STICHTING VERVOERDE 421 DIEREN Eerste exemplaar voor burgemeester Dijkgraaf Wentink schreef boek over polderhistorie Winterconcert Harmonie damiate-reizen CARNAVALSREIS VAN 18 TOT 20 FEBRUARI Expositie zeefdrukken Onderwijscommissie tegen stichting Montessorischool □ar Gezinsdienst STEUN VOOR STANDPUNT VAN B. EN W. HUISVROUWEN Kienfeest van BRC- Kennemerland Klaverjassen bij de BHK Leger des Heils Odin-afdeling trampoline Wandelpad Nivon- gewest Noord-Holland Midwinter-wandeling VERGADEREN WOENSDAG 2 6 BEVERWIJK-HEEMSKERK JANUARI 19 7 7 8 a (Van een onzer verslaggevers) 3 ■J i HEEMSKERK De Stichting Dierenambulance Kennemerland is zo langzamerhand een begrip ge worden in de regio. Het aantal transporten van dieren is vorig jaar meer dan verdubbeld. Werden er in 1975 195 ritten gemaakt, vo rig jaar rukte de ambulance 405 keer uit. Dit cijfer krijgt nog meer reliëf als men bedenkt, dat de Stichting vorig jaar zes weken haar werkzaamheden heeft ge staakt, omdat de oude ambulance het had begeven en men moest wachten op de aflevering van de nieuwe ambulance. 'X fes MM Transporten Dierenambulance in 1976 meer dan verdubbeld (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) S om Haarlem (Van onze wielermedewerker) een re- INBEGREPEN: alle maaltijden aan i A '.W Ti Oud-dijkgraaf T. Wentink overhan digde het eerste exemplaar van het door hem geschreven boek aan burgemeester H. Nieten. BEVERWIJK. De Beverwijkse Har monie Kapel organiseert vrijdag 28 ja nuari weer een klaverj asavond in het Harmonie-gebouwtje aan de Groenelaan, met een tombola ten behoeve van het bouwfonds. HEEMSKERK. Het Leger des Heils houdt zondag 30 januari een gezinsdienst in het buurthuis „De Zandkraai” aan de Handelstraat. Deze dienst begint om vijf uur. Aan deze dienst wordt medewer king verleend door het tienerkoor, de zangbrigade en het muziekkorps van het Leger. lijk is, dat een aantal ouders wel heeft getekend, maar niet van plan is hun kind op de school te plaatsen. Die ouders dienen we in feite niet mee te tellen, want ze hebben nooit de bedoeling ge had om hun kind op de school te plaatsen”, aldus wethouder Camfferman. derdeel is van de dierenbescherming en de medewerkers betaalde krachten zijn. Dit berust echter op een misverstand, zo meldt het jaarverslag. De Stichting Die renambulance is een autonome instel ling, is geheel afhankelijk van donaties, giften en ritvergoedingen en de mede werkers werken op vrijwillige basis. In mei 1976 werd het team van medewer kers uitgebreid met elf gediplomeerde mensen, die per toerbeurt de weekeind- diensten verrichten. Door de week wor den de diensten door mevrouw Dronrijp en de heer en mevrouw Schuit uit Heemskerk verzorgd. Vorig jaar zijn door de Stichting in HEEMSKERK. Het waterschap De Uitgeester- en Heemskerkerbroek is als gevolg van schaalvergroting opgegaan in het nieuwe waterschap Het Lange Rond en bestaat dus niet meer zelfstandig. Ter gelegenheid van de opheffing van dit uit de zestiende eeuw daterende waterschap heeft nu ex-dijkgraaf T. Wentink, oud- De avondsamenkomst van 19.30 uur komt hiermee te vervallen. Tijdens de jeugddienst van het Leger op vrijdag 28 januari zal een film wor den vertoond met als titel: „De andere sleutel”, met als hoofdrolvertolker Cliff Richard. Deze jeugdsoos begint om 20 uur in het lokaal aan de Geyssendorfer- laan 4 in Beverwijk. zijn dus niet voldoende leerlingen positief op de aanvraag van de Stichting te reageren”, aldus Wethouder Camffer man. Hij deelde mee, dat de gemeente niet van plan is alle ouders, die hun handtekening op de lijst hebben gezet, af te gaan om te onderzoeken, of ze het Montessori-idee ook werkelijk willen uitvoeren. „Gezien de jurisprudentie, die er over dit soort zaken bestaan hebben wij besloten om nee te zeggen”, vertelde de heer Camfferman. L a. wethouder van Heemskerk, een boek geschreven onder de titel „Requiem voor een polder”. Het eerste exemplaar over handigde hij dinsdagmiddag persoonlijk aan de scheidende burgemeester H. Nie- len in aanwezigheid van enkele polder bestuurders en secretaris G. J. van Wijk, die een groot aandeel had in het omvang rijke speurwerk dat moest worden ver richt. DE TRADITONELE CARNAVALS REIS staat voor de deur. Vrijdag 18 februari steken we van wal voor een weekeinde onvervalste carnavalspret. Met het motorschip Rijnhaven een zusje van de vertrouwde Rijnpoort, die verbouwd wordt koersen we naar de Westduitse stad Düsseldorf. Met aan boord als vanouds levende muziek en stemmingmaker hofmees- ter-ceremoniemeester Cobie Vanetie en diens vrouw Gerrie. K BEVERWIJK. Zaterdag 29 januari geeft de Beverwijkse Harmonie Kapel weer haar traditionele winterconcert voor donateurs, genodigden en begunsti gers, ditmaal in „De-Nieuwe Slof”. De weigering van her college om aan de stichting van een Montessori-lagere school medewerking te verlenen is voor namelijk gebaseerd op de gedachte, dat op de leerlingenlij st namen voorkomen van kinderen, waarvan men verwacht, dat de ouders beslist niet van plan zijn hun kind op de Montessori-school te plaatsen. „Dit is een rechtvaardige twijfel en dat is, volgens de wet een weigerings- grond”. zo vertelde burgemeester A. Hu bers dinsdagmiddag tijdens de wekelijk se persconferentie. De wethouder van onderwijs, ir. J. Camfferman, vertelde iets meer over die twijfel van de gemeenten aan de geldig heid van diverse handtekeningen. Volgens de schoolwet uit 1920 moet een aanvraag voor de stichting van een nieuwe school van vier verklaringen zijn voorzien. De aanvraag dient tenminste voorzien te zijn van de namen van 75 toekomstige leerlingen. Voorts dient de aanvrager, in dit geval de Stichting, die de Montessori-school wil oprichten, be reid te zijn tien percent van de stich- tingskos<en van de school in de gemeen tekas te storten. Een derde verklaring heeft betrekking op het maximale aantal leerlingen op de school en de klasse- grootte en tenslotte dient het bestuur van de Stichting aangesloten te zijn bij de groep bijzondere neutrale scholen, die over een commissie van beroep beschik ken. Wat betreft de laatste drie punten zijn er geen problemen. Het gaat de gemeen te om de eerste verklaring: „de 75 leer lingen dus”, aldus de heer Camfferman. De Stichting Montessori-onderwijs heeft de gemeente een lijst me* namen doen toekomen van 91 kinderen. Uit een onderzoek van de gemeente is gebleken, dat 13 kinderen op het vermoedelijke moment van de opening van de school wel toelaatbaar zijn, maar niet leer plichtig. Voorts zit 1 kind op het mo ment da’1; de namenlijst is overlegd, nog geen zes maanden op een bijzondere school. Zo’n leerling mag dan volgens de wet niet naar een ander onderwijstype worden overgeheveld. „Resten dus de namen van 77 kinde ren. die mogelijk voor het Montessori- onderwijs in aanmerking komen. Maar” zo ging de wethouder van onderwijs verder, „het schoolbestuur heeft, in een aantal advertenties in de plaatselijke kranten ouders opgeroepen hun handte kening op de ouderverklaring 'te plaat sen. Wij hebben overwogen, dat gezien de tekst van de advertentie» het moge- (Van onze verslaggevers) BEVERWIJK. De raadscommissie voor onderwijs en culturele zaken be sprak dinsdagavond in het Stadskantoor onder meer de aanvrage voor de stich ting van een Montessori-school. Op de heer A. J. Eiff (VVD) na waren alle leden het eens met het standpunt van B en W„ dat geen medewerking moet wor den verleend aan de stichting van deze school. BEVERWIJK. De Stichting Ten toonstellingen toont tot 7 februari 1977 een fraaie collectie zeefdrukken in de expositieruimte van De Nieuwe Slof. Daar deze collectie onverwacht vrij kwam was het mogelijk en nog de moeite waard deze voor de opening op 9 februari van de carnaval-tentoonstelling, in te richten. Zeefdruk of seriegrafie (de Engelse naam silk-screen wordt ook wel gebruikt) is een schabloneprocédé in de grafische kunsten; het oudste omdat de eenvoudige schablone-druk reeds voor de jaartelling toepassing vond in Japan; het jongste omdaf het pas in de eerste helft van deze eeuw ontwikkeld werd; eerst ten behoeve van de industrie (op druk van affiches, kisten, flessen etc.) later als grafische kunst. Na 1940 werd de zeedruk snel populair omdat deze twee grote voordelen heeft: er kan met veel verschillende kleuren worden ge drukt en er kan op allerlei soort materi aal worden gedrukt en er kan op allerlei soort materiaal worden gedrukt (behalve papier, plastic, linnen e.d.). In de collec tie bevinden zich werken van o.a. Jan Cremer, Fred v.d. Wel (Amsterdam) en Jan Hofman (Haarlem). Zoals bij de vorige collectie etsen en houtsneden, laat een dia-klankbeeld zien hoe het maken van een zeefdruk in zijn werk gaat. De ruimte is dagelijks geopend van 10.00- 22.00 uur, behalve op zondag. Het programma is veelzijdig. Het korps voert eerst klassieke werken uit en moderne, zoals „The Beatles in con cert”. Het marsorkest brengt daarna voor de liefhebbers enige marsen ten gehore. Na de pauze spelen de „Wijker- boertjes” walsen, polka’s en populaire melodieën. Kaarten voor dit concert zijn voor een ieder verkrijgbaar bij Th. Peeperkoorn, Berghuisstraat 3, telefoon 24425 of aan de zaal. De toegangsprijs bedraagt f 7.50 voor twee kaarten. Ten behoeve van het bouwfonds van de BHK wordt er deze avond een tom bola gehouden. Na afloop van het con cert is er gelegenheid om te dansen. totaal 421 dieren naar asiels of dierenart sen vervoerd. De lijst is als volgt: 29 gewonde katten, 32 dode katten, 42 ge wonde honden, 18 dode honden, 80 zwerfkatten, 79 zwerfhonden, 24 zieke katten, 77 zieke honden, 3 papegaaien, 2 konijnen, 1 eekhoorn, 22 eenden» 1 gans, 2 zeekoeten, 5 zwanen. 1 koe, 2 apen en 1 paard. Van deze 421 dieren hebben zich 150 eigenaars gemeld. Een triest beeld geeft hat aantal zwerfkatten (80 stuks) waarvan slechts een eigenaar zichh eeft gemeld. Bij de honden ligt het wat gunstiger: in 95 percent van de gevallen meldde zich de eigenaar. Opmerkelijk vindt de Stichting het hoge aantal ongevallen van kattën in het voor- en najaar als de paartijd is aangebroken. Een oplossing zou kunnen zijn de katten te steriliseren of castre ren, zo schrijft de Stichting. Voorzitter van de Stichting Dierenam bulance is de heer A. v.d. Heuvel, Bene- luxlaan 397 te Heemskerk. Hij is de heer Schuit uit Heemskerk opgevolgd, die de voorzittersfunctie per 1 januari j.l. heeft neergelegd. Hij is benoemd tot erevoor zitter. Hoewel het boek een schat aan histo rische gegevens bevat is het geen saai geschiedenisboek geworden. De heer Wentink vertelt het allemaal op zijn eigen wijze, zoals hij zelf zegt’ „vanuit de menselijke gezichthoek” en met een goed gevolg voor „mooie verhalen”. Het boek behandelt de historie in de laatste eeuw van het waterschap en heel veel interessante bijzonderheden vindt men er in terug over de plaatsen Uitgeest en Heemskerk. Het is verlucht met veel foto’s, kaarten, overdrukken van docu menten. enzovoort. Het boek is fraai gebonden en gedrukt bij het Heemskerks bedrijf Pressofoon B.V. aan de De Smids 1. Dit nieuwe bedrijf heeft er een eer in .-gesteld zich met. dit boek in Heemskerk te presenteren en veel zorg besteed aan de typografische vormgeving. Burgemeester H. Niélen is zelf lange tijd hoofdingeland van het waterschap geweest. Bij zijn afscheid als burgemees ter treedt hij ook als zodanig af. Hij accepteerde dinsdagmiddag met grote in teresse en waardering het eerste exem plaar. De heer Wentink vertelde erbij dat het boek tot stand gekomen is om dat het polderbestuur daarmee wilde herdénken dat ruim honderd jaar gele den het werk van de windmolens werd overgenomen door een stoomgemaal en dat ruim vijftig jaar geleden werd overgegaan van stoom op elektriciteit. De mogelijkheden deden zich voor toen het waterschap werd opgeheven en de bezittingen toch zouden moeten worden overgedragen aan de grote pot van Het Lange Rond. In dat grote verband van waterschappen zullen veel feiten uit de historie van de Uitgeester- en Heems- kerkerbroekpolder waarschijnlijk verlo- reen gaan. Daarom mag aén van de laatste daden van het polderbestuur, na melijk het uitgeven van dit boek, ge schreven door de bekende Heemskerker Wentink, die zelf nog zoveel uit eigen herinneringen kon opdiepen, stellig als zeer belangrijk voor de geschiedschrij ving van Heemskerk en Uitgeest worden gewaardeerd. Men kan er ook prachtige Heemskerkse uitdrukkingen en verhalen in vinden. BEVERWIJK. De kiencommissie van de Beverwijkse Rennersclub Kenne merland verzogt vrijdagavond 28 januari in de zaal van café De Eindspurt aan de Alkmaarseweg in Beverwijk een groot kienfeest voor de leden en donateurs. Er zijn mooie prijzen te winnen. Men no digt ook de oud-leden uit en hoopt dat het een gezellige ontmoetingsavond mag worden voor allen die de rood-blauwe wielerclub een warm hart toedragen. Er wordt vrijdagavond om acht uur begon nen. V boord vanaf het koude buffet vrijdag avond na aankomst tot en met af scheidsmaaltijd op zondag; vervoer per bus van Haarlem naar de boot v.v. en een reisverzekering. REISTIJDEN: vertrek vanaf parkeerplaats Sportfondsenbad Frederikspark op vrijdag 18 februari om 16.30 uur; terugkeer aldaar zon dag 20 februari ongeveer 18 uur. REISDOCUMENTEN: een geldig paspoort of een paspoort dat niet langer dan vijf jaar is verlopen, dan wel een geldige toeristenkaart. NADERE INLICHTINGEN en serveringen voor deze exclusieve Da- miatereis DAGELIJKS tussen 1 en 5 uur bij reisbureau Hoyman en Schuurman in het kantoor van Haar lems Dagblad in Haarlem, Gedempte Oude Gracht 82. Telefoon 313150. o. - HEEMSKERK. De ODIN-afdeling trampoline nam in het weekend deel aan de derde competitiewedstrijd in Pa- terswolde. Zaterdagochtend moesten de klassen 2 en 3B springen. Odin 3 B eindigde met een puntentotaal van 177.1 op de achtste plaats, ’s Middags kwamen de klasse 1 en 3A aan de beurt. Tussen de middag schoot een Odin-springster door haar enkel en dat sloot haar helaas uit een mededinging. Hoewel de ploeg nu met vier in plaats van met vijf meisjes moest springen presteerde dit team het toch nog om de vierde plaats voor zich op te eisen met voor het eerst meer dan 200 punten. De trampoline- afdeling traint donderdag van vijf uur af in de gymzaal aan de W. v. Coulster- straat. Wie belangstelling heeft is van harte welkom om eerst eens te komen kijken. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw Van Vliet, Rousselstraat 16, telefoon 32874, Heemskerk. BEVERWIJK. Het gewest Noord- Holland van het NIVON werkt, in na volging van het gewest Drente, aan het uitzetten van een lange wandelroute door Noord-Holland waarbij gedacht wordt aan sluiting op een landelijke en internationale route. Een inmiddels gevormde werkgroep heeft een route schetsmatig op papier gezet, die nu nader wordt uitgewerkt en verkend. Deze route is samengesteld uit negen delen, met dagafstanden van 20 en 25 kilometer en steeds eindigende bij verschillende goedkope overnachtings mogelijkheden die gemakkelijk met het openbaar vervoer zijn te bereiken. Globaal loopt deze route als volgt! Amersfoort, Huizen, Naarden, Mudden, Amsterdam, Waterland, Ilpendam, Jisp, Akersloot, Heiloo, Bergen aan Zee en dan naar het zuiden via Egmond, Wijk aan Zee, IJmuiden, Halfweg, Amstel veen, Ankeveen» Hilversum en weer naar Amersfoort. Samen met de afdeling IJmuiden gaat de afdeling Beverwijk en omstreken op zaterdag 5 februari de route verkennen van het natuurvriendenhuis „Banjaert’ ’in Wijk aan Zee naar Halfweg. Dat ver kennen doet men per fiets. Wie mee wil fietsen kan ’s morgens om half tien ver trekken bij de Banjeart. REISSOM: 175 per persoon voor hut met warm en koud stromend water op het promenadedek. Toesla gen: hut met douche en toilet op passagiersdek 30; voor een hut met dezelfde faciliteiten op het hoofddek 50 en voor een eenpersoonshut eveneens 50. De nieuwe dierenambulance, die half december door de heer Drogtop uit Beverwijk aan de Stichting Dierenam bulance Kennemerland werd afgeleverd, heeft z’n nut al ruimschoots bewezen. In het jaarverslag over 1976 dankt de Stichting de gemeenten Heemskerk, Be verwijk, Uitgeest, Velsen en Castricum voor de ontvangen subsidie van 3000. waardoor men in staat werd gesteld een nieuwe ambulance te kopen. Echter ook de Nederlandse Vereniging tot bescher ming van dieren, afdeling Castricum, stak de helpende hand toe door de subsidie voor 1977 vroegtijdig op de rekening van de Stichting over te ma ken. De Stichting Dierenambulance ont vangt van bovengenoemde gemeenten geen subsidie meer, maar een ritvergoe- ding van 1 per kilometer voor dieren, waarvan de eigenaar niet komt opdagen. De gulden wordt ook gevraagd aan particulieren, die een dier met de ambu lance van de Stichting laten vervoeren. Veel mensen verkeren in de veronder stelling, dat de dierenambulance een on- Uit mondelinge contacten met som mige „Montessori-ouders” is gebleken, dat deze gedachtengang van de gemeente niet ver bezijden de waarheid viel. „Er BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk en omstreken van het Nivon orga niseert op zaterdag 29 januari en niet, zoals eerder aangekondigd, op zon dag 30 januari een midwinterwande- ling in het Middenduin bij Elswout in Overveen, onder leiding van de heer Van Reede van Staatsbosbeheer. Vanuit Beverwijk vertrekt men om 10.30 uur van het Kennedyplein. BEVERWIJK. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Be verwijk, houdt op donderdag 10 februari om 14 uur in Huize Scheybeeck de algemene ledenvergadering. Aftredend wegens haar verhuizing naar Haarlem is bestuurslid mevr. C. Meijs-Veneberg. Mevrouw G. van der Esch neemt de vacante plaats in het bestuur in. Na de pauze zal de heer J. R. van der Laan enige films over volksdansen vertonen. Dinsdagmiddag 22 februari komt de heer Kok naar Scheybeeck om iets over Skandinavië te vertellen en een reisfilm te laten zien. Donderdagavond 10 maart is het produktschap voor groenten en fruit en de afdeling te gast bij de Plattelandsvrouwen i n de Nieuwe Slof. Er worden op die avond, die om half acht begint, dia’s vertoond over teelt, handel en het op de juiste manier berei den van schotels.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9