Industriebond NVV Beleid blijft gericht op boos op Hoogovens behoud werkgelegenheid Uitgevaren visserijschepen de halpolitie De grondslag voor door de koddebeier werd gelegd FAMILIE VERLAAN ONTHAALD OP STADHUIS EISENPAKKET NW BELANGRIJK, MAAR: Nivon richt aandacht op Ierland Instrumenten uit keet gestolen over werktijdverkorting” I 7 VRIJDAG 21 JANUARI 19 7 7 IJMOND 6 Communisten Geruchten Voorschot i n DECORETTE „ENGELENBERG” BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Bedenkelijk (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Tijdens het over leg met de Hoogovensdirectie woensdag heeft de Industrie bond NVV haar ontstemming ge- uit over het late tijdstip waarop werknemers en bonden zijn inge licht over de gang van zaken tij dens de naderende werktijdverkor ting. De Industriebond vond het niet elegant dat het personeel van Hoogovens uit de krant moest ver nemen welke ingrijpende maatre gelen er voor de deur staan. De di rectie van het bedrijf heeft de volg orde waarin personeel, bonden en media zijn ingelicht, betreurd. Na dat het nieuws was uitgelekt, kon de directie het plan voor werktijd verkorting echter niet ontkennen. Over een volgende periode van werktijdverkorting hebben bonden en directie nu al de afspraak ge maakt dat hierover on 28 februari een bijeenkomst wordt belegd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD „Ik ben niet bang voor massaal ontslag bij Hoogovens. De vrees voor de on dergang van het bedrijf is onge grond. Hoogovens is juist druk doende haar afzetmarkt te be schermen tegen de moordende concurrentie uit Japan”. 'n winkel vol kleur Politiechef H. Brans heeft het kleinste politiekorps van Neder land onder zijn hoede. Hij is commandant van de Halpolitie. Het korps dat toezicht houdt op het IJmuidense Staatsvissers- havenbedrijf met het omliggende terrein van tien vierkante kilo meter. Het is een team van acht geüniformeerde agenten die af wisselend dag en nacht de orde en rust dienen te handhaven in deze unieke enclave van de ge meente Velsen. Want het Staats- vissershavenbedrijf is een staatje in een staat. Een wereldje met eigen geboden en reglementen waarvan de naleving wordt ge controleerd door de mannen van de Halpolitie. (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) VS •i (ADVERTENTIE) jen Chef van de Halpolitie A. H. Brans. DOELSTRAAT 29 - TEL. 312206. Het weekend is speciaal bedoeld voor de mensen die iets meer willen weten over Ierland dan in de reisfolders staat vermeld. Inlichtingen over dit weekend verstrekt het secretariaat van het ge westelijk bestuur: Kingsford Smithstraat 48. telefoon 02510-35754, Beverwijk. Het lerland-weekend begint zaterdag 12 februari om 2 uur. Voor de bij de werktijdverkorting be trokken werknemers garandeert Hoogo vens voor de komende zes maanden een inkomen van honderd percent. Het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) vergoedt uit de WW-pot 80 per cent. Het restant wordt aangevuld door Hoogovens. Na een half jaar bekijkt de directie deze regeling opnieuw. De In dustriebond acht dit een bedenkelijke zaak Zij vreest dat personeeleden die Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 De uitbetaling van het voorschot ge schiedde namelijk op voorwaarde dat een verrekening zou moeten plaatsheb ben, als de bedrijfsresultaten een winst- deling en een dividenduitkering niet zouden wettigen. Tuinenburg: „Het zou een belachelijk verzoek zijn van Hoogo vens. En ik geloof niet dat Hoogovens dit echt overweegt. De directie moest vorig jaar de mogelijkheid van een ver rekening openhouden omdat zij anders in strijd had gehandeld met de loon maatregel”. X! Raad van Bestuur van Estel, die in zijn nieuwjaarsspeech ontkende dat er bij het staalconcern ontslagen zullen vallen. Al heeft Annemarie de eerste prijs en haar oudere zus Sophia de tweede hij begrijpt dat de voorbereidingen voor de nu behaalde resultaten in grijpend zijn geweest voor het hele gezin. Hij prijst het moreel van de vier meisjes en hun mentaliteit, maar wijst in zijn volgende zin op de betrekkelijkheid van de successen wanneer deze worden gerelateerd aan het wereldgebeuren. Om zijn respect te onderstrepen met een geschenk biedt de burgemeester namens het gemeentebestuur Annemarie en So phia een boek en een envelop onder couvert aan. Klokslag half twaalf, donderdag, de hal van het stadhuis. In een rij staan de bodes, een afgevaardigde van ge- meente-voorlichting, de voorzitter van de Velser Sportstichting G. J Timmermans, fotografen en journa listen en later ook nog wethouder Meijer te wachten op de familie Ver- laan, de familie met de vier schaat sende dochters. Met het Nederlands kampioenschap kunstrijden een week achter de rug, waarbij twee van de vier zusters de eerste en tweede prijs behaalden, is het stadhuis gereed voor een officiële ontvangst. Enige consternatie onstaat wanneer de wijzers van de klok de zes passe ren zonder dat er wat gebeurt. Het is bijna tegen twaalfen als de familie aankomt, lichtelijk verontrust over het ontbreken van het jongste schaatstertje Monique. Burgemeester Reehorst, die de familie ontvangt vindt een aardige oplossing: de ge meentelijke Mercedes wordt uitge stuurd om het meisje te halen. Kerstmis hebben ontvangen, in te leve ren. De werknemers kregen toen twee percent Kerstgratificatie als voorschot op de winstdeling. Nu de dividenduitke ring aan de aandeelhouders op losse schroeven staat, komt ook de winstde ling in gevaar. VELSEN-NOORD - Uit een directie- keet en een magazijn aan de Lijndenweg in Velsen-Noord is woensdagnacht inge broken. Vermist worden een aantal meet instrumenten ter waarde van 1000 en een cirkelzaag ter waarde van J 400. De werktijdverkorting heeft wel tot gevolg dat de verkiezingen voor de on dernemingsraad gepland is de eerste week van maart, zullen moeten worden uitgesteld. Tenslotte zijn zowel directie als vak bonden het erover ééns dat de voorlich ting aan het personeel dat korter gaat werken verbeterd dient te worden. Bij vorige gelegenheden gebeurde dit, vol gens de NW, nogal knullig. Het betrok ken personeel ontving een GAK-folder die nogal voorbarig repte over het zoe ken naar ander werk. Het NVV was hierover verbolgen omdat het blaadje paniek zaaide onder de werknemers die naar huis waren gestuurd. Deze keer heeft iedereen persoonlijk een brief gehad van Hoogovens, waarin alle regelingen die tijdens de werktijd verkorting van kracht zijn uit de doeken worden gedaan. nog „maar” 10.000 man korter werken. Toch is dat een ontstellend aantal. Voor Tuinenburg is die pil nog vrij bitter. Anderzijds betwist hij de nood zaak van de maatregel niet. Hij erkent dat de mager gevulde orderportefeuille bijzondere maatregelen vereist. De op roep van Hooglandt aan werkgevers en werknemers om toch vooral gematigd op te treden bij het loonoverleg, kan Tui nenburg billijken. Hij vindt dat de In dustriebond NVV voldoende tegemoet is gekomen taan de wens van Hooglandt. „Ons eisenpakket is dit jaar heel gema tigd. Inkomensverbetering van de werk nemers heeft niet meer de hoogste prio riteit. Ons program is gericht op behoud van de werkgelegenheid”. Aandacht wordt besteed aan de vol gende onderwerpen: De oude Keltische cultuur en de huidige godsdienstige bele ving (isolatie van het katholicisme); de geschiedenis van Ierland; wat doen we in Nederland aan de ontstane situatie, terwijl voorts ook aandacht wordt be steed aan folkloristische en gastronomi sche bijzonderheden van het land. Vandaar dat de disdtrictsbestuurder fel gekant is tegen de verdergaande looneisen die de vertegenwoordigers van de NW-leden bij Hoogovens hebben gesteld. Zoals bekend hebben deze verte genwoordigers de FNV-richtlijnen gene geerd en vergaande looneisen op tafel gelegd. Tuinenburg: „Dat initiatief is af komstig ui de CPN-hoek. De communis ten zijn de aanstichters. Zij zijn er verantwoordelijk voor dat er nu geen CAO-overleg is met Hoogovens. Normaal gesproken waren de onderhandelingen al gestart”. De radicale voorstellen van de com munisten moeten eerst weer worden voorgelegd aan de hoogste instantie bin nen het NVV, de Bondsraad. Naar ver wachting zal de Bondsraad de nieuwe voorstellen niet accepteren. De leden in Velsen hebben dan de keuze tussen aan passing van hun eisenprogram aan de FNV-richtlijnen of het vasthouden aan hun eigen ideeën. In het laatste geval zal het NVV geen partner zijn bij de CAO-onderhandelingen. Tuinenburg is er heilig van overtuigd dat het zo’n vaart niet zal lopen. De leden zullen zeker terugkrabbelen. Een aantal stem gerechtigden is overdonderd en heeft spijt van zijn stemgedrag”. MAANDAG 3 JANUARI: Hektrawler Arie Ouwehand KW.122, Monica VL.89, DONDERDAG 6 JANUARI: Hektrawler Vooraan VL.115, MAANDAG 10 JANUA RI: MK. Tiny KW. 145, DINSDAG 11 JANUARI: MK. Yvonne Yolanda KW.206, WOENSDAG 12 JANUARI: Hektrawler Elisabeth Christina KW.41, T. Jacob KW.55, DONDERDAG 13 JA NUARI: Hektrawler Zeehaan IJM. 57, VRIJDAG 14 JANUARI: Hektrawler Hendrika Johanna KW.81, ZATERDAG Dat is de mening van Wout Tuinen burg, districtshoofd van de Industrie bond NVV in Velsen-Noord. Hij heeft wat dat betreft het volle vertrouwen in drs. Hooglandt, de voorzitter van de WIJK AAN ZEE. Het Nivon-ge- west Noord-Holland houdt op 12 en 13 februari een weekend onder de titel: „Een linkse blikvanger op Ierland” in het natuurvriendenhuis Banjaert” te Wjjk aan Zee. „Geen enkele truck staat verkeerd geparkeerd. Dat hebben we goed on der controle.” De werkers bij het Staatsvissersha- venbedrijf krijgen het niet gauw aan de stok met de Halpolitie. En wie toch in strijd met de regels handelt, wprdt slechts vermanend toegespro ken. Want de agenten kiezen bij hun optreden bij voorkeur voor de weg van de overreding. Aanhet uitdelen van een prent hebben ze een gloeien de hekel. Het zou de goede verstand houding maar vertroebelen. Het we reldje is immers zo klein dat de Halpolitie dagelijks dezelfde mensen tegenkomt. Brans vertelt: „Je kent iedereen van haver tot gort. Tact en geduld is het voornaamste wapen bij ons optreden. De agenten wandelen door de hallen of doen met een dienstfiets de ronde. Ongedwongen en gemoedelijk maken ze hier en daar een praatje. Het bon'nenboekje komt pas te voorschijn als iemand na her haalde waarschuwingen blijft dwars liggen.” Spanningen zijn echter on vermijdelijk. Vooral nu de klad in de visserij zit, raken handelaren en vis sers nog wel eens geïrriteerd. En dat mondt soms uit in een scheldpartij of een robbertje vechten. Dankzij de Halagenten zijn de ruzies meestal snel gesust. De onderlinge verhoudingen tussen vissers, havenarbeiders en andere werklui zijn de .laatste jaren veran derd. De zakelijkheid heeft het ge wonnen van de ouderwetse gezellige sfeer. Bijnamen voor karakteristieke figuren zoals Piet de Broeier en De massale arbeidstijdverkorting - ruim 10.000 man zijn er bij betrokken - draagt een ander karakter dan de vorige maatregelen. Niet alleen worden fa brieksarbeiders naar huis gestuurd, maar ook kantoorpersoneel en mensen van laboratoria. Het NW zet vraagtekens bij het betrekken van dit zogenoemde ondersteunend personeel in de werktijd verkorting. Hij heeft de indruk dat Hoogovens zoveel mogelijk werknemers van de maatregel wil laten profiteren. Zelfs aan de ondernemingsraadsleden, die hij Hoogovens zijn vrijgesteld van hun gewoon werk, is gevraagd of zij minder zouden kunnen werken. Tenslot te heeft de directie dit verzoek laten vallen. Tijdens het overleg met de vakbonden heeft de leiding van Hoogovens een serie geruchten tegengesproken. Het gerucht dat in de koudbandwalserij de ronde deed dat diegenen die wel blijven wer ken geen vakantiedagen zouden mogen opnemen kon de directie niet thuisbren gen. De vertegenwoordigers van het NW hebben reeds te kennen gegeven dat zij een dergelijke maatregel absurd zouden vinden. De bedrijfsleiding spreekt verder tegen dat het bedrijf 500 miljoen gulden bij de overheid zou moe ten lenen om ontslagen te laten vallen. Ook het afstoten van de afdeling nieuw bouw is naar het rijk der fabeltjes verwezen. Chef Brans is eigenlijk niet erg gelukkig met deze benaming. Het toe zicht van zijn manschappen beperkt zich allang niet meer tot de grote vishal, maar heeft zich \iitgebreid tot de omliggende terreinen en de beide havens, de Vissershaven en de Ha- ringhaven. Zo houden de agenten zich het ene moment bezig met een gesto len bak met vis, het andere ogenblik bekeuren ze een vrachtwagenchauf feur die zijn voertuig onreglementair heeft neergezet. De hal is slechts een onderdeel van het werkterrein. Toch is de naam verklaarbaar omdat het toezicht in het verleden alleen gericht was op de hal van het bedrijf. Wanneer Monique met twee rode verhitte wangen is binnen komen rennen krijgt ook de heer Timmer mans nog gelegenheid namens de sportstichting te feliciteren. Met ver ve wenst hij het gezin geluk en belooft de twee winnende dochters alsnog een cadeautje. Dan rest het gezelschap nog Anne marie, die vandaag voor de Europese kampioenschappen naar Helsinki ver trok, veel succes toe te wensen en sterkte om eventuele teleurstellingen te aanvaarden. Dan kondigt de burgemeester de wethouder van sport aan, de heer Meijer. Deze spreekt ook zijn felicita ties uit, zij het in wat andere be woordingen. Hij zegt verder blij te zijn met de kunstijsbaan die nu in Haarlem wordt gebouwd. Jammer ge noeg zullen de zusjes met deze baan niets kunnen doen, omdat er geen overdekte hal is. De dagelijkse gang naar Den Haag of Leiden zal voorlo pig moeten blijven worden gemaakt om te kunnen trainen. „Dat is vijftig duizend kilometer per jaar”, ver klaart mevrouw Verlaan die haar dochters altijd begeleidt. Even wordt verder gesproken over de huiselijke omstandigheden en wordt opnieuw het vermoeden ontkracht dat de schaatssport altijd en eeuwig het on derwerp van gesprek vormt in huize Verlaan. Hoewel de Industriebond op construc tieve wijze wil overleggen met de' Hoog ovensdirectie, is zij niet voornemens haar troeven bij voorbaat uit handen te geven. En de buit die binnen is. zal de bond zich zeker niet laten ontfutselen. Zo piekert Tuinenburg er niet over om het voorschot op de winstdeling dat alle personeelsleden van Hoogovens met 15 JANUARI: Hektrawler Rijnmond Voorwaarts VL.142, MAANDAG 17 JA NUARI: Hektrawler Rijnmond III KW.44, MT. Rean IJM. 29, Robert IJM. 30. Protinus IJM. 154. Meyert Menno IJM. 209. Ora et Labora KW.51, Marry Martin KW.149, Soli Deo Gloria KW.152, ML. Michiel KW. 156, MK. Eben Haezer, IJM. 18, Drie Gebroeders IJM.20, Maar ten Cornelia IJM. 44. Deo Volente II KW. 11, Alida KW. 22 Pieter Jacob KW.24, Willem Adriana KW. 25, Ada KW. 29, Rose Marie KW.34. Anna Hen drika KW. 45. Wilhelmina KW. 173, Pieter Gijsbertha KW. 175, Valk KW.185, Hans KW. 189, Anna Lydia KW.194, Agatha KW.214, Arie Jacob KW. 221, Jacob Senior KW. 226, Marco WR. 32, Johanna Cornelia WR.57, Leendert Jan SCH 256. DINSDAG 18 JANUARI: Hektrawler Rijnmond V KW. 42, MK. Eben Haezer IJM. 18. WOENSDAG 19 JANUARI: MT. Ora et Labora KW. 51, MK. Jacob Senior KW. 226. Tuinenburg meent wei dat Hooglandt bewust over ontslagen heeft gerept om de pil van de werktijdverkorting te vergulden. „Dat is een beetje psycholo gisch. Als ik onder een auto kom en het ongeval overleed, dan kan ik glimla chend zeggen: gelukkig mag ik het nog navertellen. En zo is het bij Hoogovens ook. Het kan altijd erger. Toen bij Hoogovens in een pril stadium werktijd verkorting werd genoemd, sprak men in eerste instantie van 20.000 man die er bij betrokken zouden zijn. Dat aantal liep terug naar 15.000. En nu gaan er Politiecontrole om en nabij het Staatsvissershavenbedrijf wordt uit geoefend sinds de oprichting van het bedrijf in 1899. In het begin kon die taak worden overgeiaten aan een koddebeier, die na verloop van tijd assistentie kreeg van enkele rijks- veldwachters. De uitbreiding van de activiteiten rondom de vissershaven rechtvaardigde later een heus korps, halfzelfstandig kon opereren. En met die zelfstandigheid is korpschef Brans erg in zijn sas. In tegenstelling tot zijn collega’s kan hij maatregelen nemen zonder uitvoerige ruggespraak. „Als ik ergens een verkeersbord wil laten plaatsen, is dat in een wip gebeurd. We kennen hier '■geen ge meenteraad die hierover eerst moet beslissen.” Brans die als heer en meester over „zijn domein” regeert, is er trots op dat alles gladjes verloopt. Vanuit zijn werkkamer in het kan toor van het Staatsbedrijf kijkt hij uit over de haven en het industrieter rein aan de overzijde. „Moet je zien hoe ordelijk de schepen gelost wor den.” En wijzend op de andere kade: I een halfgaar nog steeds met werktijd verkorting worden geconfronteerd aan inkomsten zullen derven. Hoogovens beroept zich echter op de CAO, die slechts een beperkte aanvul ling, namelijk van zes maanden, eist. Bovendien wijst het staalconcern op zijn Duitse partner Hoesch waar momenteel 13.000 man korter werken. Zij krijgen uit de pot van de sociale voorzieningen slechts 65 percent. Bovendien is Hoesch niet gedwongen daarop een aanvulling te geven. De beroerde situatie voor de Duitse Hoesch-werkers is enigszins ge flatteerd omdat premies voor sociale voorzieningen en loonbelastingdervers na genoeg zijn weggevallen. Hoogovens behoudt zich het recht voor tijdens de werktijkverkorting over werk te laten verrichten. De Industrie bond NW heeft zich hiertegen verzet. Zij adviseert alleen bij calamiteiten overwerk toe te staan. Scheve Kees zijn verdwenen. Ook het overmatig drankgebruik behoort tot het verleden. Brans herinnert zich nog de Poolse vissers die in de jaren vijftig regelmatig in IJmuiden bin nenliepen. „De Polen werden agres sief als ze flink gezopen hadden. Die jongens zorgden voor een hoop tram melant. Ze waren altijd aan het bak keleien.” Een raadsel vormde eens een Deense kotter waarvan de be manning al dagen zoek was. Later bleek dat de vissers hun besommin gen hadden omgezet in alcoholisch vocht. Een feest dat enige etmalen duurde vanwege de hoge opbrengst van de vis. Tegenwoordig is het maar een saaie boel voor de Halpolitie. Een fors drankgelag wordt niet meer aange richt. Diefstal van vis is eveneens teruggelopen. Vroeger namen de vis- lossers vaak een zootje vis mee ter aanvulling op hun karige loon. De beloning is nu op een peil dat nie mand meer de behoefte voelt om een eigen vishandeltje te beginnen. Nee, de hialbewakers hoeven alleen nog in actie te komen als een hefdeur in puin wordt gereden of als een vork heftruck pardoes de haven inglijdt, zoals vorige week nog gebeurde. De afhandeling van zulke „ongevallen” het opsporen van de oorzaak en het opmaken van een rapport is volledig een zaak van de Halagenten. Pas wanneer de Ongevallendienst van de gemeente of de brandweer te hulp moet worden geroepen, komt de ge meentepolitie er aan te pas. Ook is er werk aan de winkel zodra een schipper met een opgeviste mijn of bom de haven binnenvaart. Volgens de voorschriften dient de schipper die vangst voor aankomst te melden. Experts van de Koninklijke Marine maken het gevaarlijke voor werp dan buitengaats onschadelijk. Veelal zien de vissers het risico van de op scherp afgestelde bommen niet en koersen rechtstreeks op de loska des af. Doodgemoedereerd wordt pas bij aanmering de bijzondere vangst gemeld. De Halpolitie slaat in zo’n situatie groot alarm. In allerijl wordt de omgeving ontruimd en afgezet. Naburige bedrijven komen stil te lig gen. In afwachting van de Marine trachten dappere lieden het schip nog te verhalen. De rust keert weer als de opruimingsdienst de demontage- khss met succes heeft geklaard. Dergelijke incidenten zijn voor de Halagenten een waar verzetje. Voor het overige kuieren ze wat doelloos rond. De teruglopende bedrijvigheid bij het Staatsvissershavenbedrijf heeft ook voor de bezetting van het korps gevolgen. Hoewel de volle sterk te officieel negen man is, heeft men besloten de laatste vacature niet meer op te vullen. Inmiddels komt het officiële gebeu ren in de B. en W.-kamer van het stadhuis op gang. Burgemeester Reehorst, ter ere van de gelegenheid getooid met zijn ambtsketting spreekt de familie hartelijk toe, na eerst te hebben verklaard dat het officiële tintje van de - overigens informele - ontvangst zit in het dra gen van zijn zilveren ketting. Zijn felicitaties richt hij tot het héle geziri.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7