NIEUWE REGELING MET MAXIMUM VAN 65 MILLE Scholen meer betrokken bij hedendaagse kunst Nieuwe kantine krijgt naam GEZELLIGHEID TROEF IN KENNEMERDUIN EN HET STADSKANTOOR in Alpha-soos Jongerencentrum Labyrinth wijdt project aan „De Doolhof” „Boathouse” 4^ i L ja r 1 IR Via exposities en lessen MET PRAKTISCHE INFORMATIE, TONEELSPEL EN FILM I Belangstelling voor witlofteelt SPORTCOMMISSIE VERGADERT Jaarvergadering „Westerhout” Competitie damclub 11 BEVERWIJK-HEEMSKERK VRIJ D A G 2 1 JANUARI 19 7 7 èe Taboe fff.,, een (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een medewerker) van 4 BEVERWIJK Jongerencentrum La byrinth aan het Raamveld staat volgen de week in het teken van „De Dood". Aan dit door velen toch wel als enigs zins luguber beschouwde thema worden drie projectavonden gewijd en wel op dinsdag 25 woensdag 26 en donderdag 27 januari, steeds vanaf vanaf 20 uur. In een aangepaste entourage toet on- „Dat merk je”, aldus Cas van Eerden, „al aan het taalgebruik. Niemand zegt tegen de nabestaanden dat-ie ’t ellendig Beverwijkse komt BEVERWIJK - Voor een aantal leden van de veiling Beverwijk is een bijeen komst gehouden tijdens welke speciaal de witlofteelt aandacht kreeg. Deze teelt wordt in deze omgeving wel uitgeoefend, maar op een wijze die al jaren bekend is, namelijk de koude grond-teelt. Deze avond werden veel bijzonderheden ver teld over een veel modernere methode, namelijk de hydroteelt. Deze maand kunnen de scholieren nog via een dia-klankbeeld bekijken hoe nu precies het maken van een ets in' zijn werk gaat. Graficus Piet de Ridder zal binnenkort de vijfde en zesde klassers van de lagere scholen laten zien hoe etsen en zeefdrukken tot stand komen. Hij heeft inmiddels met succes enkele proeflessen gegeven in de Beverwijkse Bethelschool. Leerlingen en leerkrachten waren enthousiast. Het idee van deze lessen, waarmee men aansluit op de al genoemde grafiektentoonstelling, is van de commissie culturele vorming onder wijs. De openingstijden voor de tentoonstel lingen in De Nieuwe Slof zijn dagelijks van 10-22 uur, behalve zondags. De toe gang is gratis. - De L_. „Westenhout^ maandagavond 31 januari bijeen in „De Schouw” te Velsen-Noord, waar de jaar vergadering wordt gehouden. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten. Bij de bestuursverkiezing is me vrouw F. Smit-Blccn aftredend maar herkiesbaar. Het bestuur stelt’ voor de heer J. Groenhof in het bestuur op te nemen. Op 9 februari wordt er in „De Nieuwe Slof” weer een volgende tentoonstelling aangekondigd, die ditmaal geheel in het teken van het, thema carnaval zal staan. BEVERWIJK Zaterdagavond treedt in de Alpha-sociëteit aan de C. H. Moensstraat de Boathouse-jazzband uit Zaandam op. De twee jaar geleden opge richte zevenmansformatie houdt zich naar eigen zeggen bezig met het spelen van „bastaard-dixiejazz. wat neerkomt op een stijl die het midden houdt tussen jazz-oude-stijl en dixielandmuziek. blijven. De betrekkelijk grote bedragen die ineens worden uitbetaald voor in standhouding of resauratie van een mo nument kunnen binnen respectievelijk tien en twintig jaar geheel of gedeelte lijk worden teruggevorderd bij verkoop Hierdoor is het eigenaren niet meer voor ze vindt, nee, men zegt gecondo leerd. Door al die plichtmatigheid ont staat er een wat onmenselijk sfeertje. Het .komt er eigenlijk op neer dat dood gaan niet te bevatten is, en daarom eng. Om die reden wordt er ook weinig over nagedacht. Toch is het af en toe best eens goed de betrekkelijkheid van het leven in te zien en dat hopen we met dit project te bereiken”. De naam is ontleend aan een tuincom plex, dat daar honderd jaar heeft gele gen. In die tijd brachten de Wijk aan Zeeërs hun aardbeien en erwten enige keren per dag naar de markt in Bever wijk. De tuinen waren door hoge opge worpen zandduinen en aangeplante beu kenhagen beschut tegen de harde zee wind. en het maken van woningen in een bestaande gebouw, bijv, een kantoor. De steun die aan dit soort verbouwingen wordt gegeven zal van geval tot geval worden beoordeeld. De nieuwe regeling gaat op 1 januari 1977 in. Aanvragen die voor die datum worden ingediend e n waarover op 1 januari nog geen beslissing is genomen vallen nog onder de oude regelingen. Gemeente en eigenaar kunnen echter overeenkomen voor werkzaamheden die op 1 januari nog niet zijn begonnen een aanvraag op grond van de nieuwe rege ling in te dienen. BEVERWIJK. Lawntennisclub mogelijk ongerechtvaardigde winsten te halen uit woningen die met subsidie worden verbeterd. Donderdagavond wordt het project met een filmvertoning besloten. Met de film „The night of the living death” (lijken die door kosmische straling tot leven worden gewekt en vervolgens op buitengewoon griezelige wijze tekeer gaan) wil Labyrinth tevens een aanslui ting maken op het eerder in het jonge- Vorig jaar heeft de Boathouse-jazz band deelgenomen aan bet Royal Jazz Festival in Zaandam. Van de groep ma ken deel uit Dirk van der Grijn (kor net), Piet Vierberg (piano), Bob Cluwen (klarinet), drs. Piet Sinnige (tuba en banjo), Henk Borst (tuba), mr. Simon Kaper (trombone) en de Beverwijker Hugo Pinksterboer (drums). Het optre den in«de Alpha Soos begint om 21 uur. der meer een skelet en een lijkkist komt aanspreker Peter van Dalen van het uitvaartcentrum IJmond dinsdagavond het project openen. Hij zal praktische informatie geven over wat er zoal bij begrafenissen en crematies komt kijken en met wat voor financiële consequen ties de nabestaanden rekening moeten houden. Woensdagavond maakt de Amster damse Dogtroep z’n opwachting in Laby rinth. Dit gezelschap brengt theater als beeldende kunst en is dan ook sterk visueel gericht. Voor het project „de dood” heeft de groep een speciaal pro gramma opgezet, waarvan het jongeren centrum - gezien een vorig optredenvan de Dogtroep in Labyrinth - grote ver wachtingen heeft. WIJK AAN ZEE. De nieuwe kanti ne van de voetbalvereniging Wijk aan Zee zal „De Doolhof” worden genoemd. BEVERWIJK - De laatste uitslagen in de onderlinge competitie van de Bever wijkse Damclub waren als volgt: J. Diemeer - R. Adelaar 1-1; A. Roemeling - Cisca Butter'2-0; Th. Diemeer - J. v.d. Does 2-0; C. Nijman .- A. van Son 1-1; J. Graanstra - S. Lippes 1 - 1; N. Adelaar - P. de Munk 2-0; B. Beentjes - S. Toxopeus 2-0; N. Leemberg - A. Scholte 0-2; J. Speerstra - Th. Zoon 1-1. De beslissingswedstrijd om het kampioenschap in de eerste klasse van Kennemerland wordt op vrijdagavond 4 februari gespeeld tussen de eerste tientallen van de Beverwijkse Damclub en van het Haarlemse DVS, in het clublokaal van de IJmuider Damtelub. Meer geld beschikbaar voor verbetering van woningen BEVERWIJK/HEEMSKERK Drie weken geleden is voor de verbetering van alle particuliere woningen een nieuwe geldelyke steunregeling ingevoerd, die de twee bestaande regelingen heeft vervangen. Vooral voor de woningen die buiten een rehabilitatiegbied bekend staan betekent de nieuwe regeling een belangrijke finan ciële verbetering. De bijdragen voor die woningen waren tamelijk bescheiden. Met name de verbeteringen van huurwoningen kwamen mondjesmaat van de grond. De chef van de afdeling ruimtelijke ordening, de heer H. Molendijk, heeft in gemakkelijk leesbare nota de nogal ingewikkelde materie op een rijtje gezet. Voor woningverbetering op grond van de nieuwe beschikking kan een bijdrage ineens van 4Ö pet (was 35 pet) van de kosten of een jaarlijkse bijdrage worden verleend. Voor eigen woningen loopt de jaarlijkse bijdrage tien jaar, beginnend bij 10 pct (was S'/apct) van de kosten. Eigenaren van huurwoningen kunnen gedurende tien dan wel twintig jaar (afhankelijk van de kosten) een bijdrage ontvangen, beginnend met 10 respectie velijk 7 pet van de kosten. Verbeteringskosten van 15.00,- of minder worden niet gesubsidieeerd. De bijdrage ineens wordt aan een eigenaar- bewoner gegeven als de kosten niet meer bedragen dan 1(5.000,—. Daarboven wordt een jaarlijkse bijdrage toegekend. Verhuurders ontvangen de bijdrage ineens voor kosten van ten hoogste 5.000,- liggende kosten tussen 5.000,- én 15.000,-. De eigenaar kan kiezen tussen de bijdrage ineens en de tien jaar durende jaarlijkse bijdrage. Daarboven wordt uitsluitend een jaarlijkse bijdrage gedurende twintig jaar gegeven. In de nu vervallen rehabilitatie-regeling kwam geen maximum bedrag voor, waarover nog subsidie werd verleend. De nieuwe regeling kent zo’n maximum wel. Verbe teringen die duurder zijn dan ƒ65.000- mogen wel worden doorgevoerd, maar voor het deel van de kosten dat boven dat bedrag uitgaat wordt geen bijdrage meer gegeven. De oude regeling kende voor woningen buiten een aangewezen gebied een maximum van 35 pet over 14.000 plus enkele met name genoemde voorzieningen. Behalve de bijdrage ineens van 40 pet en de jaarlijkse bijdragen bestaat de mógelijkheid vast bedragen te ontvangen voor een aantal met name genoemde voorzieningen, zoals het maken van een toilet- een douche, een keuken, een berg ruimte buiten de woning en het ver vangen of uitbreiden van de elektrische installatie. De hiervoor beschikbare be dragen variëren van 1.150,- voor e en toilet tot 2.900,- voor een keukenruim te met inrichting. De mogelijkheid voor het geven van geldelijke steun bestaat behalve voor woningen ook vóór bejaardentehuizen en andere woongebouwen en voor woonsche pen die voor onbepaalde tijd een legale ligplaats hebben en waarvóór volgens de Wet op woonwagens en woonschepen vergunning is verleend. Zolang daarvoor nog geen aparte regeling bestaat geldt deze beschikking ook voor het aanpassen van woningen voor lichamelijk gehandi capten. Tweede woningen komen niet voor een bijdrage in aanmerking. Soms moeten woningen, die door hun slechte s taat eigenlijk zouden moeten worden afgebroken, toch nog enige tijd blijven staan. Voor het opheffen van ernstige bouwtechnische gebreken en voor sommige strikt noodzakelijke ver beteringen kan dan een bijdrage ineens worden gegeven van 70 pet over maxi maal 12.000,-. Voorwaarde is dat de gemeente aannemelijk maakt dat die woningen binnen tien jaar zullen wor den afgebroken. Als sprekers waren uitgenodigd de heren P. Huisman en G. Stienen. beiden van het Rijkstuinbouweonsulentschap Hoorn. De heer Huisman sprak over de teelt van witlofwortels en de heer Stienen over het forceren van witlof. Wil deze teelt rendabel zijn dan moet men van september tot april op de markt zijn. Er worden in ons land jaarlijks 2500 hecta ren witlofwortels geteeld. Dat gebeurt op landbouwbedrijven, waar alles ma chinaal gebeurt. Er kwamen kostprijs en opbrengstcijfers op tafel. De heer Stienen besteedde vooral aandacht aan de hydrocultuur, het forceren van witlof op water. Via’kleurendia’s kon men zien hoe daarbij alles in zijn werk gaat. Er blijkt in deze omgeving bij ver scheidene kwekers belangstelling te be staan voor de witlofteelt. Volgende week maakt een groep een excursie naar het Noord-Hollandse gebied waar deze teelt op grotere schaal wordt toegepast. Te vens brengt men dan een bezoek aan het proefstation in Alkmaar. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van eën nota over parkeer gelegenheid bij de nieuwe oefenvelden, een nota over aanvullende subsidiëring ten behoeve van het kleed-clubgebouw van de hockeyvereniging „Eechtrop” en een nota over de begroting voor 1977 van het Sportfondsenbad. Aan de orde komt voorts een ont- werp-brief aan de atletiekvereniging DEM over de renovatie van de atletiek baan op Adrichem. De openbare verga dering begint om 20.15 uur. BEVERWIJK - Na de edukatieve ten toonstelling „Beeld-verhaal” van de Cul turele Raad Noordholland in december, blijkt de tentoonstelling van etsen, houtsnedes, linosnedes en dergelijke in „De Nieuwe Slof” bij de schooljeugd ook goed aan te slaan. Dat is een verheugend feit voor de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk, die het betrekken van het onderwijs bij de exposities van heden daagse kunst tot een van haar taken rekent. Speciaal voor Labyrinth heeft de Am sterdamse Dogtroep een programma op-\ gezet; dat woensdagavond in het jonge rencentrum aan het Raamveld, wordt opgevoerd. y De nieuwe regeling maakt het voor eigenaren aantrekkelijk de koppen bij elkaar te steken om te komen tot een meer projectmatige aanpak van de ver betering. Wanneer zo’n project twintig of meer bij e Ikaar liggende woningen omvat kan extra financiële steun wor den verleend voor een soepel verloop van de werkzaamheden. Ten hoogste 250,- per woning staat ter beschikking voor voorlichting aan de bewoners of het aanstellen van een projectleider. Bo vendien kan .een bijdrage worden gegeven voor het inrichten van een voorbeeldwo ning, en voor het huurverlies dat met zo een woning kan worden geleden. Tenslotte kan, zoals dat ook al moge lijk is bij de verbetering va'n woning wetwoningen, een zogenaamde kontakt- persoon worden ingeschakeld via de Nati onale Woningraad of het Nederlands Christelijk Instituut voor volkshuisves ting. Voor de inschakeling van' zo een kontaktpersoon, die de bewoners behulp zaam is tijdens de verbetering, staat een bedrag van ten hoogste 500,- per wo ning te beschikking. Als voor een door de eigenaar zelf bewoonde woning een jaarlijkse bijdrage is verstrekt, vervalt deze wanneer de woning wordt verkocht. Bij een huur woning gaat de jaarlijkse bijdrage over naar de nieuwe eigenaar, omdat de huur voor de bewoners natuurlijk gelijk moet HET HOOGOVENS SCHAAK TOERNOOI kende donderdag twee vaste nevenactiviteiten: de ontvangst in hotel „Kennemerduin” van de gastvrouwen door het organisatieco mité en de ontvangst in het Bever wijkse Stadskantoor van schakers en gastvrouwen door het gemeentebe stuur. Voor de gastvrouwen is het ieder jaar weer een feest om elkaar in de demonstratiezaal van „Kennemer duin” te ontmoeten en onder het genot van een kopje koffie met gebak de laatste nieuwste over wie dan ook uit te wisselen. Voor wie het nog niet weet: de deelnemers(sters) aan de tien kamp logeren niet allen in hotels in Wijk aan Zee. Velen zijn onderge bracht bij families in de IJmond en daarbuiten. Het comité nodigt de gastvrouw van de familie uit voor een gezellige middag in de badplaats. Niet alleen „Kennemerduin" wordt dan van onder tot boven bekeken, ook café „De Zon” wordt bezocht, want daar is het schaaksel momenteel ook troef. In de avonduren ontmoette het gezel schap elkaar weer in het Stadskan toor van Beverwijk, waar voorts de deelnemers(sters) aan het schaak toernooi door burgemeester A. Hu- BEVERWIJK In het Stadskantoor vergadert donderdag 27 januari de com missie voor sportzaken. iedereen zich tot „Het lijkt wel fluisterde een bers welkom werden geheten. Hij maakte dit jaar voor het eerst het schaaktoernooi mee en zwaaide alle lof toe aan het organisatie - comité voor de perfecte wijze, waarop een dergelijk groot evenement was geor ganiseerd. In de overvolle Salie des pas Perdus zorgde het kwartet Gé Steinvoorde voor de muzikale ver strooiing, ruim voldoende om de spanning en de inspanning even te vergeten. Nadat comité-voorzitter Ni co Meijer burgemeester Hubers de originele werktekening van het affi che, waarop de voetbalwedstrijd tussen de schakers en het artiestenelftal wordt aangekondigd, had overhandigd en het officiële gedeelte van de ont vangst achter de rug was, vermaak ten iedereen zich tot laat in de avond. „Het lijkt wel een bonte avond” fluisterde een vriendelijke schaker... Eigenaren en huurders mogen zelf verbeteringen uitvoeren. De bijdragen van het Rijk worden dan echter berekend over uitsluitend de materiaalkosten. Huurders zullen een regeling met de eigenaren moeten treffen. De eigenaar vraagt de subsidie aan, maar verleent tegelijkertijd machtiging de bijdrage over te makén op een door de huurder opgegeven bank of girorekening. Onder verbouwing wordt verstaan het splitsen of samenvo egen van woningen rencentrum vertoonde project „Vreemde Verschi j nselen” De aanleiding tot het project „de dood” moet volgens ’stafkracht Cas van Eerden van Labyrinth gezocht worden in het feit, dat hoewel .doodgaan voor ieder mens een onontkoombare realiteit vormt er toch een duidelijk taboe op rust. Alles wat met overlijden samen hangt wordt met ae nodige mystiek omgeven: men wil er eigenlijk liever maar niet over praten. fc i A

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11