CARTER TIJDENS SOBERE INAUGURATIEREDE: hard achteruit Door kandidatuur Chirac voor burgemeesterspost van Parijs VERDEELDHEID IN FRANSE REGERING Twee Spaanse vliegtuigen neergestort twaalf doden Gijzeling eindigt in vijfvoudige moord „Toestand in Chili 99 „Bezoek Genscher is schending status Berlijn COMPUTER OMA Ex-minister Insunza: i HEERE HEERESMA KIJKEN VRIJDAG 3 2 I JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 t n 6 11 e 99 n (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) PARIJS. Het besluit van oud-premier Chirac om zich kandidaat te stellen voor het burgemeesterschap van Parijs heeft gisteren tot grote opwinding in kringen van de regeringscoalitie geleid. Terwijl president Giscard d'Estaing op zijn persconferentie van afgelopen maandag had geprobeerd de strijdbijl te begraven die tussen de gaullisten en de andere partners in de regeringscoalitie heen en weer suist, heeft Chirac hem bliksemsnel weer opgegraven. Chirac was afgelopen zomer als premier door president Giscard aan de dijk gezet. Naïef IS (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) Washington „Een nieuw begin, nieuwe toewijding en een nieuwe geest”: deze drie elemen ten aan het begin van Amerika’s derde eeuw van bestaan vormen het thema waarmee Jimmy Car ter als 39e president van de Vere nigde Staten gisteren zijn ambt speriode is begonnen. 1 t- e n e g e ft n e door Nico Scheepmaker nieuwe geest gedomineerd l l e n Dit verhaal maakte een diepe indruk op me, omdat het de verzinnebeelding was van de droom van ieder kwajongen om in de supermarkt de metershoge toren met blikjes doperwten te laten instorten door het wegtrekken van slechts één onder staand blikje, maar de door mij geraad pleegde computerdeskundigen zetten er toch een vraagteken bij. Dr. H. Branc't Corstius wees erop dat dit verhaal in zijn kringen voortdurend opduikt, met steeds andere hoofdpersonen op andere plaat sen, en daarmee een even hardnekkig bestaan leidt als het zogenaamd echt gebeurde verhaal van oma die op de vakantiereis in Spanje overleed, rechtop achter in de auto werd gezet om alle formaliteiten te omzeilen, waarna de auto, inclusief oma, werd gestolen toen de rest van het gezin in een wegrestaurant even een hapje ging eten. 6000 politieke gevangen in Chili, waarvan er 3500 in gevangenissen en kampen ver blijven. De overige 2500 zijn „verdwenen”. Insunza bevestigde dat meerdere keren bewezen was dat de geheime politie van Chili, Argentinië en Uruguay samenwer ken. Er is ook voldoende reden om aan te nemen, aldus de ex-minister dat de gehei me politie over de gehele wereld vértak- kingen heeft, met name in Brussel en Madrid.Zo is de ex-generaal van de Chi leense luchtmacht, Sergio Poblete, in Europa herhaaldelijk bedreigd. De beslissing van Chirac zich kandi daat te stellen voor het burgemeester schap, kan geen verbazing wekken wan neer men de feiten op een rijtje zet-. Hij benadrukte onmiddellijk zijn toe zegging een president „van het volk” te willen zijn door in strijd met alle tradi ties en zorgvuldige voorbereidingen de 2‘A kilometer van het Capitool naar het Witte Huis te voet af te leggen in plaats van per gepantserde automobiel. Langs de slagader van het landsbestuur stapte hij hand in hand met zijn vrouw voort langs steeds dikker wordende rijen jui chende toeschouwers, die zich tot aan de wenkbrauwen hadden ingepakt tegen 5Vt graden vorst. Op de oostelijke trappen van het Capi tool, waar per traditie de president wordt ingezworen, aanvaardde Jimmy Carter zijn ambt met een toespraak die de nadruk legde op begrippen als „nederig heid” en de beperkingen van de menselij ke mogelijkheden. Nadat Walter Mondale als vice-president was beëdigd, legde Jim my (en nadrukkelijk niet James Earl) Car ter dezelfde eed van 35 woorden af, die al sedert 1 George Washington in 1789 in gebruik is. In de omgeving van Badajoz, in het zuidwesten van Spanje,-verongelukte een straaljager, waarbij de piloot om het leven kwam. In Manresa in Catalonië kwamen vier mensen om het leven toen een trein op een vrachtauto botste. Negen mensen werden ernstig gewond. Bij een zware brand in een kantoorge bouw in het centrum van de Engelse stad Manchester zijn gisteren zeven mensen om het leven gekomen, vermoedelijk door verstikking. Zes personen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. I Carter zegde toe dat onder zijn leider schap de VS dit jaap een stap dichter zullen komen „bij ons uiteindelijk doel: de uitbanning van alle kernwapens van deze aarde”. Ook onderstreepte hij te willen streven naar beperking van bewapening in de wereld tot een niveau dat noodzake lijk is voor de binnenlandse veiligheid van elk land. Carter zorgde voor een verrassing door zich direkt na zijn inauguratierede tot de volkeren van de wereld te wenden. Hij deed dit in het besef dat de beslissingen van de president van de VS ook gevolgen hebben voor „burgers in de wereld die niet aan de Amerikaanse verkiezingen hebben deelgenomen”. Carter verklaarde dat Amerika zijn macht niet zal uitoefe nen door te „domineren of te dicteren”, maar door een „wereldorde te scheppen die meer beantwoordt aan menselijke aspiraties”. Op zijn recente persconferentie maakte de president bekend dat premier Barre de leiding zal nebben van de verkiezings campagne voor de parlemenstverkiezin- gen van 1978 Zouden Chirac en zijn gaul listen van de gloednieuwe RPR zich daar in schikken? De hoop was naief Men wachtte slechts op de eerste „coup”, die de energieke kracht achter de nieuwe beweging zou bewijzen Ze kwam met Chiracs kandidatuui voor de hoogste post in Parijs Toch was niet uitsluitend vrolijkheid troef. De ministers uit de regering van Gerarld Ford waren erg boos, omdat zij geen uitnodiging hadden gekregen voor de beèdigingsplechtigheid. bankkluis aanwezige 165.OOOmark woens dagavond laat bij Kramer en zagen hoe Kramer de tas met geld hl ontvangst nam. Op dringend verzoek van Kramer lichtten de bankbedienden pas gisterochtend de politie in. Gisteren stond de politie voor een geslo ten deur en het leek erop of het gezin met vakantie was. Politiemannen verschaften zich toen door de kelderdeur toegang tot de woning van Kramer en troffen in de kelder de heer des huizes levenloos aan. De lijken van zijn vrouw en drie kinderen lagen in de zitkamer en op de slaapkamer. In de woning van Kramer is een briefje gevonden. De politie wil de inhoud ervan niet meedelen, maar naar verluidt zou het briefje o.m de volgende tekst bevatten: „Voor de bevrijding van Baader. Dit is slechts de eerste zet”. Andreas Baader wordt op het ogenblik in Stuttgart berecht als leider van de anarchistische Baader- Meinhof-groep Als Chirac de verkiezingen voor het burgemeesterschap wint, is het aanzien van president Giscard verdwenen En dat terwijl kenners van het politieke toneel al lang beweren dat Giscard „niet interes sant’ meei is Volgens hen gaat het voort aan om Chirac en de komende sterke man binnen de snel aan kracht winnenden Socialistische Partij Of dit Mitterrand zal zijn, is daarbij de vraag Maar nu is er een nieuw element in de strijd gekomen Wat gebeurt er als Chirac te hoge ogen gegooid, het burgemeester schap van Parijs niet haalt en zijn rivaal, de dooi Giscard naar voren geschoven D’Ornano alsnog als ov'erwinnaar uit de bus zal komen? MADRID (UPI/AFP). In Spanje zijn gisteren twee vliegtuigen van de lucht macht verongelukt, waarbij in totaal twaalf mensen om het leven kwamen. Een transporttoestel met zes technici van de luchtmacht en een bemanning van vijf leden stortte neer bij een basis in Valen cia. De wrakstukken werden later voor de kust gevonden. President Giscard heeft zich tijdens zijn presidentschap een man getoond van gro te kwaliteiten en een man van grote inte griteit Hij heeft echter getoond juist DIE kwaliteiten te missen die men nodig heeft om president van de Fr anse republiek te ’Gisteren heeft zowel premier Barre als D’Ornano bekend gemaakt dat zij de strijd om de hoogste post in Parijs zullen voortzetten De president heeft tot nu toe gezwegen. 11- a- K se u- in el d n n is B, 31 ?t a n is i- d ït B. ?n ie >s- ;s- in u- at «1, sr- li- a. n. m té ir 11- 0- a. t. •n g 1- le it •n 3t in »n trijfel Zijn toespraak was geen meesterwerk, doch bevatte voor alles de aanvaarding van de zwaarwegende verplichtingen tegenover de „menselijke waardigheid en de Amerikaanse droom, zij het dat daar naar volgens Carter in matiging moet worden gestreefd”. „Ik kan wel honderden namen noe men”, zei de ex-minister, „maar het essentiële is dat deze situatie permanent is en dat we beseffen dat de publieke opinie opzettelijk gemanipuleerd wordt door de militaire junta”. Een zeer twijfelachtig verhaal dus. Daarom geef ik nog steeds de voorkeur aan het verhaal dat Heere Heeresma mij eens opdiste in het verre verleden, toen hij nog niet van de pen en zijn boeken leefde (zijn laatste bundel verhalen, „Waar het fruit valt...”, is weer van ouderwets niveau), maar te hooi en te gras op een kantoor of bij een firma werkte. In dit geval was het de Rijkspostspaarbank. Hij was er na enige weken noeste arbeid ont slagen, ongetwijfeld om ter zake dienende redenen, maar hij had niet verzuimd op waardige manier afscheid te nemen. Sub tiel maar duivels. Want niét alleen had hij uit de bakken met gegevens van tiendui zenden mensen een tiental kaarten gelicht en in willekeurige andere bakken gestopt, bovendien had hij dit na zijn vertrek gemeld, zodat men zich wel genoodzaakt voelde alle bakken zorgvuldig na te plui zen op kaarten die er niet in hoorden... Dat was nog in de tijd dat hij zijn verhalen niet schreef maar leefde, hoewel ik er niet voor kan instaan dat het ook werkelijk gebeurd is Ik heb het nooit durven nachecken bij de Rijkspostspaarbank, uit vrees dat het verzonnen zou zijn... Het aantal ontvoeringen is de laatste maanden sterk toegenomen. Zo is de neef van Sergio Insunza, Ivan Insunza, een 43- jarige arts, na een huisbezoek aan een patiënt op de avond van 4 Augustus 1976 met auto en al „verdwenen”. Hetzelfde lot onderging een Spaanse ambtenaar van de Vernigde Naties, wiens lijk enkele dagen later gevonden werd. De secretaris generaal van de Verenigde Naties heeft dit bevestigd. kenmerk Carters opmerking dat hij geen nieuwe droom had aan te bieden. Het zou immers al voldoende zijn als de bestaande verwachtingen, over de mogelijkheden die de Amerikaanse samenleving elk indi vidu in gelijke mate moet bieden, zouden worden vervuld. Niet alleen betekent de regeringswisse ling dat de VS van een nieuwe geest doortrokken zijn geraakt, maar, zei Car ter, „de hele wereld wordt door een nieu we geest gedomineerd. Volkeren verlan gen en eisen een plaats onder zon, niet alleen maar vanwege hun lichamelijk wel zijn, maar op grond van beginselen van menselijk recht. De passie voor vrijheid stijgt en als wij deze nieuwe geest aanbo ren, kan er geen nobeler en ambitieuzer taak voor Amerika denkbaar zijn om te vervullen op deze dag van een nieuw begin, dan mee te helpen bij het scheppen van een rechtvaardige en vreedzame wereld, die waarlijk menselijk is”. Washington bracht de dag verder fees tend door, met diners, recepties en dans partijen, waaraan met name de bevolking van Plains onder leidirtg van Carters broer Billy hartstochtelijk deelnam. Meer dan driekwart van de 683 inwoners waren met een speciale trein naar Washington gekomen. Alle presidenten in Amerika zijn geheel verschillend van elkaar, maar hun echtge notes komen uit de vrouwtjesautomaat, die identieke wijfjes aflevert, klaar voor gebruik Wat ze dan moeten doen? In een mantelpakje naast hun man staan als die iets belangrijks zegt ep daarbij in verbijs terde aanbidding naar hem opkijken. Geen geringe taak Ik heb even door schouwd wat mevrouw Mondale en mevrouw Carter ondertussen dachten, terwijl zij zo wezenloos aan de lippen van hun echtgenoot hingen Zij dachten: „Kij ken! Glimlachen en kijken! Dat is mijn voet niet die jeukt dat is het Amerikaanse volk dat jeukt, dus kijken, kijken! Jimmy Carter tijdens zijn inaugurele rede. Zittend naast Carter vice-president Walter Mondale. De nieuwe president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, legt ten overstaan van opperrechter Warren Burger (links) de eed af. In het midden mevrouw Carter. Na het afleggen van de ambtseed omhels de Jimmy Carter zijn vrouw. BRAUNSCHWEIG (DPA). Tot dus ver onbekende daders hebben in de nacht van woensdag op donderdag in Braunschweig (in de Westduitse deel staat Nedersaksen) de directeur van een volksbank, Wolfgang Kramer, diens vrouw Brigitte en drie kinderen waar schijnlijk met wurgriemen om het leven gebracht. En jawel, hij werd ontslagen, men schrapte hem zonder erg van de loonlijst, en prrrrrrt (zo stel ik mij dat voor) binnen de kortste tijd waren alle gegevens in het niets opgelost en kon die levensver zekeringsmaatschappij weer helemaal van voren af aan beginnen met het opbou wen van haar feitenmateriaal! Chirac gelooft de vloedgolf van het soci alisme en het communisme alleen te kun nen keren door het opwerpen van een dam Die dam dient te bestaan uit een herleefd gaullisme Chirac heeft getracht het gaullisme te doen herleven toen hij afgelopen december de gaullistische „beweging” omzette in een echte „partij”, de „Rassemblement pour la République” De Verenigde Staten kunnen niet alles alleen, merkte Carter op, en hebben de ervaring, wijsheid en actieve deelname van de anderen nodig om vrede en vrij heid dichterbij te brengen. „Gezamenlijk moeten wij armoede, honger, ziekte en politieke onderdrukking, deze vijanden van het mensdom, bestrijden”, aldus Carter. Uiteraard vormde een nieuwe verwoor ding van zijn verkiezingsbeloften een belangrijk deel van zijn toespraak tot het Amerikaanse volk, met als voornaamste OOST-BERLIJN (DPA/Reuter). Oost-Duitsiand heeft gisteren zijn ver oordeling uitgesproken over een bezoek van de Westduitse minister van Buiten landse Zaken aan West-Berlijn omdat dit niet in overeenstemming is met de akkoorden inzake Berlijn tussen de Vere nigde Staten, Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie. Een week geleden werd een ex- medewerker van het ICI-concern gearres teerd, die ontvreemde1 computerbanden met waardevolle gegevens aan de directie had willen teruggeven, in ruil voor 1.250.000 gulden. Het herinnerde me aan wat een Canadees van Oekraïnse afkomst me vertelde, toen ik voor de Olympische Spelen in Montreal was. Ik weet niet meer hoe het ter sprake kwam, misschien via hun deels ludieke, deels harde acties tegen de officiële vertegenwoordiging van de USSR op de Olympische Spelen en de mogelijkheden die het Olympische com putercentrum in dat verband bood, maar in ieder geval vertelde hij me dat een vriend van hem, computerdeskundige bij een levensverzekeringsmaatschappij in Montreal, bij het invoeren van gegevens in de computer een zonnige toekomst voor zichzelf had ingebouwd door de computer zo te programmeren dat alle gegevens in één klap zouden worden uitgewist zodra zijn naam (bij ontslag) van de loonlijst zou worden verwijderd. Mijn tweede deskundige, drs. R. Scheepmaker, zei dat het theoretisch wel zou kunnen als er een groot massageheu- gen aan de computer hing (je kan met kwade trouw veel schade aanrichten, zei hij), maar dat er ook mogelijkheden zijn om de computer tegen het schoonmaken van het geheugen te beveiligen, terwijl het voeden van de computers over het alge meen teamwork is en geen karweitje voor een man alleen. Een twintigjarige dochter is de enige van het gezin, die in leven is gebleven. Zij studeert in Berlijn. Op een persconferentie van de politie is verklaard, dat hebzucht de drijfveer is geweest van de vijfvoudige wurging. Volgens de politie heeft Kramer op woensdagavond bij een functionaris van zijn bank telefonisch om een bedrag van 800 000 tot een miljoen mark gevraagd, terwijl hij in zijn woning door enkele mensen als gijzelaar werd vastgehouden Twee bankbedienden brachten de in de Bij een ontploffing in een collegezaal van de universiteit van de Amerikaanse stad Pittsburgh verloren drie studenten het leven en raakten tenminste dertig gewond. Vermoedelijke oorzaak van de ontploffing zou een gasexplosie zijn geweest. zijn Een van zijn grote tactische fouten is geweest, zijn minister van techniek (tevens burgemeester van Deauville), D’Ornano tot kandidaat voor het burge meesterschap van Parijs te bombarderen Sinds de Commune van 1870- 71 is deze post geen politieke post meei President Giscard had gemeend de groeiende vijandschap tussen hem en zijn ontslagen premier te ontzenuwen met de term „pluralisme” binnen de coalitie Chi rac heeft deze term binnen 48 uur nadat hij dooi de president gelanceerd was, al ridicuul gemaakt De machtsstrijd tussen Chirac en Giscard d'Estamg is begonnen (Van een speciale medewerkster) GENÈVE De situatie in Chili is de afgelopen maanden sterk verslechterd. Dit verklaarde Sergio Insunza, minister van Justitie tijdens het Allende-regime, gisteren in Genève. Hij getuigde voor de speciale werkgroep voor Chili, die rap port uitbrengt aan de commissie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. De regeringscoalitie gaat derhalve hopeloos verdeeld de verkiezingen in. Maar ook van de socialistisch- communistische oppositie weet de Franse kiezei dat zij op drijfzand gebouwd is Genscher vergezelde in Berlijn zijn Franse ambtgenoot Louis de Guiringaud. De Franse minister verklaarde in een toe spraak tot de Westberlijnse gemeenteraad dat Frankrijk zijn verantwoordelijkheden volledig wil naleven en vastbesloten is zijn rechten in het belang van Berlijn en de Berlijners uit te oefenen. De minister zei later dat de westelijke geallieerden zullen reageren op de jongste inbreuken van Oostduitse kant op de spe ciale status van Oost-Berlijn De geallieer den zijn echter niet van plan het overleg over Berlijn te heropenen. Volgens de Oostduitsers was het bezoek van Genschei aan West Berlijn een nieu we poging van West Duitsland om West- Berlijn voor te stellen als een staat van de BRD” Krachtens een viermogendheden- akkoord van 1971 is West Berlijn een aparte eenheid die met onder Westduits bestuur valt Wel mag West-Duitiand betrekkingen aanknopen en onderhouden met West-Berlijn. „Hele wereld wordt door De ex-minister vertelde dat de militaire junta nu een andere taktiek gebruikt en er op uit is de indruk te wekken dat de problemen die met de menselijke vrijhe den te maken hebben, zijn opgelost. De recente vrijlating van 300 politieke gevan genen is hier een illustratie van. In werke lijkheid is de situatie verslechterd, want de mensen worden nu niet meer gearres teerd, gevangen gezet en gemarteld, maar ze verdwijnen letterlijk van de aard bodem. De junta heeft de afge'open jaren erva ren dat politieke gevangenen in concen tratiekampen en gevangenissen een con creet bewijs zijn voor de schending van de menselijke vrijheden, er zijn momenteel a a s s t r e i- it i- i- ■t s J 1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3