BEDRIJFSTAK PAS IN 1980 REDELIJK GEZOND Verlies van Enka was groter dan verwacht Hogere korting op benzine bij Shell zelftank sa» Loos LANSER: NIEMAND WIL EIGENLIJK GAAN STAKEN PIDE-agent in Portugal veroordeeld Forse stijging sigarettenomzet bij Niemeyer Compromis bij Van Gend en OKSB ■lil Smeergeld) voor smeris? lil I Ji nieuwe SSEN DOEN Cao-onderhandelingen Cyanamid vervroegd Britse maatregelen ter bescherming van visbestand IN Aansturen op conflict Kwaliteit voor weinig geld. Teruggang vermogens IWOL ER Ml rr F Franse moordenaar krijgt levenslang K Z S VRIJDAG 21 JANUARI 19 7 7 ECONOMIE ■Jf <- .OTEN LANSER t. t. t. L t. t. moeten voltrekken, zodat in principe vijf samenwerkende groepen van werven overblijven. Deze blijvende herstructurering is een noodzaak. Dit staat in het Beleidsplan Scheepsbouw, dat de Beleidscommis sie Scheepsbouw, bestaande uit vertegenwoordigers van overheid, werkgevers en werknemers na maandan van onderhandelingen gisteren heeft bekendgemaakt. Ex-agent vertelt. ’Ik ken minstens twintig politiebeambten, die over de schreef zijn gegaan’. Dat vertelt Martin Ettenes, een Amsterdamse ex- agent. En met hem vervolgt Nieuwe Revu z’n onthullende speurtocht door misdadig Amsterdam. Steeds meer kwalijke feiten komen aan het licht. Eén ding staat vast: de Amsterdamse politieman is goedkoop. Dat wéét de Chinese huurmoordenaar, dat wéét de Chinese heroine-dealer. En Nieuwe Revu praat met de mensen die het weten kunnen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse scheepsnieuwbouw kan begin 1980 redelijk gezond draaien als er een forse inkrimping van het jl personeelsbestand wordt uitgevoerd, tal van (verliesgevende) orders I worden binnengehaald, de overheid miljarden aan steun verleent en er voor ongeveer één miljard aan moderniseringen wordt geïnves teerd. Bovendien zullen zich allerlei saneringen (ten dele door fusies) It ■x-. 4 De maatregelen zijn: een scherpere controle op vangsten (ADVERTENTIE) W-’ een verbod op haringvangst in de Noordzee, beperking van het gebied waarin Noorse steenbolk gevangen mag 256,75 368.76 149,75 169,75 189,75 229,75 249,75 269,75 Door het verlies van de licentieproduk- tie van een Amerikaans merk was het marktaandeel van Niemeyer op de siga- rettenmarkt gedaald van 12 tot nog geen 2% pet in 1974. GRONINGEN (ANP). De sigaretten omzet van Koninklijke Bedrijven Theo doras Niemeyer BV is vorig jaar ten opzichte van 1975 met 75 percent geste gen. Het marktaandeel van Niemeyer- sigaretten steeg hiermee van 5,1 tot 10 pct. Met dit resultaat zijn de „beroemde” jaren 1974 en 1975 weer volledig gecom penseerd, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, de heer H. H. F. Niemeyer. De totale omzet van Niemeyer in de tabakssector steeg vorig jaar van 250 mln tot ruim 350 mln. Vooral de vier vakbonden (drie indus triebonden en de Unie BLHP) en de werk geversorganisaties (de landelijke vereni ging Cebosine en de Noordelijke Vereni- De officier van justitie had de doodstraf geëist tegen de man, die zijn daad begin vorig jaar beging. In juni 1976 werd deze commissie, na veel problemen, geïnstalleerd. Donderdag is het rapport aan de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) aangeboden, die eerstverantwoor delijk zijn voor deze grootscheepse opera tie. Voorzitter van de commissie was ex- minister Bakker. De rechter besliste conform de uit spraak van de negen man sterke jury die de doodstraf teveel vond. ROTTERDAM (ANP). - De directie van het chemisch bedrijf Cyanamid in Rotterdam heeft er in toegestemd de cao-onderhandelingen eerder te laten beginnen. In plaats van 7 februari zul len de onderhandelingen nu op 1 febru ari aanvangen. Dit is het resultaat van prikacties die dinsdag en woensdag door het personeel van het chemisch bedrijf werden gehouden. De werkne mers van Cyanamid en de industrie bonden vonden 7 februari te laat, omdat volgende week al met vier ande re chemische bedrijven in het water weggebied (Shell, ICI, Synres en Wind mill) over een nieuwe cao zal worden gepraat. De directie van Cyanamid had echter laten weten niet eerder tijd te hebben voor de onderhandelingen. Dat het plan nu zal worden uitgevoerd zoals het is opgesteld, is overigens nog niet zeker. Dat hangt van enkele belangrijke factoren af: ten eerste moeten enkele gro te orders worden „binnengehaald”, die vooral de grote werven bezetting (en daar mee een adempauze tot in 1978) zullen geven, ook al worden daarop verliezen geleden. Commissievoorzitter Bakker liet doorschemeren dat hiervoor niet hoeft te worden gevreesd en dat het alleen maar een kwestie van tijd is. De inkrimping van het personeelsbe stand zal zeker tot 70 percent moeten zijn, een hogere bezetting behouden, is volgens de commissie onwerkelijk. Van de bijna 22.000 mensen die per eind 1975 in de nieuwbouwafdelingen van de 150 betrokken werven werkten, zouden 6500 moeten afvloeien. Het is niet ondenk baar dat een aantal van hen overgeplaatst kan worden naar andere afdelingen in dezelfde of een andere onderneming. Dan zou de bezetting dus op 15.500 totaal komen.Inmiddels is echter in 1976 reeds een vermindering van het personeelsbe stand bereikt, doordat 2000 werknemers door natuurlijk verloop afvloeiden. De cijfers komen dus iets gunstiger te liggen. Niettemin gaat het hier en daar om forse ingrepen in de personeelsbezettin gen. De commissie acht de kans groot op sluiting van ondernemingen, samenvoe ging van afdelingen e.d. De inkrimping ligt ook niet voor alle werfgroeperingen gelijk: voor de grote werven wordt terug val tot 62,5 percent van het bestand ver wacht; middelgrote tot 77 percent; kleine tot 81 percent. Deze teruggang moet in anderhalf jaar zijn bereikt. UTRECHT (ANP). De vakbonden en de directies van Van Gend en Loos (6000 werknemers) hebben gisteren een com promis bereikt voor het eerste kwartaal van dit jaar. Er is nog geen akkoord over een nieuwe cao - die vóór 1 april moet worden afgesloten - maar de onderhande- lingsdelegaties zijn het wel eens geworden over een interimregeling die voor de peri ode 1 januari tot 1 april voorziet in een toeslag op de lonen voor de verschillende personeelsgroepen, die varieert van 40 tot 80 gulden per maand. De vakbonden zul len dit akkoord voorleggen aan hun bestuursorganen. Vorige week werd het cao-overleg bij Van Gend en Loos opgeschort omdat geen overeenstemming kon worden bereikt over de prijscompensatie. Een bijkomend probleem was de loonachterstand ten opzichte van het overige beroepsgoede- renvervoer, dat op zichzelf al een achter stand heeft vergeleken bij de rest van het bedrijfsleven. Er is nog een commissie van drie wijze mannen bezig met een advies over de vraag of en zo ja hoe die achterstand in de cao voor het beroeps- goederenvervoer over de weg in 1977 kan worden ingehaald. Lanser legde er de nadruk op dat de vakbeweging na een jaar van zeer sterke matiging het overleg is ingegaan met zeer voorzichtige eisen, die vrij algemeen als redelijk en gematigd worden beoordeeld. „Ook de regering bleek van mening dat de vakbeweging daarmee een duidelijke bij drage leverde aan de bestrijding van de werkloosheid en inflatie”, aldus Lanser, die opmerkte dat het er op lijkt alsof de werkgevers doelbewust aansturen op een conflict. (Van onze financiële redactie) ARNHEM. Het jaar 1976 heeft Enka- Glanzstoff 20 tot 30 percent meer verlies gebracht dan aan het begin van het jaar werd verwacht. Het trage herstel van de economie in West-Europa en van de wereldhandel in het algemeen is er schul dig aan. Een betrekkelijk goed eerste halfjaar werd gevolgd door een bijzonder slecht tweede halfjaar. De hoge loonkos ten hier en de harde gulden en mark speelden voorts een negatieve rol bij de export. Nochtans was het afgelopen jaar voor de Nederlands-Duitse dochteronderne ming van Akzo voor de vezelsector min der moeilijk dan 1975, het jaar van het absolute dieptepunt in de naoorlogse geschiedenis van het bedrijf. De CNV-voorzitter meent dat de werk gevers door hun houding de schijn wek ken dat zij door middel van een conflict toezeggingen van de regering willen krij gen die de regering meent niet te kunnen geven. „In feite zijn de werkgevers erop uit een deel van de lasten op de regering af te wentelen. De regering zou de werkne mers de zekerheid van koopkracht moe ten bieden die de werkgevers niet willen geven”. De stakingsdreiging kan nog worden afgewend als de werkgevers alsnog een reëel aanbod doen dat de basis kan vor men voor hervatting van het overleg, aldus Lanser dat in 1975 vóór belastingen 500 miljoen gulden groot was inclusief 250 miljoen gulden voor het saneringsplan „Herfst 1975” zal over 1976 in ieder geval in drie cijfers voor het miljoen worden geschreven. Meer dan 100 miljoen gulden dus. Ruim 200 miljoen is wellicht een schatting die aardig in de richting komt. Als de Akzo in april de cijfers bekend maakt, zal het blijken. Ing. Hutter constateerde overigens een duidelijk herstel. De resultaten zijn aan zienlijk beter en de weg die de onderne ming moet volgen, tekent zich steeds hel derder af. Het houdt bovendien de belofte in dat Enka-Glanzstoff de crisis in de bedrijfstak de baas zal worden. Sinds september 1974 is het personeels bestand van Enka-Glanzstoff verminderd van 38.600 tot 30.870, zijnde 20 percent. Op het ogenblik heeft Shell in ons land circa 210 zelftankstations, die gezamenlijk ruim 30 percent van de benzine-omzet van de maatschappij voor hun rekening nemen. Deze kortingverhoging heeft volgens Shell ten doel een betere concurrentiepo sitie te creëren in het prijsgevoelige deel van de benzinemarkt. De verhoging van de korting is mogelijk omdat steeds duide lijker blijkt dat de afzet van benzine via zelftankstations met veel lagere kosten gepaard gaat dan via stations met gewone bediening. LONDEN (Reuter). Engeland heeft gisteren vier maatregelen bekendge maakt, die het desnoods wil nemen om het visbestand binnen zijn nieuwe visse- rijgrens van 200 mijl uit de kust te beschermen. LISSABON (Reuter). Een van de beruchtste agenten van de PIDE, de geheime politie onder de dictatoriale rege ringen van Salazar en Caetano, is gisteren veroordeeld tot zeven jaar en acht maan den gevangenisstraf. Een militair tribu naal heeft Henrique de Sa Seixas schuldig bevonden aan het martelen van gevange nen. Seixas. tot dusver de hoogste PIDE- functionaris die berecht is, kreeg een veel zwaardere straf dan 30 andere agenten, die op één na straffen kregen die overeen kwamen met het voorarrest. Seixas is lijfwacht van wijlen president Salazar geweest en hoofd van de bewa king van de beruchte Tarrafal-gevangenis op de Kaapverdische Eilanden. f foutjes 36.90 59.90 De renteoverbrugging zal niet voor de kleine handelsvaart gelden, maar vooral voor de werven in het noorden, die langs de grote rivieren en voor de baggersector. De zuivere noodmaatregelen houden, vol gens de voorstellen van de commissie aan de regering, in dat per order het te'com penseren verlies voor 25 percent door de Aldus gisteren op een persconferentie de plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Enka-Glanzstoff, ing. J. R. Hutter. Hoe groot het verlies in 1976 is geweest, kon hij nog niet zeggen. Daarvoor moet er met name nog worden bezien de reserveringen voor het nu aan- gekondigde saneringsplan. Het verlies, luvoor 1490,- 1550,' werf wordt gedragen en voor 75 percent door steun wordt gedekt. Die steun bestaat voor de helft uit subsidie, voor de andere helft uit een zogenoemde achter gestelde lening (rentevrij en niet aflos baar tot 1980). ROTTERDAM (ANP). Shell heeft met ingang van vandaag de korting voor normale en superbenzine bij haar zelf tankstations met 1 cent verhoogd tot 4 cent per liter. De zelftankkorting voor de brommerbrandstof blijft ongewijzigd. 129,75 179,75 209,« innabniin 90/200,2 kaptafel (ADVERTENTIE) Revu pompen-Kompressoren Wilgenlaan ö8, Zwanenburg tel (02907) 3541 wordt beschouwd. „Dit recht wordt nu door de werkgevers eenzijdig aan de kant geveegd. Daarmee worden miljoenen gezinnen van een stukje zekerheid beroofd. Van de vakbeweging kan niet worden gevergd dat ze alleen maar een handtekening zet onder een decreet van de werkgevers”, aldus de CNV-voorzitter. een verbod op het voeren van netten van verschillende maaswijdten op één reis. Hierbij gaat het uiteraard vooral om de grote en middelgrote werven. Te verwach ten is dat de „eigen risico’s” die de werven in deze operatie moeten steken, hun ver mogenspositie sterk doet teruggaan. Mogelijk verliezen zij totaal 300 a 400 miljoen per jaar (geschatte vermogenspo sitie nu tussen de 500 en 600 miljoen). Om toch naar een gezonde positie van de werven te koersen, wordt een ingewikkeld systeem van garanties voorgesteld, waar bij kwijtschelding van steun mogelijk is. Dit onderdeel moet nog nader worden uitgewerkt. scheepsbouw tot 1980 te beschermen. Dat kost de schatkist grote sommen: de beleidscommissie raamt de verplichtin gen in het kader van de noodmaatregelen dit jaar op 300 miljoen. Daarbij komen nog de voorgestelde uitbreiding van de zogenoemde renteoverbruggingsregeling (die 50 miljoen vergt); de kredietgaran- ties, die de staat verstrekt voor investerin gen, en aanvullende maatregelen. Op de Nederlandse shagmarkt heeft Niemeyer met een verkoop van 3,5 mln kilo een marktaandeel van 26,5 pet, terwijl het marktaandeel in de pijptabakmarkt, die vorig jaar in totaliteit enigszins terug liep, 39 pet bedraagt, wat neerkomt op een verkoop van ca. 270.000 kilo. De Britse minister van Visserij, John Silkin heeft de hoop uitgesproken, dat de voorgenomen Britse maatregelen op EEG-basis genomen worden. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan acht Engeland zich gerechtigd op grond van de Haagse EEG- overeenkomst, de maatregelen zelf toe te passen. Volgens de minister had Engeland erin toegestemd in januari geen nieuwe maatregelen ter bescherming van het vis bestand te nemen, maar het zou gevaar lijk zijn toe te laten, dat het gebrek aan voldoende controle op de visvangsten voor onbepaalde tijd voortduurt. Als de regering maatregelen neemt om de economische schade te beperken, kan de aangebrachte sociale schade niet zo gemakkelijk meer ongedaan worden gemaakt, vindt Lanser. Wat de financiële faciliteiten voor de werven betreft, de overheid ziet zich genoodzaakt tot een verregaande steun in de vorm van „noodmaatregelen” om het Nederlandse aandeel in de wereld- (Van onze redactie economie) ALMELO. „Ik kan u verzekeren dat er binnen de hele Nederlandse vakbewe ging vrijwel niemand te vinden zal zijn, die staat te popelen om er nu maar eens op los te gaan. Iedereen is er zich terdege van bewust dat acties van enige omvang in de huidige situatie risico’s met zich meebrengen. Toch is het niet uitgesloten dat actie onvermijdelijk wordt. Maar dat zal dan een actie zijn die de vakbeweging in feite wordt opgedrongen, doordat wer kelijk overleg met de werkgevers door hun organisatie onmogelijk wordt gemaakt. Zij hebben gekozen voor de har de lijn. We mogen aannemen dat ze zich de gevolgen daarvan van het begin af aan terdege bewust zijn geweest” Dit zei de voorzitter van het CNV, Jan Lanser, gis teravond in een redevoering in Almelo. Lanser zei dat voor miljoenen gezinnen de prijscompensatie een belangrijke ver worvenheid is, die als een verkregen recht TROYES (Reuter/AFP). Een 23- jarige Fransman is gisteren tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens ontvoering van een moord op een acht-jarig jongetje. Forse inkrimping in scheepsbouw ging Hoogezand) hebben zeer veel moeite gehad om tot overeenstemming te komen. Voor de vakbeweging ging het met name om de sociale maatregelen en de afvloei ing van 4500 man, die nodig wordt geacht. Bij de werkgevers is de mate van financië le steunverlening een moeilijke zaak geweest. De afvloeiing zal wellicht niet alleen door natuurlijk verloop en ver vroegde pensionering plaatsvinden. Ont slagen worden niet uitgesloten geacht.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25