LEZERS i« LEZERS PUZZEL VAN DE WEEK Autovakantie in Italië Ihizzel.whwjm «1 fsv' LEZERS* .cJI! ft# Autovakantie Reizen’77 foX ri-Ylf r4 k'lp-U Ufo’s Liquidatie Boot-herdenking 2 Vossen 2 Scheidingswet Boot-herdenking 1 23 VRIJDAG 2 1 JANUARI 19 7 7 22 Ie k*** Piano Marina, Italiaanse 1 Een land dat steeds meer in de smaak valt,omdat de zon er er veel te zien is en, vooral, omdat het er voor Neder landers erg goedkoop is. tementen, ruim opgezet, 600m van centrum en rustig ma vol mogelijkheden. 196 Pagina’s autovakantie- plezier in twaalf Europese landen Waaronder Italië van ’t programma. Retour Italiaanse Rivièra, v.a. 190, p.p. Borgio Verezzi, hotel met Rivièra, 2- tot 5-pers. appar- volpension, groot terras, kamers inclusief douche en balkon, v.a. 197, p.p.p.w Pietra Ligure, hotel met volpension, op 150m van t strand, 2-pers. kamers met douche toilet en balkon, v.a. 152, p p p.W. Laat u de auto thuis? Reis dan met de comfor' Voor mensen die lekker met de auto op vakantie willen en liever het zekere, voor het onzekere nemen, heeft rij LJit een program- gelegen, v.a. 212," Pw Manna di Andora, 2-tot 6-pers. appartementen, rustig gelegen in sfeervol plaatsje, 200m van strand, va pw Pietra Ligure, aan de lekker schijnt, omdat Rivièra, 6-pers. appartemen- tabele snelbus, zie pagina 4 ten, dicht bij strand en cen trum,met zwembad en tennisbaan, v.a. 169,- p.W. □057 s J. KROON, Haarlem 9 10 V 12 15 7 8 13 3 5 6 14 1 2 4 2 3 4 5 9 6 7 8 10 11 12 13 14 15 MU6666Mii'. Het Vrij Uit-vakantieprogramma is verkrijgbaar bij de Shell-stations niet de vakantie vlinder, de Rabohanken.de A.NWB-kantoren en een aantal tussenpersonen die samenwerken met Nationale-Nederlanden. De schrijvende voor- en tegenstanders van het bestaan van vliegende schotels gaan elkaar gaarne en fanatiek te lijf. De waarnemers zelf raken vaak in een opge wonden toestand en blijven zich een diep gaande, emotionele ervaring herinneren. Uw krant doet er goed aan deze psycholo gische kanten te herkennen en af te wegen tegen de beperktheid van natuurkundige verklaringen. Het op zichzelf goede arti kel van de verkeersvlieger Leen van Rijs wijk, in uw blad van 12 januari, is van weinig soelaas voor die mensen onder uw lezerskring die ufo’s op zeer korte afstand meemaakten. onvruchtbaar zijn. Waar aangesneden kwestie inzake de politieke instelling van H. F. Boot zijn weerslag vindt in de catalogus van de tentoonstelling in Ven lo, behoort er over te worden geschreven. Zulks gebeurt hier nog niet, omdat we dezer dagen de recensie plaatsen van onze redacteur beeldende kunst, die er uiteraard zelf op ingaat omdat zijn recen sie niet alleen de werken van Boot tot onderwerp heeft, maar uiteraard ook het door de heer Heybroek geschreven boek. Die recensie zal dan tevens een antwoord zijn op beide hierboven geplaatste inge zonden brieven. Daarmee wordt een nodi ge samenbundeling van stemmen en tegenstemmen bereikt in plaats van ver spreide meningen op verschillende plaat sen in de krant. Oplossing puzzel nummer 2 1. portie; 2. condor; 3. vignet; 4. toeval; 5. trotse; 6. notoir; 7. premie; 8. Italië; 9. Odessa; 10. gindse; 11. Borneo; 12. bordes; 13. pardon; 14. dapper; 15. piloot; 16. los sen; 17. dalles; 18. sarong; 19. dansen; 20. onraad; 21. gewaad, 22. katoen; 23. nestel; 24. luifel; 25. gribus; 26. kamrad; 27 kod dig; 28. dwepen; 29. namaak; 30. senaat; 31 finale; 32. bikken, 33. vakman; 34. ingang; 35. renner; 36. dampig; 37 panter; 38. latent; 39. stekje; 40 Javaan; 41. laagte, 42. oester; 43. gigant, 44 grenen, 45. ken nel; 46. seniel; 47 nagaan, 48. lening. 49. ergens de niet-ondervraagde Haarlemse kunste naars, die een rol in het verzet hebben gespeeld, verrassend mild over hun colle ga oordelen. Heeft het zin zo diep in te gaan op het falen van Henri Frédérique Boot? Natuurlijk wèl, want de kunst staat niet buiten de maatschappij; kunst is het geweten van de maatschappij. Een expo sitie van Boots werk zonder meer heeft zin als een bijdrage tot de waardering van een stroming in de Nederlandse kunst. Onge breidelde verering van de mens Boot op grond van ontoereikende historische interpretatie en een aantal retorische ara besken gaat te ver over de schreef. D. H. COUVÉE, Haarlem. Uw krant laat geen gras over de actuali teit groeien. Dat bleek vrijdag weer eens toen men in de namiddag via uw kolom men al kennis kon nemen van de aan H. F. Boot gewijde „karakterschets” die Kees Verwey enkele uren later in Venlo ten beste ging geven. De tekst van Verwey’s lezing kan zonder bezwaar model staan voor het protocol van een zaligverklaring. Wanneer die uitblijft, kanmen dat Verwey in elk geval niet aanwrijven. Zo is dat. Welke voortreffelijke eigenschappen ver enigde H. F. Boot volgens Verwey dan in zijn persoon? Het zijn er heel wat. In volgorde van opkomst: „een verfijnde charme”, „een aristocratische houding”, een aantel niet bij name genoemde „bij zondere eigenschappen”, „het uitzonder lijk vermogen zich in het lot van zijn medemensen te verplaatsen” en het kan niet op „een Latijnse geest” voegt Ver wey er nog aan toe dat Boot „bij zichzelf die speciale trant van denken (ontwikkel de) die de Latijnse geest heeft geken merkt, die geest, die een Cézanne, de bedachtzame, tegenover een hartstochte lijk gedrevene als Van Gogh plaatste”. Dat Verwey niet onvermeld laat dat Boot „van goede huize” kwam, spreekt haast vanzelf. Met minder zou Verwey trouwens geen genoegen nemen. Zijn publiekelijk bekende vrienden- en kennissenkring (zowel van vroeger als nu) legt daar getui genis van af. Maar waarom brengt Verwey de door hem besproken H. F. Boot niet tot meer aanvaardbare en historische verantwoor de proporties terug? Het beeld dat Boot als kunstenaar op ons netvlies achterliet wordt daar niet in het minst door geschaad. Wel de mens Boot die met zijn „verfijnde charme”, zijn „aristocratische houding”, zijn „bijzondere eigenschap pen” en zijn „Latijnse geest” op „bedacht zame” wijze hand- en Spandiensten ver leende aan een nationaal-socialistisch instituut als de van 1942 tot 1945 onder bescherming opererende „Nederlandsche Kultuurkamer”. Wie om eens een voorbeeld te noemen een „karakterschets” van de door Ver wey hogelijk bewonderde en eveneens „van goede huize” stammende Van Deys- sel wil geven kan moeizaam heen om het feit dat deze op geld beluste en aan politie ke warhoofdigheid lijdende opportunist lid van de Kultuurkamer werd en in het blad „Storm S.S.” mede-ondertekenaar was van een advertentie waarin „De Nieu we Gids” ten verkoop werd aangeboden. Wie zoals Verwey niet minder dan een „karakterschets” van Boot wil geven, zal wat superlatieven moeten laten vallen, wil hjj het hier gedane verwijt van geschiedvervalsing en ongerechtvaaridge canonisatie vermijden. Dat H. F. Boot van „goede huize” was, staat vast. Dat hij het niet gebleven is, staat eveneens vast. Wat jammer is, erg jammer! W. DE GRAAF. Haarlem NASCHRIFT REDACTIE: Op de hier boven door de heren D. H. Couvée en W. de Graaf aangesneden kwestie behoort natuurlijk te worden ingegaan. Ging het alleen om artistieke beoordelingen, dan zouden we dat niet doen omdat discussies over de artistieke waarde van het werk van een schilder bijna altijd volkomen heugend feit is dat er ook nog weldenken de mensen zijn, zoals de heren De Wit en Spaarkogel. In enige duingebieden is men reeds het goede pad ingeslagen. Vele jaren is men in het Noordhollands Duinreservaat met uit zetten van fazanten en het schieten op waterwild gestopt. Dit goede voorbeeld is kort geleden door de Kennemerduinen en de Amsterdamse Waterleidingduinen opgevolgd. Hopelijk zullen nog velen dit voorbeeld volgen. Alle mensen die de vos een goed hart toedragen, maar ook de overige fauna raad ik aan lid te worden van de Stichting Kritisch Faunabeheer, Postbus 76, ’s-Graveland. Deze stichting strijdt voor een moreel en wetenschappe lijk verantwoord faunabeheer, zodat in de toekomst onze fauna beter beheerd wordt dan momenteel in Duin en Kruidberg en vele andere terreinen in Nederland het geval is. ƒ25,- A P C van Rijn-V Bilderbeek, Kanariestraat 100, Haarlem. 25,- Th C. v.d. Linden, Tesselschade- plantsoen 30, Driehuis 15,- J Brat, Kleverparkweg 61 rd, Haarlem. 15,- Chr. Belterman, Lijsterbeslaan 26, Beverwijk 10,-J E. van Schenk-Brill, Delftlaan 339, Haarlem. 10,- Adr Otto, Zeeweg 261, IJmuiden H. VADER, Haarlem Zendamateurs Wederom constateerde ik in de IJmui- der Courant, vrijdag 14 januari, pagina 7, kolom 6, een verkeerd woordgebruik. In een melding dat een „zendamateur was aangehouden; deze bij controle niet in het bezit van een machtiging bleek te zijn en tegen deze zendamateur proces-verbaal is opgemaakt”. Een zendamateur is iemand die de ama- teurdienst beoefend. Deze dienst is: „Een dienst van zelfontwikkeling, onderlinge gemeenschap en technische onderzoekin gen, uitgeoefend door amateurs, d.w.z. door behoorlijk bevoegde personen, die geïnteresseerd zijn in de radio-techniek, uitsluitend met een persoonlijk oogmerk en zonder geldelijke interesse”. Aldus luidt een definitie welke sinds 1947 is opgenomen in het ook door Nederland ondertekende Internationa le Verdrag van de Verreberichtgeving van de Internationale Telecommunicatie Unie. Iemand in het bezit van een zender hoe klein dan ook zonder dat hij of zij over de daarvoor benodigde papieren (machtiging) beschikt, is dus niet bevoegd en géén zendamateur doch een gewone ether-piraat, een overtreder van de wet! Wellicht dat bij een volgende gelegenheid de redactie attenter kan zijn. Het zal dan door de circa vierduizend in Nederland woonachtige bezitters van een radio amateur zendmachtiging, dus door (echte) zendamateurs, in dank worden afge nomen. A. J. A. VAN DEN BOS, IJmuiden dubieuze rol van de advocatuur (juristen recht). Omgangsrecht vinden wij een must voor iedereen, en niemand moet dan ook in staat zijn dit tegen te houden. Helaas voorziet de huidige wet niet in doeltreffende sankties, althans niet voor de gewone man in de straat, doch wel voor de rijken. Dit willen wij op zeer korte termijn veranderen, aangezien hiermee het welzijn van tienduizenden gemoeid is. Voor alimentatie is maar een alternatief voor zowel man als vrouw en dat is een Volksverzekering, zoals voorgesteld door prof. Hoefnagels in zijn boek „Niet trou wen en niet scheiden.” Kort samengevat, stuur ons uw bezwaren tegen: a. Kinder bescherming, b. Alimentatie, c. Omgangs regeling, d. Advocaten. U kunt schrijven naar ons sekretariaat Heetveld 12 te Drie bergen, Algemene Vereniging Ouders Minderjarigen, tel. 03438-5136 of 030- 622422 of 311656 te Utrecht. F. J. PROPS, Voorzitter A.V.O.M. Dat er nog steeds kortzichtige jagers en jachtopzichters zijn blijkt uit artikel „Vos sen in de duinen vogelvrij”. Het is treurig dat de jacht- en duinopzichters niet weten dat de vos van nature in het duingebied thuis hoort. De vos kwam hier vroeger dan ook regelmatig voor, totdat de laatste exemplaren werden uitgeroeid door jagers en jachtopzichters. Dat onze fauna momenteel beheerd wordt door dit soort lieden, is diep treurig. De fazant hoort in Nederland niet thuis, het zijn vogels die uit verschillende Aziati sche landen t.b.v. de jacht hier zijn inge voerd. Er worden naar schatting 1 miljoen fazanten per jaar in Nederland uitgezet. Deze vogels kunnen zich slechts in groten getale handhaven doordat ze vrijwel het gehele jaar door verzorgd, gevoerd en beschermd worden door jachtopzichters. Onder dit beschermen verstaan de jacht opzichters, alle van nature in het terrein voorkomende predatoren zwaar te vervol gen. Het is jammer dat deze „faunabe- heerders” nog steeds niet begrijpen dat al deze predatoren een nuttige functie ver vullen in de natuur, doordat zij selectief hun prooi wegvangen en daardoor de natuur gezond houden. Dit is iets waar de meeste jagers en jachtopzichters, bij vele wildsoorten nooit in zullen slagen. Deze heren draaien nu zelfs de zaak om door predatoren zoals bunzing, wezel, herme lijn, vos, kraaiachtigen en zelfs bescherm de roofvogels als uilen, valken, kiekendie ven, buizerden en haviken te schieten. Dit heeft niets met faunabeheer te maken, de jagers en jachtopzichters zien al deze pre datoren als hun concurrenten. Alles wat deze dieren op een selectieve manier weg vangen, wordt hun door de jagers mis gund. Het is ook onrealistisch te klagen over te grote aantallen wild, waardoor schade aangericht wordt bij land, bos of tuinbouw als men gelijktijdig poogt om alle natuurlijke vijanden van dit wild uit te roeien. Het grote publiek ziet de jachtopzichter nog steeds als de bescher mer van de natuur. In werkelijkheid zijn vele jachtopzichters niets anders dan fazantenfokkers, bijna gelijk te stellen met kippenfokkers. Een kippenfokker heb ik echter nog nooit horen beweren dat hij zich faunabeheerder noemt. Een ver- (ADVERTENTIE) Puzzel nummer 3 Horizontaal: 1. dik - kledingstuk; 2. gedachte - jongensnaam - plaats in Over- I ijssel; 3. aanvoerder - insekteneter - kou de; 4. elektrisch geladen deeltje - wissel- borgtocht - griezel - reeds; 5. de onbeken- de (afk - plaats in Normandie - eenjarig I dier - rivier in Nederland; 6 deel van een L voetbalveld - sekonde - dadelijk; 7. plaats in Utrecht - voorzetsel - soort hond - soort i; vaas; 8. meisjesnaam - plotselinge opwel ling - neerslag - de somma van; 9. deel van het hoofd - rivier in Noord Holland - deel van het hoofd - elektrode aan de positieve pool; 10. verbrandingsrest - stapel - rivier in Zeeland - gevuld; 11korting op de prijs - lopend touw - kleur - zangnoot; 12. geneigdheid tot wraak - halfbloed - uniek metaal; 13. niets uitgezonderd - stip - rekenkundige bewerking; 14. gezicht cent (afk.) - kleinood - meisjesnaam ’- vogelprodukt; 15. plaats in Groningen - wondvocht. voor een andere schilder de gesuggereer de originaliteit van de figuuf Boot sterk ondergraaft. Het in uw blad cursief weer gegeven deel van Verwey’s redevoering mag echter niet zonder weerwoord blij ven. Nadat de spreker onder meer heeft gewezen op de plaats buiten de maat- - schappij, die Boot heeft gekozen, zegt hij „ondanks de vele stromingen en vernieu wingen om hem heen, bleef hij zijn eigen inzichten trouw. Niemand in Nederland hield zo hardnekkig stand tegenover de vervlakking van zijn tijd. Ik moet mij beperken en zou nog zoveel willen zeggen, zijn betekenis willen toetsen aan het heden en verleden. Het is mij niet ver gundWaarom zou dat Verwey niet vergund zijn? Laat hij toch vooral zijn gang gaan! Het is voor de nagedachtenis van Boot essentieel als nu eindelijk iemand eens zou uitleggen waarom het ignoreren van de grote artistieke bewegin- 'gen uit de eerste helft van onze eeuw moet worden uitgelegd als verzet tegen de zoge naamde vervlakking. Zou het niet eerder kunnen zijn, dat het bij Boot niet ging om verzet, maar om een verlammende angst voor de artistieke revolutie tegen een eeu wenoude vermoeide traditie? Boot gaf overigens zijn verzet tegen die vervlak king van de maatschappij in 1942 defini tief op toen hij zich ervoor leende om niet alleen lid te worden van de door de vijand opgelegde Kultuurraad, maar deze zelfs mede hielp oprichten. Het hoort in de stad Haarlem niet tot de goede toon dit feit anders te beschouwen dan als een wat ongelukkig voorvalletje uit het leven van een groot man. Ook de biograaf Heybroek houdt zich op de vlakte. In zijn summiere beschrijving van de Kultuurraad en Kul tuurkamer vergeet hij te vermelden, dat dit de instrumenten waren van de door de Duitsers opgelegde racistische cultuurpo litiek. Heybroek formuleert voorzichtig enkele veronderstellingen over de oor zaak van Boot’s houding. Hij zou hebben vertrouwd op de verbetering van de posi tie der kunstenaars dankzij de nieuwe organisaties en de daaruitvolgende finan ciële steun. Verder schrijft hij Boot maat schappelijke naïeviteit toe en „het vage idee dat het met de Kultuurraad en de Kultuurkamer allemaal beter zou wor den”. Verontschuldigend concludeert Heybroek „Hij heeft waarschijnlijk de bedoeling, die de bezetter ermee had slecht doorzien.” De hier aangevoerde redenen en de conclusie zijn een onvol doende verklaring, laat staan veront schuldiging voor collaboratie met de nationaal-socialisten. Heybroek noemt zelf al eerder enkele eigenschappen en gebeurtenissen, die tot Boot’s houding moeten hebben bijgedragen. Hij was ondanks zijn „latijnse geest” een bewon- deraar van het Duitse militarisme, hij - Teutoonse verheerlijkte diktators en bleek na terug keer van een reis naar München in 1937, waar hij ineen bijeenkomst van de Duitse Kulturkamer onder het gehoor van Adolf Hitler was, zeer onder de indruk. „De meesten van Boots kunstbroeders hebben hem er na de oorlog niet op aangekeken, dat hij in de Kultuurraad heeft gezeten”, aldus Heybroek. De lezer moet blijven gissen naar de opinie van de minderheid, die hem dat wel heeft kwalijk genomen. Dat is jammer. Jammer is ook, dat onder de vele citaten één van Willem Arondeus uit diens illegaal verspreide tot de kunste naars gerichte „Brandarisbrief” ont breekt: „Geen uwer zal in onze huidige verbondenheid omkomen. En wat de bezorgdheid betreft voor het moment, waarop het nationaal-socialisme gewon nen zou hebben, wij mogen niet vergeten: de enige wijze om hier en nu ertoe bij te dragen, dat het niet winnen kan, is er aan mee te werken, dat het aan zijn innerlijke weerstanden bezwijkt”. De schrijver- schilder Arondeus werd op 1 juli 1943 gefusilleerd. Jammer en ook onbegrijpe lijk, dat op de lange lijst van geïnterview den nog een aantal mensen ontbreken. Dit is toch niet geweest uit angst voor het aanhoren van een negatief oordeel? Dit ware misplaatst, omdat juist enkelen van Vertikaal: 1 rol - soort zweep; 2. muziek tempel - uitroep - zijrivier van de Donau plezier; 3. schoon - metselspecie - bal - en omgekeerd (afk 4 trapper van een fiets - naamval (afk.) - bedrijf - etcetera (afk 5. lekkernij - rekbaar; 6. vod - specerij die wel in melk wordt gedaan - lokspijs - gelukkig nieuwjaar (afk.) - overheidsbe drijf (afk.); 7. nobele - klein verschil - slachtoffer; 8. hoofdtelwoord - staat der Verenigde Staten - dwaas; 9. deel van Overijssel - ongeordende groep - zijn; 10. i afstandsmaat - Nederlandse provincie - I voegwoord; 11. bouwgrond - ambtskle- ding - kindergroet - dunne; 12. land in Scandinavië - bar - dun stuk hout; J.3. I soort verlichting (afk.) - plaats in Noord Holland - volkerenorganisatie - deel van Amerika - kleur, 14 rivier m Spanje - tijdperk - protestants geestelijke; 15. luite nant (afk.) - naarling - titel (afk Oplossingen uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a s in ons bezit te zijn Indien per post wordt ingezonden ais volgt adresseren „DAM1ATE PERS bv”, POSTBUS 18, IJMUIDEN Om onze minister van Justitie Van Agt en daarnaast de advocatuur en alimentatie-kinderrechters ervan te over tuigen dat de huidige echtscheidingswet die nu vijf jaar van kracht is in de praktijk zeer slecht funktioneert, zouden wij als belangenvereniging die zich ter verbete ring hiervoor inzet, zoveel mogelijk feiten materiaal willen verzamelen om Van Agt hiermede te overtuigen. Iedereen die gescheiden is, weet dat er twee knelpun ten zijn in de huidige wet: 1. Omgangs recht; 2. Alimentatie. Daarnaast de In „ERBIJ” van zaterdag 15 januari trof ik een artikel aan waarin de lezers tot diep medelijden werden opgewekt inzake het droevige lot van twee lieden die door de illegaliteit 1940-1945 werden opgeruimd, ondanks een gegeven belofte dat ze voor een gerecht zouden komen. Het spijt me dat ik op de eerste plaats een verward relaas aantref, want wat waren het nu,: twee lui van de „Grüne Polizei” een Duits militair korps of de Landwacht, een stel gerenommeerde landverraderlij ke schurken? Naar de genoemde namen te oordelen hebben we hier met uit de boot gevallen Nederlanders te maken en heb ik niet zo erg veel moeite om er mee akkoord te gaan dat ze, ondanks een belofte, toch maar bijtijds naar het Walhalla van hum moffenvrienden zijn gejaagd. Als het „journalisme” van Erbij zich werpen wil op „liquidaties-zonder-duidelijk-motief" dan is het Bureau voor Oorlogsdocumen tatie vermoedelijk wel bereid een lijst te leveren van de honderden goede Neder landers die destijds door toedoen van die vervloekte „Landwacht”-NSB-verraders aan hun eind zijn gekomen. Zoals bijv, mijn 65-jarige vader op de dag voor de oorlog eindigde, op 4 mei 1945. Als het „journalisme” van Erbij behoefte heeft aan smeuïge verhalen uit de oorlogstijd, kan ik er ook nog wel een paar leveren. Liever niet maar spaar ons het verhaal over een paar opgeruimde ploerten, die natuurlijk veel beter destijds ter plekke afgemaakt hadden moeten worden. Dat was namelijk de enige fout! HENRIK DE WIJN, Santpoort Ex-verzetsman, ex-gevangene van het concentratiekamp „Amersfoort” nr. 10034; en bij Stichting 1940-1945 geboekt onder nr. 41723 N stamnr. 978.03.1 v.d. Buitengewone Pensioenraad. Bij uw artikel over de herdenking van de schilder H. F. Boot, in uw blad van 14 januari, wil ik graag de volgende kantte- Kening maken: De Nederlanders vormen een volk van schilders; dit is één van de schaarse zaken waarover zij eenstemmig heid bereikt hebben. Scheens beroemde encyclopedische handboek over de Nederlandse schilders van de 19de en 20ste eeuw, een werk dat in geen ander land zo populair zou zijn, somt de kunste naars bij honderden op. Daaronder zijn enkele tientallen grote namen, die óf gewerkt hebben en ontdekt zijn buiten de grenzen van het land, dan wel aan grote internationale stromingen een NederlaAd- se bijdrage hebben geleverd. Achter hen staat een immense schare van kunste naars, die op velerlei niveau onder de invloed bleven en blijven van alle richtin gen in de Westeuropese schilderkunst vanaf de renaissance tot en met het impressionisme. Het is vooral deze groep, waaronder de besten opvallen door erudi tie, sensibiliteit en techniek, die voor de Nederlandse burgerij de traditie van het volk der schilders bevestigt. Het werk van deze kunstenaars is eerder te vinden in de woningen van particulieren met smaak dan aan de wanden der musea. Deze laat ste instellingen zijn terughoudend bij het aankopen. Zo zij al werkstukken van deze schilders beheren, blijken zij voorname lijk afkomstig van schenkingen. Het merendeel is bovendien weggeborgen in de depots. In het algemeen gesproken is dit terecht. Musea tonen de bezoekers historische hoogtepunten, ontwikkelingen en vernieuwingen van ingrijpende beteke nis, zelfs als deze schijnbaar van tijdelijke invloed zijn, alsmede aktuele verschijnse len. De golf der nostalgie, die de westerse wereld sinds enige jaren overspoelt, heeft echter geleid tot een herwaardering van de kunst van de 20ste eeuw. Dit heeft 1 sommige kunsthistorici en een aantal musea aangezet tot het opsporen van de I „vergeten” kunstenaar. En zie, dit is het I uur van het volk der schilders. Her en der blijken kunstenaars gewerkt te hebben met een fijn, mooi, gevoelig en vooral I maatschappelijk probleemloos oeuvre. I De bezoekers stromen toe, eindelijk kunst I waarmede men' zich kan identificeren, l gemaakt door kunstenaars, die niet agres- j sief aanschoppen tegen dierbare zekerhe- den. Het is te vroeg om van deze uit de vraag van het publiek voortkomende beweging de balans op te maken. Het I oeuvre der talrijke kunstenaars is te groot I en nog te onoverzichtelijk om tot gevolg trekking te komen, terwijl de modieuze aandacht ervoor nuchtere waardering in F de weg staat. Het kennelijke plezier van de museumbezoeker, de charme der her kenning en de mogelijke ontdekking van een grote meester vormen de positieve kanten van deze ontwikkeling; negatief daarentegen is de overschatting van pro vincialisme en epigonisme. Deze pro vincialistische overschatting manifesteert zich in de kritiekloze benadering van de persoon Henri Boot, de in 1877 te Maas tricht geboren Haarlemse schilder. De li expositie in het Venlose Museum Van I Bommel-Van Dam naar aanleiding van II Boots honderdste geboortedag geeft de liefhebbers en kenners de gelegenheid kennis te nemen van zijn kunst en zijn betekenis voor de Nederlandse kunstge- schiedenis. Dit kennisnemen dient echter I niet te worden vertroebeld door een legende-vorming, die deze merkwaardige Haarlemse stadsfiguur tekent als een man van onaantastbare wijsheid. Dit nu I geschiedt in de bevlogenheid waarmede Kees Verwey de tentoonstelling heeft geo- I pend en in de wat oppervlakkige zich tot een beperkt aantal feiten bepalende bio ll grafie van Boot, die door de historicus Heybroek werd geschreven. Het is moei lijk in te gaan op de woorden van Verwey. I omdat zij de ontboezeming zijn van een l intieme vriend en vereerder, zij het dat de I slotwoorden, een citaat ontleend aan een I andere auteur uit een „In memoriam" -----

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23