Museum zou vervalsingen kado hebben gekregen Actrice Ida Wasserman overleden Rust weergekeerd Ian Smith verwerpt 22 Ruiten van Haagse sociale dienst aan diggelen Baby overleeft valpartij door vuilkoker Twee jongens gestikt SPORTS Gijzelingsactie Manilla met geweld beëindigd Britse voorstellen Het woord is aan Ft IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD V ZACHT WEER Kat in zak KANTOORMEUBELS Aantal pagina’s vandaag: PPR Ede breekt met PvdA Militaire opperrechter in Spanje ontvoerd u (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) 2 WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wil de Amerikaanse wapenverkopen voor een periode van één tot twee maanden stilleggen teneinde een nieuw beleid op dit terrein te kunnen voorbereiden. Dit zou vooral betrekking hebben op wapenverkopen naar Israel en Iran, landen die samen voor meer dan zes miljard dollar jaarlijks kopen op een totale Amerikaanse afzet van tien miljard. -i u deskundig ad vies bij de verkoop Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Plaatselijk Nieuws.... 5,6,7 Kunst9 Radio en tv11 Strips11 Beurs.............. Sport13 t.m. 21 Groentjes •••.••..••••••••••*..••••••20 IJmuider Courant Jerome K Jerome: bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). Losse nummers 65 ct. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement aldus de VS overwegen rem op export van wapens weer (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Het is de wens van de overledene dat haar crematie (donderdag in Den Haag) in alle stilte plaatsvindt. Richard had Smith de voorstellen niet voorgelegd ter goedkeuring, maar slechts gevraagd de voorstellen te aanvaarden als basis voor onderhandelingen in Genève. Richard stelt Smith nu volledig verant woordelijk voor het afbreken van de onderhandelingen over Rhodesië’s toe komst, aldus de zegslieden. De Britse voorstellen gingen er van uit dat Engeland tijdens de overgangsperiode een belang rijke rol zou spelen, om te verzekeren dat de overvang naar een meerderheidsbe- wind ordelijk en ongehinderd zou ver lopen. De verwerping van de Britse voorstel len komt onverwacht. Waarnemers had den verwacht dat de Rhodesische rege ring zich onder voorbehoud bij de voor stellen zou neerleggen, omdat zij niet ver antwoordelijk zou willen zijn voor een mislukking van de Geneefse conferentie. Smith verwierp de voorstellen tijdens een onderhoud met conferentie-voorzitter Ivor Richard, die hem de nieuwe plannen vrijdag had voorgelegd. Richard meent dat Smith nu de deur heeft dichtgeslagen voor nieuwe gesprekken over de Britse voorstellen. Hij meent ook dat de Geneef se conferentie nu niet hervat kan worden, aldus de zegslieden. Richard keert vandaag uit Salisbury terug naar Londen. Premier Smith zal DEVENTER (ANP). Een deel van de 60 schilderijen uit de zeventiende eeuw, die het museum Het Nijenhuis in het Overijsselse Heino eind vorig jaar kreeg aangeboden, bestaat vol gens deskundigen uit vervalsingen. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond Morgen toenemende bewolking en later van het zuidwedsten uit plaatselijk regen met maximum temperaturen omstreeks 8 gra den, tot matig of krachtig toene- DEN HAAG (ANP). Bij de gemeente lijke sociale dienst aan de Neherkade in Den Haag zijn gisterochtend 55 ruiten aan studenten die tijdens demonstraties tegen de - inmiddels ingetrokken - prijsverhogin gen gevechten leverden met militairen en oproerpolitie. De dader, de 27-jarige Lorenzo Balane, was gisterochtend de woning van een Filippijns-Chinese zakenman binnenge drongen, gewapend met een machinepis tool. Hij verwondde een gast en gijzelde het dochtertje van de zakenman en diens vierjarig zoontje. In ruil voor hun vrijlating eiste hij een losprijs van een half miljoen dollar voor zichzelf en een bedrag van 20.000 dollar ter verdeling onder de armen van de Filip pijnse hoofdstad. Voorts verlangde hij een vliegtuig dat hem naar Libië of Israel zou moeten brengen. Hij zei dat hij zich alleen zou overgeven aan president Ferdi nand Marcos of aan diens dochter. MANILLA. (UPI) Filippijnse rege ringstroepen hebben vandaag een man doodgeschoten die in het weekeinde in Manilla een gijzelingsactie was begon nen. Een driejarig meisje dat gegijzeld was, kon ongedeerd worden bevrijd. In de loop van de onderhandelingen verklaarde hij zich bereid de vierjarige jongen in te ruilen voor de kinderverzorg- ster Kort nadat hij deze vrouw vrijwillig had laten gaan, werd Balane doodgescho ten door militairen die het huis van de zakenman hadden omsingeld. Volgens de PPR is de PvdA een politiek gaan bedrijven die weinig overeenkomst vertoont met dit verkiezingsprogramma. Noorse glorie op het Europese ere-podium: de huldiging van de Europese kampioen in Noorwe gen Jan Egil Störholt. Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: Barcelona krijgt „schadever goeding” van de KNVB. Haarlem overwon angst tegen Ajax te laat. Een van de bewoners van de flat vond zaterdag in de afvalcontainer een plastic zak met daarin de pasgeboren baby. Het kind, dat nog leefde, werd in allerijl naar het ziekenhuis gebracht. GENK (ANP). Een pasgeboren baby heeft in het afgelopen weekeinde een val door een vuilnisstortkoker in een flatge bouw in het Belgische Genk overleefd. Een herziening van het Amerikaans beleid zou noodzakelijk zijn omdat nieu we Amerikaanse pogingen om in het. Midden-Oosten vrede te scheppen zeker tot gevolg hebben dat de betrokken lan den zich achter een muur van nieuw gekocht wapentuig willen veiligstellen. Vandaar dat Amerikaanse beleidsont werpers erop aandringen dat een overeen komst omtrent de regionale beperking van bewapening deel moet gaan uitmaken van een vredesovereenkomst voor het Midden-Oosten. Echter, wanneer Cyrus Vance op bezoek gaat in Israel, Egypte, Jordanië, Syrië en Saoedi-Arabië krijgt hij te maken met het feit dat ingrijpende wijzigingen in de soort en hoeveelheid wapens die Amerika levert vredesonder handelingen zal bemoeilijken. De voorstellen zijn nog afkomstig van de Ford-regering, die brede studies aan het onderwerp heeft gewijd. Onder meer zou zijn voorgesteld dat nieuwe wapens niet aan het buitenland kunnen worden verkocht alvorens zij twee jaar in Ameri kaans gebruik zijn geweest. Zodoende zouden bijv. Israel en Iran geen van de allernieuwste wapens kunnen krijgen die bij buren nieuwe behoefte kweken en de EDE (ANP). De PPR in Ede heeft dit weekeinde de samenwerking met de PvdA in deze gemeente opgezegd. De radikalen hebben dë socialisten laten weten het overleg tussen beide raadsfrac ties op te zeggen. Als reden wordt aange geven, dat de verwachte bundeling van progressieve krachten niet het gewenste resultaat heeft gehad. LOOSDRECHT (ANP). Twee jon gens zijn gistermiddag in Loosdrecht bij het spelen met vuur in een gegraven hol door verstikking om het leven gekomen. Het zijn de 13-jarige R. Verstelle uit Loos drecht en de 4-jarige M. Velsenboer uit Hilversum. De jongens hadden op een zandberg op een bouwterrein van de woonwijk Nieuw Loosdrecht een kuil gegraven. Zij klom men met een stapel papier de kuil in en maakten een vuurtje. De rookontwikke ling was zo groot dat de twee bedwelmd raakten. ■•a (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De toneelspeelster Ida Wasserman is zaterdag op 76-jarige leef tijd overleden in een ziekenhuis in Leiden. Mevrouw Wasserman, die zonder over drijven tot de grootste actrices die ons land gekend heeft mag worden gerekend, moest enkele jaren geleden op doktersad vies ophouden met toneelspelen. Zij had toen een uiterst gevarieerde carrière van meer dan vijftig jaar toneel achter zich. Ida Wasserman was getrouwd met Joris Diels, in dienst van de Haagse Comedie. Daar heeft mevrouw Wasserman ook het ■langst gewerkt en zij heefteen lange reeks van schitterend gespeelde rollen op haar naam staan. Om er enkele te noemen die onvergetelijk zijn: Mary Tyrone in „Tocht naar het Duister”, Johanna de Waanzinni ge in „De kardinaal van Spanje” en de actrice Ljoebov Andrejevna in „De Ker sentuin” voorziening van de Amerikaanse troepen met de jongste produkten van de bewape- ningstechnologie vertragen. Voorts zouden voor bepaalde gebieden embargo’s moeten gelden voor bepaalde soorten wapens. Behalve de verboden export van nucleaire strijdmiddelen zou worden gedacht aan het verbieden van de verkoop van raketten met een bereik van meer dan 120 kilometer naar andere dan NAVO-landen en van de verkoop van wapentuig dat geschikt is voor terroris ten. Kissinger heeft Israël min of meer beloofd dat het Pershing-raketten mag kopen die zo’n 750 kilometer kunnen vlie gen. Arabische landen vrezen dat de Israëliërs die Pershings zullen voorzien van kernlading. De nieuwe maatregelen zouden de verkoop ervan in de weg staan. De wapens voor terroristen zouden onder meer de rood-oog-raketten omvatten die van de schouder worden afgevuurd en waarmee bijvoorbeeld passagiersvliegtui gen zouden kunnen worden neergehaald. In de voorstellen van Ford is ook gedacht aan beperking van het aantal Amerikaanse deskundigen dat ter bege leiding van wapenverkoop naar het bui- Gedempte Oude Gracht 97 103 105 tel 32 45 50 De Deventer wethouder van cultuur, P. J. M. Duimel, is nogal verbolgen over het feit dat het provinciaal bestuur van Overijssel 30.000 ter beschikking heeft gesteld voor het res taureren en inlijsten van deze twijfel achtige collectie. „Kenners zijn het ero ver eens dat betrokken schilderijen onmogelijk werken van Rembrandt en Men kan slechts van het niets doen genieten als men stapels werk te doen heeft. Het kind werd naar een ziekenhuis gebracht waar men er in slaagde het leven te redden. SALISBURY (Reuter). Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de nieuwe Britse voorstellen voor de overgangsperiode naar een zwart meerderheidsbewind afgewe zen. Hij wil ze ook niet accepteren als basis voor onderhandelingen op de Geneefse vredesconferentie, zo is uit goedingelichte kringen in Salisbury vernomen. vanavond een rede houden voor radio en televisie, waarin hij waarschijnlijk met nieuwe initiatieven voor een regeling zal komen. Ook bij het biljarten kan men een kat in de zak hebben, zoals blijkt uit de nieuwsgierigheid van dit Siamees poesje. MADRID (UPI). De president van het Spaanse militaire hooggerechtshof, luitenant-generaal Emilio Villaescusa, is vanmorgen ontvoerd kort nadat hij zijn woning in Madrid had verlaten, aldus het persbureau Europa Press. De 64-jarige militair werd door vier mannen vastgepakt en in een auto gewerkt. Villaescusa is de tweede hooggeplaatste Spanjaard die in korte tijd ontvoerd is. Ongeveer anderhalve maand geleden werd Antonio Maria de Oriol door onbe kenden uit zijn kantoor ontvoerd. Vannacht opklaringen maar ook hier en daar mist en minima rond 4 graden. De mogelijkheid is groot dat Rinus Michels aan het einde van dit seizoen bondscoach van het Nederlands elftal wordt. Sectie- voorzitter betaald voetbal mr. Jacques Hogewoning, die het afgelopen weekeinde in Barcelo na met succes onderhandelde over het meespelen van Cruijff en Neeskens tegen Engeland en Bel gië, ziet grote mogelijkheden om Michels in het technisch apparaat in te passen. Hogewoning: „We hebben Michels wel duidelijk gemaakt dat we hem niet zoveel kunnen betalen als Barcelona. Maar dat begreep hij. In principe is hij bereid om te praten". yeel hangt echter af of Barcelo na kampioen wordt of niet. Als „Barca” de titel opeist dan is het voor voorzitter Montal gemakke lijk om Michels nog een jaar te binden. Vermeer kunnen zijn”, wethouder. Eind vorig jaar schonk de 87-jarige beeldhouwer-schilder Jean Decoen uit het Belgische Knokke de collectie schilderijen aan zijn vriend dr. Hanne- ma, de conservator van Het Nijenhuis, omdat hij in België geen geschikte expositieruimte kon vinden. Hannema en Decoen behoorden des tijds tot degenen die „De Emmaeus- gangers” toeschreven aan Vermeer; het bleek echter een werk van Van Meegren te zijn. Dr Hannema kwalifi ceert de berichten over de vervalsin gen als minderwaardig geklets. s ffl tenland wordt gestuurd. Dat zou voor landen als Iran en Saoedi-Arabië de bete kenis van de aankoop van technologisch vergevorderde wapens sterk vermin deren. Bovendien willen de adviseurs de besluitvorming over wapenleveranties wijzigen. Er moet een centrale raad voor komen, die moet verhinderen dat zoals ten tijde van Kissinger aan Israel een raket wordt beloofd (de Pershing) die betrekke lijk onnauwkeurig is en alleen effectief met een kernlading Israel heeft zijp ver zoek om aankoop van de raket ingetrok ken op sterke Amerikaanse aandrang. Een alledaags straattafereel in Cairo: moeders met kinderen op de rug. Dezelfde plaats gaf een paar dagen geleden nog het beeld te zien van Egyptische arbeiders en MAANDAG 24 JANUARI 1977 67e jaargang nummer 69 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro 273107, postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 1 7-1 7.30 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 2e sportpagina: Voetbalsupporters rumoerig. Feyenoord-trainer Boskov na 0-0 bij de Eagles: „Er is nog niets verloren”. 3e sportpagina: Schaatscoach Leen Pfrommer voor Nederland na slecht Euro pees kampioenschap: „We kwamen in moeilijkheden omdat het ijs niet goed gleed”. 4e sportpagina: Autocoureur Reutemann dringt Lauda in de hoek. 5e sportpagina: Makkelijke overwinning van KIC op Wijk aan Zee in de vierde klas van het amateur voetbal. tot zuidoost uitgesloten dat dit het werk is van een ontevreden klant. De schade wordt op zeker 16.000 geschat. Uit het pand wordt overigens niets vermist MAKELAARSKANTOOR van Kandioyk bv. J «S™t"weo’7 Tel. 023-24.12.24

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1