Opleiding rijbewijs loopt twintig jaar achter De draagbare objecten van Frans, Martijn en Bruno Wsi u 1 W Pad met openingen Bomen Pottenpersje: zaaitijd Verfijnd vegetarisch koken Vakbeurs itasl erg nuttig PVC-lijmen Zo'n eerste rijles is vaak onverantwoord" door Leens Macaré Horloges 1 r iets mee doen. Het zijn sieraad- voimen die mensen nieuwsgierig maken, ze aan het denken kun nen brengen over een systeem en een gedachte die er achter zitten. Door een simpele hande ling, eigenlijk een soort goochel toer, maak je bijvoorbeeld zelf vanuit het platte vlak een arm band”. Met deze woorden probeert ontwerper Frans van Nieuwen borg iets duidelijk te maken van de dingen waarmee hij en zijn collega's Martijn Wegman en Bruno Ninaber van Eyben in hun vak bezig zijn. Van Nieuwenborg en Wegman (Leiden) werken sinds enige tijd samen. Hun werk en dat van Ninaber (Boxtel) wordt op exposities samenge bracht onder de naam „draagba re objecten”. Zij noemen zich in de eerste plaats ontwerpers en nemen daarmee nadrukkelijk afstand van het begrip „edel smid" dat per traditie nog vaak met het maken van sieraden wordt verbonden „Wat wij maken is in feite niet helemaal af. Je moet er zelf nog •W - r u Ontwerpers Martijn Wegman. Bruno Ninaber en Frans van Nieuwenborg. ..De vorm heeft waarde, niet de status GASTON GOURMET Nog geen 29 percent van de men sen die in 1975 rijexamen deden slaagden voor de eerste keer. Dat ligt voor een deel aan henzelf, maar voor een groot deel aan de oplei ding. „Als je autorijles wil nemen dan kan dat. Honderdduizenden mensen nemen zonder ooit eerder te hebben gereden deel aan het ver keer. Dat kan eenvoudig niet meer”, vindt drs. G. H. Karreman van de directie Nationale Verkeersacade- mie in Tilburg. tingen beheerst worden”, aldus de heer Karreman. ten rubber die een harde indruk maken maar zich op het lichaam flexibel en „vriendelijk” gedragen. Het blijken de resultaten te zijn van een langdurig en moeizaam experi ment met materialen en gietmetho- den dat nog altijd niet de produktie- mogelijkheden heeft opgeleverd die de ontwerpers ervan verwachtten. verkeersveiligheid, de cursist pas de weg op”. Armbandhorloge van Bruno Nina ber uit staal en gekleurd perspex De perspex-klemmen zijn verwis selbaar en fungeren als sluiting Er moeten verder eisen worden gesteld aan de theorielessen bij de rijscholen. „Wat dat betreft valt te denken aan een vooropleiding op de school, zo tussen de 16 en 18 jaar. Wat je daar tevens mee bereikt is een grote groep die op bromfietsen rijdt, van wie je het gedrag verbete ren kunt”. „Ik vind dat we hier alleen een opvoedend karakter in de lessen moeten leggen. Om dit onderwijs aantrekkelijk te maken, is een populair wetenschappelijke bena dering wellicht op haar plaats. Als afsluiting kan bij goed resultaat wellicht een „bromfietscertificaat” uitgereikt worden”. Het wordt dus na 10 jaar hoog tijd om het autorijschoolwezen zodanig te herzien dat de opleiding tot een veilige weggebruiker spoedig een feit is. Want de autorijschoolhouder verkeert nu in een uitzichtloze posi tie en heeft weinig plichten en nau welijks rechten. Frencken heeft de kwaliteit van zijn PVC-lijm aangepast aan de eisen, die op dit gebied aan pijpverbindingen worden gesteld. De lijm is bestand tegen temperaturen van 80 - 90 graden en geeft een snelle en sterke hechting bij nauwsluitende passingen. Indien te verlijmen delen enige speling geven wordt PVC-vullijm aanbevo len, waarmee Frencken zijn assortiment onlangs al had uitgebreid. Men heeft er trouwens ook twee nieuwe lakken bij: parketlak en vloerbeits. De parketlak is een zijdeglanslak voor hardhouten parketvloeren en traptreden. De lak heeft een hoge kras- en slijt- vastheid. De droogtijd is erg kort: stofdroog binnen het uur en na acht uur al voorzichtig beloopbaar. Zachthouten vloeren kunnen met de vloerbeits worden bewerkt. Het begint met een kleine 25 bladzijden vol informatie over onze eetgewoonten. De schrijf ster zet de voordelen van een vegetarische leefwijze uiteen zonder de nadelen hoe kom ik aan voldoende geschikte eiwit ten? te verdoezelen. Ook lek kerbekken die niets van vegeta risme moeten hebben kunnen hieruit veel leren. Daarna volgen 43 complete menu’s, gegroepeerd volgens de open verband 40% besparing 29 stenen per m2 open verband 25% besparing 36 stenen per m2. En misschien had het Vegeta risch kookboek ook wat mee’ informatie kunnen verstrekken over de grote Oosterse vegetari sche keukens zoals die van de Hindoes. Vegetarisme bestaat daar al duizenden jaren en in die tijd heeft de keuken een enorme verfijning bereikt. Voor het overige: Berty van Essen heeft een leuke verzame ling recepten bij elkaar gebracht waar kok of kokkin die zich niet door de titel laten afschrikken voor 9,90 veel genoegen aan kunnen beleven. „Ik bepleit een vooropleiding die bij de rijscholen berust. Steek proefsgewijs kan de overheid bepa len of aan de eenvoudige voorwaar den wordt voldaan. Het is dan ook zaak vast te leggen op welke enig juiste manier een bepaalde techni sche handeling verricht moet wor den. Het is mijns inziens onderwijs kundig ook juister deze onderdelen eerder te toetsen, zoals dat op scho len in de vorm van deeltentamens gedaan wordt. Na een goed resul taat kan, ook uit het oogpunt van „Een rijtijdenbesluit zou zeker op zijn plaats zijn”, vindt drs. Karre man. „Het gevolg is wel dat de rij lessen nog duurder worden, maar de veiligheid gaat er zeer zeker op vooruit”. Een garagepad of een tuinpad hoeft bepaald niet altijd van tegels of gewone keien gemaakt te worden. Je kunt er allerlei variaties bij bedenken: combina ties van verschillende modellen klinkers en tegels danwel „kin- derkoppies”. Bij die variaties zou u ook eens kunnen denken aan de betonsteen van SPV (Savekouls Super Stroef BV, Wijnhaven 69, Rotterdam), die een handig profiel heeft. De ste nen, waarvan de standaardaf metingen 21x10,5x8 cm zijn, kunnen aaneengesloten worden gelegd, maar ook met openingen (waartussen bijvoorbeeld gras of kruipplant kan groeien). Als men de stenen in dit open ver band legt bespaart men 25 per cent, want normaal gaan er 48 stenen in een vierkante meter en dan 36 stuks. Nog groter wordt de besparing, als men de openin gen een „ruit” groter maakt (29 stenen per vierkante meter). De stenen zijn te leveren in de kleu ren grijs, diepzwart en geel plus andere kleuren op aanvraag. Met die kleuren kan men dus ook nog experimenteren. Aange zien de profielpunten in elkaar passen kan men geen fouten Het ligt voor de hand dat deze extra belasting van de rijinstruc- teurs de eerder genoemde verkeers veiligheid niet bevordert. Het is nu al niet zo dat een werkdag van acht uur voor de rijscholen is weggelegd, 10 tot 12 uur lessen per dag is geen uitzondering. Voeg daarbij de oplei ding die 60 tot 70 percent van hen zo’n 20 jaar geleden hebben gevolgd, zonder een verplichte bij scholing, en de ernstige vraag komt op, of ook hier niet nu al wat moet veranderen. „Iedereen die 18 jaar is kan rijles nemen en kruipt dan maar in een auto. Zonder enige kennis van zaken wordt er geoefend in het ver keer. Verantwoorder zou zijn, dat eerst wordt getest of de theorie, elementaire handelingen, (wegrij den, schakelen, stoppen) en ten minste een paar bijzondere verrich- Van dit ontwerpers-duo zijn ook grote ringen en ingesneden strips van metaal of kunststof die door enkele vouwbewegingen in een armband of armkoker worden ver anderd. En ronde en vierkante gekleurde armbanden van hol gego- gesnoerde zenuwtrek”, en ontwerpt als tegenhangers eenvoudige ronde horloges uit staal en gekleurd pers pex. De verwisselbare perspex seg menten fungeren als sluitklem, een systeem dat hij ook in brede arm ringen toepast. Uit zwart geanodi- seerd aluminium maakt hij een klein horloge („licht maar sterk”) dat aan een rekbaar rubberkoord om de hals wordt gedragen. Als hij het woord „onzijdig” gebruikt, bedoelt hij daarmee dat zijn ont werpen zowel door vrouwen als door mannen kunnen worden gedragen. Zowel Ninaber als Van Nieuwen borg en Wegman produceren zelf hun ontwerpen in serie. Het zijn kleine series waardoor de ontwer pen (tegen een zo redelijk mogelijke prijs) toch een zekere exclusiviteit kunnen behouden. Frans van Nieu wenborg: „Die industriële gedach te, het in serie werken, met alle consequenties en beperkingen van deze aanpak, is in ons werk een heel belangrijk raakpunt. Alle drie zijn we in hoog tempo met nieuwe ont wikkelingen bezig. Wat wij probe ren te doen sluit nergens aan op bestaande sieraadtradities”. maken bij het bestraten. De SPV-stenen zijn bij uitstek geschikt om in vlijmethode te leggen. Een voordeel van een dergelijk pad is de drainage. Het water blijft niet staan in plassen, maar loopt in de openingen weg. Er is geen opsluitband nodig, maar een eenvoudige randsteen. Eén opmerking: wanneer de zij kant ook nog een speciaal profiel zou krijgen, zouden er nog meer mogelijkheden qua patroon ont staan. praktischer zijn geweest als er een verdeling was gemaakt in voorgerechten, hoofdschotels, toetjes, salades, of iets derge lijks. Hun opleidingen: voor Van Nieu wenborg de academie voor indu striële vormgeving in Eindhoven, voor Ninaber de afdeling vormge ving metaal en kunststoffen aan de academie van Maastricht, voor Wegman de Rietveldacademie. Drie ontwerpers die elkaar vinden in, onder meer, het uitgangspunt dat de „gebruiker” van hun ontwerpen niet alleen het produkt te zien krijgt, maar zo mogelijk ook wat er achter zit, wat er aan vooraf gaat. „We proberen de mensen het hele vormgevingsproces te laten zien. De gedachtengang die er achter zit zodat ze zich kunnen inleven, inzicht kunnen krijgen in systeem en vorm. Dit zijn geen kale produk- ten, er staat een mens achter”. Een uitgangspunt dat ze tijdens een expositie trachten duidelijk te maken via het vertonen van een dia serie die leef- en werksituatie van de ontwerpers in beeld brengt. En Opmerkelijk is dat slechts 56 per cent voor het „makkelijk te halen” theoriegedeelte slaagde, waarmee wel blijkt dat dit gedeelte zwaar onderschat wordt. „Een avondje zwoegen op het boekje vlak voor het examen komt maar al te vaak voor”, zegt de heer Karreman. „Dit is naast een aantal andere zaken rondom het rijexamen onaanvaard baar. In feite is er een te duidelijke scheiding tussen rijscholen en CBR. Sinds 1 januari 1977 is echter iedere rijschoolhouder verplicht een instructeursbewijs te bezitten; een logische stap zou zijn dat er nu uniforme lesvoorwaarden komen. Hierdoor wordt namelijk bereikt dat opleiding en examen beter op elkaar worden afgestemd”. Bruno Ninaber die een openhar tig boekje heeft geschreven over zijn werk en ervaringen als ontwer per, vertelt in dat boekje onder meer over zijn betrokkenheid bij de vormgeving van het hedendaagse horloge dat in een veelheid aan „prullerige, modieuze en wanstalti ge modellen” op de markt komt, met als twee uitersten een slechte kwaliteit of een aantal overdreven- technische eigenschappen („zoals bijvoorbeeld het kunnen zien hoe laat het nu is in Tokio, of er 400 meter mee onder de zeespiegel kun nen verblijven”). Hij noemt zulke over-technische produkten „de strak om de pols Nu al wordt er bij de rijscholen veel met audiovisuele middelen ten aanzien van verkeerssituaties gewerkt. De heer Karreman ziet hier graag een uitbreiding in de vorm van eenvoudige uitleg wat er bijvoorbeeld gebeurt als een brom fietser bij het nemen van een scher pe bocht alleen zijn voorrem gebruikt en zo meer. Gekleurde armbanden van gegoten rubber (Van Nieuwenborg- Wegman) die bij het dragen zacht en flexibel blijken te zijn. De eenvoudige boswandelaar zal de Chamaecyparis lawsonia- na of de Thuja occidentalis niet herkennen, laat staan het mini- me verschil tussen beide bomen vaststellen. Wie Elseviers Bomengids heeft bestudeerd, determineert de twee soorten op een kilometer afstand vanuit een rijdende trein. Dat belooft Alan Mitchel, de schrijver, zijn lezers. Hij geeft ruim achthonderd gedetailleerde beschrijvingen van alle natuurlijke en geculti veerde bomen die voorkomen in de gematigde klimaatzone tus sen moeras en boomgrens, in parken, in grote en kleine tuinen en in steden en dorpen en in de vrije natuur. Vermeld worden land van herkomst, versprei ding, grootste hoogte en dikte, habitus, aard van schors, blade ren (naalden), bloeiwijzen en vruchten. Determineertabellen, verklarende woordenlijst, een register, honderden afbeeldin gen en een handleiding maken het herkennen van bomen tot kinderspel. Een duidelijke en zeer uitgebreide natuurgids. (Bomengids, 42,50 Elsevier). Wat er wel aan nieuwe sieraad- vormen uit komt is intrigerend door de bedrieglijke eenvoud waarmee dingen in elkaar schijnen te zitten, vaak speels, en vrijwel altijd in hoge mate „ongewoon” wat betreft vormgeving en materialen. Zoals de „draagbare dia’s” van Van Nieu wenborg en Wegman, broches die gemaakt zijn uit aluminium en „liquid crystal”, een aan de compu terbusiness ontleend materiaal dat onder invloed van temperatuurver schillen voor steeds wisselende kleuren zorgt. „Het is denkbaar dat we in Neder land ook een verbeterde rijoplei ding krijgen door een minimum aantal rijlessen te eisen voordat iemand examen mag doen. In Fin land is dat 30 lessen; een verminde ring zoals in Duitsland (van 12 naar 6 lessen) bevordert de verkeersvei ligheid natuurlijk niet”. die vooral duidelijk laat zien dat het in die werksituatie voornamelijk om veel research en zeer hard wer ken gaat waarbij een uitputtend (en soms kostbaar) experiment met nog onbekende materialen en vormen even vaak tot een mislukking als tot een succes kan leiden. I EUREN en nnie ikantie vw en volwas*- intie-kano* irgengten «af jden door en zaHan ien vlakbij S wwwbmN intie-ervannj d en Walss A/ye.zeüen» ponietrekk* intains in Brecon 9*' antie op t** kenningstocn an het prat* fiets Ervarmj en voor a** en vrienden i handen «aj >or een Enger meer dan» f of teiefone» chures lys(H.D) rents tr. M OtO-lMI* Het is alweer goed vooruit te kijken naar het voorjaar, als er gezaaid gaat worden. Turken- burg ontwikkelde een zg. potten persje, een apparaatje waarmee je elk zaadje zijn eigen kluit potaarde kunt geven. Dat is vooral gemakkelijk bij het uiteindelijke verplanten. De werkwijze is eenvoudig. Men vult het pottenpersje met natte tuinaarde of potgrond, ver mengd met wat zand. Goed vochtig natuurlijk, zodat de kluit compact blijft. Dan zet men de „potjes” dicht tegen elkaar aan in een plastic bakje of in een kistje, dat men van binnen afge schermd heeft met plasticfolie. Vervolgens kan men zaad in de „potjes” doen. Het geheel houdt men weer goed vochtig. Het water geeft men in het bakje, niet op de kluitjes. De jonge plantjes doorwortelen de kluit jes, die men tenslotte kan uitzet ten zonder wortelbeschadi- gingen. Vegetariërs zijn mensen die alleen maar sla eten, water drin ken, zilvervliesrijst en tarwekie- men tot zich nemen en in het algemeen een heel gezond dus ontzettend saai leven leiden. Dat deze gedachte niet juist is bewijst Berty van Essen in het „Vegetarisch kookboek” dat bij Van Dishoeck in Bussum ver schenen is. seizoenen voorjaar, zomer, herfst en winter. Wat ons na heel lang bestuderen van het „Vege tarisch kookboek” het meest verraste was de schat aan heer lijke hapjes die met heel weinig middelen te maken zijn. Rijst- croquetten, boekweitbollen, kaasgehakt, het smaakt heerlijk en tpch anders. En zo staan er tientallen aardigheidjes in. Voor de tiende maal wordt in Utrecht de belangrijkste beurs voor de doe-het-zelf-markt gehouden: Karwei. De eerste drie dagen zijn gereserveerd voor de vakhandel, maar daarna - van donderdag 27 tot en met zondag 30 januari - kan iedereen gaan bekijken, wat er allemaal op het gebied van het doe-het- zelven te koop is. De openingstij den: van 10.00 tot 17.00 uur. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat jong en oud Karwei bezoeken. De in leeftijd relatief grootste groep ligt in de categorie 26 tot 30 jaar, ruim 17 van het totale bezoek aan de beurs. De catego rie 61 plus maakt bijna tien per cent uit van het aantal bezoe kers. Aan de uitkomsten van het konsumentenonderzoek is nog een nuttig advies te ontlenen voor allen die doe-het-zelf pro dukten vervaardigen of leveren. Gevraagd naar de ervaringen met gebruiksaanwijzingen op verpakkingen en in folders gaf slechts een minderheid van de Karweibezoekers te kennen daarmee goede ervaringen te hebben. Meer dan de helft was hierover matig tot slecht gestemd, waarbij de klachten vooral betroffen een slechte ver taling, of helemaal geen verta ling, dan wel onvolledigheid of onduidelijkheid van de ge bruiksaanwijzingen. Overzichtelijk is het boek ech ter niet en de splitsing van de menu’s in voorjaar, zomer, herfst en winter is wat achter haald. Immers, zelfs in januari kan men verse radijs en kom kommer krijgen en ook bij ande re groenten en fruitsoorten begint door moderne landbouw methoden de vroegere seizoen- gebondenheid steeds meer te vervagen. Voor beginnende vegetariërs zou het wellicht

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19