Kabaal Moeder Woonfunctie NIEUWE. DIRECTRICE JOODS MUSEUM KINDEREN VAN DE ZON Subsidie „Spelen” Persvrijheid 1 I ■K h iar ■■fl ien ATA J2 ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS R )- - 9 3 ZELFS GEREKEND naar nationale maatstaven heeft Amsterdam in het Joods Historisch Museum een unieke instelling Uniek in die zin dat er geen vergelijkbaar museum is dat als dit zo geheel gewijd is aan de godsdienst van een volk en, nauw daaraan verwant, de geschiede nis van datzelfde volk in ons land. Het Joods Historisch Museum, gehuisvest in het hartje van de stad in het Waaggebouw aan de rand van de voormalige Jodenbuurt, groeit sedert de laatste jaren uit tot een belangwekkende cultuurhistorische instelling waar een boeiend beeld kan worden verkregen van een stukje geschiedenis dat evenzeer verweven is met de onze als die van het joodse volk. 8 tl - - tar/i is U' 1 epa- Fl Judith Belinfante kiest voor een sobere aanpak V CEES STRAUS A ties it of igs ien, te Judith Belinfante, van oorsprong een Voorburgse, studeerde geschiedenis aan de Gemeentelijke Universiteit in Amster dam onder Presser. Haar specialisme was de vertoningen, de tussen-spelletjes in de 17e eeuwse toneelstukken. Tot een promo tie is het nooit gekomen en de huidige werkkring is daar ook te druk voor, al heeft ze ooit plannen gehad een proef schrift te schrijven over de overgangsfase van de cultuur van de Gouden Eeuw naar die van de 18e eeuw die sterk Frans geo riënteerd was. „Ik heb altijd een hang naar plaatjes gehad, een voorkeur voor het visuele”. bouwsels op binnenterreinen zullen moeten worden afgebroken Ze moe ten plaats maken voor doeleinden van algemeen belang, zoals bijvoorbeeld tuinen binnenpleinen en kinderspeel plaatsen, waaraan in de buurt een gro te behoefte bestaat HET MUSEUM onderscheidt twee doel groepen. Aan de ene kant is er een publiek dat voor de helft Nederlands en voor de andere helft buitenlands is, aan de andere kant kan de indeling joods-niet joods in een ongeveer evenredige verdeling wor den gemaakt. We proberen in de presen tatie verschillende niveaus aan te bren gen, ook door het geven van informatie in het Engels. We gaan er van uit dat de meest elementaire informatie aanwezig moet zijn". Met een dergelijk uniek museum ligt het gevaar voor de hand dat het toch al exclu sieve karakter van de joodse religie nog eens extra benadrukt kan worden. Judith Belinfante: „We hebben nogal opzettelijk geprobeerd om geloof en geschiedenis te scheiden. De basis is het joodse geloof, dat is niet uniek voor Nederland. Aan de andere kans is het zo, dat, wil je iets van de geschiedenis begrijpen, je ook iets van het geloof moet afweten. Die twee zaken zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Maar we willen ook de samenhang met de Nederlandse geschiedenis aantonen. De joden zijn hier heel vroeg al geïntegreerd en we laten zien hoe die twee cultuurpa tronen samengaan”. Treumann heeft nu opdracht gegeven om het kunstwerk (gemaakt door Jan Goossen) geheel te bespuiten met een laag polystyreen (piep)schuim Mocht de geluidsoverlast ondanks de maatre gel blijven bestaan, dan zal de wethou der zich beraden op nadere stappen. Judith Belinfante: „Ik heb altijd een hang naar plaatjes gehad”. is dat het aantal joden in ons land na de oorlog vrij constant is gebleven, in tegen stelling tot de verwachting. „Daarom is het ook belangrijk een stukje joodse erfe nis te laten zien. Nu houdt het museum op bij 1945, straks zal enerzijds een stukje Israel worden geboden, anderzijds ook een stuk achtergrond voor degene die hier blijft. Je kan hier de geschiedenis van een minderheidsgroepering zien, die met hun vragen over assimilatie, emancipatie en integratie geplaatst wordt tegenover een Nederlands decor. De problemen zijn voor elke minderheidsgroepring gelijk, dat gaat ook voor de Surinamers op. Alleen, de joden zijn hier al zo lang mee bezig" :oekt ook- 503- Omwonenden waren minder verheugd door de nachtelijke drumsolo’s en begaven zich naar wethouder Pitt Treumann, want die doet Kunstzaken. IN HET MUSEUMWERK trekt haar vooral het meehelpen aan de opbouw ervan aan „Ik vind het bovendien prettig deze binding met het jodendom te hebben. Ik ben zelf min of meer losgekomen van het jodendom, doe er absoluut niets meer aan. maar dit vult een bepaalde behoefte in. Ik heb de behoefte om een standpunt te kunnen bepalen over het jood zijn als zodanig". :LAT c.v. in. 3 'erkl. 000. HET GEMEENTEBESTUUR heeft van staatssecretaris Jan Schaeffer een brief gekregen, waarin hij meedeelt Amsterdam te zullen helpen bij de uit voering van haar meerjarenprogram- zoe- in sven tie stelt Amsterdam het voortbestaan van de moedermavo veilig Al blijft de Amsterdamse wethouder van onder wijs. Van der Velde, evenals Hoksber gen van mening dat de financiering ervan een taak is voor de overheid. van onze welvaartstaat. vanuit de overweging dat althans hier voor hen nog enige bestaansmogelijkheden te vinden zouden zijn” Een illusie, zo stelt het comité nu vast Wrakke caravans, tenten en houten hutten zijn nun deel „Het is voor ons volstrekt onbegrijpelijk dat de locale en landelijke overheden niet bereid zijn zich het lot van deze mensen aan te trekken, doch hen slechts het voorwerp maken van een beleid dat gebaseerd is op orde en veiligheid en op politie-optreden En dan wordt gedoeld op de recente uitspraken van de kinderpolitie over de zigeunerkinderen „Dooi dit soort uitlatin gen aan het adres van leden van eén bepaalde minderheidsgroe pering krijgt deze groep een stigma opgearukt dat maai al te snel voedsel zal geven aan latente gevoelens van discriminatie en racisme bij de plaatselijke bevolking”. Felle protesten zou den volgens het comité op zijn plaats zijn. De enige voldoening die de zigeuners kunnen melden is de afkeuring die de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Amsterdam heeft uitgesproken over de uitlatingen van politie zijde. Maar daar is het voorlopig bij gebleven De joden zitten met de problematiek van hun identiteit, de bepaling van het bèleveri van het jodendom in vrijheid, daar moeten we nog mee beginnen. Voor mij speelt de vraag meer waar de jood zijn bestaansrecht aan ontleent, ontdaan van de druk van buitenaf. Voor de oplossing daarvan hoef je niet in Israel te wonen, maar om dat onderzoek te kunnen doen naar wat het jodendom in vrijheid is, is het bestaan van de staat Israel wel een voorwaarde. In deze zin: toen Israel nog niet bestond en er vervolgingen waren, kon je niet naai een ander land. Nu kan je. als je er uitgegooid wordt wel naar Israel Maar om die reden hoef ik ook niet te gaan”. MEN KAN OP zijn rondgang door het museum niet ontkomen aan de vraag naar de geschiedenis der joden in de Tweede Wereldoorlog Het museum beschikt hier toe over een klein documentatiecentrum waarbij niet zo zeer de visuele aspecten van deze tijd worden getoond Het zijn documenten over de geschiedenis van de joden, maai ook de befaamde toespraak van prof Cleveringa Die benadering, aldus Judith Belinfante, is te vergelijken met het verschil in benadering tussen Presser’s Ondergang en de geschiedenis boeken over de Tweede Wereldoorlog van di De Jong ,Een verwevenheid van de joden met de Nederlanders is onvermijd- baai Je hebt bijvoorbeeld de Februari staking, ontstaan als reactie op het wegha len van de joden DE KROON heeft ingestemd met het besluit van GS van Noord-Holland om het Amsterdamse bestemmingsplan Bethaniënbuurt goed te keuren De buurt moet volgens dit plan meer dan voorheen een woonfunctie en een ple zieriger leefklimaat krijgen, weliswaar met behoud van de huidige ruimtelijke structuur, de bestaande monumenten en het historische beeld Een van de gevolgen van het bestemmingsplan is, dat de in de loop der jaren verrezen ZE GROEIDE op in een humanistisch- socialistische sfeer. Maar, vindt ze, „dat klinkt zo eng. Ik ben absoluut niet opge voed in het indelen van mensen in groe pen of soorten’" Moeder had een sterk socialistische inslag, zoals veel joden aan het einde van de vorige eeuw hadden. Dat doet haar spreken van een Joods- Nederlands combinatie. Wat ze in joodse zin heeft meegekregen, noemt ze eerder „traditioneel” dan „religieus”. Judith Belinfante: „Het aantrekkelijke voor mij was de eigen keuzebepaling, er werd wei nig ingeduwd en gedrongen. De humanis tische idee om zelf de keuze voor je morele waarden te maken, dat heeft me zeer aangetrokken”. DE MOEDER van Marie wil weer naar school Dat is althans de titel van een rapport dat dr Renë Hoksbergen heeft doen verschijnen over dag- mavoscholen voor volwassenen de zogenaamde moedermavo’s m Nederland Hoksbergen verbindt er trouwens nog de vraag „Kan het einde lijk’” aan Dat het antwoord op die vraag ontkennend luidt.» mogen we afleiden uit zijn conclusie dat de over heidsbijdrage aan die moedermavo's ontoereikend is Voor Amsterdam en enige andere steden is het antwoord op dezelfde vraag uitsluitend „ja”, doordat die gemeenten zelf geld in dat volwasse nenonderwijs pompen Wanneer de financiële uitgaven voor studieboeken en het schoolgeld voor de leerlingen een bezwaar vormen, bestaat zelfs de mogelijkheid van een gemeentelijke studiebeurs Met haar financiële injec- SINDS KORTE TIJD heeft het Joods Historisch Museum, in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt, een nieuwe directrice. Het is Judith Belin fante, die er voordien zeven jaar ais conservatrice heeft gewerkt. Nu ze de tijd heeft gehad zich wat in te werken in haar nieuwe functie, zocht collega Cees Straus zijn vroegere buurmeisje uit Voorburg eens op, om met haar over de plaats van het Joods Histo risch Museum in de samenleving te praten. Hij kwam tot de conclusie, dat de joodse cultuurgeschiedenis in het museum een opvoedkundige vorm heeft gekregen. TOCH HEEFT het Joods Historisch Museum zijn langste tijd in het Waagge bouw gehad. Er bestaan plannen om het uit vier synagogen bestaande complex aan het Burgemeester Jonas Daniël Meij- erplein te betrekken Het college van bur gemeester en wethouders heeft in princi pe een besluit daartoe genomen, de raad moet nog zijn goedkeuring geven. Het museum zal in zijn nieuwe omgeving het toch wel statische karakter verliezen, de tentoonstellingsruimte is thans uiteraard zeer beperkt. Nu kan alleen het perma nente bezit getoond worden, voor wisse lende exposities is men reeds gedurende twee zomers naar het synagogecomplex uitgeweken. Dat zal ook in de komende zomer het geval zijn voor de tentoonstel ling over „chassidisme en beeldende kunst” (15 juli tot 1 september). „Er wordt vaak gezegd dat we hier met „distantie” werken. Er is rond de geschie denis van de joden veel emotionaliteit. Ik vind het verkeerd daar een extra emotio nele samenhang aan toe te voegen. De mensen die hier komen zijn van tevoren al enigszins geïnteresseerd. Ik heb een voor keur voor het teruggaan naar de feitelijk heden”. Dat zegt Judith Belinfante, sinds kort de directrice van het museum nadat ze er sinds 1969 als conservatrice had gewerkt. Het prille begin op de zolderver dieping: een staf bestaande uit twee part time krachten die behalve een administra tieve taak ook allerlei klusjes moest opk nappen als het afnemen van stof en foto’s opplakken. Nu is de staf verdubbeld. Gemeente en rijk subsidiëren de instelling voor bijna een kwart miljoen, „budgettair worden we vriendelijk bejegend’’. De culturele belangstelling is van huis uit meegekomen. Eigenlijk lag het ook min of meer voor de hand dat ze in 1969, eenmaal afgestudeerd en op zoek naar een baan voor halve dagen om verder te kunnen studeren, bij het Joods Historisch Museum terechtkwam. Het museum had toen vooral een kunsthistorische beteke nis, in het bijzonder door de aanwezigheid van voorwerpen van ceremoniële kunst. Nu wordt gestreefd naar het plaatsen van de voorwerpen in hun religieuze samen hang en in hun samenhang met die van de j oden in Nederland. De kunsthistorische benadering van vroeger is educatief- informatieve geworden- Het werd een museum dat zonder catalogus kan wor den bezocht, ook voor een publiek dat niet op de hoogte is met de gebruiken in de joodse godsdienst wordt tekst en uitleg gegeven. „Deze voorwerpen ontlenen hun waarde aan het joodse karakter ervan, dan moet je niet ze opstellen vanwege hun estethisch belang. Je moet er wat omheen maken, anders hoeft het niet”. nog enkele aspecten van het tentoon stellingsthema naar voren te halen De bijeenkomst wordt morgenmiddag om half drie gehouden in de filmzaal van het museum De tentoonstellingscommissie van het Nederlands Verbond van Grafi sche Ondernemingen dat de exposi tie heeft opgezet - heeft drie sprekers, of liever gezegd inleiders, bereid gevonden ten tonele te verschijnen De journalist Paul van ’t Veer, die zich in hoofdzaak bezig houdt met het schrij ven van politieke commentaren, zal spreken over „Problemen uit de Derde Wereld” De secretaris van de Neder landse Vereniging van Journalisten G DIE ONTWIKKELING heeft vooral sedert het begin van de jaren ’70 vorm gekregen. Hoogtepunt daarin was het betrekken en inrichten van de beneden ruimte van De Waag waar de eertijds boven opgestelde voorwerpen eindelijk in een meer passende omgeving terechtkwa men. Opvallend is daarbij dat de sfeer in het museum getekend wordt door een zekere terughoudendheid in presentatie. De staf kiest voor een sobere aanpak, aan een extra dramatische onderstreping van het toch al zo bewogen verleden wordt geen behoefte gevoeld. - ZELF VOELT ZE niet de minste behoefte om naar Israel te gaan om er zich te vestigen. „Voor mijzelf heb ik hier bepaalde waarden geleerd die daar nu niet kunnen. Ik ben wat dat betreft toch te zeer het produkt van een Nederlands - joodse combinatie. Om in Israel te kunnen wonen zou je veel meer Joods-nationaal grricht moeten zijn dan hier Ik zou dan ook het stuk vrijheid dat ik heb meegekre gen, moeten missen. Uit de strijd om het bestaan kan je je niet alles permitteren, maar er zijn dingen in Israel die ik me niet kan permitteren, zoals de noodzaak van separatie, de scheiding van Joden en niet- joden. ma vooi de Kmkerbuurt Alle daar voor in aanmerking komende subsidie regelingen van het Rijk zullen met voorrang op de Kmkerbuuri worden gericht aldus Schaefer U HEBT ER ongetwijfeld van gehoord: de nieuwe speelautomaat, waarvan het doe) van de „speler” ts. met een auto zoveel mogelijk voetgan gers dood te rijden Hetzelfde systeem dus als in de speelautomaten, waarmee men oorlogsschepen laat kelderen Het wijkcentrum d’Oude Stadt heeft nu in een brief aan minister Van Agt gevraagd, maatregelen te nemen tegen de nieuwe speelautomaat Hetwijkcen trum is van mening dat importeurs en exploitanten zich schuldig maken aan het uitlokken van echte misdrijven van deze aard in het verkeer Het wijkcentrum wijst in de brief op een voorval dat zich maandag in de hoofdstad voordeed, waarbij een kind werd doodgereden èn de bestuurder wegreed De brief van d’Oude Stadt is behalve aan Van Agt tevens gericht aan de officier van Justitie en de bur gemeester van Amsterdam. DRUKPERS EN VRIJHEID, de ten toonstelling in het Van Goghmuseum. waarover we enige weken geleden op deze pagina schreven, heeft zoveel publiek en pers naar de Paulus Potter straat getrokken, dat er een speciale discussiemiddag is georganiseerd om Het museum kan in zijn nieuwe opzet mei los worden gezien van de staat Israel Daarvoor is de betrokkenheid van de joden met Israel te groot. Maai gebleken EEN ONTSTELLEND KABAAL klonk niet zelden op het Spui zo tegen de tijd dat al dan niet beschonken lieden de kroeg moeten verlaten. De vrolijke klanten hadden namelijk ont dekt dat je op de acht roestvrijstalen dozen, die op het Spui bij wijze van kunstwerk waren geplaatst, met stok ken. of bij gebrek daaraan met de blote handen, al trommelend heel wat deci bellen kon oproepen. Dolle pret dus A I Schuijt, en president-directeur drs A A V Tummers van „Audet" uit Nijmegen houden inleidingen over „Concentratie in het dagblad en tijd- schriftwezen Met deze samenstelling van sprekers is dus zowel de journalis tieke als de managershoek vertegen woordigd EEN PLAAG voor de stad Zo noemde nog niet zo lang geleden de hoofdinspecteui van de Amsterdamse kinderpolitie het optreden van zigeunerkinderen in Amsterdam. De reactie van de zigeuners heeft even op zich laten wachten, maar nu is die toch gekomen, in de vorm van een korte verklaring van het Comité ter Behartiging van de Belangen van Zigeuners in Europa. Even vooraf de zigeuners waai het hierom gaat hebben niets te maken met Koko Petalo, die in het recente verleden nogal eens in onze kolommen is opgedoken Deze „royal gipsy of the ■world”, zoals hij zichzelf graag noemt, ligt integendeel voortdu rend in de clinch met de overige zigeuners in de hoofdstad. De .groep waar het nu om gaat, bestaat uit de m hoofdzaak Joegosla vische zigeuners die zich hebben gevestigd aan de Spaamdam- .merdijk en aan het einde van de Basisweg, aan de rand van het Westelijk havengebied. „DEZE KINDEREN van de zon”, aldus het comité, „hebben. sa overal verjaagd te zijn, hun toevlucht gezocht in het centrum Met deze mededeling heeft de staats secretaris een concrete toezegging gedaan van 18.5 miljoen gulden voor de aankoop van bebouwing die niet verbeterd kan worden Na de sloop daarvan zullen nieuwe woningen wor den gebouwd De Kmkerbuuri is zoals bekend een van de negentiende eeuwse buurten in Amsterdam waar wethouder Cees de Cloe op grote schaal stadsvernieuwing wil gaan plegen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13