Provincie Openlijke actie heeft moeite tegen apartheid op luchthaven Demosthenes en Diogenes GEVELS GEDOEMD TE VERDWIJNEN Reehorst treedt in visafslagclub met omgang van gebouw VEILINGEN stand was onmogelijk Politienieuws STATENLID MAAKT ZICH DRUK OM BETUTTELING GED. STATEN VERGADERING COMMISSIE Bestemming Brandweer moet terrein aan Biillerlaan blijven doen wijzigen GROENTEVEILING SCHAKELT OVER OP PLASTIC FUSTEN De Lichtboei nam afscheid van Peter Zonneveld BRIDGECLUB I sleepwerk in Velsertunnel MBMBEVERWUK Zigeunerinnetjes gesignaleerd „SANS ATOUT” ONDERWIJS ZATERDAG (Van onze streekverslaggever) PSP-Kamerlid Houten kisten raken in onbruik tief Bloemen HEEMSKERK HAARLEMMERMEER. ’t Is hangen of wurgen met het brugrestau rant over de Rijksweg Amsterdam-Den Haag. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland weifelen met het nemen van een beslissing over de bouw van het 125 meter lange en 12 meter hoge bouwwerk boven de drukke vierbaansweg. De afgelopen tijd heeft het provinciaal bestuur het besluit wekelijks voor zich uitgeschoven, en volgens de man achter het plan, de heer Verveld van de OBM (Ontwikkel en Beheersmaatschappij) te Nieuwe- _gein, zijn de tekeningen van de week weer teruggespeeld naar Rijkswa terstaat. IJMOND JKjCx Problemen met brugrestaurant (Van onze streekverslaggever) (Van onze medewerker) (Van onze Haagse redacteur) de op (Van onze medewerker) GEBOREN: met BEVERWIJK. Aan de groentenvei ling leverde deze week de prijsvorming minder problemen op. De Wintergroen ten waren dan wel niet bepaald goed koop, maar van extreem hoge prijzen was geen sprake. Spruiten komen in wat kleine partijen aan de veiling waarvoor tot 165 cent per kilo werd betaald. De waspeen ging in het midden van de week wat gemakke lijker weg, maar bleef toch ruimschoots boven een gulden per kilo. Snelheidscontrole Tijdens een snel heidscontrole op de Tolweg en Benelux- laan heeft de Heemskerkse politie giste ren 45 bekeuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelhëid bedroeg 80 km pl. u. OVERLEDEN: Tonny Kompier, oud 47 jaar, Pieter S'-hrieken, oud 81 jaar. van de tegenstemmers was de PPD en die probeert nu via een achterdeurtje toch gelijk te krijgen. GS hikken daar tegen aan. En waarschijnlijk hebben ze ook, wel wat angst. Omdat ee<n brugres taurant iets nieuws is”. Volgens de maquette gaat het brugres taurant er zo uit zien. Iruk. ssier tieve raag open ■aaie nten :lden van mpte g 25 van Het s die van gege- ig 29 ook zijn, met laga- van J. van i ten ruild Indo, aken erste i op die itro- 280 -Ne- pa- jplo- juist sne- i de oral erk- s er vor- /eek der- Iden GS hebben dus duidelijk moeite met het eerste Nederlandse brugrestaurant. De bezwaren zijn vooral van landschap pelijke aard: de kolos pas niet in de open vlakte van het Groene Hart. OB- M’er Verveld zegt dat de gedeputeerden sinds kort ook menen dat het eventuele wegrestaurant niet nabij Rijsenhout, zo als gepland, doch meer in de richting van Schiphol moet komen. „Mogelijk dat er een paar aan het twijfelen zijn geslagen”, deelde wethou der ir. J. Camfferman gisteren mee. BEVERWIJK. De Beverwijkse poli tie werd vrijdagmorgen door bewoners van de Warande telefonisch op de hoog te gesteld van het feit, dat drie zigeu nermeisjes zich verdacht ophielden bij enkele achterdeuren. De politie hield de meisjes aan. Zij bleken afkomstig van de Basisweg in Amsterdam. Bij gebrek aan aangiften heeft de politie de meisjes weer op vrije voeten gesteld. Voor het plastic fust wordt in het gehele land een statiegeld van zes gul den verlangd. De tuinder betaalt 14 cent huur, de koper zeven a acht cent terwijl voor de pallets een huurbedrag van een gulden wordt berekend. Vooral de aan voer op pallets kan het lossen en laden door zowel tuinders als kopers aanzien lijk versnellen. Wel dient men zijn wa gens aan het vervoer van deze pallets aan te passen. l 31 van vertrouwde om over Angelita Palma y Romero, Michiel de Nijs, Melissa Chelester Franïoise Bek- ker, Marcus Jacobus Hendriks Merja Adriana Wodzik, Carla Joustra, Bernar dus Cornells Winter. Geen spreekuur Burgemeester drs. J. Reehorst en wethouder van sociale zaken Th. C. Witte houden maandag geen spreekuur. Het PSP-kamerlid verzoekt de minis ter na te gaan op welke manier hij in samenwerking met de Provinciale Wa terstaat en het gemeentebestuur van Velsen een regeling kan treffen waar door deze taak toch in overheidsbeheer kan blijven. BEVERWIJK. Met ingang van januari neemt de groentenafdeling de veiling Beverwijk de houten kisten uit de circulatie, te schakelen op plastic fusten. Handela ren en tuinders zijn door het veilingbe- stuur van deze ommezwaai op de hoogte gesteld. Tot nu toe was het P.O.V. een club van bestuurders van gemeenten met een eigen visafslag. Vanwege de structurele problemen in de visserij is besloten om het Overlegorgaan uit te breiden met vertegenwoordigers van gemeenten die een rechtstreeks belang hebben bij de zeevisserij maar geen eigen visafslag binnen hun gebied bezitten. Behalve Velsen, dat een rijksvisafslag herbergt, wordt het P.O.V. aangevuld met vertegenwoordigers van Texel, Wie- ringen, Katwijk en Arnemuiden. men voor tot 78 cent per kilo. De vraag voor export naar met name Frankrijk, blijft aanhouden. De uien gaan tegen iets oplopende prijzen van de hand. Bij een matige aanvoer werd er tot 120 cent per kilo voor betaald. De heer Verveld wil geen gesprek over zijn spijshuis-idee. Hij is bang dat de plannen jian schipbreuk lijden met de haven in zicht. „Het is pijnlijk als GS zich op de tenen getrapt voelen door een artikel met mij. Nee, ik wil noch praten over de voornemens, noch over de be groting van het project. Eerst wacht ik de beslissing van GS af. En zoals het er nu naar uitziet zal die niet 'eerder ko men dan over anderhalve maand.” BEVERWIJK De uitslagen van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout”. Groep 1: 1. Beers - Beentjes 108, 2. van Balen - Eijking 92,3 Kuil - Luijendijk 90, 4. Groot - Den Heijer 87,5. De Beer - De Lugt 78, 6. Van Groningen - Heiloo 75, 7. Fam. Zwaneveld 75. 8. Kool - Koster 69 punten. Groep 2: 1. Plezier - Geerling 106, 2. mevr. Luijendijk - Tabak 100, 3. Gebr. v. d. Vlugt 91,4 mevr. Kleijn - Schippei- 84,5. Eijking - Ruitenberg 80,6. Welagen - V. d. Kolk 76, 7 mevr. Schippe- - de Wit 75, 8. Zoontjes - Bierman 58 punten. Groep 3: 1. Hoogsteder - Sloof 71, 2. Mevr. Tabak - Hoogeboom 63,3. fam. Mooi, 61,4. Hoen - Hoogeboom 59,5. Bel- terman - Portegies 54,6. Eijking - Duin 52 punten. Met het wegvallen van de houten kist die tientallen jaren dienst heeft gedaan, komt er wat de veiling betreft tevens een einde aan het eigen kistenbezit. De veiling Beverwijk heeft zich aangesloten bij de nationale fust- en palletpool en gaat in het vervolg gebruik maken van kunststofvezélkisten.” Men wil hiermee tegetnoet komen aan de wens, een grote re uniformiteit in de aan de diverse veilingen gebruikte kisten en gehanteer de statiegeldtarieven te verkrijgen. ONDERTROUWD: Franciscus W. de Ruijter met Hildegard Diegelman, José L. Alfonso Martin met Maria M. Gomez Perez. tond tijn- het vaar loest ders ter- zelfs den. tail- per- eigt. 9 op van Voor de chrysanten, die aan het begin van de week tot 360 cent per bos kwamen, bestond een goede belangstel ling. Bij de bolbloemen liep de tulp Copland Margente voorop met prijzen tot 44 cent per stuk., Voor de meest gangbare soorten werd van 250-320 cent per bos betaald. Ook de narcissen von den gretig aftrek. De Flower Record lag rond een dubbeltje per stuk, de Carlton bracht van 13 tot 15 cent per stuk op en de Unsurpassable kwam tot 18 cent per stuk. De blauwe druifjes waren schaa’-s en duur en trokken in prijs aan tot 135 cent per bosje. Volgens de oorspronkelijke plannen zou het vliegtuig dat gisteravond uit Johannesburg arriveerde, uitgebreid voorzien worden van pamfletten, ’s Mid dags besloot de FNV er echter vanaf te zien, omdat de politie sedert de start van de internationale vakbondsaktie op Schiphol bij de Zuidafrikaarlse kisten een kleine legermacht op de been brengt. De agenten staan rondom het vliegtuig opgesteld met de karabijnen in 'aanslag, bijgestaan door gevechtstanks. Bovendien wemelt het in de aankomst en vertrekhallen van de rechercheurs. Gezien deze situatiie wil de FNV de beveiligingsmoeilijkheden die de politie reeds heeft, niet ernstiger maken. „Als wij dan aktie voeren”, aldus een woord voerder van het FNV, „zouden anderen daar misschien misbruik van kunnen maken.” VELSEN Burgemeester drs. Reehorst zal als vertegenwoordiger de gemeente Velsen een plaats krijgen in het Permanent Overlegorgaan Visaf- slagen (P.O.V.). verkeer niet zo hinderlijk zijn. Die vlie ger ging niet op. Toen het werk aan de rijksweg zijn eind naderde werd bp 21 november 1975 de OBM-plannen pas ter visie gelegd in de gemeente Haarlem mermeer. Er kwamen geen bezwaar schriften binnen zodat de gemeente de hele handel op 9 januari ’76 naar GS stuurde. Volgens de afdeling voorlichting van de Haarlemmermeer behoefde de gemeenteraad geen uitspraak over de bouwplannen te doen,1 daar het om de zogenaamde (snelle) artikel 19 procedure ging. Tot op heden is er van provincle-zijde officieel niets meer vernomen. De pro vinciale voorlichting laat weten dat vo rige week een deputatie van GS en Rijkswaterstaat op rijksweg 4 is ge weest, op de plek waar het restaurant zou moeten verrijzen. Daar heeft men met staketsels bekeken hoe hoog. 12 meter nu eigenlijk* is. Een dezer dagen gaat de deputatie overleg plegen met de gemeente Haarlemmermeer. In een brief van woensdag ji.l. schrijft de heer Vervéld van de OBM onder andere dat hij adviezen heeft ingewon nen van drie landschapsdeskundigen. Die hebben geen bedenkingen. Want er ko men rond het restaurant hoge bomen te staan wat de hoogte van het bouwwerk breekt en bovendien, zo voegt Verveld er aan toe, iets van 12 meter hoog en 125 meter lang ervaar je niet meer als. een hinderlijke kolos. De OBM-man spreekt verder in zijn epistel over het restaurant als „een oase vcor de autorij der". De heer Achterstraat, het statenlid, vindt het restaurant eveneens „zeer functionaei”. „Er is betrekkelijk weinig voor de automobilist. Het is toch plezie rig dat er even een gelegenheid is voor een hapje, een drankje of een sanitaire stop? Zo'n brugrestaurant is inherent' aan de giganten van wegen die daar Jiggen. Je most voorzieningen hebben op dezelfde schaal.” Het CDA-statenlid signaleert bij zich zelf een probleem. „Ik zit er mee. Kijk, Verveld doet alles precies volgens de procedure. Hij steekt zo’n 300 000 gulden in de voorbereidingen. Ik vraag me af of Verleden week publiceerden wij de vondst van een 2000-ia-ar oud wijnvat in het recreatiegebied Spaarnwoude. Bij een foto, genomen tijdens de uitgravings werkzaamheden, plaatsten wij een onderschrift waarbij - met ’n knipoog naar de mythologie - werd opgemerkt dat niet Demosthenes maar een amateur-archeoloog in het wijnvat voorovergebogen stond. Een opmerkzame lezer, de Heer IJ. Hofstra uit Heemstede, maakte ons er op attent dat dat op een vergissing moest berusten. Demosthenes, zo merkte hij terecht op was een be roemd Atheens redenaar. De mytho logische vatbewoner heette. Dioge nes. Deze attente Heemsteedse schrij vende lezer voegde aan zijn kritische kanttekening een gedichtje toe. „Dio genes de Wijze, die woonde in een vat. daaruit kan men bewijzen, dat de wijsheid woont bij ’t nat. Dank aan dé heer Hofstra. Ter vermeerdering zijner kennis heeft de schrijver van de „vergissing” zich voorgenomen de les van het vierrege lig gedicht in overweging te nemen. BEVERWIJK. In het Stadskantoor wordt dinsdagavond 25 januari een openbare vergadering gehouden van d« commissie voor onderwijs en culturele zaken. Aan de orde komt onder meer een nota inzake de bestemming van het vrijkomende noodlokaal van de openba re kleuterschool „De Zeekleuters” in Wijk aan Zee. De vergadering begint om 20.30 uur. Volgens de zegsman is de actie tegen Zuid-Afrika ondanks het ontbreken van een duidelijk optreden intern op de luchthaven een succes. „Een bewustwor dingsproces is zeker op gang gebracht. FNV-leden hebben via de buizenpost alle bedrijven bedolven onder pamflet ten. Ons werkelijk doel: praten en den ken over de apartheid in Zuid-Afrika, is bereikt. Het is .vele dagen het gesprek van de dag geweest. De mensen in Zuid- Afrika vinden dat geweldig. Daar gaat 't om. Dat het dan niet leidt tot een boycot, is vers twee.” Freesia werd vlot verkocht tot 55 cent per stuk. Nerinen trokken ook in prijs aan. Er werd tot 120 cent per stuk betaald. De gerbera schommelde tussen de 25 en 62 cent per stuk. Bij de potnlanten een ruime verscheidenheid met ongeveer dezelfde prijzen als .de vorige week, toen de groene gemeengde planten ook tot 1200 cent per stuk noteerden. Het CDA-statenlid J. Achterstraat is wel bereid om een en ander, uit de doeken te doen. Onlangs bracht hij de kwestie zijdelings maar verontwaardigd ter sprake in de provinciale commissie ruimtelijke ordening, hij begrijpt niet waar GS zich mee bemoeien. „Zo’n 12 jaar geleden heeft de OBM in principe toestemming gehad voor de bouw van een wegrestaurant. Ook de gemeente Haarlemmermeer was het er mee eens. Eind 1975 heeft het plan „brugrestau rant” ter visie gelegen. Er zijn geen bezwaarschriften tegen binnen gekomen. GS moeten zich dus verder stil houden Achterstraat vindt dat de overheid de zaak al lang genoeg, gerekt heeft. Hij laat weten dat zo rond 1965 de OBM kwam met de plannen voor een wegres taurant. Gemeente en provincie gingen in eerste instantie akkoord, Op een gege ven moment echter droeg wegenbeheer der Rijkswaterstaat bij de heer Verveld het denkbeeld „brugrestaurant” aan. Dat vond men wenselijker. „Het is”, aldus Rijkswaterstaat, „niet verantwoord om aan beide zijden van de weg een restau rant te hebben, net zo min als de bouw van een tunnel onder de rijbanen ge zond is.” BEVERWIJK. Tegen de bouw van het nieuwe belastingkantoor aan de Büllerlaan zijn nu in totaal 26 be zwaarschriften van de omwonenden in gediend. Woensdagavond werden de adressanten door de gemeente uitgeno digd een voorlichtingsbijeenkomst in het Stadskantoor bij te wonen, waarin complete problematiek nog eens uit de doeken werd gedaan. Enige hoop vermindering van het aantal bezwaar schriften heeft de gemeente Beverwijk niet. De bloemenveiling voer deze week wel bij de niet al te koude weersomstandig heden. De aanvoer nam toe en er wer den goede prijzen betaald. De anjers gingen de hele week van 20 tot 70 cent per stuk, de trosanjers tot 300 cent per bos. Bij de rozen staat de Ilona in prijs aan kop met noteringen tot 130 cent per stuk. DEN HAAG. PSP-Tweede-Kamer- lid Bram van der Lek wil van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) we ten waarom hij niet langer toestaat dat de brandweer van de gemeente Velsen het verwijderen van de gestrande auto’s en andere obstakels uit de Velsertunnel voor haar rekening neemt. Zoals gemeld maakte het departement van Verkeer en Waterstaat onlangs bekend dat het con tract met de gemeente Velsen niet ver lengd zou worden. Van der Lek vraagt de minister waar om hij een einde maakt aan een goed functionerende samenwerking, die 20 jaar tot ieders tevredenheid heeft ge duurd. Hij wil van de bewindsman we ten of het juist is dat hij nu een overeenkomst wil sluiten met een parti culiere onderneming voor het verrichten van dezelfde werkzaamheden en wat dat zou betekenen voor de werkgelegenheid van het gemeentepersoneel. GEHUWD: Gijsbertus Antonius Maria Komman Antonia Geertruida Maria Twisk, Antonius Christianus Ree met Franziska UIrice Nagtegaal, Simon Johannes Bes- seling met Elisabeth Maria de Ruijter, Andreas Johannes van Brienen met Elly Meijaard. je dan nog wel eerlijk handelt als je zegt: ’t kan niet. Er zijn verwachtingen gewekt. En dan moet je wel geweldig zwaarwegende motieven hebben om die teniet te doen.” Hij vervolgt: „Rijkswaterstaat heeft dat brugrestaurant bedongen. Er is dus een communicatiestoornis geweest met de provincie die juist bezwaar maakt tegen die voirm. Als de overheid niet functioneert, mag de, burger daar de dupe niet van worden." Achterstraat stelt vast dat de gemeen te Haarlemmermeer verantwoordelijk is voor de vorm van het gebouw, nadat de prqjvincie in wezen akkoord ging." Dan moet de provincie niet verder betutte len,” getuigt de CDA’er, „de provincie moet zich liever bezig houden met bo- ven gemeen telijke zaken.” Hij gelooft dat de oorzaak van alle vertraging en bezwaarmakerij binnen het ambtelijk apparaat van de provincie gezocht moet worden. „In de provinciale planologische commissie waren zeven voor en twee tegen het restaurant. Een SCHIPHOL. De FNV zal geen ak- ties op Schiphol ondernemen tegen aan komende of vertrekkende vliegtuigen naar Zuid-Afrika. De bewaking van de toestellen is dusdanig dat demonstraties niet uitgevoerd kunnen worden. Toch noemt de FNV de interne akties van de vakbond op de luchthaven tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika een succes. HEEMSKERK. De Stichting voor het sociaal-cultureel werk in de wijken Meerestein. Oosterwijk, Zwaansmeer en Zuidbroek heeft in het buurtcentrum De Lichtboei afscheid genomen van de staf- kracht voor het jongerenwerk, Peter Zonneveld. De OBM sloeg aan het rekenen en tekenen. De projectontwikkelaar kwam tot slot met een uitgekiend plan. Het zou een restaurant worden nabij de hu reeds in bedrijf zijnde benzinestations van BP en Shell ter hoogte van Rijsen hout. De etende, rustende, of drinkende automobilisten in het eethuis zouden vanaf ongeveer een 6 meter hoog kun nen neerkijken op het onder hen voort razende verkeer. De OBM dacht eerst het restaurant te kunnen bouwen gelijk met de recon structie-werkzaamheden aan de Rijks weg. Dan zou de overlast voor het Overigens verwachtte hij niet, dat de rijksgebouwendienst het terrein aan de Büllerlaan zou afstoten als men mocht besluiten in Heemskerk te gaan bouwen. „De rijksgebouwendienst heeft niet al leen bemoeienis met het nieuwe belas tingkantoor. In Beverwijk dient ook nog een nieuw postkantoor gebouwd te wor den. Het is zèer wel mogelijk, dat een deelfunctie van het postkantoor in een gebouw op het beruchte terrein aan de Büllerlaan kan worden ondergebracht. En dan denk ik met name aan de besteldienst”. De prei noteerde bij een aanbod van 7000 kilo per veilingdag tussen de 140 en 180 cent per kilo. Door het zachte weer is de prijs van boerenkool ook matig gebleven. Bij relatief geringe aan voeren (een paar duizend kilo per dag) kwam men met moeite tot 45-65 cent per kilo. De winterpeen ging iets vlotter weg. Bij een aanvoer van 7000 kilo betaalde de diverse sorteringen van 55 Dé Lichtboei heeft ongeveer drie jaar van zijn activiteiten gebruik kunnen maken. Zonneveld treedt in dienst bij de afdeling culturele zaken van de gemeen te Velsen, waar hij als begeleider van een reeds functionerende werkgroep gaat optreden. Dé groep houdt zich bezig met de voorbereiding van een plan voor educatieve vorming aan volwassenen. Tiehtallen vrienden en vriendinnen kwamen vrijdagavond even naar De Lichtboei om Peter Zonneveld uit te luiden. Ook vele leden van de sociëteiten Rivendel en Gandalf, waren aanwezig. Voor Peter Zonneveld is nog geen op volger benoemd. De sollicitatié-procedu- re is pas ingezet. Dit is de hoek Bloemendaalsezoeg- Kerkplein, waarover donderdag in ie raad Bloemendaal uitputtend is gedis cussieerd. Aan de linker'.; '.nt s‘ 1 -e 17e-eeuwse witte huisjes met volgens velen fraaie gevels; het behouden w Bloemendaal wil de eigenaar van de garage rechts op de foto tegemoet ko men, althans die kant gaat het uit. Op de hoek zou woningbotiw kunnen wor den gepleegd volgens een plan van de Bloemendaalse architect Van Kempen, Gedacht wordt aan 17 wooneenheden met een nieuwe bedrijfsruimte annex showroom eronder. Bloemendaal kreeg donderdag het verwijt verzuimd te heb ben de panden bijtijds aan te kopen. Dan had volgens de voorstanders van behoud van de gevels veel gered kunnen worden. De raad Bloemendaal kwam er nog niet helemaal uit, maar de kans is levensgroot,, dat de gevels zullen ver dwijnen, dat werd wel duidelijk.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7