, 12 cm lager dan die hoogte van de tunnel. Ze steunt op een afstand van 200 meter tot de ingang van de tunnelbuis. Zodra een vrachtwagen die hoger is dan 4.08 meter de hoogte meter passeert, knapt de draad en sprin gen de stoplichten automatisch op rood. IJMUIDEN. In een woning aan de Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden is inge broken. Men verschafte zich toegang door het forceren van een keukenraam aan de achterzijde van de woning, die vervolgens doorzocht is. Uit het dressoir is een dameshorloge gestolen. Haar tweede plaats op de wereldrang lijst achter haar landgenote Nona Ga- prindasvili kan dan ook geen toevallig heid zijn. In de damesgroep van het Hoogovensschaaktoernooi is het momen teel een gedrang van jewelste in de kop. Vlak achter die kopgroep heeft Alexan dria zich genesteld. Een positie waarin ze zeker niet zal berusten. In ieder geval krijgt een deel van onze abonnees op 26 januari de gelegenheid zich met het Russische talent te meten. Zij die wen sen deel te nemen aan de simultaanwed- strijd in het stadhuis kunnen zich opge ven bij een der onderstaande adressen: Abonnees IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, abonnees Beverwijkse Courant, Zeestraat 18 te Beverwijk en abonnees van het Haar lems Dagblad kunnen zich telefonisch VELSEN. Ten gevolge van de glad heid is woensdag wel wat schade ver oorzaakt bij verschillende botsingen, maar persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De zwaarste scha de liepen drie auto’s op, die ’s ochtends op het viaduct van de Velser Traverse in Velsen-Noord met elkaar in botsing kwamen. Even later volgde opnieuw o» dezelfde weg een botsing tussen twee auto’s en om kwart over elf op de spoorwegovergang bij Scheijbeeck. Een kwartiertje later gleden twee auto’s op de afrit van de Velsertunnel tegen el kaar. De sneeuwval tegen de avond leverde het verkeer minder problemen op. Alleen op de Duinweg in Santpoort Zuid kwamen twee auto’s door de glad heid met elkaar in botsing. IJMUIDEN. Een 23-jarige vrouw uit IJmuiden is woensdagavond rond half twaalf bij Plein 1945 geslagen, ge schopt en gebeten door een 30-jarige Marokkaan, die eveneens in IJmuiden woont. De man is door de politie op grond van mishandeling ingesloten. Wat de reden is geweest voor de mishande ling is nog niet geheel duidelijk. De man kon worden aangehouden op Plein 1945, waar hij door de gladheid ten val was gekomen. De jonge vrouw hield aan de mishandeling een dikke wang en een bloedneus over. Voor de tieners gaat er binnenkort op dinsdagmiddag om vier uur ’n handen- arbeidclub van start, als daar genoeg belangstelling voor is. Woensdagmiddags om die tijd is ’er voor hen een instuif met activiteiten als tafeltennis, spelle tjes, muziek enzovoorts. Woesdagsavonds is er om acht uur sportclub voor de tieners en donderdags is ter weer om vier uur instuif. Vrijdags worden de tieners Bloedproef. Tegen een 30-jarige man uit Uitgeest heeft de politie van Velsen om een uur proces verbaal opge maakt wegens rijden onder invloed. Tij dens de surveillance werd de auto in Velsen aangehouden. Et is een bloed proef genomen. De laatste twee jaar is het aantal meldingen iets teruggelopen. In 1975 kreeg de controlekamer 646 meldingen te verwerken; het afgelopen jaar braken Naast Hennie Duindam, die ruim twee jaar aan de Mei verbonden is en hef peuter- en kleuterwerk op zich heeft genomen, is Marion Evers dit seizoen als nieuwe kracht aangetrokken voor het kinderwerk. Een nieuwigheidje h ier is. dat de Van-alles-wat-groepen van het kinderwerk nu gecombineerd zijn met een kookcursus voor de kinderen, het geen bijzonder is aangeslagen. VELSEN. Het PPR Aktiecentrum Velsen heeft positief gereageerd op de uitspraken van de Velsense PvdA-afde- ling, dat de getalsmatige uitspraken in de PvdA-PPR-resolutie moeten worden vervangen door een minimumpakket van politieke eisen voor een komende rege ringscoalitie: „Het verdelen van zetels voor ministerposten is uiteraard belang rijk, maar kan slechts een onderdeel vormen van een politiek beleid”, aldus het PPR-aktiecentrum de koorden 624 keer. Volgens Rijkswa terstaat is deze terugloop te danken aan de oplettendheid van de chauffeurs en de bekendheid die het drie jaar oude systeem heeft gekregen. Veel buiten landse vrachtrijders zijn echter niet op de hoogte van de fuik, die voor hun eigen bestwil is opgesteld. Maar in plaats van dankbaarheid dat de wegen is behoed voor klemrijden in de tunnel, worden sommige buitenlandse vrachtwa genchauffeurs recalcitrant. Met name de Franse rijders zijn nogal eigenwijs en beweren dat ze er makkelijk door heen hadden gekund. Een probleem vormt ook de taal. Op het nippertje slaagde men er vorig jaar in een Griekse vracht- Indien u uw lievellngskazen bij ons koopt bent u ervan verzekerd VERSE KAZEN te kiezen - maak een keuze uit 110 soorten - en wat heel be langrijk Is: Warmolts zorgt voor rijpe kazen, niet overrijp of droog en dagelijks vers stokbrood! Als gespecialiseerde wijn- en kaaskenners vindt u In onze zaken een unieke sortering buitenlandse kazen die 2x per week - vers - uit Frankrijk wordt aangevoerd. Tot nog toe had de Mei in dit seizoen geen speciale activiteiten voor de jonge ren van zestien jaar en ouder. Dat het Open Jongerenwerk niet in het nieuwe seizoen is doorgezet heeft volgens de staf niet alleen te maken met het vertrek van de betreffende jongerenwerker, maar ook met het feit, dat het werk zodanige aantrekkingskracht had, dat men niet enkel voor jongeren uit de buurt, maar langzamerhand uit de wijde omgeving werkte. „Dat is niet de bedoe ling van een buurthuis”, aldus René van Esschoten, de buurthuisleider, die al vier jaar aan De Mei verbonden is. „Daar door kwamen andere groepen, die van het buurthuis gebruik willen maken, in de knel. Met name de groep tieners van twaalf tot zestien jaar heeft extra aan dacht nodig en Bob heeft zich dan ook bijzonder op deze groep gericht.” IJMUIDEN Damiate Pers BV prijst zich bijzonder gelukkig dat Nana Alexandria uit Rusland bereid was deel te nemen aan de simultaan- schaakwedstrijd die woensdag 26 januari in de Burgerzaal van het Stadhuis wordt georganiseerd. De frêle Russische onder scheidt zich in veel van landgenotes die in andere takken van sport tot de we reldtop behoren. Eerder een Franse dan een Oosteuropese verschijning. Zeer be minnelijk in de omgang. Achter het schaakbord ontpopt zich een vrouw die in staat is keihard tegenspel te bieden. aan de lijst van tien minimumeisen die PvdA-afdeling had opgesteld er drie toe gevoegd. De radicalen vinden dal aan defensie een lagere prioriteit moet wor den gegeven in vergelijking met andere rijkstaken en dat de kernwapens uit Nederland moeten verdwijnen. Verder stellen zij dat kernenergie als energie bron onaanvaardbaar is, omdat er geen oplossing is voor het radio-actief afval, er geen voldoende garanties zijn voor de veiligheid en er nog steeds geen inter nationaal sluitende regeling is voor het beheer van radioactieve bijproducten, die voor de fabricage van atoomwapens gebruikt kunnen worden. Zij vinden dat het onderzoek naar nieuwe energiebron nen, gestimuleerd moeten worden. De radicalen vinden ook, dat er op korte termijn wettelijke maatregelen moeten komen ter bescherming van ons milieu, waarbij gestreefd dient te worden naar een soberder wijze van leven om de persoonlijke consumptie te beperken, en dat de ontwikkelingssamenwerking, ook in financieel opzicht bevorderd dient te worden, waar ze gericht is op bevrijding van de armsten en ontrechte groepen uit hun armoede en onderdrukking. DRIEHUIS. Zaterdag 22 januari wordt in de Jan Campertschool in Drie huis een fancy fair gehouden voor leer lingen, hun ouders en alle andere men sen die belangstelling hebben voor de onlangs tot stand gekomen verbouwing in de school. Deze verbouwing is uitgevoerd als ge volg van de herstelwerkzaamheden die aan de school, na de grote brand in de zomervakantie, moesten worden verricht. De verbouwing binnen de school heeft een gemeenschapsruimte opgeleverd en een vergroot handenarbeidlokaal. Zoals het hoofd van de school K. Brinkman vertelt is'de bedoeling van de fancy fair dat het gebouw wordt opengesteld voor belangstellenden, maar daarnaast hoopt men met de fancy fair wat geld te verzamelen om extra leermiddelen - voor met name de expressievakken - aan te schaffen die niet worden gesubsidieerd. De fancy fair waar ook kinderspellen en tafeltennis klaarstaan, begint ’s mor gens om tien uur en duurt tot omstreeks een uur ’s middags. Vanuit het controlecentrum van de tunnel worden camera’s op de vracht wagen gericht. Met behulp van luidspre kers krijgt de boosdoener instructies. Een „hot-line” met de gemeentepolitie van Velsen zorgt er voor dat agenten binnen enkele minuten ter plekke zijn. Bovendien rukken technici van Rijks waterstaat uit om de hoogtemeter te repareren. Terwijl deze meter buiten werking is, wordt zijn taak overgenomen door infrarode stralen. Die noodvoorzie ning zou Rijkswaterstaat dolgraag in voeren als definieif beveiligingssys teem, doch er is een levensgroot be zwaar. De infrarode stralen zijn zo ge voelig dat zelfs een vogel kan zorgen voor een alarm. Het aantal hoogtemel- dingen zou verdrievoudigen, hetgeen nog meer verkeersstagnatie zou opleveren. Dit standpunt van de Velsende radica len is toegezonden aan de partijbureaus van PvdA en PPR en aan de afdeling IJmuiden-Velsen van de PvdA. Evenals de PvdA-leden in Velsen vinden zij, dat het CDA bij het tot stand komen van een nieuwe regeringscoalitie niet aan dat minimumpakket van politieke eisen mag tornen. Het CDA zal een politieke keuze moeten maken om de kiezer dui delijkheid te verschaffen. Overigens heeft het PPR-aktiecentrum Omdat toch gebleken is, dat er toch een behoefte bij de jongeren leefde om de leeftijdsgroepen wat meer uit elkaar te halen, is besloten om de tiener- en jongerenactiviteiten niet meer gezamen lijk te doen, zoals tot nu toe dit seizoen gebeurd is, maar om t och weer een splitsing aan te brengen tussen tiener werk en jongerenwerk, waarbij de jon geren nu op woensdag hun vaste avond hebben. De 39-jarige Bob van Houten, die eerst in Purmerend Open Jongeren werk gedaan heeft en daarna in West- zaan buurthuiswerk, gelooft, dat deze opzet beter bij een buurthuis past. Hij vindt overigens wel, dat er in de ge meente een stuk Open Jongerenwerk tot stand moet komen met eigen beroeps krachten en een eigen centrum. „Bij deze groep jongeren bestaat een grote behoefte aan activiteiten, maar doordat ze al wat ouder zijn en vaak mobieler dan de tieners, hoeft het werk niet zozeer aan een buurthuis gebonden te zijn.” De opzet van het werk voor jongeren vanaf zestien jaar is duidelijk anders dan het vorig seizoen, toen Wim Spruljt de zorg voor deze' groep had. De staf van het buurthuis heeft duidelijk af stand genomen van het idee „Open Jon gerenwerk”, omdat men vindt, dat dit werk eigenlijk niet in een buurthuis thuishoort, maar dat hiervoor in de gemeente een eigen centrum zou moeten komen. Er wordt nu met de werkgroep van de jongeren een speciaal programma samengesteld, waarin het accent zoveel mogelijk moet komen te liggen op vor ming. „Het mag niet alleen een stuk avondvulling worden”, aldus Bob van Houten. Woensdag aangekomen: Savonita Yoko hama; A-King 2, Great Yarmouth; Pa mir, Great Yarmouth; Ruciana, Erith, IJmuiden; Guiseppi Panfido, Gunnes, IJ muiden; Baltyskiy 38, Gdanks; Holland, Noordzee, IJmuiden; Wieland, Tilbury; Taragona, Agadir; Bakchisaray. Boston; Export Patriot, New York; Brinda, Kingslynn, IJmuiden; Stirling Sword, Cont.Plat, IJmuiden; Dart, Gunness; Al- phina, Rotterdam; Pinnastor, Cont. Plat, Velsen; Kiption, Londen; Woensdag vertrokken: Holland, Noordzee, IJmuiden; Tor Scandinavia, Gotenburg; Vincent, Londen, IJmuiden; Lady Serana. Great Yarmouth; Pamir Great Yarmouth; Avant, Seixal, IJmui den; Mercur, Stavanger; A-King 2, Boston; Mercandian Sky, Rotterdam; Toro, Jakarta; St. Jacobi, Rotterdam; Cina de Villa, Savona; Kenrix, Roches ter, IJmuiden; Athens Way, Duinker ken; Maas, Marseille; Maersk Traveller, Kristiansand, IJmuiden; Donau, Bilbao. Donderdag aangekomen: Athene, Guersny; Eva Silvano. Milos, IJmuiden; Stephano, Casablanca. Donderdag vertrokken: Hammonia, Bremen; Pallas, Hamburg; Iggesund, Ig- gesund; Titan Service, Cont. Plat, IJmui den. VELSEN. Hoogtealarm. De contro lekamer van de Velsertunnel is in rep en roer. Een bel rinkelt onophoudelijk. Op het schakelpaneel floepen lichten aan. Camera’s brengen een vrachtwagen in beeld die zojuist de hoogtemeter ka pot heeft gereden. De controleur in het zenuwcentrum, dat ligt ingeklemd tussen de twee tunnelbuizen, pakt de microfoon en probeert de vrachtauto „aan de kant te praten”. Ondertussen is by de inrit van de tunnel het verkeer tot stilstand gekomen. De chauffeur van de vracht wagen is door een rood stoplicht ook tot stoppen gedwongen, maar begrijpt niet wat er aan de hand is. Zijn dieselmotor overstemt de aanwijzingen die de con troleur door de luidsprekers geeft. Auto mobilisten beduiden de vrachtwagen chauffeur dat hij zijn kolos op de vluchtstrook moet zetten. Het oponthoud voor het overige verkeer is aanzienlijk. Een sliert auto’s vormt het begin van een file. Filevorming bij de Velsertunnel. Een van de oorzaken is de inschakeling van het hoogtealarm. rijder tot stoppen te bewegen, luttele meters voor de tunnelingang. De man had van alle aanwijzingen niets begre pen en was gewoon doorgereden met zijn 4.50 meter hoge truck. opgeven bij het redactiesecretariaat van het Haarlem Dagblad. Telefoon 023- 319053. PRIJZEN IN GULDENS Per 40 kg.: witte koolvis 85; kabel jauw een 90-72; kabeljauw twee 120- 80; kabeljauw drie 120-90; kabeljauw vier 114-96; kabeljauw vijf 118-74; kool vis een 68-64; koolvis twee 69-64; kool vis 142; schelvis een 122-114; schelvis twee 102-88; schelvis drie 92-84; schelvis vier 73-34; schar 86-170; wijting drie 92- 40; ham met kop 136; hammen zonder kop 304; hake 200-164; grote leng 68-67; kleine leng 69-67; kleine lommen 64-54; schartong 24-13; haai 84; poontjes 56-44; kuit 82-74. Overigens rijden nog een flink aantal vrachtwagens door na het doorbreken van het veiligheidskoord. In 1976 trok ken 122 chauffeurs zich niets aan van draden, stoplichten en waarschuwende luidsprekers. In geen van deze gevallen gebeurden er ongelukken. Wel schuur den enkele wagens 1 angs het plafond van de tunnelbuis waardoor de akoesti sche bekleding werd beschadigd. Als de betrokken wagen kon worden achter- DRIEHUIS. De Oranjevereniging „Driehuis” houdt maandag 31 januari de jaarvergadering in voormalig mis siehuis aan de Driehuizerkerkweg. De vergademg begint om kwart over acht en op de agenda staan naast jaarversla gen en bestuursverkiezing de bespreking van het programma voor de koninginne dag 1977. Het bestuur heeft het plan om de contributie van 7.50 per gezin dit jaar niet te verhogen. Wel hoopt de oranje vereniging dat veel gezinnen zich als lid zullen aanmelden. Als een presentje voor het bezoek aan de jaarvergadering krijgt ieder vijfde lid, dat aanwezig is een fles Oranje-bitter. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 498 kisten ka beljauw; 568 kisten koolvis; 151 kisten 280 kisten wijting; 2 kisten 129 kisten schar en 136 kisten Nu al is het aantal meldingen om vangrijk. Vooral de opening van rijks weg 6 in 1974 heeft Rijkswaterstaat handen vol werk bezorgd. Was het aan tal hoogtemeldingen in 1973 nog 287, in 1974 steeg dit tot 671. Rijksweg 6, een open weg door het vlakke land, is ver antwoordelijk voor veel bollende zeilen van vrachtauto’s die er net de oorzaak van kunnen zijn dat de draad het be geeft. Rijkswaterstaat heeft hiervan sta tistieken bi j gehouden. Daarop is te zien dsrt in maart 1976, een stormachtige maand, maar liefst 92 keer alarm werd geslagen. Alle meldingen, de valse in cluis. kosten Rijkswaterstaat veel geld en tijd. Met de reparatie zijn jaarlijks 1200 manuren gemoeid en een bedrag van naar schatting 60.000.-. fws IF

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5