MARY DRESSELHUYS VINDT PUBLIEK VRESELIJK TROUW ZES ERFGENAMEN VAN PICASSO VERDELEN MILJOENENFOR TUIN F Ilona Schmit en haar vrolijke wereld Rafaëls laatste werk hersteld II ii Groentjes doen wonderen! Bel nu: 023 319272 IB B’SSK R I 11 ■Zoon uit judopak gegroeid? 7)'fé»ipr MM Actrice viert vandaag 70e ver jaardag Boete Spaans auteur wegens smaad 1 i e w F «2 -’iMI RB” 1077 JANUARI ZATERDAG Bezit verdeeld in kunstwerken 7 A 175 I GELDORP WEMPE Aannemers Isoleerders AMSTERDAM. Bij het Leidseplein in het Nieuwe de la Mar theater krijgt Mary Dressel- huys, die daar een hoofdrol vervult in een Frans toneelstuk vanavond een enorme ovatie. Haar dankbare publiek zal haar daarmede huldigen wegens haar verjaardag. Deze lievelingsactrice van Nederland is vandaag namelijk 70 jaar oud geworden. „Natuurlijk speel ik zaterdag”, zei ze dezer dagen in haar flat aan het Merwedeplein in Amsterdam-Zuid. „Dat heb ik al zo verschrikke lijk vaak gadaan. Ik ben namelijk al zo ontzettend vaak jarig geweest. Dat mag geen reden zijn om het werk te laten liggen”. „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 Joost van Kempen ALS U NU ISOLEERT ZIT U VAN DE WINTER WARM! L - Gevecht om inkomsten VERHUISLIFT Ml - TYYYYYYYYYYYYYY' XXXXXXXXXXXXXXX. jbrfk *if 10 c (ADVERTENTIE) 'I -mxWMV* 1 Zwanenburg. Inlichtingen: Telefoon 02907-5304 Zwanenburgerdijk 393. i Om een greep' te doen: ze speelde 250 keer Soubrette, 250 keer Nina, 120 keer Cyprienne, 150 keer Naar het u lijkt, 250 keer Bakersprookje, 200 maal Je kunt het toch niet meenemen en 450 maal Slippers. Annie M.G. Schmidt schreef speciaal voor haar het stuk „En ik dan?” waarin Mary Dresselhuys 200 maal schitterde. Ook maakte ze furore in de musical „En nu naar bed”, waarin ze 350 maal optrad. Ze sloot zich eerst een jaar aan bij het Residentie Toneel, later speelde ze vijf jaar bij Comedia en tenslotte 15 jaar bij de Nederlandse Comedie. PARIJS (Reuter). De rechtbank in Parijs heeft donderdag de Spaanse auteur José Luis de Villalonga veroor deeld tot betaling van een boete en scha devergoeding wegens smaad aan markies Cristobal Martinez-Bordiu de Villaverde, schoonzoon van wijlen generaal Franco. De Villalonga kreeg een boete van ruim 1.250 gulden en moet een schadevergoe ding betalen van 7.500 gulden Ook de hoofdredacteur van het blad werd beboet. „Er is destijds wel over gepraat. Dan vroeg ik Jons en de kinderen wat ze ervan vonden. „Niet jubelen mam”, zeiden de kinderen dan, dat staat zo oud. Daarom heb ik het nooit gedaan”. Ze waardeert vooral het Amsterdamse publiek. „Dat is spits en bijdehand. Ze lachen snel, begrijpen snel, maar zijn ook snel weer stil”. ILONA SCHMIT is door duisternis tot licht gekomen. Ze schildert pas enkele jaren autodidactisch en naïef, daaraan na een geestelijke crisis in 1973 begonnen. Ze overwon zichzelf en toont nu de zonnige wereld die zij inmiddels „heeft ingenomen” en anderen bij wijze van boodschap wil tonen. Het valt alle maal duidelijk af te lezen aan haar gouaches efl een enkele olieverf, t.e.m. 5 februari te zien in Galerie Hamer (Het Tehuis der Naïeven), Leliegracht 38 in Amsterdam. Ze is in 1945 in het Duitse Goslar geboren ,ging naar school in Haarlem, werd secretaresse en daarna huisvrouw. Ze werkte aanvankelijk met textiel,en keramische vormen in Zee land waar ze nu woont. Na een inzin king begon ze naïef te schilderen zonder opleiding en er bijzonder veel van af te weten, Het is bij Ilona allemaal heel leuk, heel kleurig, op een bepaalde wijze poëtisch binnen het kader van het Sinterklaas rijm, want er spreekt veel speelse humor uit het werk van Ilona Schmit. HUMOR ONTBREEKT integendeel in het wat gedragen-romantische schilder De helft van de opbrengst is bestemd voor Picasso’s twee kleinkinderen, de 26- jange Manna en de 17-jarige Bernard. Voorts komen voor de erfenis in aanmer king Picasso’s weduwe Jacqueline en drie onechte dochters. Paolo huwde tweemaal. Uit zijn eerste huwelijk werden (Marina (’50) en Pablito geboren. Pablito beroofde zich enige jaren geleden, kort na de dood van zijn grootvader, van het leven. Uit een tweede huwelijk kwam in 1959 Bernard ter wereld. Het waren deze kleinkinderen, die met name een bres hebben weten te slaan in de „vriendschappelijk afspraken” die de andere erfgenamen onder elkaar dach ten te kunnen maken. Marina en Bernard kregen nu samen niet minder dan 602 miljoen francs toegewezen. Figuur komt binnen die landschappen ook voor, meestal zelfportretten, die een wat sombere jongeman tonen, precies iemand die zó schildert als hij moet doen. De ernst die uit de ogen spreekt overtuigt ook van de ernst die uit de doeken wordt gedaan en die niet met minder dan een gedegen vakmanschap, genoegen neemt. De bekendste relatie de Picasso had, was die met Fran.oise Gilot. Ze schreef een boek over haar relatie met Pablo, dat in alle wereldtalen vertaald werd, dat veel over die Spaanse genie onthulde en dat zal blijven voortbestaan als een oprecht „document humaine”. In zijn latere jaren is Picasso mono gaam geworden. Het is de Jacqueline van zijn laatste glorietijd, met wie hij wettig was gehuwd na de dood van Olga, en die men met haar strak achterovergekamde ravenzwarte haren terugvindt in de dure fotoboeken, waarin de meester werd afge- beeld als het orakel van Delphi. Zij kreeg nu van de rechter 240 miljoen francs toe gewezen. De uitspraak van de Franse rechter in het geval van de drie „onechte” kinderen is van belang voor de Franse juris prudentie omdat ze tot de eerste beslis singen behoort die voortvloeien uit een liberale wet van 1972, waarin de erfge- naamschap van onechte kinderen nader wordt geregeld. 93 vc di di el oi Sinds 1968 is ze free lance en speelt steeds in de vrije sector. Daarbij zoekt ze zelf geschikte stukken, liefst met weinig decor en weinig medespelenden. Anders wordt de spoeling te dun. Veel van die stukken vertaalt ze zelf in het Nederlands. Zo ook „Spelenderwijs”, dat geregisseerd werd door Ko van Dijk. Een korte flits van de twee ruziemakende echtparen is vorige week op de televisie vertoond. Tussen haar rollen door moest Mary ook de moederrol vervullen. Merel en Petra Laseur zijn hun moeders voetschre- den gevolgd. Petra Laseur speelt bij het Publiekstheater, Merel zoekt het half in de journalistiek, half op het toneel. In een artikel, verschenen in juni 1976 in het Franse tijdschrift Lui, had de Spaanse schrijver Franco’s schoonzoon verweten zijn relatie met de familie Franco te mis bruiken om zichzelf te verrijken. VATICAANSTAD (Reuter). Rafaëls laatste grote werk, „De gedaanteveran dering des heren”, is donderdag terugge keerd naar de Vaticaanse musea, na een restauratie die vijf jaar heeft geduurd. ISOLEREND GLAS KORTE LEVERTIJDEN warmte isolerend glas waarop 10 jaar garantie met 22% rijkssubsidie levendig kleurgebruik, waar uiter aard door de onderwerpen bepaald de groenen overheersen. Lichtplekken, ver oorzaakt door de zon. die ook zware schaduwen doet ontstaan, veroorzaken die wel iets aangezette contrasten. E pro gro UT orgai opge ten" opva socia Het Hulï (maa Kon voor heid Aa wool best: zelf die oprc foon kon dooi vori opv: drar „bui gest avoi fooi een kan t De erfgenamen zullen zeer behoedzaam te werk gaan in het zich ontdoen van deze gecumuleerde rijkdommen. Drie notaris sen staan klaar om hen er bij behulpzaam te zijn. Daarbij zal men rekening moeten houden met de vingerwijzing die de over zichtstentoonstelling in Avignon van de produktie uit de laatste jaren opleverde. De kunstkenners waren niet al te enthou siast meer over de inventiviteiten van de wel zeer oud geworden meester. Ondanks vele succesrollen op het toneel heeft ze in de arme jaren Van voor de oorlog grote problemen gekend. Met Cees Laseur, die in 1934 haar tweede man werd na een kortstondig huwelijk met Joan Remmelts, beheerde ze 12 jaar lang haar eigen Centraal Toneel, een ervaring die ze na de oorlog nooit meer heeft willen her halen. „Er was in die tijd geen sprake van subsidie”, vertelt ze. „We waren verant woordelijk voor het hele gezelschap. Het was één lang constant gevecht om vol doende inkomsten te krijgen om de medespelenden te kunnen betalen. Dat nooit weer, heb ik na de oorlog gezegd”. In 1918 was Picasso getrouwd met Olga Kokhlova. In 1921 wordt uit het huwelijk een zoon geboren, Paolo geheten. In 1933 gaan Olga en Picasso uiteen. Olga over lijdt m 1955. Ze wilde nimmer scheiden en schreef, met witte haren getooid, een boekje over de wilde jaren met de toen nog tamelijk onbekende meester en zijn nu ook al beroemd geworden vriendin. Tóch is het niet de naïviteit van de zondagsschilders die hoger willen grij pen en niet kunnen, doch om der wille van hun aandoenlijke onbeholpenheid of „primitiviteit” maar al te vaak over het zadel van het paard-der-publiciteit worden getild. Evenmin is ze naïef op de wijze der hoogvereerde en in feite zeer geraffineerd vakkundig schilderen de Joegoslaven. Haar werk zit daar zo’n beetje tussenin. Zesenveertig jaar lang op de planken en eigenlijk nog nooit echt gejubileerd. Geen feest bij het zilveren jubileum, geen feest toen de drie kruisjes behaald werden en geen feest bij de 40 jaren. werk van Joost van Kempen, een der jonge kunstenaars uit de stal van Gale rie Mokum, geëxposeerd t.e.m. 9 februa ri a.s. (O.Z.-Voorburgwal 334). Van Kem pen is overduidelijk iemand uit de nieu we figuratie, maar met reminiscenties aan bijvoorbeeld de Koekkoeken, met wie hij zijn voorliefde voor bossen, par ken en oudtijdse huizen en kastelen gemeen heeft. Een neo-figuratieve romanticus dus, met in de uitstekend geschilderde doeken soms een zweemp je van het magisch-realisme, althans in de sfeer. Naïef in de gebruikelijke zin (zoals bijvoorbeeld kinderlijk naïef) is eigen lijk geen van de genoemde stijlen. Het is schilderen om der wille van het vak, den brode of gewoon om een ongecompli ceerde wereld uit te beelden. Die wereld is dan vaak het plattelands- en volksle ven, met motieven en vormgebruik die aan volkskunst doen denken, hoewel deze „kunst” in feite in ons land allang is uitgestorven, dan wel summier en beroepshalve wordt teruggevonden in Hindelooper meubelen en voorgedrukte borduurlappen. Dit alles is niet denigre rend bedoeld, want „versiering moet”, evenals de STER-melk aan het boerenle ven onttrokken. Het „tableau de la troupe” van de erfge namen staat voor meer dan een halve eeuw kunstgeschiedenis, zoals die in het liefdesleven van Picasso tot uitdrukking kwam. De ruzies die onder de onoverzich telijke rangorde van erfgenamen was ont staan, kon in het zicht van de bijna on overzienbare schatkamers nog binnen een betrekkelijke recordtijd worden opgelost. Maar het gaat hier om kunst. En het valt af te wachten of de artistieke nalaten schap van de schilder op de internationale kunstmarkt nog datgene opbrengt wat de experts verwachten. Ook tot de nalaten schap behoren echter die werken waar langs al meer generaties van kunstliefheb bers heenschuifelden in de Parijse musea, zoals dat van de moderne kunst en in het Louvre. Deze werken blijven daar han gen, als afbetaling van de successierech ten, die op zo’n twintig percent van de nalatenschap worden gesteld. geweest”, legt Mary uit. „Cees en ik had den het zo geregeld, dat ze beiden in het najaar zijn geboren, zodat ik voorafgaand aan de geboorte zonder bezwaar het sei zoen kon uitspelen. Na de geboorte heb ik inderdaad beide keren enkele maanden verstek moeten laten gaan, maar langer dan een half jaar ben ik nooit van het toneel geweest”. (Van onze kunstredactie) PARIJS De zes erfgenamen van Pablo Picasso zijn het ten langen leste eens geworden over de onderlinge verdeling van de nalatenschap ter waarde van 1,2 miljard Franse francs, ongeveer 636 miljoen gulden. Dat is althans het geschatte bedrag van de bijna 1900 schilderijen, de 7000 tekeningen, ruim 3200 stuks aardewerk, 1200 beelhouwwerken en ongeveer 30.000 gravures, proefdrukken en wandkleden. Daarnaast bezat Picasso in Frankrijk nog enig onroerend goed. Die sfeer wordt bepaald door vrij ster ke licht-donker contrasten binnen een A De opdrachtgever voor de „gedaante verandering” van Christus voor de ogen van zijn discipelen, was kardinaal Giulio de Medici, de latere paus Clemens de Zevende Hij verstrekte Rafaël de opdracht in 1517 I ,1 „Hoewel ik ze als baby zelf heb gevoed, ben ik nauwelijks van de planken (ADVERTENTIE) Picasso’s weduwe Jacqueline. hier met de schilder op de foto, heeft recht op 240 mil joen francs (ruim 127 miljoen gul den) uit de erfenis. Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023-326099/075-171700. Bij Ilona Schmit komt het alles zeer écht en welgemeend over. Ze is inmid dels knap genoeg om anders dan „onbe holpen” te schilderen, maar ze heeft er een lichtvoetige en plezierig-kleurige stijl aan overgehouden, die eigenlijk iro niserend naïef is. Ze gebruikt de geijkte stijlmiddelen als „platgeslagen” per spectieven, houterige figuurtjes, stip pelt j estechniek als het om vegetatie gaat, lijnig geschilderde gebouwen en dergelijke Als ze met alleen de dorpse werkelijkheid weergeeft in boerenerven met poserende families bijvoorbeeld, en kermistafereeltjes, maar zich ook waagt aan symboliek, zijn haar veelvuldig rondzwevende engelen ook zo maar gevleugelde buurmeisjes in nachtpon nen. En daarmee treedt ze dan buiten de geziene realiteit en binnen de mythe, maar ook die kan een volkskunstig aan zien hebben, evenals bij uitstek het sprookje. j .'3 Weinig Nederlandse actrices hebben op de planken zo’n lange en succesvolle staat van dienst als Mary Dresselhuys. Na haar debuut in 1930 met „Men trouwt geen meisjes zonder geld” in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag bij het Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel van Cor van der Lugt Melsert, volgden in latere jaren reeksen rollen in stukken van Sha kespeare („Naar het u lijkt” is één van haar favorieten), Molière, Shaw, Thorn ton Wilder, Anouilh, Somerset Maugham, Boussain en niet te vergeten Annie Schmidt. Al in 1930 maakte ze haar debuut op de planken. Met ruim 46 jaren als actrice achter de rug is ze dus hard op weg naar de halve eeuw op het toneel. Maar van een oude dame is voorlopig nog geen sprake. Ook nu beeldt ze de vrouw uit van een echtpaar net in de middelbare leeftijd en 'het publiek smult ervan. Nog steeds denkt ze er niet aan om het wat kalmer aan te doen. Avond-in, avond- uit staat ze in „Spelenderwijs” van de Franse schrijver Roger Hanin voor het voetlicht met Guus Hermus, Henk van Ulsen en Carlo Gijsbers van Wijk. Ver moeiend werk, dat ze gedurende de wee keinden in het De La Mar Theater ver richt en gedurende de werkdagen in de provincie. Tijdens de restauratie is een dikke laag gele vernis verwijderd, waardoor de oor spronkelijke kleuren weer in volle glorie naar boven zijn gekomen. Het schilderij was in 1797 geconfis queerd door Napoleon, voor een plaats in het Louvre. Het werd gevernist omdat men in die tijd vond dat’ alle antieke schilderijen bruin moesten zijn, verklaa'K de hoofdrestaurateur Fabrizio Mancinelli. Jt n Pablo en Franjoise Gilot kregen twee kinderen, Claude in 1947 en Paloma in 1949, die door de weigering van Olga om te scheiden en de onmogelijkheid voor Pablo en Fran.coise om te trouwen, voor de wet zogenaamde onechte kinderen waren. De rechter heeft ieder van hen nu honderd miljoen francs uit de nalaten schap toegewezen. En hetzelfde bedrag is bestemd voor de in 1935 geboren Maya, uit de relatie van Picasso met Marie-Thérèse Walter. De Vaticaanse restaurateurs zijn tij dens hun werk tot de bevinding gekomen dat de „transfigurazione” vrijwel geheel het werk van de Renaissancemeester is geweest. Tevoren had de mening over heerst dat het grote houten paheel na zijn dood in 1520 was afgemaakt door zijn belangrijkste leerling, Giulio Romano. Met haar leeftijd heeft ze tot voor kort nooit te koop gelopen. Dat doet een vrouw niet die er jonger uitziet dan ze is, vindt ze. Maar toen ze vijf jaar geleden de AOW- leeftijd bereikte, kon ze er niet meer onderuit. Ook ditmaal mag iedereen het weten: Mary Dresselhuys is 70 jaar.So what? Ze is nog zo sterk en gezond, dat ze niet aan stoppen denkt. Ze geniet nog van iedere minuut op het toneel. „Het is een heerlijk beroep en het publiek vind ik vreselijk trouw. Als er al egns een stuk is, dat het niet zo goed doét, dan komen ze bij een volgend stuk toch terug. Dat is bij de televisie heel anders. Die is meedogenloos. Zö lig je aan de top, zo lig je er weer uit. Op het toneel is dat gelukkig heel anders.”. Mary Dressel huys: nooit langer dan half jaar van het toneel geweest. (ADVERTENTIE) 8 8 J '1 Boerenfamilie' een der gouaines van I'ana St-twc 4 Ah f ■-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 10