Wenders’ „lm Laufe der Zeit” in de filmhuizen Examens hondekar juk Ros, met Spel met lucifers oorzaak van brand in flatwoning stand „Stisa” wil vóór verhuizing discussie over welzijn wat vertel je me nou ff - Over Umuiden gesproken.... 5 SCFADE ZEKER TWAALF MILLE Mevr. M. Nijdam volgt drs. N. Kraetzer op Deur open Afscheid bussen naar Zeewijk ■F ’s Avonds niet meer zet deuren weer open Alleenstaandencentrum x I V/ O E N S D A G 2 6 JANUARI 19 7 7 c. n WW SUGGESTIE VRAGEN N f t i NAAR AMSTERDAM OP 5 AUGUSTUS 1881 kwam Adrianus Ros uit Nieuwer-Am- stel naar IJmuiden, met zijn vrouw, Alida Zwaan, en twee kinderen, een zoon en een doch ter. Vier van de vier miljoen Nederlanders zochten aldus hun toekomst in het nog geen vijf jaar bestaande dorpje aan de mond van het Noordzeekanaal, een dorpje zo onbelangrijk dat de trein de weg erheen nog niet had gevonden. VELSEN 1 J. Kleinzoon Dirk Ros over de bekendste hond van IJmuiden: „En wég waren de saucijzen". 1 l De heer C. J. de Goede te IJmuiden: „De signalen die aan de semaphore als vlaggen, ballen en lichten te zien zijn betekenen zelfs voor IJmuidenaren wei nig. Zou het niet mogelijk zijn, bijvoorbeeld als een soort reclame, een gekleurde kaart te laten maken ook ter verzending door toeristen waarop de beteke nis van dit alles wordt aangegeven, zoals: 1. inkomend of uitgaand schip; 2. wa terhoogte in palmen: 3. welke sluis te gebruiken; 4. wind- en stormverwachting en radarinstallatie. Dit alles voor zover instanties geen bezwaar maken. Het lijkt mij een goede reclame voor IJmuiden dergeljjke ansichtkaarten te laten ver zenden, in Nederland en ver daarbuiten”. van: van Robert (Han Zischler) is een intellec tueel wiens huwelijk mislukt is en die zijn baan zat is. Na een auto-ongeluk rijdt hij met Bruno mee en gedurende De voorstellingen in beide filmhuizen beginnen om half negen. Een half uur later liep het dier weer braaf onder de hondekar, een en al trouw, een en al goedhartigheid. EEN KLEINZOON VAN groente boer Adrianus Ros die niet zijn be staan in de groente maar als schilder heeft gevonden woont aan de Rijks weg in Santpoort. Op zijn tuinhekje prijkt een afbeelding van een paard. nee ?nd de 5M. van ch- aar het nst i is >k- iri- tot vi per uw len iste er in aar ge- Lezeres: „Schrijft u ook eens over „Tante Reinlje”, een vroeger zeer bekende inwoonster van IJmuiden-Oost”. Lezer: „U heeft nog niet geschreven over be kende straatmuzikanten, zoals Zwanenburg, „Piccolo” de violist e.d.”. We moeten om nog enig geduld vragen gezien het grote aantal onderwerpen dat op behandeling wacht. Zijn er lezers die nu reeds bijzonderheden over bedoelde personen kunnen geven dan houden we ons graag aanbevolen. De heer T. C. Bakker te IJmuiden: „Naar Amsterdam kon men vroeger slechts komen via een grindweg van enkele meters breed met in het midden een „paar- denpad”. De kanalen kon men oversteken met een met de hand bediend pontje. Na zes of acht uur moest men op een grote bel slaan; dan werd je door de veer man met een vlet overgezet”. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). iet ,T- ir- let 'fi rst Ml. id- in an de ait Opbouwwerker H. van der Linde drukte het verzoek van de Stisa aan de ge meente wat anders uit! „Een ambtenaar heeft al maten opgenomen in mijn hui dige werkruimte om de benodigde ruim te voor de Stisa in een nieuw onderko men te bepalen. Je krijgt bijna de in druk dat elk moment een verhuiswagen kan komen voorrijden. We moeten de gemeente vragen daarmee op te hou den”. De vergadering van het Algemeen De postelein werd gewassen, daarna gekookt en vervolgens in een lange fles gedaan. Daar ging een kurk op die van een laagje lak werd voorzien. In de wintertijd werden de flessen voor een kwartje per stuk verkocht aan degenen die eens wat anders wilden dan de groente-in-het-zout. Op de duur had Ros een hulpje bij zijn hondekai' nodig. Dat werd zijn Han Zischler als de vrijbuiter Bruno in Wim Wenders’ „lm Laufe der Zeit”, die deze week in Filmhuis Velsen en het Alpha Filmhuis wordt vertoond. Bestuur van de Stisa ging akkoord met de standpuntbepaling over de huisves ting, warbij de gemeente gevraagd wordt om een discussie over- de samenhang tussen huisvesting en toekomstige orga nisatie van de welzijnssector in Velsen. „Im Laufe der Zeit” is niet alleen de geschiedenis van een reis van twee jonge mannen, maar ook een film over film. Bruno (Rudiger Vogler) is de vrije jon gen, die rondreist en woont in zijn grote verhuiswagen. Om te leven heeft hij niets meer nodig dan slaapruimte, een koffiefles, een jukebox en zijn koffer- grammofoon. Hij verdient zijn brood als reparateur van filmprojectoren en als operateur. Daarvoor reist hij, met zijn wagen vol onderdelen, de bioscoopjes in de Duitse provincie af. Het wist zo langzamerhand zelf wel waar het stoppen moest, voor de vele vrouwen die groente van Ros koch ten, een man die een moordkerel werd genoemd omdat hij met zijn groente kwam ook al was er een of andere staking in het visserijbedrijf zodat de mensen geen geld hadden om hem direct te betalen. Ros bleef altijd zijn opgewekt humeur bewaren en bleef zijn klanten bij zijn honde kar begroeten zoals ze dat het liefst hadden, „u” tegen de dames die daar prijs op stelden, een klap tegen de derrière voor degenen die deze ma nier van communicatie prefereerden. Want bij Ros bleef de klant altijd koning. Tegen kwart over vijf moet de brand in het bedje begonnen zijn. De ouders werden gewekt door het kind, dat bang huilend door de gang liep. De vader •heeft nog een bluspoging willen onder nemen, maar bij zijn poging de deur open te doen zakte deze uit de plastic inmiddels gesmolten kozijnen. Hij raakte hierbij aan de polsen gewond en is hiervoor behandeld in het ziekenhuis. Inmiddels was de brandweer gearri veerd en binnen twintig minuten kon het sein brandmeester worden gegeven. Toen wérd ook de jonge hond, die tij dens de brand spoorloos was geweest, tot geruststelling van het gezin gevonden. De bouwkundige schade die door de brand aan het gebouw is ontstaan, wordt geschat op tweeduizend gulden. De scha de aan de inventaris op zo’n tienduizend gulden. De familie was verzekerd. De heer Den Hartog vroeg het dage lijks bestuur of de Stisa pogingen wil ondernemen om de SDAB en de AHD weer bij de Stisa binnenboord te krijgen. Voorzitter Kraetzer antwoordde, dat het uittreden van de SDAB bijzonder be treurd wordt en had gehoord, dat men ook binnen het bestuur van de SDAB niet onverdeeld gelukkig is met deze stap. „Van onze kant staat de deur nog wagenwijd open”, aldus de voorzitter die vertelde, dat een delegatie van de Stisa met het bestuur van de SDAB gaat praten over de gevolgen avn het uittre den, waarbij men zeker zal proberen de zaak weer in het reine te brengen. Wat betreft de AHD, die overigens niet uit het bestuur van de Stisa is gestapt, geloofde hij, dat dep roblemen wel op- gelfost worden. Adrianus Ros kreeg een woning in wat later de Zeestraat zou heten, een van de zes huisjes die er op een rijtje stonden. Met wat eenvoudige ingre pen maakte hij van de voorkamer een winkeltje, een groentewinkel. Er woonden te weinig mensen in de buurt om daaruit een klantenkring op te bouwen. Wel waren er velerlei nieuwe werken aan de gang waarvan de arbeiders in keten verblijf hielden. Ros ging er regelmatig met zijn zoon heen, ieder een juk op de schouders, zodat ze gezamenlijk vier manden met groente konden sjouwen. IJMUIDEN. In alle vroegte heeft vanmorgen een korte brand gewoed in een flatwoning aan h et Georgebos is Zeewijk. De brand woedde in het slaap kamertje van een 5-jarig kind, dat in bed met lucifers had gespeeld. Hel kind bleef ongedeerd, maar de vader is licht gewond geraakt. De schade wordt voor lopig geschat op totaal twaalf mille. Die hond zou de populairste hond van IJmuiden worden. Vraagt men er oudere IJmuidenaren naar dan blijkt iedereen zich het dier te herinneren: de „rooie hond van Ros”. Op de vergadering van het Algemeen Bestuur heeft de Stisa afscheid genomen van voorzitter drs. N. E. A. M. Kraetzer en mevr. M. Nijdam tot nieuwe voorzit ter gekozen. De heer Kraetzer benadruk te hoezeer het hem speet wegens drukke werkzaamheden zijn voorzitterschap te moeten neerleggen. Hij noemde zijn werk in de Stisa een belangrijke fase in zijn leven. De nieuwe voorzitster had grote waardering voor het werk van het scheidende bestuurslid, omdat hij met name heeft volgehouden in de beginper- diode zodat er een opbouwwerker kwam. De nieuwe voorzitster mevr. M. Nij dam’ die met algemene stemmen is ge kozen, zei, dat het wederzijds wennen zal moeten zjjn. Zij noemde twee belang rijke redenen, waarom ze de kandidatuur heeft aanvaard. Als eerste omdat ze bij de oprichting en de aanloop van de Stisa betrokken is geweest en ten tweede omdat de openheid van de Stisa haar sterk aanspreekt. „Het is een eerste voor waarde om te komen tot een werkelijk stukje democratisering van de samenle ving”, aldus de nieuwe voorzitster. twee weken trekken ze met elkaar op. Robert wandelt wat rond, als Bruno aan het werk is. Langzaam vindt Robert zijn evenwicht terug, terwijl beiden gaan inzien wat de gronden van hun een zaamheid zijn en ze ontdekken hun behoefte aan contact met andere mensen vooral met vrouwen. Wim Wenders maakte z’n eerste korte speelfilm in 1968. Van deze regisseur werd onlangs in het Filmhuis „Alice in den Stadten” vertoond. praal en pracht. Wat hem overigens in 1889 meer interesseerde: er werd gewerkt aan de totstandkoming van de middenéluis en daar vond hij met het juk op de schouders een nieuw afzetgebied. Een jaar la ter mopperde Ros met alle andere IJmuidenaren op de strenge winter. De hele scheepvaart en de hele visse rij lag stil. Als je uit huis wilde moest je eerst veel sneeuw wegspit ten die lag soms een meter hoog. NIJMEGEN. Katholieke Universi- teit. Geslaagd voor het doctoraal examen wijsbegeerte: P. H. I. Erftemeijer, Sant poort. IJMUIDEN. Er is weinig kans op dat de busverbinding van dé NZH met Zeewijk in de avonduren verbe terd wordt. Op een vergadering van de Stisa in Zeewijk hadden inwoners geklaagd over de weinige bussen, die ’s avonds naar Zeewijk rijden. Op verzoek van de StlSa heeft wethouder H. van der Werff over deze klacht een brief aan het ministerie geschre ven, maar het antwoord is negatief. De minister schrijft terug, dat er „in het kader van de bezuinigingen geen aanleiding is om def requentie van de busdienst op Zeewijk ’s avonds op te voeren in verband met de lage bezet tingsgraad van de avondbsusen.” Sti- sa-voozitter Kraetzer concludeerde hieruit, dat dus de enige kans op verbetering van de busverbinding in de avonduren geschapen kan worden door acties van de bewoners van Zeewijk. Vanwege* de paardensport? „Welnee”, zegt Dirk Ros, „dat heb ik er voor de aardigheid op geschilderd, omdat ik Ros heet”. Het kost hem weinig moeite uit zijn sterke geheugen bij zonderheden over het oude IJmuiden op te halen, ook uit het IJmuiden van zijn grootvader. We vragen hem bijzonderheden over de hond. Die blijken moeilijk onder woorden te brengen, tenminste voor een krant. DIRK ROS: „Een poosje geleden nog waren we op bezoek bij familie in de Lange Nieuwstraat. Daar kwam ook een 83-jarige dame op bezoek die toen ze mijn naam hoorde meteen informeerde of ik familie was van ZE KWAMEN BIJ de mannen die het Pantserfort van IJmuiden aan het bouwen waren en bij degenen die nu al bezig waren het Noordzee kanaal te verruimen dat op korte termijn een meter dieper moest wor den. In het jaar vóór Ros naar IJ- AL KREEG IJMUIDEN in het be gin van deze eeuw een internationaal bekende naam, de leefgemeenschap bij de sluizen en de vishal bleef in feite een dorp. In dat hard werkende maar ook fel levende dorp bleef groenteboer Ros een der bekende fi guren. Een pionier op zijn ge bied- hij verkocht al goente in flessen toen dit nog iets heel bijzon ders was in een tijd, waarin men ’s winters genoegen moest nemen met snijbonen, sperziebonen, andijvie en zuurkool, alles uit het vat. Waar de mensen de tijd vandaan haalden be grijpt men nauwelijks, maar Ros en zijn vrouw maakten alles zelf in en dat terwijl zijn vrouw van vroeg tot laat in de winkel hielp en ook nog voor wie dat wenste lakens en slopen mangelde. Ze besloten te ex perimenteren met postelein in flessen. Laten we het er op houden dat de hond erg sexy was en door alle straathonden van IJmuiden werd achtervolgd wanneer ze onder de hondekar door de straten trok. Daar bij kwam dat ze voor en na het werk precies wist waar lekkere hapjes wa ren te halen en een ongelofelijke tactiek toepaste om in het bezit hier van te raken. Wie bij slager Kochx vlakbij de winkel van Ros vlees had gehaald kon wel eens met lege han den thuiskomen. IJMUIDEN De Stichting Samenlevingsopbouw Velsen „Stisa’’ ziet in het Cul tureel Centrum aan het Moerbergplanlsoen in IJmuiden goede mogelijkheden voor huisvesting, omdat daar een zekere concentratie van activiteiten, zoals die van de Velser Gemeenschap, de Stisa, de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden „SDAB”, het Sociaal Advies Bureau, de AHD Algemene Hulpdienst en mogelijk ook hel jeugd- tot stand zou kunnen komen. Zo’n concentratie geeft mogelijkheden voor een ver dere administratieve samenwerking, coördinatie van de verwjjsfunctie en het in teamverband gaan werken van de verschillende vakkrachten, aldus de Stisa. Ze wil echler, dat deze samenwerkingsmogelijkheden in het welzijnswerk in discussie ge bracht worden, voordat er beslissingen worden genomen over eventuele nieuwe huis vesting, omdat die bepalend kunnen zijn voor de behoefte aan ruimte. VELSEN. De filmhuizen in Velsen en Beverwijk hebben deze week een film op het programma staan van de jonge Duitse regisseur Wim Wenders. „Im Laufe der Zeit” is de titel van deze 178 minuten durende rolprent over twee jonge mannen die in een oude vracht wagen rondtoeren door Duitsland. De hoofdrollen worden gespeeld door Rudi ger Vogler en Han Zischler. Op woens dag- en donderdagavond wordt de film vertoond in Filmhuis Velsen aan de Kanaalstraat in IJmuiden en op zondag avond in het Alpha Filmhuis aan de Moensstraat in Beverwijk. Namens de Stisa bood zij de heer Kraet zer een boek aan. De opbouwwer ker wees nog eens op de verhouding tussen bestuur en beroepskracht, waarbij het bestuur de besluiten neemt en hef beleid bepaalt en de beroepskracht zijn kennis en vakmanschap inzet bij de voorbereiding van de besluiten en hel beleid en daaraan loyaal uitvoering geeft. De heer Beinteman dankte ten slotte als lid van het Algemeen Bestuur de heer Kraetzer voor het werk dat hij voor Stisa gedaan heeft en voor de duidelijkheid, die hij in Stisa heeft ge bracht. Mevr. M. Nijdam, de nieuwe voorzitster van de Stisa. Ros „van die rooie hond”. Nou, zei die dame: ik moest een keer als meisje voor mijn buurvrouw sucijzen halen bij Kochx de slager. Ik kwam terug met de saucijsjes op een bordje. Waar-ie had zitten wachten weet ik niet maar opeens kwam de rooie hond van Ros op me af, hij sprong tegen me op en weg, alle saucijzen”. OVERLEDEN M. Meijer, 79 jr., weduwe Zandvoort, Santpoort; C. F. van Zut- phen, 19 jr., weduwe van G. Duineveld, IJmuiden; P. C. Peetere, 79 jr., IJmui den; A. J. Exterkate, 70 jr., echtgenoot van G. C. Dorrestein Goor; J. F. A. Fiolet- 61 jr., echtgenoot van A. Kruk, IJmuiden; N. Teeling, 76 jr., echtgenoot van G. van der Kooi, Velsen-noord. Toen de winter voorbij was breidde de nering van Ros zich zo uit dat hij zijn juk aan de kant zette en zich het transportmiddel van die tijd aan schafte: een hondekar. Hij kwam op een of andere manier in het bezit van een vrouwtj eshond die niet uitmuntte door klassieke schoonheid, al zou ze de favoriet van vele straathonden blijken, maar wel door trekkracht. muiden was getrokken had het ka naal al bijna drieduizend zeeschepen verwerkt. IJmuiden had van die be drijvigheid weinig voordeel gehad. Van het begin af had Amsterdam bedongen dat de schepen niet in IJ muiden mochten laden of lossen. Pas sagiers moesten in de hoofdstad aan en van boord gaan. Hoe kleiner IJ muiden bleef hoe liever Amsterdam het had: iedere concurrentie werd bij voorbaat uitgesloten. Dat IJmuiden meer werd dan een dorpje met een paar eenvoudige stra ten dankte het aan de visserij. Toen Ros naar IJmuiden kwam had de eerste visafslag, die van Reijer Visser, al vaste voet gekregen. Ros leverde graag aan de vissers en de vissers kochten graag bij Ros omdat hij alleszins redelijke prijzen rekende voor de groente die hij vers van het land uit Beverwijk haalde. IN HET ZICH allengs voorspoedig ontwikkelende IJmuiden voelde Ros zich al gauw volop IJmuidenaar. Met de mannen van het eerste uur was hij er trots op als alweer een hoge bezoeker de jonge plaats met een bezoek kwam vereren om het Noord zeekanaal, nog altijd een staaltje van technisch vernuft, te bewonde ren. Ros zag in 1884 president Paul Kruger van Transvaal in IJmuiden, met president Steijn van Oranje Vrijstaat. In datzelfde jaar zag hij aan het strand en bij de haven keize rin Elisabeth van Oostenrijk, de dame met de waaier. In 1889 keek hij naar de sjah van Perzië, de man van de M. Stouten-Serné. z„ Driehuis: C. M. Vellema-Rolvink. z.. IJmuiden; J. M. G. Zonneveld-Raspoort, d„ Haarlem; C. Niessink-Dekker, z., IJmuiden: J. P. Ros- sen-Henzel, d., Heemskerk; N. J. Kra mer-Bakkum, 2x d., IJmuiden; Brounts-Ludemann, d., Santpoort. i|muiden_^ Hét 5-jarige jongetje heeft vermoede lijk een doosje lucifers meegenomen van de straat. In de woning was het name lijk gebruikelijk dat alle lucifers, aan stekers en dergelijke ’s avonds achter slot en grendel werden gelegd. Toch heeft het kind dit speelgoed gevonden en meegenomen naar de slaapkamer om deze morgen lief te kunnen spelen. Het dagelijks bestuur kreeg wenig te genstand tegen haar besluit om de rela tie met de Amrobank voort te zetten. R. Schoondergang, die gevraagd had, deze relatie te verbreken als protest tegen de economische betrekkingen met het apar- theidsbewind in Zuid Afrika betreurde het besluit. Hij was echter erg positief over het feit, dat de Stisa wel bereid is om de discussie over de handelsbetrek- kingen met Zuid Afrika eens aan de orde te stellen. VELSEN-NOORD. Het Alleen staandencentrum aan de Wijkerstraat- weg in Velsen-Noord, dat vier weken gesloten is geweest, gaat zaterdagmiddag 29 januari om vier uur weer open. De middag start met een gezellig samenzijn, gevolgd door een broodmaaltijd, ’s Avonds kan men zich ontspannen met muziek en dans. De beheerder van het centrum, de familie Van Am ars voert, organiseert verder op 19 en 20 februari een carna valsfeest in het Alleenstaandencentrum. kleinzoon Arie, die de zaak tenslotte overnam, eerst bij opa in huis, maar zich later in de Oranjestraat vestigde, toen de weduwe Blok haar zaak naast de Goedkoope Winkel van Fen nell verliet. Nog voor de Tweede Wereldoorlog verplaatste Arie Ros zijn winkel naar de Kennemerlaan waar z’n zoon Henk de familietraditie van 1881 voortzet.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5