Premier: Nu geen ingreep in Chaos in Belfast MINISTER-PRESIDENT DEN UYL: Overbodig verkeersbord Hongerstakingen in Uw 28 Meer controle na debacle Wiegel wil met Tealtronic CDA regeren z Mogelijk gratie voor Pouw loonmoeilijkheden vuilnisbelt” Russische werkkampen VAN DER VOOREN’S volkoren g zemelenbrood „Noord-Brabant uitgaven op ’n rijtje ©F ./paarbank Het woord is aan Harde len Zelfmoord EX-DISSIDENT: VANDAAG IN Aantal pagina’s vandaag: Explosies in Moskou Nijholt maar dat is lekker... gezond joh!! WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze parlementsredactie) e. h. c. o. b.v. 1B t, 2 Weerrapporten Blinde rijders Kunst 11 Strips 12, 13 Sport AGENDA pagina 4 Luidsprekers 21, 24 ZATERDAG 22 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 68 Binnen- en buitenland x 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, V DEN HAAG. De ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije waar een aantal mensen wordt vervolgd om dat zij zich in het manifest „Charta ’77” hebben gekeerd tegen de be knotting van de vrijheden in hun land baart de Nederlandse rege ring grote zorg. Dit zei gisteravond minister-president Den Uyl op zijn wekelijkse persconferentie. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107Postbus 18, IJmuiden fel.red.: 15389, na kantoortijd 02208/35.77 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klanten bezorging: 18.30 - 19 uur en op zaterdagen van 17.30 - 18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Opklaringen it IJmuider Courant Herbert Spencer: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, f 13,65 p. mnd,., f 39,35 p. kwartaal,(p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 (p.post f 200,-) Losse nummers 65 ct. I Abonnement - bij vooruitbetaling - Regering bezorgd over situatie in Tsjecho-Slowakije (ADVERTENTIES) PREMIER DEN UYL Puin- en vuilafvoer per container (waarin opgenomen „Erbij”) 3 Kerkdiensten 4 9 10 11 Radio en tv I •f i’. Kees Hin bewogen filmer Inter Football heeft het te druk Eerste rijles vaak onverant woord Het stationeren van een Neder landse politieman in Bangkok om de strijd aan te binden tegen de drug smokkel is zelfmoord. Dat zegt een ingewijde in de Thaise hoofdstad. Maar, voegt hij er geruststellend aan toe: „als die functionaris binnen de ambassademuren blijft gebeurt hem niets. En hij heeft genoeg werk bin nen te doen”. In Erbij een uitvoerige reportage over het Aziatische drug front. MOSKOU (AFP). Binnen een uur hebben zich gisteravond in Moskou vijf ontploffingen voorgedaan. Van officiële noch particuliere zijde heeft men er tot nog toe de oorzaak van kunnen meede len. De eerste explosie werd om 21.00 uur plaatselijke tijd gehoord. Op 8 januari ontplofte een bom in de Moskouse on dergrondse. Vier tot zeven mensen kwa men toen om en velen werden gewond. De autoriteiten bewaren een volstrekt stilzwijgen over deze aanslag die echter wel door het persbureau Tass werd ge meld. „Ongetwijfeld zal de minister-presi- dent hen proberen te pressen de vier wetsvoorstellen door het parlement te sleuren. Daarbij is niet alleen de geloof waardigheid van het CDA in het geding, ook de positie van het parlement en de functionering van onze democratie”, al dus Wiegel. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Goed kunnen biljarten is het teken van een verkwiste jeugd. minister Lubbers zekere meevallende Het CDA staat volgens hem volgende week voor een „lakmoesproef.” Dinsdag of woensdag hebben de politieke leiders van het CDA een gesprek met de minis ter-president over de vier hervormende wetsvoorstellen (vermogensaanwasdeling, ondernemingsraden, grondpolitrek en in- vesteringsrekening) die van de PvdA nog vóór 25' mei door het parlement moeten zijn aangenomen. men de kampautoriteiten harde tegenac ties. Eén van de straffen is eenzame opsluiting voor een week of langer in een donkere koude cel van „vijf bij twee passen.” De gevangene, alleen ge kleed in onderkleding. krijgt 400 gram zwart brood en gekookt water op on even dagen. Op even dagen krijgt hij watergruwel, soep zonder vlees en een stokje vis. Ik vlotste manier van modern betalen van huur, gas, licht, abonnementen enz. Automatisch natuurlijk van uw spaargiro. OSS (ANP). Het bestuur van de PPR-afdeling Noord-Brabant heeft zich in een gisteravond uitgegeven verklaring fel gekant tegen het „ongebreidelde en ongecontroleerde storten van schadelijke afvalstoffen in Noord-Brabant”. ,,Het is onhoudbaar dat Noord-Bra bant, al sinds jaar en <fag als Neder lands vuilnisbelt wordt beschouwd”, al dus de verklaring. Volgens de verklaring moet er zo spoedig mogelijk een landelijke regeling ten aanzien van gecontroleerd storten komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt snel uit Alge rije te vernemen of Arthur Pouw, de Amstelveense computerdeskundige, die in Algiers ter dood werd veroordeeld voor hasjsmokkel, gratie krijgt. Gister avond kon een woordvoerder van het ministerie niet bevestigen dat Pouw al vrijgelaten zou zijn. President Boumé- dienne van Algerije .verordonneerde donderdag dat buitenlanders die in zijn lana tot zware gevangenisstraf zijn ver oordeeld op een fikse strafvermindering kunnen rekenen. Pouw zou binden die clementieregeling vallen. Pouw vertoeft sinds januari 1975 in een Algerijnse gevangenis. De Amstel- vener zou geprobeerd hebben 600 kilo hasjiesj het land in te krijgen. Eind oktober ’75 bevestigde het hooggerechts hof het doodvonnis van- een lagere rechtbank; de executiedatum werd be paald op 22 november ’75. De Neder landse regering heeft daarop een ver zoek tot gratie ingediend bij de Alge rijnse regering. Officieel is daarop nooit geantwoord. len van den Heuvel voelt zich eigenlijk verwant met Aantjes. De vrouwelijke voorzitter van de Partij van de Arbeid komt ook uit een christelijk nest. Ze was zeer actief in de Vrijzinnige Christelijke Jeugd Centrale, len van den Heuvel heeft een imago van een keiharde poli tica. „Maar”, zegt ze zelf, „ik ben niet zo’n harde. Omdat je vrouw bent komt het wel eerder zo over”. Willem Nijholt vindt de mensen niet aardig. Hij vindt ook dat hij in Nederland wordt ondergewaar deerd. „Ik ben voor dit land niet te plaatsen”. Klaas Pieter Rieksen heeft enkele uren met Nijholt zitten kibbelen over allerlei zaken. Nijholt tegen Rieksen: „Ik vertrouw je eigenlijk niet”. Nijholt schijnt trou wens geen journalist te vertrouwen. De politie had ontdekt dat drie mannen die een uitkering van de overheid krijgen omdat zij blind zijn, een rijbewijs had den. De inspectie ging daarop naarstig speuren in haar archie ven en trof daar nog 19 van der- gelijke gevallen aan. Ze heeft de rechterlijke macht van een en ander in kennis gesteld. Dit verkeersbord in de omgeving van de Zwitserse plaats Lugano is tij defy k overbodig. Sneeuwval heeft in het zui den van Zwitserland weliswaar slipge vaar' veroorzaakt, maar hier kunnen niet eens auto’s meer rijden; alleen het puntje van het verkeersbord steekt nog boven de sneeuwmassa uit. Uit de brief van blijkt dat er een ontwikkeling is voor de collectieve sec tor. Die meevaller biedt ruimte voor overleg, wat men daarmee wil gaan doen. Den Uyl zei dat dit niet los te koppelen is van de bezwaren die de vakbeweging heeft tegen de wetsontwer pen om de wao-uitkeringen te verlagen en om het niet-kostwinnerschap in de sociale verzekeringswetten te introduce ren. Over die wetsontwerpen zal minis ter Boersma volgende week met de Ka mercommissie 'spreken. Vóór dat over leg heeft plaatsgevonden zullen er geen besluiten worden genomen. MOSKOU (Reuter). Tientallen ge vangenen in Russische werkkampen hebben hongerstakingen gehouden en het werk neergelegd als onderdeel van een verzetscampagne> tegen de kamp autoriteiten, zo heeft de pas vrijgelaten dissident Kronid Lioebaski gezegd. Hij zei dat het des te pijnlijker is dat deze verschijnselen worden geconsta teerd nu in Belgrado deze zomer op een conferentie zal worden bekeken wat er van de afspraken van Helsinki terecht is gekomen Op de conferentie in Helsinki maakten oost en west anderhalf jaar geleden afspraken over het eerbiedigen van de rechten van de mens. „Wij hadden ons van Belgrado veel voorgesteld”, aldus Den Uyl. „Wij trachten Joego-Slavië vooraf zo goed mogelijk te helpen. Hij zal de verontrusting van de Nederlandse regering niet langs officiële weg aan de Tsjechische regering kenbaar maken. Charta ’77 is door een groep Tsjecho- slowaken uitgegeven die hun regering ervan beschuldigen de bepalingen van de akkoorden van Helsinki niet na te leven. Het Amerikaanse persbureau Associa.- ted Press schrijft dat de Tsjechoslo- waakse president Husak gisteren op het manifest Charta 77” in het openbaar heeft gereageerd. Het is de eerste offi ciële reactie in dit land. In een toespraak noemde Husak het document „niets nieuws.” Hij verklaarde dat aanvallen op het socialisme al net zo oud zijn als het socialisme zelf. „Tweehonderd of drie honderd handtekeningen onder een anti socialistisch pamflet kunnen de situatie bij ons echter niet beïnvloeden”, zo is de president van mening. Nieuw in het „zeer duidelijke en doorzichtige spel” zijn volgens Husak de combinaties en de campagnes van de aanvallen waarvan „wij” momenteel getuige zijn. De president gelooft dat er „reactio naire krachten aan het werk zijn”; die De werkgevers hadden het kabinet telegrafisch gevraagd weer in de Stich ting van de Arbeid te gaan praten. Het kabinet voelt daar niets voor zolang er niet enig uitzicht op overeenstemming bestaat. Premier Den Uyl zag die over eenstemming op dit moment niet zitten. Drs. Den Uyl zei dat, als werkgevers of werknemers een informatief gesprek willen over de moeilijke situatie, de regering daartoe uiteraard bereid is. De premier sloot niet uit dat een dergelijk gesprek volgende week al zou kunnen plaatsvinden. Over de brieven die ministers Boersma en Lubbers deze week aan de Tweede Kamer hebben gestuurd, merkte Den Uyl op, dat de ontwikkelingen in het arbeidsvoorwaardenbeleid gezien moeten worden in samenhang' met de werkgele genheid. Het is niet uitgesloten dat de regering op het punt van het arbeids voorwaardenbeleid nog ideeën ontwik kelt, aldus de premier. In zijn visie moet er niet alleen gepraat worden over de puur materiële zaken, maar ook over de immateriële kwesties, het werkgelegen heidsbeleid en het éénpercentsbeleid. DEN HAAG De controle van amb tenaren die zich bezighouden met het toezicht op bedrijven die overheidssteun krijgen, zal worden verscherpt. „Een ge val als het bedrjjf Tealtronic, waar het geld door de buitenlandse directie is mis bruikt, leidt er zeker toe dat de ambte naren extra op hun hoede zijn bij andere bedrijven”, zei gisteravond premier Den üyl op zijn wekelijkse persconferentie. Overigens heeft het kabinet niet be sloten over te gaan op een ander contro lesysteem. Het onderzoek is nu in han den van accountants en, in de gevallen waar het gaat om zeer grote bedragen, van een commissaris die door de over heid wordt benoemd. „In het algemeen functioneert dit systeem goed. Maar de druk op de ambtenaren is vorig jaar wel erg groet geworden.” De ambtenaren van sociale en econo mische zaken hebben enkele, maanden geleden al verdenkingen gekoesterd te gen de directeur van Tealtronic, Rod gers. „Toen dat vermoeden was gerezen, hebben wij de justitie verzocht een straf rechtelijke procedure in te stellen. Er werd een opsporingsbevel uitgeschre ven,” aldus Den Uyl. Dat men deze gegevens niet eerder openbaar heeft ge maakt. verklaarde hij uit het feit dat mededeling het bedrijf, waarvan bekend was dat het in grote moeilijkhe den verkeerde, zou benadelen. een anti-communigtische hysterie willen ontketenen en het socialisme met alle mogelijke middelen willen besmeuren. Doel van dit alles zou zijn de proble men die in het westen bestaan te ver doezelen. Gelijktijdig deed ook Alois Indra, de voorzitter van het Tsjechóslowaakse parlement, een aanval op de beweging achter Charta’77. Eén van de ondertekenaars van het manifest, de schrijver Pavel Kohout, zei gisteren dat de politje hem zijn identi teitskaart, zijn rijbewijs en het registra tiebewijs van zijn auto heeft af gen omen. Als reden zou zijn gegeven dat de foto’s op de eerste twee documenten verjaard zouden zijn. Kohout zei dat hij voorts opnieuw rij-examen moet doen omdat hij een verkeersovertreding gemaakt zou hebben. DEN HAAG. VVD-fractieleider Wiegel heeft vandaag op, een VVD-bij- eenkomst in Den Haag waar hij het lijsttrekkerschap van zijn partij aan vaardde een uitnodiging gedaan aan het adres van de christen-demoeraten om na de komende verkiezingen samen met de liberalen in een kabinet te gaan zitten. BELFAST (UPI). Honderden rooms-katholieke jongeren hebben gisteren Belfast in een slagveld ver anderd. Zonder waarschuwing stroomden opeens naar schatting 700 jongeren uit de katholieke wijken van de stad. De verkeersinspectie van de Italiaanse provincie Chieti is gisteren tot de conclusie geko men dat ze rijbewijzen heeft verstrekt aan 22 mensen die of ficieel als blind te boek staan. Lioebaski, een astrofysicus, die oor spronkelijk aan het Mars-programma werkte, werd in 1972 tot vijf jaar ar beidskamp veroordeeld nadat de politie in zijn flat illegale politieke literatuur had gevonden. Volgens de vrijgekomen dissident ne- In het oosten van het land zwaar bewolkt weer met regen. Elders droog weer met opkla ringen vanuit het zuidwesten, die later ook het oosten van het land zullen bereiken. Matigè tot vrij krachtige wind uit west tot zuidwest. Temperaturen van maximaal 5 tot 8 graden. Terwijl zij door de stad trokken staken zij bussen in brand, gooiden brandbommen en richtten barricades op. De jongeren kaapten drie stads bussen, bevalen de passagiers en de chauffeurs de voertuigen te verlaten en staken de bussen vervolgens in brand. Onderwijl ontplofte bij een busga- rage in de buurt een bom die ernstige schade aanrichtte. In alle delen van de stad werden bommeldingen ont vangen die het openbare leven zo goed als verlamden. In het spitsuur moest de politie de toegangsweg tot een grote brug in Belfast afsluiten, omdat een bommel ding ontvangen was. Bomdeskundigen konden echter niets vinden, waarna de brug weer voor verkeer geopend werd. In het plaatsje Castlederg werd gisteren een man doodgeschoten. Vol gens extreme-protestahten is de man gedood omdat hij een plaatselijke commandant was van het verboden Ierse republikeinse Leger (IRA). DEN HAAG (ANP). De regering zal op dit moment niet ingrijpen aan het loonfront. Ook wil zij niet tegemoet komen aan de wens van de werkgevers om het overleg tussen regering, werkge vers en werknemers in de Stichting van de Arbeid te heropenen. Premier Den Uyl heeft dit gisteren na afloop van de ministerraad meegedeeld. -wa/t nederland- spaarspecialisten sinds 1817

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1