s Remise na adembenemend partij-v erloop Alexandria alleen aan de leiding MAERTENS BETAALDE V SCHAAKRESUL TA TEN Brigitha wil kort geding tegen de zwembond o TRAINING” „EEN GOED ■o I 1 i 1».. r 27 VRIJ DAG 2 1 JANUARI SPORT 19 7 7 26 ,a.: k 9 e 39e HOOGOVENS SCHAAKTOERNOOI WIJK AAN ZEE 13/27-1-1977 L V* I r 4 Pover decor voor schaatstopper (Van onze speciale verslaggever) afgelopen weekeinde werd er Stensshj emmet: titelverdediger. Spektakelstuk van Timman en Kurajica (Van onze sportredactie) (Van onze schaakmedewerker) sen voorgeschreven K- het Enith Brigitha: niet van plan op KNZB-eis in te gaan. (Van onze .schaakmedewerker) i (Van onze spot Lraddciie) (ADVERTENTIE) 9 9 PETER HEERKENS (ADVERTENTIE) De stand van de Rotterdamse zesdaagse bij de neutralisatie na de eerste avond. 6,81 7,60 5,00 che Aal- De wi de 40 50 00 50 00 50 50 00 00 50 00 50 00 00 00 10 30 70 70 10 00e 50 .90 ,60 ,00 .80 .00 ,50 ,20 ,00 ,00 ,50 ,30 ,60 ,00 .50 ,00 ,50 .50 ,40 ,50 ,90 ,00 1,50 1,00 1,10 1,70 1,00 I, 00 ),20 ’.00 i,70d J, 10 LOT 1.00 I.OOd 5,50 9,00 S,00 2,50 6,00 2.00 5,40 7,10 2,00 0,00 0,50 9,00b 4.00b 1,00 9,80 9,00 6,00 4.50 9.00 6.00d 3,00 3,00 ■2,70 12,30 0.00 15,00 >2,00 15.00 herinnering, aan die unieke coupe op het heilige ijs van Bislct weer op de voorgrond geplaatst. Voorbeschouwin gen van de komende strijd om het Europese kampioenschap, die weekein de in Larvik, worden opgesierd met afbeeldingen van het glunderende viertal met de Noorse kouing en de kroonprins. Zo was het een jaar gele den en zo zal het zondag opnieuw moeten zijn, opperen de Noorse schaatsfanatici. Een herhaling kunnen ze, in alle nuchterheid beschouwd, e'chter wel uit hun hoofd zetten. De concurrentie van Nederlandse zijde is deze keer ongetwijfeld hevi ger, en ook de lokatie van de titel strijd leent zich niet voor een prolon gatie van de uitzinnige taferelen die zich een jaar gelden in de door sfeer den haag. nummer drie van 1. PijnenClark met 91 punten, 2. Haritz Thurau 79 pt, 3. Gilmore—De Vlaeminck 74 pt, 4. Peffgen—Fritz 55 pt, 5. Sercu—Maertens 50 pt. op één ronde: 6. AllanRitter 68 pt, 7. KnetemanHempel 66 pt, 8. BrackeDebosc- cher 60 pt, 9. De MeyerSchulze 10 pt. Nu, aan de vooravond van weer feen Europees titelgevecht, wordt de Enith Brtigitha, die al enkele jaren badpakken van een ander merk draagt (Arena van de Duitse firma Adidas) vindt dat de badpakken die ze nu heeft beter zitten. Daarom zoekt de brortzen- medaillewinnares van de Olympische Spelen in Montreal op de sprint, nu naar wegen waardoor zij onder de eis van de KNZB. die voorkomt uit de sponsorovereenkomst van de KNZB met de badpakkenfirma, kan uitkomen. ROTTERDAM - Nog voor donderdag avond het startschot bij de Rotterdam se Zesdaagse gevallen was, had Freddy Maertens zich al onderscheiden. Hij kwam met een bedrag van om en nabij een halve ton namelijk als de duurste man op de loonlijst die wedstrijdleider Peter Pest aanlegde. En dat terwijl Freddy Maertens zeker niet tot de spe cialisten in het baanrennen behoort. Het begin van het treffen Timman- Kurajica kwam in het Evansgebied met zijn zesde zet tot de historische damezet f 6 waarvoor commentator Lex Jongsma zelfs de aanwezige schaakboekenwinkel liet uitbenen om een werk te bemachti gen over de geschiedenis van deze tegen de eeuwwisseling door Steinitz in prak tijk gebrachte variant. Dat bleek althans uit het bbek waaruit evenwel geen spek takelstuk voortkwam als in de partij van Timman. De Joegoslaaf liet zijn paard op veld g4 rustig instaan omdat deze niet genomen kon worden wilde Timman niet een dodelijke koningsaan- val te verduren krijgen. De dameloper van zwart zat overigens wel wat inge- kapseld. Toch zag het er even naar uit Timman geen stap verder zou komen tot zijn vijftiende zet „Dame b4” de aanlei ding vormde voor de vlam in de pan. Er was door Timman de kwaliteit geofferd op b6 en de in razende tijdnood geko men Kurajica zag een wagonlading pro blemen op zich toekomen. Er dreigde eigenlijk van alles en toen de dame van Kurajica tussen Timman’s linies ver- WI.TK AAN ZEE. Alexandria, de sterke Russische schaakster heeft de kop genomen in de damesgroep van het 39ste Hoogovensschaaktoernooi. Zij kwam al leen aan de leiding omdat zijzelf een van haar rivales, de Tsjechische Vokra- lova een hieltje lichtte en omdat Laza- revic de Engelse Hartston de baas bleef. De runners-up Polihroniade en Veröczy wonnen opnieuw en zijn zeker ernstige gegadigden geworden voor een tweede plaats in het klassement. Alexandria en Vokralova speelden een spannende--partij waarbij Vokralova be langrijk meer tijd verbruikte dan haar rivale die wat gemakkelijker spel had en Vokralova een geïsoleerde dubbelpion op de c-lijn bezorgde. De Russin kwam met een toren op de tweede lijn en oefende druk op de vijandelijke linies uit. Daarbij maakte zij een pion buit. Toen een tweede volgde was het ontsta ne toreneindspel nog niet gemakkelijk, maar wel gewonnen voor haar. Lazare- vic heeft zich van haar nederlaag tegen Alexandria uitstekend hersteld. Tegen het Siciliaanse verdedigingsblok van Hartston stelde zij zich agressief op wat haar een pion en het bezit van het loperpaar opleverde. Het was voldoende om de volle winst te realiseren. Polihroniade zat als een kemphaan achter het bord met de vaste wil de Bulgaarse Georgieva onderuit te halen. Zij zetten een felle aanval in waar Georgieva niet voldoende afweermidde len tegenin kon brengen. Twee pionnen verdwenen in Roemeense handen wat bij hervatting de doorslag gaf. Voor een tweede zitting hoefde Veröczy niet meer aan te treden. Haar tegenspeelster Corry Vreeken, die honeloos naar haar vorm zoekt, zag het toen al niet meer zitten na een moeilijke partij vanuit een Spaanse openingsbehandeling. Remises bij Belle-Pytel en Van Parreren-Van der Giessen completeerden het program ma. en zo hoort het. Een coureur moet zich, niet op hol laten» brengen. Kijk naar Thevenet toen die de Tour de France had gewonnen. Hij liep van bijeenkomst naar bijeenkomst. En waar was hij Gas-. ’na in de koers? Nergens. Voila”. Na de Rotterdamse Zesdaagse rijdt Maertens nog die van Antwerpen en Milaan om daarna aan zijn wegselzoen te bc<'nnen met de voor de wjelersport- gelhteresseerdcn brandende vraag of hij dit Tour de France rijdt. Zo zeker als dat leek, schijnt dat niet te zijn. Ploegleider Driessens: „Ik heb Maertens en onze sponsor geadviseerd om niet in te schrijven en ook om geen alternatief te zoeken in de Ronde van Italië. Maertens rijdt alle grote koersen, hij doet de Ronde van Spanje en overal moet hij zich volop inzetten om zich als wereldkampioen waar te maken. Dat kost zoveel energie dat ik een Tour de France of een Ronde van Italië sterk af raad. Hij kan zich in die tijd beter gaan prepareren op de najaarswedstrij- den. Maar: ik heb daar natuurlijk niet in te beslissen. Dat is een zaak van de sponsor, die betaalt ons tenslotte. LARVIK. Zorgden de vorige winter de successen van Piet Kleine en Hans van Helden in Nederland voor een plotselinge opleving van de ingedutte belangstelling voor het top- schaatsen, de Noren raakten maar niet uitgepraat over het Europese toernooi dat nu precies een jaar gele den plaatsvond. Op een ronduit ver pletterende wijze werd de internatio nale schaatselite naar huis gereden door het Noorse kwartet Stenshjem- met, Stensen, Storholt en Sjöbrend, dat in deze volgorde de ereplaatsen bezette. Zijn in wegkoersen flink opgepoetste naam als Tour-de-France-vedette (bezit ter van de Groene Trui, vele dagen drager van de Gele Trui), wereldkampi oen en veelvraat in eindspurts (totaal aantal eerste prijzen vorig s eizoen 56), bleek het bij de onderhandelingen echter te winnen van de reputatie van echte zesdaagse-renners. Geen nieuw ver schijnsel, maar wel steeds opvallend. De situatie is eenvoudig te verklaren: een zesdaagse heeft als publiekstrekker gere nommeerde wegcoureurs nodig en onder die eis, waar organisatoren aan moeten toegeven willen ze het financieel redden, hebben de specifieke pistiers bij het bepalen 'van honoraria te 1 ij den. De baancracks klagen daar overigens niet over, want ze zijn zich terdege bewust van het feit dat ze hun werk te danken hebben aan de kassagaranties die de wegrenners bieden. Enith Brigitha is de enige zwemster uit de topploeg die nog geen schrtftelijke verklaring heeft ingevuld waarin zij zich verplicht voortaan in belangrijke wed strijden alleen in de voorgeschreven badpakken te starten. De eerste sanctie die er tegen Enith Brigitha genomen kan worden is de uitsluiting voor de World Meet op 4, 5 en 6 februari in het Sportfondsenbad in Amersfoort. De Amsterdamse verklaarde die consequentie als enige van gezelschap te willen aanvaarden. begin van dit winterseizoen, in oktober, won hij zijn eerste zesdaagse uit zijn carrière, die van Dortmund. Als koppel- genoot had hij daar Patrick Sercu, met welke specialist hij ook i n Rotterdam een combinatie vormt. Sercu over Maer tens als partner: „Een jongen die goed marcheert op de baan. Wat hij aan tech niek te kort komt, compenseert hij met doorzettingsvermogen”. Ofschoon Maertens deze winter weinig wedstrijden reed, verscheen hij duidelijk afgetraind in het Ahoy-sportpaleis. Zijn ploegleider Lomme Driessens: „Hij heeft zich uitstekend verzorgd, de afgelopen maanden. Geen gram aangekomen. Het enige wat niet goed ging in zijn voorbe reiding op het seizoen was zijn vakantie. Door ernstige ziekte van zijn moeder durfde hij amper van huis. Hij is ander halve week naar Spanje geweest, te kort eigenlijk. Maar afijn: hij heeft serieus geleefd en dat is het belangrijkste. Ik heb hem er gelukkig van kunnen over tuigen dat hij niet moest beginnen aan uitnodigingen om als wereldkampioen zaken te openen, sportavonden bij te wonen en recepties op te luisteren. Hij had een verschrikkelijk grotè stapel in vitaties, voor elke dag wel één, maar hij deed er niet meer dan een stuk of twee en historie niet te overtroffen Bislet- kulp afspeelden. Larvik, een kust plaats 130 kilometer ten zuidwesten van Oslo, beschikt over een vrij sim pele ijsbaan, waar bij lange na niet de entourage kan worden gecreëerd als in de befaamde schaatstempel van Oslo. Hiervoor zal de verwachte aan wezigheid van zo’n 11.000 toeschou wers rond het kunstijs allerminst toereikend zijn, al wordt hiermee de maximale capaciteit van het stadion- netje bereikt. De gekozen accommodatie is een stap terug in de pijlsnelle ontwikke ling, die de schaatssport in het dyna mische olympische jaar heeft doorge maakt. De Noren hebben hun zinnen op het Europese kampioenschap gezet, dwaald raakte leek zijn laatste uur ge slagen. Het pleit voor zijn grote inzicht dat hij on'middellijk profiteerde van een zwakke voortzetting door Timman waar door hij dameruil kon afdwingen en zelfs-materieel voordeel boekte. Timman, die niet de nijpende tijdnood kende van Kurajica speelde toen vermoedelijk nog slechts op het vallen van Kurajica’s vlag. Deze moest nog een' viertal zetten doen en bood in opperste nood in ge wonnen positie remise aan. Timman aar zelde even en accepteerde het aanbod omdat hij dacht dat de Joegoslaaf het nog net zou halen en dan zelfs geen halve punt meer zou- nalaten. Na afloop werd de klok van Kurajica nog even in beweging gezet. verdedigt. Met een imposante tijd van 38,4 op de 500 meter leek Stenshj em met de basis te hebben gelegd voor een herhaling van het vorig jaar, toen hij drie titels vergaarde: de Europese en twee Noorse, want be halve het all round-kampioenschap kwam tevens de sprinttitel in zijn bezit. Het afgelopen weekeinde werd er opnieuw stuivertje gewisseld in de Noorse top. Verrassend trad ineens Amund Sjöbrend op de voorgrond, die na het behalen van het Noors kampioenschap in 1975 niet veel meer van zich had laten horen. De 24- jarige pupil van Tenmann legde in Oslo beslag op de eerste plaats in het individueel klassement van de inter land Noorwegen-Rusland. Ook vanuit de hoek van. de trainers zijn er de laatste dagen protesten te horen. De landelijke vereniging van zwemtrainers heeft in een brief haar verontwaardiging aan haar leden ken baar gemaakt en stelt daarnaast dat, het een belachelijke zaak is dat jongeren van 13 en 14 jaar worden gedwongen een overeenkomst met de KNZB aan te gaan. Bjj de waterpoloërs is de weerstand tegen het voorstel van de KNZB voor het dragen van de wedstrqdkleding nog groter dan bij de zwemmers. Wij da MazereeuW die ook in Arena- badpakken zwemt, verklaarde haar car rière niet op het spel te willen zetten en derhalve op de eis van de zwembond te willen ingaan. AMSTERDAM. De Amsterdamse Enith Brigitha wil een kort geding tegen de Koninklijke Nederlandse Zwembond gaan aanspannen. Dit naar aanleiding van de verplichting, die de KNZB de zwemmers en zwemsters heeft opgelegd om tijdens de nationale en internationa le wedstrijden in badkleding van de Australische firma Speedo te zwemmen. omdat het nu eenmaal op eigen grondgebied plaatsvindt. Hun chauvi nisme is de voornaamste drijfveer geweest bij het nastreven van een vroege topvorm .waardoor succes in Larvik vrijwel verzekerd zou zijn. Evenmin als een jaar geleden, toen het Noorse viertal op minder dan een punt van elkaar de bovenste plaatsen in het eindklassement bezetten, kan 'John Tenmann deze maal een favo riet naar voren schuiven die met kop en schouders boven de rest uitsteekt. Aanvankelijk torende Jan Egil Storholt boven zijn ploeggenoten uit. Hii maakte bijvoorbeeld grote indruk tijdens de landenwedstrijd in Eindho ven tegen Nederland. Later werd hij evenwel overvleugeld door Kay Stenshjemmet, die in Larvik zijn titel Dat hadden Barczay en Sigurjonsson toen al enige tijd eerder gedaan maar dat interesseerde nauwelijks iemand om dat deze spelers niet tot de „hoogvlie- gers” behoren. Miles en Kavalek kunnen dat nog wel worden maar hun Konings- Indische gevecht kwam na 23 zetten eveneens op remise uit na een partij met licht initatief voor de Amerikaan. Te weinig evenwel om de Engelse groot meester doeltreffende te kunnen aan pakken. Olafsson, de man die er aankomt, moet zich van zijn Siciliaanse verdedi ging tegen Ligterik toch wat meer heb ben voorgesteld dan ter tafel kwam. Na wat afwikkelingen was Ligterinks pion nenstelling aangenamer dan die van de IJslander maar de Nederlander zag een min of meer op hol geslagen zwart paard in zijn stelling ronddartelen zon der dat hij het te pakken kon krijgen. Olafsson verschafte zich in de tijdnood- fase voldoende tegehspel om een gelijk spel te kunnen rechtvaardigen. Bij Böhm-Nikolac ging het de Rotter dammer beslist niet naar wens. De da mes en alle lichte stukken verdwenen van het bord. Het aanvankelijke dubbel toreneindspel zag er voor de attractief spelende Joegoslaaf hoopvol uit. Er werd nog een toren geruifd en er ver dwenen wat pionnen van het bord waarbij Böhms pionnenformatie toch wel ernstig werd verzwakt. De anders altijd vol vertrouwen spelende Neder lander zag zelf de buit wel hangen maar hield hét toch uit tot het afbreken. Zonder veel hoop op de goede afloop overigens. Voor hervatting van de partij gaf hij zich gewonnen. Zaterdag komen in de 7e ronde tegen elkaar uit Sosonko- Böhm, Kavalek-Geller, Sigurjonsson-Mi- les, Olafsson-Barcay, Kurajica-Ligterink en Nikolac-Timman. TJERK DE JONG. Het verloop van de partij Tlmman-Kurajica was: Wit: Timman (Nederland), Zwart: Kura jica (Joegoslavië): 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4 b4 Lb4: 5. c3 La5 6. d4 Df6 7. 0-0 PhG 8. d5 Pe7 9. Da4 Lb6 10. Pa3 Pg4 11. h3 h5 12. Tbl a6 13. Tb6: cb6; cb6: 14. Tdl Tb8 15. Db4 Dg6 16. Lb3 b5 17. c4 d6 18. cb5: a5 19. Da5: b6 20. Dc3 Pf6 21. Pg5 Pe4: 22. Pe4: De4; 23. Lg5 f6 24. Lc2 De2 25. Lel Ld7 26. Tel Pd5: 27. Te2: Pc3: 28. Td2 Tc8 29. Lb2 Pb5: 30. Lg6 en Ke7 31. Pc2 Le8 32. L.d3 S6 33. Pe3 Pd4 34. Pd5 en Ke6 35. Pb6: Tb8 36. Lc4 en Kf5 37. PdS, remise. - Voor 15 januari moest die bereidver klaring van de kandidaten voor de nati onale zwemploegen binnen zijn op het bondsbureau van de KNZB in Utrecht. De bond tilt daar vooralsnog niet zo zwaar aan, ook al omdat de nationale damesploeg onder wie Enith Brigitha pas vorige week is teruggekeerd van èen trainingsstage op de Caraibische eilan den. Freddy Maertens: een zekerheid als kas succes. Er restten hem geen vijf seconden meer, zo bleek. Vermoedelijk zou hij zijn zetten niet tijdig meer hebben ge daan. Geiler en Sosonko stonden toen al lang als toeschouwers toe te kijken om dat een zoeken naar eikaars zwakke plekken middels een omzichtig spelletje nergens manco’s aan het licht had ge bracht. Geiler weigerde eerst een remi- se-aanbod en sloot een zet later toch maar vrede. Kurajica: historische dame-zet f6. GROOTMEES'f ERGROEP: 6e Ronde: BöhmNikolac 0-1, TimmanKurajica rem., Ligterink—Olafsson rem., Barczay—Sigurjons- son rem.. MilesKavalek rem., GeilerSoson ko rem., Uit de 5e ronde: Kavalek—Barczay rem. Stand na 6 ronden: 1. Sosonko 414, 2. Kurajica 4. 3/5 Miles, Geller, Olafsson 314, 6/7 Böhm, Kavalek 3, 8/10 Sigurjonsson. Timman en Nikolac 214. 11. Llgerink 2, 12. Barczay 114. MEESTERGROEP: 6e ronde: KmicSzmetan 1-0, V.d. Vliet— Kupreichlk 0-1, Hartoch- Jamieson 1-0, v.d Sterren—Esion 1-0, Popov— Christiansen 0-1, Witt—Bellon rem. Stand na 6 - Inleg: 727.376. 1 345.503,60. Eerste prijs: ge net bedrag van de derde deel naar de toto no. Het overige. I ronden: 1. Kupreichik 5’,4, 2/3. V.d. Sterren, Bellon 4. 4/5 Jamieson, Hartoch 314, 6. Szme tan 3, 7/8 Christiansen, Krnic 214. 9/11 v.d. Vliet, Popov, Witt 2, 12. Esion 1>,4. DAMESGROEP 6e ronde: VreekenVeröczy 0-1, PolihroniadeGeorgieva 1-0, BellePytel rem., Lazarevic-Hartston 1-0, Vokralova Alexandria v. Parrerenv.d. Glessen rem., Uit de 5e ronde: v. ParrerenVreeken 1-0. Stand na 6 ronden: 1. Alexandria 514, 2/4 Vokralova, Lazarevic, Hartston 414, 5/6 Veroc- zy, Pojlhronia'de 4, 7/8 V. Parreren v.d. Giessen 2, 9/11 Georgieva 114, Belle 114. Pytel 114. 12. Vreeken1,4. Een deelnemer aan lotto - - -het afgelopen weekeinde heeft de winnende cijfers juist voorspeld. Hij ontvangt 666.666.67 gulden bruto, een half miljoen netto. Voor de eerste prijs in de voetbaltoto kwam niemand in aanmerking. De cijfers zijn: Lotto 3: Aantal prijzen: 15.860. Inleg: ƒ3.528.939. Prijzenbedrag. 1.800.397,04. Eerste prijs: een winnaar, die bruto ƒ666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: twee winnaars, die elk bruto 83.812 ontvangen. Derde prijs: 142 winaars, die elk bruto ƒ1.770 ontvangen. Vierde prijs: 7.579 winnaars, die elk 44 ontvangen. Vijfde prijs: 8.136 win naars, die elk 41 ontvangen. De jackpot voor lotto 4 van zondag 23 januari a.s. is Freddy Maertens is zo’n zekerheid voor Peter Post wiens wervingsbeleid van deelnemers tot op heden pen duide lijk succes was gezien de groei op de toeschouwersstaat: 45.000 mensen in 1973, daarna 48.000, toen 50.000 en vorig jaar 52.000. De voorverkoop voor de nu begonnen zesdaagse leverde het voor een verbetering van het record (het qua accommodatie maximaal haalbare is 56.000 mensen) hoopvolle getal van 32.000 op. Wereldkampioen Freddy Maertens ,zal zich zelf dus wel dik terugverdienen. „Een goedbetaalde training voor het wegseizoen”, noemt Maertens zijn ver blijf in Rotterdam. Hij rijdt er zijn 8e 6-daagse, over welk minieme aantal hij zegt: „Och, ik ben met dit werk eigenlijk pas begonnen toen ik prof ren ner werd. Nu doe ik e r een stuk of twee, drie per jaar. Niet meer. Ge kunt nou eenmaal niet alles pakken”. Aan het WIJK AAN ZEE. Een adembene mend gevecht in de zesde rond van het Hoogovensschaaktoernooi tussen Jan Timman en de Joegoslaaf Bojan Kuraji ca heeft hotel Kennemerduin tot een van spanning kolkende arena omgeto verd. Het duel werd remise maar wat daaraan vooraf ging en hoe het tot stand kwam heeft alle andere gebeurte nissen, inclusief de consolidatie van So- sonko’s leidersposietie met een remise tegen Geiler, volledig naar de achter grond gedrongen. naars, die 44.170,45. Toto 3: Inleg: 727.376. Prijzenbedrdag: 345.503,60. Eerste prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de eerste prijs gaat een derde deel naar de toto no. 4 van zondag 23 januari a.s., Het overige, twee derde, deel wordt gelijkelijk verdeeld over de tweede en derde prijs. Tweede prijs: de winnaars, die elk bruto f 44.147,ontvangen. Derde prijs 114 winnaars die elk bruto 1.464 ontvangen I>e jackpot voor toto no. 4 van zondag 23 januari a.s. is f 46.067,14. i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 27