BIJ VAN GELDE R Lichtpunt voor Hoogovens 1100 MAN WEG van f 150 miljoen Gelukwensen voor Carter r H 32 DATSUN artendor in huidige crisissituatie terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en I^JHaarlem, hoek Wagènweg-Houtplein. >elzen „Kapitaalvernietiging DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Zeeweg Ziekenhuis Rode Kruis Ziekenhuis Aftrekbaarheid Kamerleden blijven gratis Emoties parkeren f steekpenningen niet afgeschaft opruiming Marine Hospitaal Diaconessenhuis 5» EN/STA meubel o w i« Het woord is aan Instemming regering met uitbrei ding staalfabriek Het ziekbed Zware ondergrondse kernproef op komst X AGENDA pagina 9 hoogste kortingen in Nederland iF.- W Aantal pagina’s vandaag: (Van onze Haagse redactie) (Van een onzer verslaggevers) 1 J 2 Welgemeende raad l< i Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker verpakkingsprodukten in Rotter dam (ongeveer 200 man). Verder wordt geprobeerd een gegadigde te vinden voor overname van de wit- papierfabriek in Wapenveld. Haarlem-Schalkwijk Grootwinkelcentrum 9 Filialen in Nederland v KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 JUBILEUM SHOW met 2 stunts Vrijdag 21 januari Zaterdag 22 januari Autobedrijf Stormvogels UMUIDEN: Kalverstraat 9 BEVERWIJK: Europaplein - Belgiëlaan Lichtreklames van neon en plexiglas. <TEL. 023-317127-HAARLEM/ F HAARLEM/IJMOND Het Zeeweg Ziekenhuis in Velsen, het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, het Marine Hospitaal te Overveen en het Diaconessenhuis te Heemstede zijn volgens een advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen (CVZ) aangewezen om in 1985 te worden gesloten. Met deze maatregel meent het CVZ te kunnen voldoen aan de door staatssecetaris J. P. M. Hendriks van Volksgezondheid en Milieu hygiëne voorgeschreven beleidsnorm van 4 bedden per 1000 inwoners. De sluiting van deze ziekenhuizen, waarvan er drie in de jaren zeventig zijn gebouwd of vernieuwd, zou een kapitaalvernietiging van zo’n slordige 150 miljoen gulden betekenen. DEN HAAG Bij Van Gelder Papier zullen door een geplande organisatie ongeveer 1100 van de 5400 arbeidsplaatsen komen te ver vallen. Bij het opstellen van het reorganisatieplan, waarover de vakbonden uitgebreid zijn geïnfor meerd, is uitgegaan van sluiting van enkele verlieslijdende vesti gingen. Het gaat hierbij om de pa pierfabriek in Apeldoorn (520 werknemers) en het bedrijf voor Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem - Hogere temperaturen IJmuider Courant Bertrand Russell: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, Abonnement - bij vooruitbetaling - f 13,65 p. mnd.f 39,35 p. kwartaal (p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f200,-) Losse nummers 65 ct. miljoen ton Advies CVZ sluiting in 1985 (Zie verder pagina 11) (Van onze parlementsredactie) over (ADVERTENTIES) (Zie verder pagina 3). I (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) een Groentjes 12, 14, 18 mnnnmrntnirmruninn Ook moeten enkele verliesgevende be drijven worden versterkt, onder meer de vestigingen in Wormer en Leeuwar den. Gedacht wordt een deel van het takenpakket van de Rotterdamse vesti ging naar Leeuwarden over te brengen, McCutcheon: van met hand Gerald Ford, nu gewoon ambteloos burger, toonde zich gisteren duidelijk geëmotioneerd bij de installatie van Jimmy Carter als president van de VS. Vooral het begin van Carters inaugurele rede, waarin hij Ford dank zegde omdat hij „de Verenigde Staten weer ge zond heeft gemaakt”, liet hem niet onberoerd. een bracht. Zij die het beste gifgas bezitten zullen de ethiek van. de toekomst bepalen. neon b.v. WASHINGTON (DPA, UPI, Reuter). Veel staatshoofden en regeringslei ders hebben Jimmy Carter gelukgewenst met diens officiële ambtsaanvaarding als president van de Verenigde Staten. Beverwijk en Velsen zouden in geval van ziekenhuisopname of poliklinische hulp naar een verder afgelegen en waarschijnlijk minder vertrouwde om geving moeten. Voor het Rode Kruisziekenhuis heeft het CVZ een fusiegedachte in het hoofd met het in aanbouw zijnde St. Jozefzie- kenhuis in Heemskerk voor de bouw waarvan staatssecretaris Hendriks verle den jaar zijn goedkeuring gaf. Het huis is momenteel half in aanbouw. De kos ten zijn geraamd op 50 miljoen gulden. niet boven de 1,1 McCutcheon was aangehouden nadat hij op weg van het café naar huis met zijn auto tegen twee geparkeerde wagens was gebotst en de politie in de auto overblijfselen van acht gestolen kippen aantrof. Percy legde de dief een boete van tien pond sterling op, nam hem voor een half jaar zijn rijbewijs af en droeg hem op gedurende negen tig uur sociaal werk te doen. In een rapport dat het CVZ verleden jaar oktober uitbracht over de zieken huissituatie in Kennemerland werd vast gesteld dat volgens de vier pro-mille- norm in het onderzoekgebied omstreeks 1985 het overschot (zogenoemde overbe- bedding) ruim 900 ziekenhuisbedden waardoor de werkgelegenheid en het rendement bevorderd moeten worden. Zoals wij pas hebben bericht, heeft Van Gelder onlangs de investering be kend gemaakt in een nieuwe fabriek in Renkum. Door dit zogenoemde Renkum- drie-project ontstond oorspronkelijk de vrees, dat dat gevolgen zou hebben voor de werkgelegenheid van de fabriek in Velsen (ongeveer 1000 werknemers). De directie van Van Gelder verwacht ech ter, dat in 1890 als Renkum-drie van start gaat volgens de planning er nog genoeg klanten zullen overblijven voor de fabriek in Velsen. (Zie verder pag. 2) van deze sluiting het verststrek- kendst. Patiënten uit het verzorgingsge bied die momenteel voor 90 percent gebruik maken van het IJmuidense te huis zouden of het Noordzeekanaal moe ten oversteken of zich moeten wenden tot het St. Joannes de Deo in Haariem- Noord. Aan de renovatie van deze laat ste instelling zou nog 32 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd voor het treffen van noodzakelijke voorzieningen, die in het Zeeweg Ziekenhuis aanwezig zijn. Met de werktijdverkorting zullen in de weken van 23 tot 29 januari en 13 tot 19 februari respectievelijk 8.150 en 7.000 werknemers betrokken zijn. De overige vier weken zijn bij de maatregel circa 4.000 personeelsleden betrokken. Of deze maatregel in de loop van dit jaar herhaald zal worden wilde de heer Mathijsen Gerst niet ontkennen. „Het zal afhangen”, zo merkte hij op, „van de ontwikkeling op de staalmarkt die we uiteraard van dag tot dag volgen doch waarvan het verloop nog steeds achter blijft bij de verwachtingen. In Europees verband zou er in het eerste kwartaal 32,15 miljoen ton staal gefabriceerd moeten worden. Dit kwantum zal niet worden bereikt. Nederland zou van deze produktie 1,2 miljoen ton voor zijn rekening hebben moeten nemen. In werkelijkheid zal (Van onze parlements redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren met een krappe meerder heid (56-53) een motie verworpen waarin de regering om fiscale maatregelen te gen smeergeld en steekpenningen werd gevraagd. Tegen de motie, die was inge diend door de KVP’er Nooteboom, waren de CDA-fracties, de VVD, het GPV, de SGP en twee leden van D’66. Het argu ment van het CDA om tegen de motie te stemmen was dat staatsecretaris Van Rooijen (financiën) woensdag tijdens de begrotingsbehandeling had toegezegd dat de zaak zal worden onderzocht. De WD’er Joekes beklemtoonde dat de VVD tegen het systeem van steek penningen is, maar volgens hem is het moeilijk om een duidelijke grens te trekken tussen smeergeld en commissie- geld. Nooteboom vroeg in zijn motie om maatregelen die een eind maken aan de fiscale aftrekbaarheid van steekpennin gen. Het mag volgens hem niet meer voorkomen dat een bedrijf tegenover de fiscus de naam van een begunstigde kan verzwijgen omdat dat zo is af gesproken. IJMUIDEN. Ondanks het feit dat Hoogovens als direct gevolg van de slechte economische situatie aanstaande zondag een periode van zes weken werktijdverkorting ingaat, heeft de di rectie van het IJmuidense staalbedrijf laten weten heel erg gelukkig te zijn met de instemming van de regering ten aanzien van toekomstige uitbreidingsmo gelijkheden. Ir. F. E. Mathijsen Gerst, topman van de Directie IJmuiden, heeft als zijn mening uitgesproken dat Hoog ovens ondanks de huidige crisis nog steeds een modern bedrijf is en men er voor dient te waken dat daaraan geen afbreuk wordt gedaan wil men, indien de omstandigheden zich in de toekomst ten gunste keren, gis sterk bedrijf zijn positie op de internationale staalmarkt behouden. President Podgomi van de Sovjet unie zond een gelukstelegram waarin hij de hoop uitsprak dat Carter en de leiders van de Sovjet-Unie „flinke voor uitgang zullen boeken op de weg naar betere betrekkingen tussen de VS en de Sovjet-Unie. Premier Rabin van Israel liet Carter weten dat zijn land vastbesloten is met de nieuwe president samen te werken om tot vrede in het Midden-Oosten te komen. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland legde in zijn felicitatie- hoodschap de nadruk op de noodzaak de NAVO te versterken en nauw contact té onderhouden. Ook minister-president Den Uyl heeft de nieuwe Amerikaanse president geluk gewenst met zijn ambtsaanvaarding. Ex-president Gerald Ford en zijn vrouw Betty zijn gisteravond met het door Jimmy Carter beschikbaar gestelde presidentiële vliegtuig Air Force One naar Californië gevlogen. De Fords heb ben hun huis in Washington verkocht eri zullen waarschijnlijk in de Californische plaats Palm Springs gaan wonen. I Er is in de regio Kennemerland grote ontsteltenis gewekt door de inhoud van een vertrouwelijk rapport, die tengevol ge van de uitgebreide betrokkenheid van instellingen in de gezondheidszorg on vermijdelijk openbaar moest worden. Het rapport in de vorm van een uitdunnirftsplan van het aantal beschik bare ziekenhuisbedden in deze regio, op gesteld door een departementale com missie onder leiding van’ staatssecretaris Hendriks, onthult een gerichte keuze uit een aantal mogelijkheden tot verminde ring van het totale regionale ziekenhuis beddenbestand, die door ingewijden rampzalig wordt geacht. Rampzalig, on begrijpelijk en onaanvaardbaar in veler lei opzicht, niet het minst ten aanzien van het welzijn der Kennemer bevol king. In het nieuws elders in deze krant zijn de details van het plan te lezen. In het algemeen gesproken vertolkt het een zodanig koudbloedig formalisme, dat men er redelijkerwijs aan moet twijfe len of de geestelijke vaders ervan wel de moeite hebben genomen zich te ver diepen in de vraag, welke menselijke waarden de achtergrond vormen van het gegoochel met cijfers, dat tot deze uit komsten heeft geleid. „Een ziekenhuisbed” is in de gedach tengang van sommige formalistisch inge stelde bestuurders een rekeneenheid ge worden, die uit investeringen, omgesla gen kosten, begrotingsbedragen en be- hoeftenpatronen bestaat. Dat het een gebruiksvoorwerp is waarin een ziek mens ligt die hoopt op maximale medi sche hulp om in leven te blijven, wordt blijkbaar gemakshalve vergeten. Daarbij komt nog, dat men op het departement blijkbaar graag in grote eenheden denkt en gedetailleerder plaatselijke siutaties maar liever vergeet. De bereikbaarheid voor spoedgevallen, de aard van de be volking in kleinere kringen van die grote regio, kortom de kwestie van leven en dood spelen blijkbaar geen rol meer. Een ziek mens wordt langzamerhand nog slechts een soort algebraïsch sym bool in een cijferformule. Ziekenhuizen worden werkplaatsen met plaatsingseen- heden en verwerkingscapaciteiten. Hel welzijn verdwijnt onder rekensommen en de medische zorg voor het individu wordt een kwestie van geldsbedragen die al of niet in een begroting passen. Geen aandacht voor persoonlijk men selijk leed van zieken, evenmin aandacht voor persoonlijk menselijk leed van werkenden in de instellingen voor ge zondheidszorg: plattegronden met rode potloodstrepen blijven over. Wat is „besturen” en „regeren” eigen lijk in deze tijd? Eerste voorwaarde, vergeten dat men met menselijke we zens te doen heeft. En dan maar reke nen. Door de kracht van de proef, op de bodem van een 800 meter diepe schacht, zou het atol gedeeltelijk in zee kunnen verdwijnen, aldus Les Nouvelles. De kracht van de ontploffing zou tussen de 2,5 en 3 megaton komen te liggen. Toen President Valery Giscard d’Es- taing in mei 1974 aan de macht kwam, gaf hij opdracht tot het houden van de Franse kernproeven onder de grond, omdat o.a. Australië, Nieuw-Zeeland Canada, Peru en Japan hadden geprotes teerd tegen de bovengrondse. De vorige Franse kernproef is in de cember gehouden, maar het ministérie van Defensie in Parijs heeft haar nog niet bevestigd. VRIJDAG 21 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 67 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. red.: 15389, na kantoortijd 02208/3577 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. men komen”. Als belangrijkste factoren die kunnen bijdragen tot een herstel van het Hoog- ovensaandeel in de Europese staalproduk- tie noemde Mathijsen Gerst verbetering van de concurrentiepositie tegenover le veranciers als Japan, Spanje, Zuid-Afri- ka en Argentinië. „Daartoe zou de rege ring een meer op de industrie afgestem de politiek moeten voeren. Vakbonden, werkgevers en werknemers zullen dui delijk begrip moeten tonen voor wat er gaande is”. (Zie ook de pagina’s 11 en 7). Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 21, 23 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Medische diensten 9 Amsterdam 13 Kunst 15 Film 17 Radio en tv19 Strips 19 Weg en wiel 21 Modejournaal 21 Puzzel23 Schrijvende lezers 23 Economie 25 Beurs 26 Sport 27, 29 Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Vrij veel bewolking en plaatse lijk regen. In de nacht en och tend hier en daar mist en mini mum temperaturen ongeveer twee graden. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maxima van vier graden in het noorden tot zeven graden in het zuiden van het land. PAPEETE (Keuter). Volgens het dagblad „Les Nouvelles” op Tahiti houdt Frankrijk begin februari zijn krachtigste ondergrondse kernproef op het atol Moeroeroa. O Een Engelse dief met maar één been, een glazen oog en een mismaakte hand heeft van een rechter in York de raad gekre gen de misdaad op te geven. Het oordeel over dit voorstel liep dwars door de grote fracties heen. De PvdA was er in meerderheid voor; het CDA er in meerderheid tegen. De VVD stemde unaniem tegen. Het was niet de eerste keer dat Drees in het parlement het parkeren van Kamerleden aan de orde stelde. Twee jaar geleden behaalde hij daarmee een aardig succes toen na hét aanvaarden van een motie van hem het plein van het Binnenhof autovrij moest worden gemaakt. zou bedragen. In aansluiting daarop is het CVZ opnieuw aan het inventariseren geslagen en heeft de consequenties van sluiting van elk der ziekenhuizen tegen elkaar afgewogen. De uiteindelijke con clusie is dat aan sluiting van genoemde ziekenhuizen de voorkeur dient te wor den gegeven omdat daarmee redelijk tegemoet gekomen zou worden aan de noodzaak van spreiding van ziekenhui zen in de regio. Maar behalve de rigoureuze kapitaal vernietiging zouden met de aanbevolen sluiting een paar duizend personeelsle den in de ziekenverplegingssektor op straat komen te staan. Een kleine hon derd specialisten zouden hun heil elders n oeten zoeken. Bewoners van Heemstede, Overveen, DEN HAAG Kamerleden mogen gratis rond het Binnenhof blijven parke ren. Met 58 tegen 52 stemmen verwierp de Tweede Kamer gisteren een voorstel van DS’70 (Drees en Staneke) om de parlementariërs voortaan voor de par- keerfaciliteiten 1000 a 2000 gulden per jaar te laten betalen. Drees vindt dat de Kamerleden dat geld best uit hun on langs verhoogde reiskostenvergoeding kunnen betalen. Het zou de schatkist a twee ton per jaar hebben opge- Rechter Rodney Percy zei tegen dief Philip McCutcheon: „Wie heeft er ooit gehoord van een succesvolle inbreker met één been, een mismaakte hand en glazen oog? U hebt geen kans ermee weg te komen. Vindt u ook niet dat u er beter mee op kunt houden?” Voor het Zeeweg Ziekenhuis - ge bouwd in 1971 voor 45 miljoen gulden- dat in IJmuiden een centrumfunctie vervult in ’t gebied van Velsen met zjjn circa 60.000 inwoners lijken de gevolgen

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1