Tijdzones Winstgevende handel in bloed in India ONTHULLING VAN AUTEUR HOWARD BLUM IN NIEUW BOEK 99 ggfe Mr TIJDZONES Handelsfirma Antwoord Aangesproken Veroordeeld U.j J Vo) A 14 ort- TEL AVIV (UPI, ANP). Vermoed wordt dat Israel over een indrukwekkende voorraad atoom bommen beschikt, voor het geval dat de conventio nele strijdkrachten de legers van zijn vijandige Arabische buren niet kan tegenhouden. Israel heeft herhaaldelijk gezegd niet als eerste land met atoom wapens in het midden-Oosten te zullen beginnen, maar westelijke militaire analisten zeggen dat de Joodse staat al twintig atoombommen van de afme ting Hirosjima heeft gemaakt. I* NEW DELHI (Reuter). In India doen handelaren in bloed bloeien de zaken, ondanks het feit dat het Rode Kruis een campagne tegen hen voert. En er is nog plaats voor veel meer van deze beroepsdonors, aangezien de beschikbare hoeveelheid bloed slechts ongeveer 10 pet bedraagt van hetgeen er nodig is. NEW YORK (Reuter, ANP). In New York is een nieuw boek uitgekomen waarin ex-president Richard M. Nixon wordt aangewre ven dat hij zich het vuur uit de sloffen gelopen heeft om Roemeense fascisten een veilige haven in Amerika te verschaffen. Het boek heet „Gezocht: De speurtocht naar Nazi’s in Amerika”. De schrijver is Howard Blum, die voor zijn gegevens vier jaar heeft gegrasduind Er staat in dat Nixon, toen hij nog senator was, ver ging om te bereiken dat de Roemeense industrieel Nicolae Malaxa in de Verenigde Staten kon blijven, ondanks pogingen hem te deporteren. JR 23 19 o Cb c 9 IQ s c J^.30^7 ^p<17 30' T '8 30j X. 1 -jP <15.30| 21.301 fascisten veilig verblijf in VS te geven Israel en de atoombom „Ik ben teleurgesteld maar niet verrast”, zei de republikeinse senator Robert Griffin van Michigan. „Wij zullen gegevens blijven verzamelen en later onze gevolgtrekkingen maken”. Maar de Israëlische onwil, zijn nauwste bondgenoot tot Dimona voor inspectie toe te laten, vergroot het belang van de wijd verspreide geruchten dat de Joodse staat zich bij de zes bekende atoommogendheden zou hebben gevoegd, de V.S., de Sovjet Unie, Groot Brittannië, Frankrijk, China en India. In Washing ton hebben hoge functionarissen van de Amerikaanse CIA in de lente het aantal atoomwapens in Israel dat „gereed en klaar voor gebruik is” op 10 a 20 geschat. Het feit dat de Israëlische regering onlangs een Amerikaanse senaatsdelegatie niet toeliet tot het geheime atoomcentrum Dimona in de Negebwoestijn heeft opnieuw de aandacht geves tigd op de kundigheden op dit gebied van de Joodse staat. De senatoren zijn deze maand vier dagen in Israel geweest Qin na te gaan welke waarborgen er zijn voor de twee toegezegde Ameri kaanse kernreactoren. Over het algemeen proberen zij het feit dat zij niet in Dimona geweest zijn te bagatelliseren. Volgens westelijke zegslieden is het Dimona-project na de oorlog van 1956 in het Midden-Oosten ontwikkeld, na besprekin gen tussen wijle premier David Ben Goerion en wijlen president Charles de Gaulle van Frankrijk. Frankrijk zou aanvankelijk Israel een El-3-reactor van 24 megawatt hebben geleverd, met genoeg verrijkt plutonium voor het maken van ongeveer zes bommen.Later zou Israel meer uranium uit Zuid-Afrika hebben betrokken. de afslachting van de joden. Deze bis schep, Viorel Trifa, aldus Blum, slaagde erin medeleden van de Ijzeren Garde vermomd als orthodoxe priesters de Ver enigde Staten binnen te smokkelen om daar, in grote steden, cellen te vormen. Zoals Blum de zaak uit de doeken doet is het zoeken naar Nazi’s en fascisten in Amerika tot nu toe in handen geweest van toegewijde mannen, zoals de 80-jarige tandarts Charles Kremer, een vasthou dende Roemeense jood, die bijna hele maal alleen de zaak tegen bisschop Trifa heeft opgebouwd en INS-onderzoeker Anthony Devito, die de dienst verliet nadat hij keer op keer tegen een muur van tegenwerking was opgelopen. Blum schrijft in zijn boek dat de Ijzeren Garde verantwoordelijk is geweest voor een weerzinwekkende pogrom in Boeka rest in 1941, waarbij de lijken van joden in stukken werden gehakt en opgehangen aan vleeshaken. Malaxa kwam in 1948, na een kort ver blijf in de gevangenis, als ontheemde in de Verenigde Staten aan. Hij nam er ver scheidene vooraanstaande advocatenfir ma’s in de arm, waaronder die van de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, om in het bezit te komen van de miljoenen dollars die hij in de Verenigde Staten had gedeponeerd. front was dat Malaxa het veilige toe vluchtsoord moest verschaffen dat de Verenigde Staten voor hem moesten zijn Omtrent het tijdstip van Malaxa’s overlij den, was de geldigheid van diens verblijf in Amerika weer in twijfel, getrokken, maar een deportatiebevel werd nietigver- klaard. Oud-president Nixon heeft zich van commentaar op Blums boek onthouden. Bisschop Trifa verschijnt dit jaar op een hoorzitting over de vraag of zijn Ameri kaanse staatsburgerschap moet worden ingetrokken. Als dat gebeurt is, is de eerste stap gezet op de weg naar deporta tie. Juridische stappen ten gunste van de bisschop hebben volgens Blum geleid tot vertragingen van jaren. De auteur schrijft dat Trifa in de Ijze ren Garde studentenleider was en na een heftige anti-semitische redevoering in mei 1941 een pogrom tegen de omvangrijke joodse gemeenschap van Boekarest leid de. De schattingen omtrent het aantal joden dat als gevolg van de hetze in heel Roemenië het leven liet, lopen tot 10.000. Volgens de secretaris-generaal van het Rode Kruis, generaal-majoor S. S. Maitra, zijn er jaarlijks bijna vier miljoen eenhe den van 250 cc nodig. Er zijn echter geen officiële cijfers. Een gewezen hoofd van de bloedtransfusiedienst in Calcutta, dr. J. G. Jolly, schat dat de helft van het bloed De bisschop heeft krantenberichten over zijn rol in de oorlog bestempeld als „leugens”, maar hij is niet ingegaan op verzoeken van Blum om gesprekken. Doel van de Ijzeren Garde in Amerika was volgens de schrijver de vorming van een nieuwe generatie die haar idealen zou zijn toegedaan en Roemenië eens zou „redden" uit de handen van het commu nisme. De Nazi's in de Verenigde Staten zijn volgens Blum op verschillende wijzen beschermd, door omkoping, tussenkomst door vooraanstaande Amerikanen, de FBI en, in enkele gevallen, de CIA. „Deze lieden bespelen het thema van het anti- communisme en yinden Congresleden met gewillige oren”, aldus de schrijver. Blum hoopt dat zijn boek ertoe zal bij dragen dat deze Congresleden de schellen van de ogen zullen vallen en zo een einde zal komen aan de aanwezigheid van Nazi’s in de Verenigde Staten. dat in India wordt afgestaan, afkomstig is van beroepsdonors, van wie vele verschei dene malen per jaar bloed geven. Het Rode Kruis heeft de regering gevraagd om maatregelen tegen de onge veer 2000 bureaus waaraan de beroepsdo nors hun bloed verkopen. Als argument wordt aangevoerd dat de donors meestal arm zijn en in vele gevallen bloed geven dat geelzucht overbrengt op de ontvan gende patiënten. Het plan behelsde de oprichting van een handelsfirma die nooit handel dreef en als adres had het adres van Nixons advoca tenpraktijk. Blum zegt dat de firma het Onder de vragen waarop de schrijver een antwoord wil, zijn in welke mate ver meende Nazi’s steun kregen om in de Verenigde Staten te kunnen blijven, wie hun beschermheren waren en waarom de INS zo laks was als zij volgens hem was bij het natrekken van die gevallen. In ziekenhuizen worden beroepsdónors niet meer geaccepteerd, maar dat verhin dert deze donors niet om elders hun bloed te verkopen. Behalve het gevaar van het overbrengen van zieKtes wordt als argu ment tegen het optreden van beroepsdo nors aangevoerd, dat hun bloed dikwijls te weinig rode bloedlichaampjes bevat die de zuurstol door het lichaam moeten ver voeren. Militaire experts menen dat Israel tijdens de beginperiode van de oorlog van 1973 in het Midden-Oosten even met de gedachte aan het gebruik van de atoombommen heeft gespeeld, maar de wapens weer zou hebben opgeborgen toen het tij van de strijd ten gunste van Israel keerde. Maar Israel staat op het punt dit monopolie te verliezen. Minstens één Arabisch land, Irak, staat ook op het punt een kernmogendheid te worden. Frankrijk levert aan dit land een kernreactor en 12 kilo verrijkt uranium, ruim boven de zeven kilo die voor het maken van een atoombom nodig zijn. Het tekort aan bloed is echter zó groot en de behoefte zó dringend, dat zelfs in steden als Delhi, waar via het Rode Kruis grote hoeveelheden bloed beschikbaar komen, beroepsdonors vaak 250 ropij (cir ca 70) per eenheid van 250 cc vragen, hetgeen in India evenveel is als het maandloon van veel arbeiders. In de buurt van ziekenhuizen in de grote steden worden familieleden van patiënten vaak aangesproken door tussenhandela ren, die bloed leveren afkomstig van beroepsdonors. De meeste handelaren die zelf beroepsdonors zijn geweest, steken de helft van hetgeen zij voor het bloed krij gen in eigen zak. Israel wilde Dimona eerst voor een textielfabriek laten door gaan, maar verkenningsvluchten van Amerikaanse U2- spionagevliegtuigen brachten de ware aard aan het licht. De Israëliërs spreken nu nog schertsend over de „textielfabriek van Ben Goerion”. i In een interview met het Britse persbu reau Reuter vertelde Blum dat de sub commissie voor immigratie van het Huis van Afgevaardigden om geld heeft gevraagd voor een onderzoek naar de manier waarop de Dienst voor Immigratie en Naturalisatie (INS), minstens 59 geval len waarbij Nazi’s en hun collaborateurs uit de Tweede Wereldoorlog betrokken zijn, behandeld heeft. Zij vonden in de Verenigde Staten een veilig toevluchts oord. Het in thrillerstijl geschreven boek waarin alles volgens Blum feitelijk is en maar twee minder belangrijke namen zijn veranderd, heeft de belangstelling van het Congres opgewekt, dat de kwestie lange tijd uit de weg is gegaan. naar de Verenigde Staten Trifa’s bewe ring dat hij zelf een slachtoffer van de Nazi’s was geweest, werd door de INS niet in twijfel getrokken. Volgens Blums boek was Malaxa als de rijkste man van Roemenië, de financier van de Ijzeren Garde, de Roemeense fas cistische organisatie die tussen 1930 en 1941 zeer invloedrijk was en zich model leerde naar de Duitse NSDAP Blum ver schaft ook bijzonderheden over het gevecht dat geleverd moest worden om de deportatie te voorkomen van een Roe meense bisschop, die in de Tweede Wereldoorlog zou hebben meegedaan aan Als het middag is in Londen, hoe laat is het dan in New York, in Peking, in Mos kou, in Tokio? De meridiaan van Green wich (0°) werd als standaardtijdmeridiaan aanvaard. Als men 15° meer naar het oosten gaat, is het reeds één uur later. En zo komt er voor elke 15 één uur bij. Dit is het principe. De grenzen van de verschil lende tijdzones lopen niet evenwijdig, maar volgen staatkundige, aardrijkskun dige en andere grenzen. De huidige inde ling kan door politieke beslissingen wor den gewijzigd. In Brussel en Kinsjasa is het even laat. Maar tussen Rio de Janeiro en Johannesburg is er vijf uur verschil. Als men van Rio naar Jo’burg vliegt voe gen deze vijf uren zich bij de duur van de reis. In omgekeerde richting kan men dit tijdsverschil van de reisduur aftrekken. Landen met verscheidene tijdzones zijn: Verenigde Staten, Canada, Brazilië, Groenland, Zaïre, Sovjet-Unie (waar men in elke zone één uur vooruit is op de conventionele tijd), Mongolië, Maleisië. Indonesië, Australië. Plaatsen waar het uurverschil geen volledig uur bedraagt: Guyana (8.15), Suriname (8.30), New foundland (8.30), Liberia (11.15), Iran (15.30) , Afghanistan (16.30), India. Bhoe- tan, Nepal en Sri Lanka (17.30), Birma (18.30) , Malakka (19.30), Midden-Australië, (21.30) . Saoedi-Arabië heeft een eigen tijd sindeling. De datumgrens is de overeenge komen lijn rond 180, waar de tijd 24 uui’ opschuift. De bestaande zomertijden komen niet op deze kaart voor. In India bestaat er geen wet die beroepsdonors verbiedt bloed te verko pen of bureaus op te richten waaraan anderen tegen betaling bloed kunnen af staan. Officiële bloedbanken beschik ken over een overheidsvergunning. Dr S. K. Lal, een gewezen legermajoor die in Delhi een particuliere bloedhandel leidt, zegt dat hij vaak tweemaal zoveel betaalt als een officiële bloedbank Hij is trots op de kwaliteit van het bloed dat hij levert. Volgens hem accepteren de meeste offi ciële bloedbanken donors die hij zou wei geren. Blum schrijft dat Richard Nixon in 1951 als senator van Californië, een wetsvoor stel in het Congres indiende dat voorzag in toekenning van een permanente ver blijfsvergunning in Amerika voor Malaxa. Toen dit niet lukte, hielp Nixon Malaxa bij het uitvoeren van een gecom pliceerd plan, dat ten lange leste oplever de wat beide mannen beoogd hadden. Nadat de Roemeense regering de opstand van de Ijzeren Garde had neerge slagen, werd bisschop Trifa bij verstek veroordeeld tot levenslange gevangenis straf omdat hij, volgens het hof, de stu denten had gevormd tot knokploegen. Naar Blums boek bracht Trifa na de oor log vijf jaar door in Italië en vertrok toen Westelijke militaire experts zeiden dat Israel in opslagplaatsen in de woestijn atoomwapens heeft liggen met een sterkte zoals (die in de tweede wereldoorlog op Japan zijn geworpen. Israel zou niet beschikken over een speciale eenheid van de strijdkrachten om de bommen te gooien, maar het militaire opperbevel zou van plan zijn daar de in Amerika gebouwde F-4 Phantom- jachtbommenwerpers voor te gebruiken. Nixon zou geholpen hebben om Roemeense De bisschop wist in de Verenigde Staten zulk een goede reputatie op te bouwen, dat hij werd uitgenodigd het gebed uit te spreken waarmee in mei 1955 de zittings periode van de Senaat werd geopend. De uitnodiging aan de bisschop was verstrekt door senaatsvoorzitter, vice-president Richard Nixon, aldus „Wanted: The Search for Nazis in America”. I -8 30 e O) I Q L&15 30 11.15 i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15