Boodschappen duurder ondanks recente prijsverlagingen Boersma: Nederland AANTAL WINKELS DAALT NIET MEER Werkgevers voorbereid op acties naar Huil. dl Shopping tours met North Sea Ferries Speciale energie- zegel PTT krijgt geld uit landbouwfonds J „Streven naar betere inkomensverdeling in agrarische sector” „Werkgevers moeten onze goede wil zien” SNEEUW-,,VRETER” llll O I I I I I I I I een miljoen gulden aan prijzen Geen behoefte Initiatief agi Bedrijven mans genoeg om acties tegen te houden k - WOENSDAG 17 2 6 JANUARI 19 7 7 ECONOMIE )l. 5| ing te die en de jrd ten al- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgever sorganisaties zeggen geheel op acties van de vakbeweging te zijn voorbereid. „We coördineren heel sterk Iedere week vergadert het coördinatiebureau”, aldus het VNO De werkgevers menen dat de bedrijven waar straks de acties gevoerd gaan worden, zelf mans genoeg zijn „deze acties tegen te houden.” Wat men daar mee bedoelt, wil het VNO met nader verklaren. DEN HAAG. Een werknemer kan per jaar maximaal duizend gulden vermogensaanwasdeling (VAD) krijgen volgens de huidige stand, maar hij krijgt het niet direct in handen. Voor hij de opbrengst kan verzilveren, gaan tenminste zeven jaar heen. De regering schat de opbrengst van de VAD voor 1977 op totaal ongeveer 300 miljoen gulden, waarvan de helft uit de aardgassector. Ongeveer een kwart van dit bedrag zal dat jaar toekomen aan de individuele werknemers, de rest aan het collectieve VAD-fonds. Te winnen in de Nationale Puuelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven M x iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (ADVERTENTIES) e D e ‘n te 1- BON voor folder SHOPPING IN HULL' Naam Adres Plaats RIJSWIJK. Boodschappen-doen bij de kruidenier kost op dit moment wel degelijk meer geld dan een jaar geleden. Ook in de winkels die sinds begin januari met veel reclame-geweld prijzen verlaag den, zijn de levensmiddelen en andere kruidenierswaren in doorsnee duurder geworden. Konsumenten Kontakt komt tot die con clusie na een onderzoek bij een aantal „prijsverlagers”. Volgens het Konsumen ten Kontakt zullen de acties van een aan tal grootwinkelbedrijven niettemin een enigszins drukkend effect hebben op de prijsontwikkeling in ons land. Want in vergelijking met de prijzen in de betref fende winkels in december 1976 blijken de prijzen van nu inderdaad op een lager niveau te liggen. Aan de hand van een bepaald, statis tisch gezien belangrijk, boodschappen- pakket rekende Konsumenten Kontakt uit dat sommige winkels, rekening hou dend met de recente prijsverlagingen, toch nog 7 a 8 percent duurder zijn gewor den. De prijsverlagingen van Albert Heijn sorteren volgens Koopkracht meer effect: daar blijft de jaarstijging van de prijzen vooralsnog beperkt tot nog geen 3 per cent. „Tal van belangrijke produkten zijn in 1976 dusdanig in prijs gestegen, dat de recente prijsverlagingen, vaak van min der zwaarwegende produkten, dat niet konden compenseren. Heel wat prijsver hogingen van het afgelopen jaar lagen buiten de directe invloedssfeer van de winkels zelf, zoals de hogere minimum prijzen voor brood, suiker en volle melk, en de extreme prijsstijgingen van koffie”. (ADVERTENTIE) miljoen gulden aan prijzen DEN HAAG. „De landbouwpolitiek van de komende jaren zal minder onder het motto moeten staan van uitsluitend kiezen voor groei en meer onder het motto van een rechtvaardige verdeling van de schaarse middelen van bestaan. Als ik in de land bouwpolitiek moet kiezen tussen kiezen en delen, dan kies ik voor delen”. Dit zei Bukman meent dat het vrije spel der maatschappelijke krachten veel goeds oplevert, maar onder de huidige omstan digheden ook te veel rechten aan de sterksten geeft. „Daarom zijn er spelre gels nodig, die de vrijheid van de een beperken, om daarmee anderen meer vrijheid te geven", aldus Bukman, die vond, dat de overheid in de grondpolitiek vraag en aanbod evenwichtig op elkaar moet afstemmen. Hij wil een ander belastingsysteem om in de land- en tuinbouw de lagere inkomens wat meer belastingvoordelen te geven, om daarmee ook op kleinere bedrijven de investeringen te kunnen ondersteunen. Op deze eerste dag van uitgifte was de hal van het ministerie van Economische Zaken als postkantoor ingericht. Vanuit dit postkantoor konden speciale envelop pen en briefkaarten met de nieuwe postze gel, voorzien van een eveneens speciaal stempel worden verzonden. Staatsscecretaris dr. M. van Hulten van Verkeer en Waterstaat heeft bij deze gele genheid medegedeeld, dat hij in december jl. de PTT gevraagd heeft opnieuw de besparing van energie in en door het bedrijf een krachtige impuls te geven. „Zolang deze eenzijdige opzegging door de werkgevers van een gezamenlijke over eenkomst boven tafel blijft, is er niet meer te praten en worden we gedwongen acties te gaan voeren”, aldus FNV-voorzitter Wim Kok. I- le Te Mdnnen In do Nttkxul» Lb.v. Puzze/efctie Natlommi Fond» Boter Leven DEN HAAG (ANP). De PTT heeft gisteren de eerste van een nieuwe specia le postzegel uitgegeven, die dient ter ondersteuning van de regeringscampag ne voor energiebezuiniging. „Wie 50.000 verdient profiteert meer van 1600 zelfstandigenaftrek en van de investeringsaftrek dan iemand met een inkomentje van 20.000. Ook onze belas tingmogelijkheden stimuleren de investe ringen vooral op bedrijven waar reeds goede inkomens worden verdiend”, aldus de CBTB-voorzitter. Bukman wil deze belastingvoordelen niet afschaffen, maar wel denken aan een andere verdeling van het totale bedrag wat daarmee is gemoeid. traal Plan Bureau te laag is met de raming van het incidentele loon. (Dat is loon dat wordt betaald buiten de cao’s of andere regelingen). overheid zit er ook in. De werkgevers willen van het bestuur ook deel uitmaken, omdat het gelden uit het bedrijfsleven betreft, maar de regering is aan dit bezwaar niet tegemoet gekomen. De kop peling van het afdrachtpercentage aan het verschil tussen de ontwikkeling van de reële arbeidskosten en de structurele ont wikkeling van de arbeidsproduktiviteit is vervallen. Het VAD-plichtig deel van de overwinst van een onderneming zal niet langer gekoppeld moeten zijn aan de loonsom. Wel is de bepaling gebleven dat een werk nemer niet meer aan VAD kan ontvangen dan twee percent van het loonbedrag, waarover maximaal de sociale premies worden geheven (dat bedrag is sedert 1 januari jl. 51.220). Het meerbedrag komt toe aan het collectieve fonds, evenals de andere helft van de VAD-uitkering. Vol- De werkgevers zeggen te blijven wach ten op een initiatief van de kant van de regering. „Minister Lubbers schrijft toch duidelijk in zijn brief aan de Tweede Kamer dat de economische vooruitzichten voor dit jaai nog slechter zijn dan aanvan kelijk was berekend. Nou dan Dan zal de regering toen iets moeten doen” aldus de werkgevers Ingrijpen in de lonen kun je volgens de minister maar éénmaal doen, „want dan gaat de druk een andere uitweg zoeken met 25 percent tot 156.000 winkels, terwijl de vermindering door de gegroeide bevol king relatief nog hoger ligt. Afname van het aantal winkels heeft overigens niet geleid tot verlaging van de investeringen door de middenstand. In de sector levens- middelenbedrijven is bijvoorbeeld de gemiddelde winkeloppervlakte sinds 1969 meer dan verdubbeld, aldus de heer Trautwein. Hij schilderde de situatie in de midden stand af als één met een zeer krappe marge, waar winst en verlies gevaarlijk dicht bij elkaar liggen onder meer door heftige concurrentie en het arbeidsinten sieve karakter van de detailhandel. Gezien de directe relatie met de consu ment zal automatisering in winkels niet makkelijk kunnen worden ingevoerd. De heer Trautwein noemde experimenten in Japan met een volledige geautomatiseer de supermarkt, die aantoonden dat de consument dit type winkel bewust en resoluut afwijst. vers houden vol, dat in hun voorstellen voldoende koopkrachtverbetering voor de lager betaalden aanwezig is. „Maar de vakbeweging wil per se en alleen maar praten over de prijscompensatie”, zeggen de werkgevers. BRUSSEL (ANP). Nederland krijgt uit het Europese landbouwfonds (afdeling Oriëntatie) een bedrag van in totaal 23.469.417 gulden. Dat geld is bestemd voor 15 projecten in ons land. 15.697.134 gulden is bestemd voor acht projecten die de produktiestructuur moeten verbe teren. Voor werkzaamheden ter verbetering van de elektriciteitsvoorziening op het Friese platteland is een bedrag van 10.353.607 gulden toegekend. Voor zeven projecten die waterbouwwerken betref fen is een bedrag uitgetrokken van in totaal 5.343.527 gulden. Het enige project van gemengde aard (de bouw van een champignoncompostbe- drijf in Ottersum in Limburg) krijgt een bedrag van 5.250.000 aan Europese bij stand. Voor zes projecten die dienen om de afzetstructuur te verbeteren is in totaal 2.522.283 gulden uitgetrokken. In de sector groenten en fruit is voor twee projecten een totaal van 722.559 aan bijstand verleend. Bukman meent, dat de overheid wat rustiger aan moet doen met het bestem men van landbouwgrond voor andere doeleinden. Tienduizend hectare per jaar vond hij te veel. Hij vroeg zich af, waarom Zuidelijk Flevoland niet aan boeren wordt-uitgegeven. „We hebben in ons land niet de minste behoefte aan kolchozen”, zei hij. Hij vond het ook niet nodig, dat welgestelde buitenstaanders grond kopen om daar hun paarden op te laten lopen. De vakcentrales hebben gezegd geen enkele behoefte te hebben aan een gesprek met de regering, als de werkge vers niet bereid zijn om nader te overleg gen over de prijscompensatie. De werkge vers op hun beurt blijven volhouden, dat ze die prijscompensatie niet meer kunnen betalen en dus afgeschaft willen zien. Wijzigingen wetsontwerp VAD niet fundamenteel .De vakbeweging zal heel spoedig ont dekken aat ze niet veel zullen opschieten met hun geplande acties. We vinden het jammer dat het zover heeft moeten komen, maar als het moet dan moet het maar”, aldus de werkgevers. De werkge- (Van onze redactie economie) CBTB-voorzitter drs. Piet Bukman vandaag voor een bijeenkomst van de afdeling West-Nederland van de CBTB. De werkgevers menen nog steeds, dat de regering het initiatief moet nemen om de partijen op topniveau bij elkaar te krijgen. Minister Boersma vindt dat het geen zin heeft als de regering nu werkge vers en vakbeweging zou uitnodigen voor nieuw centraal overleg over de vastgelo pen loononderhandelingen. „Aan mensen die dan uit beleefdheid komen, heb ik mets. Eerst moet ae wil er zijn om er met elkaar uit te komen. Zover is het naar mijn mening nog met Aan een herhaling van het mislukte loonoverleg van eind vorig jaar hebben we mets”, aldus minis ter Boersma. Sneeuwploegen in de Amerikaanse stad Portland kwamen op het idee een sneeuwrui mer te beschilderen met een wijd opengesperde mond en een tweetal olijk kijkende ogen, waardoor het vehikel nu meer op een sneeuw-„vreter" lijkt. UTRECHT (ANP). De dalende lijn van het aantal winkelvestigingen is voor het eerst na vele jaren tot staan gekomen. Per 1 januari 1977 kon zelfs een stijging van het aantal winkels van rond de 500 worden geregistreerd. Deze toename zit hem vooral in de categorie winkelbedrij ven met meer dan één vestiging. Dit is gisteren meegedeeld door de heer E. Trautwein van de Stichting Rationele Distributie bij de presentatie van de beurs Winkel *77, die van 6 tot 10 maart wordt gehouden in de Jaarbeurs in Utrecht. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand verwacht echter, dat tot 1980 nog zo’n 40.000 tot 50.000 winkels zullen verdwijnen, waaronder vooral kleine bedrijven zullen zijn, zo werd voorts mee gedeeld. De heer Trautwein noemde de veran derde tendens een verheugend teken. Vol gens hem is in de laatste 20 jaar het aantal winkelvestigingen in absolute zin gedaald Dit blijkt uit enkele wijzigingen die de regering heeft aangebracht in het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp vermogensaanwasdeling. Van funda mentele veranderingen kan niet worden gesproken, zo bleek gisteravond ook al uit diverse reacties. Het CDA heeft vrij positief op de wijzigingen gereageerd, maar blijft bezwaren houden. Het VAD-percentage wordt nu vastge steld op 15 percent. Dit zou tot 1980 zo moeten blijven. Het jaar van ingang zal niet 1975 zijn, zoals aanvankelijk was voorgesteld, maar 1976. De helft van de VAD zal per onderneming aan de eigen werknemers toevallen (dat kan in contan ten). Het centrale VAD-fonds, waarin de andere helft van de opbrengst komt plus de meeropbrengst van het individuele deel, zal in het nieuwe voorstel niet alleen door de werknemers worden bestuurd. De Op basis van het standaard- boodschappenpakketje is van de „prijs verlagers” Edah momenteel het goed koopst. Simon is bijna 4 percent duurder, Albert Heijn 5 percent en de Gruyter bijna 12 percent, aldus Konsumenten Kontakt. Bukman ging uit van de veranderde sociaal-economische situatie. „We leven in een economische inzinking, de stormach tige economische groei en een geweldige welvaartsontwikkeling zijn verdwenen”, zei hij. Bukman stelde zijn gehoor voor de inkomensvergroting maar te vergeten, doch in het beleid te streven naar een betere inkomensverdeling binnen de agrarische sector. Hiertoe zijn volgens hem enkele beleidsombuigingen nodig. Vraag folder aan uw reisbureau of bon opzenden aan: North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg 3208 gens de huidige gegevens zal een werkne mer dus niet meer dan 1000 gulden krij gen over één jaar. Dit betekent voor de modale werknemer vier percent van zijn jaarsalaris. In een commentaar zei minister Boers ma (Sociale Zaken), de eerst verantwoor delijke bewindsman voor het wetsont werp, dat de regering met de wijzigingen heeft gereageerd op de vele kritische opmerkingen, die o.a. vanuit de Tweede Kamer zijn gemaakt. Hij gaf toe dat de omvang van de VAD nu nog niet zo belangrijk is, omdat de winsten momen teel niet hoog zijn. De werkgevers dienen onze goede wil te zien, zei de minister, waaruit allerlei technische verbeteringen voortkomen. De Tweede Kamer kan altijd nog wijzi gingen in het wetsontwerp aanbrengen, aldus Boersma, maar hij hoopte dat dit er niet al te veel zullen zijn. In een voorlopige reactie zei voorzitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging blij te zijn met de loskoppe ling van de VAD-opbrengsten van de arbeidskosten, de arbeidsproduktiviteit en van de loonsom. De gewijzigde regeling is volgens hem „niet onredelijk en niet onbillijk”. „Gezien vanuit onze visie zijn de wijzi gingen teleurstellend”, zei CNV voorzitter Jan Lanser. „Op de hoofdpunten is aan onze ernstige bezwaren niet tegemoet gekomen. De individualisering van de VAD-opbrengst blijft te beperkt en de collectieve aanwending gebeurt op een onjuiste manier doordat het geld in de pot blijft”. Werkgeverswoordvoerder Van Veen blijft ook nu van mening dat de VAD- regeling niet goed gefundeerd is en dat voor het fonds geen behoorlijke bestem ming bekend is. Er is meer tijd nodig om beheer en bestemming van de VAD te overdenken. Vooral het doel in de pensi- oensfeer is niet duidelijk, en er zijn veel werknemers, die niet van de VAD kunnen profiteren. Wij zijn geen tegenstanders van een overwinstdeling, maar dit voor stel voldoet niet aan de eisen, die we stellen, aldus Van Veen. Het CDA (KVP, ARP en CHU), dat veel bezwaren tegen het oorspronkelijke wets ontwerp had, heeft gisteren positief gerea geerd op de wijzigingen die de regering in het ontwerp heeft aangebracht. „Het is een zeer verbeterd wetsontwerp, waar over we kunnen discussiëren. Maar de wensen van ons waaraan de regering niet tegemoet is gekomen, moeten bespreek baar blijven”, aldus de KVP’er Van Amelsvoort, die verwacht dat de regering en de Kamer nu tot een redelijk resultaat kunnen komen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is tevreden met de memorie van ant woord. Volgens de fractie heeft het kabi net de belangrijkste punten in het wets ontwerp niet veranderd. De voorstellen van de regering komen door het maxi mum van twee percent voor individuele uitkeringen volgens de PvdA-fractie neer op een verdeling van 70 percent voor het fonds en 30 percent voor de individuele werknemers. De PvdA is het niet eens met de wijzi ging van de datum van invoering -1976 in plaats van 1 januari 1975. Zij staat wel positief tegenover het betrekken van de overheid bij het beheer van het VAD- fonds. Een écht Moulinex Espresso-ap- paraat: de droom van iedere kof- fiekeiiner. Daarmee maakt Mouli nex het mogelijk om op koffie- avontuur te gaan. Zonder moeite maakt u voortaan thuis de heer lijkste espresso en andere koffie- fantasieën. Kompleet met 2 espressokopjes. Winkelwaarde 195,-. Een geschenk van Mou linex B.V te Gouda. Minister Boersma vindt dat de vakbe weging voor een deel wel gelijk heeft wanneer ze nu de werkgevers verwijt te zeggen nu geen loonsverhogingen te kun nen betalen, maar onderhands vorig jaar wel meer hebben betaald dan geregeld was. De werkgevers wijzen deze beschul digingen van de hand met de opmerking, dat zij altijd hebben gesteld dat het Cen- Al vanaf/ 199.- per persoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. - Shopping Tours zijn er van I oktober 1976 tot 31 maart 1977, Vertrek RotterdamEuropoort vAftf elke avond zes uur. De volgende morgen^^Mj^^^CTI al voordelig winkelen in Huil.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17