Inter Football kan het veelomvattende werk bijna niet meer aan Gaten in de markt voor voetbalbladen SI IJ I 1 i Voetbalbureau verdrievoudigde zijn jaaromzet I I i Hl 0. I I /ven ord i ie r a l Adviseur Cor Coster proeft de dankbaarheid van de spelers 24 door Jos van Wersch X5 Sjaak Swart Alternatief Haha die Joop Gat in markt? Peetvader ant irk Op z’n lulligst Maarten de Vos ay-s De voetbalinsiders die de werkwijze van Inter Football bekritiseren zijn nog steeds niet op een hand te tellen. PSV bijvoorbeeld wil niet in zee gaan met Coster en zijn maten. „Ik denk dat manager Ben van Gelder een beetje angst heeft om met mensen uit het Westen te onderhandelen”, zegt Cor Coster. „In wezen zijn we natuurlijk wel erkend. Ook de KNVB neemt meer en meer die houding aan. Ze kunnen in Zeist natuurlijk niet anders. Wij hebben inmiddels ruim 120 profvoetballers onder contract, waarvan bijna alle spe lers van Ajax, Feyenoord en FC Twen te. Eigenlijk kunnen we geen nieuwe mensen meer aannemen”, maar je kan toch niet tegen die voetballers zeggen: sorry boys, geen plaats meer". w s Uk.' club 3 I „Tja, misschien komt-ie wel terug Als bondscoach? Coster: „Helemaal niet. Deze mannen ren J STOPPER 1 i sauna aarlem- !rt u net Ierland Coster: „We kunnen het niet bijhouden. Voetballers hebben nu eenmaal begelei ding nodig. Neem nou dat geval van Wil lem Suurbier. Diep treurig. Zoveel jaar profvoetballer op wereldniveau en geen cent meer over. Nu heeft hij zijn intrek genomen in een huurhuisje. Willem kwam te langen leste naar mij toe, helemaal in de vernieling door die Ajax-troubles. Cor Coster, vriendelijk, losjes gekleed, lekker achterover leunend in een stoel, prima koffie. Er is veel behoefte aan jullie type voet balbureau. Natuurlijk was het toen te laat voor Suur bier, op zijn leeftijd. Hij heeft in ieder geval nog een contract bij Ajax weten te bemachtigen. Kan hij in zijn nadagen nog een paar stuivers verdienen. Als hij ten minste uitkijktJa, ik heb voor Suur bier bemiddeld, maar het zou toch onrede lijk zijn om' die man een rekening te sturen van een paar mille. Dat is a-sociaal. Komt schoonzoon Johan Cruyff nu wel of niet terug naar Nederland? Ik heb gezegd: Willem, niet meer over zeuren. Geef me maar eens een lekkere kop koffie „Ook met Sjaak Swart was het destijds bijna te laat. Die jongen had ook geen poen overgehouden. Ja, een paar dozen sigaren in zijn tabaksmagazijntje. Ik ben bij hem thuis, een kamertje de helft van dit kantoortje, om met hem te praten over zijn benefietwedstrijd. Nou, dat leverde hem drie ton schoon op. En Sjaak maar kijken naar dat geld. Hij had zo’n bedrag nog nooit gezien, laat staan dat het van hemzelf was. Ik zeg tegen hem: Sjaak steek dat hele bedrag in de Jaap Eden- baan. Dan krijg jij een goed belegde boterham. Maar Sjaak durfde niet, wilde niet. „Ik wil dat geld houden, Cor”, riep hij maar steeds. Hij heeft het toch gedaan. Nu loopt Sjaak dolgelukkig rond in Mokum, met 13 man personeel achter zich views), en de tweede luidde: „Scheep maker op z’n lulligst” (en dat stond in zijn brief aan mij en waar het opsloeg, hoort u zo meteen). jaar?” Jawel, Wim. Stond me die kleine middenvelder ineens te grienen. Van pure emotie”. Coster: „Dat valt best mee. Ik offreer de clubs meestal een alternatief. Bij Feyen- oord moeten een paar jongens meer gaan verdienen. Dat kost geld. En de Rotter dammers hebben het financieel ook niet al te breed. Ik zeg onlangs tegen manager Guus Brox: Ik kan Wim Rijsbergen voor 1,4 miljoen verkopen in Spanje. Ben je in één keer van alle zorgen af. Brox heeft nog geen ja en nog geen nee gezegd" De clubs zullen wel niet zo happig zijn op Coster. Want dat kost meestal geld. Hebt u veel concurrentie van die voor namelijk Joegoslavische voetbalmake- laars? worden in dat nieuwe blad. En dat geeft toch te denken. Scheepmaker op z’n lulligst?". Coster-De Vos-Keizer op korte ter mijn twee nieuwe steunpilaren aan trekken voor hun organisatie. Coster: „Een van deze is een zeer bekend Nederlander. Nee, ik zeg niet wie het is. Hij komt in ieder geval van bene den de Moerdijk”. oven, al betwijfel ik of ik daar de conclusie uit zou trekken dat ik, al voordat het nieuwe blad van start ging, als nog onbezoldigde columnist- in-spe in een andere krant voor dat nieuwe blad zou gaan schrijven door het concurrerende blad te kritiseren. Wie zoiets kan bedenken, is in de jour nalistiek voor meer in de wieg gelegd dan het zoveelste interview, zou ik zeggen: die kan, potjandorie, zelf wel stukken verzinnen! Coster: „Om met dat laatste te begin nen: spelers die hun zaken aan ons toever trouwen betalen ons 10 percent van hun inkomen. Dat bedrag kunnen ze van de belasting aftrekken. Betalen ze meteen contant, vaak van het handgeld dat ze krijgen, dan is dat maar 7 percent. Zo simpel en eerlijk ligt dat. Komt nog bij dat we tot een maximum gaan van 25.000. Verdient een speler bijvoorbeeld zes ton Wat doen jullie dan zoal meer en, erg belangrijk, wat kost dat? omstreden voetbalbureau dat ook nu nog geen erkenning van de KNVB geniet, loopt als een trein. Profvoet ballers lopen de deur plat van het Amstelveense pand, waar Inter Foot- verkoopt door wat er over het betaalde voetbal in staat, terwijl de KNVB, wiens „clubblad" het dan min of meer moet worden, zo’n 800.000 amateurs vertegenwoordigt. Om ti de waarheid te zeggen, zie ik de toekomst voor een tweede voetbal weekblad, naast VI, somber in, en dat zeg ik niet omdat ik hoop weer een column in VI te krijgen. Het schijnt dat de eerste resultaten van het nieu we Studio Sport-maandblad „Sport" ook niet zijn meegevallen. Het nuttige, sanerende effect van de dreiging- alleen-al zou echter kunjnen zijn dat Voetbal International uit zijn winters laap ontwaakt. In ons telefoongesprek zei Joop Niezen dat een interview, inderdaad, vaak de makkelijkste weg was, maar dat het ook te wijten was aan de onderbezetting van de redactie, die binnenkort door het aantrekken van een extra man zal worden opgehe ven. De onderbezetting. Er is trouwens nog een andere reden om te hopen dat die overvloed aan interviews in VI gaandeweg zal wor den ingedamd. Ik heb me laten vertel len dat mensen als Van Hanegem, Bos- kov, Klaas Molenaar en Hugo Hoven kamp al geweigerd hebben zich door VI te laten interviewen, dus op het laatst blijven dan alleen Jacques Hogewontng, Frans Derks en Joop Niezen (als voormalige ADO-keeperin de nostalgie-rubnek „Waar zijn ze gebleven?") nog als intermew-objecten over. Dan komt er vanzelf meer ruimte voor artikelen over voetbal (volgende keer iets over de verwording van de sportjournalistiek) per jaar, dan betaalt hij ons toch maar een kwart ton. Wij doen echt geen achterbak se zaken. Alles is openbaar, eerlijkheid staat voorop. Wij doen natuurlijk meer dan alleen die voetbalovereenkomst rond maken. Wij begeleiden die spelers ook sociaal gedurende de looptijd van het con tract. Wat ik al niet allemaal voor Van Hanegem heb moeten regelen. Altijd weer andere problemen. Johan Zuidema van Ajax was deze week nog bij me. Om zijn belastingformulier in te vullen. Maar we regelen ook autoschades en hypotheek- toestanden. En als je dan 120 van die makkers hebt rondlopen, kun je nagaan hoeveel vrijetijd er voor ons overblijft. Maar we doen het graag. Je proeft die dankbaarheid van die voetballers”. Coster: „Zeer zeker, maar ik zou er niet zo erg gelukkig mee zijn. Ik weet dat onze huidige monopolie-positie niet eerlijk is, maar als er nog zo’n bureau bij komt moeten we nóg meer denken (lachend). Maar als het zover zou komen, is dat begrijpelijk. De markt is er rijp voor, ook in het buitenland. Er is dus duidelijk ruimte voor een tweede bureau a la Inter Football. ITAFELS 3k in la H’lemsi sterstraa 15, H’lem tkoppen VAN B-1622 speel se 2f en hun colaas- aopeno sm Ta ageinsli- >end van uur. ƒ25. Ik zweer u dat ik daar ontzettend om heb moeten lachen, omdat die frappe zo onverwacht kwam. Ik wist absoluut niets af van een nieuw voetbalblad (mij wordt nooit iets verteld, ik moet alles altijd zelf verzinnen), laat staan dat ik gevraagd was ervoor te gaan schrijven, laat staan dat ik daar ja op had gezegd. Ik dus Joop Niezen opge beld, want voor een primeur ben ik altijd dankbaar. Ha die Joop! Haha die Joop.' Wat bleek? VNU is bezig een nieuw voetbalweekblad op te zetten Met John Drieskens (die in het verre verle den op Johan Cruijffs naam een auto biografie over Johan schreef) als hoofdredacteur Van VNU-zijde was Niezen verteld dat ik er columnist van zou worden Tja, als mij dat verteld werd. zou tk hal veimoedelijk ook gel Omdat dit nieuwe voetbalweekblad gelieerd zou zijn met Inter Football (en trouwens ook met de KNVB), heb ik Maarten de Vos van Inter Football even opgebeld, niet om te vragen hoe veel ze van plan waren te betalen voor mijn nieuwe column (want ik schrijf al genoeg), maar om te vragen waar zij in vredesnaam het „gat in de markt” zien, waar nieuwe weekbladen altijd met peilloze snelheid in plegen te verdwij nen? Het bleek dat alles nog op losse schroeven stond. Er is zakelijk nog geen overeenstemming tussen de VNU (de uitgeversorganisatie) en de KNVB, die een dusdanig bedrag had geboden voor dit semi-KNVB-blad, dat de VNU het ondememersrisico daarvoor niet wil dragen. De opzet van het blad was wat meer instructief te gaan werken, door bijvoorbeeld de strip van Piet Keizer (die in het Parool spelsituaties uiteenzette) terug te halen, en ook wat meer aandacht aan de amateurs te besteden, maar een probleem met de KNVB als spanaar u natuurlijk altijd dal je een voetbalblad aan de lezers Sommige prof spelers noemen u peetva- der. Dat streelt u? 023- Vierentwintig uur later belt Johan mij uit Barcelona op. „Je bent een bovenste- beste schoonvader, maar wat heb je me er nou uitgekraamd? Jouw uitspraak over mijn terugkeer naar Holland bezorgt mij een hoop trammelant. Zal ik het maar tegenspreken?" Doe dat maar, heb ik toen gezegd. Was ook stom van mij. Die Span jaarden kopen van hun laatste peseta’s een kaartje om „hun” Johan te zien en nu zegt diezelfde Cruyff, midden in het sei zoen, dat hij „Barca” aan het eind van deze competitie in de steek laat. Kijk, zoiets valt verkeerd. Reken er echter maar op dat hij terugkomt. Ik ken Johan, weet je”. aan. Hij is al bezig met een tweede pro ject”. de amer en 43139 bezit van ND van arsavond ading van ijn band, irenbeek- Haarlem Het klopt overigens dat we in de beste harmonie uit elkaar zijn gegaan: hij wou na negen jaar wel eens wat anders, en ik was er niet al te rouwig om. Een feit is intussen wel dat sinds dien drie columns uit VI verdwenen zijn te weten die van mij, van Wim Hoogendoom en van Herman Kuiphof, waar twee interviewrubrieken (van Willem Ruis en Cees Jansma) voor in de plaats zijn gekomen. U weet, aan een boom zo volgeladen, telt men één, twee pruimpjes niet. Maar zoals gezegd: we zijn in de beste harmonie uit elkaar gegaan, ik heb als afscheidsgeschenk nog een rood-witte das gekregen en een uitver grote foto op hardboard waar ik met een Ajax-petje op sta, dat mij onver hoeds op het hoofd was gedrukt. Niks te klagen dus. Mijn enige klacht, sinds mijn verscheiden bij VI, was dat ik er langzamerhand te veel interviews in vond, en te weinig columns, of stukken over de vrije schop, of wat dieper spit tende achtergrondverhalen. En omdat het zoals bekend een vriend is die u uw feilen toont, en aan de andere kant het boetekleed de man niet ontsiert, was ik wat verbaasd over de slotalinea van Joop Niezens brief, waarop weer dat andere rake spreekwoord. „Zoals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten” van toepassing is. Ik zou er natuurlijk nooit over geschreven hebben (een PS iRWAR- dekking, >s, lood- romplete leringen V. Wille- IJmui- Twee weken geleden schreef ik dat het met de Nederlandse sportjourna listiek langzaam maar zeker bergaf waarts ging, en als voorbeeld (maar niet meer dan dat) nam ik Voetbal International van die week, waarin liefst veertien interviews met voetbal lers en trainers en dat soort lieden het feit verdoezelen dat de journalisten zelf kennelijk niets te melden hadden over het „voetbal als zodanig”. Ik sprak van een „afgeleide journalis tiek” en van nog veel meer, dus geen wonder dat hoofdredacteur Joop Nie zen van Voetbal International daarop even per brief reageerde. Die brief besloot hij met het volgende PS' „Ik heb er weinig trek in dat je n.a.v. deze brief opnieuw publiceert. Het gaat ons wat te ver om je de kans te geven tweemaal op kosten van (ten koste van) VI een kolom bijeen te harken" Het is jammer, dacht ik, maar als Joop dat niet leuk vindt, kan ik moei lijk nog eens terugkomen op al die rake argumenten die hij in zijn brief naar voren brengt om mijn these te ontzenuwen. Helaas ben ik nu toch genoodzaakt nog even op zijn brief in te gaan, omdat in het dagblad Trouw deze week een artikel heeft gestaan over een nieuw voetbalblad, de geruch tenmachine die daardoor in werking is gesteld, mijn stuk over de afgeleide sportjournalistiek, enzovoort, enzo voort, inclusief twee uitspraken van Joop Niezen die op mij betrekking hadden. De eerste luidde „we zijn in de beste harmonie uit elkaar gegaan” (en dat sloeg op het feit dat hij mijn column twee jaar geleden afschafte om meer ruimte te krijgen voor inter een aispraaK. rrans ixorver, ae ex- MVV-goalie die nu als trainer in Bel gië zijn boterham verdient, stelt enke le zeer interessante vragen die echter <nog) niet voor de buitenwacht bestemd zijn. Maarten de Vos, de ex-journalist, die nu mede-directeur van Inter Football is en over een paar jaar Costers opvolger wordt, wijst erop dat Inter Football veel meer doet dan alleen contractzaken. „Wij zetten voetbaltoernooien op, doen veel aan public-relations en promotion, geven adviezen, geven clubbladen gestalte, rege len bijvoorbeeld de deelnemers voor de programma’s Superstars en Allrounders. We kunnen het bijna niet meer bolwerken. Alleen het feit dat ons kantoor voortreffe lijk loopt, houdt je soms op de been. Want in dit vak moet je wel aanpakken. Net zo hard als die spelers zelf”. krijgen door onze manier van werken steeds minder te doen. Wij opereren volle dig legaal. Elke club krijgt van ons een keurige rekening met btw, zodat ze bepaalde bedragen kunnen aftrekken van de belasting. Dat doen die „andere” make laars niet. Die werken met geld-onder-de- tafel en mooie cadeautjes. En van spelers- begeleiding hebben ze nog nooit gehoord. Die droppen him voetballer bij zijn nieu we club, vangen hun aandeel en roepen het liefst „tot kijk”. Wij doen natuurlijk even meer”. Inter Football op de internationale toer. Coster onderhandelt met buiten landse ex-cracks die in de toekomst als zaakwaarnemers in West-Europa worden gestationeerd. Pol van Himst, de ex-Anderlechtvedette, gaat in Bel gië opereren, Wolfgang Overath van FC Köln bij onze oosterburen en voor malig Ajacied Dick van Dijk in Frank rijk. Inter Football, het destijds zeer Piet Keizer, de meest zwijgzame van het trio, belt „ome Cor”. Keizer wil advies van zijn directeur. Telefoons, telexen, telegrammen. De hele dag door. Komende uit vijf werelddelen. Het Inter Football-trio werkt samen 240 uur per week. Met veel plezier en toekomstvisie. Cor Coster: „Ons bureau wordt internationaal. Euro pees. Er is een enorme behoefte aan ons werk. Daarom zal ons plan ook slagen. Coster: „Ach, ik had nooit voor de radio die uitspraken moeten doen. Ik zeg die bewuste zondagmiddag tegen mijn vrouw: vandaag geen journalisten aan de lijn. Alleen als Molenaar van AZ’67 mij belt, pak ik aan. Nou, de telefoon gaat. Met Molenaar. Blijkt dat Hans Molenaar te zijn van het programma „Langs de Lijn”. Toen hing ik. Cruyff, Neeskens, Michels. Ze worden in Spanje én Nederland in één adem uit gesproken. U hebt gezegd dat Johan I definitief terugkomt naar Nederland en dat Johan II nog een jaartje peseta’s mee pikt. Wat doet Michels aan het eind van dit seizoen? „Ja, ik zou daar maar van uitgaan. En je weet: Coster liegt nooit, tenzij om bestwil”. enhage Wim Jansen vindt u een geweldige kei. Ook voor hem Sint gespeeld? Coster: „Die uitdrukking heb ik wel eens gehoord ja. Eerst ben je schoonva der, nu ook nog peetvader. Toe maar. Het is nu eenmaal zo dat je in dit vak vrienden én vijanden maakt. Maar als het je goed gaat wek je jaloezie op. In Nederland heet het vies om geld te verdienen. Flauwekul. Ik steel toch niet? Vroeger was ik eigenaar van 13 juwelierszaken. Florerende, denk eraan. Die heb ik van de ene op de andere dag weggedaan, omdat ik die voetballerij veel interessanter vond dan al die klokjes en armbanden. En met Cruyff als schoon zoon had ik natuurlijk de beste entree in die voetballerij. Met Johans komst begon ook mijn victorie”. Coster: „Helemaal niet, ik ben alleen als nuchtere Amsterdamse zakenman naar Feyenoord toegestapt met de mededeling dat het tijd werd om Wimpie Jansen naar waarde te betalen. Want hoe ging dat elk jaar? Wim komt de bestuurskamer binnen om zijn contract te verlengen. „Ga zitten, Wim. Koffie kerel? We hadden gedacht om jouw contract opnieuw met ettelijke duizenden te verhogen. Je bent het waard jongen”. En Wimpie blij. Alweer méér in het loonzakje. Totdat ik met Wim in con tact kom en hoor wat hij verdient. Ik heb hem meteen verteld wat hij kón verdie nen. Ik, namens hem, naar Feyenoord. En ik kom terug met een heel ander contract. Ik geef dat aan Wim, hij loopt een paar keer met dat ding in zijn handen door zijn woonkamer en roept dan vol verbazing: „Cor, dat is toch het salaris voor één KM is mij heilig, dat weet u), als Trouw er niet aan gerefereerd had, waardoor de brief toch al in de openbaarheid is gekomen. Welnu, de laatst alinea van Joop Niezens brief luidt als volgt: „Waarom, vroegen wij ons af, dan toch dat stukje van jou? Zat je mis schien zelf met een gebrek aan een actuele aanleiding in de maag waar door je dan toch maar besloot tot een oppervlakkige bewijsvoering? Of een heel ander verhaal moet Voetbal International alvast van zoge noemd onverdachte kant een schopje krijgen waardoor de introductie van een nieuw voetbalblad op 2 augustus a.s. des te meer reliëf zou krijgen bin nen het wereldje? Wij hebben die trucs eerder meegemaakt bij al die andere, later vruchteloos gebleken, pogingen om de voetbalmarkt te veroveren. Maar eerlijk, we konden ons van Nico Scheepmaker niet voorstellen dat hij op een dergelijke negatief-geraffi- neerde manier bezig zou zijn. Die gedachte werd daarom meteen opzij gezet, totdat wij hoorden dan Nico Scheepmaker inderdaad kotomnist zal Het voetbalbureau „Inter Football” gaat binnenkort een kantoor openen ball zetelt. Langdurige telefonades doorkruisen onze conversatie. Vuja- din Boskov van Feyenoord belt voor L 1’ 5

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 25