WETHOUDER MEIJER DEELT SCHAATSDIPLOMA S UIT Simultaan in Stadhuis Naaicursus in De Brulboei Felle reacties op dreigende sluiting van ziekenhuizen i College zet warmte isolatie in ijskast I IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant Ls R J] BETER LEVEN 2 i T BURGEMEESTER REEHORST: Gevonden voorwerpen Minister: Nog geen officiële publikatie van loodsenrapport over voorhaven „EERST NADERE STUDIE” „DIT IS VAN DE GEKKE...!” I 5 IJMUIDEN-VELSEN ZATERDAG 2 2 JANUARI 19 7 7 4 I c. Ondanks krantenartikel 1 I Naam Adres Plaats <3 - I Gebeurtenissen in het Witte Huis? IJmuider Courant en Beverwijkse Courant zijn er thuis. Met correspondenten in de Verenigde Staten. En met de vele kanalen van de internationale pers bureaus. IJmuider Courant/Beverwijkse Courant komen met snelle en objectieve informatie uit alle windstreken. Dag in dag uit. Dus als u wilt weten wat er in de wereld werkelijk aan de hand is, neemt u nu een abonnement. WETHOUDER TH. C. WITTE 1 j. i -miljoen JJ-miljoen miljoen miljoen geo- tus- indag 14.30- Wil- M fis losplank chem ffijT tsoen, Thuis 1 9-12 i 9-12 25555, (Van onze Haagse redacteur) id 14- id 14- dweer Thuis in huis vol- Kwart zeventien 1 We willen goede informatie over wat er aan de hand is in de wereld. Noteer ons daarom voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant (aankruisen wat gewenst is). Wij krijgen de krant de eerste 14 dagen gratis. Maak uw hokje zwart en stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416, Haarlem. elling. niet« van s, tel. >lwas- ,30 en vol- .30 en jeug straat gen. •eau int- het een goede zaak dat bepaalde specia lismen worden gecentraliseerd in enkele grote ziekenhuizen. De kleine ziekenhui zen weghalen uit dichtbevolkte gebieden is een krankzinnig voorstel. Het is je reinste paniekvoetbal. Opgave voor de cursus is mogelijk bij Fernanda Gouda in De Brulboei, Ka naalstraat 228, telefoon 10652. Vokralova is bekend dat zij niet alleen een uitstekend schaakster is maar dat zij ook als tafeltennisster haar mannetje staat. De Tsjechische onderscheidt zich door haar bijzonder sportieve instelling. Niet zelden gebeurde het dat zij in een simultaan een wat nerveuze tegenstan der door een vingerwijzing uit de pro blemen hielp. Voor menige schaaken- thousiasteling een aantrekkelijke tegen standster. Zij die wensen deel te nemen aan de simultaanwedstrijd in het stad huis kunnen zich opgeven bij een der onderstaande adressen. Abonnees 'IJmui- der Courant. Lange Nieuwstraat 427 te IJmuiden, Abonnees Beverwijkse Cou rant. Zeestraat 18 te Beverwijk en abon nees van het Haarlems Dagblad kunnen zich telefonisch opgeven bij het redac tiesecretariaat van het Haarlems Dag blad. Telefoon 023-319053. Stemerdink wijst er tenslotte op dat de nautische bezwaren van de loodsen uit de IJmond indertijd in het overleg voldoende door Rijkswaterstaat zijn on derkend. Waarom men het daarbij heeft gelaten en zelfs nu nog weigert om het standpunt van de loodsen formeel open baar te maken, wordt ook dit keer (er is al drie keer om gevraagd door kamerle den) niet precies duidelijk. DE SANERING van de vloot en de moeilijkheden bij verkoop of het afsto ten van gesaneerde schepen heeft tot gevolg gehad, dat er de komende week Bavo. in de ipraan g tot 1, tel. Vrije Alan rlich- soch- t 102, Zee- 11 1-12.00 L pend. Cen- j van 9-10 is en uur in 1, ooog. Hen. weer mui- 15 u.:- rinten 'OOt. i en van ireit hun ids- in in Washington Veer- 1, 15.15 I J. 19 en 13.30 24 U.: 12.15- rasse- vrij wem- uur 5 UU 22.15 22 u. bed", mes”. >dbye B. en W. van Velsen willen eerst een meer diepgaande studie van het systeem, alvorens dit op grote schaal in te voe ren. Met name zullen de effectiviteit van het project en de financiële en personele gevolgen voor het Bedrijf Gas, Reiniging en Water nog een nader on derzoek vergen. Hierbij zal gebruik ge maakt kunnen worden van de ervarin gen die nu met de proefneming in Delfzijl worden opgedaan. „In dit ver band lijkt het dan ook raadzaam niet eerder over de introductie van een iso- theekregeling te besluiten dan nadat de experimentele fase in Delfzijl is afge rond”, aldus het college in zijn beant woording. De minister geeft geen uitsluitsel over de aard van de meningsverschillen tus sen Rijkswaterstaat en het loodswezen. Hij stelt zich voorts op achter het stand punt van het loodswezen in Den Haag dat er geen aanleiding bestond, gezien de fase waarin het project-voorhaven zich bevond, om een loodswezenstandpunt te bepalen en te publiceren. .erdag 19 en 14 u. er en De namen van de gelukkige prijs winnaars staan als gewoonlijk ver meld op onze puzzelpagina. „bij staart begonnen. ging, iciale u. in len. VELSEN. Wethouder Meijer van Sportzaken heeft gisteravond in de aula van de LTS in de Briniostraat in IJmui den aan 176 kinderen van de vijfde en ■n zo. zo. 21.15 Burgemeester drs. .1. Reehorst van Velsen toonde zich al even verbolgen als zijn wethouder van gezondheidszaken. „Het is een Voorhavenplan op het gebied van Volksgezondheid. In één woord een absurd plan dat nooit gestoeld kan zjjn op redelijke argumenten. Natuurlijk is 1.15 u. 'warte 18 j. zon. .45 u.: j. I. tev. t”. a.I. „Face -film)- idon”, 15 u.: a.I. date”. DEN HAAG De uitvoerige publika tie van het geheime loodsenrapport over de voorhaven in deze krant, is voor de minister van Defensie Stemerdink geen reden om nu tot officiële publikatie van dit rapport over te gaan. Hij blijft bij het eerder door zijn voorganger Vrede- ling ingenomen standpunt dat eerst Rijkswaterstaat en de Dienst van het Loodswezen hun oordeel over dit stuk van het district IJmond gegeven moet hebben, voor hij het openbaar maakt. Dit blijkt uit antwoorden van de be windsman op vragen van PvdA-kamer- leden Kombrink en Kolthof. Je vraagt je af wat voor soort beleid het nu is om in de afgelopen 10 jaar van regeringswege toestemming te geven tot de bouw van een aantal ziekenhuizen en plotseling de boel zo rigoureus te saneren. Het is onvoorstelbaar en onaan vaardbaar. De enige troost die ik op dit moment heb ik dat alle in het advies aangegeven suggesties realiteitswaarde hebben. Het is echter bedroevend dat er een voorkeur 'wordt uitgesproken, die uitvalt ten nadele van het voortbestaan van het Zeeweg Ziekenhuis”, aldus wet houder Witte. VELSEN. In de periode van 14 tot 21 januari werd bij de politie aangifte gedaan van de volgende gevonden voor werpen: Hanger met 3 autosleutels, chroom herenhorloge, 1 pr. gevoerde le ren bromfiets handschoenen, 1 pr. zwar te dames handschoenen, hondepenning, bruin mapje met sleutels, zwarte dames handschoen, 1 pr. rolschaatsen, heren horloge, zwart étui met 2 sleutels en genummerd plaatje, fietssleuteltje, bruin leren halsband, kralen ketting, 1 pr. wanten, T basketbalschoen, 1 pr. bruine baby wantjes, donkerblauwe dameshand- schoen, zwart leren hangertje met sleu tels, 3 sleutels aan ring, horloge zonder bandje, knijpportemonn. inh. sleutels, ring met autosleuteltje, gouden ring met inscriptie, zwart-wit konijn, étui (spij- kengoed) met pennen en sleutel, 3 Fiat autosleutels aan ring, bruin suède he renhandschoen, metalen halsband, bruin glacé handschoen, dameshorloge met schakelarmband, kinderportemonn. met inhoud en treinkaartje, zwart glacé da- meshandschoen, sleutelhanger met sleu tels, 1 damesschoen groen met zwart, bruine hond (buldog). Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie. Stemerdink, onder wiens ministerie het loodswezen ressorteert, deelt voorts mee dat in de tijd tijdens het overleg op regionaal niveau met Rijkswaterstaat in derdaad een aantal nautische bezwaren tegen de voorhavenplannen door het loodswezen naar voren zijn gebracht. Volgens de minister achten de deelne mers aan dat gesprek die bezwaren toen echter niet onoverkomelijk. IJMUIDEN. Op donderdag 3 febru ari start in De Brulboei een naaicursus. De deelneemsters kunnen tijdens deze cursus zelf kleren maken, kinderkleding maken of oude kleding vernieuwen.” De cursus wordt gegeven door mevrouw P. van Kleef, die ook in andere buurthui zen soortgelijke activiteiten onder han den heeft. De vragensteller had in een toelichting gewezen op het isotheekproject in Delf zijl. Dit project is een initiatief van het gemeentelijk gasbedrijf, een isolatiebe drijf en een financieringsmaatschappij Het principe is dat de isolatie-voorzie- ningen worden betaald uit de toekomsti ge energiebesparingen. DE NOORSE AUTORITEITEN begin nen de controle op de vangpladtsen. De schippers van trawlers die binnen de grens van 200 mijl van de Noorse kust vissen, moeten zich melden aan een van de kuststations als ze binnen dit gebied komen en zodra er gevist wordt, moeten ze dagelijks opgeven waar gevist is en wat er binnen boord is gebracht. Dat brengt een extra belasting voor veel schippers met zich mee door de moei lijkheden diie ontstaan doordat men ei kaars taal niet spreekt. In gebroken Engels probeert men elkaar duidelijk te maken, wat bedoeld wordt. Een eventu eel te hulp geroepen marinevaartuig kan hier wel eens uitkomst brengen. Na het controleren van de maaswijdte en na wat in de magazijnen en visruimen rondgescharreld te hebben, vertrekken de controleurs weer van boord. Zo’n onderzoek geeft wel extra spanningen en men is allang blij, wanneer de weersom- standligheden het niet toelaten om met een rubberboot mensen over te zetten. Er zijn legio argumenten aan te voe ren tegen het advies. Dat zal ook zeker gebeuren. Vanuit de bestuurlijke sfeer, maar zeker niet minder vanuit de bevol king wier welzijn hier zo zeer bij be trokken is. Het plan van het CVZ, dat nu op tafel ligt is volslagen van de gekke”, aldus burgemeester Reehorst. Drs. A. N. Versluijs, economisch-direc- teur van het Rode Kruis Ziekenhuis, wilde c,in deze moeilijke situatie” geen commentaar geven. „Volgende week ko men de Kennemer ziekenhuizen bij elkaar en dan zult u mogelijk meer van ons kunnen horen. Ook op de vraag of hij persoonlijk geschrokken was van de aanbevelingen in het rapport wilde hij niet beantwoorden. „Er is afgesproken op dit moment geen mededelingen aan de pers te doen”. De heer Dickers, economisch-directeur van het St Jozefziekenhuis 'te Heems kerk, was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. ONDANKS HET FEIT, dat er een viertal schepen naar Duitsland zijn uit geweken, is men in IJmuiden niet ver stoken geweest van vis uit de Noordelij ke Noordzee. Aan de maandagmarkt wa ren twee schepen present, dinsdag, twee, woensdag één en vrijdag weer één. Bo vendien kwam aan de dinsdagmarkt een vangst schelvis, wijting en blankwerk van de KW 170 en de KW 74, woensdag gevolgd door de bijvangst van de KW 43. Zodoende was er naast de aanvoer van koolvis ook wat extra andere vis. De SCH 171 verkocht alleen zijn gehele lading in Duitsland. Aan de prijsvorming, die niets te wen sen overliet voor de aanvoerders, was wel te merken, dat er een vrij goede vraag naar vis was. Want ondanks het feit, dat de kwaliteit van de vis wat te lijden heeft gehad door het lossen in twee delen, is alles ylot gegaan. Had men dus voor de aanvoer van rondvis weinig te wensen over, bij de platvis lag dit wel even anders. Nadat maandag de normale hoeveelheid platvis weggewerkt was, moest men wachten tot de donder- dagmarkt voor er weer sprake was van enige aanvoer van platvis. Enkele kot ters van de Zuidhollandse eilanden kwa men hun vangst aan de markt brengen en zij zullen daarvan geen spijt hebben gehad. De handel is met groot élan op de weinige platvis gesprongen, waardoor er zelfs nog voor de kleinste schol tot 100 per bak w^rd betaald. vanuit Urk twee schepen naar Zuid- Afrika vertrekken. Het zijn de UK 3 met 660 pk en de UK 51 met 700 pk. De eigenaars gaan voorlopig voor twee jaar vanuit de Zuidafrikaanse vissers plaats „Hermanus” met hun bokken- tuigschepen de visserij beoefenen om ook de Zuid-Afrtkanen met deze bok kenvisserij bekend te maken en later mogelijk een afzet voor de schepen te vinden. 20.30 K leids- r zesde klas van de lagere scholen een schaatsdiploma uitgereikt. Als eerste ontving Marianne Gjaltema. die gisteren twaalf jaar werd, het diploma. VELSEN. B. en W. van Velsen overwegen niet het zogenoemde iso theekproject gericht op warmte-isola- tie van het woningbestand op korte termijn in te voeren. Dit antwoordt het college in antwoord op vragen van het raadslid H. A. de Boer (CDA). (Van onze verslaggevers) IJMOND. Het advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen waarvan de inhoud gisteren door de IJmuider Courant en de Beverwijkse Courant werd onthuld heeft allerwegen een storm van verontwaardiging opgeroepen. Het voornemen om drie ziekenhuizen in het IJmondgebied omstreeks 1985 te sluiten en één ziekenhuis te laten opgaan in een zie kenhuis dat momenteel nog in aanbouw is heeft nu reeds geleid tot een groot aantal eensluidende reacties. Met name het likwideren van zieken huizen die zeer recentelijk werden gebouwd en het verplaatsen van de gezondheidszorg naar huizen die nu nog in aanbouw of in staat van nood zakelijke verbouw zijn lijkt voor het publiek een miljoenverslindende aangelegenheid waarin men vergeefs zoekt naar enige logica. Wethouder Th. C. Witte die het beheer voert over de portefeuille voor de volksgezondheid vertelde erg te zijn geschrokken van de eerste informa tie over de inhoud van de nota.” >,Het was niet onbekend”, aldus de heer Witte, „dat met name in Beverwijk planrien bestonden om te komen tot één of andere vorm van integratie van de daar gevestigde ziekenhuizen. Wat nu echter op tafel is gekomen, komt volkomen onverwacht. Ik vind het op zichzelf goed dat er wordt gestreefd naar de zoge noemde 4 promille norm (4 ziekenhuis bedden per 1600 inwoners, red.), maar daarbij dient wel te worden voldaan aan een aantal voorwaarden. In het advies concept is men daar duidelijk aan voor bij gegaan. Je zou kunnen zeggen „ze zijn bij de staart begonnen.” Vooral in Velsen waar het Zeeweg Ziekenhuis een centrale plaats inneemt in een bevolkingsagglomeratie van zo’n 60.000 zielen is het bekend worden van het concept advies als een bom ingesla gen. De kinderen - 133 meisjes en 43 jon gens - hebben tien instructieochtenden gevolgd op de Kunstijsbaan in Alkmaar. De cursus werd afgesloten met een exa men. IJMUIDEN/HAARLEM. Evenals voorgaande jaren blijkt er onder de lezers van onze bladen weer een leven dige belangstelling te bestaan voor deel name aan de simultaan-schaakwedstrijd die aanstaande woensdag 26 januari wordt georganiseerd in de Burgerzaal van het Stadhuis. Het maximum aantal deelnemers is 100. De opgaven stromen momenteel binnen. Verwacht mag wor den dat we na het weekend dat getal zullen bereiken. Daarna, moeten we, hoe spijtig dat ook is, mensen die zich te laat hebben opgegeven teleurstellen. Dus mochten er nog lezers van de IJmuider Courant, het Haarlems Dagblad of de Beverwijkse Courant zijn die hun krachten willen meten met een der matadoren.haast U. Tot die matado- ren behoort de uit Tsjecho Slowakije afkomstige Stepanka Vokralova. Van De notaris heeft weer gestrooid met extra duizendjes. Zes forse geld prijzen boven op die welke wekelijks al door het Nationaal Cultureel en Sodiaal Fonds „Beter Leven” beschik baar worden gesteld. Intussen is de twee en half miljoen gepasseerd, want de totaalstand is nu 2.538.229.87. In de extra duizendjespot zit al weer een bedrag van 1.438,24. Als u een kans wilt maken op de fraaie prijzen van deze week kunt u tot en met zaterdag 29 januari 1977 uw oplossing van deze puzzel inzen den op een briefkaart (ten minste f 1,25 extra aan postzegels plakken) of per girokaart 1,25 overschrijven; meer mag ook). De cursus wordt gehouden op de don derdagochtenden van kwart over negen tot kwart over elf en kost exclusief materialen - zeventien en een halve gulden. De oplosging van puzzel 17 luidt: HET GOEDE DOEL REIKT TOT AAN MANILLA. DE SPANVISSERS voor de kust heb ben niet veel van zich laten horen: zij ontbraken meermalen op het toneel. Al leen aan de donderdagmarkt verschenen twee spannen met hun vis, die na in Den Helder gelost te zijn, per auto naar IJmuiden gebracht werd. Ook aan de vrijdagmarkt kwamen enkele auto's met vis uit Den Helder, die daar gelost was. Nu de naam Den Helder gevallen is, kan niet onvermeld blijven, dat in deze aanvoerhaven klandestiene handel in vis toegestaan zou worden. Door onderhand se verkoop zou het marktwezen drie procent veilingkosten en drie procent kosten van lossing en sortering van de vis derven. Gedreven door angst voor de quoteringsbepalingen hebben veel aan voerders zich laten verleiden hun vis buiten de afslag om aan de handel toe te spelen. Om niet met de overheid in moeilijkheden te raken, heeft men eerst geïnformeerd of dit mogelijk zou zijn. Naar verluidt zou het antwoord geweest zijn: voorlopig geen bezwaar. Pas later dit jaar zal er verder over gesproken worden. Nu is de gemeente Den Helder bereid om of de vis nu onderhands of via de „klok” verkocht wordt, alle voor komende werkzaamheden en verdere fa ciliteiten te verlenen als de zes percent van de opbrengst maar bij hen in het laatje komt. De vraag is nu welke ge volgen dit voor de overige aanvoerha- vens in ons land heeft. Het is bekend dat er aan een wettelijke EEG-basis gewerkt wordt om de losgelaten veilplicht op nieuw in te voeren, hetgeen de controle op de naleving van de quoteringsmaat- regelen zal bevorderen. Kees Rootjes, voorzitter van de Schaatsvereniging Velsen, toonde zich verheugd dat er dit keer weei' meer kinderen aan de sehaatscursus hadden deelgenomen. Hét is de derde maal dat kinderen van de lagere scholen hieraan kunnen deelnemen. Blij de beide vorige gelegenheden werden 84 en 120 diplo ma's uitgereikt. Rootjes was bovendien zeer ingenomen met de bouw van de kunstijsbaan „Kennemerland” aan de Delftlaan in Haarlem. Volgens jaar moet die baan gereed zijn. Volgens Rootjes is deze ijsbaan beter bereikbaar dan de accommodatie in Alkmaar.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5