PSV sterk Schaakgrootmeester Tony Miles: Dusbaba: Ik speel beter dan ooit De Jongste overleden Met Sabena naar Canada 1 gehandicapt 11 ife jkc meer dan een miljoen gulden aan prijzen i 2 2 19 77 2 tj to Vertraging Doodsbenauwd Sabena, the hard-working airline. S JANUARI ESi ZATERDAG Beoordelingsfouten Kanshebbers 13 Verrassing 1 SPORT 1 O i ■X M (Van onze sportredactie) b <1 BS W f Willy van de Kerkhof: geschorst. Tony Miles: „Ik zou best willen uitkomen voor een Nederlands team”. JAN PREENEN PFROMMER VINDT WK BELANGRIJKER (Van onze sportredactie) I (ADVERTENTIE) Belgian world airlines heeft het Dusbaba sse na ae In Wijk aan Zee had hij zich derhalve een rustige start gewenst, maar aller eerst arriveerde hjj door vertraging op het vliegveld Heathrow drie uur later dan gepland en vervolgens zag hij ook zijn rustdag op maandag de mist ingaan. Na te hebben geremiseerd tegen Ligte- rink en Barczay leek hij tegen Hans Böhm een aanval te gaan doen op zijn persoonlijke record" „marathonschaken” dat 155 zetten bedraagt en werd geves tigd in een partij in Hastings vorig jaar tegen de IJslander Sigurjonsson. alle het Zee Het tekent de grilligheid van Miles, die zich door onbeduidende landgenoten nogal eens op zij laat zetten, maar aan de andere kant de reputatie heeft een „Russendoder” te zijn, wat hij deze week nog aantoonde tegen Geiler: „Ik geloof dat ik na Fischer de beste score heb tegen Russische spelers. Nog niet zo lang geleden was ik nog ongeslagen tegen Russen en had ik‘ bijvoorbeeld Bronstein al twee kleer geklopt. Daarna is het wat minder goed gegaan en heb ik verloren van Smislov, Romanisijin en Swetin.” >rby het van leer kele noet ;ten, terk ko- ge- iem Zoet ven. ners ge- rde- dat oet- am- de te- cht, 11- :itia ?er- >ons Xdd 'C 4 i« iy is we- its te lova i» is: ste C: ve ge ssen me- ,We pe titie :1 in rste lots OC, ros ong van on- op ers, ree- De OC, 80- ;ijs- ide af. Ed Jan or- een )-5) :re- een oen -60, de S. ita- ge- jel- de va- »ers i-17 na ien, Drie feis SS, ier- de :o- de )00 B In- De BC ■I. •73 1 2 H: sel iu- las ?m es -7; Tc winnen in de Nationale Puzzelaktie: retourbiljetten voor 2 personen naar Canada. De waarde van deze prijs bedraagt ca. 4.000,Mocht u andere reisplannen hebben, dan mag u (voor het zelfde bedrag) uw reisdoel zelf vaststellen. Aangeboden door de Nationale Puzzelaktie t.b.v. de Stichting ..Beter Leven”, in samenwerking met de Belgische Luchtlijnen Miles, die weliswaar in Birmingham woont, maar in competitieverband best zou willen uitkomen voor een Neder lands team („Ik ben nog niet benaderd, maar ik zou daar wel wat in zien”) lijkt zich niet druk te maken over die kwes tie en concentreert zich vooralsnog op het Hoogovenstoernooi en op het schrij ven van een boek: „Na dit toernooi neem ik een of anderhalve maand rust en ga ik de partijen, die ik op weg naar het grootmeesterresultaat heb behaald. op papier zetten. Dat ik pas 21 ben zegt niets. In Engeland schrijft bij wijze van spreken iedereen boeken. Trouwens, de duizend pond die ik ermee kan verdie nen, kan ik goed gebruiken”. Johnny Dusbaba: „Bij Ivic mag ik wat meer initiatief ontplooien”. interland tegen de Russen de eerste vijf plaatsen bezet”. Hoewel Pfrommer aan de belangrijk heid van een Europese titelstrijd niet wil tornen, tilt hij zwaarder aan de wereldkampioenschappen. „Zo’n wereld titel zegt toh wel iets meer, maar daar uit moet je niet concluderen dat ik op een paar gok. Bovendien zit aan het toernooi om de wereldtitel in Davos een niet te onderschatten risico vast. Ik houd er werkelijk mijn hart voor vast, omdat je met natuurijs de meest vervelende omstandigheden kunt krijgen. Alle toer nooien zouden op kunstijs moeten plaatsvinden, of op een plaats waarvan je voor negentig procent zeker bent van goed natuurijs. Daarom ben ik wel blij met de Europese kampioenschappen hier m Larvik. In het Bisslet-stadion zijn de laatste rijders altijd in het nadeel omdat ze door uitgetrapte bochten moeten”. AMSTERDAM. Deze week heeft bondscoach Jan Zwartkruis een uit voerig gesprek gehad met Ajax-trai- ner Tomislav Ivic en aanvoerder Ruud Krol. Zowel met Ivic als Krol heeft Zwartkruis onder meer gespro ken over de kwaliteiten van Johnny Dusbaba de jeugdige Ajax-verdediger die voor de interlandwedstrijd Enge land-Nederland op 9 februari op Wembley op de nominatie staat om geselecteerd te worden. Dusbaba: „Zwartkruis heeft nog eens nadrukke lijk aan onze trainer verzekerd dat ik een goede kans maak. Dat komt voor mij wel als een verrassing. Maar het is toch wel terecht omdat ik voral de laatste tijd in een uitstekende vorm verkeer”. won ik holm.” fc, - Mede door de resultaten tegen de Russen diende Miles, die een jaar eerder door zijn bond nog te licht was bevon den om deel te nemen aan de strijd om het wereldkampioenschap, zich aan als de eerste Engelse grootmeester. Tevoren was vijfduizend pond in het vooruitzicht gesteld voor die Engelse speler, die als eerste tot de elite-klasse zou doordrin gen. Miles doet erg vaag als hem wordt gevraagd of hij die aanmoedigingspremie heeft ontvangen: „De zakenman Slater, die veel belangstelling voor het schaken heeft en die som geld had uitgeloofd, is verwikkeld in een proces, zodat ik over deze hele zaak liever niets zeg. Hij had altijd vele miljoenen tot zijn beschik king, maar daarvan schijnt hij in de loop der jaren nogal wat verspeeld te hebben.” Lobanov, die twee weken geleden zijn nationale titel aan Martsjoek verspeelde, kwam zaterdag op de 500 meter welis waar ten val waardoor hij een arm- blessure opliep, geïmponeerd heeft de Rus gedurende zijn verblijf op Noors grondgebied alleen op de sprintafstand in Hamar. De lange trajecten gaan hem beduidend minder gemakkeijk af dan op het supergladde Medeo-ijs, maar ver- De Nederlandse coach maakte ook met enige terughoudendheid de kansbe rekeningen voor het komend weekeinde: „De Noren hebben vier kanshebbers. Als er een wegvalt bijjft er nog voldoende klasse over. Dat is hun grote kracht. Wij hebben met Piet Kleine en Hans van Helden maar twee kandidaten voor de topplaatsen, maar ik zou erg terleurge- steld zijn als ze vijf en zes worden. Een van hen zal toch op het ereschavotje moeten komen. Maar het blijft moeilijk een nauwkeurige prognose te maken, omdat er de laatste weken onder wisse lende omstandigheden is gereden”. UTRECHT (ANP). Dokter J. L. (Hans) de Jongste, chef van de medische star van de Nederlandse olympische ploeg bij de spelen van 1972 (München) en 1976 (Montreal), die ook reeds deel uitmaakte van het medische team bij de OS 1968. in Mexico City, is donderdag na een ziekte van enkele maanden op 53- jarige leeftijd in het Diaconessenzieken huis in Utrecht overleden. Dokter de Jongste, die sinds 1 maart 1964 in dienst was bij de Nederlandse Sport Federatie, na tevoren een huisartsenpraktijk te hebben gehad in Zwijndrecht, heeft zich de laatste twaalf jaar bijzonder verdien stelijk gemaakt op het gebied van de medische begeleiding van sportmensen. Dank zij zijn inzet kreeg de sportgenees kunde in Nederland gestalte. Hij was secretaris van de vereniging van sport geneeskunde. Zijn werkterrein lag ech ter vooral op het sportcentrum Papen dal, waar het medische centrum van de NSF is gevestigd en waarvan hij hoofd was. Toch betekent Ajax’ eerste plaats in de competitie voor Dusbaba een lichte verrassing. Hij stelt: „We heb ben echt geen groots elftal meer, maar als we hard werken dan kun nen we toch veel bereiken. Zo slecht is het tenslotte ook allemaal niet. We hebben in iedere linie toch spelers van internationale klasse lopen. Voorwaardé voor succes is wel dat wij er iedere wedstrijd voor meer dan honderd percent tegenaan gaan. We vertonen in wedstrijden tegen zwak kere tegenstanders nog weleens de neiging om het wat kalmer aan te doen. Daardoor verspelen we punten. Een wedstrijd tegen De Graafschap is voor ons veel gevaarlijker dan tegen AZ of PSV. Tegen een topploeg uit de eredivisie staat Ajax op scherp, wordt er duidelijk gewerkt en heeft dit Ajax niet zo gek veel te vrezen. Tenslotte groeit het elftal nog steeds”. „Van nature Dat was ook een van de redenen, waarom hij anderhalf jaar geleden de universiteit van Sheffield waar hij wis kunde studeerde, de rug toekeerde en van schaken zijn professie maakte: „Ik vttnd het belangrijk dat je als schaker niet vroeg je bed uit hoeft en vaak tot twaalf uur kan bliven slapen. Ik ben nu eenmaal gewend om ’^morgens lang te pitten. Toen ik zo’n jaar of tien was was ik nog heel anders. Ik speelde graag rugby, ik zwom graag en deed dat op de rugslag helemaal niet slecht, maar op een gegeven moment heb ik die sporten laten schieten, omdat er teveel training voor nodig was. Hoe minder tijd ik ergens aan kwijt ben, hoe beter.” De mini-partij tegen Genna Sosonko, een duel dat in de vijfde ronde niet meer dan dertien zetten vergde, zou als bewijs kunnen wórden aangevoerd van die ge makzucht. Miles had echter alle reden om' het werk tegen Sosonko al zo snel neer te leggen. Op het moment dat in Wijk aan Zee het Hoogovenstoernooi werd geopend was Miles nog druk doen de om de restanten op te ruimen van het toernooi in Hastings. Zondag wacht Ajax weer een thuiswedstrijd tegen middenmoter Haarlem Dreigt dan weer het gevaar van onderschatting? Dusbaba: „Dat vermoed ik niet. We hebben ons uit nogal behoorlijk laten verrassen met die 2-0 nederlaag. Dat zit er dit keer echt niet in". Uiteindeiijk „volstond” Miles, die met een pion achterstand aan een dame- eindspel was begonnen en daaraan een half punt overhield, tegen Böhm met vier zittingen en 127 zetten: „Ik heb geen tijd gekregen om bij te komen van Hastings, omdat ook nog eens die partij tegen Geiler tot tweemaal toe werd afgebroken. In feite hebik die lange partijen ook -aan mezelf te wijten. Mijn openingen zijn vrij slecht, maar in de loop van een partij werk ik de achter stand vaak weg. Daar gaat tijd in zitten. Misschien komt dat omdat ik altijd vee] meer aan de praktijk heb gedaan dan aan de theorie. Ik wilde altijd maar spelen, in studeren zag ik nooit veel. Op m’n elfde speelde ik al zo’n 170-180 partijen per jaar, anderen komen meest al niet verder dan 100 partijen”. Van de andere kant moet ik zeggen dat ik tot nu toe tamelijk veel geluk heb gehad. Met uitzondering van die partij tegen Geiler heb ik slecht gespeeld. Tegen Kavalek, Böhm, Ligterink en Barczay had ik eigenlijk moeten verliezen, maar gelukkig zijn ze erg vriendelijk voor me geweest.” In vorm is Miles dan ook bepaald niet: „In Hastings ginig het al zo verschrikkelijk slecht. Ik begon met twee nederlagen tegen Romani sj in en Kagan. Later gaf ik tegen Rumens in gewonnen positie een stuk weg en ver loor ik, terwijlRumens notabene in tijdnood verkeerde ook.” Ais „excuus” voert hij daarbij aan dat hij in eigen land nooit aan de weg timmert. Zelfs in 1976, toen hij officieel grootmeester werd, 'eerste plaatsen opeiste in Stock holm, Las Vegas en Amsterdam (waar hij met Kortsnoi het IBM-toernooi won), en tweede werd in Dubna en Lone Pine, reikte hij in het kampioenschap van Groot-Brittannië niet verder dan de achtste plaats: „Misschien is het de druk om voor eigen publiek te moeten spelen, maar hoeveel mensen komen nou naar die wedstrijden kijken? Ik heb er geen verklaring voor. Tijdens dat Britse kam pioenschap was ik de enige grootmees ter. Er waren niet eens internationale meesters. Nauwelijks twee weken later (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. AI na drie wedstrij den moet Torbjorn Nilsson bij PSV afhaken. De jonge Zweed liep deze week tijdens de training een ernstige enkel blessure op en kan zondag niet worden opgesteld voor de wedstrijd in Rotter dam tegen Sparta. Het staat nu al vast dat hij volgende week ook de topper tegen Ajax in Eindhoven zal moeten missen. Met de genezing zal wel enkele weken gemoeid zijn. Hoe belangrijk dat is blijkt onder meer uit het feit dat Dusbaba’s pres taties beter zijn dan onder Michels. Bij Michels was hij niet meer dan een goede speler in de mandekking, een kwaliteit die hij ook nu nog uitstekend beheerst, maar nu gaan er van Dusbaba ook meer aanvallende impulsen uit. Zelf merkt hij daarover op: „Bij Michels speelde je altijd onder de druk van het heilige moe ten. Je was doodsbenauwd om een fout te maken, want dan kon je er de volgende week voorgoed naast staan. Bij- Michels moest ik ook alleen maar achter mijn man aanlopen. Bij Ivic mag ik wat meer initiatief ontplooien. Dat voetbalt leuker en is toch beter voor mijn ontwikkeling als speler. WIJK AAN ZEE. Ondanks overuren, die hij tot nu toe in Hoogovenstoernooi in Wijk aan heeft gemaakt, omschrijft schaakgroot meester Tony Miles zich als een „lui persoon.” De 21-jarige Engelsman, die zich als vijfjarige door zijn vader de weg liet wijzen op het bord en als negenjarige op school serieus is gaan schaken, zegt bepaald geen liefhebber van werken te zijn. Tenslotte ben ik als groot talent drie jaar geleden van ben Haag gekocht door Ajax. Dan moet je toch kunnen voetballen. Bij Michels begon ik daar weleens aan te twijfelen. Dat ligt dit seizoen helemaal anders. Misschien dat ik daarom zo sterk speel mo menteel”. ben ik lui” moedelijk spelen hierbij beoordelings fouten in de voorbereiding een rol. Met name de Nederlandse coach Leen Pfrommer predikt sinds jaar en dag een geleidelijke opbouw, die pas voltooid dient te zijn als de internatio nale titeltoernooien voor de deur staan. Dit jaar streefde Pfrommer naar een hoger niveau in de aanvangsfase van het seizoen, om niet voor de tweede achter eenvolgende maal achterop te raken bij de Noorse rivalen. Half december toen de Noren in Eindhoven op bezoek wa ren, beek dat deze opzet ten dele was mislukt. Zijn collega Johs Tenmann bleek zijn -rijders opnieuw in een vroeg stadium naar een betere vorm te hebben gestuwd. Vijf weken zijn er voorbij sinds die machtsdemonstratie op het Brabantse kunstijs. Pfrommer nu: „We hebben dui delijk vooruitgang geboekt. Er is steeds een stijgende tendens geweest, hoewel we het weer nliet hebben getroffen met ons trainingskamp in Davos. De omstan digheden waren een tegenvaller. Een dag konden we zelfs helemaal niet op het ijs terecht en hebben we op de ski’s een langlauf gemaakt van drie uur. Toch zijn we nu klaar voor een confrontatie met de Noren, terwijl we dat in decem ber nog niet waren. We hebben in Davos nog redelijk veel aan snelheidheidswerk kunnen doen en de vorderingen zijn er ook naar geweest. Maar lóten we met beide benen op de grond blijven .staan. Je moet gewoon stellen dat Noorwegen het sterkste schaatsland ter wereld is. Er zijn in de breedte meer mogelijkheden, want het betent wel iets dat je in een Afgelopen zondag bewees Dusbaba, die tot nu toe alleen in Jong Oranje speelde, dat onder meer nog eens nadrukkelijk door voor het derde achtereenvolgende seizoen AZ-Spits Kees Kist geruisloos uit te schakelen. De Alkmaarse aanvaller altijd al moeilijk tegen maar zondag had de Hagenaar zoveel zelfvertrouwen dat Kist nauwelijks- aan de bal kwam. Dusbaba: „Ik ben dit seizoen beslist sterker gaan voet ballen. Dat komt door onze trainer Ivic. Een ontzettend goede oefen meester. Vooral voor de jongeren bij Ajax. zoals ik. Hij praat veel met ons en geeft ons zelfvertrouwen”. Trainer Kees Rijvers mist zondag ook nog de geschorste Willy van de Kerkhof, maar Van Kraay, Krijgh en Deijkers hebben na hun blessures de training weer hervat. De wedstrijd Sparta-PSV zal door slechts een gering aantal sup porters van de landskampioen worden bij gewoond. De supportersvereniging heeft wegens incidenten in het verleden het „Kasteel” van Sparta tot besmet gebied verklaard en organiseert daarom geen busreizen naar Rotterdam. Bij PSV viel gisteren na Willy van de Kerkhof ook zijn broer Rene af wegens het overlijden in Helmond van de moeder van de tweeling. Daarom speelt ook Rene niet mee tegen Sparba. (Van onze sportredactie) LARVIK Er komt geen Noor of Nederlander aan te pas als in het koude Larvik de prestaties van de 23-jarige Moskouse student Vladimir Lobanov dit weekeinde in overeenstemming zijn met de vorsteljjke tijden die dit seizoen reeds door hem zijn verwezenlijkt. De Rus kwam in december op de befaamde Medeo-baan bij Alma Ata tot een schit terende serie tijden, die hem langs Hans van Helden voerde naar de eerste plaats op de wereldranglijst en in zijn spoor is ook de een jaar oudere Serge Martsjoek hoog geklommen. Op de seizoenlijsten heeft het Sovjet-duo een straatlengte voorsprong op de rest. En toch lijkt het ondenkbaar dat voor het eerst sinds 1965, toen Matoesewitch de titel greep, een Russische rijdder in het bezit zal komen van Het Eurpees kampioenschap. Tweemaal hebben ze in de afgelopen tien dagen diep moeten buigen voor de Noorse toppers, die zowel in Hamar als tijdens de interland in Oslo weinig heel lieten van de Russische perspectieven. weer een toernooi in Stock-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13