DIEFSTAL PER Doe het zelf-maar JS COMPUTER: EEN wees voorzichtig ERG DURE GRAP I IBB I KLM-GEZAGVOERDER LEEN VAN RIJSWIJK ZIET ZE NIET ZO GAUW VLIEGEN ONTMOEDIGENDE OPSOMMING (Van een medewerker) Inversie UFO-show - - voor (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) Spookhuis Vliegende schotel BLARICUM Het onderzoek- team van de Novobo is bijeen ge weest voor een bestudering van de merkwaardige opleving van het ufo-verschijnsel. Het Nederlands onderzoekbureau van ongeïdentifi ceerde voorwerpen zal de waarne mingen beoordelen van de altijd geruisloze, vliegende of in de lucht stilstaande fenomenen. De meldin gen kwamen uit het gehele land, met toch wel concentraties uit Het Gooi, Eemland, Vechtstreek en de Zaanstreek. WASHINGTON Vooruitgang heeft zijn prijs: in de Verenigde Staten groeit de bezorgdheid over misdrijven die worden gepleegd met de hulp van een computer. Van de 200.000 computers die in Amerika worden gebruikt, zijn er volgens deskundigen niet meer dan 200 veilig voor hooggeschoolde dieven, fraudeurs, afpersers, zwen delaars en saboteurs. Explosie 1 I Geheimzinnige UFO’s zijn dikwijls slechts lichtbundels V 9 1 10 „Ik zie u op het scherm, en nietsan ders”, meldde de verkeersleider. Maar de F 27-bemanning en de passagiers zagen niettemin een half uur lang het licht, dat tijdens het dalen van hun vliegtuig leek te stijgen. ..Deze theorie stemt overeen met de waarneming van Eemnes: „Het hele ver haal klopt. En nu nog- het proefonder vindelijk bewijs”. Er resten tenslotte nog twee feiten. lands: „Een fliejende sjotel”. En inder daad vloog een onwaarschijnlijk grote, zwarte bol aan de linkerzijde langs het toestel. Een ieder zag het duidelijk. Ge zagvoerder Van Rijswijk zond terstond, in verband met de veiligheid van het vliegverkeer, een toen nog zo genoemd security-bericht uit. Tegen de wens van de passagiers in, wendde hij zijn toestel om het voorwerp te gaan bekijken. Het was een kolossale luchtballon, vermoe delijk ergens losgeslagen, met nog een stuk koord eraan. kleurt de huid blauw maar schijnt ver-’Ti? der niet veel schade aan te richten. In de tuin loopt men natuurlijk het risico bij het gras maaien een teen te verliezen, maar het gevaar van teveel t insecticiden is minder duidelijk. Hij stormde de kamer binnen en trof er een geweldige ravage aan. Alle deuren waren gesloten. De kastdeur was dicht. De ruiten waren heel. Er lag niets onder bed. Mens noch dier was binnen. En toch was een loodzware spiegel van tafel gegleden, lagen tafel en stoel onderste boven en was al het glaswerk dat op de tafel stond door het gehele vertrek ge slagen. Nadat hij de oorspronkelijke situatie had nagebouwd, bewees hij na eindeloos geëxperimenteer dat bij een bepaalde opstelling de niet te „verzetten” spiegel bij langdurige trillingen met een kleedje mee over de tafel kon glijden, op de leuning van de stoel kon slaan die, achterover kantelend, met de zitting zo’n klap tegen de tafel kon geven, dat ook dit stuk meubilair mee ondersteboven ging. Er behoefde geen spook als uit een Engels griezelverhaal aan te pas te ko men om de knal en de ravage tot stand te brengen. Het nationaal instituut voor gezond heid heeft juist zijn computergeheugens opnieuw ingericht, opdat slechts artsen en verpleegsters via een geheime op- roepcode in het bezit kunnen geraken van nauwkeurige gegevens ontrent gees- tesgestoorde patiënten. Ook de geheu- genmachine van de geheime dienst, waarin de namen van 40.000 mensen zijn opgeslagen die als mogelijke politieke Gezagvoerder Van Rijswijk heeft 30 jaar gevolgen. In 20 types vliegtuigen, van de „aloude” Gloster Meteor bij de luchtmacht tot de moderne jets bij de KLM. Hij kent het luchtruim als zijn voortuin. Wordt een lichtstraal vanaf de aarde, door bijvoorbeeld een voorbijglijdende wolk of rook onderbroken, dan ontstaat er even een lichtflits. Om tot ufo- vorming te komen, is helder weer nodig met een nachtelijke uitstraling en een inverslielaag met stratusbewolking. v»<>^***** „Ik dacht bij Eemnes aan die inversie; die gladde, dunne nevellaag, die zich als een projectiescherm over de polder uit strekt. Dan moet er iemand op de grond met sterke lampen hebben gespeeld. Misschien wel in het marinestation, dat midden in de weilanden staat. Een licht bundel op die inversielaag manifesteert zich als een cirkel of als een ovaal, afhankelijk van het schijnen. Hoe ver der het licht zicht verwijdert, hoe plat ter (de schotel) de ellips wordt. Er vormt zich door de prismabreking, zoals bij een regenboog en het tuinsproeien, een gekleurd randje rondom de voor werpen. Worden de lichten bewogen, dan kunnen zij zich met grote snelheden verplaatsen en in alle richtingen schie ten”. Voorbeeld: een employé van de belas tingdienst zag in een computer-afschrift dat bepaalde terugbetalingen van belas tingen niet werden opgeëist, en hij ar rangeerde de computer zo dat je de reve nuen werden gestort op de rekening van een familielid. Een andere computerpro grammeur maakte het mogelijk dat hij de cheques ontving die werden vastge houden voor iemand die was verhuisd zonder zijn nieuwe adres achter te laten. En behalve de meer eenvoudige zwen del is er ook de computerspionage. In West-Duitsland zijn onlangs negen man nen gepakt, die uit het mechanisch ge heugen gegevens ontvreemdden en aan Oost-Duitsland verkochten. sDe VS heb ben zes jaar geleden een Russische di plomaat betrapt bij pogingen technici te recruteren van de computerfirma die aan het Pentagon levert. mer een oorverdovend geluid als van een explosie, gevolgd door het rumoer van vallend meubilair en brekend glas. De captain vloog, door de KLM uitge leend, voor De Kroonduif met een wa tervliegtuig naar de meest woeste stro men van Nieuw-Guinea, voor de Garoe- da boven Indonesië en tenslotte als pro ject-manager van de F 27-groep boven Perzië. Daar beleefde hij zijn laatste avontuur, onderging hij zijn laatste mysterie, dat hij niet wenste los te laten voordat hij het had ontsluierd. Fotografen die zelf ontwikkelen kun nen zilver in het lichaam krijgen. De ziekte die daardoor ontstaat, argyria, Korte tijd later bevond hij zich op Java en besloot met vrienden in de bergen bij Semarang omstreeks het mid dernachtelijk uur eens een bezoek te brengen aan een ruïne waarvan een ieder wist, en het voorzichtig doorvertel de, dat het er spookte. Het viertal par keerde de auto voor alle zekerheid vóór het betreden van de woeste tuin en het lege gebouw, waarvan geen ruit meer heel was, in de goede rijrichting. Amper hadden de (over-)moedigen in de druk kende tropenstilte de kale ruimten be treden, waar het glas knerpte onder de schoenen, of er ontstond buiten, aan de achterzijde van het gebouw, een hevig lawaai, dat aanzwellend naar voren kwam en tenslotte angstaanjagend aan alle kanten weerklonk. De terugtocht was een vlucht. De volgende dag keerde de vlieger terug. Alleen. Om elf uur op klaarlichte dag. Rondom het gebouw in het struikge was was een netwerk van touw gespan nen waaraan ratels hingen, ketels, blik ken. pannen en stukken ketting, kortom alles wat maar lawaai kon maken en hard kon klinken. Er waren minstens vier, misschien wel tien mensen voor nodig geweest om die helse kakofonie tot stand te brengen. Maar het was geschied. „Als ik niet was terugge gaan. het zou mij mijn leven lang zijn bijgebleven”. uiteen „viel” om daarna weer één geheel te vormen. Uit het kleine voorwerp schoot eenmaal een lichtstraal naar bui ten. Beide waren omgeven door een roze gloed. De vliegende voorwerpen verdwe nen bij het opkomen van de eerste zonnestralen razendsnel. Op weg naar Teheran zei de meevlie gende vrouw van de tweede piloot hem met enige trots een vliegtuig onder hen te hebben ontdekt. Een licht dat mee vloog en dat op een voor de daling voor Teheran hinderlijke hoogte. Hij meldde liet "voorwerp met het pulserend witte licht, aan de verkeerstoren. Daar was geen tweede vliegend voorwerp bekend. Het zonderlinge was. dat reeds eerder een vliegtuig het object had gesignaleerd en dat ook toen de toren de aanwezig heid van een tweede toestel niet had kunnen vaststellen. Zelfs de inmiddels ingeschakelde radar bood geen uitkomst: Mensen die hun eigen auto onderhou den en zelf bouwen, hout bewerken, schilderen en zo staan aan dezelfde „in- dustrieziekten" bloot als degenen die het voor hun levensonderhoud doen. Asbest kan dodelijke longziekten ver oorzaken, met olie doordrenkte overalls kunnen kanker aan het scrotum doen ontstaan. Microscopisch kleine metaal- deeltjes kunnen tijdens het boren in het oog slaan en de epoxyharsen die nu in de meubelmakerslijm zitten kunnen op een gevoelige huid tot een nare uitslag leiden. General Practitioner merkt op dat het voornaamste verschil tussen de amateur en de vakman bij deze risico’s is, dat de vakman recht heeft op een uitkering wanneer hij een industrieziekte oploopt en de amateur in dat geval niets krijgt. Wat de diagnose betreft vermeldt het blad het geval van een Amerikaan, die na zijn pensionering was begonnen met het restaureren van meubels. Hij ge bruikte daarbij een in de handel ver krijgbare verf af werker in zijn kelder. Daarbij ontwikkelde zich koolmonoxyde. Hij kreeg een hartaanval door strem ming van de bloedtoevoer naar de hart spier en daarna twee beroertes toen hij het spul bleef gebruiken. Een derde hersenbloeding was dadelijk. Pas na zijn dood kwam een medische milieugroep erachter dat de verfafwerker de oorzaak van zijn hartklachten was geweest. Beeldhouwers kunnen silicose opdoen, een longziekte. Amateur-ceramici kun nen loodvergiftiging krijgen, het lood zit in het glazuur WW* De hemellichamen Sirius en Venus, of kleurrijk schitterend of korte tijd helder blinkend aan het heelal, hebben vermoe delijk vaak opgewonden waarnemers op een dwaalspoor 'gebracht. Maar dan res teren de andere onverklaarbare observa ties, zoals,. de zwarte bollen boven de Zaan en de gelede „luchttuigen” boven de Eempolder. De KLM-gezagvoerder, de al 30 jaar vliegende (binnenkort Jumbo-)captain Leen van Rijswijk uit Blaricum, meent hiervoor een verklaring te hebben. Een ongetwijfeld opzienbarende theorie, waarvan de waarde op bijna kinderlijk eenvoudige wijze maar wel onder bepaalde klimatologische omstandighe den kan warden vastgesteld. Het gaat om een samentreffen van natuur en techniek, van kosmos en aar de. Om de „Spielerei” van aardse bewo ners, die toevallig of bewust lichtbundels van auto’s desnoods, of van schijnwer pers of zoeklichten, omhoog richten. De stralen „vliegen” zich te pletter tegen de inversielaag en vervormen tot cirkels of tot ellipsen, vallen uiteen of vormen weer een geheel om plotseling weg te schieten zoalshet licht van een zak lantaarntje of schijnwerper dat op een plafond is gericht en heen en weer wordt bewogen. Een simpele verklaring, die meer uit leg vraagt. Erst echter waarom de ge zagvoerder zich in dat ufo-probleem heeft verdiept. „Het is een bijna logisch gevolg van mijn karaktertrek me niet tevreden te kunnen stellen met onopge loste zaken. Met verschijnselen die „blij vende mysteries” moeten blijven of met „iets paranormaals” worden afgedaan”. Ook het „verschijnsel Eemnes” liet hem niet los, en hij studeerde korte tijd opnieuw, zoals meteorologie in de boe ken van dijn zoon, die eveneens vlieger is. En hij denkt dat hij het weet, al pretendeert hij niet met zijn vermoedens een op alle ufo-sloten passende sleutel te hebben gevonden. y j<*,**'**;v*^ Captain Van Rijswijk beseft dat zijn theorie mogelijk een verklaring is voor een groot aantal ufo-waarnemingen, in het bijzonder gedaan in de wintermaan den van het vorige en van dit jaar, maar uiteraard niet voor alle fenomenen die zich aan het uitspansel voor mensen ogen in geheel andere vormen hebben gemanifesteerd. Dan erkent hij ook, dat het ijdel is te veronderstellen dat deze aarde met haar mensheid uniek is in de kosmos. Er zouden andere beschavingen kunnen bestaan met voor onze begrip pen onbestaanbare technieken Van een"' Nobovo-medewerker verne men wij nog, dat de theorie van Van Rijswijk in Ufo-kringen niet onbekend is. Er zijn in Amerika reeds, op dezelfde wijze als door de gezagvoerder voorge- steld, proeven mee genomen. Vele Ufo- vérschijnselen moeten, inderdaad worden teruggebracht tot „inversië-lichteffec- ten”. sie: een omkering. Er zijn verschillende vormen van inversies, zoals grond-, sta- lings- en hoge-drukinversies. Boven een vochtige luchtmassa (de Eempolder) ont staat vaak esn lage inversie, zoals ook boven steden ais Londen en Tokio. De eigenschap van de laag is. dat zij uiterst stabiel is, zeer durt en werkt als een scherm boven aarde; als een deksel op een luchtlaag. LONDEN (Reuter) Dokters, die hun patiënten dikwijls de raad geven een liefhebberij te gaan beoefenen om tot rust te komen, hebben nu het vermoe den gekregen dat juist die liefhebberijen dikwijls oorzaak zijn van klachten van de patiënten. Het medisch weekblad Ge neral Practitioner meent dat dokters hun patiënten moeten gaan vragen wat die in hun vrije tijd doen. De moderne liefhebberijen worden technisch zo inge wikkeld, dat veel creatievelingen onver moed risico lopen. Naar het schijnt blijft 85 percent van de computer-misdrijven ongestraft. De veilige machines staan opgesteld bij het ministerie van buitenlandse zaken, de FBO, het ministerie van defensie, de nationale veiligheidsraad en de CIA. Maar het heeft ten minste ongerustheid gewekt dat enkele jaren geleden een computer van het Pentagon complete plannen voor de derde wereldoorlog be gon te produceren op een machine waarop zij volgens de veiligheidscode- ring niet konden verschijnen. Ten min ste tien mensen hebben zo kunnen be kijken waar de VS in geval van een volgende globale krijg hun oorlogssche pen en luchtmacht zouden concentreren. En nu de ufo’s boven Nederland, wat toegespitst op de- waarneming van»1 het r gezin D. Hoek uit Eemnes. Tien man sterk, van zeer klein (Vier jaar) tot groot (het echtpaar van om en nabij de vijftig). Zij aanschouwden vanuit de woonkamer boven de Eempolder de wonderlijke show van twee ufo’s: de één wat groter dan de ander, waarvan de kleine verticaal om de grote heen draai de, terwijl beide wegzweefden en terug keerden, waarbij de kleine in drieën Voor het Eemnesser ufo-verschijnsel zijn twee voorwaarden nodig: een tem- peratuursinversie op geringe hgogje en «en bundel of bundels licht, vgfedf-hét-r' aardoppervlak. Rook uit hoge schoorstenen als van de centrales bij Diemen en Lelystad kan recht omhoog stijgen en dan 90 graden afbuigen, doordat de grijze massa tegen een inversielaag opbotst. Onder het scherm blijft het opstijgende vuil van de wereldsteden hangen, eer combinatie van rook en mist en allerlei industriële dampen, die gezamenlijk verantwoorde lijk zijn voor de vorming van de be ruchte Engelse smog. Op die inversielaag ligt de stratusbewolking waar men recht er onder of recht er boven doorheen kijkt. Maar hij is niet door zichtig vanuit een schuine hoek. De captain vloog inmiddels een vier motorige Havilland Heron en bevond zich hiermee eens boven Indonesië. Hij had de sultan van DjoMja aan boord en ook een Hongaars ensemble. Opeens stoof één van de musici de cockpit binnen en schreeuwde in zijn Neder- Vissen, een wijsgerig tijdverdrijf, kan eveneens gevaarlijk zijn, zoals besmet ting met de ziekte van Weil geelzucht veroorzaakt door contact met water dat met urine en uitwerpselen van ratten is besmet. Duiven kunnen een longziekte veroor zaken, de papegaaieziekte is bekend, rondwormen in honden en katten leiden tot toxocariasis met allergische reacties. General Practitioner wijjt voortijdige doofheid bij jongelui aan overmatig la- waai in discotheken, veel hoger dan de 90 decibel die ih de industrie toegestaan is. J Bibliofielen, die niets uitstaande heb ben met machines, dieren of lawaai, staan wel bloot aan variaties op de „vloek van de farao s”. De eerste onderzoekers van de pyra- miden overleden aan wat een vloek geacht werd, maar in feiten sporen wa ren in oude stof. Ongerepte stoflagen” kunnen tot minder dodelijke vormen leiden, waaraan sommige bibliothecaris sen blootstaan als zij zeer oude boek werken in handen hebben. Het normale temperatuurbeeld boven de aarde bestaat uit een trap waarbij de temperatuur van tree tot tree lager wordf. In dat beeld kan een storing ontstaan. Er kan een tree missen, in welk gat de temperatuur hoger in plaats van lager wordt. Die verstoring van het nprmale temperatuurbeeld is een inver- »”’-■* 4 M v ,y- X: De redenen voor deze maatregelen lig gen voor de hand: de „secret service” wil niet dat potentiële moordenaars tot de archieven doordringen en ervan op de hoogte komen dat zij worden be waakt, terwijl het gezondheidsinstituut bang is dat, bijvoorbeeld terwille van afpersing, de gegevens zouden worden gestolen van Congresleden die met gees telijke stoornissen hebben gekampt. Zowel bij het ministerie van defensie als bij de nationale veiligheidsraad wer ken speciale teams aan de voortdurende beveiliging van de computersystemen te gen inbraak. En zoiets is allerminst denkbeeldig. In de afgelopen acht jaar zijn meer dan 400 computer-misdrijven gemeld in de industrie, met in totaal verliezen ter waarde van 500 miljoen gulden. In een studie van de Ameri kaanse rekenkamer werd vastgesteld dat federale instellingen met behulp van 69 computer-inbraken van vijf miljoen gul den waren ontdaan in de laatste twee jaar. De in Barneveld geboren vlieger zette zich voor de eerste keer schrap toen hem iets onverklaarbaars overkwam in een oud, statig grachtenhuis aan de Nieuwstad in Leeuwarden. Daar woonde hij korte tijd. Op een avond, toen de stilte volledig bezit had genomen van het grote, holle pand en hij en zijn vrouw de uren lezend doorbrachten, weerklonk er opeens in een andere ka- Het moest dus donker zijn om de schotels te doen ontstaan, door de bewe gingen van de lichten vanaf de grond worden zij schotel- of ellipsvormig. Zij zijn geruisloos, bewegen zich gemakke lijk in alle richtingen, zijn razendsnel, kunnen plotseling stoppen en blijven hangen, en gaan bij meerdere lichten uit elkaar of voegen zich weer samen. Ten slotte verdwijnen zij bij zonsopgang, want het wordt licht. moordenaars worden beschouwd, is nu uitsluitend toegankelijk gemaakt voor een klein aantal agenten. Captain Van Rijswijk bestudeerde kaarten en meteorologische omstandig heden en schakelde collega’s in, en mede dank zij hun hulp werd het raadsel opgelost. Bekend is, dat in Noord-Perzië de atmosfeer na regenval soms een uit zicht over een afstand van 200 mijl toestaat. Hier stonid het identificatielicht van een op grote afstand, hoog in de bergen gelegen vliegveld aan de hemel. De waarnemers ondergingen, door de kleine hoek waarop werd aangevlogen, een absoluut optisch bedrog. Door de schuine stand van de F 27 bij het dalen, leek het alsof de „ufo” naar boven kwam. „Je hebt niet alledaagse omstan digheden nodig om deze zeldzame ver schijnselen te creëren X

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11