meer 1 Groen licht voor DSM op Graetheide e~i dan dit noq Trein gebruikt op korte afstand a I bestrijding heroïne energie dan auto „ROOFBOUW IN ZIEKENHUIZEN” „Ontwikkelingshulp bij I Topman van ministerie Sociale Zaken: Niet opgewassen Nog niet de helft een miljoen gulden aan prijzen Groot licht Bonden Protest tegen arrestaties in Tsjecho-Slowakije fi «M B Gemengde scholen Vluchteling ’76 Prof. ir. G. J. van der Burgt (voertuigtechniek): Verkiezingsboycot Jagersziekte Manifestatie Surinaamse militairen Dreigende financiële moeilijkheden Geen paspoort Overstromingen Naar stembus Toiletten w Minister Van Agt bepleit: ■i V BINNEN- EN BUITEN» ANB 19 7 7 JANUARI 2 I VRIJDAG 2 UTRECHT (ANP). „Ik ken geen enkele bedrijfstak die het zich kan en blijkbaar moet permitteren om jarenlang vrijwel evenveel personen in opleiding in dienst te hebben als personen met een voltooide oplei ding. De wijze waarop in de intramurale gezondheidszorg in de meest karakteristieke personeelsbehoeften wordt voorzien, maakt op mij de indruk van echte roofbouw.” I J iff" s-c «ra I S V I PROF IR. G. J VAN DER BURGT I I (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zondag: |i Dat weeft u zelf! WEERRAPPORTEN 1 'i I Plaatselijk regen, ook enkele opklaringen en hogere temperaturen. Aldus een onderzoek naar het ener gieverbruik van personenauto, bus en trein, ingesteld door prof. ir. G. J. van der Burgt, hoogleraar in de voertuig techniek en ir. J. A. Bleeck, beiden van de TH Delft. De economie van het openbaar vervoer per sprinter kan vol gens de onderzoekers worden vergele ken met „een taxibedrijf, dat op Rolls Royces gaat overschakelen”. Ten aan zien van de autobus wordt geconclu- AMSTERDAM (ANP). Transport middelen komen per reizigerskilome ter lang niet altijd tot een gunstiger energieverbruik dan privé- vervoermiddelen. Zelfs blijkt, dat treinen, zoals de door NS gebruikte sprinter - die worden ingezet op korte re afstanden (beneden 3 km) - bij een zelfde op de realiteit gebaseerde bezettingsgraad (40 percent) als de auto een veel ongunstiger energiever bruik per reizigerskilometer kunnen hebben dan die auto. 9 -3 -2 2 18 6 21 11 -5 9 15 17 10 10 0.5 0.2 0 0 1 0.2 0 20 0 0.1 7 9 0 0.2 0 0 0.6 0 0.1 0 0 0.1 5 0 0 0 2 0 0 0 0.2 3 0 3 0 0.4 0.1 14 39 0 doornse gemeentebestuur heeft „met ont steltenis” kennis genomen van de reorga nisatieplannen van Van Gelder Papier. Volgens B. en W. is de Papierfabriek sterk geworteld in de Apeldoornse gemeen schap. „Sluiting zal een immens sociaal probleem opleveren”, aldus het gemeente bestuur. In een telegram aan de regering drmgt het gemeentebestuur aan op investerings steun en scholingsbijdragen om de Van Gelder-problematiek te kunnen opvan gen. Ook wordt om een gesprek op korte termijn gevraagd met de ministers van Economische en Sociale Zaken. De situatie bij Van Gelder is al jaren moeilijk. Er werd slechts zelden een divi dend op de aandelen, waarvan 50 percent in handen is van de Amerikaanse Crown Zellerbach, uitgekeerd. Over 1975 werd een netto-verlies van 25,2 miljoen gulden geleden. MAASTRICHT (ANP). Met slechts veertien stemmen tegen hebben de Sta ten van Limburg gisteravond besloten om de Graetheide toch aan te wijzen tot industrieterrein voor DSM-chemie. Tegen was de volledige fractie van de PPR (vier leden), de Boerenpartij (twee leden) en verder vier leden van het CDA, drie leden van de PvdA-fractie en verder nog de eenmansfractie van de CPN.. In de belangrijkste functiegroepen binnen de zieken huizen, de verpleging en de verzorging, werken ongeveer 76.000 vrouwen en 15.000 mannen, van wie er 40.000, respectievelijk 8.500 in opleiding zijn. Jaarlijks worden er ongeveer 18.000 nieuwe leerlingen aangenomen. Bij een jaarlijkse uitbreiding van de werkgelegenheid met 3.000 betekent dit momenteel een verlies van 15.000 verplegen- concurrentie, en van noodoplossingen die de structurele problemen verergeren. Daarnaast heeft Van Gelder volgens de NVV-bestuurder een sterk verouderd pro- duktieapparaat („er staat nog een machi ne uit 1912”) en zijn er de laatste jaren geen investeringen gedaan. De Industrie bond CNV, de grafische bond CNV, VHP Van Gelder Papier en de Unie BLHP hebben de directie van Van Gelder meege deeld dat er geen maatregelen genomen mogen worderi voordat de gesprekken met de bonden zijn afgerond. Van Gelder voert momenteel besprekin gen met het ministerie van Economsiche Zaken over een overbruggingskrediet. Hoeveel steun er nodig zal zijn, is niet bekend gemaakt. De ziekenhuizen moeten op de schoolverlatersmarkt niet alleen concurreren met veel andere, ook groeiende bedrijfstakken, ze moeten bovendien met een langdurige „interne” opleiding opboksen tegen de wervingskracht van allerlei vormen van voortgezet volledig dagonderwijs of partieel onderwijs. Mr. Kruse vraagt zich in dit ver band af, nf de onderwijskundige ontwikkelingen geheel aan de ziekenhuissector voorbij zijn gegaan, omdat dit onderwijs niet binnen de werkingssfeer van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen valt. Hij adviseert, de beroepsgerichte opleiding veel meer buiten de deur van het ziekenhuis te brengen. De leerling-verplegenden worden hoofdzakelijk gere- cruteerd uit schoolverlaters van ruim 17 jaar met een MAVO-, MEAO- of HAVO-diploma. Dit leidt volgens mr. Kruse al direkt tot spanningen tussen de leer- en werksi tuatie, omdat ze in hun werk voor situaties komen te staan waartegen ze op die leeftijd nog niet zijn opgewassen. den en verzorgenden per jaar (4.600 in de opleiding en 10.400 gediplomeerden). „Sinds dit onderzoek beschouw ik verkeerslichten dan ook als lekken in mijn benzinetank”, aldus spreker. Hij noemde ook de veiligheidseisen, die door de overheid aan de auto’s worden gesteld strijdig met de doelstellingen in de verkeerspolitiek, aangezien die maatregelen leiden tot gewichtstoena- me en dus een hoger benzineverbruik. In Zweden zullen de automobilisten over enige tijd waarschijnlijk overdag met groot licht moeten rijden. De Zweed se regering wil nog voor het einde van de winter een desbetreffend wetsvoorstel bij het parlement indienen. In Finland geldt al enkele jaren de verplichting om tussen 1 september en 30 april overdag met groot licht te rijden. Volgens statistieken kan daardoor het aantal ongelukken met een derde dalen. In Denemarken geldt de win terse verlichtingsplicht overdag alleen voor motoren en brommers. *3 1 1 1 -0 3 -9 2 0 4 5 7 10 14 -2 14 4 3 5 ■1(1 2 -2 14 0 8 1 12 14 15 1 1 -0 -2 2 -1 1 -1 2 0 4 4 6 -4 7 2 -1 1 -21 -11 -3 7 ■5 5 -1 6 11 3 -8 8 -6 6 7 7 -6 -6 0 12 -1 16 Districtstbestuurder W. van der Stak ker van de Industriebond NVV zei giste ren in Amsterdam op een persconferentie dat de bonden op 15 februari weer met Van Gelder gaan praten. De bonden wil len dan echter nog niet over de maatrege len zelf praten, omdat ze denken meer tijd nodig te hebben om de verkregen informatie te bestuderen. De bonden wil len wel overlegprocedures met Van Gel der afspreken. AMSTERDAM (ANP). Het comité Europese sociaal-democraten, waarvan DS ’70 dee) uitmaakt, vindt de verhoren en arrestaties van de ondertekenaars van het Tsjechische manifest „Charta-'77” verbijsterend. J J Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente -Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis zo zo ozo o ozo ozo zo o zo z zo w.st. nnw o z z no w.st. n w.st. ono nw zo z zzo ono w.st. o w.st. nnw no zzw 0 n w zzo z w nno n nw zzo zzo 9 1 1 1 S 1 1 1 l 'i i" 11 I i! het weer J De vakbonden willen nagaan of met de nu verkregen informatie een totaalbeeld van de moeilijkheden op tafel is gekomen. In het verleden hebben de bonden altijd geweigërd om met Van Gelder over reor ganisatie te praten zolang zo’n totaalbeeld niet aanwezig was. Volgens NW-bestuurder Van dr Stak ker heeft de directie van het papiercon cern gezegd dat -moch er in 1977 geen enkele reorganisatie plaats vinden - de situatie aan het eind van het jaar zo peni bel zal zijn dat uitstel van betaling zou moeten worden aangevraagd. Ook verklaarde de hoogleraar, dat Nederland op verkeersgebied langza merhand tot momumentenzorg is gaan behoren. In de steden vindt men Geheel in strijd met het officiële apart- heidsbeleid hebben zeven katholieke scholen in Zuid-Afrika en Namibië hun poorten geopend voor kinderen van alle rassen. De regering in Pretoria heeft nog niet op deze gebeurtenis gereageerd. De minister voor Bantoezaken, Botha, heeft onlangs verklaard dat hij elk verzoek van blanke scholen om zwarte kinderen te mogen toelaten zou afwijzen. De Nederlandse afdeling van de Associ-, ation for a Democratie en Socialist Euro pe (ADSE) heeft premier Den Uyl opge roepen publiekelijk zijn steun te betuigen aan die krachten in Oost-Europa die strij den voor de mensenrechten en aan de ondertekenaars van Charta -’77 in Tsjecho-Slowakijke in het bijzonder. Een zelfde oproep is gericht tot minister Van der Stoel, tot mevrouw Van den Heuvel, voorzitster van de PvdA en tot Van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA. De nationale actie „Vluchteling 1976”, die in oktober van het vorig jaar werd gehouden, heeft in totaal 18,3 miljoen opgebracht, aldus de organisatoren van de inzameling. Doel van de actie was tenminste 30.000 vluchtelinge^ in Azië, Afrika en Latijns-Amerika een zinvol bestaan te geven. Doordat de opbrengst hoger is dan verwacht kunnen nu bijna 50.000 vluchtelingen worden geholpen. Als een van de öorzaken van de moei lijkheden noemt Van der Stokker de slechte concurrentiepositie van Ven Gel der op de grondstoffenmarkt. „Van Gel der is de laatse jaren geconfronteerd met zogenoemde geïntegreerde bedrijven in Scandinavië en Canda, die de produktie en de verwerking vanaf de grondstoffen in de hand hebben. In dit verband is de verhouding tusen Van Gelder en Crown Zellerbach van belang, omdat dit laatste concern wel over de grondstoffen beschikt”. DEN HAAG (ANP). Bij de bestrij ding van de heroïne zou ook goed ontwik kelingshulp een helpende hand kunnen bieden. Minister Van Agt vindt dit na een reis van enkele weken door het verre oosten, waarbij hij onder meer Hong Kong en Bangkok bezocht. Ontwikke lingshulp zou moeten worden geboden aan die arme bergboeren in het noorden van Thailand en Birma, die van de oogst van papavers leven. De minister van Jus titie gaat hierover zijn ambtgenoot voor Ontwikkelingssamenwerking Pronk pol sen. Maar hijzelf betwijfelt het of het nog in de lopende begroting kan worden inge past. In het manifest wordt geprotesteerd) tegen de schending van de rechten van de mens in Tsjecho-Slowakije. De onderteke naars wacht een proces „wegens schade lijke activiteiten tegen de fundamenten van de republiek”. Volgens de Europese sociaal-democraten worden de rechten van de mens en het recht van vrije meningsuiting, dat is vastgelegd in het handvest der Verenigde Naties, opnieuw met voeten getreden. De sociaal democraten betuigen hun medeleven met de getroffenen en hun families. Zij roepen op tot fel protest „tegen deze hernieuwde schending door het dictatoriaal commu nistisch regime van het recht om vrijelijk een afwijkende mening van de heersers in het openbaar te uiten”. De categorie verplegend personeel omvat 55.000 werk nemers, van wie nog geen 45 percent is gediplomeerd. Bij een gemiddelde opleidingsduur van drie a vier jaar moet dat volgens mr. Kruse inhouden, dat er per jaar onder de gediplomeerden een verloop is van 25 percent. Het houdt tevens in, zegt hij, dat er óf voortdurend functies worden vervuld door daartoe ongekwalificeerd personeel, dan wel dat er steeds mensen worden opgeleid die voor de bezette functie niet nodig zijn. Mr. Kruse meent, dat de continuïteit in de dienstverlening op die manier niet kan worden volgehouden. Weer in binnen- en buitenland Aantal uren zon: 0 tot 4, minimumtempera tuur: omstreeks 2 gradne; maximumtempera tuur: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. geh. bew regen zw. bew zw. bew regen geh. bew. regen zw. bew. geh. bew. regen regen zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew. onbew mist geh. bew. ,1. bew h. bew. zw. bew zw. bew zw. bew regen h. bew. mist geh. bew sneeuw geh.bew zw. bew. geh. bew. sneeuw ijzel geh. bew zw. bew. zw. bew motregen onbew. zw. bew. onbew De leider van de Indiase socialistische partij, George Fernandes, die op het ogen blik in de gevangenis zit, heeft zijn aan hangers verzocht de door premier Indira Gandhi aangekondigde algemene verkie zingen in maart te boycotten. Het zou volgens Fernandes voor de oppositie „zelfmoord” zijn mevrouw Gandhi ter wil le te zijn door deel te nemen aan de „schijnverkiezingen die zij van plan is te houden’ Onder de hazen in het Noordfranse departement Aisne is pasteurellosis tula- rensis uitgebroken, een besmettelijke ziekte waarvoor ook de mens vatbaar is. Deze ziekte, ook wel bekend als „jagers ziekte”, heeft symptomen die aan longont steking doen denken en is met antibiotica gemakkelijk te genezen. De ziekte is geconstateerd nadat in Noord-Frankrijk hazen uit Midden-Europa waren uitgezet. Ir. Van der Burgt sprak gisteren in Amsterdam en verklaarde, dat het stichten van nieuwe railverbindingen in de Randstad met dicht op elkaar liggende stations alleen een energie- voordeel kan opleveren als de treinen slechts in de spitsuren worden gebruikt. „Maar als ze 20 tot 22 uur van de dag ongebruikt blijven, is dat een demonstratie van slecht ruimtege bruik”, aldus de hoogleraar. Prinses Beatrix zal op zaterdag 5 febru ari in de Westerkerk een manifestatie bij wonen van het Vrouwencomité Noord- lerland. Ook de leidster van de Noordier- se Vrouwenvredesbeweging, Betty Willi ams, komt naar de bijeenkomst waar o.a. mr. Marga Klompé he+ woord zal voeren. De manifestatie begint ’s middags om twee uur. Het Vrouwenvredescomité Noord-Ierland is in september vorig jaar opgericht naar aanleiding van de „vrou wenvredesmarsen” in Belfast. Het pro gramma in de Westerkerk wordt o.a. opgeluisterd door zang van Liesbeth List. Suriname en Nederland hebben een overeenkomst gesloten, die voorziet in de mogelijkheid ook in de toekomst beroeps militairen van de Surinaamse krijgs macht op kosten van Suriname aan Nederlandse militaire opleidingsinstitu ten een opleiding te laten volgen. Het gaat hierbij om de vorming van officieren, onderofficieren en specialisten in ver schillende richtingen. Bij hogere snelheden (100 km) is de trein voordeliger in de energiecon- sumptie. Per liter olie is dat 3 tot 4 maal meer reizigerskilometers dan de auto, maar aldus prof. Van der Burgt, om de trein of auto op snelheid te krijgen, is een extra portie energie nodig voor het op peil houden van de kinetische ener gie. En aangezien een normaal bezette sprinter van NS ruim 100 ton weegt tegenover circa 30 ton voor de met auto’s te vervoeren mensen en 40 ton per bus maakt het hele verhaal over het energieverbruik geheel anders. „Zo levert de trein niet alleen geen energie besparing op, maar geeft hij geen huis- tot-huis vervoer en daardoor op korte afstanden een forse reistijdverlen- ging” Nederland heeft, aldus minister Van Agt te kampen met een groeiend heroïne probleem. En in Europa neemt Nederland een sleutelpositie in. Oorzaak hiervan acht hij ondermeer de geografische posi tie van Nederland, de aanwezigheid van grote aantallen illegaal verblijvende bui tenlanders (niet alleen de Chinezen uit Hong Kong, Singapore en Maleisië, zo voegde hij er aan toe) en de tot voor kort milde straffen. (Per 1 november is de strafmaat aangepast en de maximale straf gewijzigd van vier in twaalf jaar en van een geldboete tot een kwart miljoen). De minister noemt „zonder de zwarte piet te willen doorspelen” onze open zui dergrens een probleem. „Dank zij ver scherpte controle zit Schiphol voor hero ïne nu dicht. Men probeert nu langs ande re wegen Nederland binnen te komen”. Als voorbeeld van het groeiend pro bleem dat de heroïne vormt noemde minister Van Agt enkele cijfers. Zes jaar geleden nam de politie 50 gram heroïne in beslag, in 1975 was dit 59 kilo en vorig jaar 175 kilo. Minister Van Agt zei in Hong Kong te hebben gezien hoe men daar het probleem aan het oplossen is. Tot voor enkele jaren was deze stad de grote doorvoerhaven. Men heeft daar een regeringsfunctionaris voor narcotica benoemd, die alle acties bundelt zoals daar zijn de opsporing, de handhaving van de wet, de zorg voor de verslaafden en de preventie. Verder beschikt men er over een bijzon dere brigade van de politie die de jacht heeft geopend op „de grote bazen, die zelf nog nooit een gram heroïne hebben aan geraakt, maar wel de touwtjes in handen hebben”. Men kan dat in Hong Kong op grond van een wet op samenspanning. Een wet die in Nederland niet bestaat maar wel in voorbereiding is voor wat betreft het terrorisme. Rapport van adviesbureaus gaf Karei Tip, de vroegere voorzitter van de Zuidafrikaanse bond van blanke studen ten die onlangs op een politiek proces werd vrijgesproken, heeft geen paspoort gekregen om te kunnen vertrekken naar Nederland, waar hij zijn studie wilde voortzetten. De overheid had Tips pas poort in juli vorig jaar afgenomen nadat hij op grond van de wet tegen het commu nisme was gearresteerd. Na zijn vrij spraak in december had Tip zijn paspoort teruggevraagd, hetgeen hem nu dus geweigerd is. Bij overstromingen in Jakarta zijn zéven mensen om het leven gekomen, zo is gisteren bekendgemaakt. Volgens de poli tie moesten ongeveer honderdduizend mensen hun woningen verlaten toen het water woensdag zijn hoogtepunt bereikte. De meeste zijn echter alweer terugge keerd. Ook uit andere delen van Indonesië worden overstromingen gemeld. De samenwerkende partijen in de Antil liaanse regering hebben tijdens een verga dering besloten dat de verkiezingen voor de staten (parlement) van de Nederlandse Antillen op 17 juni zullen worden gehou den. Dit besluit zal in een vergadering van de ministerraad van de Antillen officieel moeten worden bevestigd. Mr. F. Kruse, plaatsvervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het mipisterie van Sociale Zaken, maakt deze opmerking in een in het blad van de Nationale Ziekenhuisraad gepubliceerd betoog over „mankrachtbeheersing” in de ziekenhuizen en de andere inrichtingen voor gezondheidszorg. Aan die mankrachtbeheersing ontbreekt volgens hem heel veel. Mr. Kruse constateert, dat er sprake is van een zeer groot verloop, een aanzienlijk tekort, een groot gebrek aan flexibiliteit tussen de functies, gebrek aan samenwerking binnen de\ bedrijfstak, waardoor elk bedrijf zijn tekorten probeert op te lossen door onderlinge Inderdaad, dit prachtige kussen weeft u moeiteloos zelf met het hobby-pakket, dat de Neveda ter beschikking stelt. Het is een genot zo iets moois zelf te maken en u hebt er daarna nog vele jaren plezier van. Zo’n prijs, daar heb je wat aan! In de fleurige cadeau-verpakking vindt u voldoende Soedanwol (vervaardigd uit 100% zuivere scheerwol), speciale weefstof, weefnaald en een duidelijke hand leiding. Dit kussen, dessin 7603. meet ca. 45 x 45 cm. en heeft een winkelwaarde van 35,—. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Het hooggerechtshof van de staat New York heeft openbare toiletten voor het gebruik waarvan betaald moet worden bestempeld als „onwettig”. Drie andere Amerikaanse staten en de stad Chicago hadden al eerder bepaald dat openbare toiletten op luchthavens, stations en bus stations gratis toegankelijk moeten zijn. Deze „toiletten”-zaak is indertijd in de publiciteit gebracht door Amerikaanse Dolle Mina s, die betalen vernederend vonden. deerd, dat - door het relatief lage gewicht en het gunstige verbruik met de dieselmotor - bij voldoende bezet tingsgraad steeds een gunstiger ener gieverbruik oplevert dan de auto. Wat de taxi betreft, is het vervoer van één passagier en een lege terugrit daarna uiteraard zeer ongunstig en wie zich over grotere afstanden per trein laat vervoeren en het voor- en natransport met de taxi doet, kan beter de hele dag de eigen auto nemen, aldus het onder zoek. ps zaterdag 22 januari Zon- en maanstanden Zon op 8.34 uur onder 17.10 uur Maan op 9.27 uur onder 21.02 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.29 uur en 17.42 uur Laagwater 11.18 uur en 13.38 uur noodzaak tot inkrimping aan (Vervolg van pag. 1) Van Gelder neemt de drastische beslui ten op grond van rapporten van de onder zoekbureaus McKinsey en GEA (Grafisch Economisch Adviesbureau). Vooral in Apeldoorn is het bericht over de sluiting hard aangekomen. Het Apel- m i maar sporadisch routes voor door gaand verkeer die kruisingsvrij zijn of een groene golf hebben. Daardoor moet er constant door de automobilist worden afgeremd en opgetrokken, waardoor circa 40 percent meer brandstof wordt verbruikt. Indien in één jaar met alle auto’s 4 miljard liter benzine zou worden ver bruikt (waarvan 2 miljard in de stad), dan zou bij een nationaal programma van kruisingsvrije verkeersaders in de steden van die 2 miljard liter mogelijk 20 percent kunnen worden gespaard oftewel 400 miljoen liter. En dat zou voor de staat een inkomensderving aan accijns van 200 miljoen gulden beteke nen, aldus prof. Van der Burgt, die het voor de hand vond liggen dat de over heid thans omgekeerd werkt: trams en bussen verdienen indirect een deel van hun subsidie doordat ze via voorrang bij verkeerslichten het overige verkeer laten stoppen en acceleren en daar door de accijnsopbrengst verhogen. W) 5 C <S, g S 62 •Óg 6.4) 13 Ie oa s r o> t. c v i g

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 2