len van den Heuvel voelt zich verwant met Aantjes I Voorzitster PvdA ziet op tegen partij -congres ml CDA Vrouw Haaibaai Kritiek door Rita Blaauw van Os Drie-eenheid Keerpunt Kleermakertje Realistischer Aureool Resolutie „Levenslift” Verkiezingstijd Met strakke mond en geëmancipeerde tred stapt len van den Heuvel nu anderhalf jaar als voorzitster door de Partij van de Arbeid-gelederen. Hoofdzake lijk door de buitenwereld gekend als een wat streng, kordaat en rap-van-tong zijnd politiek vrouw-mens, dat vooral in beeld komt bij onenigheid en andere toestanden in haar partij. Het laatste, nachtelijke „gevecht” op het PvdA- hoofdkwartier in de Amsterdamse Tesselschadestraat tussen haar en een aantal ministers om de PvdA-PPR-resolutie aangaande de Tweede-Kamer- verkiezingen, is daaraan niet vreemd. Het komend partijcongres, eind januari, dat len van den Heuvel met het democratisch beginsel zeer toegeknepen in de vuist zal leiden, zal het Neder landse volk met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid geen ander imago van de PvdA-voorzitser opleveren dan het reeds vertrouwde. Toch is er een andere len van den Heuvel, die voor haar huwelijk Carolina de Blank heette, nu 49 jaar en moeder van Maarten (25 jaar) en Carolien (20 jaar) is en die het na 26 jaar huwelijk als een groot wonder ondergaat dat ze het heerlijk vindt om na het werk „lekker naar huis” in Leersum te gaan. Deze len van den Heuvel, die 30 jaar lid is van de Partij van de Arbeid, besteedde niet de meeste uren van haar leven aan het socialisme, pacifisme of feminisme, maar aan de vraag of Christus nu God s Zoon was of niet. Trots f ben ik nog niet’ Aant/es „De partij-voorzitter is in de drie- eenheid een erg moeilijke en wazige figuur, maar die toch die drie niveaus van regering, Tweede-Kamer-fractie en partij leden moet verbinden. Je moet ervoor zorgen dat wat de partijleden vinden, terecht komt bij de andere twee niveaus en omgekeerd, en op beslissende momen ten daar je invloed aan te wenden. Dat kost de grootste moeite en ook de meeste tijd. „Politiek is namelijk niet alleen dat wat in Den Haag gebeurt. Ik hoef ook niet alle details te weten van wat er in Den Haag gebeurt. Ik ben er wel regelmatig, als lid van de Eerste Kamer, en ik woon de fractievergaderingen van de PvdA bij. Verder onderhoud ik alle contacten met de PPR en dat kost ook veel tijd. Dat wil wereld gericht zal zijn. Nu, dan denk ik: dan maar niet staan op principes!” niet zeggen dat ik geen leukigheid in deze functie zie, want ik vind het enig!” „Het is ook prettig dat er deuren voor je opengaan die anders gesloten zouden blij ven, maar dat realiseer je je nauwelijks. Het is ook fijn dat je snel kunt komen en gaan bij, bijvoorbeeld, de tandarts!” Ze zegt: „Er zijn periodes waarin er dingen met je gebeuren in de politiek die echt niet leuk zijn, zoals onrechtvaardige kritiek. Erger is echter een dergelijke kri tiek waarmee je de vernieling in kunt gaan, omdat je moet toegeven: ze hebben gelijk, want ik heb het fout gedaan. Ik zal Aangaande de resolutie is de Partij van de Arbeid een verregaand ondemocra tisch gedrag verweten. Dat heeft len van den Heuvel niet onberoerd gelaten. In die zin, dat ze< zich heeft afgevraagd of de kritiek terecht is. mij met zo laten verloederen in de politiek dat ik spuug op mijzelf". „Ik heb nu een beetje een positie bereikt dat er naar je wordt geluisterd, omdat ze ook niet meer om je heen kunnen. Maar ik heb wel eens gedacht: ik steek mijzelf maar eens in brand om de aandacht op de problematiek van de vrouw te vestigen. Maar ach, ik ben zo gauw opgebrand!” Een gedachtengang die ze op tafel gooit omdat ze weer wat teleurgesteld van een internationaal vrouwencongres in Genève is teruggekomen, waar de groten van de Socialistische Internationale het onte recht naar haar gevoel hebben laten afweten. Het voedt haar cynisme, maar ze bestrijdt dat ze als vrouw in de politiek „hard” is geworden. Dat is de verrassing in ons gesprek, als len van den Heuvel vertelt waarom zij in 1946 lid van de Partij van de Arbeid is geworden. Een vrij passief lidmaatschap in die jaren, dat niet door persoonlijke sociale omstandigheden werd ingegeven, maar door de ervaring van de Tweede Wereldoorlog en de na-oorlogse sfeer van wederopbouw. Ze zegt: „Ik was twaalf jaar toen de oorlog uitbrak, en die periode van je leven is dan onuitwisbaar. In de sfeer van de wederopbouw heb ik na de oorlog nog actief meegedraaid in de Nederlandse Volksbeweging en enige politieke vrou wenorganisaties. Ik was toen niet van plan om vreselijk actief PvdA-lid te wor den, want mijn tijd ging naar de Vrijzinni ge Christelijke Jeugd Centrale”. Over het CDA zegt len van den Heuvel: „We zullen na de verkiezingen wel met het CDA in zee moeten, maar ik heb er grote moeite mee gehad de totstandkoming van het CDA te accepteren, en nog meer moei te met de kritiek over ons ondemocratisch gedrag vanuit het CDA. Ik voel mij bij voorbeeld verwant met iemand als Aan- tjes. Ik was door zijn laatste toespraak zeer geinspireerd. In het CDA heeft hij echter de strijd verloren, want hij wilde een radicale, uit het Evangelie opererende partij. Ik vind dat triest voor hem. Maar wat ik dan niet begrijp, is dat hij vervol gens naar ons begint uit te halen, door te zeggen dat wij de PPR moeten afstoten als we met het CDA in zee willen. Dat onder ga ik dan als onrechtvaardige kritiek van een verliezer, maar toch: een CDA-man". We zullen met het CDA moeten regeren, maai- ik ben er niet enthousiast over. In die partij gaat straks nog meer dan voorheen in de afzonderlijke partijen KVP, ARP en CHU het onverzoenlijke verzoend worden. Ik begrijp niet dat zoiets kan. Ik zou het nooit kunnen. De PvdA zal in ieder geval een gedragslijn ten opzichte van het CDA moeten bepa len, vaststellend dat die partij er komt. Tenzij ons congres natuurlijk anders beslist. Maar naar mijn inschatting zal de lijn naar Den Uyl als premier op zijn minst gehandhaafd worden”. Het gas-terugnemen heeft len van den Heuvel tijdens haar nu anderhalf jaar durende voorzitterschap danig onder de voet, en dat betekent heel wat voor haar, enigszins tot domineren neigende, per-' soonlijkheid. Maar de Partij van de Arbeid moest toch nog even wachten op len van den Heuvel en de verwerkelijking van haar nu nog beleden credo, dat „christendom en politiek actief-zijn in eikaars verlengde liggen”. Langs traditionele lijnen van geleide lijkheid las en discussieerde len zich in 1951 van de Leesclub van de Vrouwen bond van de PvdA naar de secretaresse- status van de inmiddels tot Vrouwenraad „Ik peins er ook niet over om mij uit te leven in een roekeloze neiging overal mijn nek uit te steken voor de dingen waarvoor je staat, hoewel ik die neiging best heb. Als ik mijzelf kwijtraak, houd ik er mee op". De te volgen verkiezingscampagne zal een punt van gesprek zijn op het komend PvdA-congres, waartegen ze in zijn alge meenheid opziet. Ze zegt: „Vroeger leefde ik naar een congres toe, maar nu niet meer. Hoewel ik het nog steeds een goed gevoel vind met elkaar bijeen te zijn vind ik een partijcongres voor mijzelf zwaar en vermoeiend. Ik zie er dan ook altijd tegenop”. „De kritiek van professor Steenkamp op onze eis, dat Joop den Uyl premier moet worden van het volgend kabinet, vind ik ook niet juist. Ik heb in het CDA nog niemand van hetzelfde kaliber als Den Uyl gunnen ontdekken. Natuurlijk, Den Uyl is gegroeid in de functie die hij heeft en het zal voor niemand gemakke lijk zijn ook niet voor iemand uit onze partij hem op te volgen. Maar dat wil niet zeggen dat wij geen andere mensen van politieke kwaliteit dan Joop den Uyl kunnen leveren”. „Dat wil niet zeggen hoewel ik dol graag wil regeren dat we onder alle omstandigheden willen deelnemen aan de regering. Maar eerst is het congres aan de orde, dat zich moet uitspreken over de PPR-PvdA-resolutie. Ik heb nog geen aan wijzingen dat er een sterke drang leeft om die resolutie terug te draaien. Mocht dat zich toch nog in een duidelijke meerder heid uiten op hel congres, dan beslist het congres te allen tijde. Daar sta ik voor in!” Het PvdA-congres werpt zijn schadu wen vooruit in ons gesprek; len van den Heuvel is daarmee zeer bezig. Ze schroomt niet om bij andere partijen hier voor om de hoek te kijken. Zo was ze zaterdag 11 december te vinden op het CDA-congres in Den Haag. Op de eerste rij, naast de CDA-kopstukken. De politie ke betekenis daarvan is niet moeilijk te raden. Maar wat wel moeilijk is om na te gaan, is wat er precies in dat zwartharige iets gedrongen figuurtje van len van den Heuvel is omgegaan, zijnde de enige vrouw op die eerste rij. Want met haar vrouw zijn in de politiek, heeft de voorzit ster van de PvdA het soms danig te kwaad, ook al geeft ze eerlijk toe dat het haar ook wel eens helpt. van den ^Heuvel zich dan ook een paar keer ontvallen, dat ze hoopt dat de drie- eenheid er uitkomt. Over die centrale vertelt len van den Heuvel met een onbekende spontaniteit, lachende ogen en levendig gelaat, terwijl ze haar herinneringen ordent. Totdat ze plotseling ophoudt, het gezicht .verstrakt en weer eventjes de schuchtere Carolina de Blank uit het Betuwse Tiel wordt, die vreest belachelijk te worden gevonden of mis te worden verstaan door iets wat ze in haar oprechtheid vertelt. We lopen dan ook samen zeker een paar keer spitsroe den in ons gesprek, totdat het menselijk vertrouwen wint. Ze zegt: „Ik Was van huis-uit niet chris telijk. Mijh vader had een kleermakerijtje in Tiel. Hoewel die broodwinning nu niet bepaald zo was dat het ons financieel maar allemaal werd gegeven, was er toch geen aanwijsbare hang naar het socialis me bij mijn ouders. Ik heb wel de eigen- wijzigheid van mijn vader meegekregen, waardoor ik niet gauw in dingen berust”. „Er was thuis altijd te weinig geld, maar we ik was de jongste gingen naar school! Alle drie naar de HBS! Mijn ouders waren daar erg trots op. Ik denk nu, maar dat is altijd achteraf- „geanalyseer”, dat het wel een beetje een zijdige trots van hen was. Maar het was voor hen een heel bijzonder iets. Je kunt dat nu wel gemakkelijk relativeren, er vertederend over praten of erover lachen, maar in die tijd en in deze context was dat zo". len van den Heuvel: „Ik denk wel dat ik iets van een haaibaai heb, maar heb je mannen wel eens in de politiek bezig gezien’ Die mogen dan wèl agressief zijn, maar vrouwen nog steeds niet. Maar wat er gebeurt, en vooral wat er met mensen in de politiek gebeurt, raakt mij echt alle maal nog wel: zo hard ben ik nog niet”. „Ik kan er nog steeds geen lol in zien om een man als Van Agt in de Tweede Kamer in de ellende te zien staan. Er zijn mensen die dat met een groot plezier staan aan te zien als het om een tegenstan der gaat. Hoewel ik vind dat tijdens dat debat over de gang van zaken rond de niet-geslaagde aanhouding van Menten, politiek gezien, is gebeurd wat moest gebeuren, heb ik er geen lol in gehad Van Agt zo te zien. Dat kan ik niet. Dan over komt je een gevoel zoals je hebt bij iemand van wie je houdt; je knijpt je hart samen. Dat zal wel met christelijke ethiek te maken hebben, denk ik zo”. „Ik ben ook realistischer geworden. Niet dat dit ten koste van mijn idealen is gegaan, maar ik merk dat ik minder gauw roep: dit is mijn principe en daar wijk ik niet van af. Ik ben politicus geworden in die zin, dat ik mij eerst afvraag wat het effect is van een standpunt. Ik ben bij voorbeeld nog steeds pacifiste, maar wat bereik ik met het doorvoeren van dat standpunt ten opzichte van de roep „Nederland moet uit de NAVO”? Het effect zal waarschijnlijk zijn, dat je als PvdA geen regeringspartij meer kan zijn en dat het beleid veel minder op ontspan ning in de machtsverhoudingen in de len van den Heuvel zegt verder: „Ik heb geen behoefte aan de glans van het aure ool dat een minister omgeeft en die, bij voorbeeld, een partij-leider in Oost- Europa ook heeft. Maar er is toch een aureool boven mijn functie die je tot een autoriteit maakt. Als je op een feestje binnenkomt, zijn er altijd mensen die het leuk vinden met je te praten”. Dat de samenwerkingsresolutie van PPR en PvdA deze keer voor haar moge lijk de moeilijkste hinderpaal op het con gres zal zijn, ontkent ze stellig. De kordate len van den Heuvel met-de-strakke-mond en de besliste ondertoon in haar stem, komt in actie, als ze nog even uitlegt wat die resolutie nu precies inhoudt na de beruchte nachtelijke partijvergadering in de Tesselschadestraat. Toch was het niet de middelbare school en niet de oorlog, maar de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale, die len van den Heuvel haar „levenslift” noemt. „Het was duidelijk”, zegt ze, „ik had het daar gevonden. Ik kreeg daar ook mijn eigenlijke opvoeding, want je kreeg daar de kans om aan jezelf te werken. Einde loos hebben we gepraat en later ging ik ook discussiegroepen leiden in de VCJC. Ook de predikant in Tiel heeft een onmis kenbare invloed op mijn leven gehad”. „Vanaf die tijd heb ik veel minder het gevoel gehad dat situaties onverander baar waren; je onderging vroeger maar alles. Ook is het gevoel verdiept dat je het vermogen had over de dingen na te kun nen denken en vooral er invloed op uit te kunnen oefenen. Achteraf denk ik, dat ik een enorm stel minderwaardig heidsgevoelens had. Vanwege de sociale klasse, natuurlijk!" Maar voor de werking van haar autori teit in de komende verkiezingstijd moet len van den Heuvel zich toch nog wat sterk maken. Hoewel ze in feite alleen politiek verantwoordelijk is voor het aan deel van de PvdA in de verkiezingsstrijd, wordt die deze keer gedeeld door de Minister-president en de Tweede-Kamer- fractievoorzitter. Een drie-eenheid- constructie die nogal wat voeten in de aarde heeft. Met name wat betreft de presentatie aan' de kiezers; zes maanden voor de verkiezingen is de troika er nog niet over uitgepraat hoe deze moet geschieden. Tijdens ons gesprek laat len Maar len ging niet terug, eerder vooruit. Als voorzitster van de PvdA- Vrouwenbond werd ze in het partij- hoofdbestuur gekozen. Een gebeurtenis waarover ze met gepaste trots vertelt, omdat er op dat bewuste Haagse PvdA- Congres alsmaar herstemmingen om de hoofdbestuurs-kandidaten plaats moes ten vinden en zij daarvan gespeend bleef. Zes jaar bleef len van den Heuvel de socialistische vrouwen leiden, totdat ze tweede en eerste vice-voorzitter van de partij onder André van der Louw werd. In 1975 werd ze, na Van der Louws benoeming tot burgemeester van Rotter dam, gekozen tot voorzitster van een ver anderde Partij van de Arbeid, die zij met persoonlijk onveranderde socialistische idealen tracht te leiden. Ze zegt: „Mijn idealen zijn niet veran derd, maar de partij wel. Ik wil niets ten nadele van mijn voorgangers zeggen, maar de partij was voorheen veel meer een partij van bestuurders, regent- achtigen, zoals die overal in de maat schappij zijn te vinden. Ik vind nu wel dat we soms tot in het absurde hebben gede mocratiseerd, maar er zijn een heleboel dingen die ik positief waardeer”. Ze zegt: „Ik vind dat je jezelf in deze functie een beetje opzij moet zetten terwil- le van de eenheid. Je moet, behalve over leidende kwaliteiten, over een heleboel veerkracht beschikken en niet snel hotel- debotel raken, omdat er constant spannin gen zijn. Als je je maar genoeg overtuigd weet van datgene wat jij, namens de par tij, inbrengt in de drie-eenheid „premier, fractievoorzitter en partij-voorzitter”, blijf je overeind”. getransformeerde Vrouwenbond in 1966. Ze zou worden belast met het internatio nale werk van de Vrouwenraad. Maar in 1966 was haar jongste kind Carolien tien jaar, en de keuze tussen ambitie en ver antwoord moederschap, zoals zij die zag. een zware. Het is de enige keer in len van den Heuvels partij-leven geweest, dat ze op een keerpunt stond. „Als mijn man niet had doorgezet en gezegd had: „Ben je gek, dit is een kans voor je; tenslotte ben ik er ook nog om voor Carolien te zorgen”, zat ik hier nu niet”, zegt ze daarover. De keuze wordt haar nu nog niet altijd in dank afgenomen door de buitenwereld, want de anonieme brieven met „Vrouw, ga terug naar je keuken” dwarre len nog altijd door de brievenbus. „Er is toen een subtiele verandering aangebracht in de ontwerpresolutie”, ver telt ze, „die op het volgende neerkomt: wij moeten de verkiezing winnen; wij moeten na de verkiezingen de grootste combinatie zijn en Den Uyl moet minister-president worden. Lief gezegd, komt het er bij de kabinetsformatie op neer dat wij acht progressieve ministers, inclusief de minister-president, willen hebben. Wij vragen dus eigenlijk, door middel van een uitspraak van de kiezers, de garantie dat we het huidige kabinetsbeleid kunnen voortzetten en verder kunnen uit bouwen”. len van den Heuvel zingend tussen de ministers Westerterp (links) en Van der Stee op het CDA- congres in Den Haag ,Zo hard Ze zegt: „Ik ben teleurgesteld dat men in de politiek toch te weinig begrip heeft voor wat vrouwen beweegt,. Je bent wel kom om te strijden, als je je maar confor meert en geen plaats vraagt na de strijd, dan is het goed. Het is geen onwil, maar zuiver onbegrip, want in de pauze komen ze je vertellen hoe lief ze je wel vinden! Maar ik ben daardöor ondertussen wel feministe geworden en ervaar dat onbe grip als één voortdurende strijd. Mannen vallen blijkbaar liever dood dan iets te willen weten wat er aan sociaal- economische problematiek leeft bij vrouwen”. ■*1111

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17