Amerikaanse pers positief over rede van Jimmy Carter Britse voorstellen Prinses Anne veroordeeld Positieve reactie Saoedi-Arabische koning NIEUWE OPROEP TOT STEUN BUITENLAND AAN EGYPTE Voorzichtig optimisme voor India I Rhodesische regering beraadt zich over achtergrond Eerste proclamatie van president Carter In de rij voor rivierbad MOSKOU REKENT OP BETERE BETREKKINGEN I Vergissing uve nden Herstel eken Wetsontwerp abortus Italië goedgekeurd egels eeft de n voor ;n nog één of dertig dat in 'upties toege- :oe zelf Diep bezorgd ting ine in ’voor vil <k astge- iuktie m sti Moeilijkheden Onnodig Eisen ontvoerders De Oriol gematigd 3 ZATERDAG JANUARI BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 ±t rm ten tien iden boet te omdat Carters rede weinig concreets bevatte. WASHINGTON/- VIOSKOU (DPA- - De pers una- - (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft volledige en onvoorwaardelijke gratie verleend aan degenen die tijdens de oorlog in Vietnam de Amerikaanse dienstplicht hebben ontdoken. Deser teurs echter zijn niet begrepen in Carters eerste proclamatie als president, die in overeenstemming is met een belofte die hij tijdens zijn verkiezingscampagne heeft gedaan. Andere uitzonderingen: degenen die gewelddaden hebben gepleegd om aan de dienstplicht te ontkomen en functionarissen van de recruteringsbureaus die in dienst van de regering ’s lands wetten geweld hebben aangedaan. (Van een speciale medewerker) Voor degenen die van mening waren dat de negentien maan den geleden in India afgekondigde noodtoestand slechts ee'n tijdelijk karakter zou dragen en dat het land tot de democratie zou terugkeren, komt mevrouw Gandhi’s aankondiging van nieuwe verkiezingen in maart met de daarmee gepaard gaande vrijlating van politieke gevangenen en het herstel van de pers vrijheid niet als een verrassing. De gebeurtenissen van juni 1975 betekenden voor India de ernstigste crisis in 25 jaar. Reuter/VPI). Amerikaanse heeft vrijwel niem positief gerea geerd op de inaugu rele rede van de nieuwe Amerikaan se president, Jimmy Carter. Bij de bui tenlandse pers vie len evenwel kriti sche geluiden beluisteren steren ens te nteke- aante- in het emaal ei rij- i met in iter- iten iiou- eno- inen ont- ts in waai hem hun :van van Jen van □m- aan it het er aan teveel irtaan toege- laatste les •t dat zal mau- ->rder erder Vere en de ische uit ■ede nen ven oor den ling eid De eigenaren van beschadigde winkels en dergelijke waren druk in de weer de noodzakelijke reparaties te verrichten. Volgens waarnemers zag het er naar uit dat de bevolking vrede heeft met het intrekken van de maandag afkondigde prijsmaatregelen Bij de onlusten van dinsdag en woensdag zijn volgens Egypti sche dagbladen meer dan 65 mensen omgekomen en 800 gewond geraakt Voorts zijn tijdens en na de rellen ruim 1 000 mensen gearresteerd, terwijl daar naast ongeveer 1.000 mensen opgepakt werden omdat zij het afgekondigde uit gaansverbod overtraden De Saoedi-Arabische koning Chaled heeft het Egyptische volk in een persoon lijke boodschap ervan verzekerd dat Saoedi-Arabié alles in het werk zal stel len om Egypte te steunen. De boodschap van de monarch werd gisteren voorgele gen voor de Egyptische radio. Saoedi-Arabié zal u helpen bij het weerstaan van de uitdagingen en u altijd met al zijn middelen steunen zo zegt de koning in zijn boodschap Volgens zegslieden hebben de uitzonde ringen die Carter heeft gemaakt, betrek king op slechts een gering aantal betrok kenen bij de tragische gebeurtenissen in het Verre-Oosten. De reacties zijn voorspelbaar, de tegen standers van een algemene vergiffenis De Israëlische minister van Defensie Sjimon Peres verklaarde gisteren dat de Mevrouw Gandhi had destijds ver ontwaardigd gereageerd toen zij ervan beschuldigd werd haar toevlucht te willen nemen tot een autocratisch sys teem. Zij verklaarde te handelen bin nen het raam van de grondwet met ais enige doel het land te redden van anar chie en de democratie te herstellen De motivatie was de steeds toene mende politieke druk op de Congres De Britse Times had kri tiek op Carters verklaring dat de VS op grond van vinden dat Carter te ver is gegaan de voorstanders menen dat de amnestie ver der had kunnen reiken. Carters woord voerder Jody Powell benadrukte dat het decreet is doorgesproken met alle belan gengroepen en dat de president een open oog had voor de uiteenlopende meningen omtrent een breed geschaalde presiden tiële vergiffenis voor degenen die zich aan de oorlog in Vietnam hebben onttrokken Volgens Peres waren deze militairen gelegerd in de voorste linies met Israel. Egyptische dagbladen meldden gister avond dat ook een aantal linkse journalis ten gearresteerd is tijdens de rellen De journalisten zouden hebben deelgenomen aan de demonstraties. militairen die woensdag de Egyptische politie assistentie verleenden bij het onderdrukken van de onlusten, voor een deel uit de Sinai waren gehaald „Daaromzo verklaarde men, „discrimi neert Carters amnestie” tafel heeft kunnen leggen dat het bewijs zou kunnen leveren voor een samenzering om burgerlijke onlusten op nationale schaal te ontketenen. Dat de noodwetten onnodig waren zou ook zijn bewezen door het feit dat de regering geen enkel document op Smith zelf zou iets minder onverzettelijk zijn, omdat hij niet wil dat bij hem de verantwoordelijkheid voor het mislukken van de Geneefse conferentie zou komen te liggen, aldus Rhodesische zegslieden. Intussen gaat de Rhodesische regering na of ze op eigen houtje een akkoord met (een deel van) de Afrikanen kan bereiken In dat kader moet de discussie in rege ringskring over opheffing van de rassen discriminatie worden bezien. Een sleutel figuur in die pogingen zou bisschop Abel Moezorewa zijn, de leider van de Verenig de Afrikaanse Nationale Raad (UANC). Maar in Salisbury wordt beweerd dat Moezorewa de Britten al verzekerd heeft dat hij geen afzonderlijke onderhandelin- gen met de regering-Smith wil gaan voeren. sterbe- le jaar- ars van ichwitz t as tut intwor- ttgheid leester ireken. witzco- ster- aters iding en Degenen die in overeenstemming met de maatregelen van oud-president Ford nu een soort alternatieve dienstplicht vervul len als voorgaarde voor herstel in al hun burgerlijke rechten, zullen niet langer aan hun verplichtingen in die zin behoeven te voldoen. Carter heeft het ministerie van Justitie opgedragen alle onderzoekingen te staken en geen nieuwe naspeuringen te beginnen naar dienstplichtontduikers uit de perio de die in zijn proclamatie wordt genoemd Carter heeft het ministerie van Defensie bevolen meer vaart te zetten achter een onderzoek naar deserteurs en degenen die anders dan eervol ontslag uit de dienst hebben gekregen tijdens de Vietnam- periode. Carters pardon bestrijkt de peri ode van 4 augustus 1964 tot 28 maart 1973. CAIRO (Reuter, AFP, DPA). De gees telijke leider van Egypte’s moslems, Abdel Halim Machmoed, heeft zich giste ren aangesloten bij oproepen aan het buitenland Egypte economische hulp te verschaffen. Machmoed deed zijn oproep in een toespraak die rechtstreeks werd uitgezonden door de Egyptische radio. De geestelijke richtte zich in het bijzonder tot de Arabische olie’anden. omdat de slechte toestand van de Egyptische eco nomie volgens hem het gevolg is van de dure oorlogen die het land voor de Arabi sche zaak gevoerd heeft. Uit protest tegen een mogelijke amnes tie hebben diverse oorlogsveteranen en voormalige krijgsgevangenen in Noord- Vietnam hun onderscheidingen achterge laten op de graven van gesneuvelden. Mevrouw Gandhi verwacht kenne lijk dat zij sterker zal blijken te zijn dan de oppositiekrachten en dat het land haar een nieuw mandaat zal geven Sommigen geloven daarom dat er in India weinig zal veranderen als de verkiezingen eenmaal achter de rug zijn, maar nu de teugel eenmaal is gevierd zien velen toch wel aanleiding voor een voorzichtig optimisme voor een blijvend herstel van de demo cratie. Reeds in het kwartaal voorafgaande aan de afkondiging van de noodtoe stand begon de Indiase economie een opgaande lijn te vertonen De inflatie die in 1974 nog 30 percent bedroeg was m juli 1975 reeds belangrijk gedaald „Het proces van verdere materialisering van ver mindering van spanning ROME (Reuter/AFP/DPA). Met 310 tegen 296 stemmen en één onthouding heeft de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden gisteren een wetsontwerp goedge keurd dat in feite in Italië abortus op verzoek mogelijk maakt Om kracht van wet te krijgen moet het ontwerp nog door de Senaat worden aan vaard Krachtens het nu aangenomen wets ontwerp kan een vrouw die ouder is dan zestien jaar in de eerste 90 dagen van haar zwangerschap met of zonder het fiat van een arts geaborteerd worden De art» heeft slechts een adviserende functie. De beslissing ligt bij de vrouw Medische, maar ook vergaande sociale indicaties spelen een rol Is de vrouw nog geen zestien, dan heeft ze de toestemming van een van haar ouders of haar voogd nodig De verbeterde voedselsituatie wordt grotendeels toegeschreven aan het gunstige weei, terwijl de verbeterde industriële economie 10 percent produktiestijging te danken zou zijn aan de betere betrekkingen tussen werkgevers en werknemers die niet plotseling uit de lucht waren komen vallen x schijnlijk een van de factoren geweest die mevrouw Gandhi hebben doen besluiten eveneens verkiezingen te houden, wegens het schrijnende con trast dat erop zou lijken dat zij, anders dan Boettho, de premier van het'buur- land, bevreesd zou zijn voor een volks stemming Verkiezingen zouden ook moeten dienen om de gehavende een heid in de eigen partij te herstellen Haar eigen positie was verzwakt door de aantijging dat zij bij de verkiezin gen van 1971 had geknoeid, het gerechtshof en later de Hoge Raad konden haar van ontoelaatbare prak tijken niet geheel vrijpleiten Powell verklaarde dat de Amerikanen van geboorte die naar andere landen zijn uitgeweken en daar inmiddels een ander staatsburgerschap hebben verworven, „zoals elke vreemdeling” kunnen vragen om de Amerikaanse nationaliteit. Zij kun nen overigens naar de VS reizen voor familiebezoek, zonder te vrezen dat «ij zullen worden opgepakt. ALFRETON (AP). Prinses Anne is gisteren in Alfreton veroordeeld tot 40 pond boete voor het rijden met een snel heid van 144 kilometer per uur op een autoweg, waar maar een snelheid van 105 kilometer per uur toegestaan was. Zij krijgt twee weken de tijd de boete te betalen Prinses Anne was niet aanwezig bij de rechtzaak. Via een advocaat liet zij weten dat zij schuld bekende en zich ver ontschuldigde voor de overtreding Niet zozeer de kritiek van het buiten land, waarvoor de patriottische en nationalistische mevrouw Gandhi wei nig gevoelig zou zijn, maar de komende verkiezingen in Pakistan zijn waar De Vietnam-kwestie verdeelt de natie nog steeds langs zeer scherpe scheidslij nen, in weerwil van het feit dat zo langza merhand de opinie begint veld te winnen dat de Amerikaanse interventie in Viet nam een vergissing is geweest, zoals bij voorbeeld de nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance verklaarde tijdens de hoorzittingen in de senaat over zijn benoeming. SALISBURY (Reuter). De Rhodesische regering zal het komend weekend een speciale vergadering houden over de nieuwe Britse voorstellen die de impasse in de Geneefse nieuwe Rhodesië-conferentie moeten doorbreken. Premier Ian Smith besprak de voorstellen gisteren met de voorzitter van de Geneefse conferentie, de Brit Ivor Richard. Maandag wordt het gesprek voortgezet. ■Richard kenschetste het gesprek als „vriendelijk”, in kennelijke tegenstelling tot zijn nogal stormachtig verlopen gesprek met Smith op 1 januari. Smith noemde de besprekingen openhartig. De nieuwe voorstellen vond hij „behoorlijk ingewikkeld” en in grotere mate afwij kend van de oorspronkelijke Brits- Amerikaanse voorstellen dan hij had ver wacht. De hoop van mevrouw Gandhi schijnt gericht te zijn op een progres sieve kentering binnen de Congrespar- tij, welke zou moeten worden verwe zenlijkt door de aanwijzing van parle mentaire kandidaten, afkomstig uit de jongerenvleugel van de partij Anderzijds zeggen voorstanders van een algemeen pardon dat Carter niet ver genoeg is gegaan. Immersj zo verklaarde een woordvoerster voor de Nationale Raad voor Algemene en Onvo or waarde lijke Amnestie, degenen die de dienst plicht ontdoken, waren in meerderheid blank de militairen die weigerden zich naar Vietnam te laten sturen daarentegen komen voornamelijk uit arme milieus en uit minderheidsgroepen in de bevolking partij, enkele bloedige incidenten en dreigende economische chaos en onlusten m het gehele land India heeft sinds zijn onafhankelijk heid in 1947 wel vaker het uitroeper van noodtoestanden gekend met een steeds terugkerend patroon van repressie, maar dat was steeds wegens conflicten met het buitenland De jongste proclamatie van de noodtoe stand hield voor het eerst verband met de binnenlandse situatie Inderdaad hebben mevrouw Gand hi’s maatregelen de orde en rust her steld, maar de meeste deskundigen zijn van mening dat het onnodig is geweest om met dat doel de noodtoe stand in te voeren omdat de regering, speciaal op economisch terrein, al effectieve maatregelen had genomen die zo goed als zeker tot het gewenste resultaat zouden leiden. Zij weigeren dan ook aan te nemen dat de duidelij ke economische verbetering het gevolg zou zijn van de noodwetten. inaugurele toespraak in de wereld lopen verder uiteen van „een frisse wind” tot „vaag moralise rend”. Zuid-Afrika’s pre sident stuurde Carter een boodschap waarin hij de hoop uitsprak op verster king van de vriendschap pelijke betrekkingen in het belang van vreedzame oplossingen voor de pro blemen waarvoor de mensheid zich gesteld ziet De Londense Financial Times schreef dat Carters inauguratie „uiteindelijk het einde kenmerkt van Koning Chaled voegt daar aan toe „diep bezorgd” te zijn over de recente moeilijk heden in Egypte die volgens hem zijn „uitgebuit door opportunisten”. Ook de Syrische president Hafez Assad heeft per telefoon bij Egyptische ambtgenoot Anwar Sadat geïnformeerd naar de huidi ge stand van zaken in Egypte. De Soeda- nese vice-president Rasjid El-Tahir deed hetzelfde. De New York Times constateerde dat de eerste president uit het diepe zuiden sinds honderd jaar een bescheiden begin heeft gekozen en afgezien heeft van de gedurfde retoriek die het begin van een nieuwe ambtsperiode pleegt te kenmerken en die bijgedragen heeft tot verval van de mythe rond het presidentschap. Hoewel nauwkeurige cijfers ontbreken, zouden in totaal ongeveer 123.000 dienst plichtontduikers van de amnestie kunnen profiteren, terwijl omstreek^ 43Q^ ande ren betrokken zijn bij het onderzoek dat hij versneld uitgevoerd wil zien naar deserteurs en niet eervol uit de dienst ontslagenen. Machmoed, die tevens de rector is van de universiteit van El Azhar, deed voorts een felle aanval op de „saboteurs”, die, zo zei hij, „met ijzeren hand geslagen moeten worden om te voorkomen dat zij hun daden herhalen.” De geestelijke doelde hiermee op een regeringsverklaring van donderdag, waarin de schuld voor de rellen in handen werd gelegd van communistische en extreem-linkse saboteurs. Het leven in Cairo was gisteren weer normaal Alle overheidsdiensten waren gesloten en de wekelijkse mohammedaanse gebedsbij eenkomsten werden in groten getale bezocht hun morele overtuiging die maatschappijen en landen willen bevoordelen die de mensenrechten eer biedigen. Als men hiermee te ver gaat, aldus de Times, komt men in con flict met de klassieke diplomatie en dreigt het gevaar dat aan de werke lijke macht te weinig aan dacht schenkt. Ook ver schillende Braziliaanse kranten waarschuwden Carter niet een te intensie ve politiek te voeren om de uitoefening van de men- Vietnam-dienstweigeraars krijgen algehele gratie Japans premier Foekoe- da sprak in een gelukstele gram de hoop uit op nau we samenwerking met de nieuwe Amerikaanse pre sident in bilaterale kwes ties en bij het vestigen van de wereldeconomische orde. vooruitzichten zijn voor de betrekkingen tussen de twee landen", aldus Arba tov. Hij noemde het moei lijk een oordeel te geven over de hele Amerikaanse buitenlandse politiek voorzover die valt op te maken uit Carters inaugu rele rede, maar de bereid heid tot verbetering van het internationale kli maat, zoals die in de toe spraak tot uiting is gebracht, „kan met diepe voldoening worden ont vangen", zei hij. De reacties op Carters Het Britse plan, op basis waarvan Richard de Geneefse conferentie hoopt te heropenen, voorziet in een Britse rol in Rhodesië tijdens de overgangsperiode. Londen zou een hoge commissaris in Salisbury willen stationeren, die aanzien lijke bevoegdheden moet krijgen. Smith’s regeringspartij, het Rhodesi sche Front, is tegen Britse aanwezigheid. zal niet gemakkelijk zijn”, aldus Arbatov, volgens wie er nog moeilijkheden in het verschiet liggen. De Russische deskundi ge stelde dat in 1976 in de Verenigde Staten een campagne was gevoerd om de Russisch- Amerikaanse betrekkin gen te ondermijnén en dat daardoor „de oplossing van een aantal vraagstuk ken was vertraagd”. „Ondanks de moeilijk heden die ik voorzie. geloof ik dat er goede het Nixon-tijdperk op bin nenlands gebied en het Kissinger-tijdperk op Bui tenlandse Zaken”. Het blad noemde het echter „verbazend hoe weinig Carters toespraak inhield”. De Washington Post beklemtoonde in een hoofdartikel dat Carter het Amerikaanse volk geen „nieuwe droom” heeft geschonken. Het blad vond het vooral belangrijk dat de idealis tische hartstocht en zelf verzekerdheid die men in verband brengt met de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig, in Carters toespraak ont braken. senrechten te garanderen De voornaamste Russi sche deskundige op het gebied van Amerikaanse zaken, directeur Georgy Arbatov van het Amerika- instituut, verwacht betere betrekkingen tussen Was hington en Moskou nu de regering-Carter aan de macht is gekomen. Een oude vrouw wórdt in Allahabad (India) naar de heilige Gangesrivier gedragen om daarin met tien miljoen mede-Hindoes te baden. Het grote religieuze gebeuren vond afgelopen woensdag plaats. Astrologen hadden de 19e januari aangewezen als het gunstigste tijdstip voor onderdompeling in de Ganges in elf jaar. MADRID. De ontvoerders van de voorzitter van de Spaanse staatsraad, Antonio de Oriol, hebben hun oorspron kelijke eisen totale amnestie of vrijla ting van vijftien politieke gevangenen in ruil voor hun gijzelaar gematigd. Uit hun jongste brief, waarvan de strek king gisteren door het blad El Pais is gepubliceerd, blijkt dat zij genoegen nemen met de simpele openbare belofte van de regering dat amnestie zal worden afgekondigd In feite wordt de inhoud van de brief uiteengezet m een schrijven van De Oriol zelf aan zijn familie. Hij zegt samenvattend dat waar de eis in het verle den „vrijheid tegenover vrijheid” was, deze nu is vervangen door „openbare belofte van vrijheid tegen vrijheid”. De Oriol werd op 11 december van het vorig jaar ontvoerd door de anti fascistische revolutionaire groep 1ste oktober (GRAPO). et op sx ndge- J voor en op

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3