Vrijheid onderwijs wordt bedreigd Jo President Joods au Gas ontsnapt Wilde jacht Schaefer komt Kamer iets O Sadat vraagt om meer steun Plan tot oprichting T enhaef f-instituut op auto was vergeefs Wereldcongres wil naar Cairo BOUWMARKT KkEUR B.V.» „Faillissement Tealtronic tegemoet uitstellen” Voorspelling over aantal auto’s weer minder hoog Rennies moet je altijd bij je hebben VI OPRUIMING TOP tegen de allerlaagste prijzen PROF. B. GOUDZWAARD: Koudenhorn 54 RAI: IN 1976 520.000 NIEUWE AUTO’S VERK OCHT „SP BUITENLANDSE FINANCIËLE BIJSTAND VAKBONDEN: GEEL NUMMERBORD IN 1978 VOOR ALLE NIEUWE AUTO’S VERPLICHT OPRUIMING BIJ: SI BINNEN- EN BUITENLAND 2 1 V R IJ D A G JANUARI 1977 VRIJ Va div. Openingstijden: dagelijks van tel. 023-321212. Druk op de maag? Rennies helpen direkt I 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur VI dat voor opvo medi baar Ko i Dres ten Ko kenn zo V kijkt teksi tenti ter kom bij t gem door van te I reac hanl ever spar hier Gur spet dat bevi nig mei IJM1 Hoogo groen aanvai baar i de pro ton st< Nu he stig in verwa: wordt in de lijkt men b pig is van u: Jj UTRECHT (ANP) Volgens de econoom prof. B. Goudzwaard wordt de vrijheid van onderwijs momenteel op twee manieren be dreigd. Van buitenaf doordat het onderwijs dreigt te verworden tot niet meer dan een instrument van een beheersende samenleving. Daarbij is het onderwijs erop ge richt de mensen vrede te laten hebben met de samenleving om zich heen. Van binnenuit bestaat het gevaar van een stilzwijgende aanpassing van het onderwijs aan de in de samenleving geldende vooruitgangswetten. o.a. Wand- en vloertegels plavuizen Polycel plafond- struktuurtegels Allibert artikelen Isofloor boardplaten 40x80 cm. Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan. een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? Opgeblazen gevoel? (ADVERTENTIE) PvdA wenst Kamerdebat over scheepsbouwplan (Van onze redactie economie) I gebaat zijn door de leerlingen I (Van onze correspondent) I (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) I: Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft in het Beleidsplan voor de Scheepsbouw nieuwe voorstellen over verbetering van de acquisitie, de positie en de taak van de overheid bij verwerving van orders en over nieuwe scheepsbouwactiviteiten (bijvoorbeeld de bouw van gastankers) sterk gemist. Het rapport bevat volgens de PvdA-fractie veel suggesties, waarover de Kamer op Dit zei prof. Goudwaard vandaag in Utrecht op de jubileum vergadering van de CVHO, de vereniging van christen- docenten bij het voorbereidend weten- ARNHEM (ANP). De vakorganisa ties die betrokken zijn bij de problemen rond het Nijmeegse computerbedrijf Te- altronic hebben de rechtbank in Am sterdam gevraagd het uitspreken van het door de directie aangevraagde faillisse ment enige tijd uit te stellen. Het uit spreken van het faillissement is al enke le dagen vertraagd doordat het ten on rechte werd aangevraagd bij de recht bank in Arnhem. Tealtronic is statutair in Amsterdam gevestigd. korte termijn van gedachten zal moeten wisselen met de regering. prijsverhoging leidde tot de demonstra ties. Het is nog niet duidelijk op welke andere begrotingsposten de Egyptische regering nu rigoreus kan gaan bezuini gen. i i EI done schc De de i ann< ech1 con: ..Sp' alle: de het ties, mor dan zelf les W0( wet ke val lijk tegi i JgdertW Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-3129 92 Niet alleen voor rijdende, maar ook voor stilstaande voertuigen is de gele plaat meer dan alleen maar een num merbord. Een auto die zonder verdere verlichting in het donker langs de weg staat geparkeerd, is door de „aanstra- ling” van een andere auto, motorfiets of brommer al op een afstand van ruim tweehonderdveertig meter zichtbaar. Bij deze gedachtenwisseling moeten volgens de PvdA-fractie het zgn. sociaal plan en de voorwaarden die verbonden moeten worden aan de afzetsteun, cen traal staan. De uitvoerbaarheid van sug gesties, zoals vervroegde pensionering en werktijdverkorting die het aantal ontsla gen kunnen verminderen, is uiterst twij felachtig door de negatieve opstelling Op het ogenblik is het weer rustig in Egypte, maar gisteren en vooral de twee voorafgaande dagen waren er massale demonstraties uit protest tegen de inmiddels ingetrokken prijsverhogingen voor voedsel, brandstof en sigarèften. Deze foto de Egyptische regering had aanvankelijk verboden beelden van de onlusten naar het buitenland te seinen geeft een beeld van de rellen van afgelopen woensdag op het plein voor het station van Cairo. Een een 4 donde kregel hebbe vendii veillai gelegd Breuk sen-Ni J Wijde: VEL gepark te IJnr uit IJr had ui de sle en wa tot de te. De onder proef DEN HAAG (ANP). Alle nieuwe personenauto’s zullen vanaf 1 januari voorzien moeten zijn van een gele ken tekenplaat. Op het ogenblik zijn al 350.000 auto’s met deze reflecterende platen uitgerust. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN-STOLBERG. Door een fout bij het lossen van een tankwagen met salpeterzuur op het terrein van een metaalfabriek in de Westduitse plaats Stolberg bij Aken is gisteren een wolk gas ontsnapt, waarmee naar alle waarschijnlijkheid 18 werknemers van het Duitse bedrijf in contact zijn geko men. Zij zijn ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De inhoud van de tankwagen werd volgens de politie in een verkeerde tank gepompt. Door een reactie van het sal peterzuur met de in die tank aanwezige stof ontstond een gas, dat door een technisch mankement ontsnapte. Onmid dellijk werd het terrein van de fabriek ontruimd, evenals aangrenzende bedrij ven. van de auto, moet tenslotte de omzetten, de rentabiliteit en de werkgelegenheid in de autobranche aantasten”. Om die rede wil de RAI een evenwichtiger benade ring van de verkeersproblematiek, „een beter afweging van belangen”. „Vooral in de steden is het openbaar vervoer onbetaalbaar geworden. De prijs per reizigerskilometer in tram of bus was vorig jaar 32,5 cent en daarvoor kan men ook autorijden, zo zei heer Beers verder. PARIJS (AFP). De president van het Joodse Wereldcongres, dr. Nahum Goldmann, heeft in Parijs bevestigd dat hij binnenkort naar Cairo wil gaan aan het hoofd van een delegatie .voor een gesprek met president Sadat van Egypte. Goldmann zei dat de datum van de reis afhangt van de ambassadeur van Egypte in Washington, Ghorbal. Volgens Goldmann is de reis gearran geerd door een staatshoofd dat de Ara bieren nastaat, alsmede door kanselier Kreisky van Oostenrijk en wijst -de in stemming van Sadat op diens goede wib Goldmann zei dat de Arabieren zijns inziens beëindiging van de staat van oorlog in het Midden-Oosten willen en hij vindt dat Israel van die stemming gebruik moet maken om, vooral met Egypte, tot een goede verstandhouding te komen. Schaefer deed deze toezegging gisteren, in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn wetsontwerp over de woning verbetering. Met deze toezegging kwam hij tegemoet aan een wens’ van de PvdA’er Kombrink, die in een wijzi gingsvoorstel om die twee maanden had gevraagd. In het wetsontwerp wordt voorgesteld huiseigenaren te verplichten hun wonin gen te verbeteren. Om welke verbeterin gen het* precies zal gaan, moet nog in een Algemene Maatregel van Bestuur worden geregeld. De bewoners worden volgens het voorstel verplicht om be paalde verbeteringen toe te staan; de zgn. gedoogplicht. Het gaat daarbij om het aanbrengen van een doucheruimte, het aanbrengen of vernieuwen van een toilet en het moderniseren van de keu ken. Andere verbeteringen kan de bewo ner weigeren. D’66, DS’70, PPR, PSP en CPN zijn tegen die gedoogplicht. Ze vinden dat de bewoner altijd eerst zijn toestemming moet geven. (Van onzr redactie buitenlandn) CAÏRO. Egypte heeft zQn schuld eisers in het buitenland gevraagd nog eens diep in de beurs te tasten en de komende vijf jaar 12 miljard dollar ter beschikking te stellen om de economie uit het slop te halen. De oproep is vooral gericht aan het adres van Saoedi- Arabië, dat als westers georiënteerde aanvoerder van de Arabische olieprodu- centen een belangrijke rol speelt in de economische open-deurpolitiek van pre sident Sadat. De demonstraties in de Egyptische ste den hebben de afgelopen twee dagen zeker 60 mensen het leven gekost. Giste ren kwam het overdag In Cairo en Alexandrië opnieuw tot demonstraties maar met een overmacht aan militairen (tanks stonden op de straathoeken) wer den die de kop ingedrukt. De autoritei ten kondigden een beperkt uitgaansver bod af, dat tot in de vroége morgenuren van kracht zou zijn. Er waren gistera vond geen meldingen meer van demon straties. In totaal zouden politie- en veiligheidstroepen rond 500 arrestaties hebben verricht. De rellen moeten president Sadat niet eens ongelegen zijn gekomen (gesteld natuurlijk dat hij ze binnen de perken kan houden). Vorige week nog liep mi nister van Buitenlanse Zaken Fahmy kwaad weg van de conferentie in Riad, waar de olielanden met de zgn. con- frontatiestaten tegen Israel onderhandel den over de omvang van economische steun. Alhoewel Fahmy achteraf ont kende dat er ruzie was. is het bekend dat Egypte uitermate ontevreden is over de beperkte financiële steun die Saoedi- Arabië verleent. Niet voor niets worden de demonstra- DEN HAAG. De Vereniging voor Parapsychologie heeft het initiatief ge nomen tot de oprichting van een prof. Tenhaeff-instituut. De oprichting wordt voorbereid door een werkgroep, die de zer dagen betrokken is geweest bij een para-psychologisch experiment naar aanleiding van gebeurtenissen in de zo genaamde Bermuda-driehoek. Over dit experiment, dat op film is vastgelegd en waaraan de paragnosten Gerard Croiset en Warner Tholen onvoorbereid hebben meegewerkt, worden binnenkort door de werkgroep mededelingen gedaan. De Bermuda-driehoek is een gebied in de Atlantische Oceaan oostelijk van Flo rida, bij de Bermuda-eilanden. waar op raadselachtige wijze grote aantallen schepen en vliegtuigen zijn verongelukt. Over de oorzaken van deze verdwijnin gen wordt zeer verschillend gedacht. Volgens sommige geleerden heeft de ties van de afgelopen dagen door de regering en pers yoorgesteld als het minitieus uitgevoerde plan van commu nistische en radicale islamitische (een verwijzing naar Kadaffi’s Libië) elemen ten. Het moet Egypte’s bondgenoten Saoedi-Arabië voorop duidelijk wor den gemaakt dat er geld nodig is om de gematigde Sadat in het zadel te houden. In dat kader passen de onthullingen over complotten en het stelselmatig ont kennen van het spontane karakter van de demonstraties van de afgelopen dagen. Sinds Sadat de Russen buiten de deur zette en zich economisch en politiek op het Westen oriënteerde, zijn er miljar den dollars geleend van het Internatio naal Monetair fonds, van Amerika en de Arabische olielanden. Die kredietverle ners hebben op hun beurt eisen gesteld aan de sanering van de Egyptische eco nomie, voordat nieuwe kredieten zouden worden toegestaan. Zo zouden de over heidssubsidies in de voedselsector waardoor de prijzen laag konden wor den gehouden moeten worden afge schaft. Juist de aankondiging vap die van de werkgevers bij het arbeidsvoor waardenbeleid, aldus de PvdA-fractie. Volgens de PvdA zijn de voorwaarden voor afzetsteun onvoldoende uitgewerkt. Zij dreigen te grote financiële offers van de gemeenschap met zich mee te bren gen. Er bestaat een zeer grote kans dat de Amsterdamse scheepswerf NDSM op korte termijn nieuwe orders binnen krijgt, die voortzetting van het bedrijf op minimaal 70 percent van zijn capaci teit garanderen tot zeker eind 1978. Dat deelde oud-minister Bakker, voorzitter van de Beleidscommissie Scheepsbouw gisteren mee bij de presentatie van het beleidsplan voor de herstructurering van de scheepsnieuwbouw, waarover op de economie-pagina uitvoerig wordt bericht. Naast de NDSM zullen nog enkele andere grote Nederlandse werven van deze belangrijke orders profiteren. Bak ker noemde de transactie met name van groot belang voor de NDSM, gezien de schaars gevulde orderportefeuille van dit bedrijf. De door Bakker aangekondigde bestellingen zijn vooral van groot belang om de tijd te overbruggen die nodig is voor de „gezondmaking” van de scheeps bouw, zoals die gisteren door de com missie werd aangekondigd. In het Noordzeekanaalgebied zijn 17 werven bij de drastische inkrimpings- plannen van de beleidscommissie scheepsbouw betrokken. Hiervan beho ren er drie (NDSM, ADM en IHC Ver- schure, alle in Amsterdam) tot de al lergrootste, d.w.z. bedrijven met meer dan 750 werknemers. De overige zijn kleinere werven met tussen de 35 en 150 werknemers. Dit zijn o.a. De Rietpol en Stapel in Spaarndam, Mulder en Rijke in IJmu/iden en Van der Molen en Haak in Zaandam. (Zie verder pag. economie) I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) is bereid de Tweede Kamer invloed te geven op de verbeteringen die huiseigenaren aan hun woningen moeten aanbrengen. Schaefer zal de Algemene Maatregel van Bestuur waarin dit wordt geregeld, pas in wer king laten treden twee maanden nadat deze in het Staatsblad is gepubliceerd. De Kamer kan in die twee maanden de staatssecretaris ter verantwoording roe pen. afdeling auto’s van de RAI greep de gelegenheid aan forse, zij het nogal een zijdige kritiek te uiten op het anti- autobeleid van de regering. De kritiek van de heer Beers spitste zich toe op de omstandigheid dat „er niets gebeurt voor de auto, waar we uit moeten, maar ook vrijwel niets voor het openbaar vervoer, waar we in zouden moeten”. Toch ging het Beers vooral om de werkgelegenheid in de autobranche, meer dan om een zo efficiënt mogelijk gebruik van de schaarse ruimte in Nederland. „Wij voeren geen rücksichtlose pro- auto-propaganda”, aldus Beers. „Dat zou ook niet nodig zijn, Want het gaat op het ogenblik helemaal niet slecht met de autoverkoop. Maar een beeld dat zich systematisch 'richt op het terugdringen Bermuda-driehoek niets geheimzinnigs, maar zijn de ongelukken en vermissin gen. het gevolg van atmosferische storin gen, waardoor radioverbindingen gedu rende bepaalde perioden kunnen weg vallen. Wel wordt het Bermuda-gebied. waar toe de beruchte Sargazzo-Zee kan wor den gerekend, beschreven als een streek waar een uiterst wisselvallig klimaat (tornado’s, waterhozen, stormen van uit eenlopende kracht en richting, reusach tige draaikolken, windstilten) heerst. De werkgroep voor parapsychologie staat onder voorzitterschap van de Ha genaar drs. J. Soesman, waarnemend voorzitter van de Vereniging voor Psy chical Research. Secretaris is D. S. K. Schoor uit Soestdijk. Leden zijn Carel Enkelaar (hoofd van de dienst tv-pro- gramma’s van de NOS), mevr. N. G. Louwerens uit Utrecht, A. Rammelt uit Hilversum en drs. A. H. Voorthuis uit Zeist. ARNHEM. Politiekorpsen uit het oosten en zuiden van het land hebben vannacht een verbeten, maar vergeefse jacht gemaakt op een grote BMW-perso- nenauto, die zwaar beladen was met goederen waarvan de politie graag de herkomst zou achterhalen. De achtervolging werd in Zevenaar ingezet en in Den Bosch wist de chauf feur van de BMW zijn achtervolgers definitief van zich af te schudden. Tij dens de achtervolging werd vanuit de BMW verschillende malen met een au tomatisch wapen op de politiewagens geschoten. De spectaculaire jacht, tijdens welke snelheden van 200 km. per uur werden bereikt, begon in Zevenaar. Een surveil lancewagen van de Zevenaarse gemeen tepolitie ontdekte omstreeks half drie m de nacht gen grote auto die door zware belading geheel door de veren was ge zakt. Toen de agenten de auto wilden aanhouden, doofde de bestuurder de lichten en ging er met grote snelheid vandoor. Omdat de surveillancewagen de snel lere auto niet kon bijhouden, werd assi stentie van de politie van Rheden en Arnhem ingeroepen. Later werd de Ren- kumse politie ingeschakeld. De politie van Gorkum, die later bij de achtervol ging betrokken werd, moest „afhaken” in verband met het feit dat de inzitten den van de BMW schoten afvuurden. De auto verdween enige tijd uit het vizier, maar dook later weer op op de weg Utrecht-Den Bosch. De Bossche politie moest de achtervolging staken omdat er ook op haar «geschoten werd. Daarna is de BMW niet meer gesignaleerd. „Het grondsl ductiev groeive die vei 1976 zo zich in ten. Hi top la' moeten ling. I: duideli. wikkel: uitbrei i tisch p de kij (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM. De RAI verwacht dat het Nederlandse personenautobezit in 1980 rond 4,5 miljoen stuks zal om vatten en in 1990 tussen de 5 en 6 miljoen. Een nog weer lagere schatting dan tot dusver, gebaseerd op de ver wachte minder sterke groei van de be volking, maar ook de stijgende prijzen van nieuwe auto’s. Er is vorig jaar het record-aantal van bijna 520.000 nieuwe auto’s verkocht. Voor 1977 wordt op nieuw een aantal van rond een half miljoen verwacht. Deze cijfers zijn bekend gemaakt met het oog op de tentoonstelling van perso nenauto’s die van donderdag 10 tot en met zondag 20 februari wordt gehouden in het Amsterdamse RAI-complex. Op deze tweejaarlijkse show zullen vijf ge heel nieuwe modellen voor het eerst in de openbaarheid worden gebracht! Volkswagen Derby, Vauxhall Cavalier 1300, Datsun 160-180 B, Mazda 323 en Toyota Gressida. Daarnaast komen er 32 modellen die tot dusver in Nederland nog niet verkrijgbaar waren. Voorzitter A. C. M. Beers schappelijk en algemeen voortgezet on derwijs. De CVHO viert haar 60-jarig bestaan. Prof. Goudzwaard vreest een onder wijs dat een spiegelbeeld zou zijn van de westerse samenlevingsstructuur en cul- tuurstijl, waarbij men er niet voor te rugdeinst tnensen aan de techniek aan te passen in plaats van andersom. Dat is een vorm van onderwijs die uitsluitend gericht is op kennisoverdracht, prestaties en waarbij alleen het eindresultaat telt. Prof. Goudzwaard meent dat dan de vrijheid van onderwijzen weliswaar niet formeel maar wel materieel wordt aangetast. „Want daarin hoort zo’n over spannen jacht naar prestatie-opvoeripg eenvoudig niet thuis. Evenmin als de overtrekken meetbaarheidscultus en het wijken, zeker op universiteiten, van het persoonlijk element. Dat persoonlijk ele ment is juist voor het overdragen van wijsheid (wat meer is dan kennis) on misbaar. Prof. Goudzwaard bepleit ondermeer een persoonlijk contact tussen leraar en leerling door het doelbewust accepteren van een zekere niveauverlaging. Die ni- veauverlaging zou per saldo wel eens in een veel meer gerijpte vorming van de persoonlijkheid kunnen resulteren. Ook zou de eigen creativiteit van de leerlin gen en het openstaan voor elkaar er bij gebaat zijn door de leerlingen meer groepswerk op te dragen en ook meer groepsverantwoordelijkheid van ze te ei sen. Ook voelt hij wel iets voor het men- tor-systeem, waarbij oudere leerlingen de zorg krijgen voor de begeleiding van jongere leerlingen. „Persoonlijke ge sprekken over de eigen vorderingen met elke leerling zouden althans ten dele de zweepslag van algemene onpersoonlijke schriftelijke repetities moeten vervan gen”, aldus prof. Goudzwaard. van de (ADVERTENTIE) - Mjfe, X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4