toernooisPIONaqe Vergeeld boekje uit 1944 voor organisatie-comité ^kwispd- cloor Bestuurscommissie kunstkring voor regionaal schouwburgbeleid Burgerlijke stand hoogovens schaaktoernooi Jaarvergadering van ,Wijkeroog’ wijk aan zee Demosthenos en Diogenes De partij van Hans en Tjerk Geen alcohol bij Donar JULES DE CORTE VERLEENDE CACHET AAN JUBILEUMAVOND fotografen Autodak opengesneden Zigeunerkinderen roven sieraden Het kwartiertje voor de vele 2 O JANUARI donderdag 19 7 7 IJMOND 6 TWEE AUTOMOBILISTEN (Van een medewerker) VELSEN Lfl J REDEN ONDER INVLOED VELSEN-NOORD De be stuurscommissie van de Velsense kunstkring „Voor Allen” blijft zich beijveren voor het verwezen lijken van een regionaal schouw burgbeleid, omdat coördinatie dringend noodzakelijk wordt ge acht, evenals een op elkaar afge stemd programma. Hier werd woensdagavond in het cultureel centrum „De Schouw” in Velsen- Noord nog, eens de aandacht op ge vestigd door de voorzitter van deze Wijst, tijdens een informele bij- commissie, de heer A. van der eenkomst, waarmee het zilveren jubileum van de kunstkring in een pasende stijl werd gevierd. Pas send. omdat het gewenste cachet werd aangedragen door de bekende dichter-zanger Jules de Corte, die met zijn gevarieerd en fijnzinnig programma de toehoorders tot een hoogst erkentelijk en enthousiast publiek wist samen te voegen. geboren' 4 yan op dag jnd van lein illg- ion- Wie dat Ter NAAM: Donar LEEFTIJD: l’/« jaar RAS: Sint Bernard SOORT: Kerel tc dhoven VERGOEDING: .60.- INLICHTINGEN: 02550-15744. en ,Pat en leut en aalt VU- 7.30 naar een ander tehuis. Gewoon omdat men vond dat deze levenslustige kracht patser recht had op de mogelijkheid zich uit te leven. Bravo. DRIEHUIS. Aan de Driehuizerker- kweg in Driehuis zijn twee brievenbus sen vernield. Een bus werd uit de grond gerukt en een andere bus werd opgebla zen met vuurwerk. Van de daders ont breekt elk spoor. TJERK DE JONG VIT SANTPOORT is schaakmeester Hans Böhm nog een pittig partijtje schaak schuldig. Tjerk, die voor onze bladen het Hoogovens Schaaktoernooi verslaat, ontmoette tien jaar geleden Böhm op een camping, ergens in Zuid-Frankrijk en werd door de jonge Rotterdammer aangesproken toen hij op de grond voor de tent zijn schaakbord had neergelegd. Na wat vriéndelijke woorden over en weer nodigde Böhm De Jong uit voor een partij. „Weet u wel wie ik ben’’, vroeg Böhm toen Tjerk de schaakstukken opzette. „Nee, moet dat dan?” „Ik ben jeugdkampioen van Rotterdam”, liet Böhm zijn tegenstander weten. „Nou, laten we dan maar beginnen", ant woordde Tjerk, die de winst binnenhaalde. Böhm vroeg direct om een tweede partij, en won glorieus. „Een potje om uit te maken wie de sterkste is”, zei Böhm. Tjerk de Jong voelde daar weinig voor. „Ik kom hier niet om de hele dag te schaken”, zei hij. De derde beslissende partij is nooit gespeeld. Misschien dat Böhm en De Jong nu een paar uurtjes kunnen vrij maken om eens eindelijk uit te maken wie de sterkste is. „Ja, maar dat is niet eerlijk. Böhm is doorgestoten, terwijl ik in de Noordhollandse schaakbond ben blijven hangen”, sputtert Tjerk tegen. hij tegen Sosonko speelde, keek hij nors in de lenzen en vergat daarbij dat het alziend oog van de fotografen altijd is verbonden met het publiek, dat toch ook wel wil weten hoe die Hongaar Barczay er uit ziet. Sosonko daarentegen ging er eens echt lekker voor zitten en genoot van die belang stelling voor zijn partij an- ior- OVERLEDEN: M. Dekker, 85 jr., weduwnaar van N. de Korte, IJmuiden. C. van der Veen ,70 jr., echtgenoot van J. Goed. IJmuiden. P. M-. Kleverlaan, 67 jr., echtgenoot van: T. P Hoogeland, IJmuiden. M. S. Engel hart, 76 jr., Santpoort. arry 1« 1 >era- i de en- 1750 i0.U bert het en IT1. >be- Tel. en van l.oo, (ar il, ind u. elf u.: 18 j. i u.: 18 j. Daarnaast wist de kunstkring zich bij zonder verdienstelijk te maken met het propageren van culturele paspoorten voor jongeren en 65-plussers, terwijl uit deze organisatie verder „Het witte teja- ter”, het filmhuis en de jazzclub zijn voortgekomen. De wethouder meende dan ook moeilijk te kunnen nalaten de bestuurscommissie namens het gemeen tebestuur Zijn hartelijke dank te betui gen voor het betoonde enthousiasme en Voor een enkele grootmeester aan leiding duidelijk zichtbaar zijn onge noegen over de belangstelling van de professionele „kiekers” kenbaar te ma ken. De Hongaar Barczay kan beslist niet tegen het gedraai en gefrummel rondom hem als hij de openingszetten op het bord plaatst. Woensdag, toen IJMUIDEN Drie zigeunerkinderen, een meisje van tien en twee zevenjarige jongetjes, zijn gistermorgen aangetroffen nabij de Schouwburg. Ze waren in het bezit van gouden sieraden, enkele geld stukken en een breekvoorwerp. Na on derzoek van de politie bleek dat het geld en de sieraden waren buitgemaakt bij een inbraak in de. Wilgenstraat. Na ver hoor op het politiebureau zijn de kinde ren teruggezonden naar het woonwagen kamp aan de Basisweg. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- -g 8 op een n’euwe eigenaar zitten wachten. Behalve op woensdag en - en fee 1 agen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 1 uur. Aan het begin van deze avond was de heer Van der Wijst ook al even aan het woord geweest, om de bedoeling van de bijeenkomst in het kort uiteen te zetten. Van de zijde van het bestuur had men zich namelijk verplicht gevoeld zijn har-> telijke dank kenbaar te maken tegen over allen, die het werk van de kunst kring ’n kwart eeuw mogelijk maakten. Zoals het gemeentebestuur dat steeds de noodzakelijke subsidies heeft willen ver lenen en destijds bereid bleek het kost bare Rex theater aan te kopen. Verder betrok hij in zijn dankwoord de oud- commissieleden. de heer G. W. F. de Man met zijn staf, de werkers van het „eerste, derde en zesde uur. terwijl door hem met name nog de heren F. A. van Opbergen en Peter van Warmerdam werden genoemd, respectievelijk direc teur van de Stadsschouwburg en chef van het toneel. IJMUIDEN Twee automobilisten uit IJmuiden zijn de afgelopen nacht door de politie aangehouden wegens overma tig alcoholgebruik. Om één uur kreeg een 23-jarige man een rijverbod opge legd; een uur later moest een 30-jarige TTmuidenaar de bloedproef ondergaan. Deze man kreeg behalve een rijverbod c c?n r.-ceesverbaal. Pukkie, het 6% jaar oude onderdeur tje van verleden week had over belang- st :inz niet klagen, "’en fi s van zeker 20 wachtenden verdrong zich vrij dagmiddag rond de asielpoort. Pukkie kreeg een nieuw tehuis in IJmuiden. Ook de jonge Engelse grootmeester Miles is een figuur, die zich niets van de fotografen aantrekt, zelfs na een paar zetten in de opening een flesje limonade opentrekt of in een boter hammetje met ham hapt: dit alles terwille van de fotografen. „They want a picture. I give them a good picture”, vertelt hij altijd. Aardige vechtjas die Miles. Toernooidirecteur Piet Zwart is best tevreden over dee deelname van de Engelsman, die er een gewoonte van maakt vijf minu ten na het indrukken van de klok door de wedstrijdleider stormachtig de toernooizaal binnen te komen en amechtig op z’n stoel plaats te ne men. Altijd goed voor een fraaie kiek. „I give them a good picture”. DE 51-JARIGE HEER G. Kranen donk uit Haarlem is een even regel matige als enthousiaste deelnemer aan de vierkamp van het schaaktoer nooi Ook afgelopen vrijdag, zaterdag en zondag was hij in het souterrain van „Kennemerduin” te vinden en naast zijn flinke po Tic sehaakkennis had de vriendelijke Haarlemmer ook iets meegenomen, waarvan perschef Hans Bakker helemaal lyrisch werd. SANTPOORT. Onverlaten hebben van een personenauto, die al geruime tijd geparkeerd stond aan de Middend'.'i- nerweg in Santpoort het linnendak opengesneden. Uit de auto zijn een cas setterecorder ter waarde vap 200 en een aantal cassette-bandjes gestolen. VELSEN. Afgelopen nacht om streeks kwart voor twee heeft de politie in Velsen een 60-jarige automobilist uit Amsterdam aangehouden. De man kreeg een rijverbod opgelegd omdat hij te veel had gedronken. Bij een onverhoopt negatieve uitslag dient de zaak volgens de heer Van der Wijst plaatselijk te worden bekeken, omdat de artistieke en organisatorische de grote inzet, welke waardering werd uitgedrukt door het overhandigen van einge „uitgaansbonnen”. Na deze toespraken werd het informe le karakter van de bijeenkomst nog na der aangetoond door een ongedwongen samenzijn, met een drankje en een hap je. taak de kunstkring inmiddels zo veelomvattend is geworden dat voortaan deskundige leiding geboden is. En hij vertrouwde erop dat het Velsense ge meentebestuur de kunstkring de noodza kelijke garantie zou blijven verlenen, zodat verder kan worden ontplooid wat vijfentwintig jaar geleden in bescheiden opzet werd begonnen. I. Ci Kolder - Maussen, z.v. Velsen (zuid), A. Hes - Michel, d„ IJmuiden. T. Nagtegaal - Lub, z. Velsen (zuid). M. Spijker - Testado, d„ Zwanenburg. C. H. F. Bi*»ek - De Bie, d„ IJmuiden. M. Blok - Kruijt, z. Santpoort. A. J. W. M. van der Ven - Jacobs, d. IJmuiden. Daarna werd voorzitter Van der Wijst werd als spreker opgevolgd dóbr wethouder H. Scheeper, die op een ver heugend jubileum meende te mogen wijzen. De kunstkring is immers voort gekomen uit een spontaan initiatief, een kwart eeuw geleden schuchter met acht voorstellingen begonnen. En thans wor den maar liefst tweeënveertig theater voorstellingen en acht concerten „ge rund”. VELSEN-NOORD. De Volkstuin- dersvereniging .Wijkeroog” houdt zater dagmorgen om halftien in haar eigen clublokaal ,,’t Praathuis” op het tuin- compex aan de Wijkermeerweg in Vel- sen-Noord haar jaarlijkse algemene le denvergadering. De leden kunnen kennis, nemen van de verschillende jaarverslagen. De be stuursverkiezing zal weinig moeite geven aangezien secretaris J. Schrama en A. Molenaar zich herkiesbaar stellen. Kas-, bouw-, inkoop- en activiteitencommissie leden zullen worden benoemd of herbe noemd. Van het bestuur zijn er diverse voor stellen omtegelpaden aan te leggen, het verbouwen van de kantine en de voor bereiding van een eigen documentatie- film. DAGELIJKS KRIJGEN DE foto grafen precies vijftien minuten de tijd om aan het begin van de partijen hun platen van de beroepsschakers te maken. Vijftien lange minuten, waar in de grote toernooizaal van „Kenne merduin” als het ware bol staat van het felle blitzlicht, dat onophoudelijk de gezichten van de grootmeesters tart. Verleden week publiceerden wij de - een 2000-iaar oud wijnvat in het recreatiegebied Spaarnwoude. Bij een foto, genomen tijdens de uitgravingswerkzaamheden, plaatsten wij een onderschrift waarbij - met een knipoog naar de mythologie - opgemerkt dat niet Demosthenes hiaar een amateur-archeoloog in het wijnvat voorovergebogen stond. Een opmerkzame lezer, de heer IJ. Hofstra uit Heemstede, maakte ons er op attent dat dat op een vergissing moest berusten. Demosthenes, zo merkte hij terecht op was een be roemd Atheens redenaar. De mytho logische vatbewoner heette.Dioge nes. Deze attente Heemsteedse schrij vende lezer voegde aan zijn kritische ’•anttétenirn een gedichtje toe. ..Dio genes de Wijze, die woonde in een wit. daarin,t kan men bewijzen, de wijsheid woont bij ’t nat. Depk aan de heer Hofstra. vermeerdering zijner kennis heeft de schrijver van de „vergissing” zich voorgenomen de les van het vierrege lig gedicht in overweging te nemen. Dit pleidooi voor een regionaal schouwburgbeleid werd door de heer Van der Wijst gehouden tijdens de „dagsluiting”, waarmee hij onder meer herinnerde aan de onlangs ontworpen beleidsnota,- welke binnenkort door de betrokken wethouders van Velsen. Be verwijk en Heemskerk zal worden be handeld. Bepaald optimistisch meende de voorzitter niet over het resultaat van deze besprekingen te kunnen zijn, hoe wel hij hoopte dat de Velsense wethou der zijn collega’s van het nüt van een professionele aanpak zou kunnen over tuigen. Jules de Corte tijdens zijn optreden in „De Schouw” voor de .jubilerende kunstkring. Maar goed. Donar is met uitwerust «Jok mR9r wel met een allerplezierigst humeur. KWISPELdoor wondt min of meer meegetrokken na?’ een plek voor een plas. Als dat achter de rug is laat Donar zich verleiden tot wat eenvoudig stoeiwerk met een tak. KWISPELdoor dreigt ter aarde te stor ten als de pelsgigant diens schouders gebruikt om in het vuur v?n het sne’ even zijn imposante voorste staanders -te -of+on. Maan hpt Mm** ouwe ioneens, krentenbrood”. S+°virt ravotten. Tot dat laatste was ziin vórige baas n,Qt in de belezenheid. D?t w-s de *-eden om in het belang van Donar uit te zien De heer Kranendonk was in het bezit van een vergeeld programma boekje van het Nieuw,jaarstoernooi 1944, uitgeschreven door de Haogo- venschaakclub. Bakker mocht het ge schrift in eigendom bewaren, hetgeen als een rijke aanwinst voor het toer- dnooi-archief mag worden gezien. In het boekje wordt verhaald over o. a. distributiebonnen, die door de deelne mers van de acht- zes en vierkampen voor de gezamenlijke maaltijd moes ten worden meegenomen. Met 1 broodbon B en 2 vleesbonnen B was men in ieder geval zeker van voedsel. In die tijd was het nog mogelijk om „zoo noodig een ge meenschappelijke slaapzaal in te richten” en „voor den avond een broodmaaltijd in een pakketje me de te geven”. De achtkamp werd gespeeld in het Statenhuis in de Beverwijkse Zee straat en in het gebouw Adrichem in de Adrichemstraat. Zaterdag en zon dag week men uit naar het Kenne- mer Theater. De deelnemers aan de zeskamp schaakten in het gebouw Ad ’ichem en de vierkampen speelden zich af in het beroemde Kennemer Theater. Lang vervlogen tijden, want de hoofdgroep kende toen dé namen van Chr. Vlagsma uit Rotterdam, Th. D. van Scheltinga N. Cortlever, W. J. Wolthuis ir. H. J. van Steenis en W. Koomen uit Amsterdam. H. Kramer en Th. P. van den Tol uit Leeuwar den („Het verheugde ons zeer, dat voor de eerste maal in onze toernooi- geschiedehis Friesland zoo sterk, ver tegenwoordigd zal zijn”, schreef P. L. Veldheer, algemeen leider van d e toernooicommissie. Fenny Heems- Toen KWISPELdoor zich deze week op de af gesproken tijd kwam melden op het. Kerbertasiel om de traditionele we kelijkse wandeling te maken met één de’ blaffende desperado’s stond Donar al keurig in het gelid. Een kolos, klaar voot een frisse neus. De altijd wat treurige ogen kijken verwachtingsvol naar.het bezoek en op de brede schedel verschijnen een paar rimpels van „gaan- we-nou-nog-of-blijven-we-thuis”. Dus. gaan we. Als je als verslaggever een week tevo ren met een dwergpinchertje hebt lopen balanceren aan een hondenriem vraagt het mennen van deze gespierde lobbes enige overschakeling. Donar is de eerste die daar begrip voor heeft en wandelt - on zijn manier*, rustig de asielpoort uit. De gefronsde wenkbrauwen zijn verdwe nen en lijken zelfs plaats te hebben gemaakt' voor een paar pretlichtjes in de trouwe hondenkijkers. De fraaie pluim staart waaiert daarbij als een overwin- ningstrofee boven de imposante honden rug. Imposant, jazeker...dat is vrijwel alles wat er op. en aan deze dikbe- haarde mensenredder zit. Dat laatste is ook niet overdrevep want iedereen mag geacht worden te weten dat de Sint Bernard zijn naam dankt aan het eeuwenoude klooster op de top van de gelijknamige Alpentop. Daar waren het de kloosterlingen die gastvrijheid verschaften aan in de sneeuw verdwaalde reizigers. De monni ken gingen echter verder. Zodra ze er lucht van kregen dat bergtoerrsten het spoor bijster waren of zelfs bedolven waren onder dé witte massa trokken zij er op uit. O m hulp te bieden. -Daarbij werden ze t erzijde gestaan door...Sint Bernard. Een kruisingsproduct van Duitse doggen en Pyreneese berg honden. Intelligentie, kracht en trouw warén de karaktertrekken van de vier voetige metgezel waaraan tevens de zorg was toevertrouwd van een alleraardigst vaatie “eestriik vocht. Dat hing met een stevige riem om zijn stierenek. Aan het vaatje zat zelfs een kraantje. Menig sneeuwslachtoffer zou aan het vuurwa ter (brandewijn* zijn leven te danken hebben. De eerlijkheid gebiedt natuur lek viel on te merken dat dit soort verhalen niet zelden wordt opgepoetst. Zo ontstaat dan „de reputatie”. kerk, dit jaar ingedeeld in de veteranengroep in de tienkamp en _ogerend in haar caravan achter hotel „Kennemerduin”, schaakte in dat donkere oorlogsjaar als nationale kampioene in de „heeerengroep-zes- kamp”. „Ik vind het leuk, dat het organisa tie-comité het programma boekje zo enthousiast heeft ontvangen”, zei de heer .Kranendonk. „Onlangs vond ik dat papier. Ik wilde het niet weggooi en. Dat is iets voor Hoogovens, dacht ik”, vertelde de Haarlemmer en zijn schaakvrienden, de heren Herfst en Kenzen, in 1944 ook al bij het toer nooi van de Hoogovenschaakclub pre sent, knikten instemmend.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7